Lente wachtgeld gesteld, waardoor de school met alle consekwentles van dien een z.g. éénmansschool is geworden. Vrijdagavond opende de voorzitter van de Oudercommissie, de heer S. van Hoeve de officiële afscheidsavond, welk deze commissie uiteraard met mede werking van de hele Drieweegse be volking en de school, aan mevr. Meert aanbood. De heer Van Hoeve begroette in een kort openingswoord Mevr. Meert en haar familie, en zei zeer verheugd te zijn, dat de Inspecteur van het L.O., dhr. Leenhouts en het voltallig College van B. en W„ aan de uitnodiging aan wezig te zijn gehoor hebben willen ge ven. Als eerste spreker memoreerde bur gemeester A. P. Kostense, van Biervliet, hoe mevr. Meert nu bijna 16 jaar gele den aan de school verbonden werd. Het waren uiterst moeilijke tijdsomstandig- hedn. Driewegen was door de oorlog zwaar getroffen en daarom prezen we ons gelukkig, dat U bereid was onder wijs te geven aan de jeugd van Drie wegen. U woonde destijds in Sluiskil en hoewel het reizen van en naar Sluiskil door slechte verbindingen moeilijk was, hebben wij nooit van U enige klacht hierover - vernomen. Dit kwam, aldus spr., dat U hart had voor Uw vak. Het is ook daarom dat U met Uw werk goe de resultaten wist te boeken. Uit de mond van de inspecteur heb ik veel waardering en respect voor U mogen vernemen. Ik geloof dat wij kunnen stellen, dat U veel hebt gepresteerd voor de jeugd van Driewegen. Wij betreuren het daarom zeer, dat wij U moeten mis sen. Hoewel het toch wel in de lijn lag dat dit zou gebeuren te eniger tijd, had den wij niet verwacht, dat alles zo snel zou doorzetten. De inspecteur heeft al les geprobeerd de beslissing van het ministerie gewijzigd te krijgen, maar zonder resultaat. Toch prijzen we ons gelukkig dat U onderwijs in handwer ken zult blijven geven aan de school. Uit deze afscheidsavond blijkt, dat Drie wegen met U meeleeft en U dankbaar is voor hetgeen U voor hen deed. Spr. bracht mevr. Meert dank namens het gemeentebestuur, waarna hij de schei dende, als tastbaar blijk van waarde ring, een prachtig bloemstuk en een fo toalbum met inscriptie aanbood. De Inspecteur van het l.o„ de heer Leenhouts, zei graag de uitnodiging om aanwezig te zijn, te hebben aanvaard, omdat hij steeds een zwak heeft gehad voor de school van Driewegen. De kin deren behoren met hun werklust en be schaving tot de beste in zijn inspectie. Ik heb steeds veel lof gehad voor deze school en het werk van mevr. Meert. De kleine scholen verdienen ons aller be langstelling. In verband met het ver trek van mevr. Meert memoreerde de inspecteur, dat hij bij de aanbeveling van de heer Polderdijk het vertrek van de tweede leerkracht van de school reeds in het achterhoofd heeft gehad, juist op de tijd dat het gemeentebestuur zich inspande de leefbaarheid van de gemeente op te trekken. De teruggang van het leerlingental aan de school is het gevolg van de ontvolking van het platteland. De mensen die overblijven moeten zich nog meer aaneen sluiten om iets te kunnen bereiken. U hebt ten opzichte van Driewegen grote verdien sten geschapen, mevr. Meert. Namens het Rijks Schooltoezicht zeg ik U har telijk dank voor hetgeen U gedaan hebt en ik wil gaarne een persoonlijk woord er aan toevoegen: „het ga U goed". Na dit officiële gedeelte kwamen de kinderen aan het woord. Zij boden mevr. Meert, middels een leuk schetsje, het door de Drieweegse gemeenschap bijeengebrachte cadeau aan, n.l. een set van 4 prachtige aluminium pannen, welke van pas zullen komen in de nieu we woning, die mevr. Meert in de kom van Biervliet zal gaan betrekken. Het hoofd der school de heer M. Pol derdijk, zei de vele waarderende woor den, wélke tot mevr. Meert zijn gespro ken, nog eens extra te willen onderstre pen. Hij roemde de samenwerking en de grote steun, die hij van mevr. Meert heeft mogen ondervinden, hetgeen zijn entree als nieuwe en onervaren onder wijzer aan de school zo buitengewoon heeft vergemakkelijkt. Ik waardeer het zeer, dat U zo bereidwillig geweest bent na Uw op wachtgeldstelling 2 dagen per gernis, Karei een abrupt einde eraan maakte, door Nora te zeggen, dat ze de stad ingingen. Toen, bij het afscheid, de belde man nen elkaar een slappe hand gaven, wis ten ze, ieder voor zich, dat ze veel moei te zouden hebben het ooit met elkaar te kunnen vinden. Slechts terwille van Nora had Karei zich ingehouden. Maar Mulder voelde met innerlijke afgunst dat door deze man zijn voogdij schap over zijn pleegdochter groot gevaar liep. Hij voelde zich van zijn macht over haar onttroond. De ontvangst bij de familie Brand leek een feest. Het ontbrak er maar aan, dat de kamer niet was versierd met guirlandes, merkte Hilda lachend op. Juffrouw Brand putte zich uit in gastvrijheid met geurende koffie en ge bak. Er werd gelachen en geschertst, totdat Nora vroeg aan Hilda en Floor om wat te spelen en te zingen. „Wat zal 't zijn?", vroeg Hilda, waarop prompt Floor giechelend riep: „Das Dreimadelhaus!" Zó was de humor thuis bij Hilda Brand. Karei werd over meesterd door het vrije geluk van het gezin Brand. Zulk een gezinssfeer had hij nooit gekend. week naar Driewegen te hebben willen komen om de laagste klassen nog eens goed onderhanden te nemen. Ik dank U voor al de dingen die U steeds hebt gedaan, waarbij ik o.m. wil noemen: de organisatie van de schoolreis, de ver zorging van de ouderavonden en dat U bijzonder meelevend bent geweest ge durende de twee jaar dat ik hier ben. Erg hartelijk dank voor alles. Na de pauze, tijdens welke verversin gen werden rondgediend, voerden de leerlingen van de hoogste klassen een uiterst aardig, maar tevens zeer moei lijk toneelspel, in drie bedrijven op. Aan het geheel was bijzonder veel zorg be steed. De decors, door de jongens onder leiding van Meester Polderdijk gemaakt, waren prachtig. Het stuk handelde over het parelsnoer van prinses Gwijde, dat afgehaald door een lakei bij de juwelier, onderweg in het bos door de roverbende van Ali Ben Hassan werd ontvreemd. Het huwelijk van prinses Gwijde met prins Buratti zou indien het halssnoer niet teruggevonden werd niet door kun nen gaan, omdat het halssnoer een huwelijksgeschenk van de prins aan de prinses was. Alles liep gelukkig goed af en het halssnoer werd bij Ali Ben Hassan, bij diens gevangenneming in het paleis teruggevonden. De lakei, die het wegraken van het halssnoer op een hofdame wilde steken, werd gelijk met de rovers gevangen gezet. De jeugdige toneelspelertjes, oogstten met hun spel veel applaus. Zaterdag werd de opvoe ring van het toneelspel voor de Drie weegse bevolking herhaald. Aan het einde van de avond dankte mevr. Meert voor de hulde die haar was gebracht. Zij dankte tevens de spre kers voor de tot haar gesproken vrien delijke woorden en dankte in de per soon van de burgemeester het gehele ge meentebestuur, waarvan zij in de lange reeks van jaren als onderwijzeres zo heel veel medewerking had mogen on dervinden. Ook dankte zij, mede na mens haar familie, alle mensen, de schoolkinderen en de Oudercommissie die aan het welslagen van deze avonc hadden meegewerkt. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer S. van Hoeve, dankte op zijn beurt alle medewerkers en ook de da mes die voor de koffie hadden gezorgd. Schoondijke Eerste graafwerkzaamheden voor instructie-zwembad. De eerste graafwerkzaamheden in verband met de aanleg van het instruc tie-zwembad zijn Zaterdag verricht. Misschien is deze dag aan velen on gemerkt voorbij gegaan, maar later zal in de geschiedenis van Schoondijke de datum 16 Maart vetgedrukt staan. Toneeluitvoering In zaal Wijffels gaf de Rederijkers kamer „Nut en Genoegen" haar jaar lijkse voorjaarsuitvoering. De voorzitter, de heer A. P. de Roo, heette allen hartelijk welkom. Een spe ciaal woord van welkom sprak hij tot wethouder P. Toesseint en echtgenote. Alhoewel de zaal niet geheel en al be zet was, meende de voorzitter toch te mogen constateren, dat het toneel zich toch nog in een redelijke belangstel ling mag verheugen. Opgevoerd werd „De Kankantrie", door Eline Verkade. Ondanks de vele moeilijkheden in het stuk, hebben de spelers onder regie van de heer de Roo zeer goed gespeeld. Ook het décor, zo als altijd, was weer zeer goed en deed het stuk nog meer leven. De voorzitter had dan ook een dank bare taak deze zeer geslaagde avond te mogen sluiten. Hij bracht dank aan de firma's Nieuwenhuijze en Leenhouts en de decorbouwers, de heren W. en J. Huigh, alsmede de heer J. Verkruijsse. Voorts dankte hij de heer Noteboom voor zijn vele raadgevingen en de heer Roest voor zijn medewerking. Een verloting, gevolgd door een ge zellig dansje besloot deze avond. Een reprise zal plaats vinden Zater dag 23 Maart a.s. Retranchement Uitvoering. De toneelgroep van het muziekgezel schap „Ons Genoegen" gaf Zaterdag een uitvoering. Opgevoerd werd het to neelwerk „De Klokkengieter" van An- Een feestelijke gelegenheid ook was de voorstelling van Nora aan Herman Volders, met een heildronk van Volders' prima wijn op de kennismaking. Bij het toosten nam Volders meteen het be sluit, dat ook Nora en hij elkaar tutoy eerden. „Nora, Karei, op een mooie ge lukkige toekomst voor jullie beiden". Met genoegen stelde hij vast, dat Nora volstrekt geen last had van minder waardigheidsgevoel de kwaal, waar aan Karei leed. Het timbre van Nora's stem, met haar licht accent van meisje-uit-een-dorp en haar onsteedse natuurlijkheid, hij vond het allemaal gaaf en zuiver. Haar goede iiguur, de overvloedige weelde van haar asblonde haar en haar grote, blauwe ogen had den hem betoverd. Daarom ook kon hij later, alleen met Karei, die oprecht en spontaan zijn mening zeggen: „Ik heb je aangeraden, je nog niet met de liefde te bemoeien zolang je niet bent afgestudeerd. Je hebt je er niet aan gehouden, maar ik kan begrijpen, dat je op dat meisje verliefd werd. Nora is de vrouw, die je nodig hebt. Ik fele- citeer je, kerel". (Wordt vervolgd.) ton Coolen. Er was voor deze uitvoering veel belangstelling. In aanmerking ge nomen de moeilijke tijd van instuderen, was het applaus aan het einde van het stuk ruim verdiend. De voorzitter van „Ons Genoegen", de heer J. A. Hennekij, dankte in zijn slot woord de spelers en beide regisseurs, de heren J. Hakker en W. Trapman. Ook prees hij het werk van zijn voorganger, de heer C. J. Almekinders, die 15 jaar het voorzitterschap van „Ons Genoe gen" waarnam, in een wel zeer moei lijke periode. Een gezellig bal besloot de avond. Autobotsing. Dezer dagen had op de Markt een aanrijding plaats tussen een bestelwa gen, die uit de Noordstraat kwam, be stuurd door de heer P. v. G. en een luxe auto, die uit de Molenstraat kwam en die bestuurd werd door de heer H. v. d. W. uit Cadrand. Laatstgenoemde gaf de bestelwagen geen voorrang. De botsing had geen ernstige gevolgen. Alleen was er aan beide wagens enige materiële schade. Breskens Propaganda schaakavond. Met ingang van vanavond om 8 uur zal er weer te Breskens in clubverband worden geschaakt. Begonnen zal wor den met een vriendschappelijke wed strijd tegen Oostburg in ret gebouw „De Uitkomst". Alle schakers zijn hartelijk welkom! The Skylarks. Wegens het overlijden van de heer Van Exter, is de uitvoering voor en door de Jeugd uitgesteld. De heer Van Exter was medewerker in het Jeugdwerk. Deze avond zal nu op a.s. 23 maart gehouden worden. Kinderrevue voor de bejaarden. Ook dit jaar zullen de kinderen der Openbare Lagere school te Breskens wederom een uitvoering geven in zaal „Casino", voor hun ouders en genodig den. Op 30 maart a.s. te 2.30 uur wordt deze Reveu nogmaals opgevoerd voor de bejaarden van Breskens, N. Sluis en andere belangstellenden. Door de leer krachten is er en Reveu in elkaar gezet genaamd „Een oud heertje in Bres kens". De oudercommissie zal weer een groot aandeel geven, wat betreft de aankleding van het toneel en de kinde ren. De naam alleen al van deze Reveu zal ook veel bezoekers trekken, daar twijfelen we niet aan. We zijn er van overtuigd, dat alle bejaarden en dames V.V.H. het zeer prettig zullen vinden, om de kinderen te zien optreden. Het beloofd evenals vorige jaren, een prachtmiddag te worden, zodat allen weer vol verwachting deze middag te gemoet zien. Het zou voor de leerkrach ten, oudercommissie en vooral voor de kinderen veel voldoening geven voor een volle zaal te mogen spelen. Men kan zich opgeven vóór 27 maart. Zie verder advertentie. Collecte Rheumabestrijding. In de periode van 25 t.m. 30 maart a.s. zal er een collecte worden gehouden, ten bate der Rheumabestrijding. De da mes V.V.H. hebben zich tot taak gesteld deze collecte te verzorgen. Tevens zijn er tegeltjes met voorstellingen van ver schillende sprookjes verkrijgbaar a f 1,50. Wij weten allen dat rheuma tot een der meest ernstige ziekten behoort, die onze samenleving kent. Wie immers heeft in familie, of kennisenkring geen Rheumapatiënt? Voor het wetenschap pelijk onderzoek, bouw van klinieken, hulp aan zieken, enz. is veel geld nodig. Als de dames bij U aanbellen en hun collectebus presenteren, laat dan iede re ingezetene van Breskens een klein bijdrage geven. U allen helpt door Uw gift dit werk bijzonder steunen. Bijeenkomst Ned. Bijbelgenoot schap. Dinsdagavond j.l. hield de afd. Bres kens van het Ned. Bijbelgenootschap een bijeenkomst in gebouw „De uit komst", o.l.v. de voorzitter, Ds. Spaans. Ds. Brinkman uit Schoondijke, lid van de Prov. commissie, sprak een pro- pagandawoord, mede in verband met de jubileum-ledenwerfactie, ter gele genheid van het 150-jarig bestaan van het Bijbelgenootschap in 1964. Hierna vertoonde de heer J. du Fossé een kleurenfilm, door hem zelf opgeno men tijdens zijn reis door Israël. Tus sendoor brachten de bibliothecaris en de penningmeester verslag uit over de stand van zaken in de afdeling. Het zangkoor „God is mijn lied" ver leende zijn medewerking. Feestavond. De winkeliersvereniging „Ons Belang" te Breskens hield Dinsdag j.l. een feest avond in hotel Valk. Medewerking aan deze avond werd verleend door de band „De Williams" uit Axel, welks leden niet alleen prima muzikanten, doch ook voortreffelijke zangers bleken te zijn. Hun optreden viel bijzonder in de smaak van de aan wezigen. Verder was aan deze avond ook een koffiemaaltijd verbonden, die prima verzorgd bleek. Al met al een zeer geslaagde avond. Kunst- en filmavond. Woensdag j.l. gaf de Ned. Blinden- bond een kunst- en filmavond in ge bouw „De Uitkomst" te Breskens. Hier aan werkten mee de Chr zangvereni ging „God is mijn lied", ó.l.v. de heer J. Basting en de heer Joh v. d. Berg, propagandist Ned. Blindenbond. De voorzitter van het Comité van voorbereiding, de heer J. Robijn, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarbij hij speciaal welkom heette bur gemeester en mevr. Eekhout, wethou der van der Hooft en wethouder Zegers, de leden van de zangvereniging en de heer J. v. d. Berg en zijn medewerker. Het programma bestond uit: decla matie van enkele gedichten van Annie Schmidt, door J. v. d. Berg de verto ning van een 2-tal films en'het optre den van de zangschool. De eerste film: „De stoute schoenen" laat zien dat de blinde heeft bewezen dat hij in de maatschappij, naast zijn ziende broeders en zusters, een eigen plaats kan innemen. De tweede was een kleurenfilm: „Reis door Afrika". In de pauze kon men zich opgeven als donateur van de Ned. Blindenbond. De heer v. d. Berg vertelde uitvoerig over het werk van de blindenbond en over het brailleschrift. De heer Robijn dankte in zijn slot woord de leden van de zangvereniging voor hun mooi uitgevoerde nummers, de heer v. d. Berg voor de toelichting over het werk van de blinden en het verzorgen van het culturele gedeelte van de avond. FILMNIEUWS Casino-Bioscoop te Breskens pre senteert U zaterdag 23 maart, aanvang 8 uur, Nadja Tiller, Rod Steiger en Pe ter van Eyck in de adembenemende thriller „De misdaad was bijna vol maakt". Het verhaal van de meeste sen sationele overval ooit op klaarlichte dag gepleegd. Zondag 24 maart, aanvang 4 en 8 uur een keur van bekende artiesten uit de showwereld: Gus Backus, Peggy Brown, Ted Herold, Jan en Kjeld, Bruce Low en vele anderen in een vuurwerk van hu mor en muziek. „Muziek kent geen grenzen". Een daverende amusements film vol pittige schlagers en spranke lende humor en kleur! Vrijdag 29, zaterdag 30 en zondag 31 maart wordt de kostbaarste film aller tijden vertoond „BEN HUR". Reser veer nu reeds een avond om dit machti ge filmwerk te zien! Vismijn - Breskens Week van 10 t.e.m. 16 Maart 1963 155 kg. bot 24 kg. schar 593 kg. schol 1 kg. tong 4 kg. rog 132 kg. kabeljauw 33134 kg. sardijn 4579 kg. export garnalen 491 kg. onverkochte bot 107808 kg. onverkochte sardijn Voetbal 4e klasse H. Programma voor Zondag a.s SteenClinge; LuctorIJzendijke; Corn BoysAardenburg; Koewacht— Yerseke; OostburgBiervliet; Breskens Lewed. Boys. Winter over d'aarde gespreid, Het al, ligt in kluisters gesmeed. Vol leven van binnen, toch, weet. Natuur heeft de tijd zich gebeid. Dan, zonneblink'ren duin en land - Al groeit perst blad en bloesem uit - Verrukking mij de ogen sluit, Wijl zee betastend roert het strand. Heel vogelschaar stemt paargezang - Om wijde water, los gezond. Reeds vlinder zwiert; de Lente komt, Doortrilt de lucht, vol dadendrang. Gevoel en geest tot strijd gereed - Geslaakt de ban, met vree gedaan - Mens hunkert om weer voort te gaan, Met kracht of hij geen eeuw iets deed! Vooruit nu, hand aan de ploeg, 't is tijd! Natuur stelt weer tot voorbeeld: daad! Kom mensenkind de wekroep gaat: Sta op en wees oprecht verblijd! 't Is Lentetijd. Vanèm. KERKDIENSTEN Zondag 24 maart Ned. Herv. Kerk Breskens, 10 uur, Ds Spaans H Doop 6,30 uur, Ds. Spaans Geref Kerk, Breskens. 10 en 3 uur, Ds. Coumou, Haarlem Evang. Luth. Gemeente Groede, 9,30 uur, Wika de Haan Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uui, Ds Praas Cadzand, 9 uur, Ds. v d. Molen Nieuwvliet, 10,30 uur, Ds. v d Molen Retranchement, geen dienst R.K. Par<>ch)£ H. Barbara te Breskci:> Zondag 24 maart 4e zondag van de vasten Feest van de H. Gabriël, aartsengel H, Mis om 8 uur Hoogmis om 10 uur. Lof om 14,30 uur In de week H Mis om 7,30 uur Maandag, feest van Maria boodschap. Avondmis om 19 uur. Woensdag, gezinsmis om 19 uur. Zaterdag 7 uur, Lof.

De Schakel | 1963 | | pagina 2