dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester A. P. Kostense. De raadsbesluiten tot aankoop van een aantal krotwoningen, verkoop wo ningwetwoningen aan dr. L. A. Nijssen en de heer A. C. de Krijger, wijziging destruktieverordening en de overname van de aansluitende wegen op de Pro vinciale Weg, nabij de Gentsestraat en de Weststraat, werden door G.S. goed gekeurd. Geen bedenkingen had het college van G.S. tegen het raadsbesluit tot wij ziging van het ambtenaren reglement, het verplaatsingskostenbesluit, de ar beidsovereenkomstenverordening en de 5 pet. ziektekosten regeling. Door het Ministerie van Bouwnijver heid en Volkshuisvesting werd blijkens een desbetreffend schrijven ten behoe ve van de verbetering van een woning, Burgemeester Maarleveldstraat 9, een premie toegekend ten bedrage van f 888,89 op voorwaarde, dat de gemeente eveneens een subsidie verstrekt gelijk aan de helft van de door het Rijk toege kende bedrag. Hiertoe werd z.h.st. be sloten. Sinds jaren heeft men in Biervliet een totaal verouderde verordening op de heffing en invordering van begraafrech" ten gehanteerd. Nu de uitbreiding van de begraafplaats gereed gekomen is, is de noodzaak ontstaan de verordening aan te passen aan de huidige omstan digheden. Een geheel nieuwe verorde ning werd vastgesteld waarbij het be- graafrecht voor personen boven 11 jaar op f 50,- werd bepaald (het oude bedrag was f 10,-). Voor jongere personen geldt een afwijkend tarief. Een koopgraf zal nu f 100,- kosten, een huurgraf f 50.-, terwijl voor het onderhoud der graven diverse tarieven werden vastgesteld. Voor onderhoud van een koopgraf met gedenkteken is f 100,- verschuldigd, koopgraf zonder gedenkteken f 60,-. Voor onderhoud van een huurgraf met gedenkteken f 60,- en voor een huurgraf of kosteloos graf f 40,-. Over het voorstel werd langdurig van gedachten gewisseld. Inderdaad noemde de voorz. het een fikse sprong, maar daar valt nu eenmaal niet aan te ont komen, immers wat is nu eigenlijk f 10,- voor het oude tarief begraafrecht. In deze tijd met zijn doorlopende stijging van lonen en prijzen zijn de nieuwe ta rieven zeker verantwoord, terwijl bij een doorgaande stijging van lonen en prijzen niet dadelijk weer tot wijziging van de verordening overgegaan moet worden. Z.h.st. stelde de raad de verordening op de heffing en invordering van de be- graafrechten vast, terwijl tevens een verordening op het gebruik en beheer van de Algemene Begraafplaats werd vastgesteld. De gemeentelijke dienst ophalen van het huisvuil heeft al jaren met een te kort te kampen, doordat de lasten groter zijn dan de ingekomen reinigingsrech ten. Nu de ophaaldienst over wat beter materiaal beschikt en een gemeenschap pelijke regeling inzake het ophalen van het huisvuil op een moderne, meer hy giënische wijze dan tot dusverre in voor bereiding is, stellen B. en W. voor, in gaande 1 Jan. 1964, het tarief van f 5,- vcor de eerste emmer te brengen op f 10.-, vermeerderd met f 2,50 voor de tweede en elke volgende emmer (oud tarief f 1,-). Na enig aarzelen ging de raad met de tariefswijziging akkoord. Van de zijde van de Ontwikkelings commissie West Z.-Vlaanderen was met betrekking tot de door haar ontworpen gemeenschappelijke regeling ophaal dienst huisvuil een schrijven ingekomen, waarin de raad wordt verdocht om een principiële uitspraak tot deelneming, zo deze regeling tot stand mocht komen. Er is reeds met een particuliere onderne mer tot voorlopige overeenstemming ge komen. De Commissie oordeelt het op halen van het huisvuil 2 maal per week urgent. De door de deelnemende ge meenten te betalen bedragen, n.l. f 15,- voor de eerste en f 10,- voor de volgende emmers is landelijk gezien zeer accep tabel. Z.h.st. verklaarde de raad zich met deelname aan de gemeenschappe lijke huisvuilophaaldienst akkoord. Bij het opmaken van een algehele we- Iemand, die me dan misschien op de een of andere manier kan helpen. Ze buigt zich naar hem toe en fluistert: „Arie Tonnie en ik hij beloofde met me te trouwen als hij te rugkwam uit Engeland .Ik hield van hem en vond alles goed. Hij hij drong aan en ik kon niet weigeren. Nn is hij niet bij me en kan ook niet komen maar ik maar ik o Arie, begrijp je het echt niet? Dat ik bang ben thuis? Dat vader en moeder het zullen mer ken? Mijn jurken beginnen nu al krap te worden. Arie. wat moet ik doen?" Een wereld van angst klinkt in haar stem, die fluisterend begon, maar die haast als een schreeuw eindigde. Ge lijktijdig is Arie Schras alles duide^k. De gevolgen, flitst het door hem heen. Fn één ogenblik denkt hij: de schurk. Maar daarmee is Riet niet geholpen. Dus dat is het. Idioot, dat hij dat, niet eerder door had. Natuurlijk, die plotse linge ren naar de W.C .Haar buna ge lukte wanhoopsdaad op de brug bij Mid- delbert Arie Schras heeft wat tijd nodig om dit volledig in zich op te nemen en te laten inwerken. En dan snapt hij ook, dat er raad geschaft m'oet worden. En wel heel spoedig. Hij kijkt op zijn horloge: half tien. Nee. vanavond is het te laat. Maar morgen morgen moet hij er wat op vinden. (Wordt vervolgd). genlegger heeft de Heide Mij., die op dracht heeft gekregen een wegenlegger samen te stellen waarop alle in de ge meente voorkomende wegen en straten (89 stuks) voorkomen, de gemeente ge adviseerd deze wegen en straten namen te geven. Thans stellen B. en W. voor de straten en wegen overeenkomstig de opgemaakte naamlijst officieel namen te geven. Ze zijn gekozen aan de hand van de reeds in de volksmond gebezigde, of zo er in het geheel geen onofficiële benaming bekend is, geput uit Biervliets historie of ontleend aan de functie, lig ging e.d. De raad ging met de voorge legde lijst akkoord. Na een zeer uitv'rerige discussie werd het verroek van de Terneuzense Mu ziekschool om een gemeentelijke subsi die met 4 stemmen afgewezen. Het col lege van B. en W. had in meerderheid hiertoe geadviseerd. De voorz. voelde wel voor toekenning van de gevraagde subsidie, omdat het naar zijn oordeel een eis van de tijd is de nodige aan dacht ook aan het muziekonderricht te schenken. B-vendien stelde de voorz aat bij afwijzng Biervliet een zekere uit zonderingspositie zou gaan innemen doordat de omliggende gemeenten, het zij de Terneuzense hetzij de Zeeuwse Muziekschool subsidiëren. Bij monde van weth. Dijk zette de meerderheid van B. en W. haar standpunt uiteen. Het mu ziekonderricht werd niet als een nood zaak gezien, maar meer als een zekere luxe aangevoeld. Er gaan 6 leerlingen uit Biervliet op de muziekschool te Ter- neuzen. De ouders dezer leerlingen acht ten de wethouders stuk voor stuk vol ledig in staat de lesgelden voor het ge volgde muziekonderricht van hun kin deren te betalen. Een andere zaak zou den de wethouders het vinden het mu ziekonderricht te subsidiëren voor kin deren wier ouders dit onderricht niet kimnen bekostigen. De mogelijkheid tot dit alternatief heeft de muziekschool niet opengelaten, zodat de wethouders hun afwijzend standpunt niet konden verlaten. Bij stemming bleken de heren v. d. Velde en Dekker dezelfde mening te zijn toegedaan als de beide wethou ders Verplanke en Dijk. De door de mu ziekschool gevraagde subsidie ad 1 645,- we.'d derhalve niet verleend. Op het desbetreffende verzoek van de gemeente Philippine, werd ten behoeve van een leerling uit Biervliet, die de Fruitteeltvakschool te Philippine be zoekt, een subsidie van f 50,- toegekend, dit z.h.st. Besloten werd de woningwetwoning Singel nr. 49 aan de heer B. v.d. Ilaegen te verkopen tegen de door het Ministe rie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid vastgestelde prijs van f 9.007,-. Op verzoek van de heer H. Meert werd een gedeelte erfpachtgrond van 200 m2. gelegen onder zijn pand Gentsestraat 28 verkocht voor f 250,-. De begroting 1964 werd de raad aan gebeden. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op een bedrag van f 768.257,36. De post voor onvoor zien is groot f 6.948,86. De kapitaal- dienst sluit met een geraamd nadelig slot van f 314.956,95, terwijl de uitgaven op deze dienst zijn begroot op f 1.902.714,54. Waterlandkerkje Raadsvergadering. De Raad der gemeente Waterland- kerkje kwam in vergadering bijeen. Bij de in gek. stukken was een verzoek van A. Volmer, thans te IJzendijke. tot entheffing van de aanslagen over 1963 in de rioolbelasting en voor reinigings rechten. Van de eerste aanslag werd ontheffing voor een gedeelte van het jaar verleend. Ontheffing van het rei nigingsrecht laat de betreffende veror dening niet toe. De voorzitter deelt mede, dat Benegas n.v. een tank achter het gemeentehuis zal plaatsen voor de verwarming met nr kaangas van het gemeente- en het Dorpshuis. Tot nu toe wordt het gas in flessen bewaard. De begroting dienst 1964 werd aan geboden, terwijl die over 1962 en 1963 werd gewijzigd. De verlichting van de wijk Turkeije zal worden uitgebreid en verbeterd. Dit zal geschieden in samenwerking met de gemeente IJzendijke. Z.h.st. werd ver der besloten deel te nemen in het Waar- borginstituut voor de tuinbouw in Zee land. B. en W. brengen het voorstel tot straatnaam wijziging, dat in de vorige vergadering werd teruggenomen om met nadere voorstellen te komen, wederom ter tafel. B. en W. delen, bij monde van de voorz. mede. dat zij geen aanleiding hebben gevonden hun vorig voorste] tot het geven van straatnamen die getuigen voor de historie van Waterlandkerkje en de streek, en daardoor karakteristiek zijn, te wijzigen. Evenals vorige keer zijn de meninaen over deze kwestie verdenld. Vier raadsleden scharen zich achter het voorstel van B. en W. De andere drie raadsleden zijn er om praktische rede nen teeen. Door dit besluit wordt de naam Marijkestraat gewijzigd in: P. C. Boutensstraatde Kerkstraat in: Stuer- boutstraat; de Weststraat in: Elmare- straat en de Dijkstraat in: Kathelijne- straat. Ten behoeve van de aanpassing zal deze naamsverandering eerst per 1 juli 1964 ingaan. De bewoners van de betref fende straten zullen tijdig ingelicht worden cm het nodige te kunnen doen voor wijzigen van adressen, enz. Verder besloot de raad in principe deel te nemen aan de gemeenschappe lijke vuilnisophaaldienst in West Z. Vlaanderen. Schoondijke Toneeluitvoeringen. Op zaterdag 16 en 23 november j.l gaf de Rederijkerskamer „Nut en Ge noegen" te Schoondijke een 2-tal to neeluitvoeringen in zaal Wijffels. Opgeveerd werd het toneelspel in 4 bedrijven „De weg naar huis", door Chr. van de Heuvel en Kees Spierings. Beide avonden was de zaal geheel bezet. De voorzitter van de Rederijkerska mer, de heer A. P .de Roo, opende de avonden, waarbij hij de laatste avond in het bijzonder kon verwelkomen bur gemeester Hoftijzer en echtgenote, als mede weth. Toesseint en echtgenote. Het spel werd goed vertolkt en de spelers en speelsters bleken hun rol goed te hebben ingestudeerd. Dat het gebodene zeer in de smaak van de aan wezigen viel, bleek uit het spontane ap plaus. Beide avonden was er een ge slaagde verloting, terwijl de laatste avond de heer F. van Rosevelt namens de vereniging dank bracht aan de voor zitter en regisseur, de heer A. P. de Roo, voor het vele werk dat deze had ver richt om deze uitvoeringen tot een suc ces te maken. Na afloop volgde nog een gezellig dansje. Opbrengst Actie Dousadj. De te Schoondijke gehouden actie Dousadj heeft het bedrag opgebracht van in totaal f 640,42. Speldjes, glazen, foto's en penhouders brachten in toaal f 310,50 op, terwijl de oliebollen actie f 329,92 opbracht. Het comité dankt dan ook allen voor de ondervonden medewerking. St. Nicolaas komt. Door de Schoondijkse gemeenschap in samenwerking met de plaatselijke win keliersvereniging wordt zaterdag een St. Nicolaasfeest georganiseerd voor al le schoolgaande kinderen. Des middags te 2 uur zal de Sint aan komen in de gemeente, vooraf gegaan door de muziekveren. O.K.K. begeeft de Sint zich naar het Gemeentehuis, waar hij door burgemeester Hoftijzer zal wor~ den ontvangen. Na ontvangst op het gemeentehuis begeeft St. Nicolaas zich naar de zaal van de heer Wijffels, waar zich dan alle kinderen van de scholen van de gemeente Schoondijke en van de R.-K. lagere en R.K. kleuterschool van Slijkplaat hebben verzameld. St. Nicolaas zal hier de kinderen toe spreken, een filmvoorstelling bijwonen en alvorens te vertrekken aan de kinde ren een tractatie uitdelen. De organisatoren hopen dat dit het begin mag zijn van een gezamenlijke feestdag voor alle kinderen van Schoon dijke. Bre&ken» WIST U DAT op zaterdag 7 december een St. Nico- laas-avond gehouden wordt in de Uit komst? er dan wedstrijden gehouden worden op alle aanwezige spelen? er voor elk spel twee of meer prijzen beschikbaar zijn, die met gejuich worden begroet? de jeugd in grote getale naar deze St.-Nicolaas-avonden opkomt? Het gehele bestuur dan fungeert als spelleiders en jury? Uitbreiding Breskense vissersvloot. Wederom is de Breskense vissersvloot met een nieuwe stalen kotter uitgebreid en wel de BR 43 van de heer J. Albregtse Het schip is een ontwerp van dhr. C. Reijnhoudt en het casco is door hem ook afgebouwd. Het schip is uitgerust met een 170 pk „Stork"-dieselmotor, zend en ontvanginriehting en een hydrauli sche stuurinrichting met automatische piloot. De bemanningsverblijven zijn modern ingericht en bieden slaapgele genheid voor 4 personen. De proefvaart, die woensdag werd gehouden en door 3 inspecteurs der scheepvaartinspectie werd meegemaakt is zeer geslaagd ver lopen. Ouderavond. Door het oudercomité en het onder wijzend personeel van de R.-K. lagere school is een ouderavond gehouden. Na dat eerst gelegenheid was geweest het werk der leerlingen te bezichtigen en een persoonlijk woordje met het onder wijzend personeel te spreken, vond een gezamenlijke bespreking plaats. Eerst werd het woord gevoerd door pastoor A. Verhoeven en het hoofd der school, dhr. J. Steijaert. Voorts werden enkele me dedelingen gedaan over de te houden schoolreis. Hierna werd een film over de mijnstreek vertoond. St. Nicolaasfeest. Morgen, zaterdag 30 november, zal St. Nicolaas, samen met de plaatselijke mu ziekvereniging, een muzikale rondgang door de Breskense straten maken. De goede Sint zal om 3 uur vertrekken van af het ontspanningsgebouw via Weijk- manlaan, Pli. v. Kleefstraat, Burg. Ger- ritsenstraat, T. F. Blankenstraat, Van Dalestraat, Pr. Julianastraat, Kon. Emmastraat over de brug naar Papen- drecht, Scheepvaartstraat, Visserijstraat Hullustraat, Steenoven over de brug naar de Scheldekade, terug Haven West zijde, le Zandstraat naar begin Dorps straat. Schietwedstrijd. In hotel „Casino" is een vriendschap pelijke schietwedstrijd gehouden tussen de luchtbuksverenigingen Breskens en ,Stad Sluis". Breskens bleek iets beter te kunnen schieten en ging dan ook met de overwinning strijken. De uitslag was: Breskens: O. de Witte 178 pnt.: A. Manneke, 179; I. Verduyn 170; J. Keij- mel, 169; F. Arends, 166. Totaal 857 pnt. Sluis: W. Witte, 166 pnt; G. v. Land schoot, 162; R. v. Pamelen. 160; J. de Lijzer, 160; A. Vermeulen, 158 pnt. To taal 806 pnt. De beschikbare beker werd gewonnen door Breskens. Tot slot had nog een ge- lukschieting plaats waarvan de uitslag is: 1. L. Sigmond, 2. O. de Witte, 3. G. v. Deursen, 4. W. Witte Biljarten. Maandag speelde A.B.C. uit Breskens zijn thuis-wedstrijd tegen K.O.T. uit Sluis. A.B.C. moest het zonder zijn fa voriet Vermeulen stellen, maar niette min brachten zij het toch weer tot een overwinning. De heer R. Claijs, zowel als de heer J. Cruson, verkeerden in een uitnemende vorm. Ook de heer J. No- tebaart speelde een goede partij zoals in zijn jonge jaren. Met een mooie los- bandstoot bracht hij het tot de hoogste serie van deze wedstrijd. Voor deze wed strijd bestond grote belangstelling. Na afloop dankte de voorzitter van A.B.C., de heer C. Erasmus, voor de sportieve wedstrijd en overhandigde een medaille aan de voorzitter van Sluis als aanden ken aan deze mooie sportieve ontmoe ting. De uitslag was als volgt: A.B.C. K.O.T. Sluis 8—5. Judograad bruine band behaald. Mej. Trees Seuss, lid van de Oostburg- se Judo vereniging, heeft met goed ge volg examen gedaan voor de graad bruine band. Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Eekhout. Na opening der vergadering verzocht de voorzitter de raadsleden zich van hun plaatsen te verheffen, waarop hij ter nagedachtenis van wijlen president J. F. Kennedy een herdenkingsrede hield. De voorz. herinnerde hoe het vreselijke gebeuren, dat rouw bracht aan de familie Kennedy en het Ameri kaanse volk, de mensen over de gehele wereld diep heeft geschokt. De presi dent der Verenigde Staten, die de we reldpolitiek begreep en zijn bekwaam heid in dienst stelde voor de rechten van de mens, heeft gedurende de bijna drie jaar dat hij tot de hoogste post van zijn land was geroepen, de westelijke wereld leiding gegeven. De voorz. hoop te, dat deze op de wereldvrede en een vreedzaam samenleven gerichte poli tiek, die de laatste tijd tot een merk bare ontspanning had geleid, in de per soon van de nieuwe president voortzet ting zal mogen vinden. Het plotseling gewelddadige verscheiden van Kennedy heeft de kleine Breskense gemeenschap evenzeer diep getroffen. De reacties van de leidende figuren in de wereld, wier uitspraken men in alle dagbladen heeft kunnen lezen, bewijzen dat John F. Kennedy een man van uitzonderlijk for maat was wiens heengaan een zware slag betekent. Onze deelneming gaat uit naar het zwaar getroffen gezin en het Amerikaanse volk. Na het betrachten van enige ogenblikken stilte ging men over tot de orde van de dag. De door de raad bij haar vergadering van 26 aug. 1963 vastgestelde verorde ning op de heffing en invordering van staangelden binnen de gemeente, werd bij Koninkl. Besluit van 24 okt. 1963 tot 1 jan. 1969 goedgekeurd. De door de raad op 26 aug. vastgestelde verorde ning op de heffing van straatbelasting werd eveneens bij K.B. goedgekeurd. Deze verordening evenwel tot 1 jan. '74. Het raadsbesluit tot onderhandse aanbesteding van enige werken aan de Grote Kade, het maken van een inrit voor de Gebr. Cruson N.V. en het ma ken van enige afwateringsveorzienin- gen ten behoeve van het uitbreidings plan West, werd bij besluit d.d. 8 nov. 1963 door G.S. goedgekeurd. De heer Carels zei het helemaal niet eens te zijn met de overweging, dat onderhand se aanbesteding voor genoemde werken te verkiezen zou zijn boven openbare aanbesteding omdat de uitkomsten van onderhandse aanbestedingen gunstiger zijn. Hij zei, dat dit standpunt geens zins is bewezen. Spr. zou graag zien, dat de redactie van raadsbesluiten in ont werp bij de raadsstukken zullen worden gevoegd vóór de raad haar beslissing omtrent het agendapunt neemt en niet achteraf bekend gemaakt wordt, zoals thans het geval is. Mevr. Niermans-Gos- sije zei dezelfde mening te huldigen als de heer Carels. De voorz. zegde toe zo mogelijk met deze wens rekening te zul len houden. Behoudens gunstig advies van de In specteur van het lager onderwijs, be sloot de raad financiële medewerking te verlenen aan het bestuur van de R.K. lagere school bij de aanschaffing van 20 leerboekjes ten behoeve van het godsdienstonderricht, met welke aan schaf een bedrag van f 82,- zal zijn ge moeid. Ingevolge art. 103 der l.o.-wet 1920 werd het bedrag der werkelijke uitga ven ten behoeve van het openbaar la ger onderwijs over 1962 vastgesteld. Zo ook de vijf-jaarlijkse verrekening (ja ren 1958 t.e.m. 1962) voor het lager on derwijs door vaststelling van het bedrag der vergoeding, het bedrag waarop recht bestaat ingevolge het aantal leerlingen en het bedrag der overschrijding over genoemd tijdvak. Besloten werd ten behoeve van de

De Schakel | 1963 | | pagina 2