ner voor het jaar 1964. Gevraagd was 1|10 ct. p. inwoner. Besloten werd ook voor 1964 aan de Ned. Amateur Toneel Unie te Utrecht een gemeentelijke subsidie van f 25,- toe te kennen. De raad had geen bedenkingen tegen het voornemen van G.S. de wethouders- wedden ingaande 1 jan. 1963 te verho gen. Voor Groede komt dit neer op een verhoging der wedden van f 1260,- tot f 1500,-. Op voorstel van B. en W. besloot de raad tot invoering van een z.g. gasten- statistiek. Naast bescherming van de openbare orde en zedelijkheid, zijn er andere praktische en economische voor delen aan het bijhouden van een gas- tenstatistiek verbonden, waarbij de dooi de statistiek verkregen gegevens van belang zijn bij het oplossen van pro blemen van ruimtelijke ordening, de volksgezondheid (w.o. riolering, vuilaf voer. waterleiding), de regeling van het politietoezicht, de ontwikkeling van nieuwe recreatievormen en de logies- accomödatie, de ontsluiting en de in richting van de recreatiegebieden, enz. De Ver. van Ned. Gemeenten zal wor den belast met de verwerking van de verzamelde gegevens, terwijl de kosten van deze verwerking, zijnde f 250,- per jaar, door de raad werden gevoteerd. Bovendien werd de politieverordening met een bepaling uitgebreid, dat de gegevens, benodigd voor een goede re gistratie, van alle toeristen aan het ge meentebestuur moeten worden ver strekt. De onderwij svergoedingen werden over 1962 vastgesteld, berekend naar f 58,61 per leerling. Voor de R.K. bijz. lagere school was het vergoedingsbedrag f 2.403,01. Het voor vergoeding in aan merking komende bedrag voor deze school werd bepaald op f 3.599,34. Voor de Chr. nationale school was het ver goedingsbedrag f 1.953,67 en het voor vergoeding in aanmerking komende bedrag der uitgaven f 2.701,97. Tevens werd de 5-jaarlijkse afrekening over de jaren 1958 t.e.m. 1962 vastgesteld. Zo heeft de r.k. school nog recht op af rekening van een bedrag van f 2.224,23 en de Chr. nationale school op f 2.041,59. De gemeentebegroting 1962 werd ge wijzigd en de bedragen in overeenstem ming gebracht met de werkelijk ont vangen en uitgegeven bedragen. Dit was de z.g. slotwijziging. Tevens werd de be groting 1963 gewijzigd op grond van de uitgaven, steunende op genomen raads- besuiten. Voor de rondvraag waren geen schrif telijke vragen ingediend. Cadzand Raadsvergadering Tijdens de gemeenteraad van vorige week stelden B. en W. voor, dit steunen de op een terzake door de raad reeds eerder genomen principebesluit, om al le in de gemeente gelegen stranden van de dienst der Domeinen te huren voor de periode van 1 jan. 1963 t.e.m. 31 dec. 1967, voor de som van f 100,- per jaar. De voorwaarden, welke door de Domei nen in het in concept gezonden kon- trakt zijn gesteld, wijken niet af van die in de oude overeenkomst. De stran den blijven voor iedereen vrij toegan kelijk. Het ligt in de bedoeling het strand vanaf de grens van Nieuwvliet tot aan de Haven door de gemeente te exploiteren. Het gedeelte vanaf de Ha ven f uitwateringskanaal) tot aan de grens van Nieuwvliet besloot de raad voor 1963 te verhuren aan de N.V. Bad plaats Cadzand voor f 40.-. Mevr. Adriaansen-de Neef zag graag de mogelijkheid onderzocht een strand- gedeelte aan te wijzen, waar het vrij is tenten of windschermen te plaatsen. Ze had hierbij op het oog dat de eigen in gezetenen hiervan konden profiteren. De heer Kools meende dat men dan een gekrioel zal krijgen op het kleine stukje strand, als ook anderen er de lucht van zouden krijgen. Hoewel B. en W. er aan twijfelden of een en ander uitvoerbaar zou zijn, zegde het college toch toe de opgeworpen kwestie te zullen bestude ren. Tot slot besloot de raad op de huur- voorstellen in te gaan. Met betrekking tot het raadsbesluit om financieel mee te werken aan de electrificatie van het buurtschap „De Hoogte", zei de voorz. van twee bewo ners een schrijven te hebben ontvan gen waarin zij verklaarden f 250,- elk te zullen storten in de gemeentekas 1 maand nadat de aansluiting een feit is geworden. Het waterschap „Het vrije van Sluis" is bereid de Badhuisweg, waarvan het asfaltdek bij warm weer zacht wordt, af te strooien met rivierzand. Dit zal gebeuren wanneer de temperatuur hier voor geschikt is. De voorz. deelde mede, dat aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht opdracht is verstrekt tot het ontwerpen van een rijwielbergplaats aan de o.l. school. B. en W. zullen t.z.t. de raad voorstellen doen voor de bouw van deze bergplaats. De subsidie-aanvrage van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen naam werd z.h.st. afgewezen, nadat de heer de Hullu er op had gewezen, dat de gemeente bij het voorkomen van het gebruik van Godslasterlijke taal stellig een taak heeft door er o.a. op toe te zien, dat men zich op de scholen niet aan het gebruik van ijdelijke taal over geeft. Voor het overnemen van de doorhem bewoonde woningwetwoning verstrekt het Bouwfonds Ned. Gemeenten een hypotheek aan dhr. W. I. Goossen te Cadzand. Op grond van art. 7 Besluit Bevordering eigen Woningbezit stelden B. en W. voor genoemde geldlening te garanderen, waartoe de raad z.h.st. be sloot. Aangezien de heer W. L. Hamelink, voorz. van de adviescommissie Woon- ruimtewet, als zodanig ontsag heeft genomen, werd in deze vacature voor zien door de benoeming met alg. stem men van de heer W. Cappon-Luteijn. De voorz. wees op het voortreffelijke werk dat dhr. Hamelink als voorz. van de commissie in lange reeks van jaren heeft verricht, waarvoor hij hem op recht dank bracht. Met 5 stemmen voor, 1 blanco en 1 tegen, verklaarde de raad zich achter het voorstel van G.S. de wethouders- wedden van f 1080,- tot f 1260,- te ver hogen. Doelende op de plannen tot sa menvoeging, zei de heer de Hllu dat dit voorstel wel wat te vroeg komt. Hij stemde daarom blanco. Weth. de Bruijne stemde tegen, omdat herziening van de wethouderswedden voor aan vang van de zittingsperiode dient be keken te worden. Bepaald werd overeenkomstig ö,rt. 6a van de Woningwet, dat een uitbreidings plan voor de gemeente Cadzand in voor bereiding- is. De begroting 1962 werd gewijzigd. De post voor onvoorzien ver hoogde hierdoor met f 2065,99 tot f 4263,40. Bij de rondvraag wees de heer de Hullu er op, dat er maar slecht de hand gehouden wordt aan de snelheidsbeper king. Het wordt z.i. tijd dat tegen dit euvel streng wordt opgetreden. Mevr. Adriaansen-de Neef wees op het hin derlijke geluid dat in een gelegenheid in de winkelgalerij door een muziekin stallatie wordt voortgebracht. De heer Kools bracht de verkeerssituatie bij „Potjes" onder de aandacht. Hij achtte voorzieningen hoog nodig. De voorz. zei dat B. en W. Prov. Waterstaat hebben verzocht dit kruispunt te beveiligen, door b.v. het plaatsen van flikkerlich ten. De heer de Lijzer tenslotte vroeg B. en W. te willen bevorderen, dat ex ploitanten van publieke gelegenheden brandblusapparaten in hun panden aanwezig hebben. De voorz. zegde toe deze suggestie eens nader te zullen be zien. Voorts wees de heer de Lijzer op de verkeerssituatie op de Boulevard de Wielingen, ontstaan door de bouw van de winkelgalerij .Parkerende auto's le veren gevaar op voor het langs komen de verkeer, vooral wanneer grote auto's of auto's met caravans bij het wegrij den na parkeren op het linker rij ge deelte der weg moeten komen. De voorz. zegde toe na te zullen gaan of parke ren voor een begrensde tijdsduur, b.v. belang bij zijn drogredeneringen over de collectieve bediendenangst, strijd met zijn andere ik. zijn ik uit de tijd dat hij zelf nog niets was. En als hij dan, bij zijn zoveelste onderhoud met de beide Yankees, hun brutale tronies bestudeer de en hun snel wisselende maskers van lol" en ergernis, voelde hij zijn weer zin stijgen. Hoe dat stel kerels, afkom stig uit het hart van Texas, die mis schien vroeger koeien hadden bewaakt en met lasso's op wilde paarden hadden gejaagd, dacht over dat zootje, wat men in Holland kantoorpersoneel geliefde te noemen Hij vroeg zich iri stlite af. of die twee onbehouwen kerels eigenlijk ook wel voor hem een grein respect hadden. Diende hun jovaliteit tegenover hem niet enkel om nog méér te weten te ko men? Wie zei hem, dat ze ook hém niet. allang hadden ingedeeld bij die „dushed mass of people" Wat wist hij er per slot van wat die geheide dollargooche laars allemaal nog meer in hun schild voerden? In die rusteloze en spannende weken voelde hij voor het eerst die knagende pijn in zijn maagstreek. En 's avonds, thuis, kwam dan de te rugslag dan trok hij zich in nukkig zwijgen terug en moest Hansje vroeg naar bed omdat die zo druk was. Rust verlangde hij. ..Wat heb je toch de laatste tijd?" vroeg Nora hem „Is er iets bijzonders op kantoor aan de hand?" Korzelig antwoordde hij „Wat zou er aan de hand zijn? Ik heb 't ontzettend druk, die accountants uit New York laten me geen minuut met rust". En dan vroeg Nora, die toch moeilijk kon raden wat er zich allemaal af speelde op dat grote kantoor niet ver der. Maar ze mocht zich toch zeker wel bemoeien met zijn gezondheid! „Maar je eet zo weinig de laatste tijd", merkte ze bezorgd op. „Ja, ik heb last van mijn maag". Die maagpijn gebruikte hij als middel cm te vluchten voor de bemoeienissen en lastige vragen van zijn vrouw. Op haar aandringen, dat hij zich dan eens moest laten onderzoeken, beloofde hij haar, naar een dokter te gaan. Maar het waren zijn zenuwen, zei hij luchtig dat ging wel weer over als de rust op op kantoor teruggekeerd was. Enkele maanden daarna werden er 3 enorme kisten bij het hoofdkantoor uit laden, waarop stond: „Be very care- full". Het waren moderne, elektrische boekhoudmachines. De bedienden, die iets dergelijks notg nooit van nabij had den gezien, keken verbaasd toe, toen een instructeur vol trots op de uitge pakte machines wees. Een jonge collega zei lachend tot de oudste rekening-cou rant boekhouder„Meneer Vreesman, mag ik u voorstellen: onze nieuwe Ame rikaanse collega's. Ze doen alles op rol letjes". (Wordt vervolgd.) gedurende 1 uur op de 7 parkeerplaat sen, een veiliger situatie kan bevorde ren. Na de openbare vergadering besprak de raad het plan van G.S. tot herinde ling der .gemeenten in Z.-Vlaanderen, v.nl. wat betreft dat punt waarbij Cad zand is betrokken. Oostburg Raadsvergadering De raad der gemeente Oostburg kwam woensdagavond in openbare vergade ring bijeen o.l.v. burgemeester J. L. van Leeuwen. De notulen van de vorige vergaderin gen werden zonder aanmerkingen vast gesteld. Onder de ingekomen stukken waren enkele goedkeuringen van eerder geno men raadsbesluiten van G.S. Hieronder was o.m. de goedkeuring voor de verbe tering van de aansluiting van de weg Oostburg-St. Margriete op de Groten- dam. Wanneer deze wegaansluiting klaar is, zal dit een belangrijke ontlas ting kunnen zijn voor de weg Oostburg- Aardenburg. Naar aanleiding van de ter visie ge legde notulen van de N.V. Waterleiding- Mij. Zeeuws-Vlaanderen, merkte de heer J. Barendregt op, dat hij zich er bijzon der over had verwonderd, dat een li chaam als de Waterleiding-Mij. zich op zulke „losse schroeven" zonder een en kele zekerheid maar aannam, dat België met het grote plan tot verbetering van de watervoorziening in Zeeuws-Vlaan deren meedoet, dit plan in discussie wilde brengen. Burgemeester J. L .van Leeuwen zei, dat het van groot belang is, dat de raadsleden van dergelijke zaken op de hoogte zijn, doch stelde hierbij tevens vast, dat de discussie over dit onder werp zich voornamelijk zal afspelen in de aandeelhoudersvergadering van de Waterleiding Maatschappij. Een voorstel tot herziening van de wethouderssalarissen, waartoe G.S. een voorstel hadden gedaan, ontmoette geen bezwaren in de ogen van de leden van de raad. De raad besloot op voorstel van G.S. tot wijziging van het toetredingsbesluit tot de N.V. Waterleiding Maatschappij Zeeuws-Vlaanderen. Toen in 1930 de raad het besluit nam, om toe te treden tot deze Waterleiding Maatschappij werd o.m. als voorwaarde gesteld, dat Rijk en Provincie een be paalde risico garantie zouden geven. Het Rijk verleende de garantie bij wet in 1934, de Provincie deed dit reeds in 1933. De omstandigheden betreffende de subsidiëring van Waterleidingbedrij ven hebben zich na de oorlog in gunstige zin gewijzigd, waardoor thans wordt aangedrongen de eerste risicowet in te trekken. Om hiertoe te kunnen geraken is het noodzakelijk, dat de gemeenten, die indertijd besloten tot toetreding tot de Waterleiding Maatschappij hun toe tredingsbesluit wijzigen. De Oostburgse raad had hiertegen geen overwegende bezwaren, zodat conform het voorstel van G.S. aldus werd besloten. De raad besloot om door de Provincie verstrekte lening voor de afkoop van het Oostburgse aandeel voor de over dracht van de weg Oostburg-Water- landkerkje-IJzendijke in een keer te voldoen, daar de gemeente thans de be schikking heeft over het benodigde geld en hierdoor een grote besparing van rente zal kunen worden verkregen. Voor Oostburg bedraagt deze afkoopsom f 122.650,Het aanvankelijk door Oostburg jaarlijks te betalen aandeel, zonder afschrijving bedroeg f 5070, dus ongeveer een rente van4V2%. Bur gemeester J. van Leeuwen motiveerde dit voorstel nader, waarna de raad er zich volledig achter kop scharen. Naar aanleiding van een voorstel tot partiële wijziging van het uitbreidings plan in onderdelen met bebouwings voorschriften, voor de landhuizenwijk in de Veerhoekpoder ontstond een uit gebreide en technische discussie tussen burgemeester van Leeuwen en de heer le Nobel. De heer Le Nobel stelde vast, dat B. en W. niet de juiste weg hebben bewan deld met ter visie legging, daar de raad het ontwerpplan, na de wijziging door de stedebouwkundige, niet opnieuw be handeld had. De heer Le Nobel vond de informele bespreking, die er was ge weest, naar aanleiding van het door de stedebouwkundige opgemaakte vooront werp, niet officieel en wenste het plan na dé door de deskundige aangebrachte wijziging opnieuw in de raad behandeld te zien, terwijl het daarna ter visie ge legd moest worden, voor het indienen van bezwaarschriften. Thans was na de informele behan deling en de wijziging door de stede bouwkundige het plan direct ter visie gelegd. De heer Le Nobel vond deze ge dragswijziging onwettig en toonde dit aan de hand van verschillende wetsarti kelen aan. Burgemeester Van Leeuwen ging opzij voor het woord onwettig en stelde voor het plan thans aan te houden en op nieuw aan de raad voor te leggen. Na de doior de raad eventueel aangebrachte wijzigingen, zal het plan opnieuw ter visie gelegd worden. De grondprijs voor sommige percelen grond aan het Schuttebocht werd be paald op f 20,25 per m2. De uitkeringsverordening, de arbeids- overeenkomstenverordening, alsmede het algemeen ambtenaren reglement werden door de raad gewijzigd en aan gepast aan de nieuwe Rijksregeling op dit terrein. Tijdens de rondvraag informeerde de heer De Coene naar geruchten, als zou de burgemeester de jaarlijkse kennis willen afschaffen. Met grote klem sprak de burgemeester deze wilde geruchten tegen en vestigde bovendien de aan dacht van de raad er op, dat de afschaf fing van de kermis geen zaak is van de burgemeester, doch dat de raad hier over moet oordelen. Voorts informeerde de heer De Coene waarom een op 14 januari ingediend verzoek om een bijdrage in de exploita tiekosten van de Rode Kruis Zieken auto, tot op heden niet als ingekomen stuk in de raad behandeld werd. De burgemeester zegde toe, dat in de volgende raadsvergadering in deze voor stellen gedaan izullen worden. De heer Le Nobel wees tijdens de rondvraag nog op het prachtige initia tief van de buurtbewoners rond de Gratemanstraat, die van een stukje bouwgrond een aardig speel tuint je heb ben gemaakt. Dergelijke initiatieven moesten er meer komen, aldus verzucht te de burgemeester,, die de buurtbewo ners bijzonder prees om de wijze, waar op deze speeltuin tot stand kwam. Het grote knelpunt blijkt echter het toe zicht te zijn, dat echter in deze buurt uitstekend is geregeld. De heer A. Ter- heijden informeerde, waarom de verbe tering van de O.L. School zolang op zich laat wachten. De raad besloot hier toe al enkele jaren geleden. De burge meester zeide, dat de gewijzigde begro ting, waarin deze verbetering is ver werkt, nog steeds niet is goedgekeurd, daar de raad indertijd geen dekkings- post kon aanwijzen, om een en ander te financiëren. Thans zal echter naar verwachting de begrotingswijziging wel snel zijn goedgekeurd, zodat het werk kan worden uitgevoerd. Ook de straatverlichting, waarvoor enkele jaren geleden een plan werd op gesteld, zal aldus de raadsvoorzitter nu spoedig verbeterd worden. Er is een plan voor de plaatsing van de lichtpun ten in voorbereiding. De heer van Hee vroeg nog de jonge mensen, die als zij willen trouwen een noodwoning krijgen toegewezen, finan cieel te steunen, als zij na enkele jaren bewoning van een noodwoning een defi nitieve woning kunnen betrekken. Deze maken aldus de heer van Hee tweemaal grote inrichtingskosten. Het bleek niet mogelijk te zijn, hierin op enigerlei wijze tegemoet te komen. Oudheidkundige kamer kreeg een fraai geschenk. Het gemeentebestuur van Oostburg werd dezer dagen verrast met een fraai geschenk, dat aangeboden werd door de familie Den Hollander. In de Candzandse kamer, die het ge meentehuis rijk is, staat sinds enkele dagen een fraaie pop, levensgroot en voorzien van een oud Candzandse boe- ren-vrouwendracht. Naar het toneelspel van Cor Schijve is de pop Jaontje gedoopt. Zij staat bij de platte buiskachel en siert de fraaie oudheidkamer cp. Getracht zal nog worden de kleding te verfraaien door de aankoop van en kele gouden sieraden, die bij de oud- Cadzandse dracht hoorden. Op deze wijze wordt het verleden, dat zo snel vervaagd, in de Cadzandse ka mer in het fraaie Oostburgse raadhuis bewaard. Breskens Collecte Roode Kruis. De collecte van het Roode Kruis heeft in Breskens de prachtige grote som van f 680,opgebracht. Vorig jaar was de opbrengst van deze collecte f 345,Het is dus prettig te zien dat dit jaar zo'n prachtig bedrag mocht worden opgehaald. Dank aan allen! Schoolreis o.l.s. De leerlingen van de 5e en 6e klas der openbare lagere school maakten met hun onderwijzers en enkele leden der oudercommissie de schoolreis naar Rot terdam. Na een wandeling gemaakt te hebben door het Liesbos bij Breda en door de voetgangerstunnel te Rotterdam ging het naar de diergaarde Blij dorp. Op de door de leerkrachten gemaakte kaarten van Blij dorp konden vele leer lingen de juiste weg vinden en de juiste namen der dieren noteren. Om ongeveer 2 uur maakten ze een rondvaart met de Spido door de Rotter damse havens. Ook hier konden de kin deren met hun gemaakte kaarten ge makkelijk de aanwijzingen van de gids volgen. Een grote attractie voor hen was ook een bezoek aan een groot warenhuis. Tenslotte bood de speeltuin in Roo sendaal veel vermaak. Om ongeveer 9 u. 15 konden de kin deren aan de op hen wachtende ouders worden overgedragen en keerden zij moe maar zeer voldaan, huiswaarts. Retranchement Pols gebroken. De bejaarde weduwe H. had het on geluk in de kelder te vallen, waarbij zij de rechterpols brak. Collecte. De collecte voor de Gustaaf Adolf Stichting bracht te Retranchement f 40,- op. Bejaardenreis. Per bus zijn de bejaarden van Re tranchement naar Schouwen-Duiveland geweest. Op de heenreis werd de route over Vlissingen genomen. In Bergen op Zoom werd de inwendige mens ver sterkt. De overtocht bij het Zijpe ver-

De Schakel | 1963 | | pagina 2