naar Bergen op Zoom. Doel van de tocht was de speeltuin „Rozenoord" en een bezoek aan het bos. Ondanks het wat sombere weer, was het een heel prettige dag en keerden allen met de boot van 5.15 uur weer voldaan huiswaarts. Ongeval. Op de weg Groede-Breskens is de heer P. L. uit Vlissingen met zijn bromfiets komen te vallen, waarbij hij ernstig aan gelaat en handen werd gewond. Dr. A. Ossewaarde uit Breskens, die eerste hulp verleende, constateerde een hersenschudding en achtte het nood zakelijk, dat L. naar het ziekenhuis te Oostburg werd vervoerd. Muziekconcert. Morgen, zaterdag 22 juni, zal de muziek vereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" om 7.30 uur concerteren op de muziektent. Bij gunstig weer zal na afloop van het concert nog een muzikale rondwandeling worden gemaakt. Vergadering Door de N.V. Exploitatie-Maatschap pij Zeebad Breskens is in hotel „Het Wapen van Breskens, de algemene ver gadering gehouden. Voorz. J. Carels, zei, in zijn openings woord het te betreuren, dat deze ver gadering zo laat op het jaar werd ge houden, doch dat de oorzaak gezocht moest worden in het niet tijdig klaar zijn van het accountantsrapport. Een bijzonder woord van welkom ging naar wethouder Van der Hooft, als wnd. burgemeester. Uit het jaarverslag bleek, dat, on danks de slechte weersomstandigheden een vooruitgang was te bemerken. De 'overeenkomst voor de gronden aan het voormalige Fort Frederik Hendrik, kon verwezenlijkt worden. Een gedeel te is reeds beplant, terwijl andere ge deelten reeds zijn ingezaaid. Op de camping zijn weer een aantal nieuwe wasplaatsen voor dames en he ren aangebracht, met koud en warm water. Ook is er elektriciteit aangelegd. In 1962 is er nog een verlies geweest, doch dit was wederom kleiner dan in 1961. De aanloopperiode voor het strand is nu voorbij. De exploitatie is in volle gang. Aan het gemeentebestuur is verzocht de kamphutten in de winter te laten staan, om hierdoor beschadiging van het terrein bij het weghalen te voor komen. Een bouwcommissie is ingesteld voor het opzetten van een recreatiegebouw met kampwinkel. In de vacature vertegenwoordiger ge meenteraad, wegens vertrek van de heer M. de Boer werd dhr. J. J. Vergouwe gekozen. Tot beheerder ingevolge art. 5 der statuten, werd de heer P. Zegers bij acclamatie herkozen. Uit de verlies- en winstrekening bleek dat er nog een verlies was van f 2115,11, waarvan f 1130,95 op het strand en f 984,16 op de camping. Per 31 december 1962 was er een ge plaatst en gestort aandelenkapitaal van f 54.700,De voorz. spoorde een ieder aan nog aandelen te kopen, waardoor het bestuur financieel ruimer zou ko men te zitten. Oostburg Avond vierdaagse. De avondvierdaagse en schoolwandel- tocht te Oostburg zijn weer beëindigd. Zaterdagavond kwamen de deelnemers, voorafgegaan door de Oostburgse Har monie de gemeente binnen marcheren. Op het Ledelplein konden zij uit han den van burgemeester J. L. van Leeuwen een welverdiende medaille in ontvangst nemen. Er was veel belangstelling. Uitslagen: De uitslag van de 10 km. was: le pr. Openbare Lagere school te Oost burg 912 pnt.; 2 Chr. Lagere school te Cadzand 909 pnt.; 3e Chr. Lagere school te Oostburg 877 pnt.; 4e R.-K. school te Oostburg 877 pnt.; 5e r.-k. jeugdbelang hij zelf nog onderaan de ladder stond en Nora nog op de confectiefabriek werkte. Hoe zij hem had ontvangen in haar salon in haar weelderig ingerichte huis in Hillegersberg, een buitenwijk van Rotterdam. Hij was binnengelaten door een dienstmeisje in zwarte jurk met wit kraagje ('t was in de tijd, dat zulks nog enkele jaren mogelijk was, voordat de groeiende industrie ook de nette dienstmeisjes opslokte in haar fa brieken). Het meisje had hem in de cor ridor laten wachten en hem eerst aan gediend - zo was 't ook gegaan bij zijn eerste bezoek aan Volders in het voor name huis op het Willemsplein. Dolly lag op een rustbank - het was half 12 in de ochtend. Nog ziet haar broer haar liggen temidden van al de rijke dingen in de salon - Perzische kleden op vloer en tafel, machtige schilderijen, welke het behang nagenoeg onzichtbaar maakten, kostbare kroon aan plafond - overdaad, protserig en pronkerig. Tus sen al die weelde had hij zijn zuster ge troffen. Een rustbank, waarover een glanzend, oosters kleed lag. En daarop lag Dolly, haar hoofd rustend op een geelzijden kussen - haar gitzwarte haar contrasteerde scherp met het geel, het geen ongetwijfeld door haar was be dacht voor de mise en scene. Haar ene, half ontblote arm lag op een ander kus sen, parelgrijs. Ze was gekleed in een rcse, zijden kimono. Op een fraai be werkt oosters tafeltje naast haar, stond een doos bonbons, waarin zij kon grab belen zonder dat zij zich behoefde te te IJzendijke; 752 pnt.; 6e R.-K. meis jesschool te Aardenburg 653 pnt. Het was een izeer enthousiaste en ver heugde „meester" De Lozanne, die als leider van de winnende groep, samen met zijn onvermoeibare helper H. J. Bronnenberg uit handen van burge meester Van Leeuwen, de eerste extra prijs in ontvangst nuocht nemen, te we ten de wisselzuil, die ook vorig jaar door deze groep werd gewonnen. Naast de extra prijzen voor de drie eerste geklasseerde groepen, kreeg elke groep en iedere deelnemer een herinne ringsmedaille. Aan de 5 km. tocht werd deelgenomen door groepen van de R.-K. lagere school te Oostburg, de Openbare Lagere school te Cadzand, de R.-K. meisjesschool te Aardenburg, R.-K jeugdbelang te IJzen dijke en de Chr. lagere school te Oost burg. Bij deze geslaagde schoolwan- deltocht is zeker vermeldenswaard, dat de drumband van Jeugdbelang uit IJ zendijke in de middaguren zich belastte met het uitgeleide doen van de diverse groepen. De avondvierdaagselopers, die met 117 in aantal op woensdagavond waren ge start, maar in het geheel 7 uitvallers telden, kregen ieder de hun toekomen de medaille. Mejuffrouw Lena van Hal uit Oostburg, die deze avondvierdaagse reeds voor de 16e maal had uitgelopen, werd als eerste uitgenodigd haar me daille in ontvangst te nemen. Naast de individuelen werd de avondvierdaagse ook volbracht door een drietal groepen, te weten de lagere technische school te Oostburg (10e maal), de Chr. wandel sportvereniging Oostburg (3e maal) en de Stanley Padvindersgroep Oostburg (2e maal). Kaartwedstrijd ambtenaren. Vorige week hield de Ambtenaren- vereniging „Oostburg" (A.V.O.) in ho tel „Victory" een kaartwedstrijd, met 14 deelnemers, waarin elk 5 partijen moest spelen. Na afloop kon de wed strijdleider, de heer B. Schrier, de na volgende uitslag bekend maken. 1. H. den Hamer, 2. H. Cruson, 3. A. van Loenhout, 4. mevr. J. A. H. te Beek, 5. S. van der Meulen, 6. M. Vercruijsse, 7. B. Schrier. De prijs voor het hoogste bod was met 230 voor de heer S. van der Meulen. Aardenburg Schieting op de liggende wip. Ter gelegenheid van de kermis werd dezer dagen te Aardenburg een haan- tjesschieting gehouden op de liggende wip bij café 's Landswelvaren. Aan de ze schieting werd door 30 schutters deelgenomen. De hoogvogel ging naar Jac. Wijffels uit Biervliet. De zij vogels waren voor Iz. Puijenbroek en Pierre Lippens, beiden uit Aardenburg. De meeste vogels werden afgeschoten door Ed. Buijsse uit Biervliet. Retranchement Collecte. De collecte voor het Ned. Rootte Kruis bracht f 175,op, dat ongeveer 35 c. per Inwoner. Sluis Veilig Verlceersdag. In het kader van een landelijke cam pagne voor veilig verkeer, was er dezer dagen een z.g. veilig verkeersdag in Sluis. Op de Beestenmarkt stond de ge hele dag een teststation, waar men zich gratis kon laten testen, op onder meer reactievermogen. Dit station kon zich in een zeer goede belangstelling verheugen. De leerlingen der lagere scholen kon den in de middaguren een film over veilig verkeer zien. Vergadering Ons Genoegen De reisclub „Ons Genoegen" uit Sluis hield dezer dagen in café „De Molen" zijn jaarvergadering. Men besloot om de volgende reis eens niet naar het bui tenland te maken en na een bespreking rekken. Een boek lag open geslagen op haar schoot. Er hing een geur van een duur parfum. Toen Karei de salon betrad en hij daar zo zijn enige zuster zag liggen te midden van al die exotische dingen, onderging hij een eigenaardige en vreemde sensatie. Even flitste het door zijn brein: „daar ligt een oosterse cour tisane in de tent van een schatrijke sheik En met een schok wist hij dit tafereel heeft zij eens gezien op de film - de film „De Sheik". Daarna: „Dit is mijn zuster Dora niet niet meer Haar stem bracht hem tot de werke lijkheid terug, haar stem van toen, maar donkerder en dieper. Ja, dat was ze anders dan vroe ger, maar toch in alles dezelfde, enkel maar volleerder, rustiger, volkomen be heerst. Hij wist niet of hij dit alles moest bewonderen dan wel misprijzen. Eén ding wist hij zeker: als Dora, die geen kinderen had en ze, volgens haar beweren ook volstrekt niet begeerde, zelfs niet op de werkelijke liefde van haar veel oudere man kon bogen, had zij toch haar reeds in haar prille jeugd gedroomde droom werkelijkheid zien worden- onafhankelijkheid, weelde en bediend worden. En Karei herinnerde z-ich opeens haar woorden in haar werk- en armoejaren: „Dan. jongen, buig ik niet voor dames van de andere stand, die een mooie jurk komen kopen dan koop ik zelf mooie jurken en buigen de verkoopsters voor mij viel de keus op Amsterdam. Voor déze reis zal het traditionele spaarsysteem gehandhaafd worden. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen. IJzendijke Oriëntatierit W.Z.A. Onder auspiciën van de West Zeeuws- Vlaamse automobielclub „W.Z.A." hield de V.V.V. IJzendijke vrijdagavond een oriëntatierit, die zeer goed is geslaagd. De 38 deelnemers, die bij café N. de Lozanne te IJzendijke van start gingen, kregen een mooi uitgezet parcours af te leggen, die hun veel fop-controles kon opleveren. Van de 10 controles met 3 tijdcontro- les waren er 5 „loos". Burgemeester J. M. Ficq van IJzendijke reikte 's avonds in het „Hofzichttheater" de prijzen uit en wees op het veilig verkeer, dat als weggebruiker goed in acht dient te worden genomen. De uitslag was: 1 J. Duster, Oostburg, 12 punten; 2 mej. G. de Jong, Cadzand, 20 pnt.; 3 H. v. d. Hijfte, Schoondijke, 34 pnt.5 L. van Poucke, IJzendijke, 56 pnt.; 6 A. van Esbroek, Sluiskil, 59 pnt. 7 G. M. Boonman, Oostburg, 61 pnt.; 8 A. J. Verstraeten, Oostburg, 67 pnt.; 9 A. Buijze, Zuidzande, 114 pnt.; 10 M. H. van Prooijen, Oostburg, 118 pnt.; 11 mevr. M. Brevet, Oostburg, 122 pnt.; 12 W. A. de Kramer, Zuidzande, 122 pnt. Schoondijke Land- en tuinbouwschool. De lagere landbouwschool te Schoon dijke zal per 1 sept. beginnen met tuin- bouwonderwijs. Het onderwijs zal zowel in de richting van de fruitteelt als de groenteteelt worden gegeven. GESLAAGD. Mejuffrouw E. Doolaege uit Sluis is aan de gemeentelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg ge slaagd voor het leidsters-diploma. Aan dezelfde school te Middelburg slaagden voor hoofdleidster de dames: A. M. van den Hauwe te IJzendijke en M. A. Kaan te Biervliet. Vorige week slaagde de heer G. de Lozanne, werkzaam bij een van de' grote oliraffinaderijen te Pernis en af komstig uit Oostburg, voor het examen analist le gedeelte van de Kon. Ned. Chemische Vereniging. FILMNIEUWS „Casino"-Bioscoop te Breskens pre senteert U zaterdag 22 juni a.s aan vang 8 uur, de populaire Franse actrice Brigitte Bardot in haar boeiende film „Manina". Het verhaal van 3 mannen die goud zochten en liefde vonden. Een blauwe zee .liefde .en Mani na het meisje in bikini. Zondag 23 juni, aanvang 4 en 8 uur, Heinz Ruhmann in zijn beroemde cre atie van de „Tante van Charlie". U kent haar nog? Charlie's tante. De dame, die tijdens haar eerste rondgang door ons land een lawine van lachsalvo's veroorzaakte. Hier is zij nog eens terug met haar kostbare medicijn: een scha terlach van begin tot eind! Een koste lijke film, die U een middag of avond van ongekend plezier zal bezorgen! Vismijn - Breskens Week van 9 juni t.e.m. 15 juni 1963. 338 kg. bot. 98 kg. schar. 33 kg. schol. 648 kg. tong. 19 kg. wijting. 15 kg. griet. 2 kg. tarbot. 4 kg. baars. 7530 kg. export garnalen. 34 kg. binnenland garnalen. 787 kg. onverkochte bot. Het gemak en de nonchalance, waarmee zij zich nu bewoog, haar stem nu, on miskenbaar ingestudeerd, doch waar van zijzelf de affectatie niet bewust was „Nee maar .dat is leuk m'n eigen broer, van wie ik werkelijk de zuster ben .Hoe gaat het met jou, jongen? Alles goed? In een eeuwigheid niet ge zien .Ik zei juist tegen Henk vorige week, we gaan onze broer Karei en zijn vrouw eens opzoeken Alles goed met Nora en Hans? Kopje koffie?" En onderwijl de mondaine vrouw hon derd uit babbelde, keek haar broer toe, hoe zij haar fraaie benen van de rust bank wipte en in haar zijden muiltjes stapte. Hij zag hoe Dora o, natuurlijk was het geen opzet van haar, ze was toch zijn eigen zuster? het boord van haar zijden kous recht trok om haar welgevormd been. De fierheid in haar houding, die hij zo goed van haar kende leek zelfbewuster nu in haar rijkbeklede salon. Een vreemde en genante gewaar- wordng doorstroomde hem, toen hij daar zijn zuster zo zag staan, rechtop, haar fijn besneden gelaat met het don kere haar omlijst en de zwarte ogen op hem gericht. Die ogen, hoe kende hij die uit de dagen van hun verbond tegen alle anderen thuis „Zweer het. Karei Goed, dacht hij,, dat was toen .kinder spel maar nu was zij een volwassen vrouw. Het bezoek aan zijn enige zuster was in werkelijkheid een bittere ontgooche ling voor hem geweest. DUIVENSPORT Duivenver. „Nog Sneller", Breskens. Uitslag prijsvlucht uit Moescroen op zondag j.l. Los 8 uur. Aank. le duif 8 u. 55 min. 46 sec., snelh. 1376 m. per min. 1, 23 Jn. v.d. Broecke. 2, 4, 31. 33 I. Ritico. 3. 14, 21 J. Quaars-L. 5, 39, 55, 64 Ad. Verstraaten. 6, 13 17, 35, 49 A. Cornelis. 7, 8, 24, 26, 50, 65 P. Cornells. 9, 66 J. Donze. 10, 11, 44, 54 A. Bondewel. 12, 19, 25, 51, 50 Jn. van Gijs. 15, 18, 45, 52 W. van Quekelberghe. 16, 58 J. Quaars-V. 20, 4 8A. Hamelijnck. 22 Jac. Pleijte. 27, 60 A. Vermeulen. 28, 40 W. Verstraete. 29,56,57 H. Schelstraete. 30 A. de Hulster. 32,34,36,41 Br. Verstraate. 37, 42, 53, 67 J. J. van de Velde. 38 I. de Jonge. 43 M. Faas. 46,47 Ko Quaars. 61 H. de Krijger. 62, le overd. W. Bruinooge 63 Jac. Faas-de R. Oude duiven. I, 6 Joh. Pijcke. 2, 9 A, van de Voorde. 3 J. Oostenbrugge. 4 I. de Jonge. 5, 13, 14, 15,17 J. Klaaijsen. 7, 19 J. Vermeulen. 8 Ko Quaars. 10,11 J. Buize 12,22 J .Ca- rels. 16 A. Vermeulen. 18 J. Pleijte. 20 W. Verstraete. 21 J. van Gijs. 23, le overd. P. van de Walle. Orleans. Los 5.30 uur. Aankomst le duif 10 uur, 35 min. 15 sec. Snelheid per min. 1328 m. 1, 21 A. Bondewel. 2, 6, 11, 14, 19 J. Klaaijsen. 3. M. Faas. 4 J. Carels. 5 J. Quaars-L. 7 Ko Quaars. 8 Jac. Pleijte 9, 20 A. Vermeulen. 10, 12 J. de Meester. 13,16 A. de Hulster. 15,17 A van de Voor de. 18 Versprille K. 23 W. Quekelberghe le overd. I. de Jonge. Duivenver. „Strijd in Vrede", Groede. Uitslag prijsvlucht Moescroen Jonge duiven. Los 8uur. Aankomst le duif 8 uur 53 min., 15 sec. 1, 9, 13, 14, 48, 49 C. Ekkebus. 2, 26 Ch. Ras. 3, 47 A. Janssen. 4, 17 J van Hane- ghem. 5, 7, 10, 19, 20, 29, 32, 42, 44, 45, 52 C. Brakman. 6. 33 J. Elfrink. 8. J de Roek. 11, 22, 35, 57 D. Ekkebus. 12, 16, 30 J. Vermeulen. 15, 39, 43, 50 D. Morel. 18, 56, L. van de Wege. 21, 23, 41 I. Schip pers. 24, 25 O. de Zutter. 27, 36, 57 Schautt.-de Roo. 28 Barra-H. Sonne. 31 A. Ekkebus. 34, 55 Stokm.-Fenijn. 38, 51, 54, le overd. J. de Krijger. 40, 46 J. Risseeuw. 53 J. Versprille. Uitslag prijsvlucht Moescroen, oude dui ven. Los 8 uur. Aank. le duif 8 uur 54 min., 8 sec. 1, 8 C. de Poorter. 2, 3, 5 Ch. Ras. 4 L. van de Wege. 6, 15, le overd. G. Dusar- duijn. 7. 13 J. Wolberts. 9, 19 J. Ris seeuw. 10 J. van Haneghem. 11, 16 D. Ekkebus. 12, 14, 17 J. van Driel. 18 J. Versprille. Uitslag Orleans, prijsvlucht oude dui ven. Los 5.30 uur. Aank. le duif lo uur, 37 min,, 14 sec. Snelheid per min. 1310 m. 1, 6 Schautt-de Roo. 2, 3, 5, 11, 14, 16 J. Becu. 4, 13 D. Ekkebus. 8, 15 J. van Driel. 9, 10 J. de Krijger. 12, le overd. G. Du- sarduijn. Duivenver. ,,J. M. M.'Driewegen. Uitslag prijsvlucht vanuit Breteuil op zondag 9 juni j.l. Los 8.45 u. Aank. le duif 12 u. 11 min., snelh. 1033 m. p. min. 1, 7 P. Boeije. 2, 4 D. Dekker. 3, 11, 13 A. den Hamer. 5, 6, 9, 15 C. Babijn. 8 A. de Putter. 10, 14 Joh. Lippens. 12 Abr. Versluis. Uitslag prijsvlucht vanuit Orleans op zondag j.l. Los 6.45 u. Aank. le duif 10.13 u„ snelh. 1244 m. per min. 1 J. Lippens. 2, 5 D. Dekker. 3 Aug. Jan- sens. 4 A. de Putter. Prijsvlucht vanuit Moescroen op zondag jl. Jonge duiven. Los 8 u. Aank. le duif 9.05 u. Snelheid 1128 m. per min. 1, 5, 7, 8, 13, 14 P. Boeije. 2 Ab. van Hout. 3, 17 A. Versluis. 6, 10 A. Boerman. 9 G. de Meijer. 11, 16 A. de Meijer. 15 Jac. Jansen. idem oude duiven. 1. 5, 6 P. Boeije. 2, 4 K. K. Risseeuw. 3 I. Klaeijsen. Nu hij in zijn geest zijn broers en zus ter de revue heeft laten passeren, gaan zijn gedachten onwillekeurig terug naar tijd en plaats waar zij allen waren be gonnen. Terwijl hij zijn blik laat gaan langs de rozenstruiken en de vele bloe men in zijn tuin, denkt hij met een in- nerlijken schok aan zijn jeugd. Hij ziet zich weer staan voor de grote tuin van de schatrijke van Stolkens aan de Wa- lenburgerweg in Rotterdam, waar hij elke week het schone linnen moest brengen, dat zijn moeder voor de rijke familie waste. Hoe hij die tuin toen zag als onmetelijk groot van de buitenkant, met zijn neus gedrukt tegen het bezit- beschermende stalen netwerk. Nooit was zijn jongensverlangen om ook maar één keer dat iustobrd binnen te mogen gaan vervuld geworden. Voor hem als voor de andere jongens uit de proleta riërsbuurten was zo'n tuin een paradijs achter prikkeldraad een paradijs voor de rijken. En dan vindt hij zich in zijn vreemde mijmeringen, ook weer terug in de ar- moesteeg, waar zij woonden. Zijn jeugd in zijn herinnering daaraan leek die nu een penitentie te zijn geweest, waaraan hij slechts kon terugdenken met verbittering. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1963 | | pagina 2