Mist en sneeuw oorzaak van veel verkeersongelukken. trek met 254 (103 m. en 151 vr.). Op 31 dec. 1963 bedroeg het inwoner tal dus 3914 (1889 m. en 2025 vr.). Er werden 30 huwelijken voltrokken en er werden geen echtscheidingen ingeschre ven. Waterlandkerkje Loop der bevolking. De bevolking van de gemeente Wa terlandkerkje nam in het afgelopen jaar af met 4. Op 31 dec. 1962 bedroeg het aantal ingezetenen 492 (260 mannen en 232 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 8 (2 m. en 6 vr.) en door vestiging met 12 (6 m. en 6 vr.)het verminderde door overlijden met 8 (5 m. en 3 vr.) en door vertrek met 16 (7 m. en 9 vr.). Op 31 dec. 1963 bedroeg het inwoner tal dus 488 (256 m. en 232 vr.). Er werd 1 huwelijk voltrokken en er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Oefenavond. In het Dorpshuis te Waterlandkerkje werd een algemene oefenavond gehou den voor de EHBO-verenigingen uit W. Z.-Vlaanderen. Er waren 7 afdelingen vertegenwoor digd, t.w. Breskens, Groede, Hoofdplaat, O stburg, Sluis, IJzndijke en Water landkerkje. In totaal waren er 95 EHBO- ers aanwezig. Voor de deelnemers wa ren er 10 verschillende opgaven. De uit werking hiervan werd beoordeeld door de doktoren A. E. Lievens en J. H. M. Lockefeer beiden uit IJzendijke en G. U. M. de Bruijckere uit Oostburg. IJzendijke Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente IJzen dijke nam in het afgelopen jaar toe met 15. Op 31 dec. 1962 bedroeg het aantal ingezetenen 2681 (1374 mannen en 1307 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 47 (28 m. en 19 vr.) en door vestiging met 81 (37 m. en 44 vr.)het verminderde door overlijden met 31 (19 m. en 12 vr.) en door vertrek met 82 (31 m. en 51 vr.). Op 31 dec. 1963 bedroeg het inwoner tal dus 2696 (1389 m,. en 1307 vr.). Er werden 18 huwelijken voltrokken en er werden geen echtscheidingen ingeschre ven. Zuldzande Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Zuid- zande nam in het afgelopen jaar af met 10. Op 31 dec. 1962 bedroeg het aantal ingezetenen 857 (446 mannen en 411 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 12 (8 m. en 4 vr.) en door vestiging met 35 (14 m. en 21 vr.)het verminderde door overlijden met 12 (7 m. en 5 vr.) en door vertrek met 45 (21 m. en 24 vr.). Op 31 dec. 1963 bedroeg het inwoner tal dus 847 (440 m. en 407 vr.). Er wer den 5 huwelijken voltrokken en er wer den geen echtscheidingen ingeschreven, NIeuwvllet Prijskamp. In café „De Stadsherberg" werd een prijskamp gehouden op de biljart. De uitslagen waren als volgt Biljarten: le prijs: Sjaak van de Ameele, J. Vermeére. 2e prijs J. van de Ameele, H. Sijnesael. 3e prijs D. Luteijn, P. Aar- noutse. Kaarten: le prijs: A. du Mez, A. de Hullu-Luteijn. 2e prijs: P. D'Hont, P. Hoste. 3e prijs: J. Roegies, A. Luteijn jr. Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering van enige dagen aeleden betrachtte de raad een wijle stilte ter nagedachtenis van oud-burgemeester Wagtho. Op het desbetreffende verzoek van het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Oostburg, besloot de raad voor elke R.K. inwoner van Nieuwvliet, die lid is van het Wit-Gele Kruis, f 5,- subsidie toe te kennen. Tevens werd goedgunstig beschikt op rant buiten Groningen. Arie had Riet ingeprent geen enkele tegenwerping te maken. Om de lieve vrede wil. ,,ïk zal je als we eenmaal °e- trouwd zijn, wel alles vergoeden. Riet," had hij gezegd. En toen zijn aanstaande schoonvader niet? wilde weten van een ruikertje bloemen, had Arie een bloemist opgebeld en gezegd: „De mooi ste bloemen die je in je zaak hebt, die moet ik hebben. Zcrg ervoor, dat ze in de loop van de dag bij mij thuis bezorgd worden. En denk erom dat er niets mag aan mankeren. Het kan me niet schelen wat het kost". In allerijl had Arie gezorgd voor een kleine interne verbouwing. Mevrouw Schras had de wens te kennen gegeven boven te gaan wonen. „Ons huis i? eroot genoeg. Als jij zorgt voor een keukentje dan ben ik al lang tevreden. En dan kunnen jullie de hele benedenverdieuing krijgen. Dat is voor Riet ook veel beter". Arie was gaan praten met een tim merman en een metselaar. Zelf had hij immers de n'dige materialen en hout nu ia. Als je wat in het vak zit, kun je altijd wel wat voor elkaar boksen. Binnen 24 uur was alles op papier en de dag daarop begon men te breken. Zonder vergunning, maar daar trok het verzoek van Het Groene Kruis te Nieuwvliet, de subsidie voor 1964 te be palen op f 5,- per aangesloten gezin en f 3,50 voor alleenstaanden. Besloten werd cm dhr. Jac. C. Heule te Nieuwvliet gedurende 1964 het per ceel weiland, bestemd voor het toekom stige sportterrein, te laten gebruiken.. B. en W. herinnerde de raad er aan dat het in de bedoeling ligt het sport terrein in D.A.C.W.-verband aan te leggen. Aanleg zonler een D.A.C.W.- subsidie is te kostbaar. Het verzoek van de Stichting Reva lidatie om de subsidie van 5 ct. per in woner, indertijd toegekend voor de restauratie van een aan te kopen pand, thans te mogen aanwenden voor de in richting van een gehuurd pand, werd ingewilligd. De fa. L. en H. Verplanke te Nieuw vliet had een beroepschrift ingediend tegen de weigering van B. en W. een vergunning af te geven voor verbouw van de kampeerboerderij „Panne- schuur". B. en W. betoogden, dat zij op grond van de bepalingen van de bebou wingsvoorschriften Nieuwvliet-Bad tot de afwijzing moesten besluiten. Hierop verklaarde de raad het beroep onge grond. Om de firma Verplanke in de gelegenheid te stellen alsnog de ver langde verbouw tot stand te brengen, stelden B. en W. voor de bebouwings voorschriften zodanig te wijzigen, dat op het betrokken kampeerbedrijf in- plaats van een maximale bebouwde op pervlakte van 500 m2, thans maximaal 750 m2 bebouwing mag zijn, hetgeen door de raad werd vastgesteld. Een verzoek van het makelaarskan toor „Vlissingen" de publieke werken op een gedeelte van het uitbreidings plan Nieuwvliet West zelf te mogen uit voeren, werd voor nader onderzoek en advies aangehouden, omdat zich hier problemen voordien waarvan de konse- kwenties nog niet geheel zijn te over zien. Bepaalde maatregelen ten aanzien van het gemeentepersoneel inzake de bezoldiging werden, naar aanleiding van de door de Minister van Binnenl. Zaken toegezonden voorstellen, door de raad vastgesteld. Bij de behandeling van de begroting voor 1964 vroeg de heer Klaaijsen de aandacht van B. en W. voor het tijdig sneeuwvrij-maken van de brandputten, die na een sneeuwbui dagen onzicht baar zijn. De voorz. zegde toe de ge meentewerkman hierop attent te zullen maken. Tevens werd de noodzaak van open bluswater tijdens deze vergade ring nog een? onderstreept. De brand weerinspectie zal gevraagd worden stap pen te ondernemen voor de aanleg van een brandblusvijver. De heer Quaars betreurde het, dat de begroting zjo weinig ruimte laat voor noodzakelijke werken. Daar er steeds minder seizoen-werkeloosheid komt, zal op korte termijn van de aanleg van het sportveld in D.A.C.W.-verband weinig terecht k'omen. Voorts vroeg de heer Quaars B. en W. stappen te onderne men om de Molenweg van riolering te voorzien. Dit is vooral voor een pension dringend noodzakelijk. De voorz. zegde toe bij de voorberei dende besprekingen voor de aanleg van het sportveld, het aanleg kostenpro- bleem, de subsidie en de wijze waarop dit sportveld aangelegd moet worden onder de aandacht te zullen brengen. Wel staat v^st, dat zonder Rijkssubsidie Nieuwvliet zelf geen sportveld zal kun nen aanleggen omdat de middelen daar toe icntbreken. Met de beeroting v'oor 1964 heeft Nieuwvliet het plafond bereikt. De riole ring-, straat- en reinigingsbelastingen zijn aanmerkelijk verhoogd. In verband met de slechte positie van de begroting drukken alle kosten, die voortvloeien uit het uitbreidingsplan, op de exploitatie kosten van dit kustobject. Na uitvoerige bespreking werd de be groting tenslotte door de raad aan vaard. Deze sluit in de gewtene dienst met f 174.312,20 aan inkomsten en uit gaven. De post onvoorzien is f 1415,52. Kapitaaldienst: inkomsten f 207.121,43, uitgaven f 260.841,59, nadelig slot van f 59.720,16. In de eerste wijziging op deze begro ting werd een bedrag van f 2800,- uit getrokken voor de aanschaf van een slijkpomp voor de zuiveringsinstallatie. niemand zich wat van aan. Voor zover nodig hielp Arie een handje mee, stelde zijn materialen ter beschikking, sprak met een loodgieter, die in twee dagen tijds de keuken installeerde en voor de trouwdag was ales in kannen en kruiken. Mevrouw Schras had een aantal meu belen gekoren, die ze mee naar boven wilde nemen en Arie was met Riet een dag de stad ingegaan, waarze moderne meubels kochten. „Zoek maar uit, wat je mooi vindt, Riet. De prijs komt er niet op aan." Riet van Beusekom protesteerde. ,Arie, dat kan ik niet allemaal aanne men. Je hebt al zoveel voor me gedaan. Dit wil ik beslist niet". Hii lachte. ,.Heb ik ook nog wat te vertellen, mevrouw Schras-in-spé? Je vergeet dat we samen gaan wonen. Daarom wil ik van de gelegenheid gebruik maken en het interieur mcder- ni°eren. Maar een vrouw heeft een veel betere smaak dan een man, daarom moet jij kiezen". Waarop Riet zwichtte, wel wetend, dat hij toch zou doorzetten. Veel moeilijkheden waren er niet ge weest. sinds de bewuste avAnd, dat Arie zi.in „bekentenis" had gedaan. Hij werd meteen als een der huisgenoten ge accepteerd door de Van Beusekoms. Zij Het bedrag per leerling voor het la ger onderwijs werd bepaald op f 186,93. Er zijn nog 28 leerlingen op de Openb. lagere school. In een 10-tal jaren ver minderde het leerlingental met meer dan de helft. Breskens Ontspanningsavond voor de vissers. Evenals voorgaande jaren zal ook nu weer het Comité „Visserij avond" de Breskense vissers een ontspannings avond aanbieden en wel op zaterdag 25 jan. a.s. in zaal „Casino". De avond zal verzorgd worden door het Cabaret-, Revue- en Toneelensemble „Klaveren 5" uit Roosendaal, die de revue „Mooi is ie" voor het voetlicht zullen brengen. Ook nu weer zal een verloting met veel mooie prijzen, o.a. een kinderrijwiel, worden gehouden ten bate van de Kon Zuid-Holl. Redding Mij. Al met al be looft het een mooie avond te worden. Beroepen. De Geref. kerken van Aardenburg en Breskens hebben een beroep uitgebracht op kandidaat P. Kooy te Heemstede. Mocht de predikant dit beroep aanne men dan ontvangt hij tevens een evan gelisatieopdracht voor West Z.-Vlaan deren. Begin van brand op jachtwerf. Vrijdagavond ontdekten voorbijgan gers een begin van brand in de jacht werf van de fa. Meeusen aan de Mid- denhavendam. Eén van de omwonenden ging met succes de brand met snelblus- sers te lijf, waardoor de inmiddels ge alarmeerde brandweer bij aankomst niet meer behoefde op te treden. De jachtwerf is sinds enkele weken ondergebracht in een nieuw gebouw. De schade beperkte zich tot enkele ruiten en een gedeeltelijk verkoolde wand. Vergadering Luchtbuksschietvereniging De luchtbuksschietvereniging „Bres kens" hield in „Casino" haar jaarlijkse algemene vergadering. De voorzitter, dhr. O. de Witte,, open de de vergadering, waarbij hij o.m. zei de toekomst voor de vereniging niet s.mber in te zien. Bij de ingek. stukken was een uitno diging van de Karabijn Mij. Knokke om een vriendschappelijke wedstrijd te houden. Na enige discussie werd beslo ten hier niet op in te gaan. Uit het jaarverslag van de secretaris, dhr. L. van Oostenbrugge, bleek, dat er in het afgelopen jaar 6 vriendschappe lijke wedstrijden zijn gehouden, waarvan er 4 werden verloren. Ter versteviging van de kas werd een bal-avond georganiseerd, waardoor de penningmeester een batig saldo in kas had. Bij d,e bestuursverkiezing was de heer L. v. Oostenbrugge niet meer her kiesbaar. Als kandidaten waren opge geven de heren G. van Grieken en J Steenbergen. Dhr. v. Grieken werd met 12 stemmen gekozen. Voorts werd een aantal prijzen uit gereikt aan de beste schutters over '63, o.a. aan: 1. O. de Witte 4741 pnt.; 2. J. Reijnhout 4588 p.: 3. J. Keijmel 4576 p. Als laagste schutter kreeg Sj. Sigmond met 4244 p. een troostprijs. De verdere stand was: I. Verduijn 4.571 p.; J. v. d. Lijke 4550 p.; A. Arends 4515 p.; A. Manneke 4476 p.; G. van Grieken 4426 p.; L. Sigmond 4400 p.: L. van Oostenbrugge 4353 p.; J. de Marte- laere 4346 p.; R. Reijnvoet 4343 p. Vismijn - Breskens Week van 6 t.e.m. 11 jan. 1964 154 kg. bot 1859 kg. schar 126 kg. schol 502 kg. kabeljauw 35 kg. wijting 5 kg. tarbot 96563 kg. sardijn 51746 kg. onverkochte sardijn 10245 export garnalen 141 kg. binnenl. garnalen 373378 kg. haring het dan ook niet geheel van harte. Ma joor V^n Beusekom mocht al een bulle bak zijn, hij was ook een realist. Het feit lag er nu eenmaal en hij had geïn formeerd naar de familie Schras. De informaties waren zeer gunstig uitge vallen: per slot van rekening was zijn toekomstige schoonzoon eigenaar van een behoorlijk bedrijf. Riet zou geen armrede behoeven te lijden, ze zou er misschien zelfs wel op vooruitgaan. Een beroepsofficier verdiende de laatste ja ren ook al niet bijster veel en nu, in deze oorlogstijd, was hij helemaal uit geschakeld. Binnenkort zcu zijn salaris ophouden en wat dan? De twee broers en het zusie van Riet vonden het op handen zijnde huwelijk van Riet „denderend, moorddadig en geweldig". De 17-jarige Ben, een wilde bakvis die altijd lachte, pakte onge geneerd haar aanstaande zwager om de hals en drukte een zoen op zijn mond. ,Alle menden Riet wat ben jij een •tiekemerd. Nooit geweten, dat jij zo'n knappe knul had! Anders had ik mis schien wel mijn best gedaan om hem af te snoenen". De broers, Cornells en Adrie, respec tievelijk 15 en 12 jaar, lachten allebei wat verlegen toen ze voorgesteld wer- 1964 Enk'le dagen zijn verstreken Van het aangevangen jaar, Nu nog één en vijftig weken Dan is het wéér - oudejaar. Ach, we hebben toch weer allen Stilletjes een - eed - gedaan, Om met vele, vele mensen Eens oprecht mee om te gaan. Valsheid, - laat men achterwege, Jalouzie, - er niet meer bij, Of men vreemd is - of - familie Iedereen die hoort bij - mij. Maar helaas, - dat zal niet wezen, 't Is een onbegonnen werk, Als eens alles - één - zou wezen Waren wij toch veel te sterk! Jammer evenwel dat 't mensdom Zo heel weinig waarde hecht Aan dat ene woordje - „liefde" Want dat woord maakt alles - echt. Er is Een - die gaf het voorbeeld, Of je het g'loven wil - of niet, Aan het kruis was „Hij" het - toonbeeld Wat de ware liefde - biedt. Mag ik u en mij - wat vragen, Om in dit jaar iets te dc-en, Samen om - „vergeving" - vragen, Want dat zal „Hij" zeker - doen. 10-l-'64 J. B. INGEZONDEN Zoals U allen dagelijks kunt consta teren vordert de bouw van het gemeen tehuis gestadig. Indien alles naar wens verloopt zal het in de loop van de aan staande zomer in gebruik kunnen wor den genomen. Eindelijk zal dan de gemeente Breskens een raadhuis bezitten, dat, hoewel een voudig van opzet, voldoet aan de eisen des tijds. In verband met bovenstande hebben enkele personen gemeend om op de dag van de officiële opening de gemeente namens de burgerij een blijvend ge schenk aan te bieden. Een daartoe gevormd voorlopig comité nodigt U allen uit tot het bijwonen van een bijeenkomst, welke gehouden zal worden op vrijdag 24 januari a.s. om 19.30 uur in „De Uitkomst" alhier. Mid dels een nog te verzenden circulaire zul len ook de diverse verenigingen, de kerkbesturen en de bedrijven worden uitgenodigd deze vergadering bij te wo nen. Het voorlopig comité, I. J. van den Broecke, Dorpsstraat 102 C. Kosten, de Hullustraat 23 J. Robijn, Langeweg 10a J. J. Vergouwe, Vogelenzang 11 M. Zegers, Steenoven 9. 16 januari 1964 Ook in West Zeeuws-Vlaanderen heeft maandag de mist en sneeuw het ver keer in de war gestuurd en veel onge vallen veroorzaakt. Zo hebben zich talrijke auto botsingen voorgedaan, waarbij veel schade is ont staan. Gelukkig zijn er geen doden te betreuren. Ook de Prov. boot moest van haar dienstrooster afwijken. TUINIERS ACHTER DE KACHEL. Ondanks de winterse omstandigheden met zijn sneeuw, vorst, mist en regen vraagt het voorjaar en de zomer nu reeds aandacht van de tuinier.. De „zaadboeken", z~als de prijscouranten van de diverse firma's in de volksmond voorden genoemd komen de een na de ander van de drukpers en vinden hun weg naar de tuiniers, die dan op hun gemakje bij de kachel hun zaaiplan kunnen opmaken en de bestellijsten in vullen. Ten einde gewaarborgd te zijn, dat men zaad krijgt, wat beschikt over de benodigde kiemkracht, kiemenergte en de nodige zuiverheid heeft, alsmede een goede korrelerootte (uitgedrukt in het gebruikswaardecijfer), is het ge wenst het zaad aan te schaffen bij ge renommeerde firma's. Onze provincie kent jarenlang een aantal vooruitstrevende zaadteelt-be- drijven die ver buiten de provincie en zelfs internationale faam genieten. den aan Arie Schras. Doch Arie was binnen vij f minuten met beiden op goe de voet. Want hij kwam te weten, dat ze goudvissen hadden en hun ideaal was een klein vijvertje in de tuin. Arie had een oog dichtgeknepen en geantwoord: „Kom me maar eens opzoeken, jongens, dan gaan we dat samen bepraten. Mis schien is er wel een mouw aan te pas sen". Sinds die dag kon Arie Schras bij de gebroeders v. Beusekom geen kwaad meer doen. De enige zorg was Bep. Die was de volgende dag meteen al het kantoor van Arie binnengehuppeld, was naar zijn stoel gelopen en had vluchtig een zoen op zijn voorhoofd gedrukt, waarna ze hem met een schuin oog bekeek. „Ha, zwager Ja, nu je daar flo zit en het volle licht op je gezicht valt kan ik me best begrijpen, waarom Riet jou geko zen heeft en niet Tonnie O, dat had ik zeker niet mogen zeggen, hè?" Ze bleef halverwege in het vertrek .taan en sloeg een hand voor haar mond. Arie glimlachte. „Ik weet er alles van, hoor. Ik heb Tonnie goed gekend". (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1964 | | pagina 2