centen werd een extra-prijs voor de meest hulpvaardige leerlinge aan Hen- ny Jacobse uitgereikt door de directrice. Burgemeester ter Haar Romeney noemde de eindlessen te Schoondijke altijd iets apart, gezien de vele nieuwig heid j es, zoals de nieuwe plantenkast, het zwembad en het uitreiken van de diploma's door de directrice. Hij nodig de Loes Steijaert, die bij de sportwed strijden op de Z.L.M.-tentoonstelling te Kruiningen de beste persoonlijke prestatie had behaald, uit om de prijs op a.s. vrijdag te Terneuzen in ont vangst te komen nemen. Weth. de Feij- ter bood de leerlingen en de ouders na mens de gemeente Schoondijke zijn fe licitaties aan. Aan het slot richtte de voorzitter woorden van waardering tot de twee scheidende leerkrachten, mevr. D. Spuiman-Bartels en mej. N. Meulen- berg. Het getuigschrift voor de assistenten opleiding werd uitgereikt aan: P. M. Verplanke, Biervliet: L. C. M. Cappon, Breskens; J. S. Pleijte, Cadzand; A. J. Provo, Groede; J. M. Duine en A. S. Jacobse, Hoofdplaat; A. E. Blouwens en S. Quaars, Nieuwvliet; E. L. de Kok, H. A. Luk, J. A. v.d. Weel, Oostburg: J. Moggré, Schoondijke, M. A. Verherbrug- ge en M. S. Verplanke, IJzendijke. Af gewezen geen. Het getuigschrift 2-jarige primaire opleiding werd uitgereikt aan: A. A. de Jong, A. J. J. Koole, M. S. Pieters, C. A. v.d. Plasse, Aardenburg; J. W. Dieleman en A. J. Klaeijsen, Biervliet; J. N. AJ- bregtse, M. J. C. Boekhout, M. A. Jan sen, W. J. Keijmel, P. de Krijger, J. v.d. Lijke, E. P. C. Mulder, T. W. Praas, M. P. Reijnhoudt, Breskens; E. D. Focke en E. F. la Gasse, Cadzand; J. E. de Hullu, S. P. Jansens, W. P. Provoost, M. Schee- Ie, Groede; A. C. S. Dees, H. J. Jacobse, L. M. Pielaat, L. V. Sijnesael, L. M. M. Steijaert, Hoofdplaat; J. S. den Dekker en R. C. van Lare, Nieuwvliet; A. Cau- wels, E. de Gardeijn, J. J. Sol en J. J. Fieret, Oostburg; M. A. Basting en J. Dierkx, RetranchementJ. M. Deu- nink, E. G. Hamelink, J. M. de Reu, M. E. Toesseint, H. v.d. Walle, Schoon dijke; M. Datthijn, D. C. Jansen, Sluis; S. F. Bron, IJzendijke; L. C. Dane, J. E. Dobbelaer, J. M. de Kramer, A. M. v.d. Luijster, L. J. Snoep, Zuidzande. Een praktijk-getuigschrift werd uit gereikt aan P. S. en S. P. de Beer te Groede. Afgewezen werden 4 leerlingen. Sport. Op het gemeentelijk sportterrein werd weer de jaarlijkse schooldag Lich. Opv. gehouden. Hieraan. Werd deelgenomen door de O.L. s^.jol Schoondijke, R.-K. L. school Schoondijke, Chr. Nat. school Schoon dijke en R.-K. L. school Slijkplaat. (gem. Hoofdplaat.) Na afloop konden worden uitgereikt: 2 diploma's A. 29 diploma's B, 52 diplo ma's C. 47 diploma's D. Charlotte Ruijsscher (R.-K. L. school Slijkplaat) en Elly Huigh (O.L. School Schoondijke) leverden de zeer gtoede prestatie diploma E te behalen. Uitslag Estafette: 1 Jongens: 1 O. L. School schoondijke,, 2 R.-K. L. school Slijkplaat, 3. R.-K. L. school Schoondijke, 4 Chr. Nat. L. school Schioondijke. 2 jongens: 1. O. L. school Schoondijke, 2. R.-K. L. school Schoondijke, 3. R.-K. L. school Slijkplaat, 4. Chr. Nat. L. school Schoondijke. Uitslag slagbal. I. O.L. school Schioondijke, 6 punten, 2. R.-K. L. school Slijkplaat, 4 punten, 3. R.-K. L. school Schoondijke, 2 punten, 4. Chr. Nat. L. school Schoondijke 0 pnt. De gehele dag heerste op het terrein een prettige sfeer. Op vlotte wijze werd het programma afgewerkt. Zowel gedurende de morgenuren als in de middag gaven vele ouders blijken van belangstelling. Retranchement Geslaagd. De heer S. Masclee slaagde dezer da gen te Goes voor het eerste deel van het toeatingsexamen tot de voortgezette opleiding Nijverheidsonderwijs. Het Zwin weer toegankelijk. Nu het broedseizoen weer voorbij is, is het natuurreservaat Het Zwin op nieuw opengested voor het publiek. Ve len zijn er reeds op uitgetrokken om een personeelsblad „De A.T.C. Klaroen", zijn privé-kantoor kwam binnenstuiven, Mister Hensen, een Hollander, die vele jaren van zijn leven in de States had gesleten en deswege zijn moedertaal niet geheel meer machtig was, begroet te de adjunct-directeur luidruchtig. „Hello, mister De Hauk, how do you do? You wil seiker oewel sau koed sain, eife faur main toestel te pausiere?" „Poseren?" vroeg Karei verbaasd, „waarvoor?" „Haha!" lachte de persman, „die is faurtreffelijk ik moet say: een love ly beschaidenhaid om yourself sau weg te saifere Haha, that's a good one Come on mister De Hauk, a moment please and your sunniest opportunity- face, yes? Keep smiling!" Stomverbaasd had hij alles aange hoord wat de radde tong van de gladde reclameman als een cocktail van Ame rikaans en Nederlands over hem had uitgestort. Enfin, wat moest dat moest, hij rad zijn sunniest opportunity-face getrokken en werd geknipt. Mister Hensen pakte zijn toestel met driepoot onder zijn arm, schudde Karei de hand, wuifde „so long" en vertrok maaltje zeekraal te verzamelen, hier zouterik genaamd, een geliefde zee groente De wandeling door het Nederlandse deel van het natuurreservaat is vrij voor een bezoek aan het Belgische Zwin wordt entree geheven. Schoolreis. De jongste leerlingen der o.l. school maakten een reisje onder leiding van het onderwijzend personeel en leden van de oudercommissie naar België. In Heist werd een wandeling gemaakt diöor het duinpark en langs de boule vard. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het meer van Heist met het dierenpark en de speeltuin. In Knokke werd gespeeld in het bos, waarna nog wafels werden gegeten in een speeltuin. Waterlandkerkje Brand. In de tractor-garage van het vlas- bedrijf Ch. V. en Zn. was een begin van brand uitgebroken. De heer L. V. wist zelf met behulp van drie schuimblus- apparaten de brand te bedwingen. De inmiddels gewaarschuwde brandweer behoefde niet meer uit te rukken. Auto\ vloog uit de bocht. In de gevaarlijke, reeds beruchte bocht, nabij het Kanonhof van de Pro vinciale weg WaterlandkerkjeIJzen dijke, vloog een auto uit de bocht. De auto kwam van Waterlandkerkje rich ting IJzendijke. Door de te grote snelheid voor deze bocht en overmand door slaap verloor de bestuurder, dhr. A. P. V. uit 's-Her- togenbosch, de macht over het stuur. De auto vernielde de bermplanken en kwam in de daar naast gelegen sloot terecht. De gewaarschuwde arts A. L. uit IJzendijke was spoedig ter plaatse en verleende eerste hulp, waarna de be stuurder naar het ziekenhuis te Oost burg werd vervoerd. De verwondingen, die zich aanvankelijk ernstig lieten aanzien, bleken mee te vallen zodat de betrokkene nog dezelfde dag het zie kenhuis kon verlaten. De auto- werd zwaar beschadigd. Breskens Afscheid. Op dondjrdag 18 juli heeft de heer A. Sluimer 's middags officieel afscheid van de School met de Bijbel, te Breskens genomen. Dit in verband met zijn ver trek naar Harderwijk. Na een toespraak door één der leden van het personeel werden dloor diverse leerlingen namens de gehele schoolge meenschap geschenken aangeboden. In zijn dankwoord herinnerde de heer Sluimer aan de prettige sfeer, die er steeds in de school heerste. Hij bedankte tevens voor de prachtige cadeaus, waaronder een plaid, een ge kleurde ets van de Ned. Herv. Kerk en een portefeuille. Voor mevrouw Slui mer waren er bloemen en chocolade. Aan het slot zongen de leerlingen mevrouw en de heer Sluimer Gezang 263 vers 1 en 5 toe. Voor de kinderen was er na afloop een traktatie. Geslaagd. Vorige week slaagde te Rotterdam voor de akte Nuttige Handwerken mej. W. Ekkenbus. Ouderavond. In de R.-K. Kleuterschool is de jaar lijkse ouderavond gehouden. Eerst werd een filmpje vertoond over het Sinter klaasfeest in de school. Daarna bestond gelegenheid het werk der kinderen te bezichtigen en diegenen die de school verlaten namen afscheid van de juffrouw. Schoolreis. Door de leerlingen der R.-K. lagere school is de traditionele schoolreis ge maakt, onder leiding van het onder wijzend personeel. De reis voerde naar de Efteling, waar allen veel genoten hebben. Zwemsuccessen in de Braakman. De laatste competitiedag van de Kring Zeeland heeft voor onze plaatse lijke ploeg wel de kroon op het werk ge zet. Van de dertien verschillende af- om zijn plaat te ontwikkelen. Straks zou zijn beeltenis dus in de maatschappij krant staan. Onwillekeurig moest hij lachen als hij in zijn verbeel ding Jan Harding zag met de Klaroen in zijn hand. Hij hoorde 't de commu nist zeggen: „Werkelijk ontroerend het moet wel een groot voorrecht zijn, bij een maatschappij te werken, waar de werkers zo bedacht worden. Nu nog een koninklijke onderscheiding Harding die het hele club wezen bij de A.T.C. nooit anders gezien had dan als recla meobject voor de A.T.C. produkten. Hoe hij kon spotten over de clubavonden waar Harding immer ontbrak, omdat hij die club zag hij als 'n middel om de kan toorbedienden van de vakorganisatie af te houden. Waar overigens ook De Hoog, die zich als chef moeilijk er aan kon onttrekken vanwege zijn positie, zich vaak had geëergerd aan de lui, die om voorrang streden om bij de directie in het gevlei te komen en ook over de achterklap over meneer zus, die wel zes borrels had gedronken en juffrouw zo, dat spook van afdeling drie, die zich zo bespottelijk had aangesteld. De wrangheid van de potsierlijke comedle standen in de diverse leeftijdsgroepen namen de Z.V.S.-ers er acht voor hun rekening, een prestatie die het vermel den beslist waard is. Het was een prachtige sportmiddag in de Braakman, vooral voor de talrijke supporters van Scheldestroom, die het na enkele nummers maar gewoon von den als er weer een medaille verdiend werd. Deze keer was het weer Teunie van den Heuvel die opnieuw bewees dat ze op de 100 m. schoolslag en de 200 m. vrije slag haar rivalen, de dames Daal huizen, Kingmans en Hoogerheide, best aan kon. Een prachtig voorbeeld voor deze jeugdige ploeg gaf de senior P. van den Heuvel, die het zware nummer 400 m. wisselslag voor zijn rekening nam en tevens op de 200 m. schoolslag als twee de eindigde; een prestatie, die de jeugd zich aantrok. Het bewijs werd dan ook geleverd door de jonge estafette-ploeg, die na een enerverende strijd, waarbij de supporters zich de kelen schor schreeuwden, de eerste plaats verover den. Verder sleepten A. Brugge en Co- bie Heijboer bij de meisjes, D. de Winde- P. Nicolai en J. Rijn bij de jongens, weer de medailles in de wacht, terwijl op de tweede en derde plaats nog steeds Scheldestroom-namen voorkwamen. Een bijzondere vermelding mogen we wel doen aan het adres van Jan Rijn, die als Goesenaar nog steeds zijn oude ploeg trouw blijft en er een reisje voor over heeft om Breskens aan de punten te helpen. We hopen dat a.s. Zaterdag in Ter- neuzen, waar de jeugdkampioenschap pen van Zeeland worden verzwommen, nogmaals het bewijs wordt geleverd dat trainer Bondewel zijn vrije tijd, die hij al jaren opoffert voor de zwem jeugd van Breskens, nogmaals bekroond mag zien. Want allen, die enigszins meele ven met de Scheldestroom-ploeg, we ten, dat hij een belangrijk aandeel heeft in dit succes, dat na jaren is opgebouwd. Jammer, dat er geen medailles zijn voor hen die zich op deze manier zo ver dienstelijk maken. Daarom zal niemand het ons 'iwalijK nemen als we zeggen, ór.i het clubkampioenschap van Schel destroom, dat Zaterdag j.l. behaald werd, het kampioenschap van „Bonnie" is. Groede Geslaagd. Vorige week slaagde voor het examen Nuttige Handwerken te Rotterdam mej. M. van der Hooft. Aardenburg Raadsvergadering De gemeenteraad van Aardenburr kan zich ook niet verenigen met het door G.S.-aanhangig gemaakte herin delingsplan. Hier ging het niet, zoals in alle andere gemeenten om het behoud van de zelfstandigheid, daar G.S. voor stellen Aardenburg zijn zelfstandigheid, gezien vanuit historisch oogpunt, te la ten behouden. Nee, in Aardenburg heeft men het hoofd gebogen over enkele grenscorrecties, die zijn voorgesteld. Zo zou de wijk Draaibrug, die volgens G.S. volkomen op Sluis is aangewezen graag naar Sluis overgeheveld willen zien. Volgens het prea-advies van B. en W. is dit niet het geval en is deze wijk zo wel kerkelijk als economisch op Aarden burg aangewezen. De toevoeging van Heille aan Aarden burg vond men echter een natuurlijke zaak, daar de meeste kinderen uit Heille in Aardenburg op school gaan, en de ouders daardoor ook meer in Aar denburg komen dan in Sluis. Öök werd betreurd, dat men een ge deelte van het Eiland bij St. Kruis bij Oostburg wil voegen. Het eiland is een natuurlijk geheel, dat door deze grens correctie geschonden zou worden. Gezien het landbouwkarakter van deze buurtschap achte men het beter op zijn plaats, dat Aardenburg in plaats van Oostburg in de toekomst deze be langen zal behartigen. Wat betreft de ruiling van Draaiburg en Heille was de heer Lansu van mening, dat G.S. hebben gezocht naar een compensatie voor het verlies van Heille en daar maar Draai brug voor in de plaats hebben gegeven, dat bovendien voor Sluis nog bijzonder aantrekkelijk is, doordat op Draaibrug de busmaatschappij S.B.M. gevestigd is. Te Draaiburg is een actie aan d gang, om de nodige handtekeingen te verza- toen de monsterlijke ega van de „lam straal" in zaligheid zwom, omdat zij, als vrouw van de oudste chef, de vrouw van de directeur-generaal een boeket bloemen mocht aanbieden. Dat was toen een maand voor het grote ontslag van het personeel en ook van Hamstraal geweest. Zoals de verening, was ook het geïllu streerde orgaan, de A.T.C. Klaroen, met de samenstelling waarvan de half-Yan kee Hensen een hoog salaris verdiende. Wat er ook gebeurde bij de A.T.C., het werd door de reclame-chef opgemerkt en als reclame voor de maatschappij ge bruikt. Hij zag kans, het onbenulligste voorval tot een gebeurtenis van de eerste orde op te blazen. Hij werkte ge weldig met foto's iedere employé moest er op de een of andere tijd aan geloven. Dan werd er een gekiekt bij een stapel blikken A.T.C. smeervet, dan weer een met zijn vrouw bij zich, als ze in de echt waren verbonden, of wel al leen, als hij zojuist van een langdurige ziekte was hersteld. (Wordt vervolgd). melen, tegen een voeging bij Sluis. Mocht blijken, dat men in Heille ook een dergelijke handteken-actie wil voe ren zal de raad daartoe alle medewer king verlenen die nodig is voor het ver zamelen van handtekeningen. Uitvoerig werd gesproken over het verlenen van subsidie aan de beide mu ziekverenigingen, n.l. E.N.Z.K. te St. Kruis en de Aardenburgsche Fanfare. Volgens voorstel van B. en W. zouden beide verenigingen f 1000,subsidie krijgen. Daar de Aardenburgsche mu ziekvereniging momenteel met grote moeilijkheden te kampen heeft, zag de heer Rijckaert lever het gehele bedrag van f 2000,toegewezen aan de muziek vereniging uit Aardenburg en de muziek uit St. Kruis maar met niets naar huis te sturen. De heer Paridaen, actief bestuurslid van een even actieve muziekvereniging viel nogal fel tegen dit voorstel uit. Het steunvlak van de muziekvereniging te St. Kruis is veel kleiner dan in Aarden burg, daar er hier veel meer inwoners zijn, die de muziekvereniging steunen, simpel weg omdat er in St. Krus maar weinig mensen wonen. In een vurig pleidooi kwam de heer Paridaen op voor „zijn" muziek en kreeg hierbij alle raadsleden, uiteraard behalve d eheer Rijckaert met zich mee. Besloten werd im beide muziekverenigingen ieder een bijdrage te geven van f 1000,extra te geven waarop echter pas in 1964 ge rekend kan worden, daar de begroting van 1963 een dergeijke speling niet meer toelaat. Nieuwvliet Raadsvergadering De raad van Nieuwvliet heeft vorige week tijdens de openbare raadsverga dering niet uitgebreid gediscussieerd over het beruchte herindelingsplan van G.S. Men was het er roerend over eens, dat het' moeilijk zal zijn, de eigen zelf standigheid te handhaven. Burgemeester J. C. Everaars vond zelfs, dat het niet in het belang van de gemeente is, de zelfstandigheid te be houden, daar de financiële positie van de gemeentt zelfs zeer slecht is, en men b.v. op normale wijze in eigen gemeen telijke behoeften kan voorzien. Hij was dan ook geporteerd voor opheffing van de kleinere gemeenten. De burgemeester was het echter niet eens met het voorstel van G.S. of Nieuwvliet onder te brengen bij Oost burg, doch zag liever, dat van Westelijk Zeeuws-Vlaanderen een grote gemeente was gemaakt. In de door G.S. voorge stelde combinatie Nieuwvliet, Cadzand, Zuidzande, Oostburg en Retranchement zou Oostburg politiek gezien direct een grote meerderheid hebben en zouden de belangen van de kleinere gemeenten geschaadt worden. Liever neg zag de burgemeester van de kustgemeenten, die een geheel eigen karakter hebben en wiens belangen pa- ralel lopen, één gemeente gevormd ,t.w. Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retran chement. Dit zou een krachtige kustge- meente kunnen worden met de belan gen gelijk gestemd, gericht naar de re creatie. De heer A. Brakman zag toch liever de eigen zelfstandigheid van Nieuwvliet behouden en wilde als dit om financi ële redenen niet mogelijk zou zijn ook liever ten gemeente gevormd zien van geheel Westelijk Zeeuws-Vlaanderen. Indien dit er niet inzit, zag hij toch lie ver het plan van G.S., n.l. samenvoeging bij de voorgestelde Oostburg gemeenten aanvaard zien. De heer A. J. Provoost zag zo geen te genstrijdige belangen, als door de bur gemeester naar voren gebracht, doch had liever een gemeente gezien van ge heel W.-Z.-Vlaanderen. De heer J. Quaars vond, dat men in eerste instantie maar moest pleiten voor het behoud van zelfstandigheid, zag ook liever een grote bestuurskrach- tige gemeente gemaakt van geheel W. Z.-Vaanderen, doch kon zich ook met het voorstel van G.S. wel verenigen. In antwoord op een vraag werd door B. en W. meegedeeld, dat de elektrifi catie van het kustgebied vermoedelijk op betrekkelijk korte termijn haar be slag zal kunnen krijgen. De gemiddelde kosten per aanslui ting bedragen f 6000,Twintig pCt. daarvan komt ten laste van de gemeen te. De elektrificatie wordt mogelijk als 85 pCt. van de daarbij betrokken pan den kan worden aangesloten. De belanghebbende betaald f 500, per aansluiting plus een bedrag van f 54,per ha. grond, dit door het be trokken bedrijf bewerkt wordt. Voorts is de gemeente verplicht voor diegenen die niet aansluiten een garan tie-som te betalen. Voor de wijk rondom de boerderij „De Panneschuur" hebben meer dan 85 pCt. van de eignaars der panden tot aansluiting besloten. Deze wijk zal dan ook snel van elektriciteit worden voorzien. In de andere kustsector is de animo om te besluiten tot aansluiting, aldus de burgemeester, belangrijk minder. Nog altijd zijn er teveel mensen, die een afwachtende houding aannemen, in de hoop, dat zij later op een voordelige wijze kunnen aansluittn. Van de zijde der P.Z.E.M. is echter nadrukkelijk ver zekerd, dat dit niet het geval zal zijn, in tegendeel, later zal het volle pond voor de aansluiting betaald moeten worden. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Quaars nog naar de strandbevei- liging. De burgemeester sprak de hoop uit, dat men er alsnog in zal slagen en badman te vinden.

De Schakel | 1963 | | pagina 2