BLEU's KMipapm Koninklijke Opera ie Gent Kon. Nederlandse Schouwburg Ie Cent. Voorradig sterke Musketiers broeken Gemeenle Groede Kolenioeslag Maakt nu Uw keus uit onze nieuwe najaarscoiiectie BLEU 's kledingmagazijn van de nieuwe appartementen die in Athene voor de vluchtelingen worden gebouwd. 's Zondags is het de grote dag in Dour g„uti. Dan komen allen bijeen in het kleine kerkje, van buiten meer op een schuur lijkend, naast de smederij van Stepan Idjadja. Daar, in dat schone, houten godshuis zeggen zij hun oude gebeden, zingen hun weemoedige ge zangen, kussen hun ikonen. Zo is dat nu, op dit moment, oktober 1963 in Dourgouti in Athene. Het stemt je tot nederigheid als je ziet wat een mens, wat een volk kan doorstaan en in opgewektheid, in een diep godsver trouwen een leven aanvaardt dat voor ons ondenkbaar is. Kesariani onder water. Dourgouti maakt de diepste indruk. Toch is Kesariani, een andere krotten wijk in Athene, eigenlijk nog erger. Maar hier ziet het er veel tijdelijker uit. Het lijkt er op alsof dit er nog maar pas staat en dat er morgen wel een bulldozer zal komen om alles op te rui men. Toch bestaat ook Kesariani al 40 jaar! Toen Dourgouti vol was kwamen nog steeds Armeniërs Athene binnen. Zij konden nergens een plaats vinden om een huis neer te zetten. Tot zij aan een droge sloot kwamen. De oevers daarvan konden zij bebouwen met hun hutten. 's Zomers gaat het wel. Dan is het er rommelig maar droog. In het najaar begint het. Met angst en vrezen zien zij de eerste herfstregens vallen. De droge bedding wordt een stroompje, een snelle beek en het water wast en wast. Het klimt op tegen de randen, bereikt de muurtjes die de huisjes moe ten beschermen, gaat over de hoge stoepen en dan is er weer een vlucht van de lager gelegen bewoners naar de genen die hoger zitten. Dan zijn alle hutten tot barstens toe vol. Intussen moet er toch verwarmd worden .Op de grond, in een uitsparing, wordt bruin kool gestookt, de rook ontwijkt door de half geopende deur. Elk jaar komen er in Kesariani en in Dourgouti mensen om door kolendamp. Het gebeurt dat bewoners van een van de wijken eindelijk een woning krijgen of naar elders vertrekken. Dan moet hun krot binnen vier en twintig uur worden afgebroken, anders trekken er nieuwe bewttners in! Open plekken getuigen er van. Soms is de gemeente er niet vlug genoeg bijde hut opnieuw bewoond en de slopers moeten weg trekken. Nieuwe hoop. Vlak bij Dourgouti en Kesariani verrijzen nieuwe huizenblokken. De hut bewoners kijken er verlangend naar. Zal ook voor hen eens de dag aanbre ken dat zij echt kunnen wonen, zullen mannen en vrouwen van nu veertig jaar die hier geboren werden, opgroeiden, trouwden, kinderen kregen, voor het eerst in hun leven een niet lekkend dak boven het hoofd krijgen? Ja - want er wordt voor hen gewerkt. Wie naar de rotsige bergrug Imitos rijdt in het zuidoosten van de stad ziet wat er tot stand kan worden gebracht. Daar zijn de eenvoudige appartemen ten van de wijk Kareas. Er zijn winkels, een wijkhuis, een bejaardencentrum, 'n kleuterschool, jongens en meisjes krij gen er een opleiding. Hier Wonen in 13 huizenblokken ruim duizend vluchte lingen en opnieuw bevangt je die be klemming als de mensen je in hun ka rige woningen trots rondleiden, je niet laten gaan voor je geproefd hebt van de zelf gemaakte loekoemi (Turkish de light) waar een glaasje water en een kelkje cognac bij behoort. Thessaloniki. Op een uur vliegen van Athene ligt Thessaloniki. Ook naar zijn vluchte lingen al jaren in ellendige omstandig heden ondergebracht. Ik ben op bezoek geweest bij Wit-Russen, brave, goed ontwikkelde mensen die nu nog wonen in de stenen barakken, door de Fransen in de eerste wereldoorlog gebouwd. Zij hangen met al hun vezels aan het oude Rusland, nog zie je overal de por tretten van de beminde tsaar, de reli kwieën van een tijd die nooit terug komt. Maar er is de jeugd. Er zijn de kinderen die hier opgegroeid zijn, die vloeiend Grieks spreken en die zich tot uitstekende en bekwame Griekse bur gers ontwikkelen. En eveneens is er de nieuwbouw, zijn er al de bejaardentehuizen, de woning blokken, de nieuwste van een uitvoering en een kwaliteit waar wij ons in Neder land niet voor behoeven te schamen. Ik was in een van die appartementen toen juist de nieuwe bewoners binnen kwamen. Zij dwaalden door de kamers, betastten de muren, keken steeds maar weer opnieuw. Voor het eerst in hun generatie een huisl Katerini. Weer anders is de toestand In Kate rini, op 70 km. van Thessaloniki. Het dorpje bestaat geheel uit vluchtelingen. Het is een ordelijke, welvarende samen leving geworden met mensen die dan weliswaar van een uiterst klein inko men moeten leven maar die vrije bur gers zijn in een democratisch land. Even buiten Katerini is de landbouw nederzetting waar in kleine huisjes de genen wonen die werken op de velden met tabak en katoen. En weer een rus tige samenleving met weliswaar grote maatschappelijke problemen maar met een uiterst lage criminaliteit, beneden het landsgemiddelde. Dat geldt trou wens ook voor Dourgouti en Kesariani. Prostitutie bijvoorbeeld is in al deze gemeenschappen volkomen onbekend. Iedereen helpt iedereen. Soms kan men heel weinig doen. In januari kwam uit Kazikstan de weduwe Michaelidou Agapi met haar drie kinderen (twee zoons van negen en vijftien, dochtertje van veertien) haar moeder bezoeken. Zij wilde hier blijven. In de wijk ergens aan de rand van de nederzetting werd een stal voor een ezel en een geit ont ruimd. Daarin wonen nu vier mensen. Vraag mij niet hoe het mogelijk is in een hutje met een vloeroppervlak van twee bij twee meter. Maar ik heb het gezien. Het is zo. In de hoek brandt het godslichtje devoot voor de ikoon. De naam Agapi, letterlijk vertaald, bete kent: liefde. Het buurtje wordt in bit tere ironie „het paradijs" genoemd. Mocht U er ooit komen, leun dan nooit tegen de wand van de stal. Hij valt anders beslist in elkaar. Nou ja, zegt men, maar ze zijn in een heerlijk klimaat. O ja? Toen zij hier kwamen in januari vroor het, in februari was alles dik ondergesneeuwd. De enige troost die de weduwe Agapi heeft is dat zij elke morgen als de nevels wij ken de trotse omtrekken van de Olym pus voor zich ziet oprijzen maar zij heeft wel andere problemen aan het hoofd dan te mediteren over de ver gankelijkheid der goden die daar vroe ger gezeteld moeten zijn geweest. Laatste kans. De Griekse regering heeft al veel ge daan voor de eigen vluchtelingen en bijgedragen voor de tallozen van andere nationaliteiten zoals Russen, Armeniërs, Albaniërs, Roemenen en zo maar voort. Maar Griekenland is zelf arm. Het worstelt met grote economische vraag stukken. Het gaat er om deze vluchtelingen op te heffen tot het niveau van de Grie ken zelf. Zij moeten geïntegreerd wor den. Dat is al met tienduizenden ge beurd, dank zij het werk van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor Vluchtelingen en de steun van vele re geringen en van organisaties als de Wereldraad van Kerken. Er zijn in Griekenland en in Turkije alles bijeen nog een drieduizend mensen voor wie gezorgd moet worden. Door de Hoge Commissaris is aan Nederland gevraagd bij te dragen tot het verwezenlijken van de plannen die gereed liggen. Er is geld voor nodig. Men hoopt op drie miljoen gulden via een bliksem-actie op maandag 21 oktober as. via radio en televisie. Luister naar de radio (Hilver sum II) of kijk naar de televisie op die maandagavond van 20.20 tot 20.50 uur! Al was het maar uit nieuwsgierigheid. En bedenk: dit is hun laatste kans! Volgend jaar wordt het vluchtelingen- hulpprogramma voor Europa afgeslo ten en de aandacht gericht op Azië en Afrika. Als het dan niet gelukt is deze men sen op een minimum te brengen dan is het voorbij. Daarom moet het gelukken. Dourgouti en Kesariani moeten weg! Zondag 20 okt. 1963 om 2.30 uur: DE LUSTIGE BOER 19.30 uur: IL TROVATORE Zondag 20 okt. 1963 om 15 en 19.30 uur: DONA MIRABELLA door Filip de Pillecijn Regie: Willy Vandermeulen KERKDIENSTEN Zondag ar oct. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10.30 uur, Ds. Balk H. Avondmaal Biervliet, 11 uur, Ds. Evenhuis 4 uur, Ds. Doornink, jeugddienst Breskens, ;o uur, Ds. Spaans (Bed. H. Doop) 6,30 uur, Ds. Spaans Cadzard, 10 uur, Ds Luuring Groede, 10 uur, Ds. Doornink Hoofdplaat, 9.30 uur, Ds. Evenhuis Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Brezet Oostfeurr, ro uur, Ds. Hugo van Dalen i! 3c uur, kinderkerkdienst ic uur, Eerw Heer dc Vries Sehoondijke, 10 uur, Ds. Brinkman Gezins- en oogstdienst Sluis, 9 3c uur, Eerw. Heer Begeer St. Anna ter Muiden, 11 uur, Eerw. Heer Begeer St. Kruis, 9 uur, Ds. Balk H. Avondmaal Waterlandkerkje, ro uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 10 uur, Ds. van Evert Zuidz&nde. 9 30 uur, Wika Dales Geref. Kerk, Breskens ic en 3 uur, Ds. van Hattem, Terneuzen Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 ;ru Ds. Praas Cadzand, 9 uur, Ds. v. d. Molen Retranchement, 3.30 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10.30 uur, Ds. v d. Molen Evang. Luth. Gemeente Groede, 9 >a uur, Wika Veenhoven,Middelburg R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 20 oct. 20e zondag na Pinksteren Missie-zondag H Mis om 8 uur Hoogmis om 10 uur. Lof om 14,30 uur. In de week H. Mis om 7,30 uur. Woensdag avondmis om 19 uur. Iedere avond om 19 uur rozenhoedje. Zondag a.s. feest van Christus Koning Voor schoolgaande jongens in RIBFIX MANCHESTER SLANK MODEL Kleuren grijs - blauw - bruin en groen maten 3 tot 17 Hazewind gewatteerde terlenka jacks, model Davós Spuiplein Breskens Depót QUICK SHOP Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t-e.m. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede, Sehoondijke Dr. v. d. Maas, Breskens, tel. (01172) 466 Cadzand-Retranchement-Sluis- Zuidzande Dr. Beck, Zuidzande, tel. (01170) 24 24 Oostburg-Aardenburg-Eede Dr. Rijk, Aardenburg, tel. 01177-466 BiervlietHoofdplaatIJzendijke Dr. Kalkman, Biervliet, tel. 01152-345 Zondagsdienst dierenartsen W. Kapsenbeig, Sluis, tel. (01178 225 VISITEKAARTJES Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens De burgemeester van Groede maakt bekend, dat de formulieren voor het aanvragen van kolentoeslag vanaf he den op de gemeente-secretarie ver krijgbaar zijn. Voor kolentoeslag komen in aan merking: alleenstaanden met een in komen van minder dan f 2250,en tweepersoonsgezinnen met een inko men van minder dan f3225,per jaar. Voor elk gezinslid meer wordt de laatsgenoemde norm verhoogd met f260,per jaar. Van het ver mogen van de aanvrager wordt voor alleenstaanden een percentage van 8 pet. en voor meerpersoonsgezinnen een percentage van 6 pet. bij het in komen geteld. De burgemeester voornoemd, J. C. EVERAARS. Heren Regsncoats in Terlenka, Poplin en Foambach (schuim rubber) maten 44 tot 54. Bijpassende Shawls in lamswool, mohair en zijde. Pullovers, vesten met mohair, tweed, suède en nappa. Overhemden in moderne streepjes. Heren- en jongenshartdschoenen fggr STEEDS HET NIEUWSTE IN HERENMODES Spuiplein, BRESKENS - DEPOT QUICK-SHOP

De Schakel | 1963 | | pagina 3