CORSETTEN r „J HET ONMOGELIJKE HUWELIJK de Qhakel Al G NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 18e Jaargang Nr. 957 Vrijdag 31 januari 1964 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,50 p, kw.; franco p. post f 1,90 Prijs der advertenties 12 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 12 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Plaatselijk Nieuws Sluis Raadsvergadering. Tijdens de openbare raadsvergade ring van de gemeente Sluis, heeft bur gemeester P. F. van Hooteghem o.m. ge zegd, dat de ontwikkeling van het toe risme ook in 1963 zeer gunstig was. Er waren 12.000 bezfoekers, die van de geboden gelegenheid om het raadhuis te bezichtigen gebruik maakten. Het be zoek en de overnachtingen aan het ge meentelijk kampeerterrein was weer 20 pCt. meer dan vorig jaar. Een goede vooruitgang dus, waaruit blijkt dat het kampeerterrein in een behoefte voor ziet. Precair wordt het parkeerprobleem in Sluis. Steeds meer komt men Sluis per eigen auto bezoeken. Jammer ge noeg is hiervoor nog geen oplossing in het vooruitzicht. De burgemeester vestigde er de aan dacht op, dat voor het eerst sinds ja ren thans een toename van de bevol king te constateren is. Deze is te dan ken aan een vestigingsoverschot. Dit had volgens de voorzitter nog groter kunnen zijn als men maar in staat was, meer woningen te bouwen in de woning wet-sector. Helaas is de toewijzing van bouwvolume te gering en benauwend, als men weet, dat een groot aantal wo ningzoekenden staan genoteerd, die in de plaatselijke industrieën werkzaam zijn. De plaatselijke industrie kampt, als gevolg van het woninggebrek in de gemeente, ernstig met personeelstekort. Sluis blijkt bovendien als Woonoord steeds meer in trek te komen door zijn unieke ligging tussen twee industrie gebieden, n.l. de Kanaalzone en Belgisch West-Vlaanderen. De burgemeester verwachtte, dat het 100 pCt.-plan van d eWaterleiding Mij. in 1964 in zijn geheel gerealiseerd zal kunnen worden. Het gemeentebestuur vindt het bij zonder jammer, dat de ruilverkavelings plannen voor de wijk Heille volledig mislukt zijn. Voor de bevolking stonden hierbij griote belangen op het spel. De voorz. hoopte, dat deze plannen alsnog uitgevoerd zouden kunnen worden. Voorts pleitte de burgemeester voor initiatieven uit de burgerij om te ko men tot de inrichting van een speelter rein voor de jeugd. Juist omdat een groot aantal ouders betrokken is bij de economische belangen krijgt de jeugd soms wat minder aandacht. Een speel- gelegenheid voor de jeugd zou daarom bijzonder aantrekkelijk zijn. Men was echter van oordeel, dat particulieren het initiatief mbeten nemen. De gemeente zal dit plan dan graag steunen. Aan de heren M. van Landschoot en P. Maas werd een premie voor woning verbetering toegekend, mits ook het Rijk een gedeelte van de kosten voor haar rekening neemt. In het burgerlijk armbestuur werd ge kozen voor Heille de heer B. van der Slikke. In het bestuur van de Godshui zen J. H. Gevaert. Tenslotte werden de heren P. A. Wieme en J. H. Gevaert ge FEUILLETON Een Groningse familieroman door Henk van Heeswijk. Op de huwelijksdag was Arie zenuw achtig. Nu ging hij de grote stap doen. Maar had hij er spijt van, beslist niet. Hij wist het zeker, dat hij van Riet hield en hij zou haar verwennen. Maar ja., dat ene. Huize van Beusekom stond op stelten. De kinderen waren vrij van school en toen Arie zijn bruid kwam halen, liep iedereen nog door elkaar. In de gang stond majoor Van Beusekom te com manderen en te dirigeren, maar nie mand luisterde meer naar hem. Ten slotte kwamen ze toch nog op tijd in het stadhuis en na een korte plechtig heid een heel korte toespraak, had majoor van Beusekom beslist waren Arie en Riet man en vrouw. In het restaurant heerste een min of meer gedwongen stemming. Majoor van Beusekom domineerde ook hier in het gezelschap, waardoor de anderen waar schijnlijk niet goed los konden komen. Arie en Riet zaten aan het hoofdeinde, keken elkaar af en toe lachend aan en knipoogden naar de familieleden. De soep werd nagenoeg zwijgend genut kozen in het bestuur van de Gemeente lijke Instelling voor Maatschappelijke zorg. Voor een concert, dat de Vereniging voor Instrumentale Muziek te Oostburg zal verzorgen, werd een subsidie van f 100,- verstrekt. De heer M. de Guesquiere te Sluis ontving op zijn verzoek toestemming om de puinstortplaats aan de Nieuw- straat te mogen gebruiken, mits hij dit terrein goed onderhoud. De heer Clijncke zag gunstig beschikt op zijn verzoek het pand Zuiddijkstraat 20 te mogen gebruiken voor opslag plaats. De huurprijs bedraagt f 20,- per maand. De raad voteerde vervolgens een be drag van f 2200,- voor aansluiting op het electriciteitsnet van de percelen in het onrendabele gebied, bewoond door C. Verleije en P. M. Maenhout. De interkerkelijke commissie voor maatschappelijk werk kreeg een bijdra ge in het tekort van f 1522,-. Breskens Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering van maandagavond sprak burgemeester J. A. Eekhopt een optimistisch gestelde Nieuwjaarsrede uit over de goede uit komsten, die het afgelopen jaar konden worden geboekt. De balans opmakende, kan men stellen, dat het een goed jaar is geweest met grote resultaten. De be volking is met 60 personen toegenomen, hiertegenover maakt de streek een be droevend figuur. Spr. nfoemde het een teken aan de wand. Het uitbreidingsplan west maakte een spektakulaire ontwikkeling door, waar enige jaren geleden nog bouwland was zijn er thans woningen. Voor wat betreft het bouwvolume kreeg men deze uitsluitend voor het saneren van de z.g. Bloemenwijk. Voor partikuliere en premiebouw was uit de volumepot niets te halen. In de bouwsektor werden in 1963 in totaal 51 bouwvergunningen afgegeven met een totale bouwsom van f 1.500.000. De straatverlichting klon worden gemo derniseerd en er kwam 2y2 km. aan straten gereed, wat op zich ook een uit gaaf van f 1.500.000,vergde. Met betrekking tot de industrialisatie wees spreker op de Gemeenschappelijke regeling „Het Industrieschap" wat het afgelopen jaar met Groede, Schoondijke, Hoofdplaat en Breskens kon worden op gericht. De plaatselijke bedrijven heb ben werk te over, maar hebben mede door woonruimtegebrek tekort aan manschappen. Als nieuwe bedrijven noemde de voorz. een jachtwerf en een centrale bakkerij. Alle bedrijven in Breskens spannnen zich in om met de tijd mee te gaan op het gebied van ra tionalisatie en mechanisatie. De helft van het Breskense arbeids potentieel komt uit de omliggende ge meenten. Het toerisme is een niet te schatten inkomstenbron. Het water toerisme ontwikkelt zich in een snel toenemende mate. Op de jachtwerven, die in het watertoerisme hun funda ment hebben bieden aan 75 man em- tigd en terwijl de kellners zwijgend de wijnglazen volsschonken en met de vleesschotel kwamen, werd er gehumd en naar buiten gekeken. Men stelde vast, dat het voor de tijd van het jaar nog behoorlijk weer was. Maar dat de dagen nu toch snel korten. Ja, dat zal deze winter wat worden met die verduiste ring en zo. En nlog geen vooruitzicht op een spoedige vrede. In tegendeel. Het was Bep, die er genoeg van kreeg. Op een gegeven moment stond ze op, nam haar glas in de hand en zei. „Vooruit, lieve mensen, het lijkt hier wel een begrafenis inplaats van een bruiloft. Cheerio! Ik klink op het pas getrouwde paar. Dat het maar lang mag leven en gelukkig zijn! Hiephoi!" Ze hief haar glas in de hoogte en bleef halverwege steken. Een paar gas ten haden het glas ook geheven, maar de majoor keek haar grimmig aan en zelfs de bruid keek verschrikt. Langzaam liet het meisje het glas zakken en zette het neer. Ze keek nog eens de kring rond en zei: „Wat hebben jullie? Waarom zijn jullie zo stil? Waar om moet alles zso geheimzinnig gaan? Ik vind er niets aan ik. Meteen zakte ze voorover en legde haar hoofd op de armen, waarna ze begon te snik ken. Riet stond op en liep naar haar zusje. Majoor van Beusekom oomandeerde: „Bep wil je je alstublieft fatsoenlijk ge MEDISCHE Surchtstraat 13 O OSTBURG plooi. De jachtwerven hebben een goed gevulde orderportefeuille. De aanleg van de B/oulevard, de zoge naamde Duinpromenade, het in aan bouw zijnde hotel-motel van de Milliano Zeebad Breskens en de Napoleonhoeve zullen in hoge mate het badleven bevor deren. Van het uitbreidingsplan zal in 1964 wel weinig komen, gezien de hiertegen gerezen bezwaren bij G.S. De proble men van de derde haven zijn genoeg zaam bekend. De gemeente blijft ten deze zeer diligent. De aanleg van sportvelden kon tot stand komen. In 1964 zal het complex in gebruik komen. De raad heeft het afgelopen jaar haar goedkeuring gehecht aan het plan van G.S. tot herindeling van de gemeenten in Z. Vlaanderen. In dit verband vond spreker het verheugend, dat Groede toe stemming heeft gegeven op hun grond gebied nu reeds een uitbreidingsplan te leggen. De visserij heeft in totaal op het vis- mijnbedrijf aangevoerd aan vis en gar nalen 7.103.265,kilogram met een to tale besomming van f 2.814.370,Het vismijnbedrijf -zal een winst zien te ge ven. De reële reserve van het vismijn- bedrijf bedroeg per 1 januari 1964 f 425.000,terwijl aan garanties voor vernieuwing der vissersvloot f 790.900,- uitstaat. Een blik werpende op de toekomst somde voorzitter een aantal objecten op, waarvan de realisering in 1964 zal wor den nagestreefd, de afbouw zal plaats hebben of de ingebruikname zal kun nen geschieden. Zo noemde spreker de brandweergarage, het instructie-lokaal met ruimte voor het brandweerma teriaal, een splortzaal. Het stratenplan West voor de bouw van 50 woningen, uitbreiding begraaf plaats waardoor het massagraf v eer centraal zal komen te liggen. Sprekend over de stormachtige ontwikkeling, die rondom het gebied van W. Z. Vlaan deren plaats grijpt, n.l. de ontwikkeling van het Westerschelde-bekken en de Kanaalzone, stelde voorz. dat de stem van West-Z. Vlaanderen in het koor der vooruitgang ontbreekt. Ik ben bang, dat West Z.-Vlaanderen op het ach terplan gaat geraken. Wij moeten ons bezinnen op welke wijze wij de polsslag van deze ontwikkelingsdrang zullen kunnen volgen. In dit verband meende spreker te kunnen opmerken, dat G.S. bij het opstellen van het her indelingsplan der gemeenten in Z.-Vl. zich heeft laten leiden door de over weging dat de kleine gemeenten op zich nift kunnen voldoen aan de eisen, die deze' tijd stelt en de ontwikkeling niet kunnen volgen en hiervoor grotere con centraties nodig zijn. Of de vijf in W. Z.-Vlaanderen gedachte gemeenten met haar 27.000 zielen deze problemen af dragen?" En zelfs mevrouw meende te moeten opmerken „Maar kind, dat kun je toch niet doen". Er heerste plotse ling een algehele verwarring, tot een neef van Arie Schras opstond en zijn glas ophief: „Dat meisje heeft gelijk, mensen, er moet maar een beetje vro lijkheid bijkomen, zeg ik. Vooruit, met z'n allen, hoor: „Lang zullen ze leven, lang zullen ze leven, lang zullen ze le ven in de gloria, in de gloria., in de glo - ri - a! Hiep- Hiep hoeraaa! Van de weeromstuit vielen de andere gasten geleidelijk in en bij het hiep- hiep-hoera was er nagenoeg een één stemmig koor tot stand gekomen. Bep hief haar gezicht omhoog en begon flauwtjes te lachen. En toen ze 'n dank baar knipoogje kreeg van haar zwager, was ze weer tevreden. Ze nam haar glas, hief het op naar Arie en zei „Op je gezondheid, zwager Arie, en op die van je vrouw!" „Dank je Bep," antwoordde Arie uit de grond van zijn hart. Voor het dessert stond de majoor op, kuchte een paar keer en begon een toespraak. Over het leven in het alge meen en dat van een pas gehuwd paar in het bijzonder. Dat het leven niet al leen vreugde gaf, maar ook leed, doch dat men ondanks alles met vertrouwen de toekomst tegemoet moest zien, om dat er ergens altijd wel een paar licht punten te ontdekken waren. Tenslotte zonde rlijk wél zullen aankunnen is een vraag die hier nog niet te beantwoorden is. In ons volgend nummer komen wij op deze Nieuwjaarsrede uitvoerig terug. De agenda. Op grond van art. 103, lid 6 bis der l.o.- wet 1920 werd op het desbetreffende verzoek van de R.K. lagere school een voorschot toegekend van f 637,65 zijnde 67 een derde maal een bedrag van f 9,47. Bij de vaststelling van de vijfjaarlijkse afrekening was het overschrijdingsbe drag van de totaal ter beschikking te stellen som op f9,47 p. leerling gesteld. Ingekomen was een verzoek van de V.V.V. te Breskens. Deze instelling heeft namelijk het voornemen een V.V.V. kantoor te bouwen, waarvoor ze thans verzocht op een naar het oordeel van de raad te bepalen wijze financiële steun te verlenen. Op voorstel van B. en W. werd dit verzoek om advies in handen van B. en W. gesteld. Op de desbetreffende aanvrage werd besloten aan de Vereniging voor Instru mentale Muziek te Middelburg voor een op 20 februari a.s. te Oostburg te geven concert een subsidie te verlenen van f 75,zoals dit overigens ook voor het jaar 1962 was geschied. Over het verzoek van de Nationale Woningraad om lid te worden van deze instelling tegen een jaarlijkse contribu tie van 50 cent voor elke bij de gemeente in expoitatie zijnde woning werd enige diskussie gevoerd. De heer Carels vroeg naar de voordelen, welke uit het lid maatschap zouden kunen voortvloeien. Wethouder Zegers, zei, dat deze instel ling adviezen verstrekt, zowel op juri disch als op bouwtechnisch terrein. Be sloten werd als lid toe te treden tegen de genoemde contributie. De door het Rijk ten aanzien van haar personeel genomen salarismaatregelen met betrekking tot de nacalculatie de z.g. „trend" wenst G.S. ook van toepas sing te verklaren voor de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de bur gelij ke stand. De raad had geen beden kingen tegen een door G.S. terzake toe gezonden ontwerp-besluit. Terzake van het uitbreidingsplan hebben B. en W. van Breskens zich ge wend tot het gemeentebestuur van Gnoede om in aansluiting aan het uit breidingsplan van Breskens op grond gebied van Groede in onderling overleg een plan van uitbreiding te ontwerpen. B. en W. van Groede schrijven als ant woord op de brief, dat het billijk moet worden geacht, dat Breskens de kosten van herziening van het uitbreidingsplan Groede ter zake van deze aansluiting ten laste van Breskens komen. De raad ging hiermee akkoord en zegde toe te zijner tijd de benodigde kredieten hier voor te zullen verstrekken. Besloten werd aan het Calamiteuze Waterschap „Oud en Jong Breskens" ter bracht hij een toast uit op het jonge paar en wenste het een lang en gelukkig leven. Anderen volgden en zo eindigde het tamelijk tam beglonnen dineetje toch nog in goede stemming. De dag was vlugger om dan men ver wacht had. Op het moment dat Arie en Riet afscheid van het gezelschap namen keek de bruidegom zijn schoonvader diep in de ogen, terwijl hij zijn hand drukte. „U kunt er van op aan vader, dat ik goed voor Riet zal zijn. Ik hloud erg veel van haar. En. moet ik er aan her inneren, dat u en moeder, Bep en de jongens ten allen tijde hartelijk wel kom bij ons zullen zijn?" Majoor van Beusekom knikte. „Dank je, schoonzoon. Maak geed, wat je ver keerd begonnen bent. en wij zullen te vreden zijn. We lopen wel eens aan, als het zo uitkomt." Toen hij zajn schoonmoeder groette, zei hij zacht: „Mloeder ik begrijp best, wat er in deze dagen in u omging. Maar u behoeft zich geen enkele zorg meer te maken om Riet. Ik zal voor Riet zor gen, dat u mij later wel met andere ogen zult bekijken. En komt u dikwijls bij ons? Wij zullen het erg prettig vin den". Mevrouw van Beusekom. keek hem enige tijd aan. „Als jij.goed bent voor onze oudste dochter, dan zal dit voor ons een grote voldoening zijn, Arie."

De Schakel | 1964 | | pagina 1