BRILLEN VJ HET ONMOGELIJKE HUWELIJK dejchakel ALG NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 959 Vrijdag 14 februari 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen I2ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F'- SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,' Plaatselijk Nieuws Oroede Raadsvergadering Nieuwjaarsrede van de burgemeester Ons inwonertal, mijne heren, is over het jaar 1963 mede door het vertrek van 18 ambonezen met 66 teruggelopen en daardoor van 1936 gekomen op 1872. Het behoeft geen betoog, dat wij deze teruggang erg betreuren, maar zij mag ons niet verontrusten. Vele gezinnen hebben onze gemeente met volstrekte tegenzin verlaten, enkel enalleen, omdat zij bij ons geen woon ruimte konden bekomen en elders wel. De veronderstelling is daarom gewet tigd, dat ons inwonertal zich weer vol ledig zal herstellen zodra ons van ho gerhand wordt toegestaan meer wo ningen te laten bouwen dan wij tot dus verre mlcchten. Het aantal woningen dat wij hebben, is groot genoeg. Het ontbreekt ons ech ter aan een voldoend aantal goede wo ningen. Het is daarom verblijdend, dat ons dit jaar is toegestaan 8 woningwet woningen te laten bouwen. Wij moeten hier echter direct aan toevoegen dat dit vooralsnog een druppel op een gloei ende plaat is. Het was verheugend, dat onze ge meente over 1963 geen werklozen had. Wel was er een tekort Wel was er - indelandbouw - een klein tekort aan arbeidskrachten. De oorzaak daarvan ligt in de Kanaalzone met haar sterk opbloeiende grote industrie. Hier uit valt te concluderen, dat de toegeno men industrialisatie van Oost Zeeuws- Vlaanderen ook voor West Zeeuws- Vlaanderen van grote betekenis is. Daar in het tekort aan woningen in onze gemeente voorshands niet zal kun nen worden voozien en mede daardoor een surplus aan arbeidskrachten zelfs op lange termijn hier niet te verwachten is, hebben wij geen behoefte aan een uitbreiding van de industrie, zeker niet aan fabrieken, welke zich in het West Zeeuws-Vlaanderen willen vestigen. Voor zulke fabrieken zullen onvoldoen de arbeidskrachten kunnen worden aangetrokken. De praktijk heeft dit al aangetoond. Maar ook om een andere reden moet de industrialisatie van W. Zeeuws-Vlaanderen, althans wat de kuststrook betreft ontraden, worden. West Zeeuws-Vlaanderen is een prach tige streek, waar het prettig wonen is en waar grote economische mogelijk heden liggen op het gebied van de re creatie. Wat de afstanden betreft zijn er te genwoordig geen verkeersmoeilijkheden meer. Als gevolg daarvan worden de stranden van West Zeeuws-Vlaanderen gedurende de zomermaanden druk be zocht, dit in tegenstelling met 10 a 15 jaar geleden, toen onze stranden nau welijks enige bekendheid genoten. Kan op het gebied van de recreatie worden voorzien in het steeds meer ge voeld wordende gebrek aan comfort, dan zal onze gemeente, mede door haar zo gunstige ligging in de nabijheid van cul tuursteden als Brugge, Brussel en Gent, FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswij k. Februari was al een heel eind ver streken, teen Arie rustig in zijn kan toor zat te werken en Bep op een mid dag uit de school vandaan binnen kwam stevenen. Ze gooide haar tas in een hoek, hetgeen Arie maar zo-zo vond en kwam met een hoogrood ge zicht voor zijn bureau staan. „Nou heb ik alles door, zwager Arie", zei ze op een vreemde toon. „Daarom al die geheimzinnigheid. Daarom was er die dag zo'n ruzie,toen jij voor het eerst bij ons kwam. Daarom had Riet rode ogen van het huilen. En daarom wou Riet heel niet weten, dat ze van de winter bezig was met die kinder- kleertjes. Ze zag er helemaal niet naar uit, dat ze het fijn vond, van die baby en zo." Arie schudde zijn hoofd. „Waar jullie blagen, al niet op letten. En nu lig ik er zeker wel uit bij jou hè? Wat ben ik nu? De schande van de familie?" Ze keek hem enige tijd onderzoekend aan, waarna ze om het bureau heen liep, een arm om zijn hals legde en een spoediger dan wij wellicht ooit hebben durven hopen voor steeds meer gezin nen een graag bezochte badplaats worden. Maar dan zal het streven ernadruk- kelijk op moeten worden gericht de schoonheid van d eWest Zeeuws-Vlaam se kust te bewaren en waar mogelijk nog te verhogen, dan zal er ook voor gewaakt moeten worden, dat de lucht boven het West Zeeuws-Vlaamse land schap niet wordt verontreinigd door te dicht bij de kust toegelaten industrieën. Mijne heren, ook in 1963 zijn niet al onze wensen in vervulling gegaan .Tk heb het zo juist al gezegd: graag had den we meer woningen laten bouwen. En ook overigens bleven er wensen. Voor de verbouwing van het gemeen telijk sportlokaal hebben we lang op de Rijksgoedkeuring moeten wachten, zo lang zelfs, dat met deze verbouwing in 1963 niet meer kon worden begonnen, wat we erg hebben betreurd. Maar al met al mogen we toch zeggen, dat 1963 voor onze gemeente een vrij gunstig jaar is geweest. Als gevolg van de slechte weersom standigheden gaf de landbouw minder goede resultaten dan aanvankelijk werd gehoopt en verwacht. Uiteraard voelen we dit als een tegenvaller, daar onze gemeente het nog altijd in hoofd zaak van de landbouw moet hebben. Maar tegenover de teleurstellende weersomstandighden stonden vele zaken en feiten, waarover wij ons slechts konden verheugen. Zo waren de debatten in de raadsver gaderingen zowel als in de vergade ringen van B. en W., hoewel steeds scherp gericht op het gemeentebelang en het streekbelang, immer dermate vriendschappelijk en welwillend, dat ik voor uw aller houding en werkzaamheid niet anders dan een groot respect kan hebben. In het bijzonder ben ik erkentelijk voor de wijze, waarop de beide wethou ders mij bij de vervulling van mijn taak hebben bijgestaan, evenals de ambte naren ter secretarie. Toen de heer De Feijter onze gemeen te-secretarie verliet, hebben we allen wrel even de vrees gehad, dat de nade lige gevolgen daarvan voor onze admi nistratie niet zouden uitblijven. Maar de heren Scheele c.s. hebben op korte termijn die vrees volkomen teniet ge daan. Het spreekt vanzelf, dat wij de heer Scheele en zijn medewerkers daar dankbaar voor zijn. Ook het overige gemeente-personeel werkte tot onze volle tevredenheid. Ook naar hen gaat onze dank uit. Onze verhouding met het kollege van Gedeputeerde Staten en de andere Over heidsinstanties was over 1963 als in vo rige jaren van bijzonder aangename aard. Ook de omgang met de nabuur gemeenten kan zonder meer prettig en constructief worden genoemd, zij het dan ook, dat enkele kleine meningsver schillen niet zijn uitgebleven. Wat 1964 en volgende jaren voor onze gemeente betreft zouden wij dan Ook erg optimistisch kunnen zijn. ware het niet, dat het bericht van het kol lege van Ged. Staten, dat er op korte termijn naar wordt gestreefd het aan tal gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaan- zoen op zijn wang drukte. „Zwager Arie, ik zei dat ik alles wist, maar dan ook beslist alles. En daarom vind ik jou een geweldige knul, hoor? Dat je dit voor onze Riet gedaan hebt. En als ze kwaad van je spreken, dan kom ik voor je op. Reken maar." Arie Schras raakte helemaal in de war. Rustig maakte hij zich lós uit de omhelzing en keek haar een ogenblik aan. Dus dit 17-jarige meisje had de situatie door. wat moest hij nu ant woorden? Net doen of zijn neus bloed de en zeggen, dat hij haar niet had be grepen? Maar daar zou ze niet in trappen. Dat kind was veel te bij voor haar leeftijd. Ik begrijp jou niet erg, schoonzuster". Ze liep bij hem vandaan en drentel de door het kantoor. „Zeg, denk jij nu heus, dat ik achterlijk ben? Weten ze thuis hoe de vork in de steel zit?" „Wat bedoel je?" „Ga nou, mij houd je niet voor de gek. Ik dacht eerst: Nou zwager Arie is me er eentje. Maar toen ging ik eens rekenen En herinnerde ik me, dat Riet op de verjaardag van prinses Ju liana neg met Tonnie uit geweest was. Een hele dag. De volgende dag vertrok hij naar Engeland en sindsdien heeft niemand hier ooit iets van hem ver nomen. Ga dat maar eens optellen, zwager. Ik snap de hele situatie best, 25ciïlemacftec" OOSTBURG deren drastisch te verlagen, ons bijzon der heeft verontrust. Het moet om verschillende redenen volkomen rationeel worden geacht, dat de allerkleinste gemeenten van West Z. Vlaanderen worden opgeheven. Als ech ter de zelfstandigheid van onze gemeen te wordt opgeheven door haar grond gebied toe te voegen aan één of meer nabuurgemeenten, dan zal dat niet zijn in het belang van onze ingezetenen, noch in dat van de streek, dan zal het verzorgingspeil van onze gemeente, dat thans vrij goed kan worden genoemd, spoedig sterk achteruit gaan zonder dat iemand, wie dan ook, dat zal kun nen verhelpen. Gaarne spreek ik dan ook de hoop uit, dat men dit ook van hogerhand zal inzien en Groede Groede zal laten, zij het dan ook na enkele grenscorrecties. Mijne heren! Ik kan mij voorstellen, dat u een kleine opsomming wilt heb ben van datgene, wat naar het gevoe len van burgemeester en wethouders in 1964 voor onze gemeente moet worden gedaan. In de allereerste plaats zullen we er naar moeten streven de prettige, con structieve samenwerking, welke er thans in onze raad, in b. en w., op onze secre tarie en ook naar buiten is, zo te hou den, daar tweedracht en een te ver doorgevoerde rivaliteit alleen maar kimnen schaden. Daarnaast zullen we tezamen moeten streven en arbeiden Voor: 1. de bouw van meer goede woningen, zowel woningwetwoningen als wonin gen in de vrije sector; 2. het verbeteren met financiële steun van Rijk en gemeente van die wonin gen, welke als verouderd moeten Warden beschouwd; 3. een spoedige algehele realisatie van het zogenaamde 100 pCt.-plan van de P.Z.E.M. en van de Waterleiding Maatschappij 4. de modernisering van onze ophaal dienst van huisvuil, dit in nauwe sa menwerking met onze nabuurge meenten 5. de verbetering van ons gemeentelijk sportlokaal overeenkomstig de be reids vastgestelde en van hogerhand goedgekeurde bouwplannen; 6. de verhoging van de brandveiligheid in onze gemeente door de aankoop van meer snelblussers, zodat iedere straat en iedere buurtschap de be schikking heeft over minstens een snelblusser 7. de definitieve vaststelling en goed keuring van het uitbreidingsplan voor de kust; 8. de inrichting van een speelweide vioor de jeugd. Er is in onze gemeente nog veel, dat verbeterd kan worden en moet worden. Daar moeten we begrip voor tonen. Maar we moeten ook begrip hebben hoor. Riet raakte natuurlijk over d'r toeren heen, was als de dood voor va der en moeder en heeft waarschijnlijk haar toevlucht genomen tot jou, omdat ze jou nog kende van vroeger. En Arie Schras offerde er zijn vrijgezellenbe staan voor op. Liet de scheldkannonade van paps over zijn onschuldige hoofd gaan, zonder wat te zeggen.. Wacht eens even Ze stopte haar wandeling en bleef midden in het vertrek staan - „dan weten paps en moeke ook niet hoe het precies in elkaar zit en den ken, dat jij het gemene jongetje was. Verhip, Arie dat je je mond gehou den hebt dat je het allemaal slikte ik krijg steeds meer bewondering voor je. Deed je dat allemaal voor Riet? Maar je houdt toch van Riet? Dat heb ik zelf al tientallen malen gemerkt Arie wuifde met de hand. „Houd nu eens even je mond bijdehand ding. Ik zou denken, dat dit een aangelegen heid is, die in de eerste plaats een zaak is van Riet en mij, nietwaar? Een kwes tie, waarmee jij niets te maken hebt. En wat jij hier allemaal staat te bewe ren, zijn vage veronderstellingen, die opgekomen zijn in het dwaze hoofd van een bakvis „Zeg eens „Ja, je bent af en toe maar een echte kwajongen, weet je dat? Ik heb je al vaker gezegd, zulke dingen denk je al voor het feit, dat het hier in GrOede goed wonen en goed werken is, zelfs al zijn al onze wensen nog niet in vervul ling gegaan. Mijne heren! Ik geloof, dat we mogen zeggen, dat ons werk de afgelopen ja ren alleszins vruchtdragend is geweest, want veel, zeer veel is er verbeterd. Wel nu, ik wens u toe, dat u de kracht, de wijsheid en de gelegenheid zal worden geschonken, om dit mooie werk - het opvoeren van het gemeentelijk verzor gingspeil - nog vele goede jaren voort te zetten tot genoegen van u zelf en ten bate van een zelfstandig Groede. De agenda. De voorzitter deelde nog mede, dat in 1963 4 vergunningen zijn uitgegeven voor nieuwbouw-woningen, waarmede een totaalbedrag van f 106.012 gemoeid was. Voorts werden 7 panden verbouwd, waarmede een bedrag van f 41.055,- ge moeid was. Zonder overheidssteun wer den nog 32 panden verbouwd tot een to taalbedrag van f 68.379,-. De heer Vermeulen beantwoordde de Nieuwjaarsrede van de voorzitter en sprak de wens uit, dat de raad in het komende jaar op goede wijze zal kun nen samenwerken. Voor de aanvang der vergadering had de raad een minuut stilte in acht geno men ter herdenking van de onlangs overleden oud-burgemeester van Groe de, de heer M. Wagtho en van de heer C. M. Zuijdweg, directeur van de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht. Aan architect Rozenkrans uit Oost burg werd door B. en W. opdracht ge geven de plannen voor de bouw van 8 woningwetwoningen voor te bereiden. De raad ging accoord met een voor stel inzake de z.g. trend-uitkering voor het gemeentepersoneel. Een schrijven van G.S. inzake de be zoldiging van burgemeesters, gemeente secretarissen en -ontvangers, lokte ver schillende opmerkingen uit. Men vond het onbillijk, dat een aantal functiona rissen van de verhogingen worden uit gesloten, daar de salarisverhogingen worden gegeven omdat het leven duur der is geworden. Aan een nota van burgemeester H. Everwijn uit Zuidzande werd in deze kwestie adhesie betuigd. Verheugend was de mededeling, dat eindelijk de bouwvergunning is afgeko men voor de verbouwing van de oude o.l. school tot sportlokaal. Het werk is inmiddels reeds aanbesteed. De laagste inschrijver was de fa. Kareis en Behage uit Groede voor een bedrag van f 42.719. De raad ging met het voorgestelde ac coord. De heer Salomé vond het jam mer, dat alles zo lang moet duren en vroeg zoveel mogelijk spoed met de bouw te betrachten. Voor de bouw van 8 woningwetwonin gen werd grond aangekocht in de Schuitvlotstraat. De prijs bedraagt f 8,80 per m2. De raad ging met deze leen maar en daar spreekt men dood eenvoudig niet over. Maar jij jij flapt er maar van alles uit. Daar zul je later nog wel eens mee op de koffiekomen, jongedame, reken maar." Ze haalde haar schouders op. „Mijn entwege, dan zien we wel weer. Nou, als je het niet weten wilt mij best. En maak je over mij maar geen zorgen. Ik spreek er met niemand over, zelfs niet met Riet. Dat neemt niet weg, dat ik jou een fijne zwager vind, hoor? Dat mag je gerust weten. Al mopper je op me. Daarom, om wat je voor onze Riet gedaan hebt." Arie begreep, dat het toch niet meer uit haar hoofd was te praten en be sloot er niet meer tegen in te gaan. „Goed", antwoordde hij zuchtend, „ik zal maar zeggen, dat je gelijk hebt. Maar dit blijft zeer beslist onder ons, afgesproken? Dit is een geheim, dat al leen wij weten. En dat wij samen dus beslist onder ons houden. Kan ik daar van op aan?" Hij stak zijn hand uit over zijn bureau. Er kwam een glimlach op haar ge zicht en met een sprong zat ze tegen over hem en drukte zijn hand. „Nou en of! Ik wist wel, dat ik gelijk had. Idioot gewoon, dat ik het niet eerder door had. Maar al ben ik een flapuit, hierover spreek ik beslist niemand. Zelfs niet met Riet. Mijn hand erop, zwager Arie".

De Schakel | 1964 | | pagina 1