alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen feuilleton HET ONMOGELIJKE HUWELIJK deichakel ALG nieuws blad r~ "A 18e Jaargang Nr. 96a Vrijdag 6 maart 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 1 act.extra Telefoon (01172) 429 vJ DRUKKERS-UITGEVERS: F- SMOOR.DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Plaatselijk Nieuws Cadzand Dankbetuiging voor wachtmeesters. De twee wachtmeesters van de Rijks politie, de heren H. W. van de Berge uit Cadzand en J. Korstanje uit Retranche- ment, die in december door zeer moedig gedrag een tweetal beruchte misdadi gers, die ontsnapt waren uit een ge vangenis te Boulogne, wisten in te re kenen te Cadzand, hebben in het raad huis van Cadzand een oorkonde in ont vangst mogen nemen uit handen van de heer Van Thiel, overste van de Rijkspolitie te Middelburg. Burgemeester J. J. Leenhouts ontving het gezelschap politiemensen en enkele genodigden in het Cadzandse raadhuis, waarbij hij een kort begroetingswoord sprak. Overste van Thiel reikte aan de twee wachtmeesters, die vergezeld waren van hun echtgenotes, een tevredenheidsbe tuiging uit namens de Algemeen In specteur der Rijkspolitie voor hun moe dig optreden tijdens de arrestatie. De districtscommandant schetste het ver loop van deze arrestatie en bracht de warme dank over van de Internationale Politie Organisatie Interpol aan de wachtmeesters. Tevens werd hun een fraaie oorkonde uitgereikt. Burgemeester Leenhouts zei er trots op te zijn, dat de beide wachtmeesters afkomstig zijn uit zijn twee gemeenten. Hij betrok ook de dames bij deze huldi ging. Voorts werd nog het woord ge voerd door de groepscommandant, de heer A. J. Punt uit Aardenburg, die de meed van de wachtmeesters prees. Hij vond dat door deze arrestatie de ge meenschap een zeer goede dienst be wezen was. De districts-overste betrok op spon tane wijze de dames van de wachtmees ters in de hulde door hen een fraai bloemstuk te overhandigen. Ook me vrouw De Koster, de echtgenote van de opperwachtmeester te Cadzand, waar de misdadigers geruime tijd gevangen hebben gezeten, kreeg een bloemstuk aangeboden. Van de zijde der politieautoriteiten was voor deze sobere, maar indrukwek kende plechtigheid veel belangstelling, waaruit blijkt, dat er waardering is voor plichtsbetrachting met wegcijfe ring van eigen veiligheid. In de oorkon de wordt met veel waardering gespro ken over de moed die de beide wacht meesters hebben opgebracht om deze gevaarlijke mensen te pakken en in te sluiten. Oostburg Vergadering Bond van Muziek verenigingen in Z.-Vlaanderen. Muziekcoucours wordt op Hemel vaartsdag te Breskens gehouden. Zaterdagmiddag werd te Oostburg de jaarlijkse vergadering gehouden van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen, die aangesloten is bij de Koninklijke Federatie voor Mu- Een Groningse familieroman door Henk van Heeswij k. Bep draaide zich naar haar zuster, die Flip uitkleedde en zei: „Riet, geef die knul van jou eens een draai om zijn oren. Dat verdient hij". Riet schudde lachend haar hoofd. „Niks hoor, hij is veel te lief". „Nog steeds verliefd op je man? Dat is anders erg ouderwets, hoor". „Wij zijn ouderwets, Bep". „Nou, houwen zo, hè! Dat kan nooit kwaad. Maar eh spijkers met koppen zwager Arie. Wat jij kunt kan ik ook, verstaan?" Hij schudde beslist zijn hoofd. „Geen denken aan". Ze haalde haar schouders op „Zo je wilt. Ik ga er niet om vechten. Ik stuur wel een ander, die je volgens de regelen der kunst uitmelkt ziek of niet ziek". „Wat ga je doen?" vroeg Riet en keek haar zuster angstig aan. Bep plofte op een stoel neer en schop te haar schoenen uit. „Hè, dat lucht op. Zo, geliefden en nu geen kinderachtige bezwaren meer, want die mensen moe ten geholpen worden. Iedere dag wach- ziek en Fanfare gezelschappen. De heer P. A. Ocké uit Terneuzen opende de vergadering met een harte lijk welkomstwoord tot de aanwezigen Van de 13 aangesloten verenigingen waren er 9 aanwezig. Betreurd werd het overlijden van de heren F. Cattoir uit Waterlandkerkje en C. de Jonge uit Zaamslag. Beiden hebben als bestuurs lid veel voor de bond gedaan. Uit het jaarverslag, voorgelezen door de heer A. Hakkert uit Retranchement, bleek, dat het eerste zaalconcours, dat de bond vorig jaar op Hemelvaartsdag organiseerde bijzonder goed geslaagd genoemd mag worden. Het weer was bar slecht doch de muziek kon zonder stijve vingers van de koude gemaakt worden. Ook de belangstelling van de zijde van het publiek was bijzonder goed. Ook voor het behalen van de mu- ziekdiploma's was veel belangstelling. De bestuursleden, de heren P. A. Ocké uit Terneuzen en I. de Hullu uit Bres kens werden met algemene stemmen herkozen. Uit het financieel verslag van de heer Rookus uit Breskens bleek, dat het mu ziekconcours een tekort van f 439,op geleverd heeft. De kaspositie bedraagt thans f 1109,76, zodat de financiële positie gezond genoemd mag worden. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat het jaarlijkse concours beslist niet aan een zaal verbonden is, daar niet in iede re gemeente een grote zaal beschikbaar is en men bij voorbaat de kleinere ge meenten niet wil uitsluiten om eens een muziekconcours te kunnen organiseren. Daar de muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Vclk" te Breskens dit jaar haar 65-jarig bestaan viert en men daar prijs stelt op het concours werd besloten dit jaar weer een zaalconcours in Breskens te organiseren. De grote nieuwe vismijnhal zou daarvoor ter be schikking kunnen worden gesteld. Uit voerig werd daarna gesproken over de moeilijkheid van de muziekverenigingen die door de loop der jaren door vertrek van de oude kern van het muziekcorps te weinig werkende leden hebben ge kregen. Met deze moeilijkheid kampen een groot aantal corpsen o.a. Retran chement, Sluis, Nieuwvliet, terwijl ook de eerste prijs-winnaar van vorig jaar, Schoondijke, niet aan het concours zal kunnen deelnemen. Dit werd bijzonder betreurd, daar bleek, dat Schoondijke nog 24 werkende leden heeft. Het ontbreekt echter aan enkele in strumenten, die voor het optreden in een concours nu eenmaal onmisbaar zijn. Het is ook zeer de vraag of beker winnaar Zaamslag dit jaar wel van de partij zal zijn, daar deze muziekvereni ging moet optreden op het topconcours, waar alle winnaars van federatieve concoursen op moeten uitkomen. Dit is op 7 maart te Arnhem, die tijd die dan nog rest voor het Bcndsconcours is mis schien te kort voor het instuderen van twee verplichte nummers. Het kleine Zuidzande steekt bij al die mineur berichten wel zeer gunstig af, dit wil n.l. twee corpsen afvaardigen naar het concours, naast het traditio nele corps ook het jeugdcorps. Totaal zullen er nu 5 corpsen uit Z. Vlaanderen aan het concours deelne- ten kan het te laat zijn". „Waar hebben jullie het over?" vroeg Riet. „Over Sinterklaas en twee knechten van 'm. Arie heeft ze ergens verstopt en wil het adres niet geven". „Zeg jullie doen toch geen gevaarlijke dingen?" Bep lachte spottend. „Waar jij bij bent zeker? Wij kijken wel uit, wat jij, zwager Arie?" Ze ging naar z'n bed, boog zich naar zijn gezicht en fluister de: „Stommeling je vrouw begint al wat te merken. Noem het adres, vlug' Ik heb nog meer te doen vandaag". En Arie was niet zo standvsatig of hij bezweek onder de dwingende blik en woorden van zijn schoonzuster. Twee uur later waren de persoonsbe wijzen op de plaats van bestemming en had een dochter haar vader na twee jaar weer ontmoet. De laatste oorlogsmaanden waren een verschrikking. Het eten werd steeds schaarser en als Bep niet op gezette tijden bijgesprongen had met bonnen en zelfs natura, zou er in huize Schras en bij het gezin Van Beusekom honger geleden zijn. Het meisje kwam op de meest onmogelijke tijden aanwippen. Informeerde naar de toestand, maakte een praatje en liet steevast wat achter. In huis was ze al maanden niet meer, nadat de S.D. een nachtelijke inval had gedaan op de Kraneweg. Ze moesten men en waarschijnlijk enkele corpsen van elders. Daar zaalconcoursen bij zonder in trek zijn bij de leden van de corpsen werd besloten aan alle muziek corpsen, die al aan een Z.-Vl. concours deelnamen, te berichten, dat het federa tieve concours dit jaar te Breskens zal worden gehouden en dat het weer een zaalconcours zal zijn. Hiermede hoopt men wat meer deelname te verkrijgen. De gedachte het muziekconcours dan maar uit te stellen werd verworpen, daar dit zou betekenen, dat men de eigen dood van de Bend van Muziek verenigingen ondertekent. Men hoopt nog steeds op een opleving van het mu ziekleven. De gedachte werd nog geopperd enkele streekgezelschappen te formeren, doch de aanwezigen meenden, dat dit een zaak is, die in de eigen verenigingen opgelost moet worden. Dit zou echter een oplossing kunnen zijn, om het mu ziekleven nog in stand te houden en de vaste kern van de muziekcorpsen te be houden. Besloten werd bij voldoende deel name dit jaar nog een solistenconcours te organiseren. Uitvoerig werd nog gesproken over de binding die er zou moeten zijn tussen de muziekschool en de muziekcorpsen. Men merkt hier echter weinig van, daar de muziekschool zich meer richt naar het individuele muziekmaken. Men krijgt weinig leerlingen, die via de muziekschool de weg naar de corpsen vinden. De beste oplossing om jonge krachten te krijgen is zelf de leerlingen opleiden. Tijdens de rondvraag kwam de nieuwe regeling met de Buma ter sprake en de drumbandshows die gehouden worden. Het standpunt was, dat het geen taak van de Bond van Muziekgezelschappen is om dergelijke shows te organiseren. Besloten werd nog om tijdens de na jaarsbijeenkomst een van de juryleden van het Breskense concours te vragen het critische verslag van de jury nader toe te lichten. Dit werd door de afge vaardigden toegejuicht. Een gedachten- wisseling over de beoordeling kan voor de corpsen van gtfoot nut zijn. De voorzitter sloot de vergadering na te hebben vastgesteld dat de bespre kingen onderling zeer nuttig kunnen zijn en verhelderend werken. Breskens RECTIFICATIE. In ons vorig nummer staat abusieve lijk in het raadsverslag van de gemeen te Breskens vermeld: „de heer Carels ging uitgebreid in op verschillende vragen en stelde dat de middenstand van Breskens ernstig in gebreke is gebleven bij het nemen van aandelen (van N.V. Zeebad, Red.), daar de middenstand het is, die de grote voordelen plukt, enz., enz." Dit is niet gezegd door de heer Carels, doch door Weth. Zegers. Vergadering Judo Sportvereniging. Dinsdag j.l. hield de Judo Sportver eniging „Breskens" haar algemene ver gadering in hotel Valk, het clublokaal Bep van Beusekom hebben. Maar moe der van Beusekom, die van haar man geleerd had zich onder alle omstandig heden onder controle te houden, ver telde met een staal gezicht, dat haar jongste dochter uit logeren was bij fa milie in Noordbrabant. Al drie weken. En uit gezondsheidsoverwegingen. Al die nachtelijke invallen had het kind nerveus gemaakt, vandaar dat haar ge adviseerd was een poosje naar een rustiger omgeving te gaan. Er was een landwachter bij geweest, die met wrange humor had geantwoord „Wij hebben nog een veel rustiger om geving voor uw dochter, de koerierster, mevrouw. Dat is drie meter in de grond tussen zes plankjes. Vertelt u haar dat maar. als ze terugkomt van haar ge zondheidsreisje De volgende morgen was Adrie, die nu nog alleen met zijn moeder thuis was, omdat Cornelis ook al ondergedo ken was, naar Arie en Riet gelopen en de historie verteld. Drie dagen later dook Bep op een avond plotseling op in hun huiskamer. Arie was geschrokken en had verteld, dat de S.D. haar zocht. Bep was er niet warm of koud van geworden. Ze had een sigaret opgesto ken en geantwoord: „Lieve mensen dat weet ik al lang. Dat is heel geen nieuws. Maar jullie snappen toch wel, dat ik al lang niet meer Bep van Beusekom heet. Evenwel 't is goed, dat ik dit weet. Griet der vereniging. De voorzitter, dhr. I. de Hulster, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarbij hij zijn teleurstelling uitte over de geringe opkomst. Hierna las de secretaris, dhr. P. Pie- laat, het jaarverslag voor waaruit o.m. bleek, dat het aantal leden iets achter uitgegaan is. De oorzaak hiervan is te wijten aan het bedanken van leden uit omliggende gemeenten, die tijdens het winterseizoen het ontzien de lesavonden bij te wonen. Dat er thans een prima leraar aan de vereniging is verbonden, bleek uit de prestaties der leden. Zo veroverde de heer P. Pielaat op de clubkampioen schappen van de Sportschool „Felix Janssens", die op Hemelvaartsdag te Bergen op Zoom werden gehouden, een le plaats bij de senioren, terwijl de heer H. Fenijn op de 2e plaats eindigde. Ook de junioren wisten er mooie resultaten te boeken in de oranjeband-klasse. Verder werd er deelgenomen aan het judo-tournooi in Paviljoen „De Groe", uitgaande van de V.V.V. te Groede en waaraan ook door verenigingen uit Gces en Noord-Beveland werd deelge nomen. Het werd voor Breskens een groot succes, daar zij met groots machts vertoon zowel de wisselbeker voor de junioren als die voor de senioren in de wacht sleepten. Als laatste evenement werden op 1 febr. j.l. clubkampioen- schappen gehouden in het jeugdgebouw „De Uitkomst". Het is een zeer geslaag de middag geworden, waarbij de heer H. Fenijn het kampioenschap bij de se nioren en de heer Joh. Risseeuw het kampioenschap bij de junioren ver wierf. Verder bleek uit het jaarverslag nog, dat de vereniging thans pl.m. 60 leden telt. Het financieel overzicht van de pen ningmeester, de heer W v. d. Broecke. gaf een klein batig saldo te zien. De voorzitter deelde vervolgens mede. dat het bestuur besloten heeft om het bondsgeld voor de wedstrijd-leden te betalen, doch de andere leden moeten dit zelf bekostigen. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen, terwijl in de plaats van de heer P. Vermeulen, die binnen kort de gemeente gaat verlaten, de heer J. de Boer Sr. werd benoemd. De voorz. bracht de heer Vermeulen dank voor het vele, dat hij in het belang der ver eniging heeft gedaan. Als lid van de kascommissie werd de heer Joh. de Boer Jr. benoemd. Nadat de voorzitter nog enige vragen had beantwoord, die tijdens de rond vraag werden gesteld, sloot hij de ver gadering. Judo-examens. Vorige week vrijdag deed een aantal leden van de Judo Sportvereniging „Breskens" weer examen. Voor de witte band slaagden: N. Valk, L. van Haneghem, J. J. Mook- hoek, R. Stroo, W. van Quekelberghe en P. v. d. Velde. Voor de gele slip: R. Fonteijne en B. Goedhals. Voor de gele band: A. Cambier, M. Nelisse, C. J. Wisse en Mams en Adrie van me. Je zult me nu wel een heiepoos niet zien. Dat is mis schien het verstandigste. We mogen het lot niet tarten, is me geleerd". Dat was geweest in december 1944. Eerst drie dagen na de bevrijding van Groningen zag men Bep van Beuse kom weer. Nu in uniform. Ze was tolk bij de militairen, die zegevierend de stad waren binnengetrokken. Hoofdstuk 9 Na de bevrijding gingen er weken overheen, voor alles weer een beetje normaal begon te worden in de stad. De trams gingen weer rijden en de win kels kregen, zij het ook mondjesmaat, enige voorraad. Arie Schras had lange conferenties met plaatselijke en mili taire autoriteiten en hij kreeg de ver zekering, dat hij een van de eersten 7ou zijn, die weer bevoorraad werd. Maar het feit, dat de oorlcg nog in een deel van het land woedde en pas op 5 mei afgelopen was, remde de wederop bouw. Doch Arie zat niet stil, nam kontakt op met zijn vroegere klanten en leveranciers en wist, dat hij dadelijk voldoende afzetgebied zou heb ben. als er weer wat in zijn schuren zou staan. Hij kreeg een toewijzing voor een vrachtauto en de eerste bestelling ste nen kon hij bij een fabriek in Drente gaan halen. De toekomst zag er nu

De Schakel | 1964 | | pagina 1