N.V. Broodbakken] „West Zeeuws-Vlaanderen" te Breskens officieel geopend werd eveneens gewijzigd, overeenkom stig het door het Centraal Bureau voor gemeenschappelijke behandeling van gemeentelij ke personeelsaangelegenhe den voorgestelde ontwerp ten anzien van overwerkvergoeding. Van G.S. is een bericht ingekomen, waarin dit col lege, op grond van het besluit van de raad, dat de instandhouding van de openbare lagere school B te Driewegen wordt bevorderd, tot de conclusie komt, dat de instandhouding van genoemde school niet bevorderd kan worden. Te gen dit besluit vsn G.S. kan nu elk raadslid binnen een termijn van 30 da gen in beroep gaan bij de Kroon. Voorts is ingekomen een besluit van het Alg. Bestuur van het Waterschap het Vrije van Sluis, dat zij in de weg- verbeterig Nieuwelandse M len - Bier vliet een bedrag van f 16.000,zal bij dragen. Met algemene stemmen werd de heer M. Polderdijk benoemd tot hoofd van de Openbare lagere school te Driewegen, dit met inerang van 1 jan. 1964. De gemeenterekening 1962 werd aan de raad aangeboden. Het batig slot op de Gewone Dienst bedraagt f 42.034,11, terwijl de Kapitaal Dienst sluit met een nadelig slot van f 244.949,51. De tweede wijriging van de begr:ting 1964 werd vastgesteld. De post voor on voorzien werd met f 130,verlaagd en gebracht op f 3826,36. Deze wijziging was noodzakelijk mede door toekenning van een krediet van f 2000,ten behoe ve van verdere beplanting van de nieu we begraafplaats. Ten behoeve van het uitvieren van diverse bestratingswerken (herbestra ting) van een aantal wegen en straten in de kom der gemeente is eenbedrag varronci f 39 000,benodigd. Dit bedrag zal w rden gevonden door het saldo van f 19.242,van de recerve voor onder houd van wegen hiervoor te benutten, zo nnk de reserve voor het dorpshuis ad. f 4258,en de bijdrage van het Vrije van Sluis ad. f 16000,in de kosten van de weg Nieuwelandse molen Biervliet. De exoloitatieverg: eding ten behoeve van de r.k. bijzondere lagere school werd vastgesteld voor het jaar 1964 op f 5d60,39, terwijl de uitgaven voor net openbaar lager onderwijs over 1962 voorl' pig werd vastgesteld op f 5.028,46. Dit bedrag werd met f 60,59 aan werke lijke uitgaven overschreden. Een subsidie van f 50,werd toege kend in het geraamde exploitatietekort van het te Oostburg te geven concert door de Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg.. De heer J. Dekker (Prot. Chr.) bracht diverse gevaariiike punten in de ge meente onder de aandacht. V'orz. zei, dat B. en W. nog niet tot uitvoering van de wens ter zake vrn de raad is kunnen overgaan. Advies werd gevraagd van de A.N.W.B. welke eerstdaags te verwach ten is. De mening van de deskundige van de A.N.W.B. wijkt, voorrover de voorzitter heeft kunnen nagaan uit ge sprekken met hem, wel af van het ge voelen van de raad. De heer Dekker wijst nog op de desolate toestand van de toegangshekjes voor de gemeentewo ningen in de Singel. De heer Claeijs zag graag meer be kendheid gegeven aan de mogelijkheid voor de bewoners van de woningwetwo ningen deze gemeente over te nemen. Hij zag hierin een cndersteuning van het streven van de regering tot bezits vorming. Voorz. zegde toe dat B. en W. eens na zullen gaan op welke wijze aan het verlangen van de heer Claeijs kan tegemoet gekomen worden. O^stburg Jaarvergadering Bond nan Platte landsvrouwen. De bijeenkomst, d^'e in de achterzaal van hotel „Victory" werd gehouden, was zeer d~uk bezocht. De presidente, mevrouw Vroon-Maar- leveld uit Bre kens, snrak een openings woord. Na de huishoudelijke agenda we"d e°n bestuursverkiezing gehouden. yMevrv uw Vroon-Maarleveld werd als bestuurslid herkomen, evenals mevr. J. Risseeuw-van R.ozendaal uit Zuidzande. Volgens de reglementaire bepalingen mocht mevr. M. Brevet-Yntema, die al twee perioden bestuurslid was, nie.' meer herkozen worden. In haar plaats werd met algemene stemmen mevr. K. Malcorps-de Hulster uit Cadzand ge kozen. Daar mevr. Brevet tevens secre taresse van de afdeling was, werd een nieuwe secretaresse benoemd. Mevr. A. lachen. „Die Bep," zei Arie nadenkend, „die heeft dadelijk alles door". Riet kwam overeind, liep naar haar man toe en ging op zijn schoot zitten. Ze sloeg haar armen cm zijn hal- en trok rijn hoofd naar zich toe. „Arie", zei ze zacht, „in één opzicht heeft Bep gelijk, want ik heb inderdaad in jou een kolossaal lieve knul getroffen. Ik houd van je Arie De f lingering van majoor Van Beu- sekom, die zijn verblijf al spoedig deelde met twee andere ondergedoken officie ren, werd steeds moeilijker. Op gezette tijden fietste Arie Schras met een groot pak naar Eelderwolde, informeerde, dan eerst bij een betrouwbare zakenrelatie of alles veilig was in de omgeving en bij het bevestigende antwoord vertrok hij naar het buitenhuisje en bracht daar de proviand. Doorgaans bleef hij een uur tje babbelen nam de wensen in zijn ge heugen op en vertrok dan weer om bij tijds in de stad te zijn. Doch doordat majoor Van Beusek m en zijn beide an dere huisgenoten natuurlijk geen le vensmiddelen- en andere bonnen meer den Hamer-Kallewaard uit Oostburg zal deze functie gaan vervullen. Nieuwe le den van de kascontrole-commissie wer den de dames P. Israël-de Kam uit Schoondijke en mevr. A. Robijn-Bent- schap Knook uit Breskens. Mej. A. van der Leeden, secretaresse van het Pro vinciaal Bestuur uit Goes, hield na een korte pauze een inleiding over het on derwerp: „De vrouw in en buiten haar huis". Uitvoerig werden de voor- en na delen van de vrouw, die buiten haar huis een werkkring aanvaard benaderd, terwijl ook de vrouw die in het eigen bedrijf meewerkt en daar een met te onderschatten aandeel in heeft, bespro ken werd. Uitvoerig ging de inleidster in op de vraag, welke gehuwde vrouwen wel en welke vrc-uwen geen betrekking buitenshuis kunnen combine~en met het eigen gezin, waarbij uiteraard de vrouwen met kleine kinderen geen be trekking buitenshuis zullen kunnen aanvaarden. Ook werd het feit, dat veel vrouwen geheel belangeloos een taak aanvaarden in het verenigingsleven, waardoor ook het gezin wel eens in het gedrang komt, besproken. Naar aanleiding van deze inleiding werd in discussie-groepen de verschil lende vraagstukken die het probleem van de werkende vrouw opwerpt, be sproken. Het was een zeer nuttige dis cussie gezien de talrijke concrete vra gen,. die later ter tafel kwamen. Na de discussie kreeg mevrouw Bre vet-Yntema nog een bloemstukje aan geboden als dank voor het vele werk, dat zij voor de B:nd van Plattelands vrouwen heeft verricht. Tentoonstelling Raad en Daad geopend. In de Commissiekamer van het Oost- burgse Raadhuis werden de genodig den ontvangen voor de opening van de Politie-tent onstelling Raad en Daad. Deze tentoonstelling is een z.g. reizende tentoonstelling, die thans ook West Z. Vlaanderen aandoet. Zij is thans opge steld in het Oostburgse raadhuis, waar het vooral de schooljeugd zal zijn, die de tentoonstelling komt bezoeken. Onder de genodigden waren verschil lende burgemeesters, hoofden van scho len en de groepscommandanten van de Rijkspolitie in W. Z.-Vlaanderen. Overste A. J. van Thiel uit Middelburg sprak een welkomstwoord en zei o.m. verheugd te zijn, dat de tent- onstelling in de burgerraal van het raadhuis een goed onderkomen heeft gevonden. Uit voerig ging de heer van Thiel in op het doel van de tentoonstelling, n.l. een waarschuwer de taak. Burgemeester van Leeuwen opende daarna de tentoonstelling door het weg trekken van een d ek, waardoor een portret van een oude veldwachter te voorschijn kwam. Hierna kwam een af beelding van een huidige politieman. Wachtmeester J. van Maastricht uit Rotterdam gaf em uiteenzetting van het tentoongestelde. Groede Ouderavond. Donderdag 13 februari werd in de Openbare Lagere School te Groede de gebruikelijke ouderavond gehouden. Na de opening door de voorritter gaf deze het woord aan de heer C. C. Sluv- ter, arts te Vlissingen, die een lezing hield :ve~ sexuele voorlichting aan kin deren. Nadat men de gelegenheid had gekregen om vragen te stellen, dankte de voorzitter de spreker voor zijn komst en bood hem namens de oudercommis sie een boek aan. In de pauze we~d rekening en ver- ntwonrding gedaan en accoord bevon den. Hierna werden de notulen voor gelezen en kreeg het Hoofd der School het woord. Deze bracht verslag uit over het afgelonen jaar, o.a. schoolreis, leer lingenaantal, sportdag, afscheid van mehiffro^w Ko^oman. schoolarts, kin dertonen en de Sint Nicolaasviering. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering en werd het werk be zichtigd. Schoondijke Uitvoering. Zaterdag 22 februari zal de Scho^n- dijkse Sp urtverenieïng in zaal Wijffels ern uitvoering geven met haar jeugd- turners. Gezien het succes van haar eerste on treden naar buiten deze zomer op het snortterrein, belooft ook deze uitvoering wat goeds te worden. hadden, moest veel zwart gekocht wor den en dat gaf steeds grotere moeilijk heden. Misrchien had mevrouw van Beusekom in de huiselijk kring wel eens wat laten ntvallen, of misschien was Bep via andpre wegen wat te weten ge- kor-en. in iede~ geval kwam ze op een mistige novembermorgen het kantoorfcie van Arie binnen, sloot rustig de deur en trok een stoel bij. Ze opende haar tasje, keek nog eens r nd en haalde er toen een strpeltie bonkaarten uit. Arie zette sTote ogen op en zag dat het al lemaal nieuwe kaarten wa^en, die juist dezer dagen waren uitgereikt. „Ik zal maar geen namen noemen, zwager Arie, maar ik neem aan, dat je er wel ruttisr gebruik van zult kunnen maken. Alsjeblieft. En berg het goed op, want zo heel eemakkelijk is men er niet aan gekomen". Arie tastte in zijn geheugen en her innerde zich opeens, dat er geruchten hadden ^elooen over een overval op een distributiekantoor in de omgeving, welke enkele dagen geleden had plaats gevon den. De buit had uit een grote hoeveel- Het allerbelangrijkste van dece Coöpe ratieve Bakkerij vind ik, dat het een genot moet zijn voor het gezin van de bakker, dat ze 's nachts niet meer om 3 uur wakker zullen worden, als de bak ker beneden in de bakkerij zijn ma chines aanzet. Nu kunnen ook de kin deren van de bakker rustig slapen, ter wijl het brood gebakken wordt. Tot deze c nclusie kwam een bakkers zoon, de heer I. Vergouwe, tijdens zijn gelukwensen aan het adres van een negental bakkers van Breskens, die in nauwe samenwerking een prachtige fabriek hebben gesticht, waardoor alle eenmans-bakkerijen van deze mensen niet meer gebruikt zullen worden. Van alle kanten werd het initiatief tot deze stichting van de Centrale bak kerij van harte toegejuicht. Breskens heeft er een prachtig bedrijf bij gekregen, een ruim 4000 m2 groot be drijf, dat met de benaming fabriek be ter geklasseerd is. Voor de opening van deze Centrale bakkerij bestond enorm veel belangstel ling. Een gr-te ruimte, waarin o.m. de inpakmachines staan opgesteld, was door de vele bloemstukken een feeste lijk aanzien gegeven en gaf bij binnen komst eerder de indruk van een grote feestraal, dan van een bakkerij te zijn. Namens de directie werden de geno digden verwelkomd door de heer P. Vergouwe. Deze vertelde dat drie jaar voorbereiding nodig zijn geweest, om de vurige wens van 9 bakkers van Bres kens in vervulling te doen gaan, n.l. een centrale bakkerij, waar op de meest moderne wijze het brood gebakken kan worden. De heer Vergouwe was ver heugd, dat een zo groot aantal genodig den deze voor de ondernemers zo blijde dag wilden meemaken. Hij begroette o.m. het voltallig college van B. en W., van de Bakkerij Stichting Nederland de heer A. Schuilenburg uit Den Haag en de heer P. Dekker, verte genwoordigers van de Middenstands- bank, notaris A. H. M. van den Hoek uit Gr .ede, waar de verschillende actes werden gepasseerd, de architect, de heer Loonen uit Breskens, de aannemer, de heer van der Poel uit Terneuzen met diverse onder-aannemers, de Rijks Mid- denstandsc.nsulent voor Zeeland, de heer A. A. Korstanje, drs. Baarspul van het E.T.I. Voorts waren vertegenwoor digers van de West Z.-Vlaamse Bakkers- bond en de Zeeuwse Bakkersbond, in dustriële bedrijven uit Breskens, le veranciers, etc. aanwezig. Nu we aan het eindpunt van de voor bereidingen zijn gekomen, aldus de heer Vergouwe, is het goed eens terug te zien op de lange weg, die we moesten gaan om tot deze samenwerking te komen. Drie jaar geleden werd het plan tot stichting van een gezamenlijk bedrijf geboren. Het was eerst een zoeken en tasten om de juiste voorlichting om trent de plannen aan te boren. Toen die eindelijk gevonden waren was de voor bereiding snel een feit, omdat de Bres- kense bakkers de vaste wil hadden om tot een vorm van samenwerking te ko men. Spr. bracht dank voor deze goede samenwerking en het prettig onderlinge vertrouwen, dat steeds aanwezig is ge weest. Nadat aan verschillende instellingen en ondernemingen donk was gebracht voor de ondervonden medewerking, waarbij uiteraard vooral het gemeente bestuur van Breskens veel dank werd gebracht, voerde burgemeester J. A. Eekhout van Breskens het woord. Hij sprak zijn bewondering en erken telijkheid uit voor de durf en het geno men initiatief, waardoor Breskens er een zeer modern bedrijf heeft bijgekre- gen. De burgemeester schetste de moei lijkheden waarmede de éénmans-bedrij ven te kampen hebben. Geen personeel, eerst zelf brood bakken, daarna bezor gen, terwijl ook de vrouw nog veel mee helpt in het bedrijf. Op dere wijze Is een éénmans bakkerij haast niet meer te exploiteren. De gedachte aan een ca pabel bedrijf, dat geheel West Z.-Vlaan deren in haar belangensfeer zou kun nen betrekken, werd uit n:od geboren. Het we'd gesteund door de Ned. Bakke rij Stichting, die de 9 bakkers met raad heid nieuwe bonkaarten bestaan. Zou dit er van zijn? Maar dat werd verba lend gevaarlijk! En Bep, hoe kwam zij er aan? Hij keek geschrokken van de kaarten naar het meisje en zei: „Bep, stomme meid, hoe kom jij er aan?" Ze fronste haar wenkbrauwen en kreev een verontwaardige trek op haar gezicht. „Nou zeg, erg vriendelijk ben je ook niet. In plaats van me uit pure dankbaarheid om de hals te vallen, be gin je te schelden. Wees dankbaar, ake lig stukkie zwager, want dit bespaart je een hoop geld". Hij keek nog eens naar het meisie „Hoe kom je er aan?" vroeg hij op afge meten toon. Ze haalde haar schouders op. „Mis schien door de wind in me schoot ge waaid of hebben de kaboutertjes het op m'n nachtkastje gelegd Wat doet het er toe. Vraag niet zoveel. Dat is niet gezond in deze tijd". (Wordt vervolgd.) en daad ter zijde heeft gestaan Het volume van het bedrijf, aldus spr., gaat ver uit boven de eigen behoefte van Breskens, maar hoewel de bakkerij nog maar enkele weken draait heeft men al afzetgebied gevonden buiten de eigen gemeente. Bovendien heeft West Z.-Vlaanderen er in de vakantie nog een groot aantal gasten bij die gevoed moeten worden. Een dergelijk bedrijf, zo meende de burgemeester, maakt de economie van Breskens hechter. Hij hoopte dat, nu de vlag op de nieuwe bakkerij in top zit, voor het bedrijf een goede toekomst is weggelegd. De burge meester verklaarde hiermede het bedrijf officieel geopend. Kinderen van de directieleden boden hierna mevrouw Eekhout prachtige bloemen aan. Architect J. C. P. Loonen sprak over een bouwperiode, die allen die er bij betrokken zijn geweest, nimmer zullen vergeten. In 4 maanden tijd kon de aannemer 4000 m2 afgewerkte bouw op leveren. Dat is een prestatie, die het noemen waard is. Voorts roemde de heer Loonen de Bakkerij Stichting, die niet alleen op de technische inrichting kon adviseren, doch ook bouwkundig precies wist hoe men het beste een goede mo derne bakkerij bouwt. Zelden, aldus de architect, heb ik een team mensen ont moet, negen zelfstandige bakkers, die zoveel vertrouwen in elkaar en in hun bedrijf hadden als hier het geval was. De heer Loonen bood een prachtige wandversiering in smeedwerk aan als dank v .or de prettige opdracht. De heer A. Schuilenburg van de Ned. Bakkerij Stichting, roemde de eendrach tige samenwerking en sprak de wens uit, dat men op dezelfde wijze eensge zind mag blijven. Met dere eensgezind heid gaat het bedrijf stellig een goede toekomst tegemoet. De Rijks Middenstandsconsulent, de heer A. A. Korstanje feliciteerde direc tie en commissarissen met het bereikte eindresultaat namens het Departement van Economische Zaken en het directo raat voor middenstand en toerisme. Hij wees er op, dat landelijk gezien een bak ker gemiddeld 972 klanten te bedienen heeft. In Zeeland liggen de cijfers ech ter veel lager. Daar heeft een bakker gemiddeld 573 personen te verzorgen. Door op deze wijze samen te werken verminderd men het werk in belang rijke mate en blijft de eigen zelfstandig heid behouden. De angst van de andere bakkers in W. Z.-Vl., dat men door dit gr „te bedrijf overvleugeld zal worden, kan nog wel eens omslaan, gezien de moeilijkheden van het bedrijf, in een ander inzicht, n.l. het beschouwen van de grote bakkerij als een grote zegen voor de bakkers van dere streek. Voor al met het voortschrijdende toerisme noemde de heer Korstanje deze vesti ging verantwoord. Namens de Vlaamse Bakkersbond, ge vestigd te Brugge, werd een ceramiek- stukje aangeboden, voorstellende St. Hubertus, de patroonheilige van de bak kers. De heer J. du Bois uit Cadzand sprak gelukwensen uit namens de West Z. Vlaamse Bakkersbond. Drs|. Verschaffel sprak vriendelijke woorden namens de meelfabriek „De Walzenm-len", waarbij hij er op aan drong dat de broodprijs eens herzien wordt en men andere normen aanlegt voor het berekenen van deze prijzen. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de heer L. v. d. Linde uit Vlissingen namens het Centraal Bestuur van de Zeeuwse Bakkersbond, de heer A. van Haneghem namens de ender aannemers, die een prachtige bloembak aanbood en de heer Jeras. De heer Vergouwe bracht allen dank voor het gesprokene, waarna de gele genheid geboden werd om het bedrijf te bezichtigen. Er werden in ruime mate verfrissingen aangeboden, terwijl er ge legenheid was het bakkersprodukt te proeven. Rest ons nog te vermelden, dat de bakkerij is ingericht met de meest mo derne en praktische machineriën waar door het werk voor de bakkers heel wat aantrekkelijker is geworden. Breskens Muziekuitvoering. De muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens gaf woens dagavond haar jaarlijkse uitvoering in zaal „Casino". De voorzitter, de heer I. de Hulster, opende de avond en heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder Burge meester Eekhout en Weth. van der Hooft, alsmede de leden van de toneel vereniging uit Sint Kruis, die aan deze uitvoering hun medewerking verleen den. Spr. zei, dat het afgelopen jaar een goed jaar voor de vereniging was geweest. Het aantal werkende leden bleef op peil, terwijl op het federatieve muziekconcours te Oostburg een le prijs in de le afdeling werd behaald, waarbij relfs bleek, dat de Breskense muziek vereniging, tesamen met nog een ge zelschap uit Kuinre, het hoogste aan tal punten in den lande behaalde in de le afdeling fanfare. O.k met de drumband ging het naar wens, hoewel deze nog behoefte heeft aan enkele goede hoornblazers. De voor zitter deed hiertoe een beroep op de aanwezige ouders hun kinderen hier voor te laten opleiden. Hierna volgde het optreden van de muziekvereniging, o.l.v. directeur Brak man, die op verdienstelijke wijze een 7- tal nummers ten gehore brachten en hiervoor met een hartelijk applaus wer-

De Schakel | 1964 | | pagina 2