Mil voor Ooit- eh Tuinbouw. Oiilwikkelingscoüimissie West Z.-Vlaanderen as. deze bliksemaktie bij het Neder landse volk in de huiskamer brengen. Op maandagavond 21 oktober a.s. zal dan via T.V.- en radiouitzendingen in een bijzonder klankbeeld en aktiefilm de vluchtelingennoden in Griekenland en Turkije onder de ogen en hopenlijk in de harten van het Nederlandse volk worden gebracht. Op deze avond zal een groot aantal vrijwilligers in een pe riode van pl.m. 90 minuten deze aktie tot een succes moeten maken. Om dit succes ook in onze gemeente te verwezenlijken, waren de besturen der plaatselijke verenigingen opgeroe pen tot een bijeeenkomst in het ge bouw „De Uitkomst" op woensdag avond j.l. Deze bijeeenkomst stond onder lei ding van wethouder W. C. v. d. Hooft, die ook namens de burgemeester, die niet aanwezig kon zijn, allen hartelijk welkom heette. Het verheugde de heer v. d. Hooft dat ook in Breskens voor de vluchtelingennood in Griekenland be langstelling bestaat en men bereid is, wat spr. uit de opkomst meende te mo gen concluderen, de helpende hand te bieden. Hij wees in korte bewoordingen op de nood der vluchtelingen en zei, dat de Nederl. Stichting aan alle burge meesters in de lande een schrijven heeft gericht om de aktie te helpen tot een succes te maken. Door de Stichting worden velerlei richtlijnen verstrekt om de aktie plaat selijk te organiseren, o.a. door met col lectebussen rond te gaan, met inteken lijsten, zakjes, enz. Persoonlijk achtte de voorzitter de zakjes-collecte het beste, aangezien alles in een tijdsbestek van 90 minuten moet plaats hebben. Hij wilde echter gaarne de mening der vergadering hierover horen en stelde daarom voor eerst een kopje koffie te nuttigen, hetgeen de aanwezigen werd aangeboden. Na de koffie gaven een aantal aan wezigen hun mening weer over de wijze van collecteren. Eenparig werd besloten een zakjes-collecte te organiseren, waar toe de zakjes reeds zaterdag 19 oktober huis-aan-huis zullen worden bezorgd, die dan maandagavond 21 oktober zul len worden opgehaald. Aan iedere afgevaardigde werd ge vraagd om tenminste met vijf personen uit zijn vereniging hieraan mee te wil len werken. Reclamestroken zullen bij de winkeliers worden bezorgd om in de étalages te hangen. Ter voorbereiding van een en ander werd besloten een comité van vijf per sonen te benoemen. Hierin namen zit ting de dames: mevr. Spaans, mevr. Luteijn-v. Pelt en de heren: A. C. van Overbeeke, I. Verduijn en J. Roofack. De heer v. d. Hooft sloot hierna de bijeenkomst met een woord van dank aan allen voor de opkomst en de toege zegde medewerking. Aanrijding. Zaterdagavond j.l. werd de 13-jarige knaap J. S. uit Breskens door een twee wielig motorrijwiel, bestuurd door A. v. d. K. eveneens uit Breskens, aange reden. Het ongeval gebeurde in de Dorps straat tijdens een muzikale rondgang door de plaatselijke muziekvereniging, waarachter veel kinderen liepen w.o. ook het slachtoffer. De knaap liep enigszins naar links en werd geschept door het motorrijwiel. De gewaarschuwde geneesheer, Dr. v. d. Maas, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Auto licht "beschadigd. Maandag j.l. werd de personenauto van dhr. J. de S., welke voor zijn wo ning op de Ventweg aan de Boulevard geparkeerd stond, licht beschadigd doordat een PTT-auto, bestuurd door V. uit Breskens, met één van de wielen op de trottoirband terecht kwam, er weer afschoof en tegen de auto van de S. botste. Verkeersongeval. Zaterdagavond, te pl.m. 6 uur, botste de 13-jarige J. W., die per rijwiel het ren", dacht hij grimmig. „Lieve deugd", besloot meneer Bergs- ma, op zijn gouden horloge kijkend, en opvliegend, het is al over elven en om twaalf uur heb ik een conferentie met mister Morefield!" Hij stopte zijn papieren in zijn tas en verliet dan haastig de kamer met een „tot ziens heren!" Meneer Van Drunen schopte tegen de prullemand en begon door z n kamer te ijsberen. „Vervloekte snob", schold hij nijdig, met zijn gouden sigarettenkoker 'alles goud, behalve zijn ziel die is zwart en goor Ik zal u wel vertellen, meneer de Hoog, als mijn zoon. die in Delft stu deert. op deze irritante wijze tot veel oudere personen zou spreken, ik hem behoorlijk de mantel zou uitvegen". Hij brak zijn nijdig betoog plotseling af, toen hij naar het vale gezicht van zijn assisten keek. Grote genade, wat spook te er allemaal door diens kop' „Toe, meneer De Hoog", zei hij vrien delijk en legde vertrouwelijk zijn hand op rijn schouder, „we hebben wel voor hetere vuren gestaan. Ik sta nog altijd naast u. Laat u vooral niet van de wijs brengen door al dat gedaas". Met maagpijn, heviger dan ooit te voren, was Karei de Hoog die avond thuis gekomen. „Noor", zei hij mat, teen ze aan tafel zaten, „ik kan niet eten". Zij drong niet, als een vorige keer, aan, dat hij iets moest gebruiken, of schoon ze wel wist, dat het niet zijn kruispunt WeijkmanlaanPh. van Kleefstraat wilde oversteken, tegen een personenauto, bestuurd door de heer H. alhier, die uit de richting van de haven kwam. De knaap liep een sleutelbeenbreuk op. De auto werd licht beschadigd. Ongeval. Maandagmorgen kwam de 15-jarige scholier N. V. uit Breskens op de Tech nische School te Oostburg zo ongeluk kig met zijn linkerhand in een draai bank terecht, dat de top van zijn pink in het ziekenhuis moest worden geam puteerd. Bedrijfsongeval. Gistermorgen heeft zich op de jacht werf van Gebr. Maas te Breskens een bedrijfsongeval voorgedaan. Toen de heer V. d. R. uit Breskens aan de fraisebank aan het werk was, sprong plotseling door onbekende oor zaak een stuk hout weg en trof hem in de rechterlies met het gevolg, dat een slagader werd afgesneden. Door een 2-tal personeelsleden werd eerste hulp verleend. Dr. Ossewaarde, die spoedig ter plaatse was, liet het slachtoffer per ambulance naar Oost burg overbrengen. Biervliet Demonstratie aardappelen verladen op het proefbedrijf in de Braakman. Ondanks het slechte weer was er voor de demonstratie aardappel-transport donderdagmiddag veel belangstelling. Voor het rooien van de aardappelen, ook op gemechaniseerde wijze, was het te nat, doch het ging bij deze demon stratie voornamelijk om de eenvoudige wijze van transporteren, waarbij veel arbeidskrachten uitgespaard kunnen worden. Het principe van het gedemon streerde was, dat de op het land gerooi de aardappelen per transportband ge laden worden in een landbouwwagen met opgebouwde graankleppen. Dit zijn dus de wagens die de meeste boeren al bezitten in verband met de nieuwere methode van graan oogsten. Het graan wordt niet meer in zakken gedaan, doch rechtstreeks na het dorsen los op de wagens geladen. Deze zelfde wagens nu kunnen effi ciënter gebruikt worden als ze voor de tweede maal in het seizoen ook nog bij de aardappeloogst ingeschakeld kunnen worden. Wanneer de wagens op de boer derij aankomen worden ze met garage- crikken omhoog gevijzeld, echter slechts aan één zijde, waardoor de wagen scheef komt te staan, ook op dezelfde manier als bij het lossen van graan. Het zij schot wordt open gezet en de aardappe len worden dan opgevangen in een trog, die een beweegbare bodem heeft, waar aan een versnellings-apparatuur is aan gebracht. De aardappelen worden dan met een schutketting opgevoerd tot on geveer 1 y2 m. hoogte, waardoor al het slijk nagenoeg van de aardappel wordt verwijderd, zonder dat men deze zelf beschadigd. Indien de boer zelf over een koelcel beschikt, kunnen de aardappelen daar in opgeborgen worden, zo niet, dan zijn de aardappelen gereed om verhandeld te worden en kunnen ze in zakken over gedaan worden. Voor de aanschaf van de opvoerband, de crik en de beweeg bare trog is een investering nodig van pl.m. f 5500,-. De heer J. van Dijke uit Groede, voor zitter van het demonstra tiebedrijf in de Braakmanpolder, dat een bezit is van de gezamenlijke landbouworganisaties, had voor de aanvang van de demonstra tie een hartelijk welkomstwoord gespro ken tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de Rijkslandbouwconsulent, ir. H. de Wit uit Axel, de heer Romeijn, werk tuigen-specialist van de Voorlichtings dienst, het bestuur van het proefbedrijf en diverse genodigden, die de land bouworganisaties vertegenwoordigden. Tn het bijzonder werd de heer P. Plad- det uit Biervliet verwelkomd, die de technische apparatuur leverde waar maag was, maar dat zijn zenuwen hem parten speelden. Zich voornemend, later alles eens rustig met hem te bepraten, met het gesnap van Hansje er tussen door ken 't niet stelde ze hem tac tisch voor, op de bank te gaan liggen. Moe van het vragen van Hansje, of pappa heel erg riek was, kleedde ze de jongen, onder protest dat het nog zo vroeg was, uit en bracht hem naar bed. Daarna zei ze haar man, dat hij ook beter naar bed kon gaan. Hij stemde dankbaar en apatisch toe; als ze hem maar niets vroeg. Zij ging later naar de slaapkamer en gaf hem een slaaptablet, hij onderging alles gewillig. Ook dat rij hem toestopte, zoals zij daarnet haar zoon had gedaan. Maar haar goede zorgen waren toch niet b machte, in zijn angstdroom het glimlachende ge laat te verdrijven van drs Bergsma, dat hem. temidden van wild ronddraaiende coördinaten, als een demonisch masker bleef aangrijnzen. Terug in de huiskamer liet Nora zich vermoeid in een stoel neervallen. Zij dacht: morgen gaat hij niet naar kan toor en dan moet ik met hem praten. Zij zou zich nu niet laten afschepen met rijn wrevelige opmerkingen, dat rij toch niets beerreep van rijn moeilijkheden, waarna dan het begonnen gesprek als zand ver-ebde. Het was allemaal ver anderd sinds die meneer Bergsma erbij was gekomen- van meneer Van Drunen had hij nooit ook maar een woord kwaad gezegd die was als een vriend voor hem. (Wordt vervolgd). mede gedemonstreerd werd. In een toelichting t dens de demon stratie zei de heer Romeijn o.m., dat door eendrachtige samenwerking van de boeren onderling het mogelijk moet zijn een dergelijke aardappeltransport-ap- paratuur aan te schaffen. Hierdoor worden de werkzaamheden aan de aard appelen belangrijk vereenvoudigd en is men in staat snel een goed produkt in de handel te brengen. Een aardappel die een goede behandeling heeft onder gaan, brengt op de markt doorgaans belangrijk meer op dan de aardappelen, die zo van het land in zakken worden gedaan en direct worden geleverd Met grote belangstelling werden de demonstraties gevolgd door de aanwe zige landbouwers. Men zag in het al gemeen wel een grote verbetering in de aardappeloogstwerkzaamheden, waar door belangrijk minder arbeiders nodig zijn dan voorheen het geval was. NieuwvHet Benoeming postcommandant Rijkspolitie. Met ingang van 1 oktober is tot post commandant alhier benoemd de wacht meester le klasse der Rijkspolitie uit Oostburg, de heer J. van Weelden, die met ingang van dezelfde datum in deze functie is bevorderd tot opperwacht meester. Retranchement Verkoop woning. In café Luteijn werd de woning ver kocht, laatst bewoond door Wed. M. Verdouw-Bouwens te Terhofstede. In gesteld werd op f 10.500,-. Koper werd de heer J. I. Schroder te Utrecht voor f 11.225,-. DUIVENSPORT Duivenver„Nog Sneller", Breskens. Uitslag Koppel wedstrijd Eede op zon dag j.l. Aantal duiven 78. 1 Joh. Pijcke. 2 Jn. Datthijn. 3 Ad. Verstraaten. 4 Ko Quaars. 5 Iz. de Jon ge. 6 Faas-d. R. 7 M. Quaars. 8 W. Bru nooge. 9 A. Cornelis. 10 G. Boek hout. 11 P. v.d. Walle. 12 Jac. Buize. 13 P. Blaakman. Koppel Poulen: 1 Joh. Pijcke. 2 Jn. Datthijn. 3 Ad. Verstraaten. 4 Ko Quaars. 5 Iz. de Jon ge. 6 Faas-d. R. 7 M. Quaars. 8 W. Bruij nooge. Snelste duif: 1 Joh. Pijcke. 2 Ko Quaars. 3 Jn. Dat thijn. 4 Iz. de Jonge. 5 Ad. Verstraaten. 6 Faas-d. R. Voetbal 4e klasse H Uitslagen van Zondag j.l.: ClingeOostburg 01. De stand is nu: Breskens 3 3 0 0 6 16— 3 IJzendijke 3 2 1 0 5 24— 2 Koewacht 3 2 0 1 4 11— 6 Steen 3 2 0 1 4 6—12 Yerseke 3 1 1 1 3 9— 6 Sluiskil 3 1 1 1 3 3— 3 RCS 3 1 1 1 3 4— 5 Oostburg 3 1 1 1 3 5— 6 Clinge 3 1 0 2 2 5— 5 Biervliet 3 1 0 2 2 6—19 Aardenburg 3 0 1 2 1 3—17 Lewed. Boys 3 0 0 3 0 3—11 Programma voor Zondag a.s.: CingeBreskensR.C.S.Biervliet Lewed. BoysOostburg; IJzendijke Koewacht; AardenburgSluiskil; Yer- sekeSteen. Nu Oostburg Clinge op eigen terrein klopte, meet Breskens zondag toch ook met twee winstpunten naar huis kun nen terugkeren. R.C.S. moet in staat zijn tegen Bier vliet de winst thuis te houden. Dit kan niet gezegd worden van Le wed. Boys, de rode lantaarndrager, die Oostburg op bezoek krijgt. We voorspel len winst voor Oostburg. IJzendijkeKoewacht kan een zeer spannende wedstrijd worden. We hou den het op IJzendijke vanwege het ter- reinvcordeel. Aardenburg zal de winst wel aan de gasten moeten laten. Yerseke zal alles in het werk stellen om Steen met lege handen naar huis te sturen. Wij houden het op een punten verdeling. FILMNIEU WS „Casino"-bioscoop te Breskens pre senteert U zaterdag 5 oktober as., om 8 uur Grant Williams in de spannende film „De mysterieuze moordenaar". Een op ware gebeurtenissen gebaseerd ver haal, dat u iedere minuut vaster klemt Enen-erende spanning rondom een serie in de ijzige greep der verschrikking, mysterieuze moorden. Zondag 6 oktober, om 4 en 8 uur, Christopher Lee en Adian Hoven in de spannende thriller De butler des doods, naar de roman van Edgar Wallace. Als Lord Arlington in London een dreigbrief ontvangt van een anonieme afperser, betaalt hij niet, maar wendt zich tot Scotland Yard. Voor de politie iets kan ondernemen, wordt Arlington dood gevonden voor het hoofdbureau. Dit is het begin van een serie misda den in London. Een film vol spanning en actie! Gevonden voorwerpen Sleutel, blauw jongensjasje, lederen bal, portemonnee met inhoud. Inlichtingen van 9-12 en van 14-18 uur politiebureau Breskens. Vismijn - Breskens Week van 22 t.e.m. 28 sept. 1963. 126 kg. bot 54 kg. schar 210 kg. schol 179 kg. tong 8 kg. kabeljauw 22 kg. wijting 7 kg. tarbot 19878 kg. export garnalen 832 kg. binnenl. garnalen 198 kg. onverkochte bot De Maatschappij voor Ooft- en Tuin bouw in West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft haar werkzaamheden thans ook uitgebreid tot het bevorderen van de aanleg van siertuinen. Voor de eerste maal zullen dezer da gen de resultaten hiervan bekeken wor den door een jury, voorlopig alleen nog maar in de afdelingen Schoondijke en Zuidzande. Tijdens een vergadering van de Ont wikkelingscommissie West Z.-Vlaande ren, hebben de burgemeesters van deze gemeenten uitvoerig gesproken over de mogelijkheid een gezamenlijke huisvuil - ophaaldienst te creëren. Al meerdere malen is dit plan in de Ontwikkelingscommissie ter sprake ge weest, doch de uitvoering van een der gelijke dienst stuitte vooral op een aan tal technische bezwaren. Thans wordt het de Ontwikkelings commissie bijzonder gemakkelijk ge maakt door een particulier aanbod. Deze particulier, waarvan de naam niet werd genoemd, heeft de Ontwikke lingscommissie aangeboden in alle W. Z.-Vlaamse gemeenten het huisvuil op te halen met een moderne vuilnisauto, die het volume huisvuil in de wagen kan persen, waardoor per keer belang rijk meer geladen kan worden dan thans de gemeentelijke vuilnisauto's kunnen bevatten. Voorts wordt bij de wagen beschikbaar gesteld een chauf feur, alsmede twee ophalers. Twee keer per week zou in iedere gemeente het huisvuil op deze wijze opgehaald kun nen worden waarvoor aan de gemeen ten, die zich bij een dergelijke regeling zouden aansluiten, f 15,- per gezin per jaar in rekening gebracht zou worden. Het huisvuil kan dus niet alleen in sneller tempo worden opgehaald, doch tevens kunnen de gemeenten hun ar beiders ander werk laten doen, waar door gemeentelijke diensten, die vaak zeer krap in het personeel ritten, in staat moeten worden geacht beter te kunnen functioneren. Algemeen voelde men voor dit plan, dat op korte termijn aan de raden van de gemeenten in West Z.-Vlaanderen voorgelegd zal kunnen worden. Het zal een grote verbetering zijn, vooral op hygiënisch gebied, als, zoals in de meeste dorpen gebruikelijk is, in- plaats van eenmaal per week, in de toe komst tweemaal per week het huisvuil kan worden opgehaald. Wel zal men dan nog moeten zorgen voor een cen trale stortplaats voor het huisvuil, wel ke tevens voorzien moet rijn van een goede op- en afrit. Gehoopt wordt dat de Ontwikkelings commissie niet te lang zal aarzelen om dit plan uitgewerkt aan de raden voor te leggen. Het zooi voor W. Z.-Vlaande- ren, waar in een groot aantal gemeen ten het huisvuil wel erg primitief wordt opgehaald, een grote verbetering zijn. Haast met te besluiten is te meer ge boden, daar voor de aanschaf van een dergelijke vuilnisauto een jaar levertijd gevraagd wordt. MILLIOENENORDER VOOR GEBR. POT. Bij de N.V. Scheepsbouwwerf Gebrs. Pot te Bolnes zullen voor rekening van de Fishery Products Ltd, St. John's. New-Foundland, vier hektrawlers van een nieuw type worden gebouwd. De bouw geschiedt volgens een patent van Eurotrawlers N.V., dat inhoudt, dat de vier schepen, elk met een visruim van 400 m3, hun vangst via een schuine goot over het achterdek scheep halen. De vangst wordt dan op het bescherm de achterdek mechanisch verwerkt om daarna in de vriesruimen te worden ge stuwd. De reder en chief-skipper van Fishery Products Ltd. hebben Japan, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Noor wegen, Canada en Nederland bezocht. Ondanks het feit dat de prijs in Canada als gevolg van regeringssubsidies iets lager cu zijn geweest, heeft de reder de millioenenorder in Nederland geplaatst. In het najaar van 1964 verschijnt het eerste van de vier visserijfabriekssche- pen op zee. De kiellegging geschiedt in het voorjaar. WEES EEN KONING WIN EEN WONING. Maandag j.l. is de grote nationale Bijstand-aktie weer begonnen, die georganiseerd wordt ten gunste van het bestaansdoel van het Koningin Juliana- Fonds. Dit fonds subsidieert instellingen werkzaam op maatschappelijk terrein. Loten in 10 verschillende afbeeldingen aangebracht, betrekking hebbende op de organisaties die men steun verleent, door het kopen van loten, te weten: Revalidatie, kampeerterreinen voor de ongeorganiseerde grotestadsjeugd, kin derbescherming, woonwagenwerk, ge zinsverzorging, zorg voor thuislozen, in-

De Schakel | 1963 | | pagina 2