ning van de vergoedingen en de voor vergoeding in aanmerking komende be dragen vastgesteld voor de drie in de gemeente aanwezige bijzondere scholen, n.l. voor de St. Josephschool, de St. Aloysiussehool en de Chr. School. Het verzoek van de Chr. School om vergoeding van f 200,voor de hand- werkonderwljzeres voor 1962 werd we gens te late indiening afgewezen. B. en W. deelde mee, dat jaarlijks voor f 150,- voor het vak nuttige handwerken wordt gesubsidieerd. Voor 1963 ware te overwegen de verhoogde subsidies toe te kennen, wat de raad ook deed. De vergoedingen over '62 voor het kleuter onderwijs werden door de raad vastge steld en wel voor de R.K. kleuterschool aan de Oostlangeweg op f 2001,80 en voor de St. Josephkleuterschool te Slijk- plaat op f 2326,20. Besloten werd financiële medewer king te verlenen bij het toekennen van van kredieten door de Stichting Waar borgfonds voor de Tuinbouw in Zeeland, welke medewerking hierin bestaat, dat garantie wordt gegeven voor verleende kredieten. In de praktijk blijkt de fi nanciële konsekwenties door het verle nen van garanties nogal mee te vallen Door gemeenten in andere provincies werd in totaal f 22.000.000,gegaran deerd. Het verlies hierop bedroeg in 1962 f 3400,dus voor de aangesloten ge meenten een centenkwestie. Tijdens de rondvraag zei de heer P- Dekker het op prijs te stellen wat meer over de brandweer van Hoofdplaat te willen vernemen. Hij zou het in dit ver band toejuichen, dat de brandweercom mandant jaarlijks zo tegen de winter een rapport aan de raad overlegt waar in over de staat van het materiaal en de paraatheid der manschappen een uiteenzetting wordt gegeven. Immers de winterperiode is juist de tijd waarin de brandweer wel het meest moet optreden, Voorz. zei, dat de brandweercomman dant maandelijks aan B. en W. rappor teert. De heer Dekker kan er van ver zekerd zijn, dat B. en W. dilligent zijn om de paraatheid en de bedrijfszeker heid van de brandweer waar maar mo gelijk is te stimuleren en op te voeren. Toen de heer Dekker er op bleef aan dringen, dat de brandweercommandant zou rapporteren aan de raad vroeg voorzitter of de heer Dekker B. en W. ter zake van de branweer niet het nodi ge vertrouwen bezat. De maandelijkse rapporten van de brandweercomman dant zullen nu bij de raadsstukken ter inzage worden gelegd. De heer Steyaert tenslotte vroeg naar de mogelijkheid van eigendomsover dracht van woningwetwoningen welke door de R.K. Woningbouwvereniging worden geëxploiteerd. Inderdaad is overname door de bewoners mogelijk. Er zijn reeds aanvragen weg, maar de amb telijke molens malen in deze heel lang zaam. De heer Steyaert zag in de trage afwikkeling van de aanvragen door het Ministerie een gevaar voor Hoofdplaat, immers als iemand een eigen woning wil kopen en hij krijgt de kans in een andere gemeente hij stellig niet zal wachten tot over hoeveel maanden over zijn aanvrage door het ministerie is beslist. Een trage afwikkeling bevor dert stellig het wegtrekken der inwo ners uit de gemeente. Oostburg Raadsvergadering Uitgebreide discussie over de her oprichting v. d. Oranjevereniging. Tijdens de rondvraag van de raads vergadering te Oostburg, merkte de heer Dekker op. dat het toch wel bij zonder jammer is, dat dit jaar te Oost burg geen feestelijkheden georganiseerd zijn ter gelegenheid van de jaardag van H.M. de Koningin. Hij betreurde dit uitermate en vroeg indien de Oranje vereniging of de Commissie faalt, het gemeentebestuur in ieder geval iets voor de Oostburgse kinderen wilden doen in de toekomst. Ook burgemeester J. L. van Leeuwen betreurde dit in hoge mate, doch zei dat er binnenkort een voorbespreking gehouden zal worden om bij gelegen heid van het 150-jarig bestaan als Staat der Nederlanden, feestelijkheden voor de jeugd te organiseren. Hij merkte hierbij nog op, dat voor het onderwij zend personeel feestelijkheden voor de kinderen altijd de opoffering van een vrije dag betekent. De heer Barendregt betreurde het ook, dat er geen feeste lijkheden waren georganiseerd en vroeg de voorzitter zijn schouders er eens on der te zetten dat er in Oostburg weer een Oranjevereniging komt. Er staat zelfs een flink bedrag op de bank, dat bij heroprichting van een Oranjever eniging direct ter beschikking zal kun nen komen van de nieuw opgerichte vereniging. De voorzitter zegde toe, dat het ge meentebestuur alles in het werk zal stellen om weer een Oranjevereniging op te richten, doch zette gelijk uiteen dat het niet zo eenvoudig zal zijn, om dat er in het verleden rond deze Oran jevereniging heel wat haken en ogen zijn geweest, waardoor het moeilijk zal zijn weer een goed geleide organisatie te verkrijgen. De raad sprak eendrach tig de wens uit, dat er weer een Oranje vereniging zal komen. Onder de ingek. stukken was een schrijven van de Gebr. Brugge, een ga ragebedrijf te Oostburg, waarin ernstige bezwaren werden aangetekend tegen de voorgenomen wijziging van het her bouwplan op het Ledelplein. De raad had n.l. in een vorige vergadering be sloten, dat medewerking zou worden verleend voor de bouw van een alge meen tehuis voor bejaarden. Men was het er over eens, dat dit bejaardente huis zo midden in de gemeente grote voordelen biedt, daar de bejaarden dan niet van de gemeenschap worden af gesloten. De heer de Coene liet een waarschu wing horen, dat als men deze plannen doorzet, hieruit voor de gemeente ten opzichte van de Gebr. Brugge wel eens consequenties zouden kunnen voort vloeien. De voorz. wees dit bij voorbaat van de hand, daar aan de Gebr. Brugge geen enkele contractuele toezegging is gedaan dat op het Ledelplein in de toe komst niet meer gebouwd zou mogen worden. Men heeft dus niets om zich op te beroepen. Voorts stelde de voorz. voor het schrijven als ingek. stuk op zij te leggen, daar de tijd om bezwaar schriften in te dienen nog lang niet i: aangebroken, omdat het plan eerst ter visie gelegd moet worden en er eerst dan gelegenheid is om bezwaarschriften in te dienen. De Gebr. Brugge zullen zich, aldus de voorz., aan de wettelijk gestelde termijn dienen te houden om hun bezwaarschrift officieel in te die nen. Van G.S. werd bericht ontvangen, dat de begroting voor 1962 werd goedge keurd. Dit houdt echter niet in, dat het zwembad nu gebouwd kan worden, daar de bij de begroting behorende wijziging nog niet werd goedgekeurd. De extra- gelden, die Oostburg voor de bouw van dit zwembad ter beschikking had, heeft men inmiddels moeten aanwenden voor enkele zeer dringende opname-gevallen, zo werd ons van bevoegde zijde mede gedeeld. De raad besloot een perceeltje grond te verkopen aan het Waterschap Het Vrije van Sluis en aan dhr. M. de Bruijne aan de Zuidzandsestraat i.v.m. wegverbetering. Aan mevr. E. Brouwer-Brouwer, on derwijzeres aan de o.l. school, werd een tegemoetkoming toegekend voor de extra kosten die zij moet maken om de akte K (handwerken) te behalen. De raad besloot, nadat de heer Terheijden zich hiertegen fel had verzet, om na het behalen der genoemde akte aan mevr. Brouwer een tegemoetkoming van f 300,_ te verstrekken. De voorschotten voor het bijz. lager onderwijs werden door de raad vastge steld volgens de gebruikelijk wettelijk voorgeschreven normen. Voorts werd nog besloten om aan het schoolbestuur van de Chr. Nationale School een tege moetkoming te geven in verband met de inrichting van een kamer voor het schoolhoofd, die tegelijk dienst kan doen voor de schoolarts. Verder zal de rijwielbergplaats aan deze school op nieuw ingericht worden, evenals die van de U.L.O.-school. De raad verleende vlot de gevraagde medewerking. Aan dhr. J. de Bruijne werd een stuk grond aan de Gratamastraat verkocht wen ze aan ons krijgen". Toen ook nog Martha, het dienst meisje. enthousiast was gebleken, had dat de doorslag gegeven. Nora be schouwde Martha meer als een jongere zuster dan als haar dienstbode; dat kwam waarschijnlijk doordat de beide vrouwen innerlijk nog waren verbonden met hun dorpen op het platteland. Maar Martha had in moderner jeugdtijd al haar zwemdiploma's gehaald. „Natuurlijk bent u nog niet te oud. mevrouw; ik vind 't fijn voor u". Later, als Nora een les wilde verzuimen, om dat Hansje verkouden was, was het Martha, die haar deed doorzetten. Me vrouw wist toch wel, dat zij Hansje aan haar kon toevertrouwen. - „Nee, me vrouw, u mag geen les overslaan". Na drie maanden toonden de vrou wen vol trots hun diploma aan haar mannen. Maar Karei was mogelijk nog trotser op zijn vrouw; Nora had zich zelf overwonnen, meende hij en zij gaf het blij toe. Maar het bleef niet bij zwemmen. Op een dag - het was in de schoonmaak tijd - stond Nora met Martha in de tuin de matrassen te kloppen. Opeens klonk de roep van Ans Kamphuis vanaf het balken: „Oehoe!" Toen ze naar bo ven keek, zag ze Ans staan zwaaien met een tennisracket. „We gaan tennissen, Noor. Doen jullie mee?" „Ik ben al aan 't tennissen met de mattenklopper", riep Noor lachend te rug. Martha wees haar naar rechts, waar freule de Rawenes toe Slooten kwnsi-toevallig naar haar tuin stond te kijken en begon te giechelen. „Martha tcch zei Nora bestraffend, waarop Martha even naar de keuken moestom uit te lachen. Sinds de Kamphuizen naast hen woonden, waren de adellijke buren geheel uit Nora's gedachten ge bannen. Nora, die de aankondiging van dat tennissen als een grap van Ans had op genomen, was 'het al vergeten toen Ka- rel er over begon. Die was weer door Huug aangeklampt. ,Zeg, Karei, zou jij er iets voor voe len, als we met ons viertjes gingen ten nissen?" „Meen je 't?" had hij gevraagd. „Beslist, ik heb 't er over gehad met Ans; we praten er nog wel eens over". Toen de Kamphuizen zaterdagsavonds bij hen waren, begonnen die er gelijk over. Hun plannen bleken reeds vast te staan. „Ja, lui", kondigde Huug aan, „Ans en ik gaan weer tennissen. Maar we willen jullie er bij hebben; een clubje van vier is veel leuker". (Wordt vervolgd). voor f 17,50 per m2. voor de bouw van een woning. Voor de bouw van een nieuwe B.L.O.-school, die thans nog in enkele barakken gevestigd is, werd een perceel bouwgrond aan de Stadhouders laan gereserveerd. Aan de Baljuw Veltersweg zullen een 4-tal noodwoningen als tijdelijke huis vestiging voor drie klassen van de R.K. U.L.O.-school worden ingericht. Bij on derzoek is gebleken, dat van deze wo ningen zeer geschikte lokalen gemaakt kunnen worden. Financieel zijn er te gen de uitvoering van deze plannen geen bezwaren aan te voeren. Besloten werd het toezicht op de verbouwing op te dragen aan architect J. Faas te Oostburg. De raad besloot het beno digde bedrag van f 20.000,- voor deze school te voteren. Tijdens de rondvraag ontstond een verschil van mening tussen de heren Barendregt en le Nobel en het dage lijks bestuur van de gemeente omtrent de ter visielegging van het plan Schuttebocht, de door de gemeente ge projecteerde nieuwe wijk voor de bouw van bungalows. De heer Barendregt achtte de gevoerde beleidslijn niet juist. De voorz. was het hiermede niet eens en meende dat de wettelijke voorschrif ten goed gehanteerd waren. Niettemin zegde hij een nader onderzoek toe. Het gaat hier v.nl. om de bebouwingsvoor- schriften voor het plan, waarmede de heren het niet volledig eens waren. De heer de Coene vroeg de voorz. scherpe politiemaatregelen te nemen ten aanzien van de overtreders van de maximumsnelheid in de gemeente. De voorz. zeide dat dit punt niet ter discus sie gesteld kon worden, daar de taak van de politie en die van de gemeente raad elkaar in dit opzicht niet raken. Voorts vroeg de heer de Coene aan dacht voor het open water van het Bastion, waarin nogal eens jonge kin deren terecht komen. De voorz. vond dat overal waar open water is, dit niet afgeschermd kan worden. Zo voerde hij als voorbeeld de kaden te Breskens en de Kaai te Sluis aan. Men zal op de kleine kinderen goed moeten letten en ze niet zo maar vrijelijk rond dat wa ter moeten laten spelen, meende hij. Het Bastion helemaal afschermen met een hek is geen afdoende maatregel, daar de jeugd er dan overheen klimt. Hier ligt een taak voor de ouders om de jeugd in de omtrek van de woningen te houden, aldus de voorzitter. Breskens Judosport. Bij de onlangs te Bergen op Zoom ge houden kampioenschappen voor de le den van de Judo-spoTtscholen van het Sportinstituut Felix Janssens, wist de heer P. Pielaat te Breskens het kam pioenschap in de klasse Oranjeband senioren te behalen, met op de tweede plaats de heer H. Fenijn, beiden lid van de Judo Sportvereniging Breskens. Ook door enkele jongere leden van deze ver eniging werden mooie resultaten be haald. Succes voor Breskense zeiler. Piet Vroon uit Breskens is met zijn jacht „Sportlust" als vierde geëindigd in de klasse van jachten met een wed- strijdmaat van onder 24 tot 19 voet in de Noordzee-race HarwichHoek van Holland. Er werd gestart door 100 jach ten, verdeeld over drie klassen. De „Sportlust" had voor de baan van ongeveer 220 mijl 22 u., 55 min. en 45 sec. nodig. Kano volgelopen Nabij de vuurtoren te Nieuwe Sluis is een kano tengevolge van het woelige water volgelopen. De twee inzittende Duitsers moesten ongeveer 200 m. uit de wal de kano verlaten. De pijlboot van de Nieuwe Sluis, die was uitgeva ren, heeft de boot binnengebracht. De inmiddels uitgevaren reddingsboot „Pre sident Wierdsma" behoefde geen hulp meer te verlenen. Nieuwvliet Pinksterevenementen. Voor de opening van de kermis te Nieuwvliet op de Pinksterdagen, was er eerst zaterdags de 12e Ronde van Nieuwvliet. Een gezellige wedstrijd, waarbij de renners echt strijd leverden om de premies en de overwinning. De uitslag voor nieuwelingen over een af stand van 70 km. luidde als volgt; 1. W. du Bois, Zuidzande, 1 u. 53 min.; G. Minneboo, Heenvliet; 3. R. Huij- brechts, Etten; 4. R. Pijnen, Woens- drecht; 5. W. de Wilde, Oudelande; 6. R. van de Velden, Utrecht; 7. A. Holle- mans, Rijsoord; 8. E. Voerman; 9. C. Goossens, Abbenbroek; 10. J. Marijs, Ar- nemuiden; 11. A. Akkermans; 12. J. Vrière, Breda; 13. H. Bos, Rotterdam; 14 J. Moelker, Wemeldinge; 15. P. Dek ker, Borssele; 16. E. Dhondt, Eede. 0 De uitslag van de wielerronde voor veteranen over een afstand van 50 km. was als volgt; 1. J. Oosterbos, Ossendrecht; 2. A. Post, Baarn; 3. H. van Tergouw, Utrecht; 4. P. Heijsten, Schiedam; 5. H. Leijnen, Rotterdam; 6. J. Harmssen, Rotterdam; 7. A. de Bruijn, Roosendaal; 8. J. Moel ker. Wemeldinge; 9. J. Heiden, Rotter dam; 10. H. Brok, Goirle. Bij de nieuwelingen verschenen 35 renners aan de start en bij de vetera nen 30 renners. Op 3e Pinksterdag werden er behen digheidswedstrijden met landbouwtrac- toren gehouden op het gemeentelijk sportterrein, waarbij aan een 12-tal eisen moest worden voldaan, zodat hij die in totaal het minste aantal straf- punten kreeg de winnaar werd. De uit slag luidde als volgt: 1. Adr. Schijve, 565 strafpunten- 2 P. de Smit, 684; 3. D. Luteijn-Verstraete, 734; 4. L. Minderhoud, 739; 5. Jac. de Bliek, 745; 6. Henk Klaaijsen, 915; 7. Abr. Luteijn Dzn., 945; 8. Abr. Luteijn Pzn., 959; 9. J. Flikweert, 1009; 10. J. Minderhoud, 1066; 11. P. Hoste 1078 12. J. Dhondt, 1102; 13. P. Dhondt 1223 14. Ant. Hoste, 1237; 15. Abr. Verhage 1409; 16. Sj. v. d. Ameele, 1491; 17 J de Veij, 1638; 18. Abr. Wille, 1672. Schoondijke Tentoonstelling. In de Landbouwhuishoudschool „Prin ses Marijke" te Schoondijke, werd vo rige week donderdag een openbare les en tentoonstelling gehouden, waarbij tevens de gelegenheid bestond om nieu we leerlingen voor het a.s. cursusjaar 1963-1964 op te geven. Op de tentoonstelling heerste een zeer grote drukte. Alle lokalen waren inge richt met diverse werkstukken van de leerlingen, o.a. de zelf vervaardigde kle dingstukken, het werk van de teken- en tuinbouwlessen, voorbeelden van huis houdelijk werk, kinderverzorging en hoe men volgens de regels der kunst bloe men moet schikken. Vooral was er aan dacht voor de moderne schoolkeuken, waar gezellig werd gekookt en gebakken, IJzendijke Wielerkoers. Ter gelegenheid van de kermis hield de V.V.V. te IJzendijke een wielerkoers voor nieuwelingen. Er kwamen 36 ren ners aan de start. De af te leggen af stand bedroeg 75 km. De uitslag was: 1. W. du Bois, Zuidzande; 2. C. Dol man. Rotterdam; 3. R. Brouwers, St.- Willibrord; 4. W. de Wilde, Oudelande; 5. G. Minneboo, Heenvliet; 6. C. Lok kers, Rotterdam; 7. W. Braveboer, Rot terdam; 8. V. Beker, Amsterdam; 9. W. le Feber, Sluiskil; 10. C. Rentmeester, Hulst. De tijd van de winnaar bedroeg 1 u. 58 min. Retranchement Naar Keukenhof. De Vrouwenvereniging van de Ned. Herv. Gemeente ging dezer dagen pér bus op reis naar de Keukenhof. De reis werd onderbroken te Zevenbergse- hoek en te Scheveningen, waar de Pier bezocht werd. Verscheidene uren ge noot men in de Keukenhof van de bloe menweelde. Het uitstapje werd begun stigd door fraai weer. Ouderavond. In de Gemeenteeaal werd dezer da gen de ouderavond van de O.L. school gehouden. Na bezichtiging van het werk der leerlingen werden de ouders en ge nodigden verwelkomd door de voorzit ster der Oudercommissie, mevr. J. de Hullu-de Feijter. Het hoofd der school, de heer J. A. Hennekeij, deelde een en ander mee van de gebeurtenissen in en om de school in het afgelopen jaar en besprak de plannen voor de toekomst o.m. de sportdag, de driedaagse school reis naar Arnhem en de bloementen toonstelling. De aftredende leden van de Ouder commissie, de heren J. Risseeuw en J. Versprille, werden herkozen. De penningmeester, de heer P. J. Ver- couteren, bracht het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat er een zuinig be heer is gevoerd. Tot slot vertoonde de heer A. Quaak uit Schoondijke fraaie dia's van een vakantiereis. Weth. C. J. Almekinders dankte het onderwijzend personeel en de Ouder commissie voor het veie extra werk, dat zij aan de schooljeugd besteden. Heemkundige Kring West Zeeuws-Vlaanderen. Een groot aantal leden van de Heem kundige Kring W. Z.-Vl. bracht dezer dagen een bezoek aan Brugge. Op de Burg werd het gezelschap verwelkomd door de heer D. Verstraeten uit Brugge, die in het kort de verschillende theorieën besprak betreffende het ont staan van de stad. Hierna volgde een wandeling door het oudste gedeelte van Brugge, waarbij bezocht werden: De zaal van het Brugsche Vrije met zijn beroemde schouw, het godshuis De Pe likaan, De Jeruzalemkerk en de oudste herberg van Vlaanderen „Vlissinghe" in de Blekersstraat. Burgemeester Van Leeuwen uit Oost burg dankte de heer Verstraeten voor zijn voortreffelijke leiding en bood hem namens de Kring een geschenk aan. Waterlandkerkje Aantrekkelijk kermisprogramma. Voor de kermis van dit jaar, die za terdag a.s. begint, is een zeer aantrek kelijk programma samengesteld. Zater dag zal voor de eerste maal een wieler wedstrijd voor nieuwelingen worden verreden. Zondag wordt een oriëntatie- rit voor auto's, motoren en brommers gehouden, terwijl 's avonds een concert wordt gegeven door de muziekvereni ging O.K.K. uit Schoondijke. De maan dag vindt een oriëntatierit voor fietsers plaats. In café Bron zijn er schietingen en kaartingen. Bij café „In den Koning" vindt de start plaats van de beide oriën- tatieritten en er is dansen op zaterdag en op de maandag. Voetbal 4e klasse H Programma voor Zondag a.s.: BiervlietLuctor; SteenCom Boys; Clinge Breskens; IJzendijke Koe- GEBOOR': hannes IVj van L. M. dijke; 4 Bruijcken wonende zn. van I W. M. Maastrich P. M. Baj nende te Francina, en van A Oostburg; J. E. Buijs nende te Marinus, J. Kempe; Sjaak, zn. J. Poissom 8, Anna

De Schakel | 1963 | | pagina 2