BRILLEN A.V.R.O. radio-en televisiegids HET ONMOGELIJKE HUWELIJK de (chakel ^6^ Al G NIEUWS BLAD r~ ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE. HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.; 18e Jaargang Nr. 963 Vrijdag 13 maart 1964 Verschijnt ieuere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m m.; bij abonn korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 ^rldemaefier" OOSTBURO Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS (over de maand februari) GEBOREN: Frank Izaak, zn. van: van Kerkvoort, Willem en van: Bril, Sara Tannetje; 20, Willem Pieter, zn. van Versprille, Pieter Willem en van: De Witte, Azelina Martha; 24, Izaak Klaas, zn. van: vna Grieken, Adrianus Gerar- dus en van: de Visser, Wilhelmina Eli zabeth. HUWELIJKEN: 6, van Hanegem, Abra ham, oud 26 jaar, wonende te Breskens, en: Haartsen, Janna Maria, oud 23 jaar wonende te Breskens; 14, van den Broecke, Willem Izak, oud 19 jaar, wo nende te Breskens en: de Pen, Eliza beth Sara Adriana, oud 17 jaar, wo nende te Breskens; 14, Overeem, Hen drik, oud 22 jaar, wonende te Utrecht en: de Visser, Anna Piternella, oud 19 jaar, wonende te Breskens; 28, Donze, Cornelis, cud 31 jaar, wonende te Bres kens en Wijnands, Janna, oud 21 jaar, wonende te Breskens. OVERLEDEN: van Zeele, Gustaaf B., oud 18 jaar, wonende te Breskens, over leden te Oostburg; 4, Koster, Adriaan, oud 90 jaar, wed. van: E. van Taten- hove; 10, Klaaijsen, Nicolaas M. I., cud 76 jaar, echtg. van: Tevel, Jacomina; 13, van den Ouden, Johannes J., oud 59 jaar, wed. van: Meeuwse, Janna J; 16, Vermeulen, Janneke B., wed. van: de Witte, Hendrikus J., wonende te Bres kens, overleden te Oostburg; 16, Meijer, Hubrecht F., oud 88 jaar, e.v. Verstra ten, Janna; 17, van de Velde, Sara P., oud 74 jaar, e.v. Pleijte, Jacob; 22, van Rc-sevelt, Wilhelmina P.. oud 69 jaar, wed. van: de Boer Hermanus; 26, van der Lijke, Hubrecht, oud 58 jaar, e.v. Lijk, Sara P., wonende te Breskens, overeden te Oostburg. VERTROKKEN: 17, Hensen, Catharina, van Burg. Gerritsenstraat 6 naar Rot terdam. GEMEENTE SCHOONDIJKE (over de maand februari) GEBOORTEN: 12, Jacobus Izaak, zn. van: van de Walle, Jacob Izaak en van. de Buck, Annie Marie Julienne; 18, Jo- landa Carina, d. van: Bunschoten, Pie ter Jan en van: Levers, Jan Willemien. HUWELIJKEN: geen. OVERLEDEN: 6, van der Weide, Dirk, oud 22 jaar, wonende te Schoondijke (overleden te Temeuren)25, D'Hont, Elizabeth Suzanna, oud 85 jaar, wonen de te Schoondijke, weduwe van Luteijn Abraham. INGEKOMEN: 19, Vogel-Smallegange, Paulina van Rilland-Bath naar Dorps straat 62. VERTROKKEN: geen. verkrijgbaar bij Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswij k. Arie schudde rijn hoofd. „Integendeel nu komt de reactie na al die maanden van spanning. In die tijd leefden we allemaal min of meer op onze zenuwen. Dit is allemaal achter de rug en onwil lekeurig kijk je terug naar de afgelegde weg. En dan sta je wellicht verstomd over hetgeen je allemaal durfde. Het beste is maar om alles zo spoedig mo gelijk te vergeten. Mij is het soms net een nachtmerrie". Bep knikte bedachtzaam. „Ik had wel eens verschrikkelijke dromen, de eerste nachten na de oorlog en dan werd ik van mezelf wakker, dan schreeuwde ik van benauwdheid". Hij glimlachte. „Zet je er maar over heen, schoonzus. Maar wat zijn je toe komstplannen? Blijf je in het leger?" Ze keek hem een poosje aan. Ik ben nog besluitel.os. Aan de ene kant is het wel aantrekkelijk. Ik verdien oen kapitaal, vergeleken bij andere meisjes. Maar dit kan natuurlijk niet altijd blij - ven. Er lopen al geruchten dat de jon gens huiswaarts keren". Plaatselijk Nieuws Waterlandkerkje Raadsvergadering. Bij de aanvang van de vergadering memoreerde de voorzitter het overlijden van de heer C. M. Zuydweg, in leven directeur van de Gemeenschappelijke Technische Dienst in West-Zeeuwsch Vlaanderen. Hij wees vcoral op de grote kwaliteiten van de overledene als ad viseur voor technische en aestische aangelegenheden. Ook deze gemeente heeft daarvan profijt getrokken, o.a. bij de inrichting van het Dorpshuis. Er werd een minuut stilte in acht ge nomen te zijner nagedachtenis. De voorzitter gaf vervolgens een terugblik op het jaar 1963 en een toekomstblik op 1964. Hij zei, dat, ondanks de drei ging van een opheffing van de gemeen te, alles in het werk moest gesteld worden tot handhaving en verdere ont wikkeling van het verzorgingspeil van de gemeente. Hij wees ook op de be langrijkheid van uitbreiding yan de woningvoorraad en betreurde de ge ringe toewijzing van woningen aan plattelands-gemeenten, welke gemeen ten, ten opzichte van de industriege meenten. aangaande de woningtoewij zingen wel in de schaduw zijn komen te liggen. Een verheugend feit is, de samenwer king van de meeste gemeenten in W.- Zeeuwsch-Vlaanderen met betrekking tot het ophalen van huisvuil. Binnen kort zal de gemeenschappelijke rege ling wel tot stand komen en kan het centraal ophalen van vuilnis starten. Ook is de verbetering van de openbare verlichting van de wijk Turkeije aan staande. Aan de vereniging vcor In strumentale muziek te Middelburg werd een subsidie van f 10,verleend. Ook de kwestie van de mogelijkheden van woningbouw komt ter sprake. De tijd is gekomen, dat moet uitgezien worden naar meer bouwrijpe grond dcor het verder realiseren van het uit- beidingsplan. Dit vooral met het oog op de bouw van goedkopere woningen. Met de stedebouwkundige zal hierover nader overleg gepleegd worden. Het raadsbesluit van de gemeente Utinge- radeel cmtrent de afschaffing van de gemeenteclassificetie ontmoette bij de raadsleden sympathie, evenals de mo tie van de afdeling Zeeland van de ve reniging van Nederlandse Gemeenten inzake de geringe toewijzing van wo ningen aan Zeeuwsche gemeenten. De pensioensgrondslagen voor de burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaar van de Burgerlijke Stand werden vastgesteld. De behandeling v^n bet vev.~oek van de Stichting voor het Lager Landbouw onderwijs in West Zeeuwsch-Vlaande- ren om een jaarlijkse subsidie van f 12,50 per leerling uit de gemeente, die de lagere landbouwschool te Schoondijke ^bezoeken, resulteerde in het besluit tot continuering van de subsidie ad f 35,— per jaar. Deze sub sidie die gedurende 40 jaar was toe gezegd loopt n.l. dit jaar af. „En dan?" „Och, ik kan misschien wl een baan op het stadhuis krijgen. Maar of me dat zal lukken? Ik zei je al, dat ik het nog niet weet. Nu ja, komt tijd, komt raad". In de loop van de winter kwam de bouwmaterialenhandel van Arie Schras weer op veile toeren te lopen. Er moest ontzettend veel gebouwd worden, dus in dit opzicht had hij de wind in de zei len. Toen de communicatiemogelijk heden weer hersteld waren, reisde Arie naar het westen van het land en be zocht verschillende fabrieken, met wie hij voorlopige kontrakten afsloot. Het wagenpark werd uitgebreid met twee dumpwagens, wel niet zo heel nieuw meer, maar voor zijn werk nog best een paar jaartjes geschikt. En dan waren er wellicht v/el weer nieuwe vrachtauto's te koop. Je moest nu eenmaal roeien met de riemen die je had. In dé zomer van 1946 werd een tweede zOon geboren en hoewel Riet hem naar haar man wilde noemen, was Arie daar beslist tegen. „Ik heb mijn naam nooit zo denderend gevonden. Doe me een plezier Riet en bedenk wat anders. Ik laat het helemaal aan jouw over, maar alsjeblieft geen Arie". Dus werd het Hendrik, waarvan tan te Bep al spoedig Hennie maakte. In tegenstelling tot zijn broer Flip was Hennie huilerig en lastig. Riet had haar handen vol en Arie zag dat een poosje De jaarwedden per 1 januari 1964 van de klerk ter secretarie en de ge meentewerkman werden vastgesteld. De Intercommunale I.Z.A.-regeling inzake ziektekostenverzekering van ge meente-ambtenaren werd gewijzigd. Voortaan zal de heffingsbasis voor de premie de pensioengrondslag van de betreffende ambtenaar zijn. De begroting dienst 1963 werd bij middel van de 9e wijziging van de ge wone dienst op enkele posten nader ge raamd. Breskens Alg. Bond van Bejaarden. De afdeling Breskens organiseerde op zaterdag j.l. in de zaal „Casino" een toneelavond, welke werd verzorgd door de toneelvereniging uit Groede. Nadat de voorziter de aanwezigen had verwelkomd en zijn voldoening er over uitsprak, dat, niettegenstaande de koude zo velen waren gekomen, werd een toneelstuk opgevoerd, waarvan ieder genoot cm de vlotte en geestige wijze, waarop de inhoud daarvan werd vert:lkt. Tevens werd een geslaagde verloting met vele aantrekkelijke prij zen gehouden. Na afloop werd door de voorzitter van de afdeling Schoondijke nog enige woorden van dank gesproken met een opwekking om t.-ch vooral het werk ten behoeve van de bejaarden krachtig te blijven steunen. Met dank aan allen, die mede hebben gewerkt tot het slagen van de avond sloot de voorzitter de goed geslaagde bijeenkomst. Uitvoering. Kinderoperette voor de bejaarden „Tuyl de Toverfluit" Ook dit jaar zullen de kinderen der openbare lagere school te Breskens we derom en uitvoering geven in zaal „Ca sino", voor hun ouders en genodigden, op 26 maart a.s. te 2.30 uur wordt deze operette nogmaals opgevoerd vcor de Bejaarden van Breskens, N.-Sluis, da mes V.V.H. en andere belangstellenden. De oudercommissie zal weer een groot aandeel hebben, wat betreft de aankle ding der kinderen en het toneel. Het belooft evenals vorige jaren eenpracht- middag te worden, zodat allen weer vol verwachting deze middag tegemoet kunnen zien. Niets is voor de kinderen, leerkrachten en oudercommissie te veel om deze middag zo goed mogelijk te doen slagen. Vooral de kinderen hepen dan ook wederom voor een volle zaal te mogen spelen. Men kan zich voor 24 maart opgeven. Zie hiervoor de adver tentie in dit blad. Turnsport. De turnvereniging „D. I. O." te Bres kens is voornemens om op zaterdag 21 maart a.s. een uitvoering te geven aan. Toen zei hij tegen zijn vrouw: „Zal ik een advertentie plaatsen voor een meisje? Ik wil niet, dat jouw gezondheid er onder lijdt, vrouwke". Riet keek vertederd naar haar man, want als hij haar vrouwke noemde, vond ze hem een schat. Inde loop der jaren was er bij haar voor hem een stille, aanbiddende liefde gegroeid. De man, die ze feitelijk uit nood genomen had, verwende en vertroetelde haar op dusdanige wijze, dat ze er soms ont roerd van werd. Binnen enkele weken na haar huwelijk was ze er al van over tuigd, dat Arie haar hartstcehteiijk liefhad en haar eerste reactie was ver wondering. Want wat kenden ze el kaar eigenlijk voor hun huwelijk. Het feit, dat ze samen op dezelfde school hadden gezeten? En dat ze dikwijls sa men heen en weer fietsten, van school naar huis en omgekeerd? Dat hij haar wel eens geholpen had met een pro bleem? Na de schooljaren was Arie meteen bij zijn vader in de zaak gekomen en Riet bleef thuis. Slechts sporadisch hadden ze elkaar daarna neg gezien. Op een feestje, de schoolreünie, of toe vallig op straat. En dat was alles. Doch nu besefte ze steeds duidelijker, dat die stille jongen altijd van haar gehou den had, misschien wel van de school banken af. Dat Arie Schras, de man die alles wist van bouwmaterialen en in zaal „Casino". Deze uitvoering belooft iets heel bij zonders te worden, daar o.m. ook wordt deelgencmen door de jeugdkampioen van Nederland, Bennie Vermandei, de „Zebra"-kampioen P. Vermeersch, 'als mede door vele andree topfiguren uit de Zeeuwse turnsport. (Zie adv. in ons volgend nummer). Vergadering zwemvereniging De zwemvereniging „Scheldestroom" te Breskens hield in „De Uitkomst" haar algemene jaarvergadering. De voorzitter, de heer Th. Cambier. zei in zijn openingswoord o.m. dat in het afgelopen jaar door verschillende leden mooie successen zijn behaald. Vooral de jeugdnummers waren bijzon der goed. Minder goed verliep het met de polo wedstrijden. Zelfs op eigen terrein werd verloren. Op de lange afstandswedstrijden toonde „Scheldestroom" een groot over wicht. Bij de ha ven wedstrijd kwamen 16 leden binnen de vastgestelde tijd binnen. De secretaris, de heer P. van den Heuvel, gaf in zijn jaarverslag een over zicht van de vele successen d^or „Schel destroom" behaald. Zo werden te Sas van Gent 3 eerste prijzen veroverd, m Aardenburg 4, Middelburg 5 en in de Braakman 8. De senioren-kampioen schappen te Middelburg leverden 3 eerste prijzen op, terwijl de junioren kampioenschappen te Terneuzen er nog eens 9 opleverden. Bij de haven wedstrijd werd mej. Th. van den Heuvel le bij de dames en D. de Winde behaalde bij de heren een 7e plaats. Op de lange afstandswedstrij- den te Zierikzee behaalde M. Vergouwe een gouden plak en W. Jongman een zilveren. Trainer Bondewel was tevreden over de resultaten. De deelname aan de training was goed geweest. Het aantal sportzwemmers is gestegen tot het drie voudige van andere jaren. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer A. van Hanegem, bleek, dat de rekening sloot met een nadelig saldo van f 796,49. Daarom zal de contributie dienen verhoogd te wor den. Voor jeugdleden zal deze f 1,- en voor volwassenen f 1,50 gaan bedragen. De wedstrijdzwemmers zullen moeten bijdragen in de reiskosten. De exploitatie van het Wilhelmina- zwembad gaf een nadelig saldo van f 190,53 te zien. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Th. Cambier en J. Heijdens her kozen. Op 15 mei hoopt men het zwembad te cpenen. Bij de rondvraag werd gesproken over de mogelijkheid om meer te trai nen voor de polowedstrijden en dan één zwem-oefenavond te laten schieten. praktisch niets van vrouwen, haar ver eerde en verlegen werd, als zij het wcord tot hem richtte. Tijdens de lange wintermaanden ge durende de oorlogsjaren, als ze bij een klein lichtje in de verduisterde huis kamer zaten, zij met een handwerkje en Arie met een studieboek - want leren deed hij al die jaren - dan sprong ze wel eens overeind, bedacht iets, om langs hem heen te kunnen lopen en streek dan liefkozend over zijn hoofd. Of drukte een zachte kus op zijn wan gen, zijn mond. Een enkele keer, als ze erg behoefte had aan wat genegenheid, had ze kort en bondig het boek uit zijn handen genomen en op tafel gelegd, waarna ze op zijn schoot ging zitten en zich in zijn armen nestelde. Dan zei ze racht, terwijl er een kleur op haar wangen kwam: „Arie, lieve jongen, ik houd van je". En dan wist ze, dat het waarheid was. Zo ontstond er langzaam innige lief de tussen de beide jonge mensen. Soms, als ze alleen was, dacht Riet: Ik kan me niet voorstellen, dat ik vroeger zo verkikkerd was op Tcnny van Hilst Ik was toch weg van hem? Ik was er im mers trots op, dat hij mij gekozen had in plaats van één van mijn vriendinnen die allemaal om het hevigst met hem flirten? Thuis hadden ze het aange moedigd, want Tonny heette een goede partij te zijn. Dot verliefd was ze ge-

De Schakel | 1964 | | pagina 1