een zeer belangrijke vorm van werkge legenheid, waaraan de gemeente ook niet zonder meer voorbij mag gaan. Hoewel er thans, aldus de heer Ver gouwe, niet veel tuinderijen in Breskens zijn. is de huidige ontwikkeling zodanig, dat deze bedrijfstak wel van groot be lang kan worden. Hij vroeg B. en W. het voorstel terug te nemen en eens nader te bezien of men alsnog zal willen toe treden tot het Waarborgfonds. Ook de herèn Luteijn en Cambier waren het met deze stelling eens, ter wijl de heren Carels en de Kruijter zich hierbij aansloten. De heer Van der Hooft meende, ge zien de gevoelens van de raad, dat men het voorstel nog eens nader zal bestu deren. Ook wethouder Zegers had er geen bezwaren tegen, dat het voorstel zoals dat ter tafel lag, teruggenomen werd voor nadere bestudering. Met de door G.S. voorgestelde ver hoging van de wethouderssalarissen kon de raad zich verenigen. Voor een wet houder in de gemeente Breskens is dit nu gebracht op f 2040,per jaar. In de vacature van lid van het Comité Bejaarden sociëteit werd op voorstel van B. en W. met algemene stemmen benoemd mevrouw Niermans-Gosseije. Mevrouw Niermans meende, dat zij al lang, n.l. 7 jaar, lid was van deze com missie. Dat bleek inderdaad het geval te zijn, doch als adviserend lid. Wethouder Van der Hooft hoopte, dat de commissie weer compleet gemaakt kan worden, door de benoeming van een van de Bond van Ouden van Dagen in deze commissie, die te Breskens bij zonder nuttig werk doet. De raad besloot aan de heer A. W. Verplanke-Risseeuw te Hoofdplaat een perceel grond te verkopen aan de Park laan voor de bouw van een wtoning, groot, 391 m2, voor de prijs van f 14,25 per m2. Tegen dezelfde prijs werd nog een perceel bouwgrond voor de bouw van een woning verkocht aan de heer F. J. Rosevelt te Breskens op de hoek van de Parklaan. Aan het rijk werd ten noorden van het Uitbreidingsplan West een perceel grond verkocht, groot 1.29.60 ha. voor de prijs van f 26.317, De heer J. W. Carels complimenteerde het college van B. en W. met het feit, dat door een goede argumentatie f 8000 meer werd verkregen, dan het Rijk aanvankelijk voor deze grond geboden had. Aan de N.V. Exploitatie Maatschappij Zeebad Brekens werd het gemeentelijke verenigingsgebouw aan de Weijkman- laan overgedragen, onder voorwaarde, dat het terrein aan de Weijkmanlaan in bouwrijpe staat wordt opgeleverd. Uitvoerig besprak de raad hierna de voordracht van B. en W. ter benoeming van een leidster voor de Openbare Kleu terschool. Op de voordracht werden de namen van mej. M. J. P. Heijboer te 's Herto genbosch geplaatst en mevrouw P. M. Spierenburg-la Gasse te Cadzand. Mevrouw Niermans vond het zeer sneu voor mevrouw Spierenburg, die al geruime tijd als invallende kracht aan de school werkzaam is en die bovendien de aktes A. en B. heeft terwijl de andere sollicitante slechts de akte A. bezit. De heren Carels en Leenhouts sloten zich hierbij aan en vroegen voora lnaar de reden, waarom deze volgorde van aan beveling is opgemaakt. Wethouder Zegers beriep zich op het advies van de inspectrice voor het kleu teronderwijs, die liever een ongehuwde kracht benoemd zag, terwijl mej. Heij boer gaat studeren voor de akte B. De wethouder merkte nog op, dat men dere voordracht beslist niet moet uit leggen als een ontevredenheid betref fende mevrouw Spierenburg, doch, dat zoals gebruikelijk het advies van de inspectrice is opgevolgd. Bij stemming bleken de meningen verdeeld te zijn. Mej. Heijboer verwierf 6 stemmen, en werd benoemd verklaard. Mevrouw Spierenburg verkreeg 5 stem men. Ingevolge art. 72 van de L.O. wet werd aan het bestuur van de R.-K. Lagere School medewerking verleend voor de aanschaf van een comDleet instrumen- met hard werken en sparen had ge kocht. Naar het bezit van zo'n klein huisje streefde elke kleine burger in hun dorp. En waar Karei de Hoog weer even vertoefde in de Rotterdamse armoe- steeg, loopt nu Nora Waanders aan de hand van haar moeder in hun kleine tuintje, waar moeder begonia's, gouds bloemen en violen heeft geplant. Hoe anders, denkt zij, bij de herinnering daaraan, was dat kleine tuintje van haar ouders dan deze tuin. Het was waar, wist ze. dat zij soms moeite had haar luxe leven te aanvaar den als iets waar ze recht op had, zoals Ans Kamphuis zei. Mogelijk schoot ze. met haar dorpse opvoeding tekort in haar denken. Maar nooit ook was er in haar denken aan vroeger plaats voor bitterheid en opstandigheid zoals bij Karei, wèl weemoed soms. Als Nora te rug dacht aan haar meisjesjaren, dool de ze nog altijd rond in dat kleine tuintje in haar dorp, waar zij een geluk" kiae jeugd had gekend. Toen na de vele langdurige confe renties met de Amerikaanse accoun tants het opstellen van de rapporten was voltooid, voelde Karei de Hoog zich afgemat en bedrukt. Wekenlang had hij, door de directie aangewezen als adviseur en verbin dingsman, de accountants terzijde ge staan bij hun onderzoek naar moderni- tarium voor het natuurkunde onderwijs, met de daarbij behorende boekjes voor een bedrag van f 664, Op voorstel van B. en W. werd de be loning voor het brandweerpersoneel herzien. In verband met het feit, dat voor de berekening van de salarissen van de burgemeester, secretaris en de wethou ders de gemeente in een hogere klasse is geplaatst, werd besloten de overige salarissen van het secretarie-personeel eveneens naar de 4e klasse op te trek ken, terwijl enkele ambtenaren in rang werden verhoogd. De raad ging accoord met deze verhogingen en sprak er in het in het algemeen zijn blijdschap over uit. dat Breskens in een hogere gemeenteklasse is geplaatst, voor wat betreft de salariëring van het gemeen- tepersoneel. Ook werd besloten het sla- ris van de mijnmeester te verhogen. Tenslotte werd nog de gemeentebe groting 1962 gewijzigd. Wethouder Van der Hooft sloot hier na de vergadering. Goed geslaagde zeehengelwedstrijd. Zaterdag jl. organiseerde de Hengel sportvereniging „De Zeekrab" te Bres kens een internationale zeehengelwed- strijd. Het visterrein liep vanaf het z.g. „Duivelshoekje" tot aan de Hoogeweg. Liet het weer zich des morgens be droevend aanzien, des middags klaarde het op en werd het prima visweer. Het was om 1 uur dat 252 deelnemers (sters) öp het vlaggesein met een forse zwaai hun werphengels in zee wierpen. De controleurs kregen het spoedig druk met kaarten aftekenen, doch het betrof haast allemaal ondermaatse visjes. Wat later op de middag werden ook en kele grotere vissen gevangen, o.a. bot, paling en tong. Na de weging, door mijnmeester Ja cobs in de vismijn, volgde de prijsuit reiking in 't „Vissershuis" van de heer Cornelis. Als eerste spreker voerde de voorz. van „De Zeekrab", de heer Cats- man, het woord, die de schenkers van de ereprijzen dank bracht, o.a. het gemeen tebestuur van Breskens en aan de heer Houet voor hun mooie bekers, alsmede alle die op welke wijze dan ook, de wedstrijd hadden doen helpen slagen. Hierna verkreeg de wnd. burgemees ter, wethouder Van der Hopft, het woord, die o.m. de hengelsport een mooie wijze van vrije-tijds-besteding noemde. Hij bracht het bestuur van de hengelsportvereniging dank voor de uit nodiging om de prijzen uit te reiken, waarna hij vervolgings hiertoe over ging. De uitslag was als volgt: 1. Heijneman, Heist 645 pnt. 2. J. v. d. Wege, Hoek 610. 3. R. Veldhuis, Hal steren. 4. C. Vissers, Zeebrugge, 510 5. J. Aarnhouds, Heist 445. 6. E. Possemiers Heist 380 7. A. Wullemans, Heist 340. 8. Ant. Rosose, Azel 320 9. G. Tanghe, Ostende 295. 10. J. Impens, Zeebrugge 280. 11. C. de Kraker, Breskens 275. 12. Mevr. Lucasse, Kloosterzande, 265. 13. F. Asselman, Axel 255. 14. J. Heijninck, Boom, 250. 15. H. Meeuwsen, Hoek, 250. 16. H. Wakker, Terneuzen, 245. 17. K. van Tatenhove, Vliss., 245. 18. A. Sijne- seal, Hoofdplaat, 245. 19. Mevr. J. Hame- linck, Terneuzen, 245. 20. G. Dierren- donck, Hoofdplaat, 245. 21. C. P. van de Muren, Terneuzen. Terneuzen, 240. 22. L. Pilaat, Hoofdplaat, 240. 24. L. Hame- linck, Terneuzen. 215. 25 B. v. d Heijden. Vliss. 210. 26. F. v. d. Berge, Terneuzen, 205. 27. A. de Roo, Terneuzen, 205. 28. M. P. Lucasse, Kloosterzande, 205. 29. J. de Graaf, Hoek, 200. 30. J. Goossen, Kloosterzande, 200. 31. Mevr. de Waal, Vlissingen, 200. 32. F. v. Akker, St. Nikla 195. 33. G. van Berkum, Vlissingen, 195. 34. F. van Twist, Heist, 195. 35. F. Chris- tiaansen, Kloosterzande, 190. 36. C. Ha- zebroek, Blankenberghe, 190. 37. A. de Pauw, Eeklo, 185. 38. W. Meijer, Sas v. Gent, 180. 39. J. J. Harms, Terneuzen, 175. 40. F. Evers, Zeebrugge 175. 41 A. Huibrechtse, Vlissingen, 175. 42. L. La- meire, Heist, 43. M. de Visser, Axel, 165. 44. A. Loef, Terneuzen, 165. 45. H. de Looze, Breskens, 165. 46. A. van Aart, Halsteren, 160. 47. F. van Tatenhove, Vlissingen, 160. 47. F. van Tatenhove. sering van de ouderwetse werkmetho den. Met aanvankelijke élan begonnen cm het vererende van de opdracht het werd inderdaad hoog tijd, dat de sterk verouderde werkmethoden werden veranderd was hij, naarmate het on derzoek vorderde, tot andere gedachten gekomen. Als uit de doos van Pandora waren de verrassingen te voorschijn ge komen. En toen, later, de reorganisatie geheel was voltooid, dacht hij met een bezwaard geweten: dit is dan uiteinde lijk resultaat invoering van moderne machines en het ontslag van een groot aantal bedienden. Een resultaat, waar aan hij zelf in feite persoonlijk en daad werkelijk had meegewerkt. Hoe hadden hijzelf en de vele bedien den zich in den beginne er tussen laten nemen door het stel uitgekookte Yan kees. Voor het kleinste detail van het grote kantoorapparaat hadden ze een levendige belangstelling getoond. De rekening-courantfolianten, zo dik als 'n statenbijbel met slot en al (daarin had De Hoog zelf vroeger nog posten zitten boeken met zijn kroontjespen), staten, formulieren en kaarten, al die attribu ten kwamen onder de loep. Streng of nors waren de heren niet, het viel de bedienden juist op dat zij zo joviaal met hen omgingen - zo echt Amerikaans. „Sit down, fellow and speak freely". (Wordt vervolgd). Vlissingen, 160. 48. J. Comeijne, Zee brugge, 160. 49. J. van Iwaarden, Groede 160. 50. P. van de Broecke, Breskens, 160. 51. J. de Witte, Hoek, 155. 52. J. Louwer- se, Westkappelle, 155. 53. A. de Feijter, Zaamslag, 150. 54. Mevr. M. Maas, Os tende, 150. 55. J. Scheffer, Sluiskil,150. tende, 150. 55. J. Scheffer, Sluiskil, 150. 56. A. de Looze, Breskens, 150. 57. C. de Smit, IJzendijke, 150. 58. L. Riemens, Breskens, 140. 59. C. A. Pihl, Vlissingen, 140. 60. F. Huiszoon, Vlissingen, 140. 61. M. Brends, Breskens, 140. 62. J. Faas, Groede, 140. 63 Mevr. De Buck, Heist, 135. 64. F. Donze, Zaamslag, 135. 65. J. Noordwijk, Vlissingen, 135. 66. D. J. de Waal, Vlissingen, 130. 67. P. de Jonge, Groede, 130. 68. Mevr. v. d. Muren, Ter neuzen, 130. 69. H. Louws, Westkappelle, 130. 70. M. de Buck, Heist, 130. 71. R. Hamers, Vlissingen, 125. 72. N. Clays, Zomergem, 120. 73. H. de Feijter, Zaam slag, 120. 74. Mej. J. de Smet, Assenede, 120. 75. W. Gruben, Biervliet, 120. 76. P. Rinniers, S. v. Gent, 120. 77. W. Maas, Ostende, 115. 78. J. van Ham, Vlissingen 105. 79. A. Lobbezoo, Vlissingen, 105. 80. C. J. van de Broek, Terneuzen, 100. Bij gelijk gewicht en gelijk aantal vissen heeft het lot beslist. De hengelsportvereniging kan op een goed geslaagde wedstrijd terugzien. Uitslag der verloting: le prijs 2448. 2e prijs 2404. 3e prijs 2992. 4e prijs 2393. 5e prijs 1774. 6e prijs 2207 7e prijs 1724. 8e prijs 2743. 9e prijs 2331. 10e prijs 1241. Zwemsuccessen Z.V.S. Zaterdag 22 juni j.l. was er in Aar denburg weer een zwemontmoeting van alle Zeeuwse zwem clubs. Ook hier kwam Scheldestroom weer goed voor den dag. Op het eerste nummer van het pro gramma de 50 m. schoolslag meisjes 10-11 jaar wist Joke Fenijn als eerste aan te tikken. Op de loo m. rugslag dames was het Th. van de Heuvel die de eerste plaats innam. Ook de 4 x loo m. estaffette dames werd een zege voor Scheldestroom, hiervoor zorgden Coby Heijboer, Paula Donze, Marjo Vergouwe en Th. van de Heuvel. Schoolreis. Vrijdag 21 juni zijn de klassen 3 en 4 van de O. L. S. onder leiding van de leerkrachten en enkele leden van de oudercommissie, op reis geweest, naar Oosterhout met als doel de „Waranda". Het weer werd gelukkig tijdens dit reisje steeds beter. In de „Waranda" werd door de kinde ren volop genoten in de speeltuin en de roeibootjes. Op de terugweg reed de bus via de Deltadijk naar Noord-Beveland. Geslaagd. Aan de Theologische school van de Bond van Vrij Evang. Gemeenten te Utrecht slaagde de heer De Bliek, alhier. Geslaagd. Te Zutphen slaagde de heer J. A. J. Boekhout voor het Unie-diplbma Cul tuurtechniek. De heer A. van de Vijver is geslaagd voor het diploma H.B.S. aan het Konin gin Wilhelmina Luceum te Oostburg. Collecte. De A.V.O. collecte voor minder validen heeft in Breskens f 177,15 opgebracht. Strandwacht E.H.B.O. Het strandbezoek neemt ondanks de minder goede weersomstandigheden weer snel toe. De E.H.B.O. afdeling Breskens is er daarom toe overgegaan, sinds de vorige week zondag gedurende de weekends de strandpost te bezetten. Wijziging. Nu het toeristenseizoen weer op gang begint te komen, zullen de H. missen gedurende de zomermaanden met in gang van a.s. zondag gewijzigd worden. Ze zijn als volgt vastgesteld H. missen om 7 en 10.30 uur, Hoogmis 8.30 uur. Schoondijke Geslaagd. Aan de Rijks universiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen chemie, de heer I. J. de Roo, alhier. Schoolreis. De leerlingen van de 5e en 6e klas van de O.L.-school „Prinses Irene, hebben hun schoolreis weer achter de rug. Hun reis ging dit jaar naar het meer van Verelies met op de terugreis een bezoek aan de scheepsliften te Houding. Jammer was het, dat het de gehele dag regende. Ook de leerlingen van de 3e en 4e klas hebben hun reis gehad. Zij brachten een bezoek aan de dierentuin te Ant werpen. Tevens brachten ze in deze stad een bezoek aan de havens en de bekende Boerentoren. Na op de terug tocht nog een bezoek aan de speeltuin te Boom te hebben gebracht, keerde men voldaan huiswaarts. Wateriandkerkje Schoolreis. De leerlingen van de drie hoogste klassen van de O.L.-school, alhier, maakten onder leiding van het onder wijzend personeel en de leden van de oudercommissie, hun jaarlijkse twee daagse schoolreis. De eerste dag ging de reis door België. Na een rondrit door de stad Brussel werd daar een bezoek gebracht aan het atomium .In de bovenste bol genoten ze van een riant uitzicht. Via Leuven, Tienen en Maastricht, waar een kijkje genomen werd in de St. Janstoren en op het Vrijthof, kwamen ze n Valken burg. Het laatste doel van deze dag was het Drielandenpunt te Vaals, waarna in een jeugdherberg aldaar 'werd over nacht. De volgende dag werd eerst een rond rit door Klein-Zwitserland, daarna brachten ze een bezoek aan de forellen- kwekerij te Gulpen en aan het oorlogs- gravenkerkhof te Margraten. Natuurlijk verbleven ze nog enige tijd in een speeltuin, en wel in „Eurostrand" te Valkenswaard. Als laatste pleister plaats werd nog even te Bergen op Zoom halt gehouden. Ondanks het minder zonnige weer hadden allen deze twee dagen volop genoten van al hetgeen hun geboden was. Oostburg Eindexamen H.B.S.-A „St.-Eloy". Voor het eindexamen h.b.s.-a slaag den dinsdag de volgende leerlingen van de r.k. h.b.s. en m.m.s. voor West Zeeuws Vlaanderen „St. Eloy:" de dames Ria Rotsaert uit Aardenburg enLilian Termont uit Biervliet. Verder de heren Harold van Damme uit Aar denburg, Max Geuze uit O'ostburg, Jo- han Gevaert uit Sluis, Freddy Klooté uitAardenburg, Walter Musson uit Sluis René van de Wijnckel uit Ardenburg en Benny Lampo uit Aardenburg. Een kan didate werd afgewezen. Voor het eindexamen onderwijzer slaagde aan de Rijkskweekschool te Middelburg de heer A. Broodman uit Oostburg. Groede Collecte. DeA.V.O. collecte voor minder validen heeft in Groede f 47,11 opgebracht. Nieuwvliet Collecte. De A.V.O. collecte voor minder validen heeft in Nieuwvliet f 19.69 opgebracht. Zuldzande Voor het eindexamen weg- en water bouwkunde slaagde J. Cappon uit Zuid- zande. Biervliet Zeer geslaagde Motor-cross. De tweede motor-cross welke te Bier vliet gehouden werd is wel bijzonder goed geslaagd voor de organisatoren. Ruim 4000 bezoekers profiteerden van het mooie zomerse weer en van de kans die ze daardoor hadden de motor-cou reurs aan het werk te zien. Dat het crossen een vrij gevaarlijke sport is blijkt uit het feit, dat een vijf tal coureurs tijdens een val blessures opliepen. Van drie ervan was het niet ernstig, maar twee moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, n.l. de nationaal kampioen van België Schau- teden uit Brasschaet, die onder zijn mo tor terecht kwam had een ontwrichte arm, terwijl een andere coureur een ge broken pols had. Bij de vedetten werden 3 reeksen ge reden met deelname van 13 coureurs. De uitslag was 1. Van Pee, Leuven, 8p. 2. Fernand Bisoops, Paal, 14p .3. Plovier, Sijsele, 16 p. Bij de junioren werden 2 reeksen en een herkansing verreden door 14 cour- reurs. De uitslag was als volgt: 1. Hease- voets, Loupoigne, 5 p. 2. Versluijs, Bre- dene, 6p. 3. Opdebeek, 10 p. De prijsuitreiking vond plaats in ho tel „De Vriendschap". De voorz. van het Cross-comité, de heer Iz. De Ruijsscher, sprak een hartelijk woord van welkom. Hij nodigde burgemeester A. P. Kostense uit de trofeeën aan de winnaars te wil len overhandigen. Voor burgemeester Kostense hiertoe overging sprak hij woorden van waar dering voor het initiatief-comité, dat er thans weer in geslaagd is een uitermate geslaagde cross te organiseren. Spreker stond even stil bij degenen, die een on geluk bij dit sportgebeuren hebben ge kregen en hoopte in naam van alle aan wezigen, dat betrokkenen weer spoedig hersteld zullen zijn. Hierop reikte burgemeester Kostense aan de drie eerst geklasseerden in elke groep een trofee uit, bestaande uit een beker, of een andere herinnering aan dit sportfestijn. Na de prijsuitreiking maakte de heer de Ruijsscher er nog gebruik van allen, die op generlei wijze het welslagen van de cross hebben mogelijk gemaakt hier voor te bedanken. De instanties, die meewerkten, o.a. het gemeentebestuur, het waterschap het Vrije van Sluis, Pro vinciale Waterstaat, de politie, de Bier- vlietse brandweer en E.H.B.O. kregen grote waardering uit de mond van de heer De Ruijsscher te horen voor de hulp, welke elk dezer op hun eigen ter rein verleenden. Raadsvergadering De Raad van Biervliet vergaderde vo rige week in 'openbare zitting, onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense. De notulen der vorige vergadering werden zonder hoofdei, stemming vast gesteld. Onder de ingek. stukken waren een aantal goedkeuringen van G.S. op reeds

De Schakel | 1963 | | pagina 2