deze zijde van de Westerschelde in de hand gewerkt zal worden. In hun over wegingen hebben G.S. o. m. gesteld, dat waar de samenwerking er tussen ver schillende gemeenten al is, deze bevor derd zal dienen te worden door samen voeging. Iedere gemeente voor zich zal moeten uitmaken, of men de stap naar verdere ontwikkeling zal durven maken. Wel moet men in zijn overwegingen betrekken, dat het niet zo- is, dat en Groede en Hoofdplaat en Schoondijke bij Breskens gevoegd worden, doch dat deze vier gemeenten samen een nieuwe gemeente zal gaan vormen, die ruim 8000 inwoners heeft en een opp. van ruim 6000 ha. heeft, dit biedt voldoende armslag voor de verdere economische uitbouw, aldus burgemeester Eekhout. Voordat de herindeling aan de orde kwam, werd een korte agenda afgewerkt waarin de heer Luteijn tot raadslid werd beëedigd. De heer W. Luteijn legde de zuive- rings- en ambtseed af. Het bestuur van de School met de Bijbel te Breskens zag haar verzoek tot medewerking vüor de bouw van een fiet- senloods bij de school ingewilligd. Te gen dit voorstel de gevraagde medewer king te verlenen, stemden mevr. N:er- mans-Gossije en de heren de Kruijter, Carels, Leenhouts en Cambier. De raad besloot nog een garage te bouwen voor de brandweerauto, die te vens als opslag kan dienen voor de dienst gemeentewerken. De garage zal gebouwd worden ongeveer op de plaats waar nu het oude verenigingsgebouw staat aan de Weijkmanlaan. Geïnformeerd werd nog waarom deze garage niet achter het gemeentehuis wordt gebouwd. Men bleek ter plaatse niet te kunnen beschikken over een goede uitweg, waardoor de bouw niet mogelijk bleek te zijn. Biervliet Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering van vrijdagavond kwam het voorstel van G.S. tot gemeentelijke herindeling van Z.-Vlaanderen bij de ingekomen stuk ken aan de orde. Besloten werd, dit stuk vooralsnog niet in behandeling te ne men, maar eerst een en ander in commissie-vergadering nader te bekij ken. Goedkeuring van G.S. werd verkregen op de raadsbesluiten tot verkoop van grond aan de heer P. Scheele en van de Vijver en tot verkoop van bouwgrond aan de heer J. Haak. De wijziging van de verordening op de heffing van hondénblasting werd door de kroon goedgekeurd. Van de heer I. J. Rijnsberg was een schrijven ingekomen, dat hij zijn be noeming tot lid van de adviescommissie woonruimte 1047 aanneemt. Voorz., burgemeester A. P. Kostense, deelde de raad mee, van de gemeente Oostburg een cadeautje te hebben ont vangen, namelijk 2 zwanen voor de nieuwe brandput. De raad was erkente lijk voor deze geste en aanvaardde on der dankzegging het gevleugelde cadeau wat uit twee mannetjes bleek te be staan. Er heeft zich een unieke gelegen heid voorgedaan het gemeentepaard van de hand te doen. Reeds lang was men er van overtuigd, dat paarden- tractie niet meer paste in de huidige tijdsomstandigheden. Het ophalen van het huisvuil wat nog aan een historische toestand herinnerde was verre van hygiënisch en bond de gemeentewerk lieden wekelijks een aanmerkelijke tijd. B. en W. hadden gemeend met de ver koop van het gemeentepaard voor f 940 toe te moeten slaan en de raad voor te stellen tot motorisering van de vuilnis ophaaldienst en het vervoer ten dienste van de gemeentewerken over te moeten gaan door de aanschaf van een goede tweedehands trekker voor f 4250,De raad bleek meer te voelen voor een nieuwe trekker met een nieuwe twee wielige zelflossende aanhangwagen. Voor dit doel voteerde de raad f 14.000,- terwijl een commissie werd gevormd, bestaande uit de raadsleden G. Claeys, A. Klaeijsen en wethouder Verplanke welke in samenwerking met de gemeen te-opzichter de aankoop van de trekker met aanhangwagen zal voorbereiden. liepen de tranen over het gelaat. „Nee maar, Noor", stotterde Karei, „hoe vind je dat geconserveerde stel? Ik lach me naar aangenaam kennis te maken met uwe hoogheden haha Nu begreep Nora ook, waarom de da me van links Hansje zo teleurstelde. Enfin, ze had het Hansje duidelijk ge zegd en die zou nu wel niet meer „tante" schreeuwen Maar Hansje leek voor geen verbetering vatbaar schijnbaar was hij zijn moeder gehoorzaam, doch hij had nu een jonge vrouw ontdekt het dienstmeisje van Jonkvrouwe De Rawenas die, mogelijk in opdracht van mevrouw, de kunst verstond, zich nog minder dan mevrouw te vertonen. Hansje evenwel had op een dag ont dekt, dat het meisje dicht in zijn nabij heid, aan de andere zijde der schutting, moest vertoeven. Maar de schutting was hoog, zo hoog, dat Hans slechts tot de vierde plank reikte als hij op zijn tenen ging staan. Moeder was toch in de ka mer bezig, zodat hij veilig een stoel uit de keuken kon slepen en die tegen de schutting plaatsen kon. Maar juist toen hij er op stond, tuimelde de stoel omver en Hansje viel achterover met zijn hoofd cp de rand van een plank, welke tot afscheiding van een bloemperk diende. Hij zette een vervaarlijke mond op en begon luid te jammeren van de De raad ging er van uit, dat de aankoop zal geschieden bij of via een tractor handelaar ter plaatse. De heer Dekker informeerde naar de mogelijkheid de tijden van aanvang en beëindiging van de lessen aan de lagere scholen en kleuterscholen samen te la ten vallen in verband met het ophalen van de kinderen bij slecht weer per auto door ouders -of buren. Nu komt het voor, dat de afhalers een half uur moe ten wachten, na op de ene school kin- ders te hebben opgehaald. Voorz. meen de, dat deze zaak niet zo eenvoudig te regelen is, omdat de tijden van aanvang en beëindiging der lessen in het leer plan is vastgesteld en er naast de ge meente diverse schoolbesturen bij be trokken dienen te worden om tot het door de heer Dekker beoogde resultaat te kunnen komen. Voorz. zegde toe te zullen nagaan wat gedaan kan worden. Tot leden van de commissie belast met het onderzoek van de gemeente-reke ning werden de raadsleden, niet wet houders aangewezen. Waterlandkerkje Raadsvergadering. Bij de ingekomen stukken zijn de bij Koninklijk Besluit goedgekeurde ver ordeningen betreffende de rioolrechten en reiniginsrechten. De rioolrechten zullen per 1 januari 1963 daardoor per jaar per aangesloten perceel f 25,be dragen. De reiniginsrechten f 10,per ophaaladres per jaar. Het verzoek van het Astma-fonds óm subsidie werd afgewezen. Als bestuurs lid in de Stichting Zeeuws-Vlaams Borgstellingsfonds te Terneuzen werd burgemeester M. J. Verbrugge aange wezen. Op haar verzoek werd mevrouw M. v. Opdurp-Verwulst per 1 mei 1963 eervol ontslag verleend als schoonmaakster van het gemeentehuis en dorpshuis, on der dankbetuiging voor de goede dien sten. In haar plaats werd benoemd mevrouw A. Neve-Ocké met ingang van 1 mei 1963. Er werden enkele pensioen grondslagen gewijzigd. Er werd een geheel nieuwe verorde ning op de heffing van leges ter sekre- tarie en van rechten wegens verrichting van de ambtenaren van de burgerlijke stand vastgesteld. De bedragen in de verordening zijn thans aangepast aan de tegenwoordige kosten berekeningen. Het van Gedeputeerde Staten ontvan gen plan inzake herindeling van ge meenten werd aan de vergadering over legd. Hiervan werd inzage genomen, zonder dat er verder enige bespreking over gehouden of commentaar gegeven werd. De behandeling zal plaats hebben in éen volgende vergadering. In het Dorpshuis zullen voorzienin gen worden getroffen om bij gelegen heden over meer tafelruimte te beschik ken. Bij de rondvraag wordt op de wense lijkheid gewezen om van de kruising van de weg Oostburg-Waterlandkerkje met de Klein-Brabantweg en de weg Waterlandkerkje-IJzendijke met de weg langs de buurtschap Turkeije een voor rangskruising te maken. Een en ander zal opgenomen worden met de A.N.W.B. en de betrokken wegbeheerders. Schoondijke Eindles Rijks Middelbare Landbouw school. Onder enorme belangstelling van de zijde der ouders en officiële vertegen woordigers werd de openbare eindles en diplomering van de leerlingen der Mid delbare Landbouwschool gehouden. Burgemeester M. J. Verbrugge kon in de praktijkzaal van de school o.m. bur gemeester Hoftijzer van Schoondijke, de dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis, de heer J. B. Becu, cle direc teur van de praktijkschool voor de landbouw, ir. Israël, en grote delegaties van de drie landbouworganisaties, di recteuren van zusterscholen, etc. ver welkomen. De heer H. A. M. van de Vijver, leraar aan de school, gaf op ori ginele wijze een les in gezondheidsleer voor dieren, waarvan alle aanwezigen genoten. De directeur van de school, ir. Roest, deelde mede, dat alle 18 leerlingen ge slaagd zijn. Het was een goede klas, die pijn. En dit nu had het gewenste gevolg dat eindelijk dan toch het hoofd van de dienstbode boven de schutting ver scheen. „Ach", klonk het meewarig, „doe je je pijn, ventje?" Verschrikt kwam Nora de tuin in lopen en nam Hansje in haar armen, terwijl ze zijn schokkende lijf tegen zich aandrukte. „Is het erg mevrouw?" wilde het dienst meisje weten. Maar juist, toen Nero wilde antwoorden, kicnk van boven een harde, gebiedende stem: „Mathilde!" toen was ook meteen het hoofd dei- dienstmaagd verdwenen. De hevig ver ontwaardigde blik van Nora, opgezon den naar links omhoog, trof geen doel, aangezien de jonkvrouwe zich weer had teruggetrokken. Verbijsterd om zoiets onmenselijks keerde Nora zich, bevend van innerlijke woede, af. Hoe was het mogelijk, dacht ze, dat een vrouw zo hard tegenover kinderen kon zijn! En dan een dienstbode, die zo gehoorzaam was Maar vanaf die kwade dag negeerde Hans straal de adel. Zijn mceder had hem verteld, dat die mevrouw een boze toverheks was.die een hekel had aan kleine jongetjes, waarop Hansje vroeg, of ze hem dan misschien ook betoverd had en hem die buil op zijn hoofd had bezorgd. (Wordt vervolgd). als een eenheid de school heeft door lopen. De heer Roest reikte de diploma's uit met een persoonlijk woord voor iede re leerling. Als vcorzitter van de com missie van toezicht reikte de heer M. Verbrugge aan de best geslaagde leer ling de dr. Huizinga-medaille uit. De heer Verbrugge gaf een uiteenzetting over de waarde van dit bijzondere kleinnood, dat zijn naam te danken heeft aan de stichter van het Middel baar landbouwonderricht te Schoon dijke. Namens de drie landbouworga nisaties werden nog een tweetal extra prijzen uitgereikt door de heer R. de Badts uit Schoondijke. De beide boeken- bonnen gingen naar de heren B. J. van de Ree uit Schoondijke en D. J. Dekker uit Oostburg. Ook de heer De Badts feliciteerde de jonge boeren en hun ouders met de bereikte mijlpaal cn sprak de wens uit, dat zij nog verder rullen studeren om hun vorming te voltooien. Burgemeester Hoftijzer sprak in dezelfde trant, er op wijzend, dat van de landbouw steeds meer wordt ge vraagd en er op het gebied van de kwa liteit nog heel wat te verbeteren valt. Namens de vereniging van oud-leer lingen sprak de heer A. Cammaert uit Hoofdplaat, die de jongelui veel succes bij hun verdere loopbaan toewenste. De heer L. Cammaert voerde het woord namens de ouders der leerlingen. Deze spreker legde de nadruk op de grote opofferingen die het lerarencorps zich getroost, om bij te dragen in de vorming van de jonge boerenstand. Namens de geslaagden bood de heer A. Verhage uit Schoondijke aan de di recteur der school een enveloppe met inhoud aan, bestemd voor een aan schaffing voor de school. Hij bracht in enkele welgekozen woorden dank voor het genoten onderwijs. Tenslotte reikte ir. Roest nog een economie-prijs uit, die gewonnen was door de heer E. Wijffels van Waterland- kerkje. Het betrof hier een wedstrijd in het samenstellen van een bouwplan en de opbrengst van dit plan tegen de dagprijzen van de hand te doen. De leerling die van zijn bouwplan de hoog ste opbrengst wist te maken, won hier mede de economie-prijs. De heer Roest wees op de grote waarde van dit „spel", dat binnen niet al te lange tijd voor de jonge boeren misschien werkelijkheid zal worden. Met de wens uit te spreken, dat allen een goede verantwoordelijke plaats in de maatschappij zullen verwerven en de geslaagden van de ouderen een kans zullen krijgen cm zich te kunen ont plooien, nam de heer Roest afscheid van zijn leerlingen. De geslaagden zijn: L. L. M. van Bel- leghem, Eede, H. J. M. Cammaert, Schoondijke, P. J. Cappon, Sluis J. J. Dees, Cadzand, D. J. Dekker, Oostburg, C. J. van Hoeve, Zuidzande, G. L. de Ja ger, Biervliet, H. Maenhout, IJzendijke, W. J. van der Plasse, IJzendijke, B. J. van der Ree, Schoondijke, A. J. Ris- seeuw, Zuidzande, R. R. S. Termote, Hoofdplaat, G. A. E. van Tiggelen, IJzendijke A. Tollenaar, Sluiskil, A. A. Verhage, Schoondijke, J. A. Vercruijsse, Schoondijke, J. M. Verplanke, Axel, E. J. M. Wijffels, Waterlandkerkje. 's Avonds bood de oud-leerlingen vereniging van de school een feest avond aan in zaal Wijffels te Schoon dijke. Eindles en diploma-uitreiking Lagere Landbouwschool. Vrijdagmiddag vond onder grote be langstelling van de zijde der ouders, de diploma-uitreiking plaats van de eind- examen-candidaten van de lagere land bouwschool te Schoondijke. In de zaal van de heer Wijffels sprak voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. de Badts uit Schoondijke een hartelijk welkomstwoord tot de ouders en genodigden, waaronder o.m. de bur gemeester van Schoondijke, de heer Hoftijzer, ir. Roest, directeur van de Rijks Middelbare Landbauwschool en ir. J. Israel, directeur van de Praktijk school voor de landbouw, alsmede mej. De Zwart, directrice van de Landbouw Huishoudschool. De directeur van de school, de heer P. J. P. de Rijk, zeide blij te zijn met de grote plaats, die het landbouwonder wijs in Z.-Vla anderen bij de ouders inneemt, gezien de grote belangstelling van de zijde der ouders. Onder leiding van de heer Geffen ga ven de lerlingen van de examenklasse hierna een demonstratie van de repara tie van de tractor. Na een demonstratie van de praktijk vakken brachten de leerlingen een aardig toneelspel, terwijl Piet de Nood declameerde. Piet van der Hooft ver telde op geestige wijze het droevige ver haal van de spin Sebastiaan, die haar dwang tot het maken van een web moest bkopen met de dood. Daarna werd aan de leerlingen van de derde klasse het rapport uitgereikt. Bevorderd van de derde naar de vierde klasse werden J. Govaert, Groede; L. de Jager, Biervliet; F. Modde, Oostburg; J. de Putter, Schoondijke; J. Risseeuw, Groede; H. Tazelaar, IJzendijke; A. van der Waes, IJzendijke; H. Westerweele, Sluis; R. de Jonge, Schoondijke; P. v. d. Hooft, Biervliet; P. de Nood, Water landkerkje; M. Murre, Hoek; Th. Ver- mue, Cadzand; W. Baecke, Biervliet; D. van Maele, Aardenburg; W. Noe, Aar denburg; A. Focke, Sluis en C. van Bel- leghem, Aardenburg. Niet bevorderd werden drie leerlingen, terwijl één leerling herexamen mag doen. Uit handen van burgemeester J. C. Hoftijzer van Schoondijke ontvingen de volgende leerlingen het diploma. H. Cappon, Zuidzande; A. N. Feijter, Aardenburg; F. Tazelaar, IJzendijke; W. Vervaet, Biervliet; J. Cammaert, Groe de; P. Cornelis, Nieuwvliet; T. D'hoore, Sluis; A. Mol, Hoek; J. Cappon, Cad zand; C. Donze, Groede; R. Blondeel, Aardenburg; N. Maes, Aardenburg en H. Wolfert, Hoek. Aan A. Rosendaal uit Zuidzande werd een getuigschrift uitgereikt, dat hij de vierde klasse met goed gevolg heeft doorlopen. Na de diploma-uitreiking sprak bur gemeester Hoftijzer woorden van geluk wens aan het adres van de ouders. De burgemeester noemde een diploma een zeer waardevol bezit. Men is er echter nog niet als men dit heeft, aldus de bur gemeester. Ir. Roest, directeur van de Rijks Mid delbare Landbouwschool, besprak de zeer nauwe relatie welke er is tussen de Lagere Landbouwschool en de Middel bare Landbouwschool. Hij zei, dat de resultaten, die de leerlingen van de la gere Landbouwschool op de middelbare school behalen, zeer bevredigend zijn. Welke vooropleiding nu het meest ge schikt is, om het onderwijs op de Mid delbare Landbouwsschool met succes te kunnen volgen, staat beslist niet vast, aldus de heer Roest. Zeker is, dat de boerenstand zich grote offers getroost, om de boerenzoons een zo goed moge lijke opleiding te kunnen geven. De heer Roest sprak woorden van ge lukwens tot de ouders en geslaagden. Namens de leerlingen dankte de heer T. D'hoore uit Sluis het lerarencorps voor het genoten onderricht en bood ieder een boekenbon aan. De heer De Badts reikte daarna op symbolische wijze aan de met de beste resultaten geslaagde leerling een me daille uit. De heer T. D'hoore uit Sluis was deze maal de gelukkige winnaar van de medaille. De heer De Rijk tenslotte nam met welgekozen woorden afscheid van de ge slaagden, die hij vier jaar lang als leer ling onder zijn hoede heeft gehad. Als beloning, voor de door de jongelui geleverde prestaties, zullen zij de land bouwtentoonstelling te Liempde bezoe ken en in de buurt van het tentoon stellingsterrein gaan kamperen. Algemene vergadering De voetbalvereniging „v. v. Schoondij ke" kwam een dezer dagen in vergade ring bijeen. De voorzitter, de heer J. C. Hoftijzer, bracht de verzorgers van de toto (dhr. A. Verhage en mej. R Cornelis) dank voor hun vele werkzaamheden dienaan gaande. Verder meende hij te mogen constateren, dat de opbouw van de club goede vorderingen maakt. Alhoewel nog voldoende reserves aanwezig zijn, was het tekort ever het afgelopen jaar van f 268,75 niet veront rustend, doch wel een feit om in het oog te houden. Tot bestuursleden werden gekozen de heren J. van de Broeke en J. Riemens. De heer A. Steurijs werd als bestuurs lid herkozen. De heer J. Riemens zal voortaan als secretaris optreden. Tot leden van de Jeugdcommissie werden gekozen de heren Joh. van Es pen en A. Veldhuis. Naast de gedelegeerde van het Be stuur welke nog nader zal worden aan gewezen, zullen de heren J. Butler en C. de Witte voortaan deel uitmaken /an de elftalcommissie. Pogingen zullen in het werk worden gesteld het terrein te verbeteren, aldus een toezegging van de voorziter. Sluis Verkoping woonhuis. In café „Lamminsvliet" te Sluis, werd ten overstaan van notaris A. Herdink in het openbaar verkocht het huis met grond, Dinsdagstraat 37, groot 10,45 are en toebehorend aan A. Doelaeghe. Koper werd A. Ghijzels voor f 14.100, Breskens Ongeval. Dinsdag had omstreeks 7.30 uur een aanrijding plaats in de Dorpsstraat te Breskens. De bromfietser A. M. C. uit Nieuw vliet reed met zijn brommer over het rijwielpad. Vanuit tegenovergestelde richting naderde J. J. V. uit Breskens met zijn auto. Op de parkeerruimte stond een vrachtauto géparkeerd, die het uitzicht ter plaatse benam. De automobilist draaide de inrit naar zijn garage in en kwam op het rijwiel pad in botsing met de bromfietsberijder laatstgenoemde kwam te vallen en moest per ambulance met een gebroken been naar het ziekenhuis te Oostburg worden vervoegd. De e-r-te hulp werd verleend door dr. V. D. Maas en de juist passerende dr. De Jong uit Oostburg. Bromfiets en auto werden beiden be schadigd. De politie maakte proces-verbaal op Uitslag zeilwedstrijd. Een 20-tal zeilers hebben zondag morgen deelgenomen aan de eerste Scheldemond Race. Deze was georgani seerd door de Brussel Royal Yacht Club in samenwerking met de watersportver eniging „Breskens". De deelnemers voor het overgrote deel Belgen start ten zondagmorgen om half acht vanuit de handelshaven te Breskens. Eerst moest men tot aan de B.l van Heist in westelijke richting varen. Hierna moes ten de deelnemers koers zetten naar Domburg en daarna via Vlissingen naar Breskens terug. In hotel Valk te

De Schakel | 1963 | | pagina 2