Openings-reclame Bakkerij „De Zeeuw" Voor de schoonmaak: Fa. Smoor de Hulster Speciale Televisie-aanbieding 1 VA17 BraAkrj?&r? cor Firma SMOOR i DE f 2,48 per pakket. kastranden kastpapier Firma Schippers Nauta Breskens INa de opening op woensdag IV rebr. is dit pakket alleen op donderdag, vrijdag en zaterdag verkrijgbaar in alle bakkerswinkels voor M I L O PA Parfumerie Maas-Hameiêinck wil en gekleurd geplastificeerd, in kleurige dessins Dorpsstraat 10 BRESKENS NOVAK T V groot beeld 59 cm. naaste toekomst terdege rekening moet worden gehouden. De mindere kosten in voorjaar en herfst en de voor dit jaar vastgestelde, sterk verhoogde bietenprijs vormen een aanmoediging om voor de suikerbiet een ruime plaats op het bedrijf te reser veren. „Vergelijken met anderen, kan veel in Uw bedrijf - ten goede - veranderen". Dit is een „waarheid als een koe". Door vergelijking van Uw bedrijfseij fers en door uitwisseling van uw erva ringen met andere ondernemers, kunt U vaststellen, hoe het er met Uw be drijfsvoering bijstaat. En met hoe meer ondernemers dit gebeurt, des te meer kans bestaat er op resultaat. Gelukkig is bedrijfsvergelijking in ons land vooral in het midden- en klem bedrijf, geen onbekende bezigheid meer. In verschillende branches, o.a. kantoor- machnie- en kantoorboekhandel, wo ninginrichting, foto-detailhandel, huls- houdelijke-artikelen, etc. etc. bestaan reeds een aantal clubs. Alleen de rijks middenstandsconsulenten leiden er al een vijftigtal. Regelmatig komen de deelnemers aan deze clubs bijeen om hun bedrijfs-economische ervaringen en het daarop betrekking hebbend cij fermateriaal uit te wisselen en te ver gelijken. Daarnaast worden er ook nog clubs geleid door organisatie-functionarissen e.a. Op deze manier kunnen ondernemers zeer veel van elkaar leren. Bij bedrijfsvergelijking gaat men uit van het principe, „twee weten meer dan een". In een club zitten ongeveer 8 tot 12 deelnemers, zodat hieraan ruimschoots wordt voldaan. Een duidelijk voorbeeld is het navol gende: „Twee ondernemers hebben ie der een gulden en wisselen die uit. Geen van beiden wordt er beter van. Doch als twee ondernemers ieder een idee heb ben en dat uitwisselen, dan worden bei den er wel beter van. Ieder heeft er daarna twee". Wat is bedrijfsvergelijking en waarom wordt die toegepast? Bedrijfsvergelijking, of ervaringsuit wisseling, is het met branche-genoten uitwisselen van bedrijfseconomische- ervaringen en cijfers. Het doel is, het opsporen en zo mogelijk verhelpen van onvolkomenheden in de eigen bedrijfs voering, door toetsing van de eigen ge gevens aan die van de andere deelne mers van de club. Hoe gaat het er in de praktijk toe? Bedrijfsvergelijking kan zowel schrif telijk als mondeling worden toegepast. De schriftelijke methode wordt voor namelijk door het Economisch Institi- tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf in de praktijk gebracht. Het meest be kend zijn de omzet- en kostenstatistie- ken, die regelmatig worden gepubli ceerd. Aan de hand daarvan kunnen ondernemers nagaan - als althans hun administratie dit mogelijk maakt - hoe hun omretten en kosten zich hebben ontwikkeld ten opzichte van de gepu bliceerde gegevens. Deze statistieken winnen uiteraard aan waarde, naar mate het aantal deelnemers daaraan toeneemt. Voorts bestaan in Nederland voor enige branches Centrale Boekhoud-bu- reaus. De vergelijkende overzichten, die deze voor hun leden samenstellen, maken eveneens bedrijfsvergelijking mogelijk. Bij de mondelinge methode, moet de deelnemer ervan uitgaan, dat hij geen individualist meer is. Deze methode vraagt van hem een mentale instelling, de openstaat voor samenwerking met £inclGr6n Wil mondelinge bedrijfsvergelijking slagen, dan zullen de deeelnemers er niet Voor terug moeten schrikken, uit eindelijk ook met hun bedrijfseij fers op tafel te komen en daarover met de an deren te praten. Dit gebeurt dan in clubs, waaraan ongeveer 8 tot 12 ondernemers deel nemers deelnemen. Daarbij moet na tuurlijk aan enige voorwaarden worden voldaan. Zij mloeten uiteraard uit de zelfde branche komen. Bovendien mo gen de bedrijfstypen en de bedrijfsom vang niet te veel van elkaar afwijken. De vestigingsplaats van de onderneming moet zodanig zijn, dat de operatie-ge- bieden niet worden overlapt. Con- currentie-vrees is dan ongegrond. Een openlijk en vertrouwelijk gesprek wordt mogelijk. De leider van een club, de discussie leider, moet een ervaren kracht zijn. Hij moet er o.m. voor zorgen, dat iedere deelnemer aan de gedachtenwis- seling deelneemt en cijfers en ervarin gen inbrengt. De administraties van clubleden moe ten op bedrijfsvergelijking zijn afge stemd. Als dit niet zo is, wordt vergelij king van cijfers een moeilijke zaak. Overigens is het zo, dat serieuze deel nemers voldoende prikkel ondervinden, om hun administratie aan te passen. Enige onderwerpen, die op zo'n club- bijeenkomst kunnen worden besproken zijn: inkoop, verkoop .reclame .assorti- ments-samenstelling, voorraadvorming, kosten, omzetten, etc. etc. Er wordt ook aan bedrijfsbezoek ge daan. Sommige clubs hebben zelfs de ge woonte, hun bijeenkomsten om toer beurt te houden. Bij zo'n gelegenheid Ter gelegenheid van de officiële opening van ons nieuw bedrijf op woensdag 19 februari a.s., stellen wij aan onze geachte clientele een attractief pakket beschikbaar tegen een zeer speciale prijs. Dit is de inhoud van het pakket tegen NI J i ir\ r Onze winkels zijn in verband met de opening WOENSDAGMIDDAG 19 febr. na 1 uur gesloten. de normale prijs Een pak sprits Een pak beschuit f 0,87 f 0,34 200 gram gemengde drops f 0,69 Een ontbijtkoek Een reep chocolade Een pak eierkoeken f 0,65 f 0.20 f 1.— Totaal f 3,75 becritiseert men dan - in opbouwende zin - eikaars bedrijf, de etalages, de winkel-ruimte en de inrichting, de werkplaats, de ligging van het maga zijn, de opslag van de voorraad enz. Iedereen - er zijn ook vaak mede werkers van de ondernemer aanwezig komt met zijn eigen mening en erva ring voor de dag. Het is immers vaak zo, dat collega's scherper de onvolkomen heden in het bedrijf zien, dan de onder nemer zelf, omdat zij voldoende afstand ervan kunnen nemen, om zich een ob jectief oordeel te kunnen vormen. Voor ondernemers, die over dit onder werp meer willen weten, bestaat er alle gelegenheid dit verlangen te verwezen lijken. Zij kunnen terecht bij hun vak organisatie, of bij een van de provinci ale rijksmiddenstandsconsulenten. De ze hebben een ruime praktijkervaring op dit gebied. Hoofdplaat Vergadering hengelsportvereniging. Onder voorzitterschap van de heer P. Temmerman, kwam de hengelsportver eniging „De Schelde" te Hoofdplaat de zer dagen bijeen voor het houden van de jaarvergadering. Besloten werd een 5-tal wedstrijden te organiseren, voorts een wedstrijd met de vereniging uit Breskens, alsmede de traditionele hengelwedstrijd met de zus terverenigingen IJzendijke en Biervliet. Uit het financieel verslag bleek dat de inkomsten f 1.706,54 bedroegen en de uitgaven f 401,55, zodat er in 1964 is ge start met een batig saldo van f 1.304,99. De rekening werd nagezien door de he ren R. Versaevel en C. v. Dierendonck, die deze in orde bevonden. Verder werd besloten aan de leden vergoeding van reiskosten te verlenen bij deelname aan wedstrijden. Deze ver goeding wordt beperkt tot één wed strijd in het binnenland en één in het buitenland. In het bestur werden herkozen de he ren C. Pielaat en G. C. van Acker. KERKDIENSTEN Zondag 16 febr. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10.30 uur, Ds. Blom Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds. Spaans 6.30 uur, Ds Spaans Cadzand, 10 uur, Ds Luuring Groede, 10 uur, Ds. Doornink Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Brezet Oostfc 'rg. ro uur, Ds Hugo van Dalen 11 30 uur. kinderdienst Rei; a ehtment ro uur, Eerw. Heer de Vries Collecte Hedenesse Schoondijke, ro uur, Ds. Brinkman Collecte A. C. D. Sip'?, 9.30 uur, Ds Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk St Kruis, 9 uur, Ds Blom Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte Classicaal Kerkewerk IJzendijke, 10 uur, Ds. van Evert 7u ibarde, 10 uur, Da. de Neeling 9 uur, jeugdkapel Geref. Kerk, Breskens 10 en 3 u r, Ds. van Ulden, .St. Laurens Vrij Evang. Gemeente Co'lecte Ned. Bijbelgenootschap Breskens, 10 uur, Ds. Praas Cadzand, 9 uur, Ds. van der Molen Retranchement, 2.30 iur, Ds Praas Nieuwvliet, 10.30 uur, Ds. van der Molen Evang. Luth. Gemeente Groede, 9 30 uur, Ds. van Boven, Middelburg R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 16 febr ie van de Vasten H. Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. Lof om 14.30 uur. In de week H. Mis om 8 uur Woensdag, Avondmis om 19 uur. Zaterdag om 19 uur Lof. Zondagsdienst doktoren, (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t.em. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Ossewaarde. Breskens, tel. 01172-566 Oostburg-Aardenburg-Eed Dr. Rijk, tel. (01177) 466, Aardenburg huidverzorging geheel uit natuurlijke grondstoffen Breskens Telef. 857 Mercuriusstraat 24 Automatische instellingen, compleet met anten- f 1000,- nes voor Nederland en Belgie Breskens telef. (01172) 617 Groede telef. (01171) 258 Verkrijgbaar BRESKENS Schetsenbundel van L. BOOTSGEZEL Prijs f 3,90 Franco per post f 4,20 na ontvangst van post wissel of storting op giro nr. 358296. Cadzand, R'ment, Sluis, Zuldzande: Dr. de Meijer, tel. (01178) 366, Sluis Zondagsdienst dierenartsen W. Kapsenberg, Sluis, tel. (01178) 225

De Schakel | 1964 | | pagina 3