meester le klas der rijkspolitie, de heer A. L. van Oijen te Groede. De cursus vangt aan, waarschijinlijk, op de eerste maandag in de maand ok tober, a.s. en zal dan verder iedere maandagavond gehouden worden. De gehele curus bestaat uit 10 lesavonden. breaker» i. Leger des Heils. In verband met het 75-jarig jubileum van het Leger des Heils in Zeeland zal op zaterdag 28 september (morgen) het muziekkorps van het Leger uit Dord recht een bezoek aan Breskens bren gen en concerteren. Zij maken om 10.30 uur een mars door de gemeente, waar na om 10.45 uur een ontvangst volgt door de burgemeester in ,.De Uitkomst". Om 11.30 uur concerteert het korps op de muziektent op het Spuiplein. Reddingsboot uitgevaren naar in nood verkerend jacht. Gisteren werd de tijdelijk alhier ge- stationneerde reddingsboot „Hoek van Holland" gewaarschuwd dat nabij de Noordhinder een jacht in moeilijkheden verkeerde. Onder leiding van reserve-schipper C. Erasmus voer men er heen. Halver wege de tocht kreeg men bericht dat hulp niet meer nodig was, daar een En gelse coaster het jacht op sleep geno men had naar de haven van Hoek van Holland. Chauffeur dodelijk verongelukt. De 38-jarige chauffeur, O. v. R. uit Breskens, in dienst van de visgroot- handel Obrie v. d. Heuvel, is maan dagmiddag pl. m. 2 uur, toen hij op weg was naar Denemarken, met zijn vracht auto nabij Rensburg in Sleeswijk-Hol- stein (D.) dodelijk verongelukt. Door onbekende oorzaak kwam hij in botsing met een hem tegemoetkomende vrachtwagen met aanhangwagen. De botsing was zo hevig, dat de heer Van R. op slag moet zijn gedood. De vracht wagen werd zwaar beschadigd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. De deelneming is alge meen. Het slachtoffer zal morgen ochtend in Breskens teraardebesteld worden. Ongeval. De heer F. K. uit Breskens is bij de Handelshaven met zijn voet tussen en kele balken bekneld geraakt. Dr. Osse- waarde verleende eerste hulp. Deze achtte overbrenging naar het zieken huis te Oostburg noodzakelijk. Ongeval bij veerhaven. Tijdens onderhoudswerkzaamheden bij de nieuwe veerhaven te Breskens, is de heer C. v. B. uit Hansweert van een steiger gevallen en via een vlot in het water terecht gekomen. Toen hij door zijn collega's weer op het droge getrok ken was, bleef hij verdoofd liggen. We genwachter C. Dieleman verleende eer ste hulp. De even later arriverende ge neesheer, dr. Ossewaarde uit Breskens, achtte overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. H engelwedstrijd. Zaterdag hield de hengelsportvereni ging „De Zeekrab", een onderlinge hen- gelwedstrijd aan de nieuwe veerhaven. De uitslag was als volgt: 1. A. Visser 1 vis, 160 pnt.; 2. Veldman, 1 vis, 140 pnt. 3. J. van de Velde, 2 vissen, 90 pnt.; 4. J. Catsman, 1 vis, 90 pnt.; 5. Sj. Rite- co, 1 vis, 80 pnt. 6. C. Dijl, 1 vis, 80 pnt.; 7. J. van Houte, 1 vis, 70 pnt.; 8. H. Brand, 1 vis, 40 pnt. 9. S. Versprille, 1 vis, 40 pnt. Algemeen klassement over 4 wedstrijden. 1. C. Dijl, 305 punten; 2. A. Kareis, 300 pnt.: 3. Fr. van de Bekke, 285 pnt.; 4. A. Reijckaert, 280 pnt.; 5. H. van de Voorde, 280 pnt.; 6. M. Zegers, 245 pnt.; 7. D. de Gruyter, 240 pnt.; 8. L. Riemens, 200 pnt.; 9. A. van Muiken, 200 pnt. 10. M. Beerens, 180 pnt.; 11. J. Catsman, 170 pnt.; 12. A. Visser, 160 pnt.; 13. A. de Looze. 150 pnt.; 14 Veldman, 140 pnt.; 15. I. Christiaansen, 130 pnt.; 16. P. v. Velzen, 95 pnt.: 17. J. van de Velde, 90 pnt.; 18. I. Verduyn, 90 pnt.;19. J. van Muiken, 90 pnt.; 20. Sj. Riteco, 80 pnt.; 21. J. van Houte, 70 pnt.; 22. H. Brand, 40 pnt.; 23 S. Versprille, 40 pnt. Zwemmend Redden. Het is een zeer verheugend feit, dat de gemeente Breskens nu enkele inwo ners heeft, die in het bezit zijn van Di ploma's zwemmend redden van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het red den van Drenkelingen. Deze gediplo meerde leden zijn nu volledig in staat, hun medemens eventueel te kunnen redden van de zo gevreesde verdrin kingsdood. De Bond spreekt de hoop uit dat volgend jaar nog meer inwoners van Breskens bereid zullen zijn om een op leiding te willen volgen, zodat ook zij in staat zullen zijn hun medemens te kunnen helpen en te kunnen redden van de zo gevreesde verdrinkingsdood. Jeugd van Breskens, kom, neem een goed besluit voor het volgend jaar en leert Zwemmend Redden en kom bij het begin van het nieuwe zwemseizoen naar het Wilhelminabad voor de nieuwe kur- sus. De kosten van zo'n kursus kunnen nooit een bezwaar zijn, daar de Instruk- teurs van onze Bond geheel kosteloos in hun vrije tijd opleiden voor dit zo be langrijke werk. Geslaagden voor de diploma's der Kon. Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. Jeugdbrevet no. 1. 10 t.e.m. 15 jaar. Flip Keijmel. Jeugdbrevet no. 2 10 t.e.m. 15 jaar. Bob Riemens Jeugdbrevet no 3 10 t.e.m. 15 jaar. Bob Riemens. Diploma A 16 jaar en ouder. De heer P. Houtzager, geheel. De heer Verschoor Theoretisch en Technisch. Mej. S. Vergouwe, Technisch. Zeeuwse collecte. Op verzoek van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk werk, wordt bo vengenoemde collecte gehouden van 30 sept. t.e.m. 6 oktober. De opbrengst is bestemd voor polio en spastische kinde ren. Wie zelf gezonde kinderen heeft, moet eens trachten zich in te denken hoeveel geduld, toewijding en.geld er nodig is om deize kinderen op de weg naar herstel voort te helpen. Moge deze collecte om het gehandicapte kind een groot bedrag opbrengen. Het zal tevens een grote voldoening zijn voor de dames collectrices, die gaarne hun tijd opoffe ren om de collecte zo goed mogelijk te doen slagen. Afscheid ds. Van Mechelen. Door zijn vertrek naar Heinenoord, nam Ds. J. B. van Mechelen, Geref. pre dikant te Oostburg, zondagmorgen af scheid als consulent van Breskens, wel ke gemeente hij 13 jaar gediend heeft. De preek was gekozen uit de woorden van Mattheüs 6 13b, „Want Uwer is het Koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid tot in eeuwigheid, amen". Hij was er zich van bewust, dat zijn werk hier niet af was, veel was er blij ven liggen wat gedaan had moeten wor den. Ds. Van Mechelen zei, ik had meer moeten en kunnen doen, maar mijn ar beid hier was bewust gericht naar dit gebed. Ook U heb ik met mijn werk hier naar deze lofverheffing willen heen lei den. Deze tekst, aldus Ds. Van Mechelen, staat in de Bijbel tussen haakjes, d.w.z. deze zin is er waarschijnlijk later tus sen gevoegd. Men vindt dit in zeer oude handschriften over Mattheüs al terug. Deze lofverheffing was het antwoord van de gemeente op het gebed van de '-oorbidder., laat ook dit uw antwoord zijn gemeente op het werk, dat ik hier voor u mocht doen en op het Evangelie, wat ik u mocht brengen. Nadat de preek beëindigd was, mocht Ds. Van Mechelen als zijn laatste werk in deze gemeente dhr. G. W. Buijze nog in het ambt van ouderling bevestigen. Hierna nam de heer C. Bakker, namens de kerkeraad het woord. Hij schetste in het kort het vele werk, dat Ds. Van Mechelen voor Breskens ge daan heeft; ondanks dat hij maar con sulent was. Altijd stond hij voor ons klaar en niets was te veel. Mede door zijn aktiviteit is ook deze mooie kerk gebouwd. Namens de gemeente werd hem als dank en aandenken een foto van de kerk geschonken en een kamer- en schemerlamp. De gemeente zong de scheidende pre dikant nog toe gezang 54 vers 1-2. Ds. Van Mechelen dankte de gemeen te voor deze woorden en de geschenken en verzekerde dat ze een mooie plaats in de pastorie van Heinenoord zullen krijgen. Na afloop van de dienst kreeg ieder gelegenheid persoonlijk van de familie Van Mechelen afscheid te ne men. Groede Blikseminslag. Tijdens het hevige onweer van maan dagnacht is de bliksem geslagen op de draad van het elektrisch net, waardoor een deel van de bewoners even buiten de kom der gemeente Groede, richting Breskens, zonder licht kwamen te zitten. Oostburg Raadsvergadering. De voltallige gemeenteraad van Oost burg kwam woensdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester J. L. v. Leeuwen. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van G.S., inhoudende de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een procedure tegen de door de heer Le Nobel ingediende vordering. Voorts deelden G.S. de raad mede, de rekening voor het woningbedrijf en de gemeenterekeningen over de jaren 1959 en 1960 te hebben vastgesteld. Uit een ontvangen rapport bleek, dat kas en bescheiden van de gemeente ontvanger, diverse kassen ter secreta rie en het woningbedrijf, waren gecon troleerd en in orde bevonden. De burgemeester deelde mede, dat van de N.V. P.Z.E.M. een plan is ont vangen tot aansluiting op het elektri sche net van verschillende onrendabele wijken. Jammer genoeg is er voor enke le gebieden te weinig animo, zodat deze bewoners niet zullen kunnen profiteren van de bijzondere regeling. Getracht zal worden nog eens een gesprek te heb ben met degenen, die negatief antwoor den en hen alsnog te bewegen tot aan sluiting over te gaan. De burgemeester beloofde de raad al in de volgende ver gadering een voorstel tot aansluiting van enkele gebieden aan de orde te zul len stellen. Voorts deelde de burgemeester mede, dat te Ocstburg een dependance wordt gevestigd van de Plattelands Bibliotheek uit Goes. Er komen 700 boeken, die drie maal per jaar zullen wisselen, zodat per jaar een boekenschap van 2100 boeken voor de bewoners van Oostburg ter be schikking zal staan. Aan de firma Strijdonck te Oostburg, werd bij onderhandse besteding gegund, de bouw van een noodlokaal voor de R.-K. U.L.O.-school. Indertijd stelde de raad hiervoor een aantal noodwoningen beschikbaar, die tot een noodgebouw zullen worden verbouwd. De onderhndse besteding kwam uit op een bedrag van f 25.542.waarbij het architectenloon en verschillende bijkomende kosten niet zijn inbegrepen. Totaal zal met het op zetten van de gebouwen en het geschikt maken voor de school een bedrag van ruim f 30.000,gemoeid zijn. De bouw is ondertussen zo noodzake lijk gebleken, dat in verband met de spoed die men moet betrachten de be steding onderhands is gebeurd. De raad verklaarde zich hiermede akkoord, zij het na enige diskussie. Ten behoeve van de landbouw van het Algemeen Bejaarden Tehuis te Oost burg op het Ledelplein. is een wijziging van het herbouwplan in voorbereiding. De gemeenterekening over 1961 werd aangeboden. Een commissie, bestaande uit de heren Van der Heijden, Dekker en Van Hee, zullen deze rekening nazien. De raad ging akkoord met een voor gestelde wijziging van de arbeiders overeenkomst. Een voorstel tot het vast stellen van een regeling tot toekenning van vergoedingen uit het krotoprui- mingsfonds aan gezinnen, die een krot woning gaan verlaten, werd na een zeer uitgebreide discussie, waaraan alle fracties deelnamen, door de raad goed gekeurd. De regeling houdt in, dat voor de ont ruiming van een noodwoning en het be trekken van een permanente woning, een bedrag vn f 250.ineens wordt verstrekt, alsmede f 25,- voor elk kind, dat onder de kinderbijslagregel valt. Voorts krijgt men voor het ontruimen van een noodwoning of krot, als men wordt opgenomen in een bejaardente huis, of bij anderen gaat inwonen een bedrag van f 125,ineens, alsmede f 12,50 voor ieder kind. Er is in de regeling nog een bepaling aangebracht, dat bij het bepalen van vergoedingen een loonnorm wordt ge hanteerd van f 8750,of lager en dan in bijzondere gevallen B. en W. van deze regeling kunnen afwijken. De heer de Coene wees er op, dat vooral de mensen die noodwoningen bewonen, jarenlang profiteerden van zeer lage huren en nu bovendien nog van deze regeling gaan profiteren. Hij wilde geen vaste regeling, doch wilde, dat de raad alle voorkomende zaken, geval voor geval gaat bekijken en een raadsbesluit neemt. Burgemeester Van Leeuwen bestreed deze opvatting, vond het onhanteerbaar, als de raad ieder geval dat zich voordoet apart wil behan delen. Noodwoningen worden in de Rijksregeling nu eenmaal als krot aan gemerkt, waarbij men wel dient te over wegen, dat belangrijke verhuiskosten en aanschaffingskosten dienen te wor den gemaakt, om een woningwetwoning fatsoenlijk te kunnen inrichten Na een zeer langdurige discussie werd de regeling tenslotte door de raad aan vaard. Mevrouw E. Brouwer-Brouwer werd in vaste dienst benoemd als onderwij zeres aan de O. L. school. Aan de R.-K. school werd medewer king toegezegd, voor de invoering van het vak handenarbeid. Het benodigde bedrag zal in overleg met de inspecteur voor het L. onderwijs worden vastge steld. De bebouwingsvoorschriften voor de landhuizen wijk in de Veerhoekpolder, werden vastgesteld, nadat de heer J. Barendregt de verzekering had gekre gen, dat ook gelegenheid zal worden ge geven voor de bouw van lagere bunga lows. De leden van de commissie woon- ruimtewet werden allen herbenoemd. De destructieverordening werd nog ge wijzigd en de heer Van der Vis werd verlenging gegeven van de vergunning tot het mogen exploiteren van eén ver koopgelegenheid voor frites en ijs op de Markt. Tijdens de rondvraag vroeg de heer A. Van der Heijden naar de zwembadplan nen. De voorz. zegde over de vordering van deze plannen een uitgebreide nota toe, en hoopte, evenals de gehele be volking van Ocstburg dat de bouw van een zwembad financieel binnen korte tijd mogelijk zal zijn. Voorts kreeg dit raadslid de toezeg ging, dat de straatverlichting nog voor de winter verbeterd zal worden op ver schillende punten. De heer J. Barendregt informeerde nog naar de plannen voor de openbare leeszaal. De raadsvoorzitter was van plannen in deze richting niets bekend en was ook in deze richting nooit bena derd. ROUWBRIEVEN Fa. SMOOR DE HULSTER. Breskem breskens Eerste steenlegging. Zaterdagmorgen heerste er in Bres kens een opgewekte stemming. Na lang wachten was het dan eindelijk zo ver. Als afsluiting op een nare periode van verwoesting en oorlogsgeweld, gevolgd door een levendige bedrijvigheid van de herbouw kon als inluiding van de af sluiting van de herbouwperibde de eerste steen voor het nieuwe gemeente huis van Breskens gelegd worden. Uiteraard was deze eerste steen al door vele stenen vooraf gegaan, want de bouw van het gemeentehuis la thans al zo ver gevorderd, dat men kan zien hoe het gemeentehuis er in de toekomst zal gaan uitzien. Er is een grote ruime hal met een bo dekamer, waar men zich kan melden, recht tegenover de hal is de secretarie ruimte. Links tegenover de secretarie ruimte vindt men de kamer voor de burgemeester, toiletruimte en enkele andere kamers o.a. voor de technische dienst. Bbven een ruime raadszaal, een ka mer voor B. en W. en een commissie kamer. Men zal in Breskens wel van veran dering weten, als het nieuwe gemeente huis over ruim 9 maanden zal zijn op geleverd. Burgemeester Eekhout zeide dan ook, nadat hij de eerste steen, hoewel met enige moeite, in de hal had ingemetseld- met de daarbij behorende oorkonde, dat hij zonder droefheid de slopers aan hun werk, het afbreken van het oude ge meentehuis had zien beginnen. Er was dan ook langzamerhand een haast on houdbare situatie gegroeid. Het gebouw voldeed in geen enkel opzicht meer. Als er B. en W.-vergadering was, moesten er in de burgemeesterskamer wat stoe len worden bijgezet en was er nauwe lijks plaats voor de omvangrijke stuk ken, die met het bestuur van een ge meente als Breskens nodig zijn. De raadszaal was een verschrikkelijke zaal, die als vergaderzaal geen dienst meer kon doen. Burgemeester haalde herinneringen op aan zijn beginperiode, toen de bo- venruimte van het gemeentehuis nog bewoond werd door het hoofd der school en het archief van de gemeente in een torenkamertje gevestigd was. Toen in 1944 Breskens totaal verwoest werd en ook het gemeentehuis veel te lijden had gehad stond al vast, dat er een nieuw gmeentehuis moest komen. Aanvankelijk had men de herbouw ge dacht op het Oranjeplein, doch de raad achtte de oude paats, waar men al zat in de Dorpsstraat beter, vooral toen de mogelijkheid er was, om uit te breiden, door de aankoop van een belandend pand. De diensten van de gemeente aan de gemeenschap namen met de wederop bouw belangrijk toe. Men begon enorm te kampen met een gebrek aan ruimte. Toch werd besloten eerst de wederop bouw van de gemeente af te werken, en eerst daarna te gaan denken aan het huis van de gemeente, aldus de burge meester. Deze prees zich gelukkig, dat er een goed samenspel is, tussen architect, de heer J. C. P. Loonen en de aannemer, de fa. Christiaansen uit Oostburg. Een eerste steenlegging zag de burge meester als een officiële daadstelling te genover 'n lange reeks van administra tive voorbereidingen. De burgemeester sprak de wens uit, dat het gemeentehuis snel in gebruik mag worden genomen en hoapte, dat 't lang zal duren, eer de koker met de oorkonde, die hij juist had ingemetseld, weer voor de dag komt. Door architect Loonen werd aan de burgemeester het bakje aangeboden, waaruit hij de cement had gehaald, dit bakje is ook gebruikt bij de eerste steen legging der woningwetwoningen in de Hullustraat, in 1946. Deze eerste steen legging luidde toen de beginperiode in van de wederopbouw van de gemeente Breskens, nadat in 1944 ruim 89 pCt. van de woningen verwoest, of zwaar beschadigd was. Voordat men in het nieuwe gemeente huis in aanbouw, getuige was van de eerste steenlegging was het gezelschap, dat hiervan getuige mocht zijn in het noodgemeentehuis, de voormalige mare chaussee-kazerne ontvangen. Hier kon men zien, dat de oorkonde getekend werd door burgemeester J. A. Eekhout, de beide wethouders, alle raadsleden en de gemeentesecretaris. Voorts tekenden de beide oud-wet houders, die de voorbereiding tot de bouw van het nieuwe gemeentehuis van nabij hebben meegemaakt. Voots werd meegetekend door de architect, de aan nemer, de directeur van de gemeen schappelijke Technische Dienst West- Zeeuws-Vaanderen en de beide plaatse lijke opzichters vn deze dienst, onder wiens leiding thans de bouw van het nieuwe raadhuis zich voltrekt. Na deze eerste steenlegging en het inmetselen van de oorkonde werd het gezelschap genodigden ontvangen door het gemeentebestuur in Eethuis Scher- beijn. Hier bood wethouder W. van der Hooft als eerste spreker aan de burge meester enkele foto's aan van de eerste steenlegging aan burgemeester Eekhout. De wethouder zegde namens de raad enkele vergrotingen van deze foto toe, die in het gemeentehuis een plaatsje zullen krijgen. Tevens werd het cementbakje sjmibo- lisch overhandigd. Ook dit zal in de toekomst een plaatsje krijgen in het met een cliënt. „Allright", zei meneer Bergsma, ter wijl ook hij opstond, „dan gaan we een volgende keer verder". Met zijn eeuwige glimlach voegde hij er aan toe; „Want ik heb nog meer in mijn portefeuille". Toen hij de kamer uit was, zei me neer Van Drunen nijdig: „Zo, dat col lege hebben we ook weer gehad". De stem van juffrouw Duval klonk door de luidspreker: „Meneer Van Drunen hier is de directeur van Hollanda vbor u!" „Goed Irma, laat meneer in mijn ka mer". Hij wuifde lachend naar zijn as sistent, die al met de knop van de deur in de hand stond om naar zijn kamer te gaan, en zei vrolijk: „Never down, fellow". (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1963 | | pagina 2