Veiling gereedschappen -Breskens Uw oude radio is tijdelijk veel geld waard! Firma Schippers Naula Land- en Tuinbouw Uitbreidingsplannen van het Groene Kruis Gaai U zich mei Pasen verloven Horlogerie J. Hovesiadi bedelarmbanden zilveren bedels Horlogerie J. Hovesiadi een grote partij nieuwe gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, meente was voor de toehoorders erg in teressant. Deze avond was eens anders dan anders, maar daarom niet minder boeiend. HERINNERING. Waar lichtjes twink'len zij aan zij, En, in verte toren „vuur" vertoont, Daar lag het fort, waar 'k heb gewoond Het is een vreemd' gedacht' voor mij- Nu gaat er steeds en weer en weer, De „ferry", zegt men op en neer. Waar blonken eenmaal vette voren, Daar snelt de nieuwe tijd voorbij, 't Is goed; maar toch ging iets verloren Vanèm. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand februari GEBOREN: 10, Ronny Petrus, z. van Aloisius de Klerk en Louise Elisabeth Evers; 23, Roeland, z. van Meeuwis Jan Francois Vroon en Johanna Catharina de Groote; 27, Maria Septje Pieternella, d. van Dominicus de Feijter en Jetta Susanna Veldman. HUWELIJKEN: 22, Abraham Pieter de Baare, 23 j. en Maria Dina van de Velde, 20 j., beiden wonende te Bres- kens. OVERLEDEN: 1 Pieter A. de Munck, 67 j., wonende te Breskens en overleden te Vlissingen; 4, Willem Jongman, 59 j., wonende te Breskens en overleden te Oostburg. INGEKOMEN: 3, Leendert A. Kraak en echtg. van Zuidzande naar Dorps straat 146; 14, Neeltje Vermeulen, van Hulst naar Ph. van Kleefstraat 6. VERTROKKEN: 7, Jane E. Jacobs, van Vogelenzang 25 naar Vlissingen; 11, Albert Lijsenaar, van Haven Westzijde 4 naar Dordrecht; 14, Wilfried de Smet en echtgen., van Goudsbloemstraat 17 naar Antwerpen; 26, Ierma A. Voogt, echtgen. van G. P. Verduijn, van Be goniastraat 6 naar Hoensbroek. INGEZONDEN VAN OERMENS TOT RUIMTEVAARDER. Het woord oermens maakt misschien bij vele lezers een ongename indruk, daar toch volgens hen Adam de eer ste was. Zij gronden dit op de bijbel. Hierop zou schrijver dezes willen ant woorden, dat de letter doodt, maar dat de geest levend maakt. Wij kunnen niet zonder meer op zij zetten, dat opgra vingen hebben aangetoond dat er veel vroeger dan 7000 jaar geleden (toen Adam leefde) reeds menselijke wezens op aarde waren. Maar inderdaad Adam was de eerste geestelijke mens door de Schepper aangeraakt. Hij is echter niet zoals velen leren in het Paradijs ge schapen, maar in Eden door de Almacht geplaatst. Dus Adam leefde reeds voor zijn para dijs bestond in een samenleving, waar van hij zag, dat deze moest ten onder gaan. Door rijk inzicht kon hij de z e - v e n d e Dag ingaan. Toch heeft hij het weer verknoeid, zodat hij uit het Paradijs is verdreven en hij de achste Dag heeft aanschouwd, waarin wij nog steeds leven met veel narigheid, maar ook met Geloof en H.o op op herstel van het Paradijs. Sedert dien heeft de wereldgeschiedenis vele grote denkers (profeten en ge leerden) voortgebracht, waarvan som migen het ontstaan der aarde hebben trachten te verklaren. Mozes heeft in enkele zinnen de schepping van hemel en aarde opgetekend. Volgens denkers in het oude India was de aarde een halve bal, gedragen door vier olifanten, die weer stonden op een reusachtige schildpad, die dreef op de grote universum zee (heelalzee). Dat dit latere geleerden niet bevredigde ligt voor de hand. De Egyptische ster renkundige Ptolomëus kwam tot de geweldige slotsom, dat de aarde een bol is en zweefde in de ruimte. De aar de was echter volgens hem het middel punt van het heelal en stond stil. Copernicus en Galileï hebben deze theorie omvergeworpen en bewezen dat de aarde rond de zon draait en om haar as. Voortbouwende op de wet van Newton (algemene aantrekkingskracht) hebben Kent en Laplace een hypothese (veronderstelling) opgebouwd, dat de aarde van de zon zou afgeslingerd zijn. Deze veronderstelling is in tegenspraak met de bijbel. Deze filosofen zijn op deze gedachte gekomen, omdat zij te veel op de wet van Newton vertrouw den. Deze heeft echter met het laatste woord gesproken ten opzichtte van de krachten tussen hemellichamen. Naarmate de techniek vorderde heeft de mens van de twintigste eeuw steeds meer getracht de ruimte te veroveren. Volgens sommigen zou het zelfs in 1970 mogelijk zijn ruimtereizen naar plane ten te maken. Hebben deze plannen kans van slagen? Wij kunnen in deze materie enkel een voldoende beeld krij gen als wij behalve de wetenschappelij ke uitspraken ook ook de verklaringen van theologen onder de loupe nemen. Volgens een bekend professor, die eni ge malen voor de radio heeft gespro ken is het onmogelijk voor menselijke wezens de maan te betreden, door zijn bar klimaat. Volgens de goede bron moeten wij echter weten, dat er toch nog andere planeten zijn, waarop men selijke wezens wonen. Dus alleen omdat de maan onbereikbaar is, kan geen re den zijn om de technische ruimtevaart onmogelijk te achten. Heus de mens is technisch verstandig genoeg om de sprong in het heelal te doen, maar het is hem op die manier niet geoorloofd. De mens heeft steeds geworsteld met de vraag: waar vandaan? waarheen? Enige honderden jaren geleden schreef Bunyan: „Een Christen reize naar de eeuwigheid. De mens (gelovig en onge lovig) reist echter niet naar de eeuwigheid maar door de eeuwig heid. Het is maar de vraag welk kom pas je aan boord hebt, dat je langs „grazige weiden" voert, of dat je ellen de en narigheid (zoals de Maat zegt) zal brengen. Wanneer nu de technische ruimtevlucht mogelijk was, zou ook de ongelovige mens een soort gelukzalige eeuwigleven deelachtig kunnen wor den. Om dit duidelijk te maken het volgende :De relativiteitstheorie heeft aangetoond, dat als men de ruimte in gaat, de seconde steeds langer wordt (beter gezegd, voor ons gevoel langer wordt)Iets daarvan heeft Phileas Fogg, de man van „De reis rond de wereld in 80 dagen" ondervonden, toen hij dacht dat hij 81 dagen had no dig gehad (hij had 81 keer de zon zien opkomen, maar het horloge van Passe partout had altijd gelijk. Zou men nu een verre planeet kunnen bereiken en daar enige dagen vertoeven, dan zou blijken, dat men bij aankomst op de aarde hier honderden jaren waren want er is altijd verschil tussen waar heid en absolute waarheid. Uit boven staande moet toch blijken dat techni sche ruimtevaart niet geoorloofd is. En toch zal er ruimtevaart zijn voor de ware gelovige mens. Deze zal ons bren-_ gen naar het hernieuwde paradijs, de negende Dag. Dan zal de licha melijke dood overwonnen zijn, omdat wij de goede stuurman aan boord heb ben. „Leer dan reizen, Het gepeizen, Naar paleizen, Uit het slik dezer werreld Die zoo dwerrelt Eeuwig gaat voor ogenblik". Hiermee eindigt Jan Ligthart de boekjes „De wereld in". Het is inder daad het beste, dat hij met dit gedicht van Vondel de jeugd geeft. A. v. d. B. MAATREGEL TER BEVORDERING VAN CENTEN-CIRCULATIE. Met ingang van 18 maart as. wordt aan de muntloketten van de hoofd postkantoren te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht bij wijze van proef, de mogelijkheid geopend bij aan bieding van een hoeveelheid centen van meer dan 1000 stuks (gewicht meer dan 2 kg.) ontheffing te krijgen van de ver plichting die centen in verzegelde zak ken van 1000 stuks af te dragen. Deze tijdelijke maatregel is ge troffen ter bevordering van een betere circulatie van de centen. De combinatie van Penicilline en Streptomycine biedt de veehou derij nieuwe mogelijkheden. Schreven wij enige jaren geleden van penicilline bij het mesten van siacht- Kuikens en varkens, thans kunnen wij een nieuwe en belangrijke ontwikkeling melden. Terwijl in vele onderzoekingen in binnen- en buitenland is bewezen dat penicilline voor slachtkuikens nog steeds het meest verantwoordde anti bioticum is, blijkt in de varkensmesierij behoefte te bestaan aan antibiotica met een breder werkingsgebied. Er zijn reeds enkele breedspectrum- antibiotica op de markt. Het is evenwel gebleken, dat combi naties van bepaalde antibiotica een groter effect vertonen, dan dat, verkre gen uit de som van de resultaten van die antibiotica afzonderlijk. Vooral de combinatie van penicilline en streptomycine biedt dit genoemde Deze combinatie geeft, onder Neder landse praktijkomstandigheden, in koperbevattende varkensrantsoenen 'n snellere groei van gemiddeld 6 pCt. en een lager voerverbruik van gemiddeld 2,5 pCt. De resultaten bóven het kopereffect zijn, voor zover bekend, voor geen en kel antibioticum zo duidelijk aange toond. Bij gebruik van de combinatie penicilline en streptomycine is voor de gezondheid van mens en dier geen en kel gevaar te vrezen, omdat strepto mycine niet door de darm wand wordt opgenomen en dus ook niet in het bloed en het vlees van het dier terecht kan komen. Behalve de uitstekende resultaten is bovendien zeer belangrijk, dat penicil line en streptomycine de goedkoopste antibiotica zijn. De Nederlandse veehouderij zal zeer gebaat zijn met de toepassing van deze nieuwe combinatie. ROUWBRIEVEN Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens De Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis", dat is het samen bundelende toporgaan van het Groene- en Witte Kruiswerk in Nederland gaat haar werk belangrijk uitbreiden. Deze uitbreiding is een gevolg van het inzicht, dat steeds meer veld wint, dat preventieve gezondheidszorg moet be ginnen met voorlichting van het Neder landse volk, een voorlichting, die een zo uitgebreid en grondig mogelijk ka rakter moet dragen. Om deze gezondheidsvoorlichting in het gehele land op doelmatige wijze te kunnen verrichten gaat het Groene Kruis een specialist aantrekken. In Ne derland krijgt deze de titel van een consulent, hetgeen is te vergelijken met wat men in het buitenland een „health educator" pleegt te noemen. In Ameri ka, waar al sedert lange tijd health educators hun werk doen, ls men zeer tevreden over de resultaten, die deze met hun werk bereiken. Naast deze gezondheidsconsulent, of health educator, die meer bekendheid zal geven aan hetgeen onze bevolking, zowel individueel als in groepsverband dient te handhaven en om dit peil nog te verbeteren, wil men ook de arbeid van het Groene Kruis zelf meer onder de aandacht van ons volk brengen. Dit doel wil men proberen te bereiken door het scheppen van ruimere voorlichting via de bestaande publiciteitsmedia, dag- en weekbladen, maandbladen, film, radio en televisie. Daarvoor zal het Groene Kruis een vakman aanstellen, die zowel de journalistieke als de public relations bekwaamheid bezit om aan het werk van het Groene Kruis, dat veel meer omvat dan wijkverpleging en het uitlenen van een ondersteek, meer bekendheid te geven. De grote uitbreiding van de gezond heidszorg en de toeneming van de ta ken, die het Groene Kruis op dit ter rein te vervullen heeft, is voorts reden om over te gaan tot de aanstelling van een tweede medicus, die vooral de sociaal-geneeskundige kant van het werk ter hand zal nemen! Hij zal ook belast worden met de leiding van het Instituut voor de opleiding van leiding gevende funktionarissen op het gebied van de gezondheidszorg. Dit Instituut is door het Groene Kruis opgericht en heeft al bewezen goede diensten te kun nen bewijzen bij de opleiding van funk tionarissen, die in Groene Kruis ver band en elders leidende posten willen gaan bekleden. Het Groene en Witte Kruis in Neder land omvat thans 987 plaatselijke ver enigingen, die verenigd zijn in elf pro vinciale organisaties, die op hun beurt alle vertegenwoordigd zijn in de Alg. Ned. Ver. Het Groene Kruis, dat dus samenbundelend orgaand fungeert. In het gehele land heeft het Groene en Witte Kruis (In Noordholland heet het Groene Kruis nog het Witte Kruis) 835 wijkgebouwen en 1700 wijkverpleegsters. Zondagsdienst doktoren. (Van 's Zaterdagsmiddags 12 uur tem 's Maandagsmorgens 8 uur). BreskensG roedeSchoondijke Dr. Jansen, Groede, tel. 01171 - 366. Cadzand-Retranchement-Sluis- Zuidzande: Dr. Beek, Zuidzande, tel. (01170) 24 24 Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke: Dr. Kalkman, Biervliet, tel. 01152-345 Aardenburg, Eede, Oostburg: Dr. de Bruijckere, Oostburg, tel. 2323 Zondagsdienst dierenartsen I. Risseeuw, Groede, telef. (01171) 400 Koopt dan Uw RINGEN bij Mercuriusstraat 12 Breskens Telefoon (01172) 845 Alle maten en verschillende breedten. KERKDIENSTEN Zondag 17 maart Ned. Herv. Kerk Bidstond voor gewas en arbeid. Aardenburg 10,30 uur, Ds. Hugo v Dalen Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds Spaans Cadzand, 10 uur, Ds. Luuring Oudejaars-inhaalcollecte Groede, 10 uur, Ds. Doornink Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Brezet Oosiburg. 10 uur, Wika de Haan 11,30 uur, kinderdienst Ds Hugo van Dalen dinsdag 7 uur, dienst der gebeden Rctranchemrm 11 uur, Eerw. Heer de Vries Schoondijke, 10 uur, Ds Brinkman 4 uur, streekjeugddienst DsEvenhuis Sluis, 9,30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk St. Kruis, 9 uur, Ds. Hugo van Dalen Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 10 uur, Ds. van Evert Zuidzar.de, 9,30 uur, Eerw. Heer de Vries Geref. Kerk, Breskens. 10 en 3 uur, Ds. Blokland, Roosendaal Biduur gewas en arbeid Evang. Luth. Gemeente Groede, 9,30 uur, Ds. Visser, Utrecht Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. v. d. Molen 6 uur, Ds Praas Cadzand, 9 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10,30 uur, Ds. Praas Retranchement, 1,30 uur, Ds. v. d. Molen R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 17 maart 3e zondag van de vasten. H. Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. Lof om 14,30 uur. In de week H. Mis om 7,30 uur. Woensdag, avondmis om 7 uur. Zaterdag 7 uur, Lof. Dinsdag 19 maart feest van de H Jozef. Voorradig in verschillende lengten. Losse vanaf f 1,50 tot en met f 3,75. Mercuriusstraat 12 Breskens Telefoon (01172) 845 Ten overstaan van deurw. Iz. A. BRAKMAN te Oostburg zal op donderdag 21 maart a.s., in gebouw „De uitkomst" om 19 uur, een belangrijke verkoping worden gehouden van zoalsbankschroeven, handboormachines, handslijpmachines, steek- en ringsleutels, dopsleutels in dozen, metaalzaagbeugels, hamers, beitels, alle soorten tangen, handzagen, schaven, water passen, booromslagen, hout- en ijzerboren, enz. Bezichtiging 1 uur vóór de aanvang van de verkoping. Bij aankoop van Philips plano, type B 5 S 12 A, prijs f 438, ontvangt U voor Uw oud» radio f 78, Bij aankoop combinatie radio/grammofoon H 4 X 92 A, prijs f 498,—. Inruil oude radio f 100,—. Wij geven U bij aankoop van een nieuwe radio TIJDELIJK een zeer hoge inruilwaarde. Gaarne demonstratie BRESKENS GROEDE Dorpsstraat 67, tel. (01172) 617 Molenstraat 22, tel. (01171) 258

De Schakel | 1963 | | pagina 3