HET ONMOGELIJKE HUWELIJK ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 964 Vrijdag 20 maart 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen i2Ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL, Plaatselijk Nieuwt. Cadzand Raadsvergadering De Raad van Cadzand heeft eind vo rige week een wijs besluit genomen. Na lang wachten, een enorme tijd van voorbereiding en veel aandrang van de zijde van de raad, konden B. en W. een voorstel aan de voltallige raad voorleg gen dat behelsde het plan tot riolering van de Vlamingpolder. Dit plan is enorm belangrijk, omdat er een groot kampeerterrein in wordt betrokken waar gedurende de seizoen maanden een onhoudbare toestand heerste. Te weinig toiletten en wasge legenheid, een exploitant die door het 'Ontbreken van riolering aan handen en voeten gebonden was en een gemeente bestuur dat echt wel wilde, doch met een inkomen van slechts 2000 inwoners niet in staat was dit grote plan zelf te realiseren. Talrijke besprekingen zijn gevoerd met diverse autoriteiten. Ja renlang is men met de voorbereiding van dit rioleringsplan bezig en eindelijk was het zo ver, nadat het Min. van Economische Zaken de toezegging had gedaan, dat 85 pCt. van de kosten van dit project voor haar rekening zou worden genomen. Alles zal worden gedaan om zo spoe dig mogelijk dit project aan te beste den, terwijl dan getracht zal worden met de aannemer overeen te komen, dat de rioolbuis naar het kampeerter rein het eerst in de grond zal gaan, zo dat er, voor het drukke seizoen begint, een rioolaansluiting zal zijn. Inmiddels heeft de exploitant van het kampeerterrein besloten een groot aan tal toiletten en een flinke wasgelegen heid aan het kampeerterrein toe te voegen, waardoor de sociale voorzienin gen op genoemd terrein, die bijzonder slecht waren, belangrijk zullen worden verbeterd. De raad werd in het vooruitzicht ge steld dat de rioolzuiveringsinstallatie wel eens te klein zou kunnen zijn om in het hoogseizoen het afvalwater te verwerken, terwijl in de Ringdijk een opjaagstation zal komen. De raad stel de vast, dat het onderhoud van de nieu we riolering volledig op het aan te slui ten gebied zal moeten drukken, terwijl nog plannen in voorbereiding zijn om ook het kampeerterrein naast de Vla mingpolder, dat hoofdzakelijk voor ca ravans benut wordt, in het nieuwe rio leringsplan te betrekken. In de nabijheid van de z.g. Delta- lijn, het gebied waarbinnen niet meer gebouwd mag worden, staan nog een aantal woningen die niet op de riole ring zijn aangesloten. Getracht zal wor den om met een aparte lijn ook deze woningen op het rioolnet aan te slui ten. De raad besloot om volgens het be stek de riolering zo spoedig mogelijk aan te besteden en gaf B. en W. mach tiging voor een eventuele gunning. Aan dhr. I. J. Luteijn werd een per ceeltje grond verkocht voor zijn winkel aan de Winkelgalerij. Deze winkel werd FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Teen majoor van Beusekom weer „majoor" was, zij het dan in een andere functie en in een nieuw uniform, was er in feite in huize Van Beusekom met veel veranderd. Of het zou moeten zijn dat de jongste dochter thans geheel zelfstandig was geworden en openlijk in huis verkondigde: „Waarde paps in dienst bent u mijn meerdere en moogt u me zoveel commanderen als u wilt, in huis bent u mijn vader en daar blijft het verder bij. Ik ben meerderjarig, ver dien ruimschoots mijn eigen boterham en als ik in huis een sigaret wil roken, dan doe ik dat. Als ik om twaalf uur vanacht wil thuiskomen, dan d;e ik dat ook. Als dit alles u niet aanstaat, zegt u het maar, dan zoek ik wel een kamer". Majoor Van Beusekom sputterde aanvankelijk nog wat tegen op zijn oude buldermanier, verkondigde dat de oorl:g de moderne jeugd had neerge haald en nog tal van andere tirades, maar sergeant Bep had haar vader in haar stevige armen genomen, een kus op zijn rimpelige wangen gedrukt en gedeeltelijk op gemeentegrond gebouwd. Daar het hier een fout in de uitzetting van de winkelpercelen betreft, werd de overdrachtsprijs symbolisch bepaald op f 1,-, terwijl de kosten van overdracht door het notariskantoor worden gedra gen. Aan de Kerkelijke Commissies voor Maatschappelijk Werk werd een subsi die over 1964 t.egekend van f 592,-. Aan het Groene- en Wit-Gele Kruis werd de toezegging gedaan dat per kraamverzorgingsdag te Cadzand de subsidie van f 1,- op f 2,- gebracht wordt. De Rijksbezoldigingsmaatregelen be treffende de 10 pCt. loonsverhoging, werden van toepassing verklaard op het gemeentepersneel, dat inmiddels al vanaf 1 jan. een voorschot op deze verhoging heeft ontvangen. Aan de Stichting Lager Land- en Tuinbouwonderwijs in West Z.-Vlaan deren werd een subsidie verstrekt van f 12.50 per jaar voor 1 uit Cadzand af komstige leerling. Voorts besloot de raad om het weg dek van de Prinsenstraat te verbeteren en het werk te gunnen aan de firma Mollet te Hoofdplaat voor f 21870, Op een vraag van mevrouw Adriaansen betreffende de stoepjes en omheiningen werd besloten deze allen cp te ruimen, daar het gemeentelijk eigendom tot aan de gevels van de huizen loopt. De diverse pensioengrondslagen voor het gemeentepersoneel werden door de raad vastgesteld. Medegedeeld werd nog dat de raad in de volgende vergadering een voorstel tegemoet kan zien, om de beloning voor de vrijwillige brandweerlieden te ver hogen. Voorts werd bekend gemaakt, dat een aantal nieuwe lichtmasten zul len worden geplaatst. Het gemeente bestuur verwacht dat deze lichtmasten allen voor de aanvang van het bad- en seizoen geplaatst zullen rijn. Ook in de Zwarte Polder en bij het kampeerterrein zullen enkele licht masten komen, alsmede op de Ringdijk. De heer I. Kools achtte een parkeer verbod aan één zijde van de Prinsen straat hard nodig. B. en W. zegden de raad toe hierover na de wegverbetering voorstellen bij de raad te zullen indie nen. Aan de vereniging voor Instrumenta le te Middelburg werd een subsidie van 5 cent per inwoner verstrekt voor het te kort in het te Oostburg gegeven con cert. De raadsvoorzitter deelde de raad mede, dat de nieuwe brandspuit f 27.314,83 heeft gekost en er ten be hoeve van de brandweer nog 140 meter nijlonslang is aangekocht. Op een vraag van de heer De Lijzer, deelde de voorzitter mede, dat het strand ten westen van de haven nog niet in exploitatie was uitgegeven. Mevrouw Adriaansen vroeg B. en W. op korte termijn te berien, of er te Cadzand op korte termijn misschien enkele Bogaertswoningen gebouwd zou den kunnen worden. Voorts bracht zij een zeer moeilijk geval van huisvesting ter sprake, waar voor de huisvestigingscommissie geen lachend geantwoord: „Majoor, u meent er niets van, U bent maar wat trots op uw dochter: sergeant van Beusekom. Zowel buiten als in huis". En dat ont kende de majoor niet. Toch kwamen er in huize van Beuse kom moeilijkheden. De Canadese en Amerikaanse troepen gingen terug naar hun eigen land. En Bep verkon digde op zekere avond, dat ze mee ging naar Amerika. Tijdens haar dienst had ze te maken met een kapitein van het Amerikaanse leger, Leslie Summerwell. Ze gingen heel kameraadschappelijk met elkaar om. reden soms samen in een legerwagen de stad uit en gingen dan ergens eten en dansen. Hoewel ze de jonge officier wel mocht, weigerde ze zijn huwelijksaanzoek te aanvaarden daarvoor was Bep te nuchter en ze gaf als motief: „Onzin, we kennen elkaar nauwelijks enkele maanden". Des.ndanks bleven ze uitgaan, gin gen zwemmen als het warm weer was en wandelen met de armen om elkaar heen door de bossen. Bep liet zich rijn liefkozingen welgevallen en vond het prettig. Zelf was ze ook niet gierig met haar kussen, maar voor een huwelijk was toch wat meer nodig dan wat ver liefdheid, vond ze. Leslie hield evenwel aan, cok toen hij moest vertrekken. Voor de zoveelste maal kwam hij met rijn aanzoek voor de dag en ditmaal vroeg ze een dag oplossing heeft gevonden. De voorzitter zegde toe een en ander met B. en W. te zullen bespreken. Schoondljke Raadsvergadering Sehoondijkes raad, die in openbare vergadering bijeen was, heeft na lang durig en rijp beraad, besloten een tweede beeldhouwwerk aan te schaf fen. Het wordt een zaaiende landbou wer, kertweg „de Zaaier'. Philip ten Klooster uit Veere zal deze zaaier in brons uitvoeren, naar het bekende schilderij van Van Gogh. Het beeld zal circa f 6400,gaan kosten en wordt aangeschaft uit re serves, die men heeft kunnen vormen in het uitbreidingsplan, door rente en winst op verkoop van gronden. B. en W. willen, aldus burgemeester J. C. Hzftijzer niet alleen aandacht be steden aan de mateiële kant, doch ook meer cultuur onder de be volking breingen. De heer I. Vereruijsse vond, dat zo kort na de plaatsing van het Zeeuwse Paard, ook een beeldhouwwerk, het door de bevolking maar moeilijk te verwerken zal zijn, dat men weer een enorm bedrag aan een beeldhouwwerk besteed. Hij raadde B. en W. aan, om, als men dit bedrag werkelijk kwijt wil, er maar een andere bestemming voor te zoeken. In een fel betoog verdedigde burge meester Hoftijzer het voorstel van B. en W. Hij meende dat men niets in Schoondijke aan kan wijzen, dat ver beterd meet worden. De scholen zijn prima in orde, er is een gymnastiek lokaal dat goed is ingericht, er wordt een zwembad in gebruik genomen voor het seizoen, de wegen zijn allemaal in orde en er worden binnenkort goede straatlantaarns geplaatst. Hij daagde de beide opposanten tegen dit beeldhouwwerk uit, om iets aan te wijzen, waar men het geld beter aan zou kunnen besteden. De raadsleden bleven het antwoord op deze dringend gestelde vraag schuldig en konden slechts kleine projecten aanwijzen, die verbeterd moeten worden. Ook de heer Van Baal bleef bij zijn mening, dat hij het nut van een beeld houwwerk niet ken inzien, waarop wet houder Toesseint repliceerde met de opmerking „een volk zonder cultuur is een arm volk". De heer De Badts vond, dat een volk, dat boven zijn stand leeft, het hoofd ook niet boven water kan houden. De heer Vereruijsse informeerde nog of het openluchtmuseum in de toe komst niet veel geld zal kosten, zodat men de f 6000.daar beter aan kan besteden. De burgemeester zette uiteen, dat vcor het openluchtmuseum nagenoeg alles wordt geschonken. Zo heeft men vorige week een prachtige sjees gekre gen, een ouderwetse houten ploeg en een egge. Voorts is men nog aan het onder handelen voor een eigen oude Cad- andse wagen. De Sehoondijkse Ge meenschap heeft zich hiervoor al veel moeite getroost en zal de verdere in- bedenktijd. 's Middags wipte ze in uniform het kantoor van Arie binnen, trok een stoel bij en haalde haar gouden sigaretten koker voor de dag, geschenk van Les lie. Ze presenteerde Arie een sigaret, stak er zelf ook een aan en Arie begreep in tussen best, wat er aan de hand was. Het meisje keek ongewoon ernstig, maar Arie bleef zwijgen. Ze moest er zelf maar over beginnen. En dat deed Bep. Op haar eigen ma niet. „Ik ben ten huwelijk gevraagd", beg:n ze op zakelijke toon, alsof het een transactie betrof van een of ander order. „Leslie Summerwell, je kent hem Hij gaat vrijdag naar huis. In Boston woont ie. Ik geloof dat het de tiende keer was, dat hij me vroeg. Ik zit in dubio. Ik kan geen nee zeggen en ock geen ja. Ergens is er iets, wat me weer houdt. Maar ik kan het niet definiëren. Wat denk jij er van?" Arie rookte zwijgend en keek naar buiten. „Dat is een moeilijk geval, Bep. Houd je van hem?" Bep spreide haar handen uit. „Wat moet ik daar nu op antwoorden? Hij is een fijne knul, een heer. Ik mag hem erg graag. Ik geloof wel. dat ik bet met hem aandurf, maar toch Dit houdt een aantal konsekwenties in, hè? Om te beginnen mee naar States. Hij zegt, dat hij een goeie baan had, in richting voor haar rekening nemen. Misschien dat neg wel eens een beroep op de gemeente gedaan moet worden, doch ook hiervoor heeft men nog de beschikking over reserves. Uiteindelijk werd het voorstel cm een „Zaaier" aan te schaffen in stemming gebracht. De heren De Badts en Van Baal bleken hun weerstanden tegen het beeld nog niet te hebben overwonnen en stemden tegen. Bij de aanvang der vergadering wenste de burgemeester de gem.-secre taris, de heer Musson, die vorige week met rijn auto uit de bocht vloog bij de Oranjedijk, van harte beterschap toe, hoewel het herstel wel geruime tijd zal vragen. De raad besloot hem een boek aan te bieden, terwijl men de hoop uit sprak dat de heer Musson spoedig uit het ziekenhuis zal worden ontslagen. De burgemeester deelde mede, dat zijn gezin de ambtswoning heeft be trokken. Naar aanleiding van de notulen, deel de de voorzitter mede, dat aan mej. De Kraker voor de zomer nog het invalide wagentje aangeboden zal worden. De bestelling is al gedaan. Het uitbreidingsplan Noord-West werd door G.S. goedgekeurd, evenals de grondaankopen die de raad heeft ge daan. Voor woningbouw heeft Schoon dijke in de toekomst genoeg ruimte, al dus de burgemeester. De heer Haartsen verzocht de raad het wegje door de Oude Menne te mo gen ompli egen. daar dit we vie niet meer wordt gebruikt. Gelijktijdig met het uitbreidingsplan West zal dit ver zoek door B. en W. bekeken worden. De heer Alberts, hoofd van de school te Slijkplaat, heeft de raad verzocht met zijn leerlingen gebruik te mogen maken van het instructie-bad. De raad besloot dat deze schooi op zaterdagmorgen het bad zal kunnen gebruiken. Van de Schoolartsendienst Z.-Vlaan deren was bericht ontvangen dat de subsidie van het Provinciaal bestuur was ingetrokken. Hierdoor moet dooi de gemeenten een bedrag van f 11.840 overbrugd worden. Dit zal neerkomen op 13 cent meer per inwoner, als thans het geval is. Later, na drie jaar, zal men een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds kunnen krijgen. Het pand van der Slikkestraat 19, een woningwetwoning zal door de bewoner, de heer De Wever, voor de vastgestelde prijs aangekocht worden. De voorzitter deelde mede, dat in het uitbreidingsplan 3, daar waar vroeger de houten noodwoningen stonden, openbare verlichting zal worden aan gebracht. In de Burgemeeester Van Rooseveltstraat komen er 4 lichtmasten bij en in de van der Slikkestraat 2. Voorts enkele op de Expeditieweg, 2 op het Kan. Wilhelminanlein, terwijl met Rijkswaterstaat op fifty-fiftybasis ac~ coord is bereikt ever de verlichting van de rotonde vanaf de Uitvalswegen. Er komen daar 48 lichtmasten, waar schijnlijk nog voor de komende winter. De heer De Badts vroeg aandacht voor een extra paal cp de Tragel West en kreeg de toezegging dat B. en W. dit de auto-business. Maar hij is al sinds 1942 in dienst. Ruim drie jaar. En zal hij dezelfde baan weer kunnen krij gen?" „H e denkt hij daar zelf over?" „O, in dit opricht kun je geen serieus esprek met hem voeren. Hij steekt er de gek mee en beweert: als ik morgen thuis ben, ga ik overmorgen weer aan het werk en heb ik 's avonds minstens 50 dollar verdiend. Jawel, dat klinkt erg mooi, maar de werkelijkheid? Ik "-eb al gehoord van in Amerika afge zwaaide militairen, die van het kastje naar de muur gestuurd worden, maar geen been aan de gr nd kunnen krij gen. Ik weet wel wat ik heb, maar niet wat ik krijg". „Je bent nog in dienst hè?" Ze knikte en rookte. „Kun je niet mee met hem? Naar Amerika bedoel ik? Om eens kennis te maken met zijn familie? En den te kij ken of het allemaal zo gemakkelijk is als hij zegt?" Ze dacht een poosje na en keek hem toen aan. „Verdraaid zwager Arie, daar zit wat in, toch maar goed, dat ik eerst bij jou te rade ben geeaan. Daar zit wat in. Natuurlijk kan ik met hem mee kosteloos. Ik ben nog steeds in dienst van het Amerikaanse leger. Dat krijg ik voor elkaar. Ik geloof dat ikdat doe. En ik neem een paar centen mee, zodat ik op m'n eigen kosten weer terug kan

De Schakel | 1964 | | pagina 1