Economische samenwerking 5. K. Weijland, „De Schelde", 29.48 min.; 6. van Zandwijk, „S.Z.V.", 29.49 min.; 7. D. de Winde 29.51 min.; 8. W. Jongman, 30.08; 9. P. van de Heuvel en 10 R. van de Vijver, 30.37, allen van „Scheldestroom"; 11. M. Cooker, „Bruinvis", 30.48 min.; 12. R. de Dekker, „Scheldestroom", 31.09 min.; 13. H. van Oost, „Ganze", 31.49 min.; 14. L. van Doom „Schelde", 32.06 min.; 15. C. Wa genaar, „S.Z.V.", 33.07 min. 16. I. Cap- paert, „Bruinvis". 33.2,7 min. 17. H. Stel- lenaar, „Bruinvis", 33.30 min.; 18. P. Rijnders, „Bruinvis", 33.31 min.; 19. A. van de Woestijne, „Zeehond", 33.34 min. 20. H. Fenijn, „Scheldestroom", 33.41 min. 21. J. Asselman, „Bruinvis", 33.46 min. 22. A. Koopman, „Luctor", 33.50 min. 23. J. Jobse, „Scheldestroom", 33.55 min. 24. P. Nicolai, „Schelde stroom". 34.01 min.; 25. H. Lambregts, „Starters", 34.08 min.; 26. J. Peijl, „Schelde", 35.01 min. 27. J. Rijn, „Schel destroom", 35.22 min.; 28. A. de Smit, ,,'t Vrije", 35.41 min. 29. J. Kasse, „S. Z.V.", 36.06 min. 30 P .Mazure, „Schel de", 36.08 min.; 31. J. Leenman, „Schel de", 36.32 min.: 32. A. Doenze, „S.Z.V", 37.06 min.; 33. M. Viergever, „Zeehond", 38.31 min.; 34. J. Matthijsse, „Bruinvis", 38.27 min. 35. W. Uiterhoeven, „Bruin vis". 39.05 min.; 36. J. Straub, „Schelde"- 45.07 min.; 37. L. van Klinken, „S.Z.V.", 45. 49 min. Bij de dames: 1. Th, van de Heuvel, „Scheldestroom" 30.37 min.; 2. G. Hoogerheide, „De Star ters", 31.08 min.; 3. M. Kingmans, „Luc tor", 32.03 min.; 4. C. Heijboer, „Schel destroom", 32.30 min.; 5. M. Vergouwe, „Scheldestroom", 33 min.; 6. L. Jasperse „Luctor", 33.16 min.; 7. P. Donze, „Scheldestroom", 33.17 min.; 8. H. de Vries, „Bruinvis" 33.23 min.; 9. T. Daal huizen, „S.Z.V." 33,39 min.; 10. E. de Cooker, „Bruinvis", 34.40 min.; 11. I. Klaassen. „Scheldestroom", 36.43 min.: 12. F. Ploegaert, „Luctor", 36.54 min. 13. A. West.erwele, „Luctor" 37.32 min.: 14. D. Melieste, „Scheldestroom", 37.32 min.: 15. E. Buijze, „Bruinvis" 37.52 min. 16. D. Francke, „Luctor", 38.10 min. 17. M. van de Berge ..Bruinvis", 38.18 min. 18. A. Brugge, „Scheldestroom", 38.20 min. 19. L. Notte, „Bruinvis", 38.21 min.; 20. M. Hofman, „Schelde", 38.49 min.; 21. J. de Bl'onde, „Zeehond", 39.36 min.; 22. J. Dieleman, „Schelde", 39.36 min.; 23. M. Rijnders, „Bruinvis",39.42 min.; 24. P. Acke, „Bruinvis", 39.59 min.; 25. E. Hoogesteger, „S.Z.V.", 40.05 min.; 26. J. de Pooter, „.Schelde", 40.25 min.; 27. J. Meijer, „Bruinvis", 41.06 min.; 28. M. de Waal, „S.Z.V." 42.3 6min.; 29. J. van de Graaf, „Bruinvis", 42.43 min.; 30. C. Melieste, „Bruinvis", 42.45 min.; 31. M. Neijt, „Bruinvis", 43.15 min. 32. E. Stoffijn, „Schelde", 43.47 min.; 33. M. van de Bossche, „Luctor", 43.54 min. Van de verloting gehouden bij de havenzwemwedstrijd zijn de prijzen ge vallen op 417, 75, 336, 67, en 258. De prijzen kunnen worden afgehaald bij bakkerij Wesdorp, Dorpsstraat, 65, Breskens. Ongeval. Woensdagmorgen had in de Dorps straat bij het in aanbouw zijnde ge meentehuis, een ongeval plaats. Arbeiders van de fa. C. uit Oostburg waren ter plaatse bouwmaterialen aan het lossen, toen mej. N. van W. uit Schoondijke aankwam. Ter afscherming had men een houten paal over het rijwielpal geplaatst, welke mej. W. mede door de regen, niet had opgemerkt. Zijkwam hierdoor met haar brommer te vallen en liep een vrij ernstige wonde op. Mevr. Moorlag (E.H.B.O.'ster) was direct ter plaatse om eerste hulp te verlenen. Later werd mej. W. een woning bin nen gebracht, waar dr. Ossewaarde haar verder onderzocht.. Per taxi is zij terug naar huis ge bracht. De bromfiets werd licht bescha digd. Schoondijke Voetbal. De sport krijgt in Schoondijke hoe langer hoe meer belangstelling. In verband met bet groot aantal ac tive leden, heeft V.V Schoondijke be sloten in de a.s. competitie in plaats van met 2 met 3 elftallen te spelen. Er viel een stilte in de kamer toon Volders zweeg. „Dit", vervolgde hij dan. zich naar Karei wendend, „was nu een geval van wat ik ion vroeger in een ™e- sprek eens zei: de vloek van mijn stand, waar positie en fortuin zwaarder wegen, dan de liefde". „Maar er zijn toch meisjes van ander kaliber", wilde Karei in het midden brengen. „Het is toch te absurd, wil je zeggen, dat dit ge val een axioma moet zijn. Maar, weet je. ik kreeg gelijk de schrik te pakken. Mijn angst die ik altijd al had, dat een hu welijk mijn persoonlijkheid en mijn vrijheid zal aantasten werd door dat geval versterkt. Ik ken mezelf te goed, ik ben. psychologisch gesproken, een perfectionistisch, ik streef altijd naar het volmaakte. Als ik van te voren wist, dat mijn huwelijk zou worden als dat; van jullie, met eerlijke, wederzijdse liefde en kameraadschap en dat we een paar kinderen zouden kriigen als die van jullie, ja dan Maar ik ben te lang vrijgezel geweest, om dat te durven riskeren". Opnieuw was het stil in de kamer. Na de pessimistische confidenties van Vol ders wist Karei niet wat hij zou moeten Uitbreiding Landbouw Huidhoudsckool. Met de uitbreiding van de Landbouw Huishoudschool, die noodzakelijk fs met het oog op de groei van het aantal leer lingen, is een dezer dagen begonnen. De nieuwe lokalen worden gebouwd aan de Wilgenlaan en zullen met de modernste materialen worden uitge rust. Deze uitbreiding zal de opleiding in al zijn geledingen ten goede komen. ,Dit jaar zal worden gestart met drie eerste klassen, drie tweede klassen, twee assistentenklassen en één vor mingsklas. Biervliet Ongeval. De heer I. K. kwam door een nog on bekende oorzaak te Driewegen met zijn bromfiets te vallen. De heer K. kwam bij deze val zo on gelukkig terecht, dat hij een hersen schudding opliep, alsmede een gebro ken arm en een heupfractuur. In bewusteloze toestand werd hij op genomen in het Juliana-ziekenhuis te Temeuzen. Zijn toestand is thans rede lijk. „Vergelijken met anderen, kan veel in Uw bedrijf - ten goede - veranderen". Dit is een „waarheid als een koe". Door vergelijking van Uw bedrijfscijfers en door uitwisseling van Uw ervaringen met andere ondernemers, kunt U vast stellen, hoe het er met Uw bedrijfs voering bijstaat. En met hoe meer on dernemers dit gebeurt, des te meer kans bestaat er op resultaat. Gelukkig is bedrijf svergelijking in ons land, vooral in het midden- en kleinbedrijf, geen onbekende bezigheid meer. In verschillende branches, o.a. kantoormachine- en kantoorboekhan del, woninginrichting, foto-detailhandel huishoudelijke artikelen, etc., etc. be staan reeds een aantal clubs. Alleen de rijksmiddenstandsconsulenten leiden er al een vijftig-tal. Regelmatig komen de deelnemers aan deze clubs bijeen om hun bedrijfs-economische ervaringen en het daarop betrekking hebbend eij- fer-materiaal uit te wisselen en te ver gelijken. Daarnaast worden er ook nog clubs geleid door organisatie-functionarissen, e.a. Op deze manier kunnen ondernemers zeer veel van elkaar leren. Bij bedrijfsvergelijking gaat men uit van het principe, „twee weten meer dan een". In een club zitten ongeveer 8 tot 12 deelnemers, zodat hieraan ruim schoots wordt voldaan. Een duidelijk voorbeeld is het navol gende: „Twee ondernemers hebben ieder een gulden en wisselen die uit. Geen van beiden wordt er beter van. Doch als twee ondernemers ieder een idee hebben en dat uitwisselen, dan worden beiden er wél beter van. Ieder heeft er daarna twee". Wat is bedrijfsvergelijking en waar om wordt die toegepast? Bedrijfsvergelijking, of ervaringsuit— wisseling, is het met branche-genoten uitwisselen van bedrijf seconomische- ervaringen en cijfers. Het doel is, het opsporen en zo mogelijk verhelpen van onvolkomenheden in de eigen bedrijfs voering, door toetsing van de eigen ge gevens aan die van de andere deelne mers aan de club. Hoe gaat het er in de praktijk toe? Bedrijfsvergelijking kan zowel schrif telijk als mondeling worden toegepast. De schriftelijke methode wordt voorna melijk door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in de praktijk gebracht. Het meest bekend zijn de omzet- en kostenstatistieken, die regelmatig worden gepubliceerd. Aan de hand daarvan kunnen ondernemers na gaan - als althans hun administratie dit mogelijk maakt - hoe hun omzetten en kosten zich hebben ontwikkeld ten opzichte van de gepubliceerde gegevens. Deze statistieken winnen uiteraard aan waarde, naarmate het aantal deelne mers daaraan toeneemt. Voorts bestaan in Nederland voor zeggen: hij wist niets beters te doen dan diens glas bij te vullen, waarna Volders het in één teug leegdronk. Nora verbrak de stilte. „En daarom ga je nu begon ze aarzelend. „Juist", votooide hij, „daarom ga ik me zo'n beetje laten begraven in de binnenlanden van Borneo, Als Ik nu hier zo in de huiselijke kring zit,, vraag ik mezelf af: wat zoek je eigenlijk en waar zoek je 't. Wie zal ons zeggen wat de komende jaren ons brengen? De bruine horden van het barbarendom van Hitier groeien beangstigend, de aandelen op de beurs tonen een blij vend dalende tendens. Ik denk wel eens Abrupt brak hij zijn somber betoog af enbegon te lachen. „Lieve deugd. Ik ben wel gezellig op de laatste avond van ons samenzijn in Holland. Ik zit maar te oreren. Allés ge beurt immer zoals het gebeuren moet; we denken te schuiven maar we worden geschoven. Schenk nog eenmaal de gla zen vol, Karei". Nora, die heel stil was geworden, moest opeens weer naar de keuken de koffie zou nu wel klaar zijn „Ad fundum, Karei", zei Volders, zijn glas heffend. „Op ons weerzien bij de enige branches Centrale Boekhoud-bu- reaus. De vergelijkende overzichten, die deze voor hun leden samenstellen, ma ken eveneens bedrijfsvergelijking moge lijk. Bij de mondelinge methode moet de deelnemer er van uitgaan, dat hij geen individualist meer is. Deze methode vraagt van hem een mentale instelling, die openstaat voor samenwerking met anderen. Wil mondelinge bedrijfsverge lijking slagen, dan zullen de deelnemers er niet voor terug moeten schrikken, uiteindelijk ook met hun bedrijfscijfers op tafel te komen en daarover met de anderen te praten. Dit gebeurt dan in clubs, waaraan on geveer 8 tot 12 ondernemers deelnemen. Daarbij moet natuurlijk aan enige voor waarden worden voldaan. Zij moeten uiteraard uit dezelfde branche komen. Bovendien mogen de bedrijfstypen en de bedrijfsomvang niet teveel v. elkaar afwijken. De vestigingsplaats van de ondernemingen moet zodanig zijn, dat de operatie-gebieden niet worden over lapt, Concurrentie-vrees is dan onge grond. Een openlijk en vertrouwelijk gesprek wordt mogelijk. De leider van de club, de discussie leider, moet een ervaren kracht zijn. Hij moet er o.m. voor zorgen, dat iedere deelnemer aan de gedachtenwisseling deelneemt en cijfers en ervaringen in brengt. De administraties van clubleden moe ten op bedrijfsvergelijking zijn afge stemd. Als dit niet zo is, wordt verge lijking van cijfers een moeilijke zaak. Overigens is het zo, dat serieuze deel nemers voldoende prikkel ondervinden, om hun administraties aan te passen. Enige onderwerpen, die op zo'n club bijeenkomst kunnen worden besproken zijn: inkoop, verkoop, reclame, assorti- ments-samenstelling, voorraadvorming, kosten, omzetten, etc. Er wordt ook aan bedrijfsbezoek gedaan. Sommige clubs hebben zelfs de gewoonte, hun bijeen komsten om toerbeurt bij een van de deelnemers in het bedrijf te houden. Bij zo'n gelegenheid becritiseert men dan - in opbouwende zin - eikaars bedrijf, de étalages, de winkel-ruimte en de in richting, de werkplaats, de ligging van het magazijn, de opslag van de voor raad, enz. Iedereen - er zijn vaak ook medewer kers van de ondernemer aanwezig - komt met zijn eigen mening en erva ring voor de dag. Het is immers vaak zo, dat collega's scherper de onvolkomen heden in het bedrijf zien dan de on dernemer zelf, omdat zij voldoende af stand er van kunnen nemen, om zich een objectief oordeel te kunnen vormen. In het gezamenlijk gesprek wordt dan gezocht naar een doeltreffende oplos sing van de eventueel vastgestelde in efficiënte bedrijf stoestanden. Bedrijfs vergelijking betekent derhalve: „verrij ken dioor vergelijken". Voor ondernemers, die over dit onder werp meer willen weten, bestaat er alle gelegenheid dit verlangen te verwezen lijken. Zij kunnen terecht bij hun vak organisatie, of bij een van de provin ciale rijksmiddenstandsconsulenten. De ze hebben een ruime praktijkervaring op dit gebied. Vismijn - breskens Week van 18 t.e.m. 24 augustus 1963. 90 kg. böt. 83 kg. schar. 133 kg. schol. 616 kg. tong. 15 kg. kabeljauw. 1 kg. griet. 140 kg. wulken. 7 kg. tarbot. INGEZONDEN MUNTVONDSTEN TE AARDENBURG VAN 1962. Gedurende de vorige zomer werden te Aardenburg, kort na elkaar, twee werk weken gehouden van amateur-oudheid kundigen, georganiseerd door de A.W.W.N. (Archeolog. Werkgemeen schap West-Nederland), onder leiding van Ir. Trimpe Burger en van de heer Van Hinte, secretaris van de Vereniging voor Heemkunde West Zeeuws-Vlaan- deren. De tweede werkweek werd gedurende de laatste dagen bekroond door bijzon havens in Rotterdam!" Gezamenlijk hadden ze hem naar de boot gebracht, Hansje mocht ook mee. De laatste momenten, nadat de zwa re bas van de Indië-vaarder het ver treksein had gegeven, waren voor allen geladen van een nerveuze spanning Eerst toen drong het tot hen allen door: nu komt het afscheid! De beide vrienden drukten elkaar lang de handen, zonder veel woorden te kunnen vinden. „Tot ziens!" Schrei end keek Nora toe, hoe Volders haar jongen opnam en lang knuffelde. Hans je, met zijn annen om de hals van de man gekneld kon slechts een beverig „dag oom Herman" stamelen. Nora om helsde innig de vriend van haar man het was voor het eerst, dat zij elkaar kusten. „Lieve Noor", dacht Karei ont- toerd. Hoe ook hield zij van zijn vriend. Ze hadden aan de kade staan wuiven totdat het grote schip zich geheel in nevel en rook had opgelost. „Zullen we dan maar gaan?" vroeg Karei hees. Nora knikte zwijgend. (Wordt vervolgd). dere Muntvondsten. Eerst werden er ongeveer 150 Romeinse munten gevon den, waarvan 81 op één plaats, waar schijnlijk achter gebleven in een ver brand huis (aldus de leider). Ongeveer de helft van deze munten was nog lees baar, van welke verreweg de meeste da teerden uit de 2e helft van de derde eeuw na Christus. Tenslotte werd er, op ruim 2 meter diepte, vlak boven de Ro meinse laag, temidden van Karolingi sche en Mer.'Vingische scherven een gouden muntje gevonden, naar schat ting uit de tweede helft van de 7e eeuw. Het is een z.g. Merovingische triëns (één derde deel van een solidus), zoals er in West-Europa in de tijd der'volks- verhuizinz heel wat gemaakt zijn, om in het gebrek aan goudgeld te voor zien. Deze z.g. triënten zijn primitieve na volgingen van de Byzantijnse trienten, hetgeen blijkt uit een kruis aan de ene zijde en een (keizer)kop aan de keer zijde, evenals uit het gewicht van onge veer iy2 gram. Het opschrift bevat de plaats van aanmunting en aan de ande re kant de naam van de muntmeester. In dit geval heette deze BAVDOLENVS, en is de muntplaats: Saint Yrieix, een plaatsje dat zich bevindt niet ver van Pompadour in de Haute Vienne (Fr.). Er staat letterlijk: SCO AREDIO, d.i.: te Sanctus Bredius. Van deze muntplaats was in Nederland nog geen enkele triënt gevonden, zodat van dit muntje, na beschrijving in het Koninklijk penningkabinet, een afgiet sel is verzonden naar een specialist in Parijs. De Nederlandse deskundige, die zich hiermee bezig heeft gehouden, is mevr. Prof. Zadoks, onderdirectrice van genoemd kabinet. In een artikel van haar hand in het jaarboek 1961 van het „Ken. Ned. Genootschap voor Munt- en Penningkunde" kan men veel over de Merovingische munten, die eerder in Nederland gevonden waren, lezen. O.a.. dat de z.g. muntmeesters zij noemden zich: monetareï) veeleer als reizende goudsmeden gezien moeten worden. In dit artikel wordt er op gewezen, dat de ze munten gedurende de 2e helft van de 7e eeuw steeds primitiever van uit voering werden. Op deze mededeling berust de voorlopige schatting van de ouderdom. Een tweede factor, n.l. het goudgehalte (dat ook in de tweede helft van die eeuw pleegt af te nemen) zou deze schatting kunnen bevestigen, maar deze is mij nog niet bekend, even min als het resultaat van het onderzoek te Parijs. De bovengenoemde munten bevinden zich thans te Amersfoort, in het gebouw van de R.O.B. Ook de heer Trimpe Bur ger woont daar thans, waardoor deze zomer geen archeologische werk-wek en te Aardenburg worden gehouden. Wel kan men de vroegere muntvondsten, naast veelsoortig ouder opgegraven ma teriaal bezichtigen in het museum te Aardenburg, dat zich bevindt in het voormalige „Sputekot" aldaar, dichtbij het stadhuis, en zeer de moeite waard is. Waterlandkerkje. W. B. BERGSMA. KERKDIENSTEN Zondag i st-pt. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10.30 uur, Ds. Bergsma Biervliet, n uur, Ds. Doornink Breskens, 11 uur, Ds. Spaans Cad/.and, 9.30 uur, Ds. Luuring Collecte Oecumenische Raad Groedc, 9.30 uur. Ds. Dooinink H. Doop Hoofdplaat, 10 uur, Ds. van der Most, Rotterdam Nieuwviiet, 9,30 uur, Ds. Brezet Collecte werelddiaconaat OcV.burg, 10 uur, Ds. Hngo van Dalen Rctsanohemen 9.30 uur, Eerw. Heer De Vries Schoondijke 9.30 uur, Ds. Brinkman Sluis, 9.30 uur, Wika ten Have St. Anna ter Muiden, n uur, Wika ten Have St. Kruis, 9 uur, Ds. Bergsma Waterlandkarkje, 9 >0 uur, Ds. Spaans Extra collecte kerkvoogdij Ijzendijke, 930 uur, Ds. van Evert Zmdiande, n ''nr. Ds. Hugo van Dalen Geref, Kerk, Breskrns. 10 en 3 uur, de heer Blokland, Roosendaal Evang. Luth. Gemeente Groede, 9.30 uur, Ds. Theunissen, Middelburg Vrij Evang. Gemeente H. Avondmaal Breskens, ïo uur, Ds. v d. Molen Cadzand, 9 uur, Ds Praas Rctranchement, 2.3c uur, Ds v d. Molen Nieuwviiet, 10.3.0 uur, Ds. Praas R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 1 sept. 13e zondag na Pinksteren H Mis om 7 en 10,3c uur Hoogmis om 8,30 uur. Lof om 14,30 uur In de week H Mis om 7,30 uur. Woensdag avondmis om 19 uur Vrijdag eerste vrijdag, avondmis 19 uur Breskens Hengelwedstrijd. Zaterdag j.l. organiseerde de hengelsport ver. „De Zeekrab" een onderlinge wedstrijd. Er waren 25 deelnemers. De vangsten waren zeer slecht. De uitslag was als volgt1M. Zegers. 2. H. Seynesal. 3. D. de Feijter. 4. J. Catsman. VISITEKAARTJES Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens

De Schakel | 1963 | | pagina 2