V CORSETTEN alg nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen r HET ONMOGELIJKE HUWELIJK de ichakel 18e Jaargang Nr. 961 Vrijdag 28februari 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De voltallige raad der gemeente Bres kens kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken was het besluit van goedkeuring door G.S. waar door thans de raadsleden voor een bij gewoonde raadsvergadering een ver goeding ontvangen van f 15,—. Voorts lag bij de raadsstukken een overzicht van de kosten, die de gemeente heeft moeten maken voor riolering- en verhar- dingswerken, waarom de raad in een vorige vergadering had verzocht deze aan te leggen, ten behoeve van de door een inwoner van Breskens gebouwde auto-boxen. De raad ging met dit schrij ven accoord. Aan het bijzonder onderwijs te Bres kens zal een overschrijdingsbedrag per leerling, groot f 9,47, uitbetaald worden als voorschot. Het voorstel om voor de gezamenlijke scholen een nieuw filmtoestel, waarvan de kosten f 2750,- bedragen, aan te schaffen, ontlokte de vraag, of er, nu er schooltelevisie is, de scholen niet be ter een televisietoestel kunnen bezitten. De hoofden van de scholen, waarme de aanschaf is besproken en waarbij ook de televisie ter sprake kwam, meen den echter, daar de schooltelevisie nog in een beginstadium is, men beter zelf het filmmateriaal voor de jeugd kan huren en uitzoeken. De raad voteerde na deze uiteenzet ting het gevraagde bedrag. De heer Cambier vond dat er onder de schoolhoofden wat betreft dit film toestel een prachtige samenwerking is. Hij sprak de wens uit, dat bij andere grote aanschaffingen men ook het ma teriaal gezamenlijk gebruiken kan. Voor de dienst gemeentewerken werd een waterpastoestel aangeschaft, waar van de kosten f 1000,bedragen. De Stichting Lager Land- en Tuin- bouwonderwijs West Zeeuws-Vlaande- ren vroeg een subsidie van f 12,50 voor een uit Breskens afkomstige leerling, die de school te Schoondijke bezoekt. Deze subsidie werd door de raad ver strekt. Aan de orde kwam het verzoek van N.V. Zeebad Breskens, dat in verband met haar steeds toenemende investerin gen het verzoek aan de gemeente deed, om nog enkele aandelen te nemen. B. en W. stelden de raad voor, om hoewel men het grote nut van deze N.V. wel inziet, niettemin afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar de gemeente al f 15.000,aandelen van deze N.V. bezit. De raadsleden waren het met deze gang van zaken niet eens. Alle fracties voerden over dit onderwerp uitgebreid het woord. Het was mevrouw Niermans- Gossije die het vuurwerk opende. Haar bezwaren richtten zich vooral tegen de summiere wijze, waarop B. en W. deze afwijzing kunnen motiveren. Stellen B. en W. geen prijs meer op recreatie en hebben zij daarin geen vertrouwen meer, zo formuleerde zij haar vragen. De ge meenschap heeft veel belang bij uit FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Langzaam begon er iets van begrijpen bij hem te groeien. „Zeg, jij bent toch zeker niet begon hij, maar Bep ant woordde op besliste toon: „Het is te ge vaarlijk om het zo open en bloot te laten liggen. Je weet nooit wie er binnen kan komen". En toen hij nog steeds naar haar bleef kijken, slaakte ze een zucht, trok zelf een la open en schoof de bon nen er in, waarna ze de la weer sloot. „Zo, poppetje gezien, kastje dicht"'. Ze stond op en drentelde door het vertrek. „Doe ze de groeten en neem de volgende keer hun persoonsbewijzen mee. Mis schien weet ik er wat mee te doen. Zo hebben re er toch niets aan." „Ja, maar Bep begon hij, maar het meisje draaide zich met een ruk om, kwam naar het bureau en boog zich naar hem toe. Ze keek hem nijdig aan en antwoordde: „Ja, maar zwager, Arie als jij die goocheme kop van jou nou eens laat werken, dan vraag je niet ver der en accepteer je de feiten zoals ze zijn, begrepen? En maak je om mij maar geen zorgen. Ik kan best op me breiding van de badaccomodatie. Er moet nog veel gein vest eer d worden aan de kust. Zij vroeg B .en W. met klem hun standpunt te herzien. De heer J. W. Carels, tevens voorz. van N.V. Zeebad Breskens, vroeg wat B. en W. toch bewogen heeft dit verzoek af te wijzen. Hij vond vooral een gebaar van groot belang, omdat door de afwijzende hou ding van B. en W., zo vreesde hij, de N.V. haar aandelen niet kwijt kan ra ken. Uitgebreid zette de heer Carels uiteen, dat thans duidelijk is geworden, dat de basis waarop de N.V. rust wat te smal is. Om meer geld te kunnen lenen voor het oprichten van gebouwen op het kampeerterrein is een bredere finan ciële basis nodig, als de N.V. thans be zit. Hij betreurde het besluit van B. en W., temeer daar de N.V. in haar circulaire juist het goede voorbeeld van de gemeente heeft gesteld. Aanvankelijk liep het goed met de aandelen. De mid denstand begon te begrijpen, dat men aan deze N.V. iets verplicht was, doch helaas, zo vervolgde de heer Carels na het bekend worden van het standpunt van B. en W. zijn er geen aandelen meer verkocht door de N.V. Ook hij vroeg een gebaar te maken, waardoor de ver koop weer vlotter zou kunnen gaan. De heer Cambier hield ook een warm pleidooi voor het kopen van een aan deel, desnoods voor een klein bedrag meende hij. Ook de heer Luteijn was deze mening toegedaan. De heer Carels maakte, tot grote hilariteit van de ver gadering bekend, dat een der raadsle den hem intussen een briefje had toe geschoven, waarin deze toezegde twee aandelen te zullen nemen. De heer Vergouwe vroeg B. en W. hun standpunt neg te herzien en de stimu lerende werking van het nemen van een klein bedrag aan aandelen niet te on derschatten. Wethouder Van der Hooft, die in eer ste instantie de vragen beantwoordde, gaf toe, dat B. en W. gezien de reacties uit de raad misgeschoten hebben met dit voorstel. Hij lichtte het standpunt van B. en W. nader toe, n.l. dat het col lege van oordeel was, dat de N.V. mis schien op andere wijze geholpen zou kunnen worden, n.l. de gemeentelijke garantie-stelling voor aan te gane le ningen, waardoor de N.V. gemakkelijker geld zou kunnen lenen voor investerin gen. Moeten we nu nog verder gaan, zo vroeg de wethouder zich af, dan die f 15.000,aandelen die de gemeente al heeft? Bovendien heeft het gemeentebestuur aj grote bedragen geinvesteerd in b.v. de aanleg van toegangswegen, riole ringswerken, etc. voor het uitbreidings plan aan de kust, waaronder ook de ter reinen van de N.V. Zeebad vallen. We staan nog steeds voor 100% achter deze N.V. merkte de heer Van der Hooft op, die zich afvroeg of de N.V. met een gebaar geholpen is. Wethouder Zegers merkte nog op, dat het gemeentebestuur niet op de beurs zit. Dit drukwerk van de N.V., waarin werd uitgenodigd meer aandelen te nemen, hebben we als drukwerk be zelf passen. Wil je eraan denken, dat ik intussen al twintig ben?" Hij slaakte een zucht en viel achter over in zijn stoel. „Je moet hetzelf maar weten. Herinner je, als je in moeilijk heden zit, dat ik je gewaarschuwd heb". Ze boog zich nog dieper naar hem toe en siste: „Ik zou geen knip voor mijn neus waard zijn, als ik onder deze om standigheden ook niet mijn steentje bijdroeg". En toen wat zachter: „Enne mondje dicht hè? Thuis behoeven ze niets te weten. Riet evenmin. Daarom kom ik hier". „Zeg eens wat denk je wel van me?" stoof hij op. Ze ging weer staan en glimlachte. „Jij hebt me geleerd mijn mond te hou den, zwager, Arie en ik ben je er nu dankbaar voor. Breng nu ook je eigen lessen in praktijk, hè? Doe Riet de groeten? Ik heb geen tijd meer. Adieu!" Veertien dagen later was ze er weer. Ze ging op zijn bureau zitten, haalde een pakje cigaretten uit haar zak en presenteerde hem er een, waarna ze er zelf ook een in haar mond stak. „Geef es vuur". „Rook jij tegenwoordig?" „Op 't moment nog niet. Wel, zodra jij me vuur geeft". „Maar dat geeft toch geen pas „Val in m'n kas je lijkt paps wel". Ze zag vuur in haar sigaret, rookte een poosje en vroeg zacht: „Heb je ze?" MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG handeld, zo stelde hij. Voorts vroeg de heer Zegers af, wat is er nu wel nodig. Wat moet er gebeuren aan de kust en wat gaat dit alles kosten, dit blijkt niet uit de circulaire. Ook wethouder Zegers meende, dat de gemeente meer kan doen bijv. bij het gereed maken van de ter reinen van N.V. Zeebad. In tweede instantie bleek, dat de raadsleden het standpunt van B. en W. niet konden waarderen. Burgemeester J. A. Eekhout schetste nog eens de hele historische ontwikkeling van de N.V. De heer Carels ging uitgebreid in op verschillende vragen en stelde dat de middenstand van Breskens ernstig in gebreke is gebleven bij het nemen van aandelen, daar de middenstand het is, die de grote voordelen plukt over de toonbank van de badgasten. Hiermede waren alle raadsleden het eens. De heer Vergouwe deed een voor stel, dat de gemeente een gebaar maakt en nog voor f 500,aandelen er bij neemt. Hij zou dit symbolische gebaar zeer cp prijs stellen, daar er uit moet blijken dat de gemeente de oproep van N.V. Zeebad wil honoreren. Het voorstel werd gesteund uit de raad. Bij de stemming werd het voorstel van B .en W. verworpen met negen stemmen tegen en slechts de stemmen van de beide wethouders voor. Het voor stel van de heer Vergouwe om f 500, aandelen te nemen werd aanvaard, met de stemmen van de beide wethouders tegen. De heer Vergouwe vroeg nog of B. en W. en het bestuur van N.V. Zeebad sa men een gesprek kunnen hebben, om te bekijken op welke wijze het gemeente bestuur de N.V. verder kan helpen in de ontwikkeling van het badleven. De jaarwedde-regeling van het ge- meentepersoneel, waarin de bekende 10 pCt. zit verwerkt, werd door de raad, na enige discussie, aanvaard. Biervliet Pr opaganda-bij eenkomst kundige Kring. Heem- Onder grote belangstelling werd woens dagavond in de zaal van de heer Van den Hemel te Biervliet een propaganda- avond gehouden van de Heemkundige Kring West Zeeuws-Vlaanderen. Burgemeester van Leeuwen uit Oost burg sprak een welkomstwoord waarin hij opmerkte, dat propaganda eigenlijk niet nodig is, daar de Heemkundige Kring groeit. Men vond het echter noodzakelijk te Biervliet, dat een zeer rijk historisch verleden heeft, een aparte avond te beleggen. De Kring is in 1961 opgericht met 80 leden. Thans telt men al 170 leden. De heer A. Hoolhorst hield een in teressante inleiding over het doel en streven van de Heemkundige Kring, n.l. „Wat bedoel je?" „De persoonsbewijzen natuurlijk". Hij schudde zijn hoofd. „Ga weg. Veel te gevaarlijk". „Man klets niet zo stom. Ze zijn nog veiliger zonder dan met die dingen, waar al hun antecedenten op staan. Snap je nu nog niet, dat ik dan zorg voor ande re? Maar ik moet toch precies hun ge gevens hebben? Lengte en kleur haren en zo?" „Ja, maar Bep „Ja, maar Bep bouwde ze hem na. Wil je me nu alsjeblieft eens een keer als een volwassen mens zien? En dacht je, dat ik dit uit mezelf vraag? Ik han del in opdracht". Hij zuchtte. „Goed, aanstaande don derdag heb je ze". „Dat is een verstandig woord". Ze knikte voldaan. „Hoe gaat het met ze? Alles goed?" „Gelukkig wel". „O, ja, hartelijk dank voor de bonnen en natuurlijk heel hartelijk gegroet". Ze lachte even. „Hij heeft moeke een brief geschreven. Poststempel Zwolle. Een reuzemop. Ze snapt er niets van en was in de overtuiging, dat hij hier in de buurt. zat. Maar dat was een voorzorgs maatregel, dat Zwolle." Ze opende haar tasje, haalde er wat uit en legde het op zijn bureau neer. „Hier heb je nog een paar broodbonnen. Misschien kun je Riet er een plezier mee doen". het vastleggen van hedendaagse en his torische gegevens voor de toekomst. Zo wierp de heer Hoolhorst o.a. de vraag op: wanneer is Biervliet toch ontstaan? Daarover is niets bekend, hoewel men veronderstelt, dat Biervliet in de verre oudheid al een voorname plaats innam. Zo zijn er wat summiere gegevens be kend over de jaren vanaf 800, terwijl vast staat, dat er rond 1297 al een be langrijke wolhandel vanuit Biervliet was, dat zelfs zo machtig was dat het partij koos in de oorlog tussen Frank rijk en Engeland en prompt op de vin gers getikt werd door de Duitse keizer. In 1344 werd aan Biervliet het recht van een jaarmarkt gegeven, terwijl in 1376 melding wordt gemaakt van een gróte overstroming, bij het oosten van Biervliet. Is dit de eerste doorbraak, die leidde tot het ontstaan van de latere Braakman? Er is in Biervliet veel gevochten tegen de aloude vijand het water. En men heeft een tijd gehad, dat Biervliet rond om door het water begrensd werd. Zo werd b.v. in 1300 veel gehandeld in zout, dat te Biervliet werd gewonnen en in schuiten werd getransporteerd naar de zee. Biervliet is, aldus de heer Hoolhorst, niet alleen maar bekend om zijn haring visserij. In 1483 werd getroffen door een enorme rattenplaag, terwijl het in de jaren rond 1700 nog eens getroffen werd door een enorme brand. Uitvoerig ging de heer Hoolhorst nog in op het dialect van de streek, dat snel verdwijnt. Nodig is het thans voor goed te registreren, daar men ander waarde volle gegevens niet meer terug kan vin den. Zo is de vraag voor de heemkundige kring b.v. van groot belang ,wat er ruim 100 jaar geleden gegeten werd. Archio- logishe onderzoekingen vertellen veel over de historie van de streek waar men woont. De heer Hoolhorst deed een zeer dringend beroep op allen, om als er iets van belang gevonden wordt dit te ver melden. Na nog een interessante samen vatting gegeven te hebben van de loop der bevolking van Westelijk Zeeuws- Vlaanderen en de grote invloed daarop van b.v. de Hugenoten, de Salzburgers, de Oost-Friezen en anderen gaf de heer Hoolhorst een aardige karakterschets van de West Zeeuws-Vlaming, de goedig is, intelligent, maar als er een keer nee gezegd is. blijft het nee. Het gezegde je kunt over de West Zeeuws-Vlamingen lopen, tot je het probeert, is aardig ge karakteriseerd, zo meende de heer Hool horst. De heer J. van Hinte, bekend gewor den door de opgravingen te Aardenburg vertelde op boeiende wijze iets over de opgravingen te Aardenburg en toonde verschillende prachtig bewaarde scher ven van oud Romeins vaatwerk. Hieruit kan men aflezen, hoe de bevolking van Hij was getroffen. „Dank je Bep, je bent een lieve meid". Ze giechelde. „Oja? Kom je nu pas tot die ontdekking. Zeg, dat is waar ook ik zou het zowat vergeten: hoe sta je er momenteel financieel voor? Toch geen zorgen of zo?" Hij haalde zijn schouders op. „Och, we teren natuurlijk wel in, hoe kan het anders, maar we hebben nog allerlei klutsjes te doen". Anders geef je maar een seintje hoor. Ik wil niet, dat mijn familieleden ge brek lijden, dat is helemaal niet nodig". Toen ze vertrokken was, keek Arie naar de broodbonnen, stopte ze in zijn portemonnaie en dacht na. Van de bak vis, de flapuit, het jolige schoonzusje was niets meer overgebleven. Ze was plotseling van gedaante veranderd. Mis" schien was het wel geleidelijk aan ge gaan, zonder dat hij er erg in had. De oorlogsomstandigheden drukten hun stempel op iedeereen. De jeugd werd vroeger wijs, geraffineerd en uitgekookt Wat in normale omstandigheden voor onmogelijk werd gehouden en zeker voor onbehoorlijk, was nu heel gewoon. Het stond nu onomstotelijk vast, dat Bep in het verzet zat. Heel haar houding kenschetste de zelfbewuste jongevrouw, die wist, wat ze wilde. Die een doel had in haar leven: anderen helpen. Die zich het lot van de verdrukten en opgejaag- den had aangetrokken. Die mee deed

De Schakel | 1964 | | pagina 1