merkt, dat de laatste tijd de gemeente- rekeningen een aanmerkelijk batig slot vertonen. Hij achtte het onder de gege ven omstandigheden niet nodig een zui nig, op het vormen van grote reserves gericht beleid te voeren .Hij zag liever nu het neg kan, het verzorgingspeil op gevoerd. Het onderwijs is er ook steeds schraal afgekomen als men het bedrag per leerling vergelijkt met gemeenten elders in Nederland. Voorz. zei, dat B. en W. een plan voorbereiden tot restau ratie van de O. L. school en het gymna stieklokaal. Voorts zegde hij toe met de wensen van de heer Clays rekening te zullen houden. Aan K. Bos werd een perceel grond verkocht, gelegen in het uitbreidings plan West, naast het perceel van H. Ingels, ter grootte van ongeveer 515 m2 voor f 10,per m2. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Cadzand Raadsvergadering De raad van Cadzand verklaarde zich in meerderheid akkoord met het pré advies van B. en W. met betrekking tot het plan van G.S. tot herindeling der gemeenten in Z.-Vlaanderen. In eerste aanleg wordt het behoud van de zelfstandigheid van Cadzand ge vorderd met als alternatief het samen gaan van de kustgemeenten met uit zondering van Breskens. In het pré-advies stelde B. en W., dat zij het zeer betreuren, dat de mogelijk heid aanwezig is, dat er een einde komt aan de zelfstandigheid van de gemeente Cadzand. B. en W. wezen er op, dat de gemeente een grote bestuurskracht heeft ontwikkeld en vele voorzieningen heeft getroffen, waaronder de uitvoe ring van grote werken ten behoeve van de recreatie, waardoor Cadzand zich tot een badplaats van betekenis heeft ontwikkeld. Het gemeentebestuur heeft getoond, niet alleen het plaatselijke be lang, maar tevens het streekbelang te kunnen dienen. De financiële toestand is niettegenstaande het betrekkelijk beperkte draagvlak, gezond, terwijl in tegenstelling tot andere plattelands gemeenten, de bevolking jaarlijks toe neemt. Mochten hogere instanties zich toch genoodraakt zien om tot opheffing van de gemeente Cadzand over te gaan, dan meent B. en W. dat samenvoeging van de kustgemeenten Groede ,Nieuwvliet, Retranchement en Cadzand het meest verantwoord. Deze vier gemeenten heb ben gelijk gerichte belangen, namelijk de behartiging van de recreatie en de landbouw, waarbij de geaardheid en godsdienstige en politieke overtuiging weinig verschillen vertonen. Het is te verwachten, dat door samenvoeging van de 4 kustgemeenten- een voldoende draagvlak verkregen wordt, alsmede een redelijke basis om de recreatieve functie naar behoren te vervullen. Een samenvoeging met de gemeente Oost burg heeft als centrumgemeente een totaal andere structuur dan bedoelde 4 kustgemeenten. Bij eventuele samen voeging völgens het door G.S. voorge stelde plan zullen naar onze mening, aldus B. en W. de recreatieve belangen van de 4 kustgemeenten onvoldoende worden behartigd. Tijdens de diskussie over het plan van G.S., zei de heer De Hullu, dat zijns in ziens de zelfstandigheid van de gemeen te dient te worden bepleit. Volgens hem is het niet gewenst nu reeds een alter natief aan te geven, dit komt in tweede instantie pas aan de orde, als de zelf standigheid niet te handhaven zou zijn. Mevr. Adriaansen-de Neef vond sa menvoeging nog niet zo verkeerd, im mers als grote gemeente is meer te be reiken. We moeten in deze omstandig heden de zaken ruim kunnen zien en boven het belang van de eigen gemeente het streekbelang laten prevaleren. In Cadzand is al veel bereikt, Groede en Nieuwvliet zijn nog niet zover ontwik keld, daarom achtte spreekster het plan van G.S. als de enige juiste oplossing. De heren De Lijzer, Steenhart en Kools zeiden achter het pré-advies van B. en W. te staan. Bij stemming over het voorstel van B. en W. vervat in het pré advies stemden Mevr. Adriaansen en de heer De Hullu tegen. De drie andere raadsleden en de beide wethouders stemden voor. Voorz. deelde de heer De Lijzer bij aanvang van de vergadering mee, dat het het College van B. en W. niet ge- maar dat hoorde nu eenmaal bij een diner. „Ja, mevrouw Harrison is reuze een voudig", begon hij weer. „Net als haar man". Hij lachte. „Waarom lach je?" vroeg Nora. „Ik geloof, dat je wat te veel hebt gedron ken, je moest maar gauw in bed stap pen". „Dat is nu weer iets van jou", begon hij wrevelig, maar meteen was zijn goe de stemming er toch weer. „Waarom ik lach? Wel, het is vreemd, maar ik dacht nu opeens aan die eerste keer, toen ik bij de directeur-generaal in zijn privékantoor moest komen. Dat was toen met mijn eerste bevordering, weet je wel? Ik beefde toen als een rietje, ik heb je 't nooit verteld, maar- het zweet brak me toen uit, toen ik mr. Harrison voor het eerst ontmoette. En nu hebben we gezellig gedineerd met de geweldenaar. Op een avond als de ze, in intieme omgang, merk je pas goed lioe eenvoudig hij is. Ja, zo zijn die Amerikanen, eenvoudig en niet op stand lettend, kennen niet dat misse- wenst voorkomt bij de Kievitenlaan wij ziging in het stratenprofiel te brengen en het parkeren nabij de winkelgalerij nader te reglementeren. Mevr. Adriaansen had de suggestie ge daan een gedeelte van het strand als vrij strand aan te geven, dit meer be doeld ten gerieve van de eigen ingeze tenen. Voorz. zei, dat dit punt, gelet op het gevorderde stadium van het seizoen het volgend jaar aan een nadere studie zal worden onderworpen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten bij de openbare school een rij wielbergplaats te bouwen met een capa citeit van 50 rijwielen, dit ten gerieve van de buitenkinderen. De heer Kools vond de voorgenomen plaats niet zo ge schikt d'oor de vrij grote afstand ten op zichte van de ingang van de school zo als hij zei. Hij vreesde, dat de kinderen voort zullen gaan, hun fietsen tegen de muur te plaatsen. Voorz. zag hier geen bezwaar, maar zou een en ander onder de aandacht van het onderwijzend personeel te bren" gen. Zonder hoofdelijke stemming werd voor de bouw van de rijwielbergplaats f 3000,gevoteerd. Ten aanzien van de elektrifikatie van de buurtschap „De Hoogte" had de raad reeds f 7000,gevoteerd. Voorz. noem de het een tegenvaller, dat deze zaak nu nog niet rond ligt. B. en W. hebben dan ook weinig waardering voor het stand punt van de P.Z.E.M., maar wat kunnen we anders doen, dan een aanvulbaar kredit van f 1400,voor aansluiting van he t buurtschap te Voteren. Wij staan immers met de rug tegen de muur De heer Kools vond, dat de elektrifikatie van „de Hoogte" zeer urgent is, hij vond ook dat men aan het verlangen van de P.Z.E.M. moet worden voldaan in de hoop, dat het thans voor de laatste maal is. Mevr. Adriaansen zag ook geen alter natief en hoopte, dat „De Hoogte" spoe dig zal worden aangesloten. De raad verleende het gevraagde krediet en vo teerde nog f 2400,ten behoeve van de aansluiting van de landbouwbedrij ven van P. Risseeuw en P. Leenhouts aan de Bosweg. Voorz. sprak de hoop uit dat Cadzand nu spoedig 100% zal zijn aangesloten op het elektriciteitsnet. De dubbele tennisbaan in het dorp is gereed gekomen, volgende week zal openstelling voor het publiek een feit zijn. Om tot een verantwoorde exploita tie te komen (er werd rond f 25000, geinvesteerd) is het nodig de tarieven op volloende niveau vast te stellen. Voor 1963 vroeg B. en W. machtiging naar bevind van zaken voorlopige ta rieven vast te stellen. B. en W. hebben aan andere plaatsen om de tennistarie- ven verzocht. Het jaar 1963 moet nog als aanloopperiode worden gezien, waar voor uitsluitend de gevraagde machti ging, welke de raad verleende ,zal gel den. Op de vraag van mevr. Adriaansen, antwoordde de voorz. dat het inder daad in de bedoeling ligt te zijner tijd een eenvoudige kleedgelegenheid op de tennisbanen te bouwen. In verband met de genomen besluiten tijdens deze vergadering genomen, waarbij uitgaven zijn betrokken werd de begroting 1963 gewijzigd. Oofctburg Raadsvergadering Vorige week vergaderde de raad der gemeente Oostburg o.l.v. burgemeester J. L. van Leeuwen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van G.S. inhoudende de goed keuring van de herziening van het uit breidingsplan in onderdelen. De aanleg van het nieuwe eenzijdige rijwielpad van Oostburg naar Zuidzande door de Provincie maakt het noodzake lijk, dat aan de Oude Haven een over steekplaats wordt aangelegd naar het zuidelijke deel van de weg gelegen rij wielpad van de verbeterde Zuidzandse- straat. Om een grotere veiligheid voor de fietsers en voetgangers te verkrijgen, is het gewenst dat het fietspad vanaf de Veerhoekpolderweg wordt verlegd tot aan de oversteekplaats. De kosten van deze verlegging zullen f 5420,bedra gen. Een verzoek aan de D.A.C.W. om een subsidie in dit werk werd door deze instelling afgewezen. In het belang van de veiligheid van het verkeer werd echter besloten, dit rijwielpad aan te leggen. De afd. W. Z.-Vlaanderen van het Ro de Kruis exploiteert al jaren een zieken auto. De exploitatie van de ziekenauto lijke standsverschil van de Hollanders. Gek, hè, maar nu moet ik ook ineens aan Jan Harding denken. Als je die ge loven moest, behoorde je in iedere Ame rikaanse werkgever 'n kapitalistische beul te zien, altijd bereid, iedere onder geschikte van 'm zonder vorm van pro ces terecht te stellen. Sociaal gesproken natuurlijk. Haha, die Harding, smerige bolsjewiek Hij hikte. Nora h'corde hem zwijgend aan en liet haar jurk omlaag vallen. Hij had beslist teveel gedronken. En ze wist het wel, dat zij, tegenover haar man, izeker nu niet graag erkende, dat ze zch voor 't diner, nogal zenuwachtig had gemaakt. Het zou wel heel anders zijn dan hun dineetjes met Herman Volders of met de Kamphuisjes. Ze kende immers die rijke Amerikaan en zijn vrouw helemaal niet, het zou wel akelig deftig toegaan. Maar het was allemaal erg meegevallen; geen spoor van deftigheid. Ze was er nu van overtuigd, dat zij beslist niet voor mrs. Harrison hoefde onder te doen en evenmin v.or die andere dames, zoals mevrouw Van Drunen. Mevrouw Van Drunen was beslist geen rivale van haar. geeft bepaalde moeilijke aspecten. Be sloten werd dan ook om de exploitatie van dit ziekenvervoer, dat onmisbaar is voor de streek, een subsidie te verstrek ken van 5 cent per inwoner. Het Groene Kruis te Oostburg kampt, in verband met een personeelskwestie, met bijzondere moeilijkheden. In een openhartig onderhoud hebben de be stuursleden aan het college van B. en W. de moeilijkheden uiteengezet. B. en W. stelden derhalve aan de raad voor, een extra subsidie te verstrekken van totaal f 584,.waarmede de financiële moei lijkheden van het Groene Kruis groten deels zijn opgelost. De heer Dekker informeerde bij B. en W. of het wel juist is, één der be'de een hogere subsidie te geven, daar beide een bijdrage ontvangen van f 3,per lid per jaar. Burgemeester Van Leeuwen vond, dat als het Wit-Gele Kruis om een hogere bijdrage verzoekt, men met dezelfde welwillendheid kennis zal ne men van de over te leggen financiële stukken. Om echter ongevraagd een ho gere bijdrage te verstrekken achtte bur gemeester Van Leeuwen niet nodig. De raad besloot een nieuwe verorde ning op de straatbelasting vast te stel len. Voorts werd de verordening voor de heffing op leges en de rechten op de heffing voor het verstrekken van inlich tingen uit het bevolkingsregister ge wijzigd. Ook het ambtenaren-reglement be hoefde wijziging, op het gebied van de door de raad indertijd ingevoerde werk- classificatie. Het Algemeen Ambtenaren Reglement werd in overeenstemming gebracht met de gewijzigde omstandig heden, terwijl eveneens gewijzigd werd de bezoldgingsverordening van het ge- meentepersoneel. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Dekker aandacht voor de slecht func tionerende riolering in de Nieuwstraat terwijl de heer De Coene informeerde of de troittoirs in Krbonwijk niet eens toe zijn aan een herstratingsbeurt. De burgemeester zegde toe beide geval len met de gemeente-opzichter te zul len bespreken. Als belangrijkste agendapunt heeft de raad van Oostburg zich gebogen over de herindelingsVoorstellen van G.S. en het 20 vellen folio tellende prae-advies dat B. en W. over dit vraagstuk aan de raad hadden uitgebracht. Burgemeester J. L. van Leeuwen zeide, dat er omtrent dit belangrijke stuk van G.S. reeds enige (geheime) voorbespre kingen in de raad geweest zijn, die ge leid hebben tot de uitvoerige, door B. en W. uitgebrachte nota. Er zijn, aldus de raadsveorz. nog meer argumenten aan te voeren, zoals een eenvoudige admi nistratie, een verbeterde organisatie van het administratieve beheer van een gemeente van grotere omvang dan thans. In het prae-advies besteden B. en W. uitvoerige beschouwingen aan de ontwikkeling van de gemeenten in W. Z.-Vl, alsmede aan enkele aspecten van de positie van de gemeenten in Oostelijk en Westelijk Z. Vlaanderen ten aanzien van Oostburg Wordt door B. en W. ge steld, dat deze gemeente voldoet aan een voor plattelands begrippen hoge norm van leefbaarheid en dat Oostburg, mede daardoor een belangrijke functie in W. Z.-Vlaanderen heeft. De ontwikkeling van Oostburg als centrum-gemeente zou eigenlijk door de gehele streek moet worden aangepakt, in het belang van geheel W. Z.-Vl. Het is echter onoverkomelijk, dat de streek spontaan haar medewerking geeft. Een dergelijke ontwikkeling zou er toe lei den, aldus B. en W., dat Oostburg zich van nature zou blijven ontwikkelen tot een welvarende gemeente, die op de mo- derene mens grote aantrekkingskracht heeft, mits zo wordt hierbij nadrukke lijk aangetekend, de achteruitgang van W. Z.-Vlaanderen in bevolkingsgrootte zich niet voortzet. De gemeentegrenzen zijn niet beslis send voor de gemeentelijke ontplooiing, doch wel de ligging, de handelsfunctie, de woningvoorraad, het voorzienings- peil, de culturele functie e.d. zijn in een bepaalde periode bepalend voor de ontwikkeling van een gemeente. Als zo danig noemt men Oostburg goed gesitu eerd. Oostburg heeft echter thans te weinig inwoners voor de vervulling van bepaal de streekvu'orzieningen. Er zijn wel goe de gemeentelijke diensten, doch deze kunnen niet zover worden opgebouwd, dat overgegaan kan worden tot speciali- Maar mevrouw Van Drunen was een vrouw van middelbare leeftijd met twee volwassen kinderen. Zonder deftigdoe- nerij had die met haar gesproken over haar dochter, die biologie studeerde en over haar zoon, die in Delft college liep, alles zo heel eenvoudig, omdat dat stu deren heel gewoon was. En de heren waren allemaal van een prettige gemoe delijkheid geweest, zonder gezwichtig- heid. Meneer Van Drunen was haar ta felgenoot geweest, die had haar al di- rekt op haar gemak gebracht, door haar lachend toe te fluisteren, dat de grote baas, Mr. Harrison, zijn benen een beetje krom waren dat was nog uit de tijd, dat hij op een paard in Texas reed als een cowboy. De grap van me neer Van Drunen had haar geholpen de kennismaking met de managing-direc tor te vergemakkelijken. Mister Harri son was met uitgestoken hand naar haar toegekomen. „Very glad to see you, mistress De Hauk, how are you". Om met meteen met een „pardon" in zijn gebroken Hollands over te gaan. (Wordt vervolgd.) satie, of het aanstellen van hulp of plaatsvervangende krachten. De gemeente Oostburg heeft een be paald aantal taken te dragen, die ken merkende streekbelangen zijn. Zo heeft de oprichting en instandhoudng van de gymnasiale afdeling aan het Lyceum sedert 1950 een bedrag gekost van f 143.057,20. De Technische school verg de een bedrag van f 108.028,49. De uit gaven voor de oprichting en instand houding van schoolgebouwen mogen ook niet worden onderschat. Totaal vergde dit een kapitaalsbedrag van f 635.752,53. Ook de uitgaven voor de stichting en onderhoud van goede we gen o.a. naar de kust en naar de grens, de bouw van een zwembad, dit alles zal nog grote bedragen gaan 'vergen, voor zaken, die eigenlijk van nut zijn voor de gehele streek. Het verleden heeft geleerd dat Oostburg ook zonder uitbreiding van haar grondgebied en inwonertal behoor" lijke voorzieningen kan opbrengen en instandhouden. Oostburg zelf zou, behalve enkele kleinere grenswijzigingen niet om ver groting van gemeentelijke grenzen ge vraagd hebben. Bij de opkomst van W. Z.-Vlaanderen kan Oostburg een guns tige ontwikkeling blijven doormaken, zo menen B. en W. Het gemeentebestuur van Oostburg stelt voorts, dat men nog geen voorstander is van de instelling van één gemeente voor geheel West Z. Vlaanderen, daar een gemeente van nog geen 20.000 inwoners dan een groot aan tal hoofdtaken krijgt, o.a. visserij, han del, landbouw, onderwijs en kustrecrea- tie, om maar enkele van de belangrijk ste onderdelen te noemen. De stap naar één gemeente moet ech ter, ondanks dat er ook vele voordelen op te noemen Eijn, thans nog te groot worden geacht. Wat de huidige gemeentelijke samen werking betreft, merken B. en W. van Oostburg op, dat de wil tot samenwer king bij de 14 gemeenten in W. Z. VI. thans niet zo erg groot is. Er ontbreekt in W. Z.-Vl. een gemeente, die door de historische grondslag of economische ontwikkeling een duidelijk overwicht heeft en invloed op de omgeving uit oefent. In de huidige streekontwikke- ling is het vaak „ieder voor zich" er is geen duidelijke wil om het hart van de streek zo sterk mogelijk te maken. De bevolking in Zeeuws-Vlaanderen zelve neemt de herindelingsplannen nogal gemoedelijk op. Er worden, aldus B. en W. geen ernstige discussies over gevoerd. Men ziet althans nog geen in gezonden stukken e.d. terwijl er nog geen adressen worden opgesteld. De in druk wordt gewekt,- dat de streekge dachte onder de bevolking zelve sterk ingang heeft gevonden. B. en W. van Oostburg menen, dat het voorstel van G.S. dan ook is gericht op het streek belang, nu de samenwerking slechts hortend en stotend verloopt. Dat Aardenburg en Sluis volgens het herindelingsplan van G.S. zelfstandig mogen blijven noemen B, en W. niet in het belang van W. Z.-Vlaanderen en in feite onrechtvaardig tegenover IJzen- dijke en Schoondijke. Voorts wordt getwijfeld aan een sa mengaan tussen de gemeenten Breskens, Schoondijke, Hoofdplaat en Groede als industriegemeente. Groede omklemt Breskens al jaren lang in zijn ontwik keling, daarvoor was een samenwerking nodig cm Breskens meer armslag te ge ven. De kom van Schoondijke behoort echter, gezien de functie betreffende de landbouwscholen, bij Oostburg on dergebracht worden, om één lijn te kunnen trekken op het gebied van de exploitatie van de scholenstreek, die dan in de centrumgemeente zouden zijn ondergebracht. Door een vereniging met Obstburg zou het gehele vervolg-onderwijs in W. Z.-Vlaanderen in een gemeente zijn on dergebracht. Verwonderlijk wordt het ook genoemd, dat het grootste gedeelte van het grondgebied van Groede, ook de kust en agrarische gronden onderge bracht worden bij de industriegemeente. Dit kan voor de gronden nabij de veer haven etc. van belang zijn en het grond gebied van Groede bij de Dorpsstraat en andere havens, doch niet voor de kom van de gemeente en het strandgebied, dat duidelijk 'n andere bestemming zou dienen te verkrijgen. Bij de uitbreiding van Breskens met gr:ndgebied van Groede en de dorps kommen van Groede en Schoondijke rijst de vraag, of niet geprobeerd wordt een gemeente krachtig te maken met opoffering van de belangen van twee dorpskernen. Het is, aldus B. en W. zeer de vraag, of een krachtige levendige eenheid met de dorpskernen van Schoondijke en Groede zal kunnen ont staan bij de samensmelting tot een nieuwe gemeente met Breskens. Tot op heden is van een ontwikkeling in die richting niets gebleken. De bijdrage van Breskens tbt de ont wikkeling van de streek beperkt. De be woners oriënteren zich steeds meer op Vlissingen, ook voor het schoolbezoek, arbeid en inkopen. Bovendien wordt Breskens mentaliteit, beinvloedt door de visserij, een geheel andere genoemd, dan de rest van W. Z.-Vlaanderen. Opmerkelijk wordt het genoemd, dat G.S. geen samenvoeging voorstaan van de 4 kustgemeenten Groede, Nieuwvliet, Cadizand en Retranchement. Deze gemeenten, die de laatste jaren, behoudens Cadzand, een sterke achter uitgang van de bevolking hebben en bovendien een zeer ongunstig in leef tijd opgebouwde bevolking hebben. Waarschijnlijk is deze sterke achteruit gang van de bevolking in de kustge meenten aanleiding tot een voorstel tot

De Schakel | 1963 | | pagina 2