T. van Sehoote. Voor de oranje slip: G. du Bois, L. Jongman. J. Verhage, E. v. d. Plasse, R. Kramer en J. Cambier. Voor de oranje band: H. van Loonen, H. Katvis, I. Boerdam, H. Schoutteet, J. Flikweert, R. de Jonge, P. Jacobs, M. Cambier, A. Cornelis, M. Leurgans, F. Monjé, A. Verduijn en S. Adam. Aardenburg Raadsvergadering. Onder leiding van burgemeester M. G. M. van Berckel kwam de Raad van Aardenburg maandagavond in open bare vergadering bijeen. De gemeenterekening over 1962 werd aan de raad aangeboden en zal dooreen raadscommissie worden bekeken. De Koninklijke Aardenburgse Muziek vereniging kreeg een gemeentelijke sub sidie, groot f 600,-. De gemeentelijke bijdrage in de kos ten van de Zeeuwse Muziekschool werd van f 500,- op f 560,- gebracht. De voorschotten voor de vergoedin gen voor het bijz. lager enderwijs wer den door de raad vastgesteld, alsook de vergoedingen die de gemeente zal ver strekken voor het vakonderwijs aan de R.K. meisjesschool t.b.v. het V.G.L.O. Een verzoek om subsidie door de Stichting Lager Land- en Tuinbouw- (cnderwijs in West Z.-Vlaanderen voor de school te Schoondijke, ontlokte een uitgebreide discussie. B. en W. waren n.l. van mening, dat de landbouworga nisaties iets moeten doen, daar de ge meentelijke bijdrage hoofdzakelijk no dig is voor het plaatsen van een broei kas. De heer van Belleghem was het met deze zienswijze niet eens en atten deerde er op, dat Aardenburg vooral bij het tuinbouwonderricht, dat op deze school wordt gedoceerd, veel belang heeft. Trouwens het feit, dat ruim 20 Aardenburgers de school bezoeken, spreekt voor zichzelf, zo meende hij. De heer van Belleghem kreeg steun van de heer de Klerck. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. met 5 stemmen voor en 6 stemmen tegen verworpen, terwijl een voorstel om wel een bijdarge te verstrekken, de eindstreep haalde met 6 stemmen voor en 5 stemmen te gen. Er zal een bijdrage van f 50,- voor 1964 verleend warden. Een nieuwe regeling werd vastgesteld voor het pensioen van de wethouders. De kleding- en rijwieltoelage van ge meentewerklieden werd van f 60,- ge bracht op f 100,- per jaar. Uitvoerig werd hierna gesproken over de invoering van een nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen. Een aantal raadsleden maakte hierte gen bezwaar cmdat men niet in de ge legenheid was geweest dit reglement te bestuderen. De voorzitter meende, dat hiervoor ruim tijd geweest was daar het stuk cp de secretarie bij de overige raadsstuk ken ter inzage heeft gelegen. De raads leden meenden echter, dat het stuk ver menigvuldigd moet worden en hen toe gezonden, zodat men thuis de gelegen heid heeft deze belangrijke zaak te be studeren. De voorz. voelde hier niet veel voor, doch B. en W. moesten voor de overmacht bakreil halen. Het betref fende voorstel werd teruggenomen en zal in de eerstvolgende raadsvergade ring opnieuw aan de orde komen. Aan de heer Cuelenaere werd grond in erfpacht uitgegeven aan de Kaai- poort. Uitvoerig werd hierna gesproken over het wederopbouw- en uitbreidingsplan bij het Kaaiplein. Voor de speeltuin en het zwembad werden de tarieven, gezien de steeds stijgende kosten, iets verhoogd, terwijl besloten werd z.g. tienbaden-kaarten in te voeren. De begroting 1964 werd gewijzigd, De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de vergadering door de voor zitter werd gesloten. Qroede Verkeersongeval. De heer J. de B. uit Breskens wilde dinsdagmorgen per motorrijwiel op de weer beter uit. Majoor Van Beusekom was onmid dellijk weer in aktieve dienst geroepen. Het nieuwe uniform stond hem goed en het eerste weerzien van vader en doch ter Bep na de bevrijding was om nooit te vergeten. Op een gegeven ogenblik stonden ze plotseling voor elkaar, de majoor in zijn nieuwe blinkende uni form, Bep in haar gebruikte sergeants uniform. Als door de bliksem getroffen bleven ze staan. Automatisch salueer den beiden, maar het volgende ogen blik lag Bep in haar vaders armen. De Engelsen en de Canadezen, lachten even, maar voor de rest geloofden ze het wel. Dergelijke tafereeltjes hadden ze de laatste maanden al zo vaak gezien. Kees van Beusekom, nu 20 jaar oud, werd aan het werk gezet op het stad huis en Adrie, de 17-jarige ging zijn studie vervolgen om alsnog zijn H.B.S.- diplcma te halen. Riet bracht haar 5- jarige zoon in september naar een kleu terschool, hetgeen aanvankelijk heel wat voeten in de aarde had, want het kind was erg aan haar gehecht. De voedselvoorraden kwamen geleidelijk aan op peil, terwijl Arie dagelijks voor raden cement, kalk, stenen en andere materialen ontving, die de volgende dag met vrijwel derelfde snelheid naar de klanten worden gebracht. Hij leefde Rijksweg Breskens-Schoondijke, ter hoogte van de Kruisdijk, een bestel auto, bestuurd door L. T. uit 's-Heer Arendskerke, passeren, doch kwam daarbij met het voertuig in botsing. De motorrijder kwam daarbij ten val en liep dusdanig letsel op, dat hij naar het ziekenhuis te Oostburg moest wor den vervoerd. De beide voertuigen werden licht be schadigd. Nieuwvliet Feestavond o.lschool. Onder leiding van het onderwijzend personeel en met medewerking van de ou der commissie gaven de leerlingen van de openbare lagere school te Nieuwvliet voor ouders en genodigden een feest avond in de „Stadsherberg". De voorzitter van de oudercommissie, de heer P. J. Riemens, sprak een ope ningswoord, waarna in vlot tempo het programma werd afgewerkt, bestaande uit toneelstukjes, afgewisseld door ac- cordeonmuziek door Mies Wiskerke en Bram de Hullu. Het werd een zeer geslaagde avond. Bij het einde sprak de voorzitter van de oudercommissie woorden van dank. Retranchement Dodelijk verkeersongeval. Woensdagavond gebeurde op de Wijk Terhjfstede te Retranchement een ernstig ongeluk, dat aan de 25-jarige Fr. v. d. W. uit Retranchement het le ven heeft gekost. De heer v. d. W. kwam omstreeks half zeven per motor uit de richting Sluis, juist toen de landbouwer P. D. met trac tor en aanhangwagen van links komen de de hoofdweg wilde kruisen. Een botsing volgde, waarbij de mo torrijder dusdanige verwondingen op liep, dat hij op slag werd gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. Waterlandkerkje Ouderavond. In de o.l. school te Waterlandkerkje werd de jaarlijkse ouderavond gehou den. Allereerst was er gelegenheid om het werk, waaronder de resultaten van handenarbeid en nuttige handwerken, te bezichtigen en te spreken met het onderwijzend personeel. De voorzitster van de cudercommis- sie, mevr. Risseeuw-Basting, opende hierna de vergadering. Als spreker was deze avond uitgeno digd de heer directeur van de lagere technische school te Oostburg. Deze hield een lezing over de mogelijkheden van het technisch onderwijs. Van de gelegenheid tct het stellen van vragen werd dankbaar gebruik gemaakt. Bij de verkiezing van de leden voor de oudercommissie werd de heer I. Haartsen herkozen. In de vacatures van mevr. J. v .d. Walle-van Espen en de heer J. Heinsdijk, beiden niet herkies baar, werden gekoren mevr. I. A. Dhondt-Pijck en mevr. K. Dhont-Koole. De jaarlijkse 2-daagse schoolreis met de hoogste klassen zal dit jaar gemaakt worden naar de omgeving van Den Haag en Haarlem. Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand februari 1964 GEBOORTEN: 6, Godelieve Magdalena Maria, d. van H. L. Storm en van M. T. M. van der Knaap, wonende te Oost burg; 6, Peter Johannes Izaak, zn. van R. J. T. de Dalie en van A. C. M. Baas, wonende te Sluis; 10, Eduard Leendert Cornelis, zn. van L. J. Eversdijk en van H. Kievit, wonende te Retranchement; 13, Wilhelmina Jacoba, d. van I. A. Bron en van J. A. E. Dees, wonende te Oost burg; 19, Jeannine Alerandra, d. van J. J. Rieteco en van M. E. Faas, wonen de te Oostburg; 18, Rudolphe Petrus Rinkie, zn. van R. P. de Houck en van R. C. Brakke, wonende te Oostburg; 19, Marie Elizabeth, d. van J. A. Leur gans en van I. S. B. Boutens, wonende te Sluis; 20, Monique Nicole, d. van J. weer geheel op, nu hij zich volop in zijn werk kon storten. Menig vrij uurtje kwam sergeant van Beusekom aanwip pen, verwendde de kleine Flip tot in de grond met allerlei onbekende lekker nijen en bleef dan nog een poosje zitten rookte als een schoorsteen Engelse en Canadese sigaretten, waarvan Arie ruimschoiots zijn deel kreeg. Dan ver telde ze van haar werk en flirterijen met Engelse officieren. „En paps is bu reau-officier geworden", voegde ze er aan toe. „Dat is een beste baan voor de oude baas. Lekker rustig. Hij is weer helemaal majoor van Beusekom ten voeten uit. Op het bureau is hij de baas zonder meer en iedereen accepteert het als vanzelfsprekend. Eigenaardig die invled van paps. Ze sidderen voor hem. maar ze gaan voor hem door het vuur. Spreek geen kwaad van de majoor, want dan ben je nog niet jarig. Een officier, die bijna drie jaar ondergedoken heeft gezeten, man, dat vinden die Yanks weldig". Arie keek haar met een schuin oog aan. „Zo, en wat jij dan gedaan hebt? Ik dacht, dat dat veel meer waard was als rustig in een huisje zitten wachten tot de oorlog afgelopen is". Sergeant van Beusekom fronste haar wenkbrauwen. „Dat is niet aardig, Arie. Faps was niet jong meer. Hij is nu al A. van Hanegem en van S. A. Zonne- vijlle, wonende te Oostburg; 20, Carla Irma Johanna, d. van J. J. Vermue en van M. A. de Cock, wenende te Oost burg; 23, Jovian Clement Camile, zn. van A. E. M. Thilleman en van M. I. Marteijn, wonende te Aardenburg, St. Kruis; 27, Michaël Johan Gerard Ger- trud, zn. van A. M. H. Houben en van J. J. G. Janssen, wonende te Sluis; 28, Pieter Cornelis, zn. van A. J. van den Broeke en van A. S. E. van der Linde, wonende te Biervliet. HUWELIJKEN6, Arcène Remi Maria Buijsse, 22 j., wonende te Sluis en Ma ria Mathilde Aers, 23 j., wonende te Q.stburg; 27, Salomon Kan, 70 j. en Helena den Hooglander, 59 j., beiden wonende te Oostburg; 27, Frans de Ruijter, 24 j„ wonende te Sluis en Jo hanna Pieternella van de Voorde, 21 j., wonende te Oostburg. OVERLEDEN: 1, Clementina Celestina Haverbeke, 92 j., geh. geweest met C. E. Buijsse, wonende te Oostburg; 2, Gustaaf Bernardus van Zeele, 18 j., wo nende te Breskens; 4, Augustus Coens, 82 j., wonende te Oostburg; 4, Willem Cornelis Verhage, 82 j., wonende te Cad- zand; 10, Jacoba Catharina Pieternella de Marée, 78 j., geh. geweest met A. Pieters, wonende te Aardenburg10, Jakob de Gardeijn, 82 j., wonende te Oostburg; 11, Petrus Josephus Ras, 49 j., wonende te Groede; 13, Gerard van Daele, 86 j., wonende te IJzendijke; 16, Janneke Pieternella Vermeulen, 68 j., geh. geweest met H. J. de Witte, wonen de te Breskens; 20, Isaac Jacobus van den Broecke, 54 j., wonende te Biervliet; 23, Maria Mathilde De Broek, 86 j., geh. geweest met C. de Croock, wonende te 0_stburg; 25, Johanna Maria Jansen, 82 j., geh. geweest met P. J. Risseeuw, wonende te Zuidzande; 26 Hubrecht van der Lijke, 58 j., wonende te Bres kens; 29, Adriana de Jong, 73 jwonen de te Oostburg. Voetbal 4e klasse H. Uitslagen van zondag j.l. ClingeR.C.S. 03; BreskensLewed. Boys 22; BiervlietIJzendijke 31; OvstburgAardenburg 43Koewacht Steen 03; SluiskilYerseke 30. De stand ls nu: Sluiskil 13 10 2 1 22 40—10 Breskens 14 10 2 2 22 51—23 Biervliet 14 8 0 6 16 44—47 R.C.S. 13 6 3 4 15 27—27 IJzendijke 14 6 3 5 15 55—32 Koewacht 14 7 1 6 15 31—32 Lewed. Boys 14 6 1 7 13 26—32 Yerseke 14 4 4 6 12 34—34 Oostburg 14 4 3 7 11 26—32 Steen 14 4 2 8 10 23--45 Clinge 12 3 2 7 8 21—23 Aardenburg 14 2 1 11 5 22—36 Programma voor zondag a.s.: YersekeBiervliet; BreskensOost burg; ClingeKoewacht; R.C.S.Sluis kil; Lewed. BoysSteen; IJzendijke Aardenburg. Verwacht mag worden dat Biervliet in Yerseke gaat winnen. Breskens, dat zondag j.l. een klein steekje liet vallen door het niet verder te brengen dan een gelijk spel tegen Lewed. Boys, zal zich zeker tegen Oost burg herstellen en deze laatste met lege handen naar huis sturen. Hoewel Clinge het voordeel heeft op eigen terrein te spelen zullen toch de gasten, in dit geval Koewacht, met de winst naar huis gaan. R.C.S. krijgt de koploper op bezoek. Dit kan een spannende wedstrijd wor den en hoewel volgens de ranglijst Sluiskil moet winnen, houden wij het op een gelijk spel. Lewed. Boys zal Steen geen schijn van kans geven. Ook IJzendijke zal Aardenburg geen kans geven om zijn slechte positie op de ranglijst te verbeteren. Om 12,30 uur: Breskens 2Oostburg 2. INDUSTRIëLE AANVAL OP LUCHTVERONTREINIGING De Shell te Pernis gaat een schoor steen bouwen van 200 m. hoog. Her, ge hele Waterweg-gebied zal daardoor verlost worden van de blauwe nevel en negen en veertig. Wat had hij anders m.eten doen? En jij hebt het hemzelf geadviseerd". Hij knikte „Sorry Bep, ik bedoel er natuurlijk niets mee. Alleen wat jij deed dat was erg gevaarlijk". Ze rookte en keek de kringen na, die van haar sigaret kwamen. „Ja, gevaar lijk was het eigenlijk wel. Gek hè, dat je dat cp het moment zelf nooit zo be sefte. Weken na de bevrijding had ik een gesprek met de commandant van onze ploeg. Tijdens een van de overval len is er een fout gemaakt, waardoor een van onze jongens werd neergescho ten. Berend Fokkema was het. Lange Gé was zijn naam bij cns. Er werd een uitgebreid rapport over gevraagd en daarom gingen wij toen alle details nog eens na. En als je het dan allemaal zo in je gedachten de revue laat passeren, met honderden vijanden om je heen, die geen ogenbik zouden aarzelen om je neer te schieten, dan krijg je achteraf nog angst om alles, wat je toen gedaan hebt. Ik heb de laatste tijd wel eens tot mezelf gezegd: Meid, dat je het alle maal durfde. Ik vrees, dat ik het nooit een tweede keer meer zou durven be ginnen. Vind je dat nou gek?" (Wordt vervolgd.) de kwalijk riekende dampen, die nu via 60 schoorstenen de lucht in gaat. De bouw zal ongeveer 11 millioen gul den kosten. AUTOMATISCH TRANSATLANTISCH TELEX-VERKEER. België is sedert kort het eerste land ter wereld met vol-automatisch telex- verkeer met de Verenigde Staten. De Belgische telex-abonné typt het verlangde nummer naar Amerika, waar na de verbinding automatisch tot stand komt en omgekeerd kan ook de Ameri kaanse abonné de Belgische bereiken. Breskens Vergadering Winkeliersvereniging Gisteravond hield de Winkeliersver eniging „Ons Belang" te Breskens haar algemene vergadering in hotel Valk. De voorzitter, de heer A. Versprille, heette de aanwezigen welkom, waarna de secretaris, de heer W. v. d. Casteel, de notulen voorlas, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeester, de heer J. Ver gouwe, bleek, dat er een batig saldo in kas is. Als ingek. stukken was er een dank betuiging van de bejaarden voor de ont vangen bijdrage in de Kerstmiddag en een verzoek van de Stichting Visserij- dagen om weer een bijdrage voor de a.s. Visserij dagen te mogen ontvangen. Het bestuur der winkeliersvereniging stelde voor weer een bedrag van f 150,- te voteren, wat met algern. stemmen aangenomen werd. Bij de bestuursverkiezing bleken de heren W. v. d. Casteel en I. de Hulster aan de beurt van aftreden te zijn. Bei den werden herkozen. Van N.V. „Zeebad Breskens" was ook nog een schrijven ontvangen om aan delen te kopen. Het bestuur stelde voor om dit te doen, waarbij de voorzitter nog een toelichting gaf en wees op het grote belang van deze N.V. voor de mid denstand. Besloten werd te stemmen om voor f 500,- of f 1000,- aan aande len te nemen, waarbij de meerderheid voor f 1000,- bleek te zijn. Wat betreft het cadeau voor het nieuwe gemeentehuis, meende het be stuur een gift van f 50,- te moeten ver strekken, waartoe bij stemming beslo- ttn werd. Bij het punt bespreking jaarmarkt, zei de vcorz. dat hierover niet meer ge sproken diende te worden daar de Stichting Visserij dagen besloten heeft het a.s. Visserijfeest geen jaarmarkt te houden. Wel werd besloten om alsnog te overleggen met het gemeentebestuur de marktkramen tijdens de 14-daagse markten op het Oranjeplein te plaat sen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Joh. Carels het woord, waarbij hij als voorzitter van N.V. „Zeebad Breskens", zijn dank uitsprak tot het bestuur en leden van de winkeliersvereniging om door het nemen van aandelen N.V. „Zeebad" te steunen. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIE. Oostende 1000 jaar: een groots zeespel. Hoewel een keur van 814 reeds de overdracht noemt van een gehucht in het gebied van het huidige Oostende (door de adelijke Heer Gobert van Steenlandt aan de Abt van Sint Omer), is het pas in 964, dat Oostende tot het zeer welvarend vissersdorp uitgroeit waarin de oorsprong is te vinden van de tegenwoordige zeehaven en badstad, die later de naam van de „Koningin der Badplaatsen" ;zal verkrijgen. Ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van Oostende is het plaatselijk feestcomité thans bezig een groot zee- spel te organiseren. Hierbij zullen de roemrijke perioden uit het stadsverle den en andere markante historische en folkloristische momenten tot uit beelding worden gebracht. Alle opvoeringen van dit zeespel vin den tegelijkertijd plaats aan de estaca- de, de kaaien, in de jachtclub met zijn zeilboten en bij de garnalenschepen aan de haveningang. Er zijn geen tribunes. De bezoekers wandelen overal rond en kunnen de opvoeringen, die meermalen per avond plaats vinden, vanaf allerlei plaatsen gadeslaan. Men zal de Vikingen weer zien voor bijtrekken, kaperschepen met elkaar in gevecht zien en kennis kunnen maken met de grote kapiteins van de Indische Compagnie. Een historische badpak- kenshow zorgt voor een zeer vrolijke noot terwijl plezierige mensen er even eens hun hart kunnen ophalen aan ta fereeltjes op de Vismarkt uit 1900 en de aan de Oostendse kunstenaar James Ensor zo dierbare maskers. Temidden van de talloze evenemen ten die ter gelegenheid van het dui zendjarig bestaan van Oostende wor den georganiseerd, noemen wij nog de van het Italiaanse vissersdorp Camogli overgenomen traditie om verse vis in vier enonne pannen te bakken en in het openbaar uit te delen. Oostende hoopt nu maar op veel aftrek. Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's maandagsmorgens 8 uur) Oostburg-Aardenbui'g-Eed. Dr. de Bruijckere, Oostburg, Lel. 2323

De Schakel | 1964 | | pagina 2