Land- en Tuinbouw grondprijs accoord. Voorts werd grond verkocht voor de bouw van een woning aan de heer P. de Vuijst te Groede en de dames mej. S. S. de Vlieger en mevr. Schut-Kaijser. Aan de Uitvalsweg zullen voor deze ge gadigden twee bungalows gebouwd wor den. De grond werd verkocht voor f 10,- per m2. Aan mevrouw Schut, die al grond voor een woning heeft, werd nog 62 m2 ver kocht die zij tekort kwam voor de bouw van een woning. In de koopactes zal de bepaling opgenomen dienen te worden, dat behoudens de hogere goedkeuring op de plannen uitblijft, met de bouw binnen twee jaar begonnen zal moeten worden. De begroting 1964 werd nog gewijzigd, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Geslaagde muziekuitvoeringen. Woensdag 5 en zaterdag 8 febr. j.l. gaf de Kon. Muziekvereniging „Een dracht Maakt Macht" te Groede een uitvoering in zaal Beun. De opkomst was bevredigend. De voorzitter, de heer P. M. Hoste, Opende deze avonden, waarbij hij dank bracht aan de heer J. A. van der Hooft Jr., die bedankt heeft als secretaris penningmeester der vereniging, voor het vele werk dat hij gedurende 11 jaar in het belang der vereniging heeft ver richt. Het muziekprogramma, o.l.v. direc teur A. de Hulster, werd voortreffelijk uitgevoerd. Ook het optreden van de toneelvereni ging uit Sint Kruis, die de matrozen- grap v. H. Nesna: „Daar was laatst een meisje loos" voor het voetlicht bracht, viel zeer in de smaak, zodat de vertol kers een hartelijk applaus te incasseren kregen. De voorzitter bracht allen dank, die aan het welslagen van deze avonden hadden meegewerkt. Beide avonden was er een geslaagde verloting, terwijl de zaterdag werd be sloten met een gezellig bal. Breskens Toneelavond Volksonderwijs. De afdeling Breskens van de Vereni ging voor Volksonderwijs gaf woensdag in zaal „Casino" een toneelavond voor haar leden, waarvoor een goede belang stelling bestond. De voorzitter der afdeling, de heer J. Robijn, sprak een openingswoord, waar bij hij de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder Burgemeester Eekhout en echtgenote, alsmede de le den van de toneelvereniging „Groede", die deze avond verzorgden. Spr. richtte woorden van dank t^t de bestuursleden der afdeling van Nieuwe Sluis voor het vele werk, dat zij ter voorbereiding van deze toneelavond hadden verricht, waarna hij verslag uitbracht over de financiën der afdeling betreffende het afgelopen jaar. Hieruit bleek, dat er een batig saldo in kas is. De heer Robijn besloot zijn openingsrede met een kort propagandistisch woord in het belang van Volksonderwijs. Hierna traden de leden van de toneel vereniging „Groede" voor het voetlicht met het kluchtig spel in 3 bedrijven: „Vader Diekema". Dit optreden werd een groot succes. Reeds van de beginne af wisten zij de aanwezigen te boeien met hun spel en naarmate het stuk vorderde, namen de lachsalvo's toe. Vooral de heer L. Scheele, die de rol van vader Diekema vertolkte in Z.-Vlaams dialect, deed de zaal schudden van de lach. De heer Robijn was dan ook zeer zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij bij het einde speelsters en spelers dank bracht vcor hun optreden en de hoop uitsprak hen nog meerdere malen in Breskens te mogen begroeten. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats. Alles bijeen een geslaagde avond, waarbij ook nog enkele nieuwe leden „En hoe gaat het op school?" vroeg de man, die het beter vond op een an der onderwerp over te stappen. Ze haalde nonchalant haar schou ders op. „O, ik zeil er wel door, hoor. Dit jaar doe ik eindexamen. Nu ja, re kenen is niet mijn beste vak, maar voor de rest heb ik praktisch nooit onvol doendes". „En daarna?" „Zoek ik wel een baan. Wat weet ik nog niet. Maar dat zal wel moeten, want paps is op wachtgeld of zoiets en krijgt minder. En de jongens moeten ook door leren van paps. Adrie heeft er geen zin in, maar ja wat paps zegt, dat gebeurt hè? Zeg heb jij geen baan v or me? Kan ik hier niet op kan toor komen?" Arie schoot in een lach. „Ja dat was wel wat! Allemaal briefjes tikken: Ge achte heer, wij zeggen u dank voor uw gewaardeerde order, doch moeten u tot onze spijt meedelen, dat deze als gevolg van de huidige omstandigheden niet uit gevoerd kan worden. Enz. Zulke brief jes schrijf ik dagelijks een tiental. Leuk werk hè?" Het meisje liet zich van het bureau blad afglijden en stond nu voor hem. „Rot, hè? Is daar niets aan te doen? Is daar echt helemaal niets aan tedoen?" Hij haalde zuchtend zijn schouders op. „Overal moet je vergunningen voor hebben. En je mag alleen afleveren, als het voor de wederopbouw bestemd is. Dan gaat het naar het westen natuur lijk. Denk alleen maar eens aan plaat voor de afdeling Breskens konden wor den geboekt. Voorlichting Individuele Zelfbescherming. Onder verantwoordelijkheid van de Stichting Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening wordt ook in Breskens een cursus gege ven, genaamd: Actie Individuele Zelf bescherming „De;or Vrouwen aan Vrou wen, één op vijf". In deze bespreking wordt op eenvou dige wijze uitgelegd welke maatregelen men nemen kan om in tijden van ge vaar huis en gezin te beschermen. Men wil hiermee „één op de vijf" Neder landse vrouwen bereiken, vandaar de naam van de actie. Deze cursus bestaat uit 3 gesprekken van ruim 1 uur op 3 opeenvolgende maandagen. Ze gorden gehouden in het gebouw van de Bejaardensociëteit, le Zandstr., telkens 's maandagsavonds 7 uur. 1 cursus van 3 lessen is al gegeven, waarbij 23 vrouwen zijn voorgelicht, dit was op 13, 20 en 27 jan. Een 2e cur sus is aan de gang met 20 dames, waar van twee lessen hebben plaats gehad op 3 en 10 febr. en de laatste les wordt ge houden op 17 febr. Bij deze laatste les wordt een toepasselijke film vertoond. Dames, die ook aan deze gesprekken willen deelnemen, zouden dan een nieuwe groep kunnen vormen voor de data 24 febr., 2 en 9 maart. De voorlichting is kosteloos en iedere vrouw, ook zij, die geen lid van een or ganisatie is, kan deze voorlichting ont vangen. Vanwege het goede contact worden de groepen niet groter dan on geveer 20 dames. Men kan zich opgeven voor de nieuwe groep van 24 febr. a.s. bij de dames: M. Poissonnier-de Doelder, Postkantoor, tel. 511 en C. J. Vroon-Maarleveld, Grote Kade 30, Breskens, tel. 402 of wel op het Gemeentehuis. Het Gemeente bestuur van Breskens en het Min. van Binnen! Zaken staan achter deze actie. Opbrengst kollekte ,J)e Uitkemist". De kollekte heeft het mooie bedrag opgebracht van f 1855,-. Dit is omge rekend naar het aantal inwoners f 0,50 per inwoner, oud en jong, van baby tot grijsaard. Het bestuur van de Uitkomst is hier voor zeer dankbaar en ziet een hoge waardering van haar arbeid. Wij danken alle gevers van harte. Het Bestuur van het jeugdhuis „De Uitkomst". „HEDENESSE" ZOMERKURSUSSEN 1964 4-11 juli week voor huisvrouwen en al leenstaande dames 18-25 juli gastenweek in samenwer king met N.B.G. 25 juli-1 aug. gastenweek. 25 juli-3 aug. jongerenkamp. 1-8 aug. gastenweek in samenwerking met N.B.G. 4-11 juli week voor huisvrouwen en al leenstaande dames. Leeftijd: tot ong. 60 jaar (vrije inschrijving). Prijs f 55,- p.p. Kursus met veel gerelligheid. Programmainleiding, gesprekken, film, excursie naar Vlaanderen, bijbel studie, handenarbeid, enz. 18-25 juli gastenweek in samenwerking met het Nederlandsch Bijbelgenoot- (vrije inschrijving) prijs f 55,- p.p.; kinderen tot 12 jaar f 35,kinderen boven 12 jaar f 40,-. Programma o.a.: inleidingen, bijbelstu die, film, handenarbeid, excursie naar Vlaanderen, spel. 25juli-l aug. gastenweek, (vrije inschrij ving). Prijs f 55,p.p.; kinderen tot 12 jaar f 35,- kinderen boven 12 jaar f 40,- programma o.a.: inleidingen, film, ex cursie naar Vlaanderen, bijbelstudie, sen als Rotterdam, Rhenen en zo. Daar ligt heel wat puin. Dat zijn getroffen gebieden en alle materialen, die be schikbaar zijn, moeten voor die plaat sen gereserveerd worden". „Maar Arie waar moeten jullie dan op de duur van leven?" Hij kwam overeind en lachte cynisch „Maak iij je daarover maar geen zor gen, sch^omus. Ik ben niet voor één gat te vangen." Ze dacht een poosje na en zei ten slotte on timide toon: „Nou, dan ga ik maar weer". „Bep?" hij kwam naar haar toe en het meisje keek hem vragend aan. „Dit blijft toch onder ons hè? Ik wil beslist niet, dat ze het thuis te weten komen. Kan ik daarvan opaan?" Ze stak haar hand uit. „Echt zwager Arie. Ik ben je nu met heel andere 'gen gaan bekijken. Ik vind je een veel te fijne knul om je verdriet te doen. Hier, mijn hand er op". Hij drukte stevig het fijne handje. „Dank je Bep". HOOFDSTUK 8 De oorlogsjaren drukten hun stempel op het gehele leven, niet alleen in het westen van het land, ook in het noorden De economische toestand werd steeds slechter, de eerste razzia's werden ge houden op de jrngemannen die opge roepen waren voor arbeid in Duitsland, doch die het vertikten om voor de vij and te gaan werken. Het ondergrondse werk kwam op gang, overvallen werden handenarbeid, spel, volksdans. 25 juli-3 aug. (10 dagen) jongerenkamp voor meisjes en jongens van 16-20 jaar. Prijs f 50,p.p. Thema: „Ontmoeting met een Indonesiër, ontmoeting met een Nederlander die in Indonesië was, ont moeting met cultuur en godsdienst van Indonesië". Verder: films, excursie, vrije expressie op het strand, volksdans, creatief spel sport. l-8aug. gastenweek in samenwerking met het Nederlandsch Bijbelgenoot schap. (vrije inschrijving). Prijs: f 55,- p.p.: kinderen tot 12 jaar f 35,kin deren boven 12 jaar f 40, Programma o.a.: inleidingen, bijbel studie, handenarbeid, excursie naar Vlaanderen, film, spel. Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand januari 1964 GEBOREN7, Michael Georges, zn. van G. L. G. Lempereur en van L. Verrey, wonende te Sluis; 10, Frankie, zn. van I. J. Pleijte en van M. E. E. Roman, wo nende te Zuidzande; 17, Karin Lima Agnes, d. van W. J. E. de Milliano en van M. T. C. de Paepe, wonende te Oostburg23, Jolanda Janneke Pieter- nella, d. van S. A. van der Meulen en van S. J. de Meijer, wonende te Oost burg; 26, Nicole, d. van W. Meesen en van G. J. M. le Beckere, wonende te Oostburg. OVERLEDEN: 14, Edemondus Francis- cus van Damme, 79 j., wonende te Sluis; 16, Josephina Elisabeth Maria Pluym, 78 j., wonende te Oostburg; 17, Abra ham van den Brcecke, 84 j., wonende te Oostburg; 20, Maria Juliana de Bruijckere, 66 j„ gehuwd met A. A. van Damme, wonende te Oostburg; 20, Achiel Johannes Dhondt, 67 j., wonen de te Groede; 22, Maria Louisa de Pré, 84 j., geh. geweest met M. J. Batselaere, wonende te IJzendijke; 31, Cornells Pieter Marsilje, 50 j., wonende te Bier vliet. Vismijn - Breskens Week van 3 t.e.m. 8 febr. 15 kg. bot 434 kg. schar 93 kg. schol 121 kg. kabeljauw 1 kg. wulken 2 kg. lever 135742 kg. sar dijn 18814 kg. onverkochte sardijn 98664 kg. haring 3668 kg. export garnalen Voetbal 4e klasse H. Uitslagen van zondag J.l. IJzendijkeClinge 14; Sluiskil Oostburg 20; YersekeKoewacht 1 3; BreskensSteen 51. De stand is nu: Sluiskil 11 9 1 1 19 35— 8 Breskens 12 9 1 2 19 45—20 Biervliet 12 7 0 5 14 37—40 R.C.S. 11 5 3 3 13 23—23 IJzendijke 12 5 3 4 13 51—27 Koewacht 12 6 1 5 13 28—28 Yerseke 12 4 4 4 12 34—29 Lewed. Boys 12 5 0 7 10 18—26 Oostburg 12 3 3 6 9 20—26 Steen 12 3 1 8 7 19—44 Clinge 10 2 2 6 6 19—20 Aardenburg 12 2 1 9 5 18—56 Programma voor zondag a.s.: YersekeClingeR.C.S.Breskens Lewed. BoysBiervliet; IJzendijke gepleegd en de bezetter ging over tot zeer harde maatregelen. Toen de mededeling kwam, dat alle officieren van het voormalige Neder landse leger zich moesten melden, kwam Bep met een verschrikt gezicht de wo ning van Arie en Riet binnenlopen. Flip was al een hele baas en gaf een schreeuw van blijdschap toen hij tante Bep zag. Ze knuffelde het kind een ogenblik en zei toen: „Paps moet zich melden bij de Duitsers. Zouden ze hem naar Duitsland brengen, Arie? En wat moeten we dan? Moeder en de jongens en ik? Ik kan ze nog niet onder houden. Daarvoor verdien ik niet ge noeg. Wat moet dat nou, Arie?" Arie had de mededeling al gelezen en er met Riet over gesproken. Hij stond op. „Ik ga wel even naar huis". „Zo'n vaart zal het misschien wel niet lopen". Met Bep naast zich wandelde hij naar de Kraneweg en binnengekomen ont dekte hij dadelijk de gedrukte stem ming. Het gezin zat om de tafel, de jon gens incluis en men had de kwestie ze ker al bespreken. „Niet zo mooi hè?" zei hij beurtelings zijn schoonvader en mevrouw van Beu- sekom aankijkend. De laatste was klaar blijkelijk blij met het bezoek van Arie, want prompt vroeg ze hem: „Wat denk jij er van Arie?" De jongeman ging zitten, diepte drie kwartjes uit zijn vest op, legde ze op tafel en keek naar de kinderen: „Jon gens gaan jullie elk een kwartje ver- Oostburg; A'burgKoewacht; Steen Sluiskil. Yerseke, dat zondag van Koewacht verloor, zal zeer zeker deze misstap goed maken d'oor Clinge met lege handen naar huis te sturen. Breskens moet naar R.C.S. op bezoek en wanneer we de ranglijst bezien, moe ten zij de winst mee naar huis kunnen nemen. Hetzelfde geldt voor Biervliet, dat op bezoek gaat bij Lewed. Boys. IJzendijke zal op eigen terrein Oost- burg wel in bedwang weten te houden. Aardenburg zal de winst aan de gas ten moeten laten, in dit geval Koe wacht, terwijl Sluiskil, nu koploper, Steen geen schijn van kans op winst zal geven. Om 2.30 uur: Breskens 3Terneu- zen 3. Sluis Inwoner bij ongeval in België omgekomen. In de nacht van dinsdag op woensdag is de 19-jarige R. v. W. uit Sluis met een gehuurde auto tegen een boom ge reden op een weg onder Damme (B.l. Hij werd vrijwel op slag gedood. Zijn mede-passagier, de uit Damme afkom stige H. L., werd in zorgwekkende toe stand overgebracht naar een zieken huis in Brugge. De in Sluis bij het verhuurbedrijf G. H. gehuurde auto werd zwaar bescha digd. De toedracht van het ongeval, dat omstreeks één uur in de nacht gebeur de, is onbekend. De Rijkswacht van Moerkerke (B.) heeft de zaak in onderzoek. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, was werkzaam in het cafétaria-bedrijf van zijn vader. Suikerbieten telen met minder arbeid In het verleden gold de teelt van sui kerbieten als zeer arbeidsintensiefdoor mechanisatie van de oogst is arbeid voor een groot deel vervangen door kapitaal in de Vorm van investering in oogstmachines. Verder is het sterk toegenomen ge bruik van precisiezaad een duidelijk bewijs, dat de praktijk hierin een wel kom middel ziet om de teelt van sui kerbieten, een onmisbaar gewas in het bouwplan, op een financiëel verant woord peil te houden. Om van dit bewerkte zaad zoveel mo gelijk profijt te trekken, dient de teler op de hoogte te zijn van de toestand van het in te zaaien perceel, de eigen schappen van het zaad en de juiste werking van de precisiezaaimachine. Het zaaien van dit hoog-eenkiemige zaad mag niet ten koste gaan van het gewenste plantenaantal, want dan gaat de beoogde arbeidsbesparing goeddeels verloren aan een flinke opbrengstder ving. Voor de vele bedrijven, welke om ver schillende redenen nog geen precisie zaad zaaien, wordt gewezen op de moge lijkheid ook daar tot een duidelijke besparing en arbeidsspreiding in het voorjaar te komen: er kan met goed gevolg M-zaad gebruikt worden, dat weliswaar een iets grotere marge in de afmetingen heeft als precisiezaad, doch bij een oordeelkundig gebruik van de normale zaaimachine tot een bepaalde spreiding van de voor het grootste deel eenkiemige zaden in de rij kan leiden, zodat een hoger aantal eenlin gen verkregen wordt dan bij gebruik van normaal zaad. De rassenkeuze blijft juist thans on verkort van belang: rassen, geschikt voor alle leveringen aan de suikerfa briek, zoals de A-rassen Polykuhn met 60 pCt., Hilleshog standaard polyploid beta met 41 pCt. van de uitzaai in 1963 met 19 pCt. en Klein Wanzleben Poly- vragen in Let bijzonder de aandacht. De Rassenlijst geeft nadere infor maties over de waarde-eigenschappen van deze en andere rassen, o.m. over de mogelijkheid van vroeg zaaien en de factor sapzuiverheid, waarmee in de brassen en je mag er wel een poosje over doen hoor". Bep trok haar wenkbrauwen op „We moeten zeker het veld ruimen, hè? Ge heim militair overleg om de komende strategie te bepalen". Maar voor alle ze kerheid gritste ze toch een der kwartjes van de tafel. Toen de kinderen verdwenen waren, vroeg Arie kort en bondig: „Wat wilt u melden of niet?" De anders zo besliste voormalige ma joor was nu besluiteloos. „Ik zou eerst wel overleg willen plegen met de ande ren, maar hoe krijg ik ze zo gauw bij elkaar?" „Luister eens, vader, ik heb een huis je in Eelderwolde, vlak bij het Pater - woldse meer. Het zit midden in een bos je, zeker wel een paar honderd meter van de weg. Riet en ik zijn er vorige zo mer een paar keer geweest .Er is een bed, een kookteestel, water. kortom een zekere comfort. Ais u daar nu voor lopig heenging? In afwachting van wat de anderen gaan doen. Op de fiets is het zo ver niet hier vandaan. U zit daar ta melijk veilig. Het bos is afgerasterd. Mijn vader heeft het indertijd gekocht om er de vakanties door te brengen. Hij was een liefhebber van de natuur en viste graag". (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1964 | | pagina 2