zake van het verbeteren van het wegje, lopende van het z.g. Krommewegje tot aan de Nieuwe Suis, door het aanbren gen van een slijtlaag een bijdrage te verlenen van 50% der kosten met een maximum vn f 2500, Er is thans gelegenheid de bunkers op het Spuiplein gesloopt te krijgen en wel op kosten van het Rijk. Deze toe zegging is het resultaat van het over leg met de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Ten aanzien van het plan op het alsdan vrijgekomen terrein de plantsoenaanleg van het Spuiplein te herzien en hiertoe plannen te laten opmaken door een plantsoenarchitect bleek bij de raads leden uiteenl.pende meningen te be staan. De heer Cambier vond het zonde zoveel geld, al is het dan ook Rijksgeld, uit te gaan geven voor het vrijkrijgen van een zo kleine oppervlakte grond. De heer Leenhouts zag liever naast de aan leg van wat perken van het overige stuk een parkeergelegenheid gemaakt, welke zodanig ingericht des winters als ijsbaan z.u kunnen dienen. Wethouder Van der Hoott stelde, dat als de plan nen van de ijsclub door gaan voor de aanleg van een ijsbaan aan de Dr. Broodmanstraat de suggestie van Leen houts overbodig is. Na enig heen en weer gepraat werd toch besloten de ge legenheid de bunkers te laten slopen aan te grijpen en een plantsoenarchi tect een cntwerp te laten maken. Mo gelijk zal het V.V.V. gebouw op de vrij komende grond, gelegen in het centrum van de gemeente kunnen verrijzen. Een voorstel van B. en W. de bouw volume van de woningtoewijzing 1964 voor 48 woningwetwoningen te verdelen onder de beide woningbouwverenigingen in Breskens, ontmoette felle bezwaren van de heer Carels en Mevr. Niermans- Gossije. Ze stelden dat de bij de ge meente in exploitatie zijnde woning wetwoningen door de bewoners kunnen worden aangekocht. Deze mogelijkheid is geopend Voor het bevorderen van eigen woonbezit. Door de toewijzing van de 48 woningen aan de woningbouw- bouwverenigingen is aankoop door de bewoners niet mogelijk. De heer Carels v nd dat deze mensen dan gedupeerd zijn. Wehouder Van der Hooft, zelf voo-zitter van de Algemene Woning bouwvereniging Breskens, zei dat het doel van de woningbouwvereniging is de exploitatie van woningen zonder het oogmerk winst te maken. Indien aan de toewijzing voorwaarden zouden worden verbonden terzake van de mogelijkheid dat bewoners van de door de woning bouwvereniging gebouwde en geëxploi teerde woningen deze kunnen aankopen is het duidelijk, dat de woningbouw verenigingen een zodanige voorwaarde lijke toewijzing niet kunnen accepteren. Daar naast zei wethouder Van der Hooft, dat mensen, die een eigen woning willen hebben, gebruik kunnen ma ken van de premieregeling. Gezien de aard der discusie, besloten B. en W. het voorstel tot toewijzing aan de woningbouwvereniging terug te ne men voor nader overleg. Bij dit woningbouw-agendapunt kwa men vragen naar voren met betrekking tot de realisering van de bouwvolume uit de voorgaande toewijzingen. Zo ble ken 8 woningwetwoningen van de toe wijzing 1961 in een verre staat van af bouw te verkeren, op wat kleinigheidjes na zijn de~e woningen gereed. Van de toewijzing 1962 zijn er 15 stuks onder de kap, 9 zijn in opbouw, voor 7 zijn de funderingen gelegd en met 7 andere moet nog aangevangen worden. Voor wat betreft de bouwvolume over 1963, bestaande uit 57 woningwetwoningen, zijn hiervan 6 bejaardenwoningen in aanbouw. Tot slot werden de grondprijzen in het Uitbreidingsplan West herzien. Ontspanningsavond vissers. Zaterdagavond j.l. werd in „Casino" de traditionele ontspanningsavond voor de vissers gegeven, onder auspiciën van het „Comité Visserijavonden". De zaal was overvol toen de voorzit ter van het comité, de heer A. van Ha- neghem, het openingswoord sprak. Hij heette in 't bijzonder welkom burge meester Eekhout en wethouder van der Hooft, alsmede het cabaret-gezelschap „Klaveren Vijf" uit Roosendaal Spr. wees er ook op, dat reeds 10 achtereen volgende jaren deze avonden werden georganiseerd. Hij dankte in het bijzon der de firma Gebr. Verduijn N.V. Sui- kerwerkfabriek alhier voor het zeer grote aantal prijzen, beschikbaar ge steld voor de verloting, die op deze avond in de pauze gehouden werd ten bate van de Z.-H. Reddingsmaatschap pij. O'.k de Breskense middenstand, het bankwezen, enz. hadden zich niet on betuigd gelaten om door middel van prijzen de verloting te doen slagen, als mede door geldelijke bijdragen deze avond te helpen financieren. Hierna trad „Klaveren vijf" op met de revue: ,Mooi is ie". Het rijk geva rieerde programma bracht zang door Tea van der List, met accordeonbegelei ding door Riny van der List, benevens een aantal revue-schetsen. Mr. Wimo gaf sterke staaltjes van goochelkunst. Een en ander viel bij het publiek zeer in de smaak. Na de pauze gaf de heer Riny v. d. List nog een aecordeonsoli van diverse populaire liedjes, die door het publiek uit volle borst werden meegezongen. Aan het einde dankte de voorzitter, de heer A. van Haneghem, het gezel schap voor het gebodene, alsmede al degenen die aan de voorbereiding en het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. De dames van het gezelschap „Klave ren vijf" ontvingen van de jongste en tevens enige vrouwelijke stuurman van de vissersvloot, mej. Nelly Vermeulen, bloemen en de heren een zakje heer lijke tong. Buitengewone algemene vergadering P.V. „Nog Sneller". Een dezer dagen hield de Postduiven vereniging „Nog Sneller" te Breskens een buitengewone algemene vergade ring in verband met het aftreden van bijna het gehele bestuur op de vorige week gehouden jaarvergadering. Daar er op deze jaarvergadering geen candidaten voor de opengevallen be stuursfuncties beschikbaar waren, werd een commissie samengesteld om te trachten personen te vinden die bereid bleken als bestuurslid op te treden. De heer A. Hamelijnck bracht als woordvoerder namens deze commissie verslag uit, waaruit bleek, dat 10 per sonen bereid waren zich candidaat te laten stellen. Hieruit werd een bestuur gekozen. Verder werd behandeld: het ccnsept- reglement van de Kring West en enige punten welke door verschillende vereni gingen uit West Z.-Vlaanderen naar vo ren werden gebracht op de vergadering van de~e Kring. Er zal ook getracht worden een nieuw reglement te maken hetgeen aangepast zal worden aan de tegenwoordige tijd. Nadat nog enkele minder belangrijke zaken werden behandeld, sloot de heer Hamelijnck de vergadering met een woord van dank aan allen, die meege werkt hebben aan het slagen van deze vergadering. Het bestuur dat hierna de functies onderling verdeelde, ziet er als vclgt uit: Voorzitter: A. Hamelijnck: secretaris: J. Quaars; penningmeester: A. Corne lls. Overige bestuursleden: J. Carels: W. van QuekelbergheH. Schelstraete en A. v. d. Voorde. Successen in de afgelopen maanden van de heer A. Morel met zijn Wit Vlaamse Reuzen. Op een 4-tal tentoonstellingen heeft de heer A. Morel uit Breskens dit sei zoen ziin dieren ingezonden. Dat ze er waren heeft iedere fokker wel gemerkt, want ze zaten steeds aan de top. 5 October te Oostburg. Keurmeester was dhr. Wermer uit Delft. Een jonge ram van dhr Morel was hier de mooiste bent weer helemaal jezelf als je in die tijd van me leert houden, Riet, dan zal ik de gelukkigste man zijn Spontaan pakte zij zijn hoofd en drukte een heftige kus op zijn mond. „Ik beloof het ie, Arie". Hoofdstuk 6 Bep van Beusekom kwam altijd op de me"st oneelemn momenten binnenstor men. Bijvoorbeeld als Arie in con ferentie was met gemeentelijke auto riteiten over de distributie van de voor raad bouwmaterialen. Dan kreeg ze de schrik van haar leven, stamelde met groeiende kleur od haar gezicht: „O, pardon En dan verdween ze weer met deze'fde vaart. „Mün schoonzusje", verontschuldigde Arie het meisie dan bij de bezoekers en er lag epn glimlach op zijn gezicht. „Een wervelwindje, dat iedere keer vergeet te kloppen". „Heerlijke onbezorgde jeugd", con stateerde een der heren en daar was iedereen het mee eens. Of Riet had we°r een van haar slechte dagen, zoals ze dat noemde en dan ste vende Bep op haar af en wilde een ron dedans met haar maken, wat natuur lijk averechts uitviel. Want Riet ver- dweensnel naar het toilet en Bep zat met de mond open op de divan haar na te kijken, zonder er ook maar wat van te beg-ijoen. Of het echtpaar liep in de prille ochtenduren in kimono en huis jas in de kamer en dan werd de deur met een vaart opengegooid en kwam in zijn klasse met le Z.Z.G. Ook in de voedsterklasse kwam hij aan de top met een le Z.Z.G. Op 25, 26 en 27 oct. te Gouda, op één na de grootste tentoonstelling van Ne derland, met 3000 inzendingen. Keur meester was dhr. Koning-Roos. Weder om zat hij met een jonge Vlaamse Reus aan de kop met een le Z.Z G. Met een jonge voedster behaalde hij ook het begeerde predikaat Z.Z.G. Bovendien werd hij met een jonge voedster de mooiste van alle Z.G.-dieren. 25 en 26 december op de Prov. ten toonstelling te Middelburg, was de heer Morel met 7 inzendingen vertegenwoor digd, 5 x Z.Z.G., 2 x ZG. Keurmeester was dhr. J. Biers uit Tilburg. Hier be haalde hij: le Z.Z.G. met jcnge voed ster, mooiste van de Wit VI. Reuzen (beker), le Z Z.G. met oude voedster, mooiste op drie na; 2e Z.Z.G. met jonge voedster, mooiste op 1 na: 6e Z.Z.G. met jonge voedster en 7e Z.Z.G. met jtnge voedster. Wel een overweldigend succes. Op 17, 18 en 19 jan. als sluitstuk, de grootste tentoonstelling van Nederland in Den Bosch. Inzending 6000 dieren, waaraan de heer Morel deelnam met 3 voedsters. Hiermede behaalde hij een 3e Z.Z.G., 6e Z.Z.G. en een Z.Z.G Keur meester was hier de heer M. Pijnen- borgh uit Tilburg. Een dezer dagen mocht de heer Morel van het Nederlandse Stamboek een brief ontvangen, dat hij in de minimum- tijd die hiervoor gesteld is, nl. 4 jaar, het heeft gepresteerd zijn dieren in het Nederl. Konijnenstamboek ingeschre ven te krijgen en mag hij een stamnaam gaan voeren. Dat zijn dieren in het buitenland ook bekendheid genieten, blijkt wel, want er zijn er reeds verkocht naar Duits land en België. Uit beide landen kreeg hij nog aanvragen voor jonge dieren. Biljartwedstrijd Bij de gehouden biljartwedstrijd tus sen de bejaarden van Schoondijke en Breskens in het jeugdgebouw „De Uit komst", was de uitslag als volgt: Schoondijke 191 pnt., Breskens 196 pnt. In de toekomst zullen er nog meer wedstrijden gehouden worden, waarvoor een wisselbekertje beschikbaar wordt gesteld. Biervliet Toneeluitvoering voor de bejaarden Dezer dagen werd te Biervliet een toneeluitvoering voor de bejaarden ver zorgd door de R.K.J.B. en de R.K.J.B.B. Ondanks de hevige mist was de op komst goed. De voorzitter van het Comité Ont spanning Bejaarden heette in het bij zonder de Burgemeester en Wethouder Verplanke welkom, in hen de gemeen teraad dankzeggend voor de morele en materiële steun, die steeds van die zijde mag verkregen worden. Tevens werd de toneelclub hartelijk dank gezegd voor hun bereidwilligheid wederom, voor onze bejaarden op te treden. Dat ge schiedt bij toerbeurt door hen en de P.J.G. Tweemaal in de week, dinsdag- en donderdagmiddag, komen mannelijke bejaarden samen in het jeugdgebouw van de N.H. Kerk, waar gezellig gekaart wordt. Andere amusementen zijn min der gewaardeerd. Met St. Nicolaas is er als regel een kaartcompetitie, zeer ge waardeerd. Voor beide evenementen stellen de winkeliers steeds diverse prijsjes beschikbaar. Zo vormt alles, protestant en r. katho liek, één harmonische gemeenschap tot genoegen en waardering van elkaar en tot prettige onderbreking van de ge dwongen vrije tijd. In de zomer gaan ze samen op reis. Waterlandkerlijc Verkeersongeval. De heer P. F. uit Waterlandkerkje, komende met zijn bromfiets uit de rich ting Oostburg, stak nabij de kom van Bep binnen, zwaaiend met haar school tas: „even een morgenkusje halen bij Riet", zoals ze dat noemde. En als men dan protesteerde begreep Bep, dat de anderen gelijk hadden, beloofde beter schap en vooral te zullen kloppen, maar was het de volgende dag al vergeten. Soms was het wel eens vervelend. Op een avond in het einde van november was Arie naar een vergadering en Riet naaide kinderkleertjes. Gelijktijdig rende Bep naar binnen. Riet probeerde alles nog op te bergen, doch Bep met haar allesziende blik had onmiddellijk door, wat er gemaakt werd. „Jée, zeg, verwacht je een baby?" Riet kreeg een kleur en knikte. Wat moest ze anders doen? Ze kon toch moeilijk zeggen: het is voor de buur vrouw. Bep omhelsde haar zuster enthousiast en riep uit: „Jé, zus, vind je het niet geweldig? En hoe lijkt Arie het?" „We vinden het allebei heerlijk", ver klaarde Riet op stijve toon. Bep ging tegenover haar zuster zit ten en keek haar een poosje aan. ,,N:u, je ziet er anders helemaal niet uit als een gelukkige aanstaande moe der. Weten ze het thuis al?" Riet knikte. „Allicht". Bep dacht na en wipte toen weer overeind, waarna ze de kamer ging in specteren. „Dat ze er dan nooit over ge sproken hebben. Ik ben toch geen kind meer? Flauw om het niet te zeggen. Wanneer is het?" Wïaterlandkerkje plotseling de rijweg over. Hij werd geschept door een hem achteropkomende personenauto, be stuurd door C. v. D., uitvoerder, Wonen de te Middelburg. P. F. werd met enkele lichte verwon dingen overgebracht naar het zieken huis te Oostburg. Het aannemersbedrijf van de fa. den Oude uit Biervliet is begonnen met de werkzaamheden voor verbetering van de bekende kanonhof-bocht van de weg Oostburg-Waterlandkerkje-IJzendijke. Deze bocht is langzamerhand berucht geworden door de ettelijke ongevallen die er plaats Vonden, waaronder één met dodelijke afloop. Dit werk is een onderdeel van de wegsverbetering be noorden de kom van Waterlandkerkje van een gedeelte van genoemde provin ciale weg. Het werk wordt uitgevoerd in opdracht van de Provincie Zeeland en voor haar rekening. Wanneer men met de verbetering van genoemde bocht is klaar gekomen, zal de wegdoorbraak, van de provinciale weg Oostburg-Waterlandkerkje-IJzen- dijke naar de kom van deze gemeente, worden gemaakt. Ter realisering hier van zulen twee woningen, staande aan de Dijkstraat naast het Dorpshuis, wor den afgebroken. De toegang tot en het aanzicht van de kom van de gemeente zullen daardoor een grondige verande ring ondergaan. Retranchement Benoeming. De heer J. Notebaart te Breskens werd benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school te Retranchement. Jaarvergadering Z.L.M. In café „De zon" hield de afdeling Retranchement van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer C. J. Almekinders-Masclee. Deze wees in zijn openingswoord op de spanningen, die zich in 1963 in de agrarische sector voordeden, te beginnen met het ophef fen van de wet op de vervreemding van landbouwgronden, de uitzonderlijk strenge winter van 1962-1963, de krappe arbeidsmarkt en de regenschade tijdens de zomermaanden. Al vielen de prijzen der gewassen wel mee, toch is 1963 voor de landbouw geen goed jaar geweest. De veehouderij bracht het er wel wat beter af. Tuinbouw en fruitteelt in dit gewest hadden ook geen reden tot klagen. Ook voor 1964 zijn er reeds moeilijkheden in zicht. De graanprijzen zijn nog niet be kend. Het zal met de arbeidsvoorziening nog moeilijker worden, zodat meer sa menwerking vereist zal worden en de loonbedrijven meer en meer ingescha keld zul'en w_(rden. De secretaris der afdeling, de heer L. I. Basting, bracht een berijmd jaarver slag uit over 1963, hetwelk weer zeer in de smaak viel. Hierin kwam ook het punt samenvoeging van de gemeenten in West Z.-Vl. aan de orde. Duidelijk werd voorop gesteld, dat de agrarische bevolking van Retranchement een voor gestelde indeling bij de centrumgemeen te Oostburg met klem van de hand wijst. Moet het onverhoopt tot samen voeging van gemeenten komen, dan gaan de gedachten van de afdeling uit naar fusie met de kustgemeenten. Bij de rondvraag informeerde de heer Jac. Poissonnier naar de mogelijkheid van belastingherziening en de wense lijkheid te komen tot het vttrmen van één landbouwbond. De jaarrekening van de penning meester, de heer L. P. de Regt, werd goedgekeurd. De bestuursleden Joz. van Cuijck en L. P. de Regt werden herkozen. Een zeer interessant punt van de agenda was het vertonen van dia's door de heer Wim de Bruijne uit Cadzand, die het vorige jaar een bezoek van een half jaar aan Amerika bracht. Na een gezellige gezamenlijke maal tijd werd het avondprc,gramma door leden van de Z.P.M. en de L.J.G. ver zorgd met stemmige accordeonmuziek en een blijspel, onder regie van de heer P. de Smidt. Riet kreeg opnieuw een kleur. „Pre cies weet ik het nog niet de dokter zie je? Hij moet het nog vertellen „Alle mensen, wat een snertvent wie heb je? Dat moet zo'n man toch weten? Of o, ik begrijp het al, dat wil je natuurlijk niet vertellen. Dat moet een verrassing blijven. Nou, mij best hoor. Ik ben helemaal niet nieuws gierig". Ze liep een paar passen door de kamer heen en keek toen weer naar haar zuster, die in arren moede maar weer verder ging met het naaiwerk. „Jée, zus, dan word ik tante! Tante Bep! Om te gieren! Fijn om straks mee op school op te scheppen „Bep, je houdt je mond er over, hoor!' „Meid, wat denk je wel van me? Ik zwijg als het graf, reken maar. Ik wacht wel, tot de baby er is. Dan mag het toch zeker wel? Dan zeg ik: Kinders, een beetje meer eerbied voor tante Bep, verstaan? Ja, ik heb al een nichtje, of een neefje, dat kan natuurlijk ook. Een tantezeggertje dus. Een beetje meer respect voortaan, willen jullie er om denken? Zeg, hoe gaat-ie heten? Als 't een jongen is zeker Arie, hè? Zeg, Riet, als je nou eens een dochter krijgt, dan moet je ook aan mij denken, hoor? Ik ben verschrikkelijk naamziek. Een Beppie. Dan word ik peettante. Jée, wat zou dat lollig zijn!" (Wordt vervolgd.) „Dank, u moeder", antwoordde hij. Riet en Bep huilden, toen ze in ei kaars armen lagen en afscheid namen. Kees, hun broer, stond minachtend te kijken. „Doe niet zo gek, jullie, het lijkt wel, of Riet naar Amerika gaat. Ze woont nog geen kwartier lopen hier vandaan." Arie zei: „Bep, je komt maar aanwip pen hoor?" In de avond wandelden ze samen naar huis. H>'n nieuwe tehuis. Gearmd lie pen ze naar binnen en hij sloot zorg vuldig de verduisteringsgordijnen, ai- v rens het licht op te doen. Daarna trok hij zijn jonge vrouw in de armen en drukte een lange kus op haar lippen. „Mijn vrouw", zei hij zacht, „mijn lieve vrouw Riet, ik zal je verwennen vrouwke van me Ze maakte zich verlegen los en toen ze zijn teleurgesteld gezicht zag, pakte ze rijn arm en drukte haar wang erte gen. „Arie wees niet boos het is al lemaal z- vlug gegaan ik moet er nog aan wennen. Je bent verbazend lief voor me, al die dagen voor we trouwden ook. En ik kan zo weinig teruggeven, Arie. Als je als je kalm aan doet met me. zou je dat willen, Arie?" Hij knikte haar vriendelijk toe. „Na tuurlijk, vrouwke van me". Hij ging zitten en trok haar op zijn schrot. „Be schouw me als een knmeraad, wil je? Als een heel goede kameraad. Meer be hoef ik voorlopig niet van je te zijn. En als dan later, als dit voorbij is.en je

De Schakel | 1964 | | pagina 2