Breskens Propaganda schaakavo?id. Met ingang van vrijdag 22 maart zal er weer te Breskens worden geschaakt. Begonnen zal worden met een vriend schappelijke wedstrijd tegen Oostburg. Alle schakers zijn hartelijk welkom. Luchtbuksschietwedstrijd. Dinsdag jl. werd in het Casino een schietwedstrijd gehouden tussen Bres kens en Sluis. De uitslag was als volgt: Breskens, J. Reijnhoud 172 punten, O. de Witte 171 punten, J. v. d. Lijke 169, I. Verduijn 164, J. Roose 169. Sluis, J. v. Duessen 171 punten, F. Baes 169, W. Witte 167, A. Baas 160, G. Landschoot 159. Na afloop werd nog geluksschieten gehouden 1. A. Reijnhoud, 2. J. van Duessen, 3. F. Baas. Ledenvergadering V.V.V. De V.V.V. Breskens heeft in hotel Scheldezicht een druk bezochte leden vergadering gehouden waarop lang durig werd gediscussieerd over de con vocaties waarin voorz. J. Heijboer had had gesteld dat N.V. Zeebad Breskens niet langer met de V.V.V. 'n folder wil de uitgeven. De N.V. Zeebad had hier tegen geprotesteerd bij schrijven ge richt aan het dagelijks bestuur der V.V.V. De heer J. Carels, voorz. van N.V. Zeebad Breskens protesteerde tegen de behandeling van deze brief in de alge mene ledenvergadering, daar deze be stemd was voor het dagelijks bestuur. Heel wat stof waaide rond deze kwestie nog op. Tenslotte echter liep de discus sie op niets uit. Uit het jaarverslag van /secretaris J. Roofack bleek dat er in het afgelopen jaar 10110 folders uitgegeven zijn en dat er 269 aanvragen voor vakantie adressen binnenkwamen. Het ledental steeg tot 279. Ook het aantal leden verhuurders vermeerderde tot 125 met een aantal van 824 bedden. Het aantal overnachtingen steeg met ruim 7000, was dit in 1961 41.000 in 1962 waren het er 48657. In 1962 zijn er enkele onderzoeken in gesteld bij de diverse vakantiegangers welke een bevredigend resultaat heb ben opgeleverd. Bij de bestuursverkiezing waren de heren J. Maas sr., H. Valk en A. Ver sprille niet herkiesbaar. Om in deize va catures te voorzien waren er twee stem mingen nodig waaruit gekozen werden mevrouw G. Leenhouts en de heren R. Kramer en J. du Bois. De heer E. Git tenberger werd bij acclamatie herko zen. Een bijzonder woord van dank richtte voorzitter Heijboer tot de heer Maas, die gedurende 30 jaar zijn beste krachten heeft gegeven. Op voorstel der vergadering werd hij benoemd tot ere nd. Na de pauze hield de heer G. Oskamp directeur van de provinciale V.V.V. een causerie over .Breskens als watersport plaats". Hij dacht aan de zeevarende jachten, die in het zuidwesten van Ne derland al enkele havens verloren heb ben en in de toekomst als gevolg van de Delta-werken er nog meer zullen verliezen. Hij voorzag dat Zeeland een vn de grootste recreatiegebieden van West Europa zal worden. Het is nog moeilijk gronden te onttrekken aan agrarische, industriële en uitbreidings doeleinden, doch water is er in over vloed. Binnen niet al te lange tijd zal de watersport een dezelfde ontwikke ling doormaken als op ander recreatie gebied reeds is geschied. Een hechtere basis voor het vreemdelingenverkeer zal hieruit voortvloeien. Ook de econo mische basis zal sterker worden. Over 5 a 10 jaar zal de vakantie zich verde len over de maanden juni t.m. sep tember. Onderscheidingen bemanning van President Wierdsma" De bemanning van de reddingsboot „President J. V. Wierdsma" krijgt zater dagmiddag om kwart over twee in hotel Valk een onderscheiding van de Kon. Zuidhollandse Mij. tot Redding van Schipbreukelingen te Rotterdam. Dit geschiedt uit erkentelijkheid voor het feit, dat de bemanning op 16 dec. 1.1. vier opvarenden van het in nood verkerende radioschip ,Tijl Uilenspiegel' dwongen door Hagemeijer. Wat zij eigenlijk van fabrieksmeisjes verwacht te, had Hagemeijer haar kribbig ge vraagd. Of hij het wel zedelijk ver antwoord vond, had haar wedervraag geluid, dat een notoire straatbloem tussen die andere jonge meisjes, van wie enkelen pas van de lagere school, kwam te zitten. Nijdig had de geweldige fabrikant zijn brede schouders opge haald. „Ik heb geen schuld aan de op voeding van de jonge dames, mijn dochters voed ik anders op". En met een brede, luide lach had Hagemeijer het onderhoud besloten met: „U bent toch geen moeder-overste in een non nenklooster, juffrouw Walter?" De beste plaats voor het nieuwe meisje, had juffrouw Walter zoigvuldig overwogen, was wel naast Hilda Brand. Hilda Brand had de bijzondere sympa thie van de leidster' om haar be schaaf dheid, waarvan juffrouw Walter nooit de oorzaak had doorgrond, om haar zwijgen en om haar produktie. In geen geval naast Elma, of naast Her- mien, de rauwe feeks met haar ordi nair taaltje. Hilda zou de nieuweling heeft gehaald. Dit was de meest gevaar volle redding van 1962 bij de K.Z.H.R.M. Schipper Willem van den Broecke ont vangt de kleine zilveren medaille van de K.Z.H.R.M. en de zes bemannings leden de kleine bronzen medaille. En kele directieleden van de reddingmaat schappij zullen aanwezig zijn bij de uit reiking. Israël-avond van het Ned. Bijbelgenootschap. De door de barre winter uitgestelde Israël-avond zal nu gehouden worden op dinsdag 19 maart a.s., des avonds om 8 uur, in „De uitkomst". Onze plaatsgenoot, de heer Du Fossé, hoopt zijn interessante, door hem in Israël opgenomen film te vertonen. Ds. Brinkman uit Schoon dij ke vertelt iets over het werk van het Bijbelgenoot schap. Het zangkoor „God is mijn lied" verleent medewerking. Iedereen is welkom en de toegang is viij. Propaganda-avond Nederlandse Blindenbond. Het is zeer te waarderen dat de Ned. Blindenbond, in geheel ons land, altijd opnieuw grote belangstelling onder vindt voor zijn arbeid en dat zovelen gaarne een bezoek brengen aan de con tactavonden. Dit komt niet alleen omdat men van harte meeleeft met deze nutti ge organisatie, waarbij aangesloten zijn meer dan 1450 blinden uit alle kringen der bevolking, maarmen wordt bovenal aangetrokken door het mooie afwisse lende programma, hetwelk door de bond wordt geboden. De Ned. Blindenbond stelt er een eer in, de aanwezigen een prettige en leerzame avond te ver schaffen. Welnu, zo wordt op: woensdag, 20 maart 1963 in „de Uitkomst" te Breskens een propaganda-avond gehouden. Er komt een zeer interessante demostratie van het wereldbekende brailleschrift, met vele verassingen voor de aanwezi gen. Voorts zal de bekende propagandist van de Ned. Blindenbond, Joh. van den Berg, van den Haag komen spreken en declameren en mededelingen doen over de stand van de Blindenzorg hier ten lande. Joh. van den Berg, zelf vanaf zijn jeugd blind, is reeds meer dan 36 jaar propagandist. In de loop van al deze ja ren heeft een grote schare van vrien den van de Ned. Blinden Bond mogen vormen. Maar de aanwezigen zullen ook ge nieten van zeer fijne plaatselijke mede werking. Wij willen wijzen op de bij drage aan het programma door; de zangvereniging „God is mijn lied". De entree is bepaald op slechts f 1,en bejaarden f 0,50; aanvang 8 uur. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en bij de leden van het comité van voorbereiding, bestaande uit: J. Robijn, Mevr. M. P. de Back-van Boven, Mevr. T. M. Karels-Meeusen, Mevr. M. F. F. Poissonnier-de Doelder en K. Kareis. The Skylarks. Zaterdag 16 maart a.s., om half acht, zal in De Uitkomst door „The Skylarks" (in het Nederlands zou men zeggen „De Leeuwerikken", maar dit is niet modern meer), een avond worden gegeven voor en door de jeugd. Het batig saldo zal worden beschikbaar gesteld voor het jeugdwerk. „The Skylarks" bestaat uit een 4-tal jongens, die met gitaren, zang en drumstel, schlagers ten gehore zullen brengen. Medewerking verlenen een groep meisjes met mandoline en zang en een andere groep met enige sketsjes. Deze muziekgroepen konden ontstaan dankzij de opleiding aan de Zeeuwse muziekschool. Na de pauze is er bal, waarvoor ;„The Skylarks" de muziek zullen verzorgen. Uitvoering Volksonderwijs. Dinsdag j.l. gaf de afdeling Breskens van de Vereniging voor Volksonderwijs in zaal „Casino" haar jaarlijkse leden uitvoering. Ditmaal was het een caba ret- en filmavond, verzorgd door de Cabaretgroep van de Rijkskweekschool te Middelburg. De voorzitter van de afd. Breskens, de heer J. Robijn, heette alle aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Maandag, onder-directeur van niet afleiden door teveel gepraat en haar bovendien veel kunnen leren van het werk. Hilda Brand was een tenger meisje met een bleek Madonnagezicht en een paar intelligente, grijze ogen, die de nieuweling seconden lang nauwkeurig opnamen. Het oordeel van Hilda miste nooit sommige meisjes vreesden dat oordeel. Bij het uitwisselen van hun vrouwe lijke confidenties vertrouwde Hilda Brand Nora toe, dat het jukkeren ach ter een naaimachine niet de juiste ar beid voor haar was. Haar toekomst droom bestond in feite uit een kleine modezaak vanzelf. Ze had zwakke lon gen erfdeel van haar aan tubercu- loze gestorven vader. „Praat er met niemand over, hier", had ze gevraagd, anders krijg ik er last mee. Ik kan er oud mee worden, heeft de dokter ge zegd". Het leek wel, of Hilda Brand, met haar eigen fysieke zwakheid en haar matte gelaatsteint, in de naast haar ge plaatste nieuwe collega een voldoening scheppende tegenhangster vond. Zij de Rijkskweekschool te Middelburg, alsmede wethouder W. C. van dei- Hooft. Burgemeester J. A. Eekhout was verhinderd aanwezig te zijn. De voorz. uitte zijn blijdschap voor de betrekke lijke grote opkomst. Spr. zei vervolgens enkele mededelingen te willen doen, aangezien de laatste twee jaren het bestuur geen kans gezien heeft om le den naar de algemene vergadering te krijgen. Zo deelde de voorzitter mede, dat de afdeling Breskens 185 leden telt en één van de grootste afdelingen van West Zeeuwsch-Vlaanderen genoemd kan worden. Hij wees op de grote af dracht der contributie aan het hoofd bestuur van Volksonderwijs, in verband waarmee de leden rekening moesten houden met een kleine verhoging der contributie voor 1964. Vervolgens deel de de voorzitter mede, dat de heer E. Bonnamie om gezondheidsredenen heeft bedankt als bestuurslid. Spr. prees het afgetreden bestuurslid om zijn vele activiteiten voor de vereniging, waarvoor hij hem hartelijk dank bracht. In zijn plaats werd benoemd de heer C. Maas-Steijaert. Tot slot sprak de voorzitter nog een propagandistisch waard voor Volks onderwijs in het algemeen. Hierna werd door de heer Maandag een zeer mooie propagandafilm ver toond, vervaardigd in opdracht van Volksonderwijs en de Nederlandse on derwij zersvereniging. Toen was het de beurt aan de dames en heren van de Rijkskweekschool te Middelburg, die een zeer leuk cabaret programma voor het voetlicht brachten. In de pauze had een goedgeslaagde verloting plaats. De voorz. bracht bij het einde har telijk dank aan de leden voor hun op komst, de medewerkenden aan deze avond en de milde gevers van de mooie prijzen voor de verloting. Cadzand Schooluitvoering De leerlingen van de openbare lagere school gaven vrijdag j.l. voor ouders en genodigden en zaterdag ook voor niet- leden hun jaarlijkse uitvoering in het gymnastieklokaal. Beide uitvoeringen waren zeer goed bezocht. De verschillende klassen hadden aar dige toneelstukjes en schetsjes ingestu deerd, die zeer in de smaak vielen. De traditionele verloting in de pauze bracht ook dit jaar weer een behoorlijk bedrag op, dat bestemd is voor het reis fonds der leerlingen. Collecte. De collecte voor het N.V.V.-T.B.C.- Jeugdgezondheidsfonds „Zonnestraal" heeft f 76,27 opgebracht. Nieuwvliet Collecte. Door Marian Ekkebus en Lena Ver- herbrugge werd met het busje van de Stichting Kinderzorg te Middelburg over de maand Januari in de gemeente Nieuwvliet het bedrag van f 35,18 op gehaald. Schoondijke Uitvoering Volksonderioijs. De afdeling Schoondijke van Volks onderwijs hield in zaal Wijffels haar jaarlijkse feestavond. De voorz. van de afdeling de heer A. J. de Klerck heette in zijn openings woord allen een hartelijk welkom. Een speciaal woord van welkom sprak hij tot de wethouder P. Toesseint en echtgenote, leden van de Oudercom missie der O.L. School en tot de To neelvereniging, die de avond verzorgde. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de slechte bezetting van de zaal. De ge ringe opkomst was jammer voor de af deling maar ook voor de spelers, aldus de voorzitter. Een oorzaak zou zeker aan te geven zijn, maar hij hoopte dat Volksonderwijs door de slechte opkomst geen schade zou lijden. Het aantal le den was teruggelopen. Hij riep alle aanwezigen op leden voor Volksonder wijs te verwerven. Ook het bestuur zal door middel van huisbezoek trachten leden te winnen. Voorts maakte hij een ieder attent op de contributieverhoging, welke op de Algemene ledenvergadering aan de or- koesterde zich als 't ware in de gezond heid van deze, die zij wilde behoeden voor aanranding. Eens hoorde zij toe vallig dat de wufte en zondige Elma probeerde om Nora wat moderner te maken. Elma stond voor de spiegel op de toiletten haar gezicht en lippen te bewerken. „Kind", zei Elma afkeurend, „dat jij toch niets aan je gezicht doet. Die rode kleur staat je zo boers. Heus, met wat poeder zou je een heleboel op knappen, aan je lippen hoef je niets te doen, ook niet aan je prachtige blonde haar". Als een furie had Hilda haar aange klampt: „Je doet 't niet, Noor. Laat die meid maar kletse. Wees blij, dat je zo'n frisse kleur hebt. Die anderen we ten niet wat gezondheid is. Als ik 'tnou deed maar ik weet, dat het me niet mooier zou maken. Heus, ik zie jouw frisse wangen heel wat liever dan die gekalkte doodskop van Elma. Die pro beert alleen maar de zwarte kringen onder haar ogen weg te werken, die de mannen haar 's nachts bezorgen". (Wordt vervolgd). de gesteld zal worden. Na dit openingswoord voerde de to neelvereniging „Groede" het blijspel de „Voetbalpool" op. Door het goede spel hebben alle aan wezigen een gezellige avond gehad. Het was zoals de voorz. in zijn slot woord, waarin hij allen, die aan het welslagen hadden meegewerkt bedank te, dat alleen de thuisblijvers spijt ge had zullen hebben. Raadsvergadering Tijdens de vergadering van de raad werd besloten een speelweide voor de jeugd in te richten en de daarvoor be nodigde grond ter grootte van 2615 m2 gelegen achter de Dr. Huizingastraat, van de eigenaresse, mevr. de wed. Leen- houts-Risseeuw aan te kopen voor de prijs van f 3500, Naar aanleiding van de destijds ln de raad gedane opmerkingen met betrek king tot de onoverzichtelijke verkeers situatie nabij de buurtschap „De tol", hebben B. en W. zich in verbinding ge steld met de beheerder van de weg, na melijk het waterschap „Het Vrije van Sluis". Genoemd waterschap heeft zich bereid verklaart ter plaatse verkeers borden te plaatsen ter bevordering van de verkeersveiligheid aldaar. De heer J. Butler vroeg om onthef fing van rioolbelasting ten behoeve van zijn landbouwschuur. Op advies van B. en W. wees de raad dit verzoek af. De voorzitter verklaarde bijzonder te vreden te zijn over de prestaties van de gemeentewerklieden tijdens de barre winterse omstandigheden. Deze uit spraak was naar aanleiding van de toe kenning van een extra koudetoeslag aan deze werklieden. Later informeerde de heer P. Neele naar de toekenning van een prestatiebeloning aan de ge meentewerklieden over 1962. De voorz. zei, dat het vooralsnog niet in de be doeling lag voor 1962 een prestatiebe loning aan de gemeentewerklieden toe te kennen, omdat ze volgens een hogere bezoldigingsschaal werden gesalarieerd. Voor 1963 zal de prestatiebeloning weer plaats hebben. Voor de aanschaffing van leerlingen sets en meubilair werd op grond van art. 72 der l.o.-wet 1920 aan de Chr. Nat. Schoolvereniging „Johannes" fi nanciële medewerking toegezegd tot een bedrag van f 3500, Een subsidie van f 25,werd toege kend aan het Zeeuwsch Consultatie bureau voor Alcoholisme, terwijl aan het Bach-comité te Aardenburg ten behoeve van de jaarlijkse uitvoering van de Mattheus-Passion, een subsidie van f 50,werd toegekend. Dank zij de toegezegde medewerking van een aantal Schoondijkse ingezete nen is thans de realiseering van een z.gn. „instructiebad" binnen het bereik komen te liggen. Gedacht is, aldus de voorzitter, het bad te leggen achter het gymnastieklokaal in de Pr. Irenestraat. De raad juichte de plannen toe en vo teerde hiervoor een bedrag van f12.500,- Aan mevr. de wed. P. van der Hooft- Baart werd een perceel grond, gelegen in de Pr. Bernhardstraat, verkocht te gen een prijs van f 6,50 per m.2, behou dens hogere goedkeuring. Tijdens de rondvraag bracht de heer J. Verkruijsse de verlichting van de rotonde nogmaals ter sprake. Hij wees er op, dat er weer een auto het slacht offer is geworden van de naar zijn me ning onvoldoende verlichting, door over de rotonde te rijden in plaats van deze te volgen. Voorzitter zei, dat de mening van B. en W. ten aanzien van de verlichting van de rotonde nog steeds de zelfde is. Het betreft hier geen gemeentelijke taak, maar een zaak die het rijk aangaat. Tot slot prees de voorzitter de acti viteiten, die de ijsvereniging Schoon dijke gedurende de winterperiode heeft ontwikkeld. Sluis Bijeenkomst letterkundigen. De bijeenkomst van de letterkundige vereniging „Literaire Tafelstonden" uit Blamkenherghe gaat thans definitief door van 6 tot 16 april in de kelder van het raadhuis te Sluis. Aanvankelijk was dit gepland in januari 1963, maar de slechte weersomstandigheden staken 'n spaak in het wiel. Aan de bijeenkomsten is een tentoonstelling en een boeken beurs verbonden. Waterlandkerkje Uitvoering Volksonderwijs. Zaterdagavond hield de afdeling Wa- terlandkerkje van Volksonderwijs in het Dorpshuis haar jaarlijkse uitvoe ring. Ditmaal was gebroken met de tra ditie van het vertonen van een toneel stuk. De heer Lz. Nieuwenhui.jzen te Cadzand, oud-onderwijzer, hield een causerie met lichtbeelden. Hij vertoon de dia's over zijn reizen naar Oosten rijk en Zwitserland. Op onderhoudende wijze vertelde spreker over zijn reis ervaringen. Een en ander was leerzaam, mede door de zeer goede kwaliteit van de opnamen. Spreker, die in Water landkerkje geboren is, vertelde bij zijn betoog over het doel van Volksonder- wijsavond over zijn jeugd- en school jaren van 50 jaar geleden. Hij kon dat zelfs aanschouwelijk doen aangezien, dat hij in het zelfde gebouw stond, hoe wel gemoderniseerd en anders inge richt, waar hij vroeger, tot 1910 open baar onderwijs genoot. Dit stukje geschiedenis over de ge-

De Schakel | 1963 | | pagina 2