Breskens gaat feestvieren De Visserijfeesten. Dinsdagavond heeft het Visserij - Comité te Breskens de plannen ont vouwd voor het komende Visserijfeest, dat op 15, 17, 18 en 19 augustus a.s. te Breskens voor de 11e maal gehouden wordt. Tevens werd de nieuwe- Visserij - koningin, de uit Ambon afkomstige en te Breskens in het Ambonnezenkamp wonende mej. Willy Pessireron, aan de pers voorgesteld. De Visserij-koningin is een charmante jonge dame, die haar afkomst niet verloohend, doch zich op haar nieuwe waardigheid al volledig heeft ingesteld. Zij is werkzaam op de afdeling boekhouding van de Coöp. Aankoopver. Landb. Belang v. West Z - VI. te Breskens. Zij zal haar entree ma ken in een prachtig blauwe amphibie- auto, waarmede onlangs o.m. te Ter- neuzen en Sluis werd gedemonstreerd. Haar eerste officiële daad zal zijn het hijsen van de visserij vlag bij de haven, waarmede de Visserijfeesten geopend worden. De haven en de visserij zullen dit jaar vooral in het middelpunt van de belang stelling geplaatst worden. Zo zal de stoet van praalwagens, pl.m. 10, met aan het hoofd de Visserij-koningin, dit jaar geheel in het teken van de visserij en de zee staan. De opbouw van de wa gens, zo verzekerde men ons van de zijde van het Visserij-comité, is dit jaar nog beter dan andere jaren, t.m. daar de ervaring van 10 voorafgaande jaren een hartig woordje begint mee te spre ken en men ook in artistiek opzicht al leergeld heeft betaald. De diverse buurtverenigingen zijn dan ook al koortsachtig aan het werk om de wa gens tijdig gereed te hebben. Gezorgd is dat er in Valkenswaard en Zundert voldoende dahlia's voor het optuigen van de wagens zijn en mocht het weer voor die tijd onverhoopt zo slecht worden dat de levende bloemen niet voorradig zijn, dan heeft men een uitstekende uitwijkmogelijkheid gevon den, n.l. de gladiolenvelden in Oost Z. Vlaanderen, waar men zich verzekerd heeft van een voldoende reserve in de vorm van verschillende kleuren gla diolen. Hierdoor is de optocht, die uniek begint te worden voor Nederland, al reeds bij voorbaat van succes verzekerd. Hoogtepunten van de Visserijfees ten zijn ongetwijfeld o.m. de cabaret programma's op het Oranjeplein, waar aan een keur van zeer bekende radio- en t.v-artiesten, zoals Rob de Nijs met zijn Lords, Mieke Telkamp, Willy Al- berti, etc. hun medewerking verlenen, Plaatselijk Nieuws Schoondijke Raadsvergadering Burgemeester J. C. Hoftijzer van Schoondijke heeft tijdens de gehouden openbare raadsvergadering op bijzon der enthousiaste wijze een plan van B. en W. verdedigd, om in het z.g. uit breidingsplan 4 een wandelpark aan te leggen. In dit wandelpark, dat zal voor" zien worden van een bosaanplant, zul len aan de rand bejaardenwoningen verrijzen die, zoals de voorz. aankon digde, een unieke plaats krijgen. In het centrum van de gemeente met een uit zicht naar de proefterreinen van de Landbouwpraktijkschool, waar men dus iedere dag beweging ziet en de jonge lui ziet zwoegen met de nieuwste land bouwmachines. De woningen, die ach ter de dr. Huizingastraat komen te staan, zullen uitzien op het wandel park, waar fraaie sierheesters en bo men langs de slingerpaadjes zullen aan geplant worden. Voorts zal er een speel terrein komen voor de kinderen. Wat gaat dat wel niet kosten, zuch ten de raadsleden min of meer en is dit misschien Harrison ook nog zo verliefd zijn op zijn vrouw? Die zou nog wel er ger naar jenever en tabak ruiken - mister Harrison dronk grote glazen pu re whisky, had ze gemerkt en rookte aan één stuk door van die grote, don kere sigaren Ze maakte zich los uit Kareis omarming en dacht: in ieder geval nu geen verliefdheden. Ze lach te hem toe. maar greep opzettelijk naar haar ho^ofd. Ze nam een paar hoofd pij ntabletten, daarna zei ze: Nog even naar Hansje kijken of hij bloot ligt". Hans sliep als een roos, hij lag niet bloot, alleen zijn ruige kuif stak boven de deken. Nora keek vertederd naar het blonde jongenskopje en zuchtte dan zonder reden. Toen ze terug kwam in de slaapkamer zag ze dat haar man al in zijn helft van het lits-jumaux lag. Dat gaf haar een opgelucht gevoel. Hij lachte haar nog even toe en gleed dan in slaap met zijn geluk van die avond. XI. De orderstroom bij de A.T.C. bleef gestaag zwellen - een stroom, die voor al de leiding aan de top zorgen baarde naast de voldoening er over. Karei de Hoog had een opmerking gemaakt over de berg werk, die dage lijks weer voor hen stond. ,,Niet dat ik me beklaag, meneer v. Drunen - integendeel, we mogen niet anders verlangen, maar je komt een voudig niet tot rust. Zelf 's avonds nog niet". Tot zijn verbazing was zijn directeur daarna opeens heftig uitgevallen: „Na- het optreden van de West Z.-Vlaamse dansgroep, o.l.v. de heer Cor Schijve, met dansen en zang uit het bekende Kadzandse stuk „Jaontje", demonstra tie waterskiën en motorbootraces, de optocht met medewerking van een groot aantal muziekkorpsen, w.o. weer de bekende Unie van Breda, verschil lende taptoe's, jaarmarkt met stand werkersconcours en tot slot een gran dioos vuurwerk. Op een Visserijfeest te Breskens ont breekt ook niet de reünie van Zevibel, de Zeeuwse Visserij vereniging. Het uit reiken van de visserij wimpel aan de schipper die de beste kwaliteit garna len aanvoerde, zal geschieden door de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De Visserij vereniging „Ons Belang" zal in de nieuwe vishal weer een vis restaurant inrichten, waar garnalen- slaatjes te koop zullen zijn. Dit om aan dit kostelijk zeebanket meer bekendheid te geven. Om de visserij gedurende deze hoog tijdagen nog meer in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen wordt er een grote tentoonstelling gehouden in een 1100 m2 grote tent, waar 26 standhouders hun apparatuur, o.a. na vigatiemiddelen en reddingsartikelen, visserij artikelen en scheepsmotoren zul" len demonstreren en tentoonstellen. Al" les wat op visserijgebied van belang kan zijn wordt in deze enorme tent tentoon gesteld. Tussendoor zijn er nog hengel wed strijden voor de jeugd in de haven, waaraan fraaie prijzen verbonden zijn, het optreden van verschillende ama teurbands, die vooral jazz ten gehore zullen brengen, een jeugdaccordeon- vereniging die een concert zal geven, terwijl er 's avonds en tussen de feeste lijkheden door steeds zowel op het ha venterrein als op het Spuiplein, muziek- concerten te beluisteren zullen zijn. 's Zaterdags is er gelegenheid voor het publiek om met de vissersvloot een tochtje op zee te maken, terwijl op het havenplateau alles in gereedheid wordt gebracht voor de optocht. Rest ons nog te vermelden dat de avondfeestelijkheden, w.o. de cabaret voorstellingen, bij slecht weer toch doorgang kunnen vinden in de grote remise van de Z.V.T.M., die hiervoor door de directie zeer welwillend werd afgestaan, zodat weer of geen weer het visserij festijn helemaal afgewerkt zal kunnen worden. te exploiteren. Even vol vuur als de voorz. het plan lanceerde, verdedigde hij het plan. Het zal te exploiteren zijn. Er zal op dit bosplan een tekort zijn van ruim f 30.000,-. De voorz. vond het helemaal niet erg dat er op dit plan een groot tekort zal zijn. We kunnen niet altijd, zo was zijn mening en die van de wethouders, rekenen met cijfers. Door deze verfraaiing van de gemeente bewijzen we de gemeenschap een grote dienst en krijgen we er voor de re creatie van de gemeentenaren een unieke gelegenheid bij. Op het gebied van de recreatie hebben we in Schoon dijke praktisch niets. Er is wel wandel gelegenheid, doch om in echt mooie na tuurgebieden te komen, moet men eerst kilometers lopen. De Heide-Mij. raamt de kosten van het bos, zonder de aan koop van de grond, op ruim f 15.000,-. Een plan, door de Ned. Heide-Mij. op te stellen, kost f 700,-. Met de aankoop van de grond is een bedrag van ruim f 30.000,- gemoeid. Voegt men daarbij de aanlegkosten, alsmede die voor de aan te leggen speelweide, dan komt men op een bedrag van ruim f 45.000,-. Er is op dit object een tekort geschat van bijna f 30.000,-; er is dan naar gestreefd om de kosten van de grond voor de be- tuurlijk beklagen we onszelf niet, maar meneer De Hoog, we zijn er toch eigen lijk de dupe van. Nu is het grote Frank rijk er weer bijgekomen. Mooi, geweldig- Groeien maar! Uitbreiden tot de A.T.C. de hele wereld in zijn greep heeft. Per saldo bestaan wij bij de gratie van de A.T.C. en van de omzet is uw en mijn welstand afhankelijk. Ik weet het alle maal. maar toch, je werkt je zenuwen op de duur kapot. Die Yankees zijn, met al hun royaliteit en schijn-demo cratische opvattingen, in wezen een troep mensenbeulen. De mens telt een voudig niet voor hen - enkel maar de dollar". „Dat zegt u, meneer Van Drunen?" had zijn assistent verbaasd gevraagd. Zijn directeur 't leek waarachtig of Jan Harding daar zat. „Ja, dat zeg ik - directeur van het kantoor Den Haag van de A.T.C. Weet u, meneer De Hoog" meneer Van Dru nen wees naar zijn hart - „dat appa raatje daar in onze bodies moet niet van slag raken. Dat is onze wekker, weet u. En die wekker van mij is kort geleden op een keer ineens aan het ratelen geslagen. Oppassen, man, zei de dokter me, na zijn onderzoek. Die wek ker van jou is beslist goed, maar hij wordt wat ouder hè en dan raakt ie wel eens van slag af. Mijn advies is: doe 't wat rustiger aan, dan gaat je wekker ook wel weer regelmatiger tik ken. Dat is nu juist het verdienstelijke van zo'n wekker, hij waarschuwt ons, als we zijn veer te strak spannen". (Wordt vervolgd). jaardenhuisjes zo laag mogelijk te hou den. Deze grond zal bouwrijp niet meer kosten dan f 1600,-. Uit het fonds Dorps uitleg zal een bedrag van f 10.000,- wor den gestort om de aanleg van het bos plan mogelijk te maken. Het bosplan zal aan de noordzijde komen te grenzen aan de z,g. Kattekreek. Mogelijk zullen de paden etc. aangelegd kunnen wor den in D.A.C.W.-verband. De heer de Badts vroeg zich af, of de exploitatierekening niet wat erg krap is opgezet, zodat er later weer reserve fondsen moeten worden aangeboord. Hij dacht o.a. aan pachtvergoedingen. Thans is, aldus de voorz., aan het ge meentebestuur niet bekend, dat er pachters zijn volgens contracten van de pachtwet, die dus voor een pacht- vergoeding in aanmerking komen. Besloten werd het plan volgens het voorstel van B. en W. uit te werken en van de Wed. van Lare aan te kopen 1,5 ha. grond voor de prijs van f 1,70 p. m2. De gemeente heeft al een stuk van deze grond in haar bezit, kortelings aangekocht van mevr. Leenhouts. De voorz. toonde zich verheugd met de eenstemmigheid van de raad het bosplan uit te voeren en meende dat hierdoor in de nabije toekomst Schoon dijke als woongemeente bijzonder aan trekkelijk zal worden. Onder de ingek. stukken was een jaar verslag van de Kath. -Stichting voor Maatschappelijk Werk in W. Z.-Vlaan deren, alsmede het jaarverslag van de Stichting Beschuttende werkplaats in West Z.-Vlaanderen. De Stichting Ge reformeerd Bejaardentehuis te Schoon dijke diende ter kennisname de teke ningen in van de uitbreiding van het slechts twee jaar in gebruik zijnde be jaardentehuis aan de Bernhardstraat. Gelukkig is tijdens de bouw van het bejaardencentrum reeds rekening ge houden met een eventuele uitbreiding van het tehuis. Voorts werd medegedeeld dat de be grotingswijziging voor 1962 werd goed gekeurd, evenals verschillende wijzigin gen van de begroting voor 1963. B. en W. deelden de raad mede, een nieuwe grasmaaimachine te hebben aangekocht voor de dienst gemeente werken, terwijl het in de bedoeling ligt op de begroting voor 1964 verschillende posten te plaatsen voor verdere mecha nisatie van de dienst gemeentewerken. De voorz. deelde mede, dat het in de bedoeling ligt de plaatselijke landbouw- huishoudschool uit te breiden met een 2-tal lokalen. De gemeente fourneert het benodigde kapitaal dat het Rijk in 15 jaar zal aflossen. De heer de Badts richtte zich in een schrijven tot de raad, waarin aandacht werd gevraagd voor de hoek Landbouw- straat, waar zich een vuilnishoop dreigt te vormen. De voorz. was het niet eens met de krasse bewoordingen, waarin het raadslid de Badts het college van B. en W. doelbewust verwaarlozing van het perceeltje grond verweet. De voorz. vond het heus niet zo erg. Van een vuil nisbelt is er geen sprake. Doelbewuste verwaarlozing wees hij beslist van de hand. De raad besloot de woningwetwoning aan de v. d. Slikkestraat over te dra gen aan de bewoner, dhr. J. Geelhoed, voor de door het Rijk vastgestelde prijs van f 10.046,-. Aan het 100 pCt.-plan van de Pzem zal medewerking worden verleend door de votering van een bedrag van totaal f 6000,- waardoor het mogelijk wordt een 6-tal boerenbedrijven op het elec- triciteitsnet aan te sluiten. De raad besloot op voorstel van B. en W. over te gaan op automatisering van de salarisadministratie. Hiertoe zal met de fa. Samsom te Alphen a.d. Rijn een overeenkomst worden gesloten. Deze automatisering gaat de gemeente 5 a 600 gld. per jaar kosten, doch zal voor het secretarie-personeel een grote be sparing geven. Van de Herv. Jeugdraad was een schrijven binnengekomen, waarin de er kentelijkheid werd uitgesproken voor de voor het jeugdwerk ontvangen ge meentelijke bijdrage. Aan de Commissie voor de hygiène van het Kind werd een bijdrage gegeven in de exploitatie van het consultatiebureau, groot f 113,03. Voor de traktaties op de schoolsport dag, welke te Schoondijke werd gehou den, werd f 75,60 uitgetrokken. De voorz. sprak zijn warme waardering uit aan de organisatoren van deze dag, die voor de kinderen een stralende feest dag is geworden. Niet nodig oordeelde de raad het, om een z.g. nazorgsubsidie te verstrekken aan de Stichting Michielsgestel, een do- veninstituut. Men meende, dat de twee personen, waar het hier om gaat, goed in de gemeenschap Schoondijke zijn op genomen en daar deze mensen geen contact meer hebben met het instituut werd een nazorgsubsidie niet meer no dig geacht. Met grote instemming ging de raad akkoord met een voorstel van B. en W. om een nieuwe straat, bij de Koningin Wilhelminastraat, de Burgemeester van Roseveltstraat te noemen. Op deze wij ze, aldus de voorz., wil Schoondijke een blijvende herinnering houden aan de naam van een hoog gewaardeerd bur gemeester. De raad besloot nog materiaal en te gels beschikbaar te stellen voor de be tegeling van het speelplein van de r.k. school. Voorts zullen er in die school 3 wasbakken aangebracht worden, terwijl nog enkele verbeteringen aan vloeren en schilderwerk zullen worden uitge voerd tot een totaalbedrag van f 2050,-. Er blijkt een aanvullend crediet no dig te zijn voor het instructie-zwembad dat de gemeente Schoondijke aan het bouwen is. Dit bad, dat de luttele prijs van f 17.000,- totaal gaat kosten, kan zo goedkoop worden gebouwd omdat de inwoners op eendrachtige wijze dit zwembad bouwen. Het aanvullend cre diet is nodig omdat besloten is inplaats van een betonnen rand, deze te voor zien van blauwe tegels. Voorts is er, door de ervaring van de afgelopen win ter, meer ijzer verwerkt dan in het aan vankelijke bestek was voorzien. Het bad is thans voor 85 pCt. klaar. Dit najaar nog gaat men de grasmat inzaaien en rullen de bomen aangeplant worden. Wel spijtig vond de raad het, dat het zwembad dit jaar niet meer in gebruik genomen kan worden. De voorz. had bijzonder grote waardering voor al de vrijwillige werkers, die steeds hun vrije tijd voor het zwembad beschikbaar stel len. De raad besloot om het uitbreidings plan 5, vanaf de Tragel naar de Bern- hardstraat-Kon. Julianastraat, te gaan ontsluiten. In dit uitbreidingsplan is voorzien een terrein voor de bouw van bungalows, een nieuwe lagere land- en tuinbouwschool, een nieuwe landbouw- huishoudschool, een aantal bejaarden- woningen, woningwetwoningen en ter reinen grond voor particuliere woning bouw. De op het terrein staande bun kers zullen met 100 pCt. vergoeding van het Rijk worden gesloopt, terwijl ook de luchtwachttoren gesloopt zal moeten worden. De heer Verkruijsse informeer de of de pacht van de weide van het reeds aangekochte perceel grond direct kan worden opgezegd. Hij zou graag zien dat dit perceel niet meer onder hands, doch bij inschrijving wordt ver huurd. De voorz. zei letterlijk „dat hij zich niet voor dit karretje wilde laten spannen". De korte tijd dat de huurder dit perceel nog kan gebruiken, wilde hij niet gebruiken voor een openbare in schrijving voor de huur op deze weide. Algemeen vond men het een mooi op gezet plan, waarin ruimte is gelaten voor alle mogelijke bouwtypes. De raad ging met dit plan akkoord. Aan dhr. A. Huigh werd tenslotte nog een perceel grond verkocht, groot 811 m2, waarin de brandblusvijver is aangebracht, voor de prijs van 50 ct. per m2. Genoemd persoon zal zich verplichten de brand blusvijver in stand te houden. Tijdens de rondvraag bracht de heer van Baal het slechte leidingwater ter sprake. De voorz. meende, dat dit kwam door de grote werken die er aan het net worden uitgevoerd. De heer van Baal informeerde of er geen Braakmanwa ter in de leidingen terecht is gekomen. Benoeming. De heer G. Buijze, hoofdinstructeur aan de landbouwpraktijkschool, is per 1 augustus 1963 benoemd tot assistent leraar aan deze school. Op dezelfde datum werd tot hoofdinstructeur be vorderd de heer J. J. Murre. Onderwijs. De Staatssecretaris van O. K. en W. heeft goedgekeurd dat de 4e leerkracht aan de openbare lagere school voor het schooljaar 1963-'64 behouden blijft. Het bestuur van de R.K. lagere school heeft toestemming ontvangen om per 1 sept. a.s. tijdelijk een 3e leerkracht aan te stellen. Retranchement Concert. De Kon. muziekvereniging „Harmo nie" uit Oostburg gaf zondagavond een concert, na een muzikale wandeling door de gemeente. Voor het concert, onder leiding van de heer Jac. Ie Grand, bestond 'n goede belangstelling. Geslaagd. De heer J. L. Basting slaagde voor het getuigschrift brood-banketbakker. Geslaagd. Bij een examen te 's-Hertogenbosch voor de Vereniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, behaalde de heer J. C. Faas te Retranchement het diploma Boekhandel, alsmede het vakdiploma Uitgeverij. Grote toeristische drukte. Begunstigd door het goede weer is het toerisme de laatste tijd te Retran chement geweldig toegenomen. V.V.V. heeft handen vol werk om de plaats zoekenden onder dak te brengen. Het kampeerterrein bij het Zwin trekt veel belangstelling. Ook het nieuwe kam peerterrein van de heer Van Soolingen valt zeer in de smaak. Groede Geslaagd. Te Apeldoorn slaagde voor de lager onderwijsakte tekenen mej. S. S. Ver- planke te Groede. Biervliet Benoeming Mej. E. Lijbaart uit Biervliet is per 1 sept. a.s. benoemd tot adjunctschrij ver ter secretarie te Terneuzen. Benoeming. De heer P. de Bax, hoofd van de o.l. school is tijdens de laatste vergadering van het college van Kerkvoogden be noemd tot ontvanger van de Kerkvoog dij, dit in de vacature die is ontstaan door het overlijden van mevr. M. Bal. Kermiskoers. De 19e ronde van Biervliet heeft zich gekenmerkt door een enorme belang stelling van de zijde van het publiek, zoals men nooit tevoren gekend heeft. Kwam dit omdat Sjaak Beun, de 16-

De Schakel | 1963 | | pagina 2