Groede en Schoondijke (zonder het door beide laatstgenoemde gemeenten aan de nieuw te vormen kustgemeente - zie onder 8 af te stane gebied) en Hoofdplaat (geheel) lijkt dan ook aan gewezen. 8. Cadzand-Nieuwvliet-Oostburg- Retranchement en Waterlandkerkje De hoofdgedachte, welke aan ons voorstel tot samenvoeging van deze ge meenten ten grondslag ligt, is de be hoefte tot het vormen van één krachti ge gemeente in West Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het feit, dat het tot ontwikkeling brengen van de recreatie langs de kust van West Zeeuwsch-Vla.anderen een zodanig belangrijk element van be- stuursbemoeienissen uitmaakt en in de toekomst nog in sterkere mate zal uit maken, heeft ons enerzijds er toe ge leid voor te stellen, de kustgemeenten Cadzand en Nieuwvliet en Retranche- ment samen te voegen. De godsdienstige- en politieke over tuiging van de inwoners van deze drie gemeenten vertonen weinig verschillen, de afstanden tussen de gemeenten zijn niet te groot, terwijl ook de mentaliteit van de bevolking van deze gemeenten naar onze mening geen beletsel be hoeft te vormen voor een samengaan binnen één zelfde gemeentelijk verband Bij samenvoeging van deze drie ge meenten zou evenwel een gemeente worden gevormd met 1936 inwoners. Anderzijds behoeft ons inziens de gemeente Oostburg, wil deze gemeente haar functie als centrum-gemeente van West Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen blijven vervullen, versterking. Een en ander heeft er toe geleid voor te stellen behalve genoemde drie kust gemeenten ook de gemeenten Oostburg enWaterlandkerkje en Zuidzande in de ze combinatie op te nemen. De aldus te vormen gemeente kan ge acht worden over de middelen en het draagvlak te beschikken om, de taken, waarvoor zij zich zal zien gesteld, te vervullen. Het godsdienstige- en politieke ka rakter van laatstgenoemde drie ge meenten leveren naar wij menen geen geen bezwaar op tegen opneming van deze gemeenten in de nieuwe combina tie. Samenvattend wordt voorgesteld de nieuw te vormen gemeente te doen be staan uit: Cadzand (geheel), Retran- chement (behoudens een bij het uitwa teringskanaal gelegen aan Sluis toe te voegen gebied), Nieuwvliet (plus een gedeelte van Groede), Zuidzande (ge heel), Oostburg (geheel plus een ge deelte van Schoondijke), Waterland kerkje zonder Turkeye) en een klein gedeelte van Aardenburg (Plakkebord* De nieuwe gemeente zal ongeveer 7200 inwoners tellen. 9. Sluis. Deze gemeente met haar oudheid kundig en historisch karakter ware ais zelfstandige gemeente te handhaven. Het thans tot Aardenburg behorende gehucht Draaibrug is, in verband met de oriëntering van de bewoners van dit gehucht op Sluis in onze voorstellen bij Sluis gevoegd evenals een thans tot Retranchement behorend bij het uit wateringskanaal gelegen gebied. De buurtschap Heille, welke op ker kelijk en onderwijsgebied op Aarden burg is georiënteerd, is in onze voor stellen bij laatstgenoemde gemeente ge veegd. 10. Aardenburg. Op grond van dezelfde motieven als onder 9 (Sluis) hierboven genoemd ware deze gemeente haar zelfstandig heid te doen behouden. Voorts wijkt de geaardheid van de inwoners van Aardenburg af van die van Sluis. Voor de toevoeging aan- en afschei ding van enig gebied van de gemeente Aardenburg onderscheidenlijk aan de nieuw te vormen gemeente Oostburg c.a. en van Sluis mogen wij kortheids halve naar het hierboven onder de nos. 8 en 9 gestelde verwijzen. Ingevolge het bepaalde in artikel 164, jo. artikel 158 der gemeentewet verzoe- 't midden brengen, „m'n chef zei giste ren nog: als Kamp nou eerstdaags te rug komt Driftig viel Harding hem in de rede: „Ach man, schei uit, die chef van je zwamt wat gisteren nog niet was kan toch vandaag wel zijn. Om een employé te ontslaan, is toch geen volle dag no dig? Dacht jij dan, dat het geven van zogenaamd ziekteverlof waardering be tekent voor het verbruiken van de bes te jaren van je leven?" Harding keek zijn gepromoveerde col lega spottend aan. „Toevallig weet ik ook deze keer waar de klepel van de klok hangt, waarde heer". Hij graaide in zijn verwarde haardos, zijn ogen le ken te vlammen. „Luister de Hoog, dan zal ik je vertellen wat ze met Kamp hebben uitgespookt. Jopie Linders heeft de brief aan Kamp moeten typen, ik heb 'm gelezen. Een kort vals rotbrief- je: „Meneer, in verband met reorgani satie van onze buitendienst zien wij U tot ons groot leedwezen genoodzaakt U mede te delen, dat wij uw dienstver band bij onze maatschappij per 1 sept. aanstaande als geëindigd beschouwen". Geloof je me nu De Hoog?" Karei de Hoog keek zijn oud-collega verslagen aan. Hij verbleekte en voelde opeens een ellendig gevoel over hem komen. (Wordt vervolgd). ken Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de gemeenteraden hun oordeel over bovengenoemde voorstellen ken baar te maken. Plaatselijk Nieuws Breskens DODENHERDENKING. Op zaterdag 4 mei a s. zal weerom de stille tocht naar de begraafplaats ge maakt worden, ter herdenking van de in de oorlog en bij de bevrijding geval lenen. In ons blad van 3 mei a.s. zal de orde van dienst nader bekend gemaakt wor den. Sluitingsavond van de Instuif. Zaterdagavond 27 april a.s. zal in ge bouw „De Uitkomst" de sluitingsavond van de Instuif plaats vinden. Zoals gebruikelijk zal deze sluiting ook dit jaar weer een min of meer fees telijk tintje krijgen. Naast enkele films is er een bandje en er zal natuurlijk gelegenheid zijn tot het maken van een dansje. Ook het afgelopen seizoen is weer ge bleken dat de Instuif-avonden op za terdag en zondag voor veel jonge Bres- siaanders een ware „uitkomst'5 zijn ge weest, want op ongezette tijden gehou den tellingen van het aantal bezoekers hebben cijfers variërend van 80 tot 100 jongelui opgeleverd. Uitreiking Nieuw-Guinea-herinneringskruisen. Ten gemeentehuize te Breskens vond op vrijdag 19 april j.l. door burgemeester Eekhout de uitreiking plaats van het Nieuw-Guinea-herinneringskruis aan de heren E. F. Cornelis, J. W. Jacobs en A. J. Leenhouts. De uitreiking werd bijgewoond door de beide wethouders en de gemeente secretaris, alsmede door een vertegen woordiger van de Minister van Defen sie. Nieuw kantoor V.V.V. Door de bereidwilligheid van Rijks waterstaat te Breskens, is het de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer ge lukt, via bemiddeling van Burgemeester en Wethouders, een nieuw kantoor te openen in de voormalige ambtenaars woning van Rijkswaterstaat aan het Spuiplein. Dit is voor de V.V.V. te Breskens een zeer grote verbetering, niet alleen door de gunstige ligging van het gebouw, doch zeer zeker ook door de grotere ruimte waarover men nu beschikt. Het kantoor is gedurende de zomer maanden elke dag geopend van 9 uur des morgens tot 6 uur des avonds. Des zondagsvoormiddags van 10 -12 uur. Zowel voor de toeristen als de inge zetenen van Breskens zijn alle moge lijke inlichtingen te bekomen. Huldiging Gemeente-secretaris. Tijdens een intieme bijeenkomst, wel ke werd gehouden in „De Uitkomst" te Breskens, werd de gemeente-secretaris van Breskens, de heer P. J. Woittiez, gehuldigd in verband met het feit, dat het 25 jaar geleden was, dat hij in dienst van de gemeente Breskens was gekomen. Tijdens de aankomst van de heer Woittiez, die vergezeld was van zijn echtgenote en dochter Anneke werden aan de dames bloemen aangeboden. De eerste spreker was burgemeester J. A. Eekhout, die de heer Woittiez dank bracht voor het feit, dat hij nu al weer vijf en twintig jaar de gemeen te trouw dient. Als ambtenaar doet hij veel meer, dan van hem uit het oogpunt van zijn functie verwacht mag worden. Hij heeft zich tjij de bevolking een vertrouwens positie verworven. De bur gemeester noemde de tijd, dat de heer Woittiez in Breskens was een zeer bewogen tijd. In zijn diensttijd viel de tweede wereldoorlog, de bevrijding, en de radicale verwoesting van Ereskens. In de wederopbouwtijd was het ook hard werken op de gemeente-secretarie. De burgemeester sprak de wens uit, dat de secretaris, ook tijdens zijn diensttijd nog getuige mag zijn van een ontwikke ling, die er toe zal leiden, dat Breskens een welvarende gemeente wordt. Namens het secretariepersoneel, de gemeente en verdere gemeentelijke dien sten werd aan de heer Woittiez een complete hengeluitrusting, waaronder een fraaie werphengel aangeboden. Namens de raadsleden sprak de heer M. de Boer, die gewaagde van de gede genheid waarmede de heer Woittiez zich inwerkte in de gemeentelijke pro blemen. Voor het gezamenlijke school- personeel voerde de heer Robijn het woord. De mijnmeester Jacobs gewaag de van de grote belangstelling, die de gemeente-secretaris voor het wel en wee van de visserij heeft, terwijl de heer Ornee sprak namens het technisch ge- meentepersoneel. De leiding van deze bijeenkomst be rustte bij de heer Wagenaar, commies ter secretarie. Vergadering D. I. O. Dinsdagavond hield de turnvereniging „D. I. O." in hotel „Casino" haar alge mene vergadering. Het voornaamste punt van de agenda was wel de mededeling van de heren C. v. d. Kreeke en J. v. d. Sande, dat zij hun functie als resp. voorzitter en sec retaris-penningmeester wensen neer te leggen. Beide heren gaven te kennen dat zij hun taak in de vereniging niet meer naar behoren kunnen vervullen wegens drukke werkzaamheden. Langdurig werd over deze kwestie van gedachten gewisseld. Het bestuur stelde aan de aftredenden voor om nog drie maanden aan te blijven, in welk tijdsbestek men dan naar een andere voorzitter kan uitjzien. Weth. W. v. d. Hooft gaf nog een overzicht van de besprekingen, welke met alle verenigingen zijn gehouden en zei dat men de mogelijkheid wil onder zoeken om te komen tot aanstelling van een sportleraar voor alle verenigin gen en vc'or het geven van gymnastiek onderwijs aan de scholen. Programma Koninginnedag. De Oranjevereniging „Prinses Marijke" te Breskens heeft voor 30 april as., de jaardag van H.M. de Koningin, het vol gende feestprogramma georganiseerd 10.30 u.: Korfbalwedstrijd adspiranten B.K.C., op het 'Oranjeplein. 14.00 u.: Zanghulde door alle school kinderen op het Oranjeplein. 15.00 u.: Judo- en jiu-jitzu-demonstra- ties door de Breskense Judo Sportver eniging, op het Oranjeplein. Plm. 16.30 u.: Korf bal wedstrijd B.K.C.- Veteranen. 19.00 u.: Muziekconcert door de mu ziekvereniging „Uit het Volk Voor het Volk", op het Spuiplein. Na af loop concert muzikale rondgang. Schoondijke Dodenherdenking en bidstond voor de vrede. Op zaterdag 4 mei a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk te Schoondijke een Dodenherdenking plaats vinden, die te gelijk het karakter van Bidstond voor de vrede zal hebben. Deze samenkomst, die om precies 7.40 uur n.m. begint, zal geleid worden door P. A. L. Brink man, predikant van de Herv. Gemeente Schoondijke; A. H. J. M. Dierick, pastoor van de Rooms-Katholieke Parochie Schoondijke en J. D. de Vries, predikant van de Ger. Kerk te Aardenburg en consulent van de Ger. Kerk te Schoon dijke. Het gaat ook dit jaar weer om een korte samenkomst, die louter liturgie is (Bijbellezingen, gebeden, kerkliede ren, stille Dodenherdenking enz.) Er worden geen toespraken gehouden. Het kerkorgel zal worden bespeeld door Arie Karreman te Oostburg, organist van de Ned. Hervormde Kerk te Schoondijke. Alle Schoondijkenaren worden opge wekt depe van de Kerken van Schoon dijke uitgaande gemeenschappelijke Dodenherdenking en Bidstond voor de vrede mee te maken. Na de samenkomst wordt er een kollekte gehouden voor de Stichting 1940-1945. Oostburg Verkiezingsvergadering Partij van de Arbeid. Onder grote belangstelling hield het district West Zeeuwsch-Vlaanderen van de Partij van de Arbeid, zaterdagmid dag in hotel „De Eenhoorn" een alge mene verkiezingsbijeenkomst. Spreker was dhr. S. A. Posthumus uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De heer Goedegebuur uit Zuidzande sprak als waarnemend voorzitter een openingswoord, waarna de heer Posthu mus een rede uitsprak, waarin hij stel de, dat de Partij van de Arbeid steeds heeft getracht op objectieve wijze kri tiek te leveren op het regeringsbeleid, waar dit noodzakelijk was. Hij verweet de regering De Quay dat men niet geregeerd heeft, doch steeds heeft bij-geccorigeerd waar dit nodig was: De K.V.P. verweet de heer Posthumus, dat men de verkiezings leuze van 1959, n.l. dat in de huidige zittingsperiode van het kabinet een einde zou komen aan de woningnood, niet is verwezenlijkt. Er is een regeringsbeleid geweest, waarin o.a. ook de beloofde belasting verlaging en de verlaging van de uit gaven van de overheid, niet konden worden doorgevoerd. Er is dus, aldus de heer Posthumus, veel beloofd, doch behalve op het terrein van het onder wijs weinig gedaan. De Partij van de Arbeid is bereid, om weer mede verantwoordelijkheid te dragen voor het regeringsbeleid, mits zij de zekerheid heeft, dat op het re geringsbeleid een vooruitstrevend stem pel wordt gedrukt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Vragen werden o.a. gesteld op het terrein van de gemeenteklassificatie, de verhoogde uitkeringen van de Oude dagsvoorzieningen, verbetering van de Werkeloosheidswet, terwijl ook dieper werd ingegaan op de problemen rond de Nieuw-Guinea Politiek. Met een opwekkend woord, sloot de heer Goedegebuur deze druk bezochte bijeenkomst. Geslaagde contactavond Plattelands Jongeren Gemeenschap. In zaal „Victory" te Oostburg organi seerde de P.J.G. West Z.-Vlaanderen een geslaagde contactavond, waarvoor veel belangstelling was. De voorzitter, de heer D. Dekker uit Hoofdplaat, sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot burgemeester J. L. van Leeuwen en de vier sprekers voor deze avond, n.l. mevr. C. J. Vroon-v. Maarleveld uit Breskens, de heer M. C. Risseeuw uit IJzendijke, ir. J. Roest uit Schoondijke en de heer W. Verplanke uit Biervliet. Deze vier inleiders beperk ten zich tot een 10 minuten-praatje, waarin allen het onderwerp Tijd en Toekomst van verschillende kanten be lichtten. Mevr. Vroon legde in haar praatje er de nadruk op, dat de jongeren van nu wel anders zijn dan de jeugd van vroeger, doch dat dit anders zijn be slist niet minder is. We moeten deze jongeren aanvaarden zoals ze zijn. Ver schillen tussen de generaties zullen er altijd wel blijven, meende mevr. Vroon. De volgende spr. was de heer M. Ris seeuw uit IJzendijke, secretaris van de Kring W. 'Z.-Vlaanderen van de Z.L.M. Deze besprak vnl. de samenwerking tus sen de landbouwbedrijven onderling voor wat betreft de aanschaffing en het gebruik van het machinepark. Hij be lichtte nog de mogelijkheden voor kre dietverlening, doch waarschuwde dat niet te grote bedragen moeten worden opgenomen. Door moderne vervoers middelen is het isolement van de boer derijen doorbroken, doch er is een grote trek vanuit de gehuchten rond groepen boerderijen naar de dorpen. Ir. J. Roest uit Schoondijke, directeur van de R.M.L.S., behandelde de oplei ding en vorming van de plattelands- jeugd, daarbij vooral de nadruk leggen de op de arbeidsvreugde en de vakbe kwaamheid, die in de toekomst een nog grotere rol zal gaan spelen. De vierde spreker was een lid van de Jongeren Gemeenschap, dhr. W. Ver planke uit Biervliet, die in een vlot be toog stelde, welke eisen er aan de plat- telandsjeugd van nu gesteld mogen worden en wat de verdere toekomst voor voorzieningen zal vragen. De afd. Zuidzande zorgde voor een prettige omlijsting van deze vier korte inleidingen. Verder werden de uitslagen van ver schillende wedstrijden bekend gemaakt. Ook werd een medeshow van door de meisjes zelf gemaakte kleding gehou den, waarbij mevr. Vroon fungeerde als lady-speaker. Zij gaf een aardige be schrijving van de modellen die op kun dige wijze door 7 amateur-mannequins werden getoond. Het was een zeer geslaagde avond, die bij de aanwezigen bijzonder in de smaak gevallen is. FILMNIEUWS Casino Bioscoop te Breskens presen teert U zondag 28 april, aanvang 4 en 8 uii1-. de bekende acteur Eddie Con- stantine in zijn nieuwste avontuur: Eddie slaat zich er door". Eddie wordt weer verwikkeld in een web van ge vaarlijke situaties en verraderlijke in triges, maar hij slaat zich er door want hij is weer in topvorm en weet met zijn onvergelijkelijke charmes en zijn vuisten de situatie weer tot zijn normale proporties terug te brengen en zijn vijanden onschadelijk te ma ken! Hij is zoals altijd slim snel en superieur! en bezorgt. U hier mee een middag of avond van span nend filmgenot! Voetbal 4e klasse H Uitslagen van Zondag j.l.: BiervlietIJzendijke 63; Aarden burgClinge 21Lewed. BoysSteen 52; YersekeLuctor 02: Oostburg Corn Boys 12KoewachtBreskens 1—9. De stand is nu: Aardenburg 14 11 1 2 23 49- -24 Yerseke 15 10 2 3 22 43- -18 Corn Boys 14 8 4 2 20 31- -24 IJzendijke 14 7 1 6 15 39- -32 Clinge 15 6 3 6 15 33- -26 Koewacht 12 5 3 4 13 32- -35 Lewed Boys 14 6 3 5 13 3432 Breskens 13 5 0 9 10 39—38 Biervliet 15 5 0 10 10 40—58 Luctor 15 3 4 9 9 36—47 Ocstburg 14 3 3 8 9 33- -60 Steen 15 4 1 10 9 25—41 Programma voor Zondag a.s.: IJzendijkeAardenburg; ClingeLe wed. Boys; SteenYerseke; Luctor— Oostburg; Corn BoysKoewacht; Bres kensBiervliet. IJzendijke zal de winst wel aan zijn gasten, Aardenburg, moeten afstaan. Clinge kan zondag tegen Lewed. Boys de winst thuis houden. Steen heeft weinig kans tegen Yer seke en zal zodoende de rode lantaarn blijven dragen. Luctor, dat zondag Yerseke op eigen terrein klopte, zal zeker van Oostburg willen winnen, wat hun wel zal geluk ken. Ook Corn Boys zal tegen Koewacht de winst wel thuis houden. Breskens moet op eigen terrein van Biervliet kunnen winnen. Om 12.30 uur: Breskens IIBier vliet II. Dinsdag 30 april: Lewed. BoysKoewacht; Aardenburg IJzendijke. Vismijn - Breskens Week van 14 t.e.m. 20 april 1963 318 kg bot 184 kg. schar 4 kg. tong 248 kg. kabeljauw 1 kg. tarbot 14 kg. wulken 5912 kg. export garnalen 84 kg. binnenl. garnalen 531 kg. onverkochte bot

De Schakel | 1963 | | pagina 2