werf-de Ronde. Het predikantengezin heeft twee kinderen. Verbetering Rotonde. De Rijkswaterstaat is aangevangen met de verbetering van de rotonde. De stenen omranding wordt vervangen door een stevigere afscheiding. Wan neer nu ook de totaal onvoldoende ver lichting nog eens de nodige aandacht kon verkrijgen dan zou de verkeers veiligheid op dit zo drukke punt nog groter worden. Aardenburg Opening kleuterschool. Maandagmiddag had de officiële ope ning plaats van de R.-K. kleuterschool Lentebloesem". Het is een van de fraaiste schooltjes, die de laatste tijd zijn gebouwd. De school heeft twee haaks op elkaar aansluitende lokalen, gezellig, maar vooral doelmatig inge richt, met in het midden een kamer voor de leidsters, opbergruimte en toiletten. De ontwerper der school, de architect J. C .P. Loonen uit Breskens, kreeg dan ook van de diverse sprekers en spreeksters, de nodige pluimpjes voor dit fraaie stukje architectuur. Bijzonder verheugd over de nieuwe school toonde zich Aardenburgs pastoor Dierick, die zei het kleuteronderwijs te beschouwen als een eerste fase op weg naai* de maatschappij. Hoe de kleuters zelf over hun nieuwe aanwinst dachten, zeiden zij in een goed ingestudeerd liedje, dat begon met de woorden: ,/t is vandaag een heel groot feest en voor ons kleuters wel het meest". Pastoor Dierick, die het schoolgebouw inzegende en daarna een herinnerings steen inmetselde, verwelkomde de ge nodigden namens het schoolbestuur. Voorts dankte hij het gemeentebestuur van Aardenburg voor de medewerking, waarbij hij onder meer wees op de gro te steun, die oud-burgemeester J. M. A. C. van Dongen bij de voorbereidingen heeft verleend. „Men zou haast wensen nog kleuter te zijn", zei Aardenburgs burgemeester M. G. M. van Berckel, die schoolbestuur en leidsters gelukwensen aanbood na mens het gemeentebestuur. Hij sprak de hoop uit. dat de resultaten zullen be antwoorden aan de verwachtingen, die men daarvan koestert. Mejuffrouw M. J. de Jonge, inspectri- ce voor 't kleuteronderwijs, zei dat de provincie Zeeland op het ogenblik erg mooie scholen kent, maar dat in Aar denburg van volmaakt kan worden ge sproken, omdat daar letterlijk aan alles is gedacht. De naam „Lentebloesem" vond zij toepasselijk gekozen, omdat het leven van de kleuters op deze scholen eerst goed tot bloei komt. Zij wenste de leidsters veel geluk en voorspoed met hun werk. De inspecteur voor het R.-K. lager- en kleuteronderwijs in het bis dom Breda, rector J. Verdurmen, ge waagde eveneens van een verrassend mooie schoolvorm. Architect Loonen dankte het school bestuur voor de hem verleende op dracht. Zijns insziens komt een groot deel van de hem toegezwaaide lof toe aan de aannemers en onderaannemers, met wie hij zeer prettig zei te hebben samengewerkt. Biervliet Uitgesteld. In verband met de late oogstwerk- zaamheden heeft men besloten de re gionale ploegwedstrijden voor westelijk Zeeuws-Vlaanderen die a.s. zaterdag te Biervliet zouden worden gehouden, nog een week uit te stellen. Cadzand Wielerronde. Zaterdag j.l. gaf burgemeester J. A. Leenhouts om half drie het vertreksein aan 27 nieuwelingen, die de 70 km. lange wielerronde hiermee begonnen. Het was een spannende wedstrijd In de onder ideale omstandigheden ver reden ronde, schudde Wim du Bois uit Zuidzande, bijna al zijn tegenstanders van zich af, om tenslotte zijn laatste 2 belagers Gagy Minnebbo en Jan Veer man in de eindspurt met vele lengten te verslaan. Rini Wagtmans en Ton Hollemans sprongen als eersten weg, spoedig inge lopen door Du Bois en Minneboo en even later door Veerman, Rosendaal en Slings, zodat we 7 renners aan de lei ding kregen, met daarachter weer een groep van 7 man. Zo bleef het lange tijd' tot ongeveer 60 km. gereden was en groep 2 een halve rbnde achter was ge raakt. Daarna viel er weer een beslis sing. Veerman beantwoordde een de marrage van Roosendaal en probeerde alleen een bres te slaan, maar Wim du Bois was attent en in een formidabele rush trok hij over Veerman heen en dubbelde groep 2. Jan Veerman en de naar voren gekomen Minneboo achter haalden Wim echter weer. Wim du Bois zegevierde tenslotte in de eindsprint. De uitslag werd dan: 1. W. du Bois, Zuidzande; 2. G. Minne boo, Heenvliet; 3. J. Veerman, Oude- lande; 4. B. Slings, Alblasserdam5. K. Roosendaal, Steenbergen; 6. A. Holle mans, Rijsoord; 7. R. Wagtmans, Zun- dert; 8. C. de Wolff, Souburg; 9. W. de Feber, Sluiskil; 10. A. Deelen, Nieuw Lekkerland; 11 C. Rentmeester, Ove- zande; 12. A. Kornelis, Biervliet; 13. E. Dhont Eede; 14. J. de Vrieze, Souburg 15. J. Roosendaal, Steenbergen. Conferentie leerkrachten huishoud scholen. Op 18 en 19 oktober a.s. oragniseert het vormingscentrum „Hedenesse" in hotel „De Wielingen" een conferentie voor leerkrachten van de Zeeuwse in dustrie- en landbouwhuishoudscholen. De bedoeling is om te komen tot een gesprek over de vorming van de huis houdschoolmeisjes. Hiertoe zal mej. C. Jonker, directrice van het vormings centrum voor meisjes „De Vonk", een inleiding houden. Groede Herdenkingsdienst. Zondag jl. werd te Groede in de Ned. Herv. Kerk een bijzondere dienst ge houden. Herdacht werd het feit, dat de Hervormde gemeente 350 jaar geleden haar eerste eigen predikant kreeg, die op 14 juli 1613 zijn intrede te Groede deed. De plaatselijke predikant, ds. H. W. Doornink, hield een prediking naar aan leiding van Jes. 40 8, waarin de na druk vooral viel op het tweede gedeelte van de tekst „Maar het woord Gods be staat in eeuwigheid". Direct na de preek sprak de president- kerkvoogd, de heer J. P. van Dijke, waarin de historie van de kerk, die nauw verweven is met die van de bur gelij ke gemeente Groede, onder aan dacht van de talrijke kerkgangers werd gebracht. Het ontstaan van de gemeente Groede in de twaalfde eeuw, het bouwen van de eerste kerk in de veertiende eeuw, ter wijl in 1613 de bevestiging van de eerste eigen predikant volgde. Deze historische toespraak werd be ëindigd met het voorlezen van twee coupletten van het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Wethouder C. Cijsouw was de eerste die gelukwensen aanbood. Hij deed dit namens de burgelij ke gemeente. Voorts werd gesproken door de heer J. de Kra ker uit Zaamslag namens de Provinciale kerkvergadering, ds. C. van Evert, na mens de ring van predikanten, waar toe ook Groede behoort. Ds. Van der Molen voerde het woord namens de Vrij Evangelische Gemeente, terwijl ds. Brezet sprak namens de buurgemeente Nieuwvliet. De bijzondere dienst werd opgeluis terd met fraai orgelspel van de 'organist A. Cijsouw, het kerkkoor van Zuidzande o.I.v. de heer J. Cappon, terwijl de heren Basting uit Retranchement beiden op trompet, enkele fraaie werken van Bach ten gehore brachten. Hoofdplaat E.H.B.O.-cursus. De R.K. E.H.B.O.-vereniging zal bij voldoende deelname in het komende winterseizoen een cursus organiseren in het R.K. Parochiehuis aan de Oost- langeweg. Deze cursus zal evenals an dere jaren worden gegeven door dokter Lockefeer uit IJzendijke. Wè&terlandkerkje Benoeming hoofdleidster. Aan de bijzondere kleuterschool te Waterlandkerkje is als hoofdleidster be noemd mevr. C. P. Vroege-van de Vijver te Aardenburg. De tegenwoordige hoofd leidster, mej. M. A. van Meenen uit Breskens, is m.i.v. 1 oktober a.s. als zo danig benoemd aan de kleuterschool te Goirinchem. IJzendijke Brandwonden opgelopen. Mevrouw H. D. alhier, liep brand wonden op, doordat een ketel kokend water over haar heen viel. Het ongeluk gebeurde, doordat zij tegen een tafeltje stootte, waar de ketel op stond. Met brandwonden aan het gezicht, rug en armen, is zij in het ziekenhuis te Oost burg opgenomen. Voetbal Uitslagen van Zondag j.l.: 4e klasse H BiervlietYerseke 37; Oostburg Breskens 35; KoewachtClinge 13; SluiskilR.C.S. 01Lewed. Boys Steen 13. Programma voor Zondag a.s. BreskensBiervliet; R.C.S.Koewacht; Lewed. BoysSluiskil; IJzendijke Steen; YersekeAardenburg. 12.30 uur. Breskens 2Biervliet 2. Vismijn - Breskens Week van 1 t.e.m. 7 september 1963. 237 kg. bot. 33 kg. schar. 120 kg. schol. 290 kg. tong 1 kg. kabeljouw. 120 kg. wijting. 14 kg. tarbot 24246 kg. export garnalen. 1848 kg. binnenland garnalen. 1719 kg. doorgedraaide garnalen. 36428 kg. haring. Gevonden voorwerpen Gladde gouden ring, blauw kinder jasje, witte leren dames handschoen, diverse sleutels, wit kinderschoentje, bagagebevestiger (spinnekop)nylon hoes voor parapluie, diverse portemon- naies, doos met bussen Vim. Inlichtingen bij de Rijks Politie te Breskens. FILMNIEUWS „Casino"-bioscoop te Breskens pre senteert U zaterdag 14 sept., aanvang 8 uur, Brigitte Bardot en Marcello Mas- troianni in de fascinerende film „Privé Leven". Uit de veilige beschutting van haar ouderlijk huis wordt zij overge bracht naar de hel van roem en publi citeit, waarmede een filmster zich moet omgeven. Alle schandaalbladen publiceren haar beeltenis in alle denkbare standen en haar romances, werkelijk of gefingeerd, gaan van mond tot mond! Want wee de ongelukkige, die sensu ele schoonheid aan talent paart en door golfslag van de roem wordt over spoeld Brigitte Bardot speelt de rol van haar eigen leven en zij zingt het bekende „Sidonie". Zondag 15 sept., aanvang 4 en 8 uur Steve Cochran in de spannende avon turenfilm „De zwarte panter". Een thriller van de beste klasse, die U anderhalf uur in uiterste spanning zal houden. DUIVENSPORT Duivenver„Nog Sneller". Breskens. Uitslag prijsvlucht uit Chateroux op 31 aug. j.l., jonge duiven. Los 8.40 u. Aank. Ie duif 19 u. 50 min. 26 sec., snelh. 788 m. per min. 1, 14 A. J. Vermeulen. 2 J. v. Oosten- brugge. 3. 24 en le overd G. Dusar- duijn. 4, 12 Joh. d. Krijger. 5, 7, 11 Ver- sprille-K. 6 Ko Quaars. 8 Jn. van Gijs. 9, 10 A. Bondewel. 13 A. Cornelis. 15 J. dat deze zou worden overgeplaatst hij werd directeur van het bijkantoor Amsterdam. „Wat zegt u", stamelde hij, „u gaat weg?" „Maar dat wist u toch, meneer De Hoog, het was toch al lang in de pen". Karei de Hoog zweeg een poos, daarna zei hij ernstig: „Luister eens, meneer Van Drunen, ik voel dat er weer nieuwe dingen op komst zijn. de heren uit New York gaan natuurlijk weer rationalise ren of reorganiseren of wat dan ook. Die Bergsma lijkt zich hier voor een poos te installeren en u gaat naar Amsterdam". „Ja, en dan komt u natuurlijk in mijn plaats en u wordt door een ander ver vangen net als op een schaakbord". „En wie zou mijn vervanger dan wor den?" „Tja dat weet ik niet, maar „Veronderstel eens, meneer Van Dru nen, dat doctorandus Bergsma uw assistent wordt? Nee, dat geloof ik niet", zei meneer Van Dru nen. Karei schudde driftig het hoofd". „Nee, niet mijn assistent natuurlijk maar mijn onmiddellijke chef Hij haalde zijn vingers door zijn haar en trok daarna nerveus aan zijn das. Op dat moment doorzag meneer Van Dru nen zijn ondergeschikte. „Dat is niet te hopen voor je „arme kerel", dacht hij meewarig. Luchtig antwoordde hij „Leiders van concerns en speciaal Amerikaanse bemoeien zich gewoon lijk meer met de belangen van hun zaak dan met de belangen van hun mensen, maar dat slaat toch zeker niet op u. Herinnert u zich nog, wat mister Harrison over u zei tijdens het diner?" Meneer Van Drunen lachte zorgeloos. „U kent mijn theorie van het schuim op de ketel, geen nodeloze angst, alstu blieft". Nora vermeed het angstvallig, hem met vragen lastig te vallen. Intuïtief voelde zij dat er weer hoogspanning was op kantoor Hoewel de woorden accoun tants en econoom haar weinig zeiden, wist zij maar al te goed, dat de maag krampen van haar man daar alles mee te maken hadden. Een man moest wel van ijzer of staal zijn om daartegen ge hard te zijn. En Nora wist maar al te goedhaar man was geen man van ijzer of staal. Zij kon enkel maar hopen, dat het net als de vorige keer zou gaan toen die Amerikanen er waren en daarna die mensen werden ontslagen. Toen had hij voor het eerst over zijn maag geklaagd, maar later, toen alles voorbij was, wa ren met zijn teruggekeerde rust ook zijn maagklachten verdwenen. Als hij zich maar eens uitpraatte tegenover haar. Waar was de tijd gebleven, toen hij haar al zijn zwarigheden opbiechtte: „Ach, Noor, wat heb ik, arm. edzsaier. je eigenlijk te bieden. Een kantoorbe diende is nooit zeker van zijn bestaan Ook was ze toen nog bij machte hem te troosten en op te beuren. Hoe anders was dat allemaal geworden! Maar Nora wist ook niet, hoe haar man, in tegenstelling tot de vorige keer toen dat ontslag van zijn oude collega's hem pijnigde, nu was aangetast door vrees. En dat hij bang was, zijn vrouw zijn angst te bekennen. Maar door zijn geslotenheid en on aangename humeur kregen haar eigen zenuwen het te pakken. De grove, lompe vrouw, die haar, vroeger altijd zo gezellige huis met haar eeuwig werkrumoer en platte volksdia lect verstoorde, werkte ontzettend op Nora's zenuwen. Op een dag raakte zij buiten zichzelf van drift toen juffrouw Polderman met een zwaai van haar lange arm een dure pul van de salon tafel zwiepte, die aan gruzelementen op de vloer kletterde. Zij had haar een lompe werkmachine genoemd, zonder hersens en had haar de kamer uit ge jaagd. Zij viel in een stoel neer in een de Meester. 16 L. de Meester. 17, 18 A. de Meester. 19 W. Bruijnooge. 20 A. Hamelijnck. 21, 25 H. de Krijger. 22 C. J. v. Opdurp. 23 G. Boekhout. 26 W. Verstraete. Uitslag prijsvlucht uit Quivrain op 1 sept. j.l., o. en j. tegen elkander. Los 8.5 u. Aank. le duif 9 u. 12 min. 12 sec., snelh. 1632 m. per min. 1, 5, 21 Jac. Jacobs. 2, 48 J. v. Oosten- brugge. 3, 12, 20, 31, 41, 45 en le overd. Joh. Carels. 4, 54 Ko Quaars. 6, 16 M. Quaars. 7 Jn. Datthijn. 8 P. Blaakman. 9, 14, 19 Iz. Klaaijsen 10 Jac Jansen. 11, 18 J. Quaars-L. 13 Jac. Wisse. 15, 34 Jn. Faas. 17, 33 A. Vermeulen. 22 Ad. Verstraaten. 23, 52 Jac. Faas-d. R. 24, 50 Jac. Pleijte. 25 Jn. van Gijs. 26, 35 H. de Krijger. 27 A. v.d. Voorde. 28 J. v.d. Broecke. 29. 32 C. Jansen. 30 P. Pleijte. 36 M. Leurgans. 37, 38 P. v.d. Walle. 39 H. Schelstraete. 40 Jn. Pleijte. 42, 43, 57 G. v.d. Velde. 44 Joh. Pijcke. 46, 49 W. Bruijnooge. 51 Iz. de Jonge. 53 C. J. v. Opdurp. Uitslag prijsvlucht uit Quivrain op zondag j.l., oud en jong tegen elkander. Los 8 u. 5 min. Aank. le duif 9 u. 17 min. 44 sec., snelh. 1508 m. p. min. 1 J. Quaars-L. 2 W. Bruijnooge. 3, 17 A. v.d. Voorde. 4, 15, 28 Jn. Datthijn. 5, 48 J. Adam. 6 Jn. Pleijte. 7 P. Pleijte. 8 J. v. Oostenbrugge. 9, 10 14 16, 18, 23, 37. 46 Joh. Carels. 11, 2i, 30, 34 Ko Quaars. 12, 22 M. Quaars. 13 M. de Reu. 19 H. Schelstraete. 20, 24, 26 Jac. Wisse. 25, 35. 40 Jn. v. Gijs. 27, 31 P. Blaak man. 29 I .Klaaijsen. 32 Jn. Faas. 33 Br. Verstraate, 36, 43 A. Cornelis. 38, 52 G. v.d. Velde. 39, 47 J. v.d. Broecke. 41 Joh. Cornelis. 42 G. Boekhout. 44 R. v. Quekelberghe. 45, 50, 51 C. J. van Op durp. 49, 55 Joh. Pijcke. 53 J. Donze. 54 A. Vermeulen, le overd. Jac. Jacobs. Kampioenschap 1963: Oude duiven: 1. Iz. de Jonge, 625 p.: 2. P. v.d. Walle, 603 p.; 3. J. v. Oosten- brugge, 528 p.; 4. Br. Verstraate, 503 p.; 5. J. Adam, 440 p. Twee afgegeven: 1. A. Bondewel, 1470 p.; 2. J. de Meester, 1111 p.; 3. Br. Ver straate, 1080 p.; 4. A. Vermeulen, 1011 p.; 5. A. Cornelis, 785 p. Jonge duiven: 1. A. Cornelis, 737 p.; 2. Jn. v. Gijs, 591 p.; 3. P. Cornelis, 589 p.; 4. Jn. v.d. Broecke, 564 p.; 5. Jn. v.d. Broecke, 548 p. Midfond: 1. W. v. Quekelberghe, 304 p.; 2. J. Klaaijsen, 270 p.; 3. A. de Hul ster, 244 p.; 4. J. de Meester, 243 p.; 5. J. de Meester, 223 p. Midfond jonge duiven; 1. A. Bonde wel, 482 p.; 2. A. Vermeulen, 390 p.; 3. A. Vermeulen, 299 p.; 4. A. de Meester, 290 p.; 5. G. van Grol, 228 p. Fond: 1. G. Dusarduijn, 299 p.; 2. A. Hamelijnck, 219 p.; 3. J. Carels, 170 p. Generaal: 1. A. Bondewel, 2147 p.; 2. Br. Verstraate. 1913 p.; 3. A. Vermeu len, 1732 p. P. V. „Strijd in vredete Groede. Uitslag prijsvlucht uit Quivrain op zondag j.l. Los 8.05 u. Aank. le duif 9 u. 20 min. 11 sec., snelh. 1445 m. p. min. 1, 13 J. Risseeuw. 2, 8 D. Ekkebus. 3 12 J. van Haneghem. 4, 5, 6 C. Brakman. 7, 9, 18 Joh. van de Wege. 10, 21 H. El frink. 11, 16 M. Robijn. 14, J. Vermeulen 15 C. Schautteet. 17, 23 L. van de Wege. 19 A. Ekkebus. 20, le overd. J. deRoeck, 22 Stokm. Fenijn. 24 Schautt—de Roo. 25 L. van de Wege Jzn. Schoondijkse Conc.- en Verz.bond. Uitslag bondsvlucht Quivran van 1 sept. jl. Duiven los 8.05. Aank. le duif 12 u. 14 min. Snelheid 1631 m. per min. 1, 6, 22 Jac. Jacobs, Br. 2, 44 G. Claes, IJ. 3, 51 J. Oostenbrugge, Br. 4, 12, 20, 34, 43, 49, 68, 76, 81, 85 Joh. Carels, Br. 5, 64 Ko Quaars, Br. 7, 15 M. Quaars, Br. 8. 80 Jn Datthijn, Br, 9 P. Blaakman, Br. 10 J. Wijnsberge, No. 1. 11, 33 J. Zee- gers, Hp. 13 Jac. Wisse, Br. 14, 19 J. Quaars-L., Br. 16, 37, 75 Jn. Faas, Br. 17, 78 Jn. de Prez. IJ. 18, 36 A. Vermeuen Br. 21 O. de Meijer, SI. 23, 63 Ad. Ver straate, Br. 24 J. Dingemans, Bv. 25, 60, 82 J. Faas-de R„ Br. 27 J. Boeije, Bv. 28, 35, 50 A. de Putter, Cz. 29 J. Barra-Z„ Gr. 30 Jn. van Gijs, Br. 31 A. van de Voorde, Br. 32 J. van de Broecke, Br. 38, 39 P. van de Walle, Br. 40, H. Schel straete, Br. 41, 54 W. Bruinooge, Br. 42, hevige huilbui, terwijl juffrouw Polder man haar leed was gaan uithuilen in de keuken. Maar omdat Nora nooit last had van hysterische buien, herstelde zij zich spoedig, ook al omdat Hansje het huis juist kwam binnen stormen. „Jemig", zei Hans, „wie heeft die mooie vaas kapot gegooid? Zij zeker". Nora begon de scherven bij elkaar te rapen, waarbij Hans hielp. „Nee, Hans", loog ze edelmoedig, „dat heeft mama gedaan". „O", vond Hans, „anders had zei (hij vertikte het juffrouw Polder man te zeggen) 'm moeten betalen, hè?' Nora glimlachte om de zakelijke op vattingen van haar zoon en berekende snel, dat juffrouw Polderman een hele week voor niets zou moeten werken als zij die vaas moest betalen. Twintig gul den had ie gekost, of was het vijf en twintig gulden? Ach. wat deed het er ook toe, zij kon gelukkig nog wel een bezat niets en had toch ook een moeder nieuwe kopen en juffrouw Polderman gehad. Zij ging naar de keuken, om het weer goed te maken en voelde zich ver legen, toen de vrouw haar loense hon denogen dankbaar om zoveel goedheid, op haar richte (wat was mevrouw toch een schat van een mens). Nora had spijt over haar driftige uitval en gaf juf frouw Polderman een extra kop koffie.

De Schakel | 1963 | | pagina 2