Zorg voor een goede administratie om 2 uur aan het bedrijf verwelkomd door de heer J. P. van Melle, die me vrouw Kense een boeket bloemen aan bood. Hierna volgde een rondgang door het bedrijf. Om kwart voor 4 werd in de kantine een aanvang gemaakt met de eigenlijke huldiging. De heer J. P. van Melle prees de verdienstelijke wijze, waarop de heer Kense zich 40 jaar voor het bedrijf heeft ingezet. Het deed hem genoegen deze ver diensten gehonoreerd te mogen zien met de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ook mocht hij de heer Kense de gouden medaille van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid opspelden. Tenslotte over handigde hij hem een cadeau onder couvert. Verdere sprekers waren de heer A. J. Kleinenberg, chef van de biscuitfabriek en de heer G. A. de Wit, namens het Algemeen Personeelsfonds. Mej. A. P. Kalishoek bood de jubilaris namens het personeel van zijn afdeling een foto toestel aan. Na het dankwoord van de gehuldigde volgde een druk bezochte receptie. Geslaagd. Voor het diploma Lerares Ontwerp ster slaagde te Utrecht Mevr. K. S. van de Velde-Jacobs te Breskens. Oostburg Raadsvergadering. De raad der gemeente Oostburg kwam woensdagavond in openbare vergade ring bijeen. De hoofdmoot van de agenda was een verzoek van de Stichting Algemeen Bejaarden Centrum West Zeeuwsch- Vlaanderen om een perceel grond, ge legen aan het Ledelplein, over te dra gen aan de Stichting voor de bouw van een Algemeen Bejaardentehuis. Algemeen was de raad van oordeel, dat de plaats zeer gunstig is voor de bouw van een bejaardentehuis, omdat de ouden van dagen dan in het centrum van Oostburg kunnen wonen en daar door midden in de plaatselijke gemeen schap komen. B. en W. stelden de raad voor om de gevraagde grond in het herbouwplan te laten bestemmen voor het bejaardencentrum. De raad werd een schetsplan voorgelegd van het te bouwen centrum. De heer de Coene was tegen het bou wen van een bejaardentehuis op die plaats en toonde zich er ernstig over ontstemd, dat het aan de raad voorge legde schetsplan niet in overeenstem ming zou zijn met het oorspronkelijke plan, dat dit raadslid van een ambte naar ter secretarie ter inzage had ge kregen. De voorzitter betreurde het uitermate, dat ambtenaren buiten B. en W. om aan raadsleden plannen en teke ningen hadden getoond en zegden een nader onderzoek toe. Hij sprak tevens de wens uit, dat deze dingen in de toe komst voorkomen kunnen worden. De bouwgrond op het Ledelplein werd., door de raad voor het Bejaardep_ce'fi- trum bestemd. Besloten ^jfërd aan de Stedebouwkundige tê' vragen, het her- bouwplan ^o^ve]7een^oms^g het schets plan te^jZigen. De heer de Coene stem de *t£en het voorstel. Aan het aannemersbedrijf Leenhouts werd een perceel bouwgrond verkocht gelegen aan de Zandstraat en de Jan Steenstraat. Totaal is het ongeveer 580 m2 bestemd voor de bouw van twee wo ningen tegen een grondprijs van f 15,50 per m2. Aan de heer P. Morel jr. werd een perceel bouwgrond verkocht gelegen aan de van Ostadestraat groot 575 m2 tegen een prijs van f 15,50 per m2 De Algemene Politieverordening van de gemeente werd op voorstel van B. en W. gewijzigd, teneinde het de politie mogelijk te maken met succes op te tre den tegen venters, colporteurs en derge lijke, die een zogenaamde indirecte beiden, we willen trouwen om samen te zijn". „O, jongen, wat is het allemaal moei lijk". „Stil maar lieveling, het komt heus wel in orde". Hij wist zelf, hoe leeg zijn troostende woorden waren. Maar het kwam in orde. Moeders zijn vaak onbegrijpelijke wezens in haar dienstbetoon tegenover haar kinderen en drijven soms haar liefde doortot on verdachte en onmogelijke grenzen. Op een dag kreeg juffrouw De Hoog een be roerte. Misschien was 't door de emoties en de vrees om haar twijfelachtig lot, misschien kwam het gewoon door de ouderdom. Een tweede attaque deed haar voorgoed de ogen sluiten. Martha Wildstein. eens de vrouw van Piet de Hoog, stierf met 'n gelukkige glimlach ven dankbaarheid jegens haar laatste zoon, die haar niet alleen had gelaten. In plaats van de bruidsjurk uit haar meisjesdromen droeg Nora een goedkoop mantelpak toen ze ging trouwen. Karei had een nieuw confectiepak aan en hij voerde zijn bruid heel prozaïsch, met de tram naar de ambtenaar van de bur gelij ke stand. Ze werden met negen an dere paren collectief in de echt verbon den met wie ze de korte toespraak van de ambtenaar deelden. Het eerste jaar van hun huwelijk ver liep gelukkig, ondanks hun materiële zorgen. Ze leefden samen en werkten samen en hoopten op betere tijden. Toch, wat betrof de man, was er de stille verbittering om het uitblijven van de verkoopmethode toepassen met behulp van intekenlijsten en dergelijke. De raad ging met het voorgestelde accoord. In verband met de wegverbetering aan de Zuidzandsestraat werd een stuk je grond aldaar verkocht. De heer D. J. Faas uit Biervliet zag een door hem ingediend verzoek om ontheffing van precariorechten afge wezen. Verschillende gebruikers van het achterpad tussen de woningen aan de Nieuws traat en de Erasmusstraat za gen een verzoek om dit pad te verhar den en de riolering te verbeteren afge wezen. De gemeente is n.l. geen onder houdsplichtige van deze grond. B. en W. zullen echter wel bekijken of er aan dit achterpad, dat niet de functie heeft van openbare weg iets ge daan kan worden. Uitvoerig heeft de raad over dit achterpadprobleem van gedachten gewisseld, doch B. en W. wil den niet verder gaan, dan de toezegging eens te zullen bezien wat men aan dit achterpad in de toekomst doen kan. De raad besloot zonder stemming akkoord te gaan met de door de minis ter voorgestelde koudetoeslag voor het daarvoor in aanmerking komend ge- me entepersoneel In de commissie van Toezicht voor het Openbaar Middelbaar Onderwijs werden een tweetal leden herbenoemd, n.l. de heer P. I. van Kampen en de heer M. J. de Bruijne. De Chr. Schoolvereniging Immanuel verzocht de raad medewerking te ver lenen voor de inrichting van een kamer voor het hoofd der U.L.O.-school en de personeelskamer van de Lagere School. Nadat de heer P. van Hee geïnformeerd had naar de begroting van deze uitga ven werd het voorstel aanvaard. De leges verordening werd gewijzigd, terwijl ook e°n nieuwe verordening door de raad in het leven werd geroe pen van de heffing op rechten voor het geven van inlichtingen in het bevol kingsregister van de gemeente. Schoondijke Ongeval "bij turnen. Bij een oefening aan de rekstok, tijdens een oefenavond van de Schoon- dijkse Sportvereniging, kwam mej. A. G. zodanig te vallen, dat opname in het ziekenhuis te Oostburg noodzakelijk was. Zwembad. De werkzaamheden aan het zwem bad gaan gestaag voort. Deze week werd de werkvloer gestort. Aanbesteding. Door het ingenieurs- en architecten bureau vjh. J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen, werd namens h_sc gemeen tebestuur van Schoondijke' aanbesteed, het leggen van riolering en het maken van verhatdingtfrf in het uitbreidings plan inr Het resultaat der inschrijving was als volgt: N.V. Aann.bedrijf E.L.K., Schoondijke f 26100,— Petrus Mollet, Hoofdplaat f 26400, Fa. Gebr. Lucasse, Kloosterz. f 26740, Wed. P. Toussaint Zn. Cdz. f 27000, Fa. de Ruijsscher Zn., Bvl. f 27150, Leenhouts' Aann.bedr., Sluis f 27300, J. de Oude's Aann.bedr. N.V. Biervliet f 27450, H. Verweij en Gebr. Haerens, Oostb. f 27800,— Het werk werd gegund aan de laag ste inschrijver de firma E.L.K. Jaarvergadering IJsvereniging. De Schoon dij kse IJsvereniging kwam in zaal Dobbelaere voor haar jaarver gadering bijeen. Zowel uit de woorden van de voorz. als uit het verslag van de secretaris bleek dat, in de afgelopen winter heel waardering voor zijn werk en ook voor zijn kennis, die hij met opoffering van avonduren, nog steeds bezig was te ver meerderen. Vaak twijfelde hij, of hij wel ooit zou bereiken waarnaar hij streefde. Maar Nor a's huwelijksleven werd door een donkere wolk bedekt. Een naïeve angst bekroop haar, dat zij, als zij nog langer wachtte, misschien wel nooit kinderen zou krijgen zou kun nen krijgen. En die pijnigende gedachte en die angst moest zij alleen verwerken met haar man viel hier niet over te praten. In wezen was Nora het geboren moedertype, dat zich, reeds op jeugdi ge leeftijd, voorbeschikt achtte voor de haar door de natuur opgelegde taak. Haar angst groeide en dreigde op de duur haar gestel te ondermijnen, zodat het ook haar man opviel. „Wat heb je toch, Noor? Je ziet er beslist niet goed uit de laatste tijd". En dan, na haar ontwijkend ant woord te goed kende ze toch ook zijn moeilijkheden barstte de bitterheid bij hem los: „Dit is niet, wat wij beiden hebben gewild, Noor. Ik weet wel, dat er geen andere mogelijkheid was, maar alles gebeurt onder dwang van de omstan digheden. Waarom studeer ik eigenlijk? Waar blijft mijn beloning? We zien niet eens kans, van de zomer eens een paar weken met vakantie naar buiten te gaan. En jij werkt je er ook nog krom bij in die vervloekte fabriek we zijn getrouwd ja, op afbetaling (Wordt vervolgd). wat werk was verbet. Ruim duizend personen hadden deel genomen aan de prestatie-ritten en wedstrijden. Aan de prestatie-ritten alleen al 805. Van deze 805 hadden slechts 60 niet het begeerde lintje van 25 km. 50 km. of 100 km. gehaald. Er zal voortaan voor gewaakt worden, dat jeugdige personen te grote afstan den rijden. Deze grote activiteit was mogelijk, doordat een twintigtal personen weken aanéén in touw waren geweest om de banen in goede conditie te houden. Aan deze medewerkers was de IJsclub veel dank verschuldigd. Daar de vereniging dit jaar zich aansloot bij de K.N.S.B. werden ook voor de eerste maal diplo ma's voor het voldoen aan bepaalde eisen, uitgereikt. De heren A. J. B. Risseeuw en J. Oosterling werden als bestuurnslid her kozen. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het probleem Molenkreek. De IJsvereniging zal trachten door nor malisering van de omliggende gronden hier een korte baan aan te leggen. De ze kreek wordt geprefereerd boven de Nieuwerkerkse kreek, daar de laatste te gevaarlijk is. Voorts zal dit project natuurlijk geld kosten. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat ge zien de vorige batige saldo's en ondanks de hoge kosten van deze winter ad. f 1000,toch nog een behoorlijk batig saldo van ruim f 600,in kas was. Besloten werd, de IJsvereniging nu eens geen IJsvereniging te laten zijn, die alleen bij „ijs" vergaderde maar voortaan elk jaar een normale verga dering te houden. Vismijn - Breskens week van 24 maart t.m. 30 maart 1963. 227 kg. bot 213 kg. schar 697 kg. schol 64 kg. tong 3 kg. tarbot 2 kg. rog 402 kg. kabeljouw 956 kg. wijting 7118 kg. export garnalen 883 kg. onverkochte bot FILMNIEUWS Casino Bioscoop te Breskens presen teert U zondag 7 april, aanvang 4 en 8 uur, de meest spectaculaire circusfilm die ooit gemaakt werd, van de meester- regisseur Cecil B. de Mille, „De grootste show van de wereld" met een keur van grote artisten, o.a. Charlton Heston, Ja mes Stewart, Cornel Wilde, Betty Hut ton e.v.a. en met medewerking van het beroemde Barnum Bailey. Een boeien de wereld van klatergoud en sensatie. Artisten, die iedere avond met hun ge waagde stunts hun leven op het spel vetten tragedie en triomf! Een kleurrijke show op grootse wijze verfilmd, waarvan U zult genieten van begin tot eind. Wegens prolongatie elders is de film „Blue Hawaii", die eerder was aange kondigd, uitgesteld naar een latere da tum. Voetbal ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL Programma voor Zondag a.s.; Biervliet-ClingeIJzendijke-Steen Aardenburg-LuctorLewed. Boys-Corn Boys; Oostburg-Koewacht; Yerseke- Breskens. Te 2.30 uur: Breskens 3-Vogelwaarde 2. Uitslagen van Zondag j.l. IJzendijke-Lewed. Boys 1-1; Luctor- Koewacht 3-3; Aardenburg-Yerseke 1-2 Biervliet-Steen 4-2. a „Vergelijken met anderen, kan veel in uw bedrijf ten goede verande ren". Dit is een „waarheid als en koe". Door vergelijking van uw bedrijfscij- fers en door uitwisseling van uw erva ringen met andere ondernemers, kunt u vaststellen, hoe het er met uw be drijfsvoering bijstaat. En met hoe meer ondernemers dit gebeurt, des te meer kans bestaat er op resultaat. Gelukkig is bedrijfs ver gelijking in ons land, vooral in het midden- en kleinbe drijf, geen onbekende bezigreid meer. In verschillende branches, o.a. kantoor machine- en kantoorboekhandel, wo ninginrichting, foto-detailhandel, huis- houdelijke-artiekelen, etc., etc. bestaan reeds een aantal clubs. Alleen de rijks- middenstandsconsulenten leiden er al een vijftig-tal. Regelmatig komen de deelnemers aan deze clubs bijeen om hun bedrijfs-economische ervaringen en het daarop betrekking hebbend cijfer materiaal uit te wisselen en te verge lijken. Daarnaast worden er ook nog clubs geleid door organisatie-functionaris sen e.a. Op deze manier kunnen ondernemers zeer veel van elkaar leren. Bij bedrijfsvergelijking gaat men uit van het principe, „twee weten meer dan een". In een club zitten ongeveer 8 tot 12 deelnemers, zodat hieraan ruim schoots wordt voldaan. Een duidelijk voorbeeld is het na volgende: „Twee ondernemers hebben ieder een gulden en wisselen uit. Geen van beiden wordt er beter van. Doch als twee ondernemers ieder een idee heb ben en dat uitwisselen, dan worden bei den er wel beter van. Ieder heeft er daarna twee". Wat is bedrijfsvergelijking en waarom wordt die toegepast? Bedrijfsvergelijking, of ervaringsuit wisseling, is het met branche-genoten uitwisselen van bedrijfseconomische- ervaringen en cijfers. Het doel is, het opsporen en zo mogelijk verhelpen van onvolkomenheden in de eigen bedrijfs voering, door toetsing van de eigen ge gevens aan die van de andere deelne mers aan de club. De administraties van clubleden moe ten op bedrijfsvergelijking zijn afge stemd. Als dit niet zo is, wordt verge lijking van cijfers is het zó, dat serieu ze deelnemers voldoende prikkels on dervinden, om hun administratie aan te passen. Enige onderwerpen, die op zo'n club bijeenkomst kunnen worden besproken zijn: inkoop, verkoop, reclame, assorti- ments-samenstelling, voorraadvorming, kosten, omzetten etc., etc. Er wordt ook aan bedrijfsbezoek ge daan. Sommige clubs hebben zelfs de gewoonte, hun bijeenkomsten om toer beurt bij een van de deelnemers in het bedrijf te houden. Bij zo'n gelegenheid becritiseert men dan in opbouwende zin eikaars bedrijf, de étalages, de winkelruimte en de inrichting, de werk plaats, de ligging van het magazijn, de opslag van de voorraad enz. Iedereen er zijn vaak ook mede werkers van de ondernemer aanwezig —komt met zijn eigen mening en erva ring voor den dag. Het is immers vaak zo, dat collega's scherper de onvolko menheden in het bedrijf zien, dan de ondernemer zelf, omdat zij voldoende afstand ervan kunnen nemen, om zich een objectief oordeel te kunnen vor men. In het gezamenlijk gesprek wordt dan gezocht naar een doeltreffende op- losssing van de inefficiënte bedrijfs- toestanden. Bedrijfsvergelijking betekent derhal ve: „verrijken door vergelijken". Voor ondernemers, die over dit onder werp meer willen weten, bestaat er alle gelegenheid dit verlangen te ver wezenlijken. Zij kunnen terecht bij hun vakorganisaties, of bij een van de pro vinciale rijksmiddenstandsconsulenten. Deze hebben een ruime praktijkervaring op dit gebied. UITSPRAKEN OVER DE VIVISECTIE. Mahatma Gandhi schreef in zijn Ge- tijboek der Gezondheid: „Naar mijn mening is vivisectie de afschuwelijkste van alle afschuwelijke misdaden, waar aan de mens zich schuldig heeft ge maakt". „De vivisectie is een misdaad", luidt het korte getuigenis, dat Victor Hugo (1802-1885), de grondvester en theoreti cus van de Romantische school in Frankrijk, ons heeft nagelaten. De Europese Ghandi, de nog in le ven zijnde Prof. Dr. Johannes Ude, thans emerituspastoor te Grundlsee in Oostenrijk, niet alleen een geestelijk, doch ook wetenschappelijk gevormd man, die 4 doctoraten bezit, zegt: „Vivi sectie is een cultuurschande". Andere tegenstanders van de vivisec tie zijn nog feller in hun aanklacht ge weest. „De vivisector is een nieuw soort schurk", verklaarde B. Shaw tijdens zijn leven Engelands meest vooraanstaande dramaturg en essayist. Ook de knapste medici veroordelen de vivisectie. Dr. M. Beddow Bayly, arts te Camber- ley en lid van de Kon. Ver. van Chirur gen in Engeland, die zei uit morele gronden tegenstander van de vivisectie te zijn, verklaarde onomwonden: „Vivi sectie is een wreedheid tegenover de dieren, nutteloos voor de mens en een belemmering op de weg tot het werke lijke en ware weten". Dr. G. R. Laurent, een bekend oog arts te Parijs, zei: „Vivisectie is de school van liet sadisme". Dr. A. Desjardins, indertijd President van de Ver. van Chirurgen in de Franse hoofdstad, heeft gezegd: „Vivisectie is een afgrijselijkheid", en Dr. G. Riedlin, arts te Freiburg, waar hij op 3aug. 1949 overleed, deelde mede: „Wanneer het publiek kon zien, wat er in de labora toria gebeurt, geloof ik, dat het de vivi- sectoren zou doodslaan!" Toch worden in Nederland, dat pre tendeert een beschaafd land te zijn, nog jaarlijks miljoenen dieren aan deze nutteloze cultuurschande opgeofferd. H OE LANG NOG? STRIJD OM RUSSISCHE SCHEEPSBO UW ORDERS. Engelse en Nederlandse scheepsbou wers hebben, aldus het R. N.bl., in Mos kou gestreden om Russische orders voor de bouw van nieuwe vissersschepen. De laatste deelnemer aan de strijd om Rus- si che kontrakten was J. W. Hupkes, di recteur van „De Schelde" te Vlissingen. De heer Hupkes verklaarde dat hij met de Russen heeft onderhandeld over in Nederland te bouwen fabriekssche- pen voor de visserij. Hij weigerde mee te delen hoeveel schepen er bij de voor gestelde overeenkomst waren betrok ken. Toen hem werd gevraagd hoe de onderhandelingen verliepen, zei hij: „Ik ben beslist tevreden". Het bleek dat de heer Hupkes de Rus sische eis van tegenaankopen van Rus sische ruwe olie, om de kosten van de

De Schakel | 1963 | | pagina 2