VJ fS I. U. Eekhout te Breslens HET ONMOGELIJKE HUWELIJK 18e Jaargang Nr. 958 Vrijdag 7 februari 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p. kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct, per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,» - GiRO 358296 Leden van de gemeenteraad! Indien ik het afgelopen jaar nog eens voor me terugroep en dan de balans op maak van hetgeen ons toen als gemeen teraad en als college van Burgemeester en Wethouders bezig hield, dan zie ik reeds bij een vluchtige beschouwing dat 1963 voor Breskens een goed jaar is ge weest. - Welke sector ook van ons ge meentelijk beleid we zouden willen be kijken, overal waren er grote activi teiten en resultaten. Het gezonde Breskense klimaat, ook op industrieel gebied was wel de reden, dat ons zielental met 60 personen steeg. In het beeld van de Zeeuwse gemeente lijke bevolkingsstatistieken voorwaar een piek! En dan te bedenken dat on danks onze grote bijdrage van 60 perso nen West Zeeuwsch-Vlaanderen een be. droevend figuur sloeg, vermits onze streek over het afgelopen jaar, weerom, een teruggang te zien gaf. Een teken aan de wand!? De realisatie van plan West was in 1963 wel het meest spectaculaire. Daar waar nog maar enkele jaren geleden uitslui tend bouwland was, ziet men nu reeds bewoonde huizen en is voorts een woon- wijk-in-aanbouw. Het bouwvolume, dat Breskens hiervoor kreeg, betrof nage noeg uitsluitend het saneren van de Bloemenwijk; voor particuliere bouw en om de mogelijkheid te hebben industrie- wbnrngen te bouwen, bleek de Zeeuwse Pot nog steeds niet toereikend te zijn. Maar laat ik het maar niet over de toe wijzing der volumes aan Zeeland en de verdeling over de gemeenten hebben Het zou maar afgezaagd klinken! In de bouwsector werden door het B. en W.-college in 1963 51 bouwvergun ningen afgegeven, waarvan de totale bouwsom ca. IV2 miljoen gulden bedroeg. - Uiteraard werden, om de bouw mo gelijk te maken, ook straten aangelegd en straatverlichting aangebracht. In aanleg waren of kwamen gereed 2V2 km. straat; waarvan de aanlegkosten onge veer IV2 miljoen gulden bedroegen. - De straatverlichting is nu volledig ge moderniseerd in de gehele kom; waar lijk een mooi resultaat! Op het terrein van de Industrialisatie kwam in het verslagjaar een Gemeen schappelijke Regeling tot stand met de gemeenten Groede, Schoon dij ke en Hoofdplaat. Deze regeling heeft inmid dels de Staatscourant bereikt en des wege rechtskracht gekregen. De gron den, voor deze industrie bestemd, zijn gelegen ten oosten van onze kom langs de aldaar geprojecteerde verbindings weg van Breskens over Hoofdplaat naar Terneuzen. Uw Raad gaf in het verslag jaar ons opdracht de hiervoor noodzake lijke uitbreidingsplan-procedure in gang te zetten. Bij onze plaatselijke bedrijven is nog steeds werk te over, helaas door woning gebrek mankracht te kort. - Nieuwe be drijven kunnen wij hier vermelden, de Jachtwerf van de fa. Meeusen en de FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswij k. Riet keek even op en zuchtte. „Alsje blieft, Bep, doe wat kalmer aan Met twee sprongen was het meisje bij haar, knielde voor haar neer en greep haar handen. „Sorry, Riet, dat is waar ook. Je moet nu een beetje ont zien worden, hè? Kalm aan en zo. Ja, wat dacht je? Wij krijgen er ook les in. Sexuele voorlichting heet dat. Idiote boekjes krijg je er over. Dacht je, dat ik dat allemaal niet wist? En als de lerares er lover begint, zeggen we alle maal zoet en degelijk: Ja, juffrouw, nee, juffrouw. Maar inwendig lachen we ons naar. En dan moet je net zo'n stijve hark hebben als die Pieterse. Ik wed, dat ze nog nooit een paar stevige mannenarmen om zich heen heeft ge voeld". „Maar Bep toch!" „Die moet ons daarin les geven. Krankzinnig gewoon. Als het nou een getrouwde vrouw was, die kan uit on dervinding spreken, maar zo'n oude, le lijke vrijster, die misschien niet eens weet, hoe een mannenkus aanvoelt Centrale Broodbakkerij „De Zeeuw". Twee schitterende staaltjes van onder nemingsdrift. Verheugend is het te releveren, dat alle bedrijven zich inspannen met hun tijd mee te gaan. Rationalisatie, waarin begrepen verdergaande mechanisatie, heeft hen reeds belangrijke voordelen en uitbreiding van afzetgebied kunnen geven. Terloops zij hier vermeld, dat de Breskense bedrijven aan een groot aantal arbeiders uit de omliggende j_ meenten geregeld werk verschaffen en daardoor de economie in die gemeenten steunen. Hun aantal kan men gevoeg lijk op een 300 stellen ofwel de helft van het Breskense arbeidspotentiëel. Jachtwerven en jachthaven. Voor onze gemeente zijn zij onverbrekelijk ver bonden; zij hebben voor ons een warme klank en een diepe inhoud. Ze beteke nen een economische bron, waarvan de waarde voor de gemeenschap nog niet ten volle te schatten is. Het watertoe risme op de Wester-Schelde neemt hand over hand toe. De voordelen, die dit voor Breskens biedt vindt men nu reeds in grote mate op de balansen van de Bres kense jachtwerven, de horeca-bedrijven en de winkelstand. De jachtwerven, die aan ongeveer 75 man geregeld werk ge ven, hebben voor nieuw-bouw flinke orderportefeuilles, ook voor het buiten land. Zij activeren in grote mate, door hun goed-werk afleveren en hun ser vice het watertoerisme op de Wester- Schelde en Noordzee met als thuishaven cnze gemeente, zoals omgekeerd dat watertoerisme hen een ondergrond ge geven heeft. Beiden zijn voor hun voortbestaan en hun expansie afhankelijk van het aan wezig zijn van een aparte Jachthaven, die naar de eisen des tijds dient inge richt te zijn en nevens bedrijfsruimten gelegenheid moet geven voor winter- berging. Een andere vorm van recreatie, waar aan U als gemeenteraad Uw medewer king gaf, was de aanleg met de steun van Economische Zaken, van de duin boulevard, onze Promenade. Zij werd in 1963, ook al is de verlichting nog niet aangebracht, in gebruik genomen. In dit verband moge ik U wijzen op het in aanbouw zijnde hotel-motel van de heer de Milliano, een gebouw dat door zijn gunstige ligging, doelstelling en inrich ting in hoge mate het badleven bevor deren zal. De campings Zeebad en Napeleon- hoeve hebben in het verslagjaar veel bezoekers getrokken. Beide exploitan ten streven er naar om hun terreinen naar de eisen des tijds in te richten. Ik moge beiden aanraden bij voortdu ring gebruik te maken van de goede diensten van de Nederlandse Kampeer- raad, het advies-college, dat ook door B. en W. steeds wtoirdt ingeschakeld. Goed ingerichte campings, accommoda tie en service, zij zijn de onmisbare fac toren om de vacantie-mens naar onze streek te trekken en om deze hier te houden. Het uitbreidingspan, dat U in 1963 vaststelde en hetwelk de recreatie-ter reinen aangeeft, ligt thans bij Ged. Staten ter goedkeuring. Persoonlijk vind ik het jammer, dat tegen dit raadsbe- ,Bep, wil je je mond wel eens houden? Schaam je je niet?" Het meisje keek haar verwonderd aan en kwam overeind. „Ik? Waarom? Het is toch zeker de waarheid? Dacht je, dat wij achterlijk waren? Kind, ik ben al bijna achttien". Riet glimlachte. „Volgend jaar juni". „Nou, zeventien en een half dan. Waar is Arie?" „Naar een vergadering". Bep hernam haar wandeling door de kamer en zei: „Ik geloof, dat ik het nooit zou goedvinden, als ik zo was en mijn man ging 's avonds weg, vooral nu niet. Ik vind het 's avond toch al zo griezelig buiten". Waarom kom je dan? Waarom blijf je dan na donker niet thuis?" „O, ja dat is waar ook, ik heb een paar rotsommen en Maar Bep toch Ach, ja, dat lamme rekenen ook dat leer ik nooit. Kijk eens, of je me helpen kunt. Ze hebben het vanmiddag wel uitgelegd, maar ik ben het straal vergeten Arie kwam om negen uur thuis en zag zijn vrouw en Bep verdiept over een boekje en een paar schriften. „Moeilijkheden op school Bep?" „Ha, zwager Arie! Ja, maar Riet helpt me al. Dat is het enige wat me hoofd brekens kost, die sommen". sluit, naar mijn mening op onderge schikte punten, bezwaren werden Inge bracht bij het Gedeputeerden-college. Zij remmen in grote mate een forse aanpak af van dit voor de toekomst van onze gemeente zto belangrijke pro ject. Van een begin-realisatie zie ik dan ook in 1964 weinig komen. Een woord van erkentelijkheid wil ik hier uitspreken jegens de plaatselijke V.V.V., het stimulerende orgaan voor onze badplaats. Het probleem van de 3e haven is U voldoende bekend. Ons Ooilege blijft in deze diligent; het heeft thans na het wel zeer ontmoedigende antwoord van de Minister van Waterstaat bij zijn be grotingsbehandeling, de bemiddeling in geroepen van Ged. Staten. Mijn vaste overtuiging is, dat de ont wikkeling van onze streek, wil zij mee werken telt de volledige exploitatie van het Wester-Scheldebekken, afhankelijk is van de algehele outillage van het reeds bestaande 3e haven-bassin. Op het gebied van de sport wijs ik U naar de aanleg van de sportvelden. Zij kunnen in de loop van 1964 in gebruik genomen worden. In 1963 gaf U Uw goedkeuring aan het plan van Gedeputeerde Staten om tot samenvoeging van Zeeuws-Vlaamse ge meenten te k'omen. Wij zullen bij de totstandkoming hiervan dan eindelijk uit ons wel zeer nauwe keurslijf komen en kunnen dan aan onze gemeente door het groter geworden territoir de nood zakelijke expansie geven. Verheugend is het in dit verband te wijzen op het besluit van het B. en W.- college van Groede om ons nu reeds de mogelijkheid te geven op haar gebied en in aansluiting op onze kom een uit breidingsplan te leggen. Rest mij nog U te wijzen op de gun stige resultaten, die onze visserij, dank zij Uw financieringsmaatregelen, heeft kunnen bereiken. Ook al viel het haring seizoen wat de aanvoer betreft, tegen, toch lijkt het mij interessant te vermel den, dat in 1963 in totaal aan vis en garnalen werd aangevoerd 7103265 kg. met een besomming van f 2.814,370,-. De balans van het vismijnbedrijf per 31 december 1963 zal dan ook ongetwij feld weerom een winst te zien geven. Per 1 januari 1964 zal de reële reserve van het bedrijf ca. f 425.000,bedragen. De door de gemeente verstrekte garan ties bedragen momenteel f 790.900, Mevrouw, mijne heren. Dit was in wel zeer grote trekken het overzicht 1963. Met opzet heb ik - om mijn verslag niet te lang te maken - me beperkt tot de mijn inziens meest mar kante punten van Uw beleid en dat van het B. en W.-college. Laat ik hier als persoonlijk woord tot al het personeel van de gemeente, in clusief het vrijwillige brandweercorps, mijn erkentelijkheid betuigen voor hun arbeid en werklust in het afgelopen jaar. Wat het secretarie-personeel aangaat, zij Vooral hebben door de gedwongen tijdelijke huisvesting, onder zeer moei lijke omstandigheden moeten werken. Het nieuwe gemeentehuis-in-aanbouw, dat vermoedelijk midden-zomer betrok ken kan worden, zal hen de nodige ruimte geven en hen de gelegenheid Arie zong spottend, die nare sommen, wat verdriet, ik kan ze niet en ik maak ze niet. Ze denken maar dat je alles weet en nooit eens iets vergeet". Bep knikte en vervolgde: „Tienduizend gulden kapitaal, dat lees ik nu al 20 maal Dat liedje ken ik ook. Van de lagere school nog. Wat een kinderachtige lied jes leerden wij toen, hè? Jullie ook?" Arie schudde zijn hoofd en antwoord de: „Wij hadden veel leukere versjes, bijvoorbeeld: Jarig Jetje zou trakteren alle kinders van de klas Bep stak haar vingers in haar oren. „Hou op, akilge knul. Noem jij dat leuk? Dat is nog veel erger. En wij, slome kin ders, we slikten het en leerden het zon der protesten. Later, als je groter bent, lach je jezelf uit." Arie keek op de klok. „Bep, lastig kind, thuis zitten ze vast in ongerustheid. Alia, boeken en schriften dicht, mantel aan en naar huis. Ik breng je weg. Zo laat wil ik niet meer, dat je over straat gaat alleen". Bep kneep haar ogen even dicht en lachte. Automatisch pakte ze haar spul len in haar tas en keek naar Riet. „Ga lante zwager heb ik, hè? Vertrouw je hem wel met mij? Ben je niet bang, dat ik hem poog te verleiden?" „Riet keek verstoord. „Bep, af en toe verdien je een draai om je oren". bieden olm tot verdere mechanisatie en efficiënty over te gaan. En dan komt de vraag naar voren, wat 1964 ons te zien zal geven. Op het Breskense gemeentelijke vlak kan men verwachten: het ingebruiknemen van het nieuwe gemeentehuis; de bouw van 'n brandweergarage, inh. tevens voor de Dienst van Gemeentewerken van een kantoor, van een instructielokaal voor het personeel van de Brandweer en van ruimten voor het opbergen van het ma teriaal de bouw van een sportgebouw nabij de sportvelden het aanleggen van straten in plan West om de bouw van het volume-1964 moge lijk te maken, zijnde 50 woningen; het slopen van de 3 bunkers op het Spuiplein en van de bunker nabij de scholen de uitbreiding van de begraafplaats zo danig dat het massagraf meer centraal komt te liggen. Toch moeten wij er steeds aan blijven denken en er ook naar handelen, dat Breskens een deel van West Zeeuws- Vlaanderen is, dat onze economie nauw verbonden is aan die van de gehele streek Dat wij als het ware staan of vallen met haar ontwikkeling. Eigenlijk is er van een streekgedachte, van een gezamenlijke aanpak van onze economische, culturele en sociale be langen nog niet veel te bespeuren. Persoonlijk betreur ik het dan ook zeer, dat de Ontwikkelings Commissie voor West Zeeuws-Vla anderen niet tot leven kwam. Hetzelfde geldt voor de Commissie Ont wikkeling Kust West Zeeuws-Vlaan- deren. Streekbelangen dienen nu eenmaal gemeenschappelijk aangevat te worden, willen zij resultaat afwerpen. In dit verband moge ik wijzen op het schitterende werk van het Vrije van Sluis, het waterschap geboren uit zo vele polders van West Zeeuws-Vlaan- deren om gezamenlijk de waarlijk zeer zware problemen op te lossen. Het gesabbel aan het object Centrale Huisvuilophaaldienst West Zeeuws- Vlaanderen duurt nu reeds meer dan een jaar. Het zal nog wel een tijd duren voor alleer de moderne huisvuilopliaal- wagens in onze straten te zien zullen zijn. En dan te bedenken, dat nauwelijks op 20 minuten afstands het gonst van de bedrijvigheid en energie. Dat de kanaalzone van Terneuzen tot Sas van Gent zich met enthousiasme werpt op de problemen van deze tijd, op het Vormen van sterke economische ge bieden, waar alsdan ook de gelegenheid zal zijn om de leefbaarheid op te voeren. Te bedenken ook, dat ten oosten van diezelfde kanaalzone de gemeenten el kaar gevonden hebben om de grote eco nomische problemen gezamenlijk aan te vatten. In het koor van het Zeeuwse Ensemble om economisch sterke posities in te ne men ontbreekt de stem van West Z. Vlaanderen: - Ik ben bang, dat wij uit de running geraken! Laten we toch bedenken, dat de Ont wikkeling van het Wester Scheldebekken in volle gang is, Walcheren, het Sloe, Zuid-Beveland, Bergen op Zoom, Oost Sorry, Riet, ik zal het nooit meer zeggen en ik zal me als fatsoenlijke jongedame gedragen. Mag het dan?" „Wat?" „Dat Arie me thuis brengt?" Ik vind het best hoor. Heel verstandig van Arie". Trek een mantel aan vrouw, dan wan del je even mee. Het is zacht weer en een wandeling is wel goed voor je". Riet knikte en Bep flapte eruit: „Nou enof. Zeker onder deze omstandigheden. Meteen hield ze haar hand voor de mond en keek verschrikt naar Arie. Riet zuchtte en zei op kalme toon: ,Bep weet, dat we een baby verwach ten". Arieknikte. Juist, dat snap ik. En als mijn schoonzusje het waagt om dat rond te bazuinen in de stal. dan kan ze er op rekenen, dat de deur hier voor lopig voor haar gesloten zal zijn. Is dat goed begrepen, jongedame?" Hij keek haar dreigend aan. Het meisje deinsde een paar passen terug, greep haar mantel en trok die schielijk aan. „Gommenikke, ik zwijg, daar kun je van opa an, hoor. Maar jullie doen net of het een schande is. Als ik getrouwd zou zijn en ik ik denk, dat ik het wel de hele wereld door zou wil len vertellen!" ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS -VLAANDEREN

De Schakel | 1964 | | pagina 1