dachten er naar uit van de oude school alleen sportzaal te maken, omdat In middels in de garageruimte voor de brandweer is voorzien. De gemeente-op zichter, de heer Van Overbeeke heeft vcor deze verbouwing een plan ont worpen, hetwelk hij tijdens een schor sing van de vergadering aan de raad toelichtte. Weer in openbare zitting be sloot de raad het plan te aanvaarden en er naar te streven op korte termijn tot aanbesteding over te gaan, waarvoor alle plaatselijke aannemers zullen wor den uitgenodigd. B. en W. werden ge machtigd, indien de aanbesteding niet ver afwijkt van het bedrag der begro ting ook onmiddellijk te gunnen. De gymnastiekzaal zal de volgende afme tingen hebben lengte 21 'A meter, breed te 9'/2 meter, hoogte 5 meter. Er komen twee kleedlokalen in met twee douche gelegenheden, terwijl in de zaal zich een nis bevindt, waarin het materiaal en werktuigen kunnnen worden opge borgen. De afmetingen voldoen aan alle eisen, ook aan die voor volleybal. Voorz. zei verheugd te zijn, dat de raad dit voor de gemeente zo belangrijk besluit heeft willen nemen. Voorz. deelde mede, dat de veearts, de heer Risseeuw, op diens verzoek in gaande, 16 oktober eervol ontslag is verleend als keuringsveearts, hoofd van dienst van de keuringskring West Z.-Vl. Noord. De begroting 1964 werd aan de raad aangeboden. Besloten werd ter finan ciering van een aantal kapitaalswerken een geldlening aan te gaan, groot f 60.000.tegen 4 7116% per jaar, bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Tot slot deelde voorz. mee, dat er heel binnenkort weer een raadsverga dering zal zijn, tijdens welke het bouw plan voor de kust, welke rond ligt, aan de orde zal worden gesteld, alsmede de instelling van een door de Ontwikke- lingscomissie W. Z.-Vl. ontworpen ge meenschappelijke ophaaldienst voor huisvuil. Hoofdplaat Raadsvergadering. De Raad der gemeente Hoofdplaat kwam vorige week vrijdag in openbare vergadering bijeen. Onder de ingek. stukken, die de raad kreeg voorgelegd, waren o.m. de goed keuring van G.S. op de vastgestelde destructieverordening en op de begro tingswijziging 1963. De Minister van Binnenlandse Zaken hechtte zijn goed keuring aan een wijziging van het Ambtenarenreglement en een wijziging van de wachtgeldregeling. Voorts verleenden G.S. goedkeuring aan het raadsbesluit tot onderhandse aanbesteding van de verbouwing van het gemeentehuis. Ook was er een goedkeuring op de raadsbesluiten en bestedingen van de verharding en verbetering van de voet paden te Slijkplaat en No. Eén. Aan mej. A. M. Wijffels werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als schrijver-typiste ten gemeentehuize. Voor het personeel in gemeentedienst werd een tegemoetkoming vastgesteld in de kosten van ziekten voor het jaar 1963. Ook werd de verordening die de verplaatsingskosten van ambtenaren re gelt, gewijzigd en aangepast aan de huidige situatie. De aanvulling op de destructiever- ordening werd door de raad op advies van G.S. aan de bestaande destructie verordening toegevoegd. Ingevolge de woonruimtewet 1947 werden alle raadsleden, die geen wet houder zijn, benoemd in de adviescom missie ingevolge de woonruimtewet. De raad besloot tot aankoop van de Provincie Zeeland voor de luttele prijs van f 1,van de Koningin Juliana- straat en de Zuidlangeweg. De gemeen te zal deze wegen ook in beheer en on derhoud overnemen van de provincie en zal hiervoor jaarlijks een bijdrage van f 62.135,van de Provincie ontvangen. De begroting 1964 werd de raad aan geboden. Deze begroting is sluitend ge maakt, met een overheveling van een bedrag van f 8750,47 uit de algemene reserve. De begroting sluit thans met een post onvoorzien van f 1834,50 en aan inkoms ten en uitgaven in de gewone dienst f 420.309,01. De kapitaaldienst sluit met een be langrijk tekort. De uitgaven zijn f 969.606,26. De inkomsten zijn f 816.435,88. Nadelig slot f 153.160,38. Schoondijke De Openbare Lagere School „Prinses Irene" hield een dezer dagen in zaal Wijffels haar jaarlijkse ouderavond. In zijn openingswoord heette de voor zitter der Ouderccmmissie. de heer P. Cornelis, allen hartelijk welkom. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot burgemeester J. C. Hoftijzer, wet houder P. Toesseint en echtgenote, Ds. P. A. L. Brinkman en de directeur der L.T.S. te Oostburg, de heer Deurwaar der. De voorzitter sprak er zijn misnoe- zodanig opgeheven en gecombineerd met het directoraat-generaal; na in voering van nieuwe machines zal het overtollige, lagere personeel worden in gekrompen. c. De functies van directeur en ad junct-directeur van het voormalige kantoor Den Haag komen, als overbo dig geworden, te vervallen. De heer Van Drunen zal worden belast met de lei ding van het kantoor Amsterdam; het dienstverband van de heer De Hoog zal als geëindigd worden beschouwd. (Wordt vervolgd). gen over uit dat slechts een zo gering aantal „uders aanwezig was. Vervolgens behandelde de heer Deur waarder het weren van de L.T.S. te genwoordig in tegenstelling tot het oude instituut de Ambachtsschool van vroeger. Op duidelijke wijze gaf hij de doorstromings-mogelijkheden aan van de L.T.S. Overduidelijk bleek dat de technische school in wezen een ander schooltype is geworden met vele moge lijkheden. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat het afgelopen jaar met een klein nadelig saldo werd afgeslo ten. Het saldo boekjaar 196111962 be droeg f 668,25. Inkomsten 1962| 1963 f 1.644,05. Uitgaven f 1.628,79. Saldo f 683,51. Het hoofd der school, de heer A. J. de Klerck, gaf een overzicht van het afgelopen schooljaar. Wederom was het dank zij art. 56-2 mogelijk gebleken de vierde leerkracht te behouden, hetgeen hem ten zeerste verheugde. Verder mocht hij mededelen dat juffrouw E. Kanse was hersteld en haar werkzaam heden weer had hervat. Voorts besprak hij de wijziging der schooltijden en ver zocht in verband hiermede de ouders hun vakanties, indien mogelijk, samen te laten vallen met de schoolvakanties. Voor wat betreft het St. Nicolaas- feest meende hij te mogen opmerken, dat het misschien wel beter zou zijn in dien dit feest met de drie lagere scho len gezamenlijk werd gevierd. Bij enkele candidaatstelling werden tot leden van de Oudercommissie geko- ren de heren G. Israël in de vacature P. Cornelis en F. Ocké in de vacature W. Versprille. De heer J. de Hullu werd herkozen. Als voorzitter zal voortaan optreden de heer G. Israël. Zowel de heer P. Cornelis als de heer W. Versprille dankten de leden der Oudercommissieen personeel der school voor de jarenlange prettige samenwer king. Namens het personeel der school sprak het hoofd enkele woorden van dank. Doesadj. Te Schoondijke is een actie-comité ten behoeve van het Perzische dorp „Doesadj" gevormd, bestaande uit: mej. Nellie van de Walle en de heren Willy Gij zeis, Ko de Koeijer, Benny van de Ree en Ton Verhage. Dit comité organiseert op zaterdag 26 oktober 1963 een oliebollen-actie. Nu reeds worden er foto's, speldjes en gla zen verkocht. Retranchement Zeeuwse collecte. rv; Zeeuwse collecte bracht te Retran chement f 168,op. Breskens Collecte. De Zeeuwse collecte heeft te Breskens f 245,42 opgebracht. Kind door auto aangereden Dinsdagmiddag werd op de Boulevard het 4-jarig dochtertje van de fam. P. door een auto aangereden. Het ongeluk ontstond doordat het kind uit een aldaar stoppende auto van dhr. v. O. stapte en achter de auto om de weg wilde oversteken, waarbij het ge grepen werd door een naar de richting boot rijdende personenauto. Het meisje liep een elleboogbreuk op. Dr. Ossewaarde, die de eerste hulp ver leende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Oostburg noodzakelijk. NATIONALE ACTIE VLUCHTELINGENHULP 1963. Op maandagavond 21 oktober om pijn. 21 uur zullen twee en tachtig vrouwen, meisjes, mannen en jongens bij U aanbellen om Uw gave voor het bovenvermelde doel in ontvangst te nemen. Wilt U allen meewerken deze blik semactie te doen slagen? U kunt dit onder meer doen door onze collectan ten en collectrices vlot te helpen. Bij voorbaat hartelijk dank. Het Comité Vluchtelingenhulp 1963 Breskens. Kijkt of luistert U vooral naar de radio- en televisieuitzendingen gewijd aan deze actie. Biervliet Opbrengst Zeeuwse collecte. De Zeeuwse collecte heeft te Biervliet f 450,60 opgebracht. Dit mooie resultaat is te danken aan de grote medewerking, die de vrouwenorganisaties zonder uit zondering. aan deze collecte verleen den. Waterlandkerkje Ongeval. Vrijdag j.l. is mej. S. uit Waterland kerkje met haar brommer zo ongeluk kig komen te vallen, dat zij een hoofd wond en een knieblessure opliep. De wegenwachter J. de B. verleende eerste hulp en bracht mej. S. naar haar wo ning in Waterlandkerkje. FILMNIEUWS „Casino"-bioscoop te Breskens pre senteert zaterdag 19 okt. om 8 uur en zondag 20 okt. om 4 en 8 uur, de veelbe sproken Nederlandse verzetsfilm „De overval", met Kees Brusse en Rob de Vries. De duistere dagen van Nederland herleven, waar ondanks terreur en on derdrukking, ttech de vrijhidsdrang van het Nederlandse volk zich een weg wist te banen. U ziet de voorbereidingen en de uiteindelijke bevrijding door de ver zetsmensen van vele door de bezetter ter dood veroordeelde Hollanders. Een manhaftige daad, die het Nederlandse hart goed dioet en die voor de jongeren een lichtend voorbeeld is. Voetbal 4e klasse H. Uitslagen van zondag j.l. BreskensR.C.S. 11Oostburg - IJzendijke 12; Sluiskil-Steen 21; Biervliet-Lewed. Boys 21Koewacht- Aardenburg 41; Clinge-Yerseke 33. Daar Breskens tegen R.C.S. gelijk speelde 11 en daarentegen IJzendijke Oostburg klopte met 21, kwam laatst genoemde club door een beter doelge- middelde aan de kop. De stand ls nu: IJzendijke 5 4 1 Breskens 5 4 1 Sluiskil 5 3 1 Yerseke 5 2 2 Koewacht 5 3 0 Biervliet 5 3 0 Oostburg 5 2 1 RCS 5 1 2 Steen 5 2 0 Clinge 5 11 Aardenburg 5 0 1 Lewed. Boys 5 0 0 Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand september. GEBOREN: 2, Jolanda Marion, d. van i den Dekker en L. J. Verduijn te Oostburg; 2, Carolina, d. van J. C. van den Broeke en J. M. van Grol te Oost burg; 5, Gijsbertha Marja, d. van J. A. van Es en M. Maasland te Oostburg; 7, Christine Maria Josephs, d. van A. A. H. de Badts en G. L. G. van de Vijver te Sluis; 7, Abraham, z. van H. van der Velden en A. H. Dominicus te Oostburg; 8, Frans Prudent Raphael, z. van B. H. J. Raeman en S. M. Dhaenens te Aar denburg, Eede; 7, Adriana, d .van K. de Witte en M. J. C. Koster te Oostburg; 10, Ingrid Antoine Marie, d. van M. J. J. Boerman en S. N. R. Vanhootegem te Waterlandkerkje; 16, Attje, d. van E. Sebens en I. O. Eigenberg te Oostburg; 17, Laurentius Louisius Ceriel Marie, z. van M. H. M. van Beek en M. L. L. de Sutter te Oostburg; 19, Cornelia, d. van C. G. Dreve en S. de Koeijer te Schoon dijke; 22, Dominique Gustaaf Johannes, z. van W. M. Herwegh en J. M. Dhae nens te Aardenburg; 22, Adriana Eliza beth Suzanna, d. van J. H. de Kramer en M. J. de Lijser te Cadzand; 23, Tiny Regina Emilia, d. van L. P. M. Hontelez en Ch. M. T. H. Gijsel te Oostburg; 23, Karin Alice Irma Marina, d. van A. C. Roegiest en G. A. A. Dossche te Oost burg; 23, Margo Irma Maria, d. van H. C. C. Goethals en M. M. A. Heijens te Aardenburg; 26, Irene Rudi Judith, d. van G. M. Termote en E. S. A. Haver- beke te Biervliet HUWELIJKEN: 19, Adri Jacques de Witte, oud 25 jaar, ambtenaar ter sec retarie te Zuidzande en Cornelia Maria Adriaansen, oud 24 jaar, zonder beroep te Oostburg; 27, Francois Vervaet, oud 25 jaar, garagehouder te Biervliet en Maria Anna Leonie Modde, oud 20 jaar, zonder beroep te Oostburg; 27, Marinus van Staveren, oud 24 jaar, wachtm. der Kon. Marechaussee te Vlissingen en Marlies Jenny Maat, oud 22 jaar, zonder beroep te Oostburg. OVERLIJDEN: 2, Pieternella Janna Zuurveld, oud 81 jaar, zonder beroep te Oostburg, echtg. van J. Deij5, Emma Maria Albregts ,oud 87 jaar, zonder beroep te IJzendijke, wed. van C. Groos- man; 9, Jan de Regt, oud 76 jaar, zon der beroep te Schoondijke; 9, Maria Bareman, oud 58 jaar, zonder beroep te Cadzand, echtg. van J. I. de le Lijs; 9, Irma Marie de Witte, oud 51 jaar, zon der beroep te IJzendijke, echtg. van P. van Vooren; 11, Henricus Petrus Chris- tiaan van der Vleuten, oud 65 jaar, zonder beroep te Oostburg; 13, Jacobus de Vuijst, oud 90 jaar, zonder beroep te IJzendijke; 15, David Scheele, oud 77 Franciscus Xaverius de Pauw, oud 85 jaar, zonder beroep te Oostburg; 14, jaar, zonder beroep te IJzendijke; 17, Philemon van den Hauwe, oud 67 jaar, zonder beroep te Oostburg; 18, Dirk Scheele, oud 82 jaar, zonder beroep te IJzendijke; 2f7, Pieter de le Lijs, oud 91 jaar, zonder beroep te Cadzand; 30, Amelia Maria Clijncke, oud 68 jaar, winkelierster te Sluis, wed. van C. de Groot. DOURGOUTI EN KESARIANI MOETEN WEG! Nederlandse hulpactie laatste kans voor vluchtelingen in Griekenland. door Hubert van Hunen. Eigenlijk zou je een week alleen in Dourgoutti moeten blijven. Met de men sen moeten praten, samen met ze 'even om langzamerhand te ontdekken hoe het mogelijk is dat zij hier wonen. Ve len van hen al veertig jaar lang! Het is allemaal zo onwerkelijk, zo onwezelijk, dat het eerst niet tot je doordringt dat het geen decor is voor een film. maar bittere, harde werkelijkheid. En het ziet er zo vriendelijk uit. Een ruige, on geplaveide, stoffige hoofdstraat met aan beide zijden houten trottoirs over dekt door veranda's. Daar zijn de win keliertjes gevestigd, de schoenmaker, de pottenmaker en de kleine café's. Man nen drinken kalm hun ijskoude limo nade of hun ouzo en spelen een vreemd kaartspel of een soort tric-trac. En van die hoofdstraat uit loopt er een warnet van straten en steegjes en daarlangs allemaal lieve poppenhuisjes, schilderachtig om te zien in hun mooie blauwe, rode, rose, witte en okerkleurig geschilderde muren. Er voor vaak een vertederend goed verzorgd miniatuur bloementuintje. Maar dan ga je binnen en je ziet het. Dit is een mensen verblijf. Gezin nen van vijf en meer personen in ka mertjes van twee bij drie meter met daarboven soms een wrak, wankel zol dertje waarop enige van hen 's nachts slapen. De rest op het overdag opge stapelde beddegoed beneden. Dat is Dourgouti. Spookdorpje in Athene, sinds 1922 een gemeenschap van berustende mensen. Er is maar een slotsom. Dit moet weg. Er moet een op lossing komen! Dourgouti ligt op nog geen honderd meter afstand van de brede, moderne, geasfalteerde Avenue Syggou, die van Athene naar de blauwe baai leidt waar aan in de verte het romantische Piraeus ligt. En wie verder rijdt langs de palmen en de eucalyptussen komt bij Hellenikon, het vliegveld waar dag in dag uit ladingen vreemdelingen aan komen en vertrekken. Maar hebben zij wel eens gehoord van Dourgouti? Wei neen. En het is er toch zo duidelijk. Nog aan de rand van de stad, een paar hoge huizenblokken en opeens zit je midden in het vluchtelingenprobleem. ARMENIËRS. Dourgouti dateert van 1922. Dat was een rampjaar voor Griekenland. Het einde van de Grieks-Turkse oorlog bracht 1.25 miljoen vluchtelingen in het land. Later vertrokken weliswaar 350.000 Turken maar dat kon nauwe lijks enige verlichting brengen. Daar stonden ze dan, de mensen van wie soms hun voorouders al vijf eeuwen ge leden uit het vaderland waren wegge trokken. Onder degenen die in het oude Hel las hun toevlucht zochten waren ook tienduizenden Armeniërs. Een merk waardig volk: een der eerste christen gemeenschappen in Klein Azië, in het gebied dat nu Turkije, Perzië en Sowjet Armenië wordt genoemd. Door alle eeuwen heen werden zij vervolgd om hun geloof, maar waarschijnlijk ook door het feit, dat zij zich door grote ijver en bekwaamheid, hun zin voor orde en reinheid steeds weer opnieuw boven anderen uitwerkten. Eerst zoch ten zij steun bij Byzantium, later, na de vrijmaking van Griekenland, bij Athene. Van 1880 tot 1920 werd meer dan anderhalf miljoen van hen ver moord, een miljoen trok weg. En in 1922 vluchtten zij met de Griekse legers naar het enige land waar zij hun hoop op konden vestigen. Maar er was geen plaats, geen hulp, niets. Er was alleen de chaos. Een paar Armeniërs bezaten grond op de plek, die Dourgouti heet, een arme, kale, har de bodem. Daar begonnen zij hun huis jes te bouwen. Uit kleisteen, stro, leem en wat hout. Zij schilderden ze fris op. Zo ontstond het dorp Dourgouti. In middels werd Griekenland verder ge teisterd. Eerst kwamen de crisisjaren, daarna de tweede wereldoorlog, toen de burgerstrijd, in 1953 en in 1955 zwa re aardbevingen en steeds maar weer opnieuw vluchtelingen, vluchtelingen. Van elke vijf Grieken is er vandaag 1 vluchteling 1 Duizenden Armeniërs en vele andere nationaliteiten trokken weg of konden zich ergens in Griekenland een bestaan opbouwen. Maar er bleef altijd een rest voor wie geen uitkomst was. En daarom vindt U nu nog in Dourgouti mensen die hier veertig jaar gewoond hebben, jon ge mannen en vrouwen die er geboren en opgegroeid zijn. Zij konden geen huisvesting vinden, trokken bij hun ■ouders in. Brand! Het grote probeem ls de hygiëne. De Armeniërs zijn van nature bijzonder helder. Alleen daardoor is het te ver klaren waarom er zonder riolering en met een beperkte watervoorraad nog nooit epidemieën zijn voorgekomen. Niet alleen de armzalige straatjes zijn schoon en hun huizen en hun bedde goed en huisraad, maar ook zij zelf zien er keurig uit. Goed gewassen, met her stelde kleding. Maar altijd loert het brandgevaar. Toen wij door een van de straatjes liepen was het weer eens zo ver. De weduwe Heikenous Hekemian (67) holde jammerend naar buiten. Achter haar aan kwamen de rookwol ken. Het knetterde, vlammen schoten op. Jammerend stortte zij zich in de armen van de buren en meteen was het steegje in rep en roer. Mensen schoten toe, ontfermden zich over het beetje huisraad. Er kwam een man aanlopen met een groene plastic tuinslang. Even daarna spoot een waterstraaltje op het dak en tegen het achtermuurtje, want daar was opeens kortsluiting ontstaan. Ach. ze zijn het gewend, die van Dourgouti. Na tien minuten al werden de zwarte rookwolken grijs, daarna wit, en tenslotte was er alleen de doordrin gende stank van verbrand hout. Het huisje, geblakerd van binnen, het pak papier aan de zoldering verzengd, 's- Middags gingen alle bezittingen naar binnen en betrok de weduwe Hekemian met haar dochter van 26 en zoon van 30 opnieuw haar hut. Op het laatste nippertje zou zij na veertig jaar dan toch nog op straat ko men te staan. Want over een paar maanden kan zij verhuizen naar een 0 9 33— 5 0 9 19— 5 1 7 12— 4 1 6 20—10 2 6 17—14 2 6 10—21 2 5 8— 8 2 4 6— 8 3 4 8—22 3 3 9—10 4 1 4—28 5 0 4—15

De Schakel | 1963 | | pagina 2