De Zeeuwse reisgids ATTENTIE 1 1100 broeiramen concierge bovenwoning Land- en Tuinbouw hei woonhuis A.V.R.O. radio-en televisiegids Gemeente Breskens kolenbijslag H. H. vissers en schippers BLEU's kiÉipgaziin Breskens NATIONALE AKTIE VLUCHTELINGENHULP 1963. Van een groot aantal verenigingen werd ons reeds medewerking toegezegd voor de bliksem-aktie Vluchtelingen hulp op maandagavond 21 oktober a.s. Indien u die dit leest, via uw vereniging nog niet bent aangezocht voor deze medewerking, dan nodigen wij u hier bij uit u alsnog op te geven bij een der onderstaande cfomitéleden. Van u wordt gevraagd pl.m. 45 min. op maandagavond 21 oktober. Die 45 min. medewerking van u betekent zeer waarschijnlijk voor vele vluchtelingen een einde van de ellende en het ver driet van vele jaren. Ook jongeren kunnen hier hun steentje bijdragen. Ja juist speciaal jongeren „helpt helpen". Mogen wij spoedig uw naam noteren, het comité Vluchtelingenhulp Breskens. W. C. van der Hooft, Ph. v. Kleefstr. 41, voorzitter. J. Roofack, Rijksweg 36, secretaris. Mevr. Spaans, Ned. Hervormde Pastorie Mevr. Luteijn-van Pelt, Spuiplein 13. Iz. Verduijn, Boulevard 80. A. C. van Overbeeke, Sportlaan 12. INSTRUCTIE-ZWEMBADEN. Het is een bekend feit, dat ruim 8.000.000 Nederlanders niet kunnen zwemmen en aangezien slechts 25 pet. der lagere schooljeugd in het bezit is van een zwemdiploma is hier beslist sprake van een noodtoestand. De hoofdoorzaak van dit alles is het enorme gebrek aan overdekte zwemge- legenheden, daar ons land over hoog stens 40 van dergelijke baden beschikt. Wel hebben wij ongeveer 400 open ba den, doch in het algemeen is het te koud om een klas kinderen regelmatig instructie-lessen te geven. Hebben wij bij uitzondering een pe riode van mooi en zonnig weer, dan heeft, door de grote toeloop van het pu bliek, het instructie-peroneel uitslui tend tijd voor het houden van toezicht. Het is dus duidelijk, dat de bouw van overdekte instructie-baden met kracht dient te worden bevorderd. Gezien echter de grote sommen geld die er mee gemoeid zijn bij de traditionele bouw van zwembaden en de absolute prioriteit welke voor de woningbouw bepleit wordt, zal het nog jaren duren alvorens een deel der ruim 450 ingedien de plannen Rijksgoedkeuring verkrijgt. IDEALE OPLOSSING. De zwembadpionier Lucas Pesie te te Amersfoort heeft voor deze proble men een ideale oplossing gevonden. Zijn ruim 200 geprefabriceerde zwem baden voor particulieren, hotels en zie kenhuizen hebben na jarenlang ge bruik hun doelmatigheid bewezen. Van deze ervaring uitgaande heeft de heer Pesie zijn practisch totaal geprefabri ceerde overdekte school-instructiebad ontwikkeld waaarvan voor de bouw vrij wel geen beroep hoeft te worden gedaan op de beschikbare bouwvolume. Dit instructiebad heeft een grootte van 17x7 meter, incl. een klein ver diept gedeelte voor het leren van wa tertrappen. Er zijn 2 gemeenschappelij ke kleedruimten, beide groot genoeg voor een normale schoolklas. Verder een 8-tal kabines, voldoende toiletten en douches, een entreehal, badmeester- verblijf, alsmede een machineruimte. Een speciale waterzuiveringsinstallatie zorgt voor glashelder en betrouwbaar zwemwater en voldoet ruimschoots aan de normen die door de Inspectie van de Volksgezondheid worden gesteld. De overkapping van üchte staalconstructie, afgedekt met aantrekkelijk gekleurde plastic bouwplaten geven het geheel een bijzonder fleurig aanzien. De totale kos ten bedragen ca. f 140.000,terwijl het totale object in ZVa maand kan worden •opgeleverd. Dit „Lucas Pesie Instructiebad" heeft niet de pretentie een bouwkundig mo nument te zijn, doch het doel is, een hygiënisch verantwoorde en practische mogelijkheid te scheppen, om de enor me achterstand in de zwemvaardigheid in te lopen. Immers, iedere Nederlander die de zwemkunst niet beheerst, brengt het leven van zijn medeburgers in ge vaar. Schoolzwemmen is daarom geen luxe, geen sport, geen deel der licha melijke opvoeding, maar een zelfstan dige en onmisbare schakel in toeberei ding van de jeugd tot volwassen en vol waardig lid van onze gemeenschap. Het is ons bekend, dat de gemeente Breskens in het bezit is van een plan van de heer Lucas Pesie. ANWB en KNAC MET GEZAMENLIJKE WEGENINFORMATIEDIENST. Als gevolg van de nauwe samenwer king waartoe de Koninklijke Neder landse Automobiel Club en de Konink lijke Nederlandse Touristenbond ANWB in het begin van dit jaar besloten, zul len de wegen-inlichtingendiensten van beide organisaties ten behoeve van het publiek per 1 november a.s. worden ge bundeld in één wegeninformatiedienst. Deze dienst zal de naam blijven be houden zoals deze destijds door de KNAC is ingevoerd. Het publiek zal de dienst dag en nacht, ook in de week ends, kunnen bereiken onder het oude telefoonnummer van de wegeninforma tiedienst 070 (614241) dat voorlopig ge handhaafd blijft. Men kan dan via dit nummer inlichtingen verkrijgen om trent de laatste wegsituaties in Neder land en ook over die van de wegentoe stand in een belangrijk deel van West- Europa. De telefonische inlichtingen worden voor deze Wegeninformatie dienst KNAC-ANWB verstrekt door em ployes op het ANWB-höofdkantoor. Het uitgangspunt van deze nieuwe samenwerking is, dat het publiek meer gebaat is bij het perfect functioneren van één centrale wegeninformatie dienst dan bij twee los van elkaar wer kende diensten. Daardoor kan immers de grootst mo gelijke zorg worden besteed aan het verwerken van de continu binnenstro mende gegevens over weg- en weersi- tuaties in binnen- en buitenland en kan de juistheid van deze gegevens door een nauwlettend functionerend controle-apparaat worden gewaarborgd Bovendien zal deze samenwerking leiden tot uitgebreidere berichtgeving. De wegenwacht van de ANWB zal inge schakeld blijven voor het melden van actuele veranderingen op het bijna 3200 kilimeter lange wegennet, waarop zij dagelijks in Nederland patrouilleert. Voorzover de ANWB-wegenwachten opereren binnen de actieradius van de WW-stations, zullen hun radiomeldin gen via deze stations (binnenkort zijn dat er vier) geleid worden; hun waar nemingen staan dan op vrijwel het zelfde moment bij de Wegeninformatie dienst ter beschikking van de wegge bruiker. Daarnaast zal de Wegeninfor matiedienst gebruik blijven maken van de waardevolle gegevens, zoals die door Politie, Wegbeheerders en Vervoerbe drijven etc. worden verstrekt. Deze ge gevens betreffen werkzaamheden aan wegen, bruggen en andere waterstaats werken in belangrijke doorgaande rou tes, verkeersstremmingen, staking van veerdiensten, enz. De KNAC zal de gegevens over weg situaties in het buitenland verzamelen. Zij onderhoudt daartoe nauwe con tacten met haar zusterclubs in het bui tenland. Bovendien worden de buiten landse relaties van de ANWB ingescha keld. Hierbij zal men uiteraard aandacht schenken aan die wegen van het Euro pese wegennet die voor het toeristisch verkeer belangrijk zijn, maar evenzeer aan de wegen waarop het omvangrijke Nederlandse vrachtverkeer in het bui tenland is aangewezen. Het KNMI in de Bilt zal dagelijks de Wegeninformatiedienst KNAC-ANWB op de hioogte houden van weerssituaties binnen en buiten Nederland. Al deze gegevens zullen op het ANWB- hoofdkantoor worden gebundeld en verwerkt. Aan de hand hiervan zullen KNAC en ANWB meermalen per dag een gezamenlijk communiqué opstellen. Deze communiqué's, gecompleteerd met kaartmateriaal, bieden de informatrices van de Wegeninformatiedienst een be trouwbare basis voor het geven van in lichtingen aan de tienduizenden die daar in het komende winterseizoen stellig weer om zullen vragen. NylcLbourbanden met antislipwerJcing. Alle beschikbare trekkers zien we da gelijks op de velden. De vele moeilijk heden welke door het slechte weer hier bij optreden brengen de „slip" weer ex tra naar voren. Thans is hiervoor een speciale band ontwikkeld, welke door het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationali satie te Wageningen is beproefd. Het rapport hierover is thans ver schenen. Een belangrijke conclusie die men er uit kan trekken is, dat de Nyla- bourband een bijzonder slijtbestendig band is. Voorts blijkt uit de vermelde beproe vingsresultaten- en de beoordeling waarmee het rapport wordt besloten, speciaal de nadruk gelegd, dat deze band zich o.a. onderscheidt door bijzon der hoge kammen, die verder dan ge bruikelijke uiteen geplaatst zijn. De voordelen komen het sterkst onder zeer ongunstige omstandigheden aan het licht, waarbij is gebleken, dat de „trekkracht'' van deze band in natte weke grond t.o.v. die van de gewone trekkersband soms wel verdubbelt. De proefneming heeft plaats gevon den op de Oostwaardhoeve in de Wie- ringermeer, het proefbedrijf van het I.L.R. Na de proefperiode (waarbij ook 25 pet. op de harde weg werd gereden) bleken de kammen van het profiel 5 a 6 mm lager te zijn geworden en aan de randen iets te zijn afgerond. De slij tage van de kammen was zeer regel matig. Verder vertoonden de banden geen slijtage, ze verkeerden nog in uit stekende toestand, terwijl de vergelij kingsbanden in dezelfde periode ver sleten waren. De gunstig resultaten welke met deze Nylabourbanden Worden verkregen, zijn door praktijkervaringen tevens beves tigd. VIJF MILJARD VOOR SUPERSOON VERKEERSVLIEGTUIG. Vijf miljard gulden is volgens het lucht- en ruimtevaartmaandblad Avia de totaalsom, die tien vooraanstaande vliegtuig- en motorenfabrieken aan weerszijden van de Atlantische Oceaan tot 1970 gaan besteden aan de ontwik keling van supersone verkeersvliegtui gen. In Engeland en Frankrijk werkt men aan een toestel, dat 2,2 maal zo snel vliegt als het geluid (plm. 23000 km. per uur)de „Concorde", die ruim honderd passagiers zal kunnen ver voeren. De Amerikaanse industrie zal een waarschijnlijk even snel vliegtuig voor 160 passagiers creëren. Avia's 'oktobernummer, waaraan wij dit nieuws ontlenen, onthult voorts, dat in de Verenigde Staten vooraanstaande vliegtuigfabrieken als Douglas, Repu blic en General Dynamics niet op de re geringsuitnodiging ingingen, om aan de ontwikkeling van een dergelijk toestel deel te nemen. Het blad stelt voorts, dat slechts een combinatie van Europese luchtvaartmaatschappijen in staat zou zijn, deze bijzonder kostbare supersone verkeersvliegtuigen aan te schaffen. 2 grote Amerikaanse luchtlijnen bestel den reeds Concordes. Zondagsdienst doktoren. (Van 's zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's maandagsmorgens 8 uur) Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Folmer, Schoondijke. tel. (0li73) 366 Cadzand-Retranchement-Sluis- Zuidzande Dr. de Meijer, Sluis, tel. (01178) 366 Oostburg-Aardenburg-Eede Dr. de Bruijckere, Oostburg, tel. 2323 BiervlietHoofdplaatIJzendijke Dr. Kalkman, Biervliet, tel. 01152-345 Zondagsdienst dierenartsen W. van Veen, tel 01170 - 2693, Oost-burg KERKDIENSTEN Zondag 13 oct. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10.30 uur, Ds. Spaans Biervliet, jo uur, Ds. Evenhuis Breskens, 9.3c uur, Ds. Brezet Collecte voor Retranchement Cadzand, 10 uur, Ds Luuring H. Avondmaal Groede, ro uur, Ds. Doornink H. Avondmaal Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuvrvliet, II uur, Ds. Brezet OoMtburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen H. Avondmaal 11 30 uur, kinderkerkdienst Reiranchemeü? ir uur, Eerw. Heer de Vries Schoondijke, 10 uur, dhr. G. Nieuwenhuijsen, Den Haag ïuv 9.30 uur, Ds. Balk (Bed. H. Doop) St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk St. Kruis, 9 uur, Ds. Spaans Waterlauo kerkje, to uur, Ds Bergsma IJzendijke, 10 uur. Ds van Evert Zuidzande, 10 30 uur, Eerw. Heer De Vries Geref. Kerk, Breskens tö en 3 uur, Ds. Coumou, Haarlem Vrij Evang. Gemeente Breskens, ro uur, cand. v. d. Bij Cadzand, 9 uur, Ds. v. d. Werf hort Retranchement, 7 30 uur, cand v. d Bij Nieuwvliet, 10.30 uur, Ds. v d. Werfhorst Evang. Luth. Gemeente Groede, 9 uur, Ds van Boven, Middelburg R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 13 oct. 19e zondag na Pinksteren H Mis om 8 uur Hoogmis om 10 uur. Lof om 14,30 uur. In de week H. Mis om 7,30 uur. Woensdag avondmis om 19 uur. Zaterdag Lof orn 19 uur. Vrijdag Offervrijdag voor de missie Zondag, Weveldmissiedag Uit de hand te koop Weststraat 13 te Aardenburg, met bijbehoren, erf en tuin. Ontruimd te aanvaarden ongeveer januari 1964. Bezichtiging in overleg met de eige naresse-bewoonster, mejuffrouw S. M. OEUNINCK. Inlichtingen ten kantore van Notaris VAN DEN HOEK te Groede. verkrijgbaar MJ Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens Zo spoedig mogelijk gevraagd: voor het jeugdgebouw „De uitkomst" te Breskens. Inlichtingen te bekomen bij de heer A. C. RISSEEUW, Langeweg 7 te Breskens, telefoon (01172) 580. Te huur aangeboden: geschikt voor kantoorruimte, in het centrum van Breskens. Brieven onder nummer 942 aan het bureau van dit blad. Te koop z.g.a.n. voor elk aannemelijk bod. Kwekerij „Klein Westland", Molen weg 20, Lewedorp, tel. (01196) 366. Personen van 65 jaar en ouder die in aanmerking willen komen voor dienen hiervoor uiterlijk maandag 21 oktober a.s. ter gemeentesecre tarie een aanvraag in te dienen. Aan vraagformulieren zijn aldaar verkrijg baar. Ook zij die vóór 1 januari a.s. 65 jaar worden kunnen de bijslag aan vragen. Wie nog geen 12 maanden in Breskens woont komt niet voor de bijslag in aanmerking. Verkrijgbaar Prijs 80 cent. Kantoorboekhandel Fa. SMOOR DE HULSTER Breskens zojuist ontvangen Engelse truien Melton- en Cabanbroeken Rossaert schipperspetten in 3 modellen Koorden, kroontjes, ankertjes Spuiplein BRESKENS

De Schakel | 1963 | | pagina 3