r J HET ONMOGELIJKE HUWELIJK <c? 'te. W. FENIJN, Boulevard 38, Breskens, telel. (01172) 506 a/re ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 960 Vrijdag 21 februari 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen iact. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F- SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.! Plaatselijk Nieuw» Zuidzande Raadsvergaderiv Burgemeester H. P. Everwijn van Zuidzande zeide in zijn Nieuwjaarsrede niet ontevreden te zijn over de bevol kingscijfers van zijn gemeente. Hoewel te constateren is, dat het bevolkingscij fer iets is achteruitgegaan, kunnen we, als we deze cijfers op langere termijn be zien concluderen, dat er een langzame vooruitgang is. In 1955 bedroeg het inwonertal bijv. 839 zielen, thans is dit 848 zielen. Nog steeds is er een aanzienlijk aantal in geschrevenen voor een woning. Meer woningen en dus meer bouwvolume zou betekenen meer inwoners. Zuidzande is erg in trek als woongemeente, aldus de burgemeester. In 1963 zijn er in de klein eZuidzandse gemeenschap een aantal belangrijke zaken tot stand gekomen. Zo noemde de burgemeester o.a. verbetering van de straatverlichting, de aanleg van een speelterrein voor de jeugd, het rijwiel pad langs de weg Oostburg-Zuidzande, waarmede een levensgevaarlijke situatie werd opgeheven en de aansluiting op de riolering van een aatal panden. Voor 1964 noemde de burgemeester het grote probleem de bouw van veel woningen. En toewijzing van slechts twee woningen, te bouwen in de parti culiere sector was voor Zuidzande zeer teleurstellend. De burgemeester sprak de hoop uit, dat voor de industrie nog enkele woningen toegewezen zullen worden. Het plan voor een verbeterd wegdek van Oostburg naar Zuidzande zal naar verwacht wordt in de loop van 1964 ge realiseerd kunnen worden. Voorts zal in 1964 de aansluiting in het kader van het z.g. 100% plan voor de P.Z.E.M. uit gevoerd kunnen worden. Voor de afgele gen boerderijen zal dit vooral een zeer grote verbetering betekenen. Uitvoerig ging de raadsvoorzitter nog in op de samenwerking, die zijn vorm heeft gekregen in verschillende ontwik kelingscommissies. Op deze samenwer king werd door verschillende burge meesters uitvoerige kritiek geleverd in de Nieuwjaarsredes ,die deze functiona rissen hebben uitgesproken. Wanneer er op de intergemeentelijke samenwerking kritiek is, zo meende de heer Everwijn, hoort dze besproken te worden in de samenwerkende commissies, waarin alle burgemeesters zitting hebben. Na alle raadsleden een goed 1964 te hebben toegewenst sprak de raadsvoor zitter de wens uit, dat ook in 1964 de raad op eendrachtige wijze goed zal kunnen samenwerken. De vergoedingen voor de kleuterschool werden door de raad vastgesteld. Ver schillende wijzigingen in de salarissen van het gemeente- en secretarieperso- neel werden goedgkeurd. De Interkerkelijke commissie voor Maatschappelijk Werk in Westelijk Zeeuws Vlaanderen kreeg een voorschot op de subsidie, groot f 472,46. Voor het jubileumconcert van de In- FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. De oudere man keek hem nadenkend aan. „En als het mis gaat? Als de Duitsers razzia's gaan houden en ze ko men hier? En ze vinden me niet?" „Dan zeggen we met een staal gezicht dat u bent weggegaan om zich te mel den en dat we daarna niets meer van u vernomen hebben". „Ja, maar dat is een leugen", weer legde de majoor. „Dat hoeft nog niet eens. Overigens, in deze tijd rrtcet je niet zo nauw kijken, vader. Of voelt u er wat voor zich te melden? Met het vooruitzicht de rest van de oorlog in een krijgsgevangen kamp terecht te komen, ergens in Duitsland?" „Natuurlijk niet. Maar ik heb als of ficier mijn woord gegeven „Aan wie? Aan de Dutsers? Of aan onze koningin?" Hij haalde zijn schou ders op. „U moet natuurlijk zelf be slissen. Samen met moeder. Maar ik meen, dat dit onder deze omstandig heden de beste oplossing is. En Riet denkt er net zo over". Na enige tijd antwoordde Van Beuse- strumentale te Oostburg werd een sub sidie toegekend van f 40, De raad stelde nog een krediet be schikbaar voor de aanschaffing van een elektrische luidinstallatie voor de to renklok. Voorts werd besloten tot het laten aanbrengen van een betere ver lichting va nhet gemeentehuis en de aanschaf van een nieuwe schrijfmachi ne. IJzendijke Raadsvergadering De gemeenteraad is de laatste tijd wel wat gewend, wat betreft de onge wone uren, waarop men bijeen geroepen wordt. Zo werd ook zaterdagmorgen de raad bijeen geroepen. Burgemeester Ficq hield een nieuwjaarsrede, waarin hij een overzicht gaf van de belangrijk ste besluiten, die de raad in 1963 heeft genomen. Er is een vruchtbare samen werking in IJzendijke geweest, zo con cludeerde hij en sprak de wens uit, dat deze er ook in 1964 zal zijn. De burgemeester ontvouwde een plan om ook te IJzendijke te komen tot de bouw van z.gn. Bogaerswoningen, die in bouwkosten de f 14.000,niet over schrijden. Er zullen 13 van deze wonin gen worden gebouwd. Misschien dat er in de nabije toekomst nog meer plannen kunnen kernen. Met deze woningen hoopt men dat aan de zeer krappe woningvoorraad er een aantal kunnen worden toegevoegd, waardoor de groei van de gemeente verder kan doorgaan. De raad gaf B. en W. fiat voor een geldlening van f 125.000,voor de ver dere voltooiing van het Ravelijnplan. De heer J. Cornelis vond, dat het weg dek van de Boulevard, dat in dit plan verwerkt zit, spoedig verbeterd zal wor den. Hij had bezwaar tegen snelle uit voering van het Ravelijnplan, doch de voorzitter vend, dat nu maar doorgezet moest worden, daar alles duurder wordt. De heer P. van Hij f te voelde er veel voor, het plan nu maar door te zetten, vooral na de verklaring van de burge meester, dat de financiële positie van IJzendijke niet slecht is. Een voorstel om aan de ambtswoning die door de burgemeester wordt be woond, voor f 6000,te verbouwen, kon niet direct genade vinden in de ogen van een aantal raadsleden. De heer Van Hij f te vond het jammer, p dat na enkele jaren al verbouwingen nodig zijn. Ook na de verbouwing zal de woning niet eens een garage hebben, die de burge meester toch nodig heeft. De voorzitter deelde nog mee, dat na de verbouwing de huur van de woning zal verhoogd worden. De raad gaf tenslotte aan het verbouwingsplan haar goedkeuring. De bejaardensociëteit verheugd zich in steeds toenemend bezoek. Dit op zichzelf verheugend feit maakt het noodzakelijk, dat verschillende tafels en stoelen mceten bijgekocht worden, om iedere bezoeker een zitplaatsje te kunnen geven. De raad ging met deze aanschaf accoord. Voor het concert, dat de instrumen tale uit Middelburg te Oostburg zal geven, voteerde de raad een subsidie kom: „We zullen het rustig overleggen. En alle konsekwenties, die er aan vast zitten, bekijken. Ik houd niet van dat zogenaamde onderduiken. Ik ben een man van recht door zee". Arie knikte, „Dat valt te prijzen, va der, maar dat wist ik al lang. Evenwel recht door zee, betekent op dit ogen blik de kortste weg naar de gevangenis. Doe het en u zit in een tijd van ja en nee achter slot en grendel". Om half negen 's avonds zette majoor Van Beusekom zijn fiets achter het huis van Arie en Riet, stapte naar bin nen en zei gelaten: „Als je me de weg wilt wijzen, Arie. Ik heb besloten je aanbod te aanvaarden. Ik hoop, dat ik in deze juist beslist heb". Drie weken na het vertrek van zijn schoonvader hoorde Arie op een vroege m>:-rgen van Bep, dat de Duitsers in de nachtelijke uren aangebeld hadden, het ging natuurlijk om paps, vertelde Bep. Moeder had zich heel goed gehouden en verteld, dat haar man al dagen gele den vertrokken was om zich te melden en dat men daarna niets meer van hem had gehoord. Ze waren heel correct opgetreden, maar hadden toch het hele huis onderzocht. Ook de kamers van de kinderen. En iedereen hadden ze ondervraagd. „Nou, besloot Bep, met een droog gezicht „Wij weten toch niet beter of vader heeft S fr dat houdt U fit en wijs! Elke zaterdag en zondag vanaf 12 uur, heerlijke patates frites met mosselen, worst of croquetten Ijstaarten altijd in voorraad. Beleefd aanbevelend, van f 25, Een verzoek tot aankoop van per celen bouwgrond van de heren W. de Hulster en J. van den Bunder, werd aangehouden, daar de raad de door B. en W. gevraagde aankoopprijs, n.l. f 1,75 per m2 te laag vond. Voorts besloot de raad nog de ver lichting van het gementehuis te ver beteren. Er werd hiervoor f 1500,ge voteerd. Biervliet Raadsvergadering De Raad van de gemeente Biervliet kwam dezer dagen in openbare zitting bijeen. Burgemeester A. P. Kostense herin nerde aan het droevig verscheiden van de heer C. M. Zuijdweg, directeur van de Centrale Dienst in West Z.-Vlaan- deren, tijdens het afscheid van de ge meente-opzichter te Breskens, de heer Ornée. Spr. zei, dat men door dit ver scheiden een man verloren heeft, die heel veel gepresteerd heeft, ook voor onze gemeente. We kunnen gerust zeg gen dat de heer Zuijdweg zijn stempel cp West Z.-Vlaanderen heeft gedrukt. Hij was onbaatzuchtig en een onbespro ken figuur. Zijn vrouw blijft eenzaam achter. Ons medeleven gaat naar haar uit en wij wensen haar sterkte toe om dit verlies te kunnen dragen. Hierop nam de raad ter nagedachtenis van de overledene, eeen ogenblik stilte in acht. Vóór de behandeling van de agenda zei de voorzitter in deze eerste verga dering in 1964 ook dit keer de goede gewoonte te willen vólgen door aller eerst een terugblik te werpen op het geen in 1963 tot stand kon worden ge bracht. De activiteiten in de woningbouw sector is naar Biervlietse begrippen be vredigend geweest. 7 woningen kwamen gereed, w.o. 4 woningwetwoningen. 1 woning is in aanbouw, 8 plannen zijn in behandeling en 4 in voorbereiding. Het uitbreidingsplan in de West straat kwam gereed, zo ook de uitbrei ding van het gemeentehuis, alsmede de brandweergarage. De verbetering van de Gentsestraat en de Weststraat is voor de eerste maal opgeleverd. De uit breiding van de begraafplaats is inmid dels gereed gekomen en in gebruik. Voor 1964 verwachten wij, aldus de voorz., de bouw van het bankgebouw zich gemeld? Dat hebben we dan ook gezegd. Allemaal. Enfin, ze hebben nog eens hier en daar gekeken en een was zelfs zo voorkomend om moeder zijn excuus aan te bieden voor de overlast. Daarna gingen ze weer. Nauwelijks sliepen we, of er werd weer gebeld. Het was hetzelfde stelletje. Ze hadden er gens in huis wat verloren, beweerden ze en toen begon het gezoek weer van voren af aan. Wat eenmop, hè? Dachten natuurlijk, dat paps hier cf daar wel ergens opgeborgen zat en dat hij na de razzia wel voor de draad zou komen. In de hoop, dat ze hem nu te pakken kon den krijgen. Maar lauw met de pook. Het begon al licht te worden, tioen ze voor de tweede keer er vandoor gingen. Wat denk je, zwager, zouden ze van nacht weer komen? Het is weer eens wat anders". Riet schudde haar hoofd. „Was moeke niet verschrikkelijk zenuwachtig? Was ze niet bang?" Bep lachte. „Welnee? Waarom? Ze moesten ons toch niet hebben? Ik had in tijd van ja en nee een kimono omge slagen. En Cornelis moest met ze mee door het hele huis. Zouden ze hem niet kunnen oppikken? Als gijzelaar?" „Kom nou, die jongen is pas zeven tien". „D'r was een zo griezelige vent bij, die keek aldoor naar me. Ik bleef maar dicht bij moeke staan". met woning, wat zeer ten goede zal kunnen komen aan het aanzien van de markt. Er zijn 8 woningwetwoningen en 3 woningen in de vrije sektor toegewezen, waarvan wij hopen dat deze dit jaar zullen kunnen worden gerealiseerd. De aanleg van de weg Nieuwelandse MolenBiervliet staat er goed voor. Wij hopen dit jaar de aanbesteding te gemoet te mogen zien. De verdere af bouw van het 100 pCt.-plan van de Wa terleiding Maatschappij wordt voort gezet. Zo ook de verdere uitvoering van het 100 pCt. electrificatie-plan Hierbij is het zeker, dat 80 pCt. van de perce len die nog niet zijn aangesloten, nu aangesloten zullen worden, dat is ca. 40 percelen. Wil het 100 pCt.-plan vol ledig kunnen slagen, dan is het nood zakelijk, dat diverse personen, die nog afwijzend staan tegen aansluiting hun medewerking gaan geven. De voorzitter wilde niet besluiten vooraleer hij een belangrijk punt had aangeroerd, wat niet alleen de gemeen te Biervliet raakt, n.l. de herindelings plannen, die voorzitter van cardinaal belang noemde. De voorzitter zei, dit plan tot herindeling zeer omstreden te vinden. Wij hebben op zeer duidelijke wijze in deze strijd ons standpunt be paald. Voor Biervliet en voor allen die Biervliet liefhebben zou -opheffing van de zelfstandigheid een onherstelbare slag zijn. Dat grenscorrectie en vooral in de kanaalzone, hard nodig is, was al jaren geleden duidelijk. Het is echter nog steeds mijn vaste overtuiging dat zelfs bij de geweldige economische bloei, die onze streek te gemoet gaat, het niet nodig is, om zo'n ravage in ons gemeentelijk bestel aan te richten. Laten onze regeerders geen overhaaste beslissingen nemen. Ik wens hun het inzicht toe om hier een wijs besluit te nemen. Zonder hoofdelijke stemming werd de nieuwe bezoldigingsverordening ten behoeve van het gemeentepersoneel vastgesteld en aangepast aan de per 1 januari 1964 door de Min. van Binnen landse Zaken voor het personeel van de lagere publiekrechtelijke lichamen, ge troffen maatregelen. De Intercommunale I.Z.A. regeling werd gwijzigd. Het werknemersaandeel bedraagt thans 2*/2 van de jaarwedde tot een maximum van f 475, Het algemeen Ambtenaren reglement „Als je bang bent, mag je 'snachts wel hier komen," opperde Riet. „En moeke dan? Die zeker alleen la ten met de jongens? Ik zou me schamen In ben toch zeker de oudste thuis? Nou dan?" Arie knipoogde. „Je bent een reuze meid, Bep". „Dank je zwager Arie. En hoe maakt vader het?" Riet schrok en Arie verschoot van kleur. „Hoe weten wij dat nou?" Ze wierp haar hoofd achterover en keek hem spotlachend aan. „Hou mij nou voor de gek, zeg? Jullie hebben na tuurlijk een of ander plannetje uitge broed, toen wij met onze kwartjes er vandoor moesten gaan. Nou, zwager Arie, het is jou wel toevertrouwd. Als jij er de hand in gehad hebt, maak ik me geen zorgen meer om paps". Arie antwoordde rustig: „Bep, hoe minder dat je weet, hoe beter het is". Ze knikte heftig. „Nou en of, dat be grijp ik best. En vertel me maar niks. Maar ik voel het hier ergens - ze wees met haar hand op haar hart - dat ik er niet over hoef te piekeren. O. Riet meid, wat heb jij toch een kolossale knul getroffen,. Geef 'm straks, als ik weg ben, maar een dikke zioen van me. Als beloning". Het meisje vertrok weer met dezelfde snelheid als ze gekomen was. Man en vrouw keken elkaar aan en begonnen te

De Schakel | 1964 | | pagina 1