Hamer, zal het niet gemakkelijk zijn de opgaande lijn van de laatste jaren voor het bedrijf te handhaven. De heer De Dekker sprak echter de hoop uit, dat de nieuwe directie de mo gelijkheden die er liggen tijdig zal zien, en ze zal weten te benutten. Namens het bestuur zegde hij hem alle steun toe. Namens het personeel werd aan me vrouw De Boer en mevrouw De Hamer bloemen aangeboden, terwijl de nieuwe directeur van het bedrijf aan de heer De Boer een enveloppe met inhoud aan bood, bestemd voor de aanschaf van een televisietoestel. Burgemeester J. A. Eekhout sprak zijn grote blijdschap uit over de enorme promotie die de heer de Boer maakt en bracht hem dank voor alles wat hij voor Breskens gedaan had. De heer de Boer is 8 jaar lid van de raad van Breskens geweest en ken als leider scherp de verschillen tussen de diverse taken, die de burgemeester en het college van B en W. hebben, ten opzichte van de raadsleden. Hij zag de grote lijnen en bemoeide zich niet met de details. Zo had o.a. de aanleg van een derde haven voor Breskens zijn grote belangstelling. Zijn ideeën vonden steeds ingang, doch het woord onteigening van landbouw gronden moest men tegenover de heer De Boer niet in de mond nemen, om geen grote moeilijkheden met hem te krijgen. Aan de scheidende werd harte lijk dank gebracht voor zijn aandeel in het raadswerk. De burgemeester sprak de wens uit, dat de heer De Boer veel zal afzakken naar Zuid-Nederland en bood hem als richtlijn daarbij een fraai fotoboek van Zeeuws-Vlaanderen aan. De heer I. de Hulster sprak namens de Oranjevereniging „Prinses Marijke" en het verenigingsleven in het alge meen. De heer De Boer heeft zich steeds be ijverd vooit het verdnigingsjeven en men zal zijn bestuurskracht dan ook maar node kunnen missen. Als dank voor zijn vele activiteiten werd hem een ets van Breskens aange boden. De heer J. J. Heygelaar, directeur van de Coöperatieve vereniging voor Oost Zeeuws-Vlaanderen sprak, zoals hij het noemde als een goede buur en vriend van de familie De Boer. Spreker legde de nadruk op de grote en goede samenwerking, die er steeds tussen de beide verenigingen is geweest. Maar zo zeide hij, voor goede verhou dingen te verkrijgen moet men zich geheel inzetten. De heer De Boer heeft veel bijgedragen tot het aankweken van deze goede verhoudingen. Hij hield steeds de grote lijnen in het oog, en was bezield met een vaste wil om voor uit te komen. In dit voorgaand overleg was het steeds prettig en goed samenwerken. Spreker hoopte, dat de goede relaties ook onder de nieuwe directie bestendigd zou worden. Met de wens uit te spreken, dat men de heer De Boer in het lande lijk verband nog vaak zou ontmoeten, bood hij hem ook een prachtige ets aan. Een mooie kaarsen-kandelaar werd aangeboden door mevrouw Poissonnier uit Breskens, als dank voor het groot aandeel, dat de heer De Boer steeds had in het Bejaarden werk van Breskens dat aan hem met medewerking van de Fed. voor V.V.H. was toevertrouwd. Ais herinnering aan de mooie Kerst vieringen die men met de bejaarden had werd hem deze kaarsenkandelaar aangeboden. De heer J. Vergouwe sprak namens de raadsleden van Breskens warme dankwoorden voor de vriendschap die de raadsleden steeds van de heer De Boer mochten ondervinden. Hoewel men het niet altijd metelkaar eens was en elkaar wel eens in de haren zat, kon men altijd weer als vrienden scheiden. Aan de heer De Boer werd een schil derij aangeboden, terwijl zijn echtge note een bos bloemen in ontvangst Later na tuurlijk op Nora's verzoek was ook oom meegekomen. Het familiebloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Die bezoeken werden listig afge legd als hij niet thuis was. Nora zweeg. Nu geen gekibbel over familie, per slot moest ze leven met haar man. Maar de geestdrift van Karei om de verhuizing naar Den Haag kon zij toch niet opbrengen. Inwerkelijkheid had zij, in haar eenvoud, die de mateloze eer zucht van haar man niet begreep, angst voor al zijn promoties. Misschien, dacht ze, is 't wel erg dom, dat ik niet blij ben om zijn eerzucht, maar ze kon 't niet helpen. Hij had 't over haar geluk, maar hij bedoelde zijn succes. Ze had voldoende aan het geluk dat ze nu be zat, ze was bang voor nog meer geluk. Ze had vrees voor zijn jagen naar suc ces, dat zij zag als hoogmoed. In haar vrees, die haar man lachend „hoogte vrees" noemde, voelde Nora intuïtief dat er een storing was ontstaan in de loop van het vredig kabbelende stroompje. Karei gooide het over een andere boeg en begon haar voor te spiegelen hoe geheel anders hun leven in Den Haag zou worden: „Noor, in Den Haag zal ons eigenlijke leven pas beginnen. Mijn nieuwe sala ris biedt ons die mogelijkheid. We gaan in een mooi huis wenen met een tuin, groter dan hier. We moeten een bad kamer hebben en een dienstmeisje. In de zomer kun je met Hansje naar het strand en naar de bossen". (Wordt vervolgd). mocht nemen. Het regende geschenken voor de scheidende familie De Beer tijdens de afscheidsreceptie, die hierna gehouden werd. Zeer velen maakten van de gelegen heid gebruik, om de familie De Boer persoonlijk de hand ten afscheid te rei ken. De heer De Boer sprak tot slot van het officiële gedeelte nog een afscheids woord, hij zijn opvolger op het hart drukte goed te passen op de mooie Coöperatie die te Breskens staat. ^adat diens echtgenote met een ge- scnenk voor Nora was komen aanara- Dertien jaar geleden, zo merkte de heer De Boer op, gaf de heer Van Iwaarden, die toen het voorzitterschap bekleedde hem de raad, maak van de vereniging een mooie Coöperatie. Dit jaar is er een rekord omzet bereikt, zowel in geld, als in kilo's. Het machi nale gedeelte van het nieuwe Aardap pelkoelhuis is aanbesteed, terwijl spoe dig de Rijks Goedkeuring wordt ver wacht op de bouw van de erwtensilo Er is in het bedrijf enorm veel geinves- teerd en ook veel afgeschreven. Dit alles is het gevolg van een goed samen spel geweest. Na de taak die een direc teur van een groot bedrijf als de Coöpe ratie heeft ten opzichte van het bedrijf en het bestuur te hebben beschreven, dankte de heer De Boer allen waar mede hij had mogen samenwerken en voor het grote vertrouwen, dat hij steeds heeft genoten. Met een hartelijk dankwoord voor de ondervonden vriendschap en een tot ziens besloot de heer De Boer zijn toe spraak. Onder het genot van de aangeboden vei versingen bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Eerste steenlegging Burgemeester J. A. Eekhout van Bres kens heeft zaterdagmorgen de eerste gedenksteen gemetseld in een blok in aanbouw zijnde woningen aan de Karei Doormanstraat. Deze woningen, zijn de eerste wo ningen, die geheel door de Algemene Woningbouwvereniging, die enkele ja ren geleden werd opgericht, zijn voor bereid en thans door de fa. Christiaan- sen uit Oostburg worden uitgevoerd. Een groot gezelschap genodigden werd door het bestuur van de Algeme ne Woningbouwvereniging Breskens in het gebouw „De Uitkomst" ontvangen. Te vcet begaven zich allen naar de bouwplaats bij de Langeweg, in het nieuwe uitbreidingsplan, waar de wo ningen, alsmede een groot aantal be jaardenwoningen in aanbouw zijn. De voorzitter van de Algemene Wo ningbouwvereniging, de heer W. C. van der Hooft, schetste het begin en de ont wikkeling van de Algen\ene Bouwvere niging Breskens. Het bestaan van een dergelijke ver eniging is zeer zorgvol, gezien de vele problemen, die men moet kunnen op lossen om tot de bouw van volkswonin gen te kunnen geraken. Eerst is er de zorg om een bouwplan, het bouwvolu me, de moeilijkheden om op de plannen Rijksgoedkeuring te kunnen krijgen en tenslotte om de plannen aanbesteed te krijgen voor de prijs, die binnen de door het Rijk vastgestelde curve prijs blijft. De bouwmarkt lijdt aan een voort durende overspanning aldus de voor zitter. Doch de belangen van gezinnen, die ten zeerste gebaat zijn met een goede huisvesting moeten ruime aan dacht krijgen. Voor de ontplooiing van een goed gezinsleven is een behoorlijke huisvesting onmisbaar. Soreker bracht dank aan de heer C. Zuijdweg, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning Toezicht, die het ontwerp voor de te bouwen wo ningen vervaardigde, terwijl de Bouw vereniging van vele instanties o.a. de Provinciale Directie voor Volkshuis vesting en Bouwnijverheid enorm veel steun bij de voorbereiding van de plan nen heeft ondervonden. De eerste steenlegging noemde de voorzitter een heugelijke gebeurtenis, waardoor de Bouwvereniging een grote bijdrage zal kunnen leveren tot het le vensgeluk van velen. Welgemeende dank sprak de heer Van der Hooft uit aan het gemeentebestuur van Breskens, dat de beide bouwvere nigingen, zowel de R.-K.als de Alge mene Bouwvereniging grote steun ver leend bij de realisering van de bouw plannen niet alleen, doch steeds het aan de gemeente beschikbaar gestelde bouwvolume voor woningwetwoningen ter beschikkingstelt. De heer Van der Hooft prees de vooruitziende blik van het gemeente bestuur. om het grote uitbreidingsplan waarin een boerderij lag met 30 ha. grond in een keer aan te kopen, waar door het mogelijk is, een mooie nieuwe wijk te bouwen. Wanneer de sanering van 150 noodwoningen, welke Breskens had. in dit tempo zal worden kunnen voltooid, zal aldus spreker het nieuwe uitbreidingsplan binnen 2 a 3 jaar vol gebouwd zijn. De heer Van der Hooft prees de goede samenwerking welke er tussen de woningbouwverenigingen, waardoor de panden door een aanne mer konden worden gebouwd volgens hetzelfde plan, waardoor deze bouw aanmerkelijk goedkoper kon worden, dan wanneer de bouwverenigingen ieder appart gebouwd zouden hebben. De volkswoningbouw, aldus de heer Van der Hooft, is van groot belang voor deze streek, waardoor het wegtrekken van de bevolking, deze eigen bevolking aan de streek gebonden zou kunnen worden. Gezonde bouwverenigingen en bouw bedrijven is voor de streek van zo groot belang, dat het voor haar is als een zijn, of niet zijn. Voorzitter bracht dank aan de afd. Zeeland van de Nat. Woningraad, de architect, de heer Jac. Faas, alsmede de Plaatselijke Technische Opzichter, die zich allen met elkaar beijveren, om de woningen zo goed mogelijk gebouwd te kunnen krijgen. Met de wens uit te spreken, dat deze eerste steen in de bouwverenigingswo ningen een symboliek mocht zijn voor de verdere uitbouw van de gemeente Breskens, verzocht de heer Van der Hooft Burgemeester Eekhout de eerste steen te plaatsen. Nadat deze zich van zijn taak, onder het vakkundig toeziend oog van ver schillende deskundige aanwezigen had gekweten gaf de burgemeester een over zicht van Breskens ontwikkeling der laatste jaren. De herbouw, aldus de burgemeester van Breskens, is nagenoeg voltooid. Om te kunnen komen tot de sanering van de 250 noodwoningen, had de gemeente een groot terrein bouwland nodig, dat werd verkregen toen de raad met voor uitziende blik besloot een boerderij ge legen vlak bij de kom van de gmeente Breskens aan te kopen. Voor een dorp als Breskens was dit een enorme uit gave, omdat er een bedrag van 1 mil joen gulden mee gemoeid was. Het blijkt thans echter, dat de raad een goede keuze heeft gedaan, want zoals de ontwikkeling er thans uit ziet, is het gehele terrein binnen 4 jaar na de aankbop volledig volgebouwd. Daarna zullen we (de burgemeester doelde kennelijk op de samenvoeging van gemeenten) ook over de grenzen van de gemeente heen kunnen bouwen. De burgemeester roemde het initiatief van de b/ouwvereniging om meer wonin gen te kunnen verkrijgen voor de volks woningbouw. Spr. gaf een overzicht van de recreatieve ontwikkeling, die in Breskens de laatste jaren dank zij een verhoogde activiteit op dit gebied en de bauw van een kunstduin kan worden bereikt. Breskens zal zich in de toe komst toeleggen op industrialisatie De Burgemeester noemde het typerend, dat als de mogelijkheden van het Wes terschelde-bekken besproken worden, men de kanaalzone en het Sloeplan noemt, doch steevast vergeet ook naar de Zuidkant van de Westerschelde te kijken, waar olok nieuwe mogelijkheden voor ontwikkeling liggen. De Burgemeester sprak de wens uit, dat een nieuwe ontwikkeling van Bres kens en de gehele streek West Zeeuws Vlaanderen deze tot groter bloei zou kunnen brengen. Hierna begaf het gezelschap zich naar de promenade, waarvan men een prach tig "Uitzicht heeft over de zee en de Westerscheldemand. In het Casino werd de genodigden koffie met gebak aangeboden. Mr. J. Reuser, burgemeester van St. Jansteen, vice-voorzitter van de R.-K. Bouwvereniging sprak woorden van ge lukwens aan het adres van de jonge bouwvereniging. Hoewel deze bouwvere niging nog maar een kleutertje is, al dus spreker, is het werk wat gedaan wordt allerminst dat van een spelende kleuter met een blokkendoosje. Ook de heer Reuser bracht dank aan het ge meentebestuur van Breskens voor de enorme steun die de bouwvereniging van deze zijde steeds ondervindt. Van groot belang is het, dat er vereni- nigingen zijn die woningen bouwen, waarvoor een voor de arbeiders passen de huurprijs moet worden betaald. Met de wens uit te spreken, dat men nog lang getuige mag zijn van een bloeiende bouwvereniging te Breskens beëindigde de burgemeester zijn toe spraak. Vervolgens sprak de heer Verschoor namens de Provinciale Directie voor de Bouwnijverheid, waarderende woorden aan het adres van de Bouwvereniging. De heer J. Barendregt, een der fir manten van het aannemersbedrijf, vond, dat de regering, voor wat betreft Zeeuws-Vlaanderen voor de bouw van volkswoningen niet zo star moest vast houden aan de curveprijzen, die gesteld zijn voor de bouw van woningwetwo ningen. Men kan deze woningen haast niet aanbesteed krijgen, omdat de ma terialen, die allen van elders moeten worden aangevoerd, duurder zijn dan elders in het land. Bovendien zitten de aanemers-be- drijven met concurerende lonen, die de arbeiders in de kanaalzone kunnen verdienen, waardoor het bijzonder moeilijk is om voor de C.A.O.-lonen personeel te kunnen aantrekken. Op deze wijze kunnen de aannemers woningwetwoningen haast niet voor de handelbare prijs uitvoeren, aldus de heer Barendregt. Deze hoopte op de medewerking van diverse instanties, die de moeilijkheden waarmede de aanne mers-bedrijven kampen eens bekijkt. Met een kort dankwoord aan alle sprekers sloot de heer Van der Hooft de plechtige eerste steenleggingsbij eenkomst af, waarna de genodigden nog geruime tijd op gezellige wijze bijeen bleven. H engelwedstrijd. Zaterdag j.l. hield de Breskense hen gelsportvereniging „De Zeekrab" haar le onderlinge wedstrijd in dit seizoen, aan het „Duivelshoekje". Het aantal deelnemers bedroeg 32. De uitslag was: 1. A. Kareis, 300 pnt.; 2. K. van de Voorde, 280 p.; 3. D. de Gruyter, 240 p.; 4. G. van Muiken, 200 p.; 5. M. Boe- rens, 180 p.; 6. L. Riemens, 160 p.; 7. A. de Looze, 150 p.; 8. C. Dijl, 130 p.; 9. Iz. Christiaansen, 130 p.; io. Fr. v. d. Bek- ke, 100 p.; 11. A. Rijckaard, 100 p. Koninkl. onderscheiding De heer Jac. Wisse te Nieuwe Sluis is onderscheiden met de bronzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Wisse is n.l. 40 jaar werkzaam op het landbouwbedrijf van de heer C. J. Manneke. Burgemeester J. A. Eekhout, vergezeld door wethouder P. Zegers, gemeente secretaris P. J. Woittiez en de voorzit ter der Oranjevereniging, dhr. I. de Hulster, spelde de heer Wisse de ver sierselen op ten huize van de heer Man neke, waarbij ook de familie van de heer Wisse en de heer A. Vermeulen, voorzitter van de P.V. „Nog Sneller", waarvan de gedecoreerde ook bestuurs lid is, aanwezig waren. Na de burge meester sprak de heer Manneke woor den van lof en waardering tot de heer Wisse, waarbij hij hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Ook van de dochters van de heer Manneke kreeg hij een cadeautje. Oranjefeest. Evenals in de meeste plaatsen in West Z.-Vlaanderen, heeft ook Breskens weer op gezellige wijze feest gevierd ter ge legenheid van de jaardag van H.M. de Koningin. Des morgens was er een korfbalwed- strijd van adspiranten der Breskense Korfbalclub, op het Oranjeplein. De middag begon met een zanghulde van alle schoolkinderen, waarbij ze na af loop getracteerd werden. Hierna volg den Judo- en jiu-jitsu-demonstraties, eveneens op het Oranjeplein, door de Breskense Judo Sportvereniging. Na afloop hiervan volgde nog een korfbal wedstrijd door de B.K.C.-veteranen. Een en ander bracht veel volk op de been. Des avonds concerteerde de plaatse lijke muziekvereniging op de muziek tent met na afloop een rondgang door de gemeente, waarbij een dansende jeugd de muziek volgde. De Oranjevereniging, die een en an der organiseerde, kan weer op een goedgeslaagde dag terugzien. Visserijfeest. De Stichting Visserij dagen heeft in de Uitkomst een vergadering gehouden met de buurtvereningen voor de dit jaar te houden Visserij feesten op 15, 17 en 18 augustus a.s. medegedeeld werd, dat per praalwagen f 300,be schikbaar zou Worden gesteld. Met de telers in Zundert is reeds accoord be reikt over de te leveren bloemen. Ge garandeerd werd dat Breskens als no. 1 de bloemen zal krijgen, voor andere plaatsen. Ook zullen er, behoudens weersomstandigheden, voldoende bloe men zijn na deze uiteenzetting van de voorzitter R. van Quekelberghe werden in een aantal dia's van de Zudertse bloemencorso's als voorbeeld vertoond en enkele filmpjes van de Visserij feesten van 1958-1962. Aardenburg Kon. Onderscheiding De ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd te Aardenburg, Draaiburg, toegekend aan het echtpaar J. B. de Greve- A.de Gre- ve-van de Bossche. Beiden zijn de 40 jaar in dienst van het landbouwbedrijf van dhr. A. Buijsse. De heer Greve als landarbeider en zijn vrouw als huishoudster. Groede Twee Koninklijke onderscheidingen. Burgemeester J. C. Everaars te Groe de is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De 62-jarige heer Everaars, Vlissin- ger van geboorte, is reeds sedert 1 apr. 1946burgemeester-secretaris van de ge meenten Groede en Nieuwvliet. Verder is hij voorzitter van het Cen trum voor Kraamzorg, uitgaande van de. gezamenlijke Groene Kruisverenigingen in West zeeuws-Vlaanderen, vice-voorz. van het Bejaardencentrum Oostburg en curator van het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg. In verband met deze hoge Koninklij ke onderscheiding brachten de Muziek verenigingen van Groede en Nieuw vliet de burgemeester des avonds een serenade. Na eerst gezamenlijk het Wilhelmus ten gehore gebracht te heb ben, sprak de voorzitter van de muziek vereniging te Groede, de heer P. M. Hoste de nieuw benioemde ridder toe, waarna ook de heer D. Dekker, voorz. van de Nieuwvlietse Muziekvereniging, woorden van gelukwensen sprak. De heer A. Cijsouw, te Groede (Kruis- dijk), die reeds 58 jaar organist is van de Ned. Herv. Gemeente te Groede, werd onderscheiden met de ere-medail le in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ook hier werd des avonds door de muziekvereniging van Groede een sere nade gebracht en ook hij werd toege sproken door de voorz. de heer Hoste. Hoofdplaat Kon. onderscheiding. Te Hoofdplaat verkreeg de heer G. Nelissen, waterbouwkundig ambte naar bij de Calamenteuze polder Hoofd plaat en Thomaes, de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau.

De Schakel | 1963 | | pagina 2