Z.-Vlaanderen een streven is om tot op richting van een gemeenschappelijke ophaaldienst voor huisvuil te komen. B. en W. staan hier niet afwijzend tegen over en voelen er in principe voor toe te treden. Na nadere bestudering van deze kwestie zullen B. en W. terzake aan de raad voorstellen doen. De bergplaats voor fietsen bij de o.l. school zal binnenkort aanbesteed wor den, waarbij de voorz. hoopt dat B. en W. tot gunning zullen kunnen overgaan. Op grond van de door Ec. Zaken ver leende subsidie zal ingevolge toezegging van de R.A.W. te Den Bosch het fietspad vanaf de Haven door de duinen aange legd kunnen worden. Besloten werd een rekening-courant overeenkomst bij de Bank voor Ned. Ge meenten aan te gaan voor 1964 met een maximaal krediet van f 50.000,-. Ook werd besloten deel te nemen aan de ge meenschappelijke regeling betreffende de behandeling van gemeenschappelijke personeelsaangelegenheden, tegen een contributie van f 25,- per jaar. Een wachtverbod werd ingesteld voor de westel. zijde van de Duindoornstraat en de noordoostel. weghelft van de Noordzeestraat (het gedeelte tussen de uitwateringssluis en het pand van dhr. P. Faas) en voor het resterende gedeel te van de Noordzeestraat een wachtver bod voor beide zijden. De voorz. werd als gemeentelijk ver tegenwoordiger benoemd in het bestuur van de Stichting Beschuttende Werk plaats W. Z.-Vlaanderen. De heer I. van Houte werd aangewezen als plaatsver vanger. De woonruimte-adviescommissie werd in haar geheel herbenoemd, n.l. mevr. Joz. Adriaansen en de heren J. van Houte, A. G. de Smidt, H. P. Tous- saint en W. Cappon. Een kolenbijslagregeling werd vastge steld waarbij een kolentoeslag van f 5,- p. week zal worden uitgekeerd geduren de 21 weken in de periode van 1 nov. 1963 tot 1 april 1964. Alleenstaanden met een inkomen beneden f 2250,- en gezin nen met een inkomen beneden f 3225,- komen voor deze regeling in aanmer king. B. en W. kregen de bevoegdheid aan hen, voor wie afwijzing op grond van het inkomen een onbillijkheid zou inhouden, op bepaalde gronden toch ko lentoeslag toe te kennen. Mevr. Adriaan sen brak een lans voor hen met inwo nende kinderen en de heer de Lijzer zag graag in de regeling opgenomen dat bij eventuele overschrijding van de inko- mengrens het verschil tussen de totale kolentoeslag en deze overschrijding als kolentoeslag zal worden uitgekeerd. Ten aanzien van de vraag van mevr. Adriaansen, zei voorz. het niet juist te vinden aan personen met inwonende kinderen, kolentoeslag te verstrekken. Tot de heer De Lijzer zei voorzitter, dat B. en W. in voorkomende gevallen de ontsnappingsclausule zou kunnen toe passen, daar waar anders onbillikheden zouden kunnen plaats vinden. De Algemene Politieverordening werd gewijzigd door toevoegen van een ver bodsbepaling om tenten en windscher men aan het strand neer te zetten, zon der ontheffing van B. en W. Deze ont heffing kan verkregen worden door be taling van een leges van 75 cent per dag f 1,25 per week of f 7.50 per seizoen. Ge noemde tarieven worden in de legesver ordening opgenomen. Een aantal maatregelen in verband met de salarissen van het gemeente pers ~neel werden getroffen. Het voorschot 1964 voor de Neutraal Bijzondere Kleuterschool werd. voor wat betreft de leerlingenvergoeding op f 394 40 e-esteld en voor de lokaalver goeding op f 1200, De rekening 1962 werd voorlopig vastgesteld met op de Gewone Dienst aan inkomsten van f 128.919.39 en een uitgaaf van f 126.695.53 en derhalve met een batig slot van f 81.503,24. De com missie van onderzoek der rekening be staande uit de heren I. de Hullu en B. J. Steenhart verklaarde bij monde van de heer De Hullu, de raad te adviseren de rekening ah genoemd vast te stellen, hierbij B. en W. een compliment ma kende voor het voortreffelijk beheer. De begroting 1963 werd gewijzigd. Van beent met grote passen door de ruime huiskamer, de handen cp de rug. „Bij alle ellende, die over ons volk en land gekomen is, deze vernedering, waardoor wij allen te lijden hebben, komt u nog met zoiets aan, meneeer! Hoe hebt u het in uw hoofd gekregen? En dan mis bruik maken van de omstandigheden, dat de jengeman. die voorbestemd was de echtgenoot van mijn dochter te wor den, niet meer hier kan zijn. Dat vind ik wel het meest infame van deze hele geschiedenis U hebt gruwelijk mis bruik gemaakt van deze benarde om standigheden. meneer. Een schoft bent u? Hoort u dat goed? Een schoft!" Dit gaat Riet te ver en ze roept ver wijtend uit: „Vader Met een ruk keert de majoor zich om. „Houd je mond jij, vor je wat gevraagd wordt. Hetzelfde geldt voor jou. Alles wat ik verwacht had, maar dat jij je tot zoiets zru verlagen ik heb er geen woorden voor versta je?" Arie acht het tot zijn plicht tussen beiden te komen. Per slot van rekening is zij zijn aanstaande vrouw. „Majoor", zegt hij op besliste toon „Denkt u alstu blieft een beetje aan haar toestand Maar dat is olie op het vuur. Een nieuwe ruk en plotseling staat de lange man weer voor zijn schoonzoon in soé. „Me neer!" brult. hij. zodat de ruiten ervan rinkelen ..denkt u maar eerder aan uw toe^t nd". Op dit ogenblik vindt mevrouw Van de Gewone Dienst werd een bedrag van f 8000,overgeboekt naar de reserve voor het herstraten van wegen. De post voor onvoorzien werd met f 8000,ver laagd en gebracht op f 1227,16. Voor de behandeling van de begroting gaf voorzitter een kort overzicht. De fi nanciële toestand van de gemeente is gezond, wat zeker niet betekent, dat er maar op los geleefd moet worden. De subsidie aan de plaatselijke V.V.V. is op f 1400 begroot, f 800,is uitgetrokken voor het plaatsen van een wachthuisje voor de bushalte. De pot voor onvoorzien is groot f 10.292,57 maar hier zullen de financiële gevolgen van de komende loon- en salarisverhoging welke op rond f 5000,worden geschat vanaf getrok ken dienen te worden. Bij behandeling van de begroting zei de heer J. A. Kools de post onderhoud plantsoenen in het bijzonder het gedeelte voor chemische bestrijding van onkruid te laag te vin den. Voorz. gaf dit toe, maar stelde, dat B. en W. zo nodig bij de raad om een aanvullend krediet zullen aankloppen. Mevr. J. Adriaansen informeerde naar de mogelijkheid in de Zuidzandsestraat riolering aan te leggen, immers in ge noemd gedeelte waar nog geen riool ligt verblijven in het seizoen nogal veel gas ten. Voorz. zei, dat binnen het kader van genoemd weggedeelte zal helpen be vorderen als er een kansje is dit te be reiken. Tot slot vraagt mevr. Adriaansen naar de mogelijkheid de vergoeding voor de brandweerlieden, welke f 1,per uur is, op te trekken. Voorz. zei, dat er een unforme regeling voor geheel W. Z. Vlaanderen in voorbereidig is, maar nog al lang op zich laten wachten. Voorz. zegde toe, dat B. en W. in overleg met de brandweerinspectie de vergoeding nader zullen bezien. Ook vraagt mevr Adriaansen een lichtmast voor de Zwar te polder. Voorzitter zei, dat de laatste jaren veel aan de straatverlichting is gedaan, hoewel hij zich bewust is, dat men er nog niet is. Ieder jaar, zo ook nu, komt een bedrag voor om nieuwe lichtmasten te plaatsen. Het is een kwestie van urgentie welke er zullen worden geplaatst. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting als door B. en W. in ontwerp aangeboden, door de raad aangenomen. De Gewone Dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op f 150.434,96. De post voor onvoorzien is groot f 10.292,37. De kapitaal dienst sluit met een nadelig saldo van f 145.280,74. Ten behoeve van het openbaar lager onderwijs werd het bedrag per leerling op f 79,bepaald. De twee ontsnapte Franse misdadigers gevat. Het is de wachtmeesters der Rijks politie le kas, de heren H. W. van de Berg uit Cadzand en H. Karstanje uit Retranchement, maandag gelukt de 2 ontvluchte Franse gevangen, die na hun ontvluchting zich in de buurt van Cadzand moesten ophouden, te arreste ren. Wachtmeester Van den Berg, die ver lof had en dus in burger was, herkende bij de haven het 2-tal misdadigers, van wege het doorgegeven signalement. Hij ging er onmiddellijk op af en wist er een van te arresteren, ondanks de be dreiging met een revolver. De andere verdachte ging er vandoor, doch werd op het strand gearresteerd door wachtmeester Karstanje, die zijn colega te hulp was gekomen. Hij wist de misdadiger, die de vucht nam, toen hij de wachtmeester op het duin zag, tot staan te brengen door het lossen van waarschuwingsschoten. Zeer zeker een mooi staaltje van kordaat optreden van deze politiemannen. Schoondljke Raadsvergadering Bij de aanvang van de raadsvergade ring van dinsdagavond sprak de burge meester, de heer J. C. Hoftijzer, een Nieuwjaarsrede uit, waarin hij onder meer stelde, dat er reden tot tevreden heid is over de in het afgelopen jaar behaalde resultaten. Voldaan echter niet. In dit verband wees de burge meester op de complexen noodwoningen, Beusekom het ook welletjes. Boven zijn de andere kinderen en het huis gehorig. Ze is altijd de mindere geweest bij haar geweldige echtgenoot, de bij hoog en laag gevreesde majoor, maar ergens is er toch een grens. Slechts enkele malen heeft ze het tijdens ha.ar huwelijk ge waagd op te treden. Slechts in het ui terste geval doet ze dit en als ze haar oudste dochter aanziet, weet ze, dat het nu de plicht is van haar als moeder om in te grijpen. Riet is een zenuwcrisis na bij en dan haar omstandigheden in aanmerking genomen er zou van alles kunnen gebeuren. „Leo, kalmeer een beetje, je bent hier niet in de kazerne. Wat je gezegd hebt, is volkomen juist. Jij kunt dat als man nog beter aanvoelen dan wij, vrouwen. Maar het feit ligt er nu eenmaal en daarmee moeten we rekening houden. Mij dunkt, dat je deze jongeman nu wel voldoende de les hebt gelezen". Majoor Van Beusekom draait inder daad bij. Hij kent zijn vrouw en al is hij de machtige, de heerser in huis. wiens wil net zn goed hier als voorheen in de kazerne wet is, hij weet hoe ver hij gaan kan. Dat is beei ver. Zo ver is hij nu en zijn vrouw roeot hem tot de orde. Hij haalt een zakdoek uit zijn zak en wist zich het zweet van het gelaat. Met een ruw gebaar wijst hij naar een stoel en c mmandeert: „Ga zitten en laten we de feiten onder ogen zien. Het kwaad is nu eenmaal geschied". die hem sinds zijn komst, drie jaar ge leden achtervolgen. Spreker hoopte vu rig, dat in 1964 aan deze noodtoestand een einde zal kunnen komen maar dan zal er op het terrein van de woning bouw nog veel moeten geschieden. In 1963 kwamen slechts 10 woningen in de sociale sector gereed en twee woningen in de particuliere sector, terwijl er nog 6 in aanbouw zijn. De raad heeft het in 1963 niet gemakkelijk gehad. Spreker zei respect te hebben voor de wijze waar op de raad vele problemen en pro bleempjes heeft afgewerkt. Hier gaf de burgemeester een op somming van de beangrijkste besluiten, welke door de raad werden genomen. Het aantal inwoners bedroeg per 1 januari 1964 in totaal 2002 pielen, wat een vooruitgang van 13 inwoners bete kent. Deze vooruitgang werd verkregen door een geboorte-overschot. De blik richtende op het zojuist aan gevangen jaar 1964 formuleerde spre ker een aantal wensen, n.l.: 1. Het gereedkomen van 12 woningwet woningen (toewijzing 1963). 2. Het gereedkomen van 16 bejaarden woningen met speelweide en bos. 3. De bouw van een nieuwe vleugel aan het bejaardencentrum, (waarvan de vergunning eind 1963 werd afgege ven). 4. De ontsluiting van het nieuwe uit breidingsplan Noord-West 5. Realisering van een tweede sportveld, waaraan veel behoefte bestaat. 6. Realisering van het openluchtmu seum. 7. De start van de bouw van de nieuwe lagere land- en tuinbouwschool. 8. De totale doorlichting van de bevol king op t.b.c. 9. Het mede in studie mogen nemen van de verdere uitbouw van de landbouw- praktijkschool en 10.De elektrificatie van de rotonde met invalswegen. Tot sot sneed spreker nog enige regio nale problemen aan, waarom alle hens aan dek zal moeten om nog meer dan tot nu toe samen te werken. Hij reve leerde de resultaten die de ontwikke lingscommissie West Z.-Vlaanderen ge boekt heeft het afgelopen jaar en hoopte dat er nog meerdere zullen vol gen. Een ander probleem, dat van de vaste oeververbinding is er een, waar bij alle gemeenten in Z. Vlaanderen de handen ineen moeten slaan. Dit is een- probleem met belangen ver buiten de provincie. Voorz. wenste de raadsleden met hun gezinnen een zeer voorspoedig 1964 toe. en vooral goede gezondheid en Gods zegen. De heer J. A. van Baal dankte voor- ritter vcor zijn woorden en bood namens de raad de beste wensen aan voor 1964, ook voor het burgemeestersgezin. De heer V. Baal sprak de hoop uit, dat bur gemeester Hoftijzer nog lange tijd bur gemeester mag zijn, maar dan alleen van de gemeente Schoondijke. Bij de opening van de vergadering had voorzitter mededeling gedaan van de afwezigheid van het raadslid De Badts, die uit Bergen op Zoom heeft op gebeld niet tijdig t ekunnen komen. Van de Provinciale Zeeuwse Vereni ging ter bestrijding van de t.b.c. was be richt ingekomen, dat de gemeente Schoondijke alsnog ingepast is kunnen worden in het programma 1964 in het kader van het bevolkingsonderzoek op t.b.c. De grondprijzen gelegen in het uit breidingsplan Noord-West zullen varië ren van f 12,tot f 15,40 per m2. De eerste prijs zal gelden voor de sociale woningbouw. Voorz. was verheugd mede te kunnen delen, dat de provinciale bouwvolume- pot is verdeeld onder de Zeeuwsche Ge meenten. Aan Schoondijke werd bouw volume toegewezen voor 12 woningwet woningen, 1 premiewoning en 2 wonin gen in de vrije sector. Het voornemen van B. en W. bestaat om aan de raad voor te stellen voor het volume van de 12 woningwetwoningen 16 bejaarden woningen te bouwen en 4 woningwet won inge. Voor de overname van de gronden Schoorvoetend gaat Arie Schras zit ten, kijkt even naar Riet en knikt haar bemoedigend toe. Het eerste bedrijf is hij doorgerold. Met de rest zal het ook wel gaan. Maar als mevrouw Van Beusekom verder gaat spreken en hem af en toe aankijkt, voelt hij haar minachting als ijswater over hem heengaan. Deze vrouw scheldt niet, maakt zich niet kwaad, maar hij leest haar antipathie voor hem van het gezicht. Ze is de moe der, die gekrenkt is in haar trots als vrouw. Omdat haar dochter het Slacht offer is geworden. En hij wordt Immers beschouwd al de schuldige? Je kunt het haar niet eens kwalijk nemen. Er wordt lang gesproken die avond, Arie Schras legt zijn kaarten op de ta fel. Hun huis is groot genoeg en hij heeft een behoorlijke broodwinning. Hij houdt van Riet en zij van hem. Het is allemaal wel niet zo gegaan als het be hoort onder behoorlijke mensen en hij betreurt het zeker niet het minst van allen. Dat neemt niet weg, dat hij niets liever wil dan zo spoedig mogelijk trouwen. De ouders zijn het daarmee roerend eens. Dit huwelijk dient snel gesloten te worden. En daarom decreteert de majoor, mor genochtend meteen naar het stadhuis. En een huwelijk, dat in alle stilte ge sloten zal worden. Zonder bruiloft, zon der drukte. De oorlogsomstandigheden van de Rijksweg door Schoondijke heen, heeft Rijkswaterstaat een bedrag van f 40.083,88 aan de gemeente uitgekeerd. Hierin 'zit een bedrag van f 5.596,83 aan rente, welk bedrag B. en W. willen aan wenden voor culturele doeleinden en verfraaiingen van de gemeente. De hoofdsom van de vergoeding van zo'n kleine f 35.000,willen B. en W. benut ten voor vervroegde afschrijving op de bestrating en riolering. De raad ging met beide suggesties akkoord. Op het verzoek van de heer Hennekeij om de door hem bewoonde woningwet woning Pr. Beatrixstraat 2 aan te kopen werd door de raad gunstig beschikt. De verkoopprijs werd bepaald op f 13.280, De wijziging van het uitbreidingsplan „Kattekreek" werd door de raad vast gesteld, nadat voorzitter had meege deeld, dat de Provinciale Commissie ter beoordeling van de gemeentelijke uit breidingsplannen zich met de voorge nomen wijziging kon verenigen. Aan de Johanna Stichting werd de ge vraagde subsidie toegekend. Ook aan de Maatschappij ter Bevordering van Ooft- en tuinbouw in Z.-Vlaanderen Westelijk deel, n.l. een bedrag van f 50,voor de afdeling Schoondijke ter stimulering van de lofwaardige activiteiten. Voor dit jaar staat n.l. een wedstrijd op stapel waarbij deelnemers met de mooiste tui nen een prijs zullen kunnen behalen. De raad besloot medewerking te verlenen bij de verbetering van de woning van de heer De Bunder, Molenstraat 2. De ver betering behelst het aanbrengen van een closet met waterspoeling. Hier kwam het probleem van de riolering voor het rijtje huizen waarin dat van de heer De Bunder is gelegen. B. en W. hebben het voornemen dit probleem in overleg met de bewoners op te lossen, ook dat van modernisering van de toiletten. Welke fondsen voor deze riolering zullen wor den aangewend weet het college van B. en W. nog niet, maar vind dit geen aan leiding dit probleem te laten rusten. Om vrijheid van handelen te hebben delegeerde de raad aan B. en W. haar bevoegdheid aanvragen voor woning verbetering goed te keuren. De diverse salarismaatregelen, welke voor Rijkspersoneel zijn genomen wor den voor het gemeente personeel van overeenkomstige toepassing verklaard. Breskens Benoemd tot hoojd-ingenieur. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. J. de Smit, werkzaam als ingenieur-A bij de Prov. Waterstaat te 's-Hertogen- bosch, is met ingang van 1 januari 1964 benoemd tot hoofd-ingenieur aldaar. Ongeval. De visserman H. v. H. uit Breskens is zaterdag tijdens het lossen, van de wal op zijn schip gevallen. De ontboden geneesheer, dokter Osse- waarde, liet het slachtoffer naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen, waar bleek, dat de heer Van H. zijn voet op enkele plaatsen was gebroken. Ongeval. Maandagmiddag had de heer G. v. S. te Breskens het ongeluk bij werkzaam heden aan de in aanbouw zijnde be jaardenwoningen, door het breken van een steigerdeel, op de betonvloer te val len. De heer v. S. kwam zo ongelukkig te recht, dat hij zich onder doktersbehan deling moest stellen. Koninklijke Federatie van Muziek- veren. in Nederland meldde, dat in 1963 in de eerste afdeling fanfare, de fanfare Harmonie uit Kuinre en onze plaatse lijke vereniging „Uit het Volk-voor het Volk" beiden met 103 punten het hoogs te aantal in die afdeling in Nederland hebben behaald. Wel iets om een beetje trots op te zijn. Oostburg „Jaontje" Het succes met de opvoering van „Jaontje" duurt onverminderd voort. Het Kadzandse spel van de heer C. Schijve is nu voor de achtste maal voor een uitverkochte zaal in het Ledel- theater te Oostburg opgevoerd en zal kunnen gelukkig een aannemenlijk ex cuus vormen. Arie knikt op alles ja en amen. En denkt: laat die bullebak maar bevelen. Straks als we getrouwd zijn, heeft hij niets meer over Riet te zeggen. En ik zal er wel voor zorgen, dat het lieve kind niets tekort komt. Ze zal blij zijn, als ze onder deze vaderlijke dictatuur vandaan is. Bij mij thuis zal ze geheel zichzelf worden. Als zo ongeveer alles door majoor Van Beusekom bekokstoofd is, kijkt Arie de drie mensen even aan en zegt dan op besliste toon: „Het spreekt natuurlijk vanzelf dat ik alle kosten voor mijn rekening neem. Maar dan ook beslist alle kosten. Ik hoop op deze manier al thans iets goed te kunnen maken. En ik hoop in de toekomst te kunnen bewij zen, dat ik uw dochter gelukkig kan en zal maken. Geeft u me daar voor alstu blieft tijd en gelegenheid". Mevrouw Van Beusekom kijkt de be zoeker wat nauwkeuriger aan. Maar vooralsnog voelt ze zich aangetast in haar eer als vrouw. En als moeder van de oudste dochter. Ze heeft niet de min ste sympathie voor deze jongeman, die ze ternauwernood kent. En als er geen oorlog was, dan wist ze het wel. Dan had deze meneer Schras geen schijn van kans. Ondanks alles. Ondanks de ge volgen.

De Schakel | 1964 | | pagina 2