HOREN Alles ZIEN en over gezellig kolen stoken L U BENT WELKOM! ontwikkeling begonnen is en er nu mee verder dient te gaan. Hij kon volledig akkoord gaan met de voorgestelde plan nen en noemde het doorgaan hiervan het zijn of niet zijn op het gebied van de recreatie. In zijn antwoord stelde wethouder Zegers nadrukkelijk, dat het nodig is uitbreiding te geven aan de recreatieve ontwikkeling van Breskens. Hij kon zich voorstellen, dat het recreatieplan de gebruikers van landbouwgronden niet erg lekker zit, doch meende dat men op een bepaald moment een keuze moet maken tussen het algemeen be lang en dat van particulieren. Natuur lijk komt niet iedereen aan zijn trek bij deze plannen. Er moest een keuze gedaan worden om een zo harmonisch mogelijk geheel te krijgen, waarbij ook nog rekening moest worden gehouden met de bestaande ontwikkelingen. Bo vendien heeft men te maken met de z.g. rode lijn, de lijn voor de Delta werken, waarboven geen enkele bebou wing gecreëerd mag worden. Betref fende de opmerkingen van de heer Cambier, vond de heer Zegers het een onmogelijke opgave om eerst te over leggen met de landbouwers en naar aanleiding van de wensen die er in deze kring zijn, pas de plannen op te stellen. Het gemeentebestuur bepaalt het beleid, zo vond hij. Men is uiterst rechts be gonnen, om niet te ver van de bestaan de recreatie bij het Halve Maantje te kunnen beginnen. Het plan Kieweg is een plan in grote lijnen. Later zullen hiervoor de nodige aan passingen in het nlan gebracht worden. De wethouder ontkende, dat Hedenesse een monopolie-positie inneemt. Men zal rich met het indienen van de plannen aan de huidige bouwverordening dienen te houden, evenals anderen. Indien er een instantie, een zelfde soort huis wil bouwen, zal men dezelfde rechten als de Stichting Hedenesse verkrijgen, zo meende de wethouder. Er is bij het plan een zekere afwisse ling beoogd, waardoor de aantrekkelijk heid werd verhoogd. Het zou te ver voeren, aldus vond de wethouder, voor alle gronden een vast gestelde prijs te bedingen. De wijze van exploitatie van de grond zal later wor den geregeld. De wethouder ontkende, dat er waardevermindering van de landbouwgrond zal zijn, doordat dit uitbreidingsplan op de grond is gelegd. In tegendeel zo was zijn mening. De grond die we voorlopig niet nodig heb ben blijft landbouwgrond. Naar aanleiding van de gemaakte op merkingen door de heer Carels vond de wethouder, dat B. en W. de raadsuit- spraken inzake de opzet van het re creatieplan niet hebben genegeerd. In tegendeel. Er is in de samenwerkende commissie kustgemeenten voor de uit breidingsplannen rekening gehouden met deze uitspraak, doch wat thans be reikt is, was het hoogst haalbare. De commissie wilde niet verder gaan dan de huidige structuurschets. Er zal, zo verzekerde de heer Zegers, nog met de polder Oud en Jong Breskens overlegd worden. Voorts is er langs de kust ook hehoefte aan dagrecreatie, die ook in het plan is opgenomen. Er is niet al leen behoefte aan een groot centrum als Hedenesse, doch ook aan een zwem bad, een speelterrein, campings en dag recreatie. Getracht is met dit plan een harmonisch geheel te krijgen. Het plan van Zeebad Breskens om goedkope zomerwoningen te bouwen, is, aldus de wethouder, niet zo eenvoudig uit te vceren als het wel lijkt, daar er zeer kostbare openbare werken voor nodig zijn, o.m. riolering en waterleiding, om aan de hygiënische eisen tegemoet te komen, aangelegd mtoeten worden. Op dit gebied mogen er geen noodmaat regelen getroffen worden. Nadat de wethouder de bezwaren van de ver schillende leden had ontzenuwd, werd in tweede instantie het woord gevoerd door de heer Carels. die nadrukkelijk pleitte voor de goedkopere zomerwonin gen. Het belang van N V. Zeebad (waar geen winst wordt beoogd) zo meende dit raadslid, is het belang van Breskens. nistratle van de A.T.C., of u weet. dat ene Leibnitz in de zeventiende eeuw de differentiaalrekening ontdekte, even min dat Newton beweerde hetzelfde reeds eerder te hebben gedaan. Edison en Einstein hebben er waarschijnlijk op voortgebouwd, maar heel wat Ameri kaanse multimiljonairs, leiders van we reldconcerns. weten niet wat die ge leerdheid betekent die begonnen met kranten rond te brengen. Ik zou zeggen, dat doctorandus Bergsma zelf maar, met zijn academische kennis, onze ge gevens in statistieken en diagrammen moet verwerken. U en ik hebben waar achtig wel wat anders te doen". De dagen na die eerste bespreking verloor Karei de Hoog in zijn drukke werk; de accountants waren verder ge reisd naar België en Frankrijk. Doctor andus Bergsma was naar andere rayons en zou later de accountants nareizen. Voorlopig had hij dus rust. Toen, op een dag, stond hij cpeens weer voor hen. Hij schudde het harte lijk de hand en informeerde naar hun gezondheid. Meneer Van Drunen gaf zijn assistent een knipoogje, alsof hij wilde zeggen: „Je ziet 't we krijgen 'm wel klein". Als terloops zei meneer Bergsma: „O, ja heren, we mceten ook weer eens een bespreking hebben .wat denkt u van morgen elf uur?" Ta. dat schikte wel. zei meneer Van Drunen nonchalant. Maar toen ze opnieuw rond de tafel zaten, wisten ze niet, dat deze be spreking in feite een strijd zou worden, Breng een bezoek aan de Voorlichtingscaravan van de Stichting Vaste Brandstoffen. Met film, folders, haardmodellen en alle gewenste informaties wordt U volledig voorgelicht omtrent gezellig kolen stoken. Er moet haast gemaakt worden met de bouw van zomerwoningen, want juist nu is daar een enorme vraag naar. Zee bad heeft in het belang van de gemeen schap van Breskens dit zomerwonin genplan ontworpen. De heer Carels zou het in hoge mate betreuren, als dit plan door het recreatieplan onder de tafel gewerkt zou worden. De heer Carels bestreed nogmaals het plan om zomerwoningen aan de Kieweg te bou wen, die volgens hem veel te duur zou den komen. Men doorkruist de plannen van N.v .Zeebad, doordat de deskundige, o.a. de stedebouwkundige, wel erg snel van mening is veranderd, daar hij eerst geen bezwaar had tegen de bouw van zomerwoningen op de terreinen van N.V. Zeebad Breskens. Ook de heer Cambier kwam in tweede instantie uitvoerig terug op zijn be zwaren, die nog lang niet door de wet houder ontzenuwd waren, zo meende hij De wethouder vond, dat het derde ter rein voor een camping eveneens nood zakelijk was, om voor de heer Cappon, die boven de rode lijn van de Delta werken zit, een nieuwe camping in re serve te houden. Hij meende dat er in de toekomst voor drie kampeerterreinen volop werk zal zijn. In het plan, dat niet alleen voor nu, maar vooral voor de toekomst gemaakt is, aldus de wethou der, is rekening gehouden met de ver schillende Vormen van recreatie die er moeten zijn. De wethouder ontkende nog eens, dat Hedenesse een monopolie positie zou innemen voor wat betreft haar beslag op een groot terrein. Ook wethouder Van der Hooft verzekerde de raad nog eens, dat het plan door het college van B. en W. uitvoerig bestu deerd is en de vorm van een compromis inhoudt tussen wat men wilde en wat het hoogst bereikbare was. Hij meende dat het plan een bijdrage was om in Nederland meer recreatieruimte te cheppen, waaraan een zo grote be hoefte is. Ook burgemeester Eekhout verdedigde het plan, dat hij een groots plan voor de toekomst noemde. Nadat een aantal bezwaarschriften waarbij de wapens verder zouden wor den beproefd. Apropos, zei meneer Bergsma, wisten de heren al dat mister Herrison naar Amerika was? Nee, dat wisten ze niet, maar mister Harrison was wel al vaker naar New York ge weest; hij zou ook wel weer terugkomen- „Mister Hrrison komt niet terug, he ren". Wat zegt u", vroeg Karei verschrikt, mister Harrison „Komt niet meer terug". „Dat begrijp ik niet", zei meneer Van Drunen, „gaat dat dan zomaar, zonder afscheid? Ik begrijp er niets van". „Orders van New York", lichtte me neer Bergsma toe „Houdt verband met de reorganisatie. Morgen komt zijn af losser, mister Morefield, een scherpzin nig manager; die gaat persoonlijk de zaken ter hand nemen". Reorganisatie dat woord kende Karei de Hoog maar al te goed, het gaf hem een lichte schok. En mister Harri son was voor goed weg „Maar kom heren", hoorde hij uit de verte de stem van meneer Bergsma, „we zullen beginnen. Ook deze en volgende besprekingen houden verband met de reorganisatie". Terwijl hij een bundel papleren uit zijn tas haalde, keek hij beurtelings de belde anderen aan en vroeg met een be minnelijke glimlach: „Ik wil graag weten, heren, wat uw oordeel is over de takken van weten schap, psychotechniek en technologie". (Wordt vervolgd.) op verzoek van de raadsleden in stem ming was gebracht, werd het plan ten slotte aanvaard. Burgemeester Eekhout sloot de ver gadering, die hij beslissend had ge noemd voor de ontwikkeling van Bres kens als badplaats. Biervliet Raadsvergadering. De aanbesteding van het tweede ge deelte van de weg Nieuwlandse Molen- IJzendijke leverde het resultaat op dat men verwacht had te kunnen gunnen. Het bedrag van f 53.500,waarvoor de laagste inschrijver, de fa. de Ruijsscher Zn. te Biervliet, inschreef, was aan merkelijk boven de begroting. Een sa- menspreking tussen de fa. de Ruijsscher en de gemeente bracht de inschrijvings som terug tot f 51.300,terwijl de be groting op grond van de verouderde eenheidsprijzen werden herzien. Inclu sief de geraamde kosten van het aan brengen van grond, zand, asfalt a f 17.200,dienen de totale kosten van de wegverbetering, exclusief kosten van voorbereiding en dagelijks toezicht op f 68.500,te worden gesteld. Op de be groting 1963 is reeds een bedrag van f 51.000,uitgetrokken, zodat B. en W. voorstelden nog f 17.500,te voteren, de raad besloot. De te verwachten sub sidie in dit werk is f 24.000,waarvan reeds f 20.000,definitief toegezegd. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord alsmede met de gunning van het werk aan de fa. de Ruijsscher. Besloten werd de aansluitingswegen van de kom op de nieuwe Provinciale weg in eigendom en beheer van de Pro vincie over te nemen. De Provincie is bereid voor de aansluiting vanaf de Gentsestraat ter lengte van 80 m. een afkoopsom voor onderhoud te betalen van f 7.555,en voor de aansluiting vanaf de Weststraat, ter lengte van 230 m. f 26.110,terwijl de eigendom van genoemde aansluitingen door de ge meente dient te worden overgenomen tegen betaling van f 1,de massa. De raad ging aak hiermee akkoord, niet nadat de heer G. Claijs de verlichting van deze toegangswegen aan de orde had gesteld, wat zijns inziens een taak is, die aan de Provincie behoort. G.S. zal door B. en W. over dit verlichtings probleem worden benaderd. Besloten werd de woningwetwoning. Singel 24, aan de bewoner L. A. Nijssen te verkopen voor f 12.4747,en de wo ningwetwoning Singel 26 aan de bewo ner A. C. Krijger, voor f 12.853,Beide kopers verklaarden zich akkoord met de taxatieprijs. in het kader van de krotopruiming werd besloten de percelen, Gentsestraat 13, 39, 54, 37, 21, 30 en 78, van de resp. eigenaren J. van der Linde, I. de Kessel, I. Versluijs-van der Linde, de erven C. Dees, A. Riemens, A. Vonhout en I. A. Versluijs voor f 200,per perceel aan te kopen. Van drie der eigenaren is er nog geen definitief bericht of ze akkoord gaan met het gemeentelijke aanbod. Te zijner tijd zullen genoemde percelen van gemeentewegen worden gesloopt. De destructieverordening werd gewij zigd, alsmede het Alegemeen ambtena ren Reglement, de arbeidsovereen- komstenverodening en de verplaat- singskbstenverordening. De verordening inzake I.Z.A. regeling instituut Ziektekosten Ambtenaren) werd gewijzigd, in die zin, dat thans de overschrijding van 5 pCt. van het sa laris door uitermate hoge kosten voor verrichtingen en leveringen in aanmer king komt voor een vergoeding. In verband met de verhoging van de vergoeding per leerling tot f 14,per 1 jan. 1962 werden de bedragen van de af rekening 1962 en het voorschot over 1963 herzien. Dfcor de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid werd een pre mie toegekend, ingevolge de premiere geling woningverbetering en splitsing aan H. Bracke van f 888,89 en aan Jac. Dreve van f 190, Schoondljke Schoondijkse Gemeenschap besluit tot de oprichting van een open lucht museum van landbouwwerk- en voertuigen over te gaan. Het Bestuur van de Schoondijkse Ge meenschap heeft in zijn laatst gehou den bespreking, onder vooritterschap van Burgemeester J. C. Hoftijzer, be sloten over te gaan tot de oprichting van een openlucht museum van land bouwwerktuigen en landbouwvoertui gen. Men wil trachten door het leggen van contacten met de landbouworgani saties en met de landbouwers persoon lijk zoveel mogelijk materiaal bijeen te krijgen. Dit materiaal zal niet in een park worden opgesteld, doch in de di verse groenstroken van het dorp. Bij elk voorwerp zal een bord geplaatst wor den aangevende de naam van het voor werp en de herkomst. In verband met het bezoek van vreem delingen zal de aankondiging uiteraard in de diverse talen geschieden. Met deze opstelling bereikt men tevens dat de bezoekers een aangename wandeling door het dorp kunnen maken. Indien het plan eenmaal verwezen lijkt is zal een plattegrond van de ge meente vervaardigd worden, aangeven de de plaatsen van opstelling en een beschrijving van het opgestelde. De bestuursleden van de Schoondijkse Gemeenschap waren unaniem van oor deel dat deze oprichting i.v.m. het ver dwijnen van vele voorwerpen die op de landbouw betrekking hebben, het zeker gerechtvaardigd is een dergelijke ver zameling aan te leggen, daar sinds men- sen-heugenis het middel van bestaan in West Z.-Vlaanderen de landbouw is geweest. Dat Schoondijke hiervoor de aangewezen plaats was, kon zonder meer geconcludeerd worden uit zijn sleutelpositie in deze landbouwstreek. Zijn sleutelpositie dankt het aan de vele onderwij sinstellingen op landbouwge bied. In Schoondijke zijn de navolgende scholen gevestigd: Middelbare Land bouwschool, Lagere Land- en Tuin bouwschool, Landbouwhuishoudschool en de Landbouwpraktijkschool „Prins Wil lem". Reeds nu kan gemeld worden dat het plan reeds ingang gevonden heeft, daar reeds enkele toezeggingen van schen kingen zijn ontvangen. De burgemeester verklaarde zich gaarne aanbevolen te houden voor het in ontvangst nemen van schenkingen, tips, enz. Oostburg Eeuwfeest Oostburgse Harmonie. De harmonie van Oostburg heeft za terdag en zondag, begunstigd door idea le weersomstandigheden, haar eeuw feest gevierd. Zaterdag was er eerst een receptie in hotel Victory Burgemeester J. L. van Leeuwen opende de rij van sprekers, door zijn grote erkenning uit te spreken, voor wat de Harmonie voor Oostburg betekent. Er gaat geen gelegenheid voorbij of de Harmonie is present, om de eestelijkhe- den op te luisteren. Een gemeenschap is zonder muziekgezelschap haast on denkbaar, aldus de burgemeester. Na-

De Schakel | 1963 | | pagina 2