Groede Zilveren Jubileum. Vorige week vierde mej. J. M. de Hul ster, hoofdleidster van de openbare kleuterschool „De Wantenwever", haar 25-jarig jubileum, bij het kleuteronder wijs. Voor de viering van dit zilveren jubi leum waren de ouders der kinderen, alsmede genodigden bijeengekomen in de kleuterschool, waar vele bloemen het leslokaal sierden. Zo bood burgemees ter J. C. Everaars namens de gemeente een fraaie bloemenmand aan, alsmede een geschenk onder couvert, terwijl hij tevens door ontstentenis van mevr. De Melker, voorzitster van de oudercom missie, het geschenk der ouders over handigde, n.l. een fraaie pick-up. Naast de burgemeester, die in zijn toespraak getuigde van de grote plichts_ betrachting van mej. De Hulster en haar liefde voor het kind, werd nog het woord gevoerd door de Inspectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland, mej. M. J. de Jonge, de heer J. A. van der Hooft, namens de commissie van de vroegere Nutsschool, de oude kleuter school en notaris A. H. M. van der Hoek, namens het Departement Groede van de Mij. tot Nut van het Algemeen, die mej. de Hulster evneens bloemen aan bood. Het werd een onvergetelijke dag voor mej. De Hulster, die ook de volgende dag zich nog in een grote belangstelling mocht verheugen. Nutsavond. Voor de afd. Groede van het Depar tement van de Mij. tot Nut van het Al gemeen hield vorige week Donderdag de hoofdmeteoroloog, de heer J. F. den Tonkelaar van het K.N.M.I. in De Bilt, in hotel „De Drie Koningen" een lezing en een voorlichting met kleurendia's op welke wijze en volgens welke gege vens de K.N.M.I. zijn weersverwachtin gen samenstelt. Na de opening door de heer J. F. den Tonkelaar eerst zijn inleiding waarin hij het verschil omtrent de weersverwach tingen volgens de niet vakmeteorologen en de weersverwachting volgens vak meteorologen uiteenzetten en tevens een overzicht gaf van de wijze waarop een weerbericht wordt vastgesteld, waarbij hij zelfs terugging tot de wetenschappe lijke studies, die Aristoteles van het weertype en weersonderzoek reeds ge maakt had, waarvan de gegevens is het weerboek van Aristoteles zelfs tot aan 1853 gebruikt werden waarna pas eerst dan het nieuwe systeem van Buys Ballot werd toegepast. Aan de hand van kleu rendia's werd vertoond hoe via alle in ternationale contacten over de gehele aarde allerlei gegevens over de cosmos en de aarde wordt vergaard tot het juist kunnen vaststellen van een weersver wachting. Door de waarnemingen van 13.000 waarnemingsstations op de aarde op een dezelfde tijdstip wordt als het ware de eeuwig durende weerfilm vast gelegd met een weerbeeld om de 3 uur in Europa, die tesamen met de verdere weersstations buiten Europa om de zes uur een volledig overzichtelijk weers- beeld kunnen geven. Hij gaf verder nog een uiteenzetting omtrent de wijze waarop het weer berekend wordt zowel in Nederland via het K.N.M.I. met zijn staf van 400 medewerkers op de vijf verschillende afdelingen, die in Neder land 28 waarnemingsstations heeft en op Schiphol nog een afdeling met 60 medewerkers en in Amerika waar alle waarnemingen van alle waarnemings stations ter wereld met een electrische machine berekend worden en hoe de moderne aardsatellieten en kunstma nen gebruikt worden voor de bestude ring van waarnemingen in de damp kring. Na deze uiteenzetting omtrent de weersverwachtingen die diverse waarnemingen volgens een geheel net van telex bedieningen en een Inter national Communicatie en Symbolen- tabel die over de gehele aarde hetzelfde is, was er nog gelegenheid tot het stel len van vragen, die de heer J. F. den Enfin, om terug te komen op het on derwerp waarover het eigenlijk gaat: bepaal je nu in de komende jaren uit sluitend tot je vakstudie en bemoei je met niets anders. Ik beloof ie, dat ik je met alles zal helpen. Later, als je klaar bent met studeren en een beter betaalde betrekking hebt. kun je pas denken aan andere dingen: een toneel stuk, een concert, het lezen van goede boeken, alles wat de mens gelukkig kan maken. „Ook met de liefde moet je je nog niet inlaten, dat doe ik ook nog niet". Het was middernacht toen Volders zijn east uit liet. Toen hij daarna alleen in zijn kamer was, liet hij zich in een diepe stoel vallen. Hij streek met een vermoeid gebaar over zijn voorhoofd, waarachter de voor hem verbijsterende mededelingen van Karei de Hoog na- woelden. Merkwaardig eigenlijk, dacht hij, welk een verborgen idealisme schuilde bij de jongen. Een idealisme, kansloos met zijn halfslachtigheid van intelectuele aanleg en geestelijk on vermogen. Want al die levenswaarden, zonder welke de intellectuele mens niet kan leven kennis van muziek, kunst, literatuur voor hèm, zoon van ge goede familie en lid van de bevoor rechte klasse, zo vanzelfsprekend ze waren alle de ander ontzegd. Nooit had hij mogen drinken aan de bron der cul- Tonkelaar gaarne en naar aller tevre denheid kon beantwoorden. Hierna sloot de heer J. B. Becu deze tweede Nutsavond in Groede. Nfeuwvliet Muziekuitvoering. In de „Stadsherberg" alhier gaf de muziekvereniging „Nut en Genoegen" haar jaarlijkse uitvoering voor een zeer goed bezette zaal. Aan deze avond werd tevens medewerking verleend door de toneelvereniging uit Aardenburg, onder leiding van de heer J. de Marrée en door de band „The Sarino's" uit Breskens. Na het openigswoord van de voorzitter, de heer D. Dekker, bracht de muziekvereni ging, onder leiding van de directeur, de heer J. Legrand, een zevental num mers ten gehore. Na de pauze speelde de toneelvereniging Aardenburg het blijspel in drie bedrijven van Anke Wil- donck „Drie meisjes gevraagd", hetgeen bij het publiek ook zeer in de smaak viel Na afloop van dit succesvolle st.uk werd dan ook door de voorzitter van de mu ziekvereniging, namens het bestuur, niet voor de wijze van de behendigheid waarop zij zelfs vier meisjes in plaats van drie aan de man hielpen, maar voor de wijze van de reeds meerdere jaren trouwe samenwerking bij de uitvoering van het winterprogramma van de mu ziekvereniging een taart aangeboden. Na de verloting waarbij de voorzitter alle gevers van de gratis beschikbaar gestelde prijzen hartelijk dankzegde voor de meer dan veertig aangeboden prijzen, werd het officiële gedeelte van deze avond gesloten, waarna het bal verzorgd werd door de Sarino's uit Bres kens. Schoondijke Extra kolentoeslag Burgemeester en wethouders hebben wederom besloten een extra kolentoe slag van twee weken toe te kemien aan de hiervoor in aanmerking komende personen. Collecte. De collecte voor „Draagt elkanders lasten" heeft in deze gemeente een be drag van f 60,35 opgebracht. ATOOMENERGIE EN LANDBOUW. Lezing door Ir. v.d. Beek voor oudleer lingen Schoondijke. „Dat binnen afzienbare tijd onze landbouwtrekkers op atoomenergie zullen lopen, zie ik nog niet. Wel is het een feit dat men met de ontwik keling van de energievoorziening d.m.v. kernsplitsing een eindwecgs gevorderd is. Reeds nu zou men bijv. in Engeland, als daar de energievoor ziening uit kolen en olie zou wegval len, een groot percentage hiervan door atoomenergie kunnen laten overnemen". Aldus Ir. M. A. v.d. Beek van het rijks- landbouwconsulentschap te Goes op de algemene jaarvergaderng van de vere niging van oud-leerlingen van de rijks middelbare landbouwschool te Schoon dijke. In een begrijpelijk en zeer inte ressant betoog zette hij uiteen welke ge varen voor mens, plant en dier de radio actieve straling kan hebben. Maar te vens ging de heer v.d. Beek in op het ge bruik dat men ervan tracht te maken voor o.a. de plantenverdeling, stofwis- selingsonderzoek en conservering van voedingsmiddelen. Dat we op korte ter mijn met spectaculaire resultaten van het op deze wijze kweken van nieuwe rassen zullen worden geconfronteerd valt niet te verwachten. Duidelijk werd dat het een zeer interessante maar inge wikkelde materie is. Onderzoekingen zijn gaande, ook in Nederland en België. Euratoom treedt als coördinerend lichaam op. Een zeer aandachtig ge hoor volgde met tekeningen verduide- tuur, hoewel de dorst hem brandde. Nu besefte hij pas goed, wat de ar beiderszoon scheidde van hem, lid van de bevoorrechte klasse. Begreep nu ook zijn vervloekte onderdanigheid, maar ook zijn haat de haat van zijn klas se povere erfenis van zijn verslagen vader. Altijd weer zag de arme kerel die kloof voor zich, waar hij, vol angst en onzekerheid, geen mogelijkheid ziende er over te komen, zich gedoemd wist. Zou het mogelijk zijn dat hij hem kon helpen, die kloof te overbruggen? Volders stond op en liep naar het venster. Hij schoof de zware gordijnen terzijde en keek naar de hemel boven hem en naar de stromende rivier be neden hem. Ginds, in de verte, bij de Jobshaven, lag 'n kolossaal graanschip, een Argentijn, aan de boeien op stroom gemeerd. Geflankeerd door een viertal drijvende elevatoren, fel beschenen door zoeklichten, waren de monsters onaf gebroken bezig het schip leeg te zuigen. Dat ging tegenwoordig grondig en snel waarbij slechts een handvol arbeiders nodig was binnen het etmaal kon de boot weer vertrekken om nieuwe lading te halen. Gefascineerd keek Volders naar de ar beid temidden van zoeklichten en vlam men. Alsof hijzelf deel had aan de ar beid van die spookachtig beschenen kerels daar in de nacht, voelde Volders lijkte lezing. Voor de inleiding van de heer v.d. Beek vond de huishoudelijke vergade ring van genoemde vereniging plaats o.l.v. de heer A. Cammaert. In het uit stekende jaarverslag van de secretaris passeerden de activiteiten van het af gelopen jaar de revue, met als hoogte punt de viering van het 20-jarig bestaan van de school. In 1963 hoopt de vereni- gng weer verschillende wedstrijden te organiseren, o.a. een zaaiwedstrijd en het ploegkampioenschap voor Wect Z - Vlaanderen. De wedstrijd in onderhoud van landbouwwerktuigen ondervindt weinig belangstelling. Bij de bestuursverkiezing werd de heer R. Thomaes, die aan de beurt van af treden was, vervangen door de heer E. Ferket te Aardenburg. Zowel de heer v. d. Beek als de heer Thomaes ontvin gen uit handen van de voorzitter, die de vergadering vlot leidde, een klein bewijs van waardering. Waterlandkerkje Feestavond Volksonderwijs De afdeling Waterlandkerkje van „Volksonderwijs" heeft ieder jaar in het Dorpshuis, met de hulp van de een of andere toneelvereniging, een fees telijke avond voor haar leden en be langstellenden verzorgd. Dit jaar wil men eens iets anders proberen. De heer Van Nieuwenhuijzen zal op 9 maart as. dia's vertonen van zijn reis naar Zwit serland en Oostenrijk. Gezien de des kundigheid van de spreker lijkt het een aantrekkelijk programma te worden. Algemene Vergadering- De oudercommissie der o.l. school, al hier, hield haar jaarlijkse algemene vergadering. Allereerst was er gelegen heid het werk van de leerlingen te be zichtigen en te spreken met het onder wijzend personeel. Hierna volgde de ver gadering. De voorzitster, mevrouw Ris- seeuw-Basting, herinnerde er aan dat de oudercommissie dit jaar 25 jaar be staat. Mevrouw van de Walle-de Jong maakt reeds sinds de oprichting hiervan deel uit. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw Risseeuw herkozen. In de plaats van mevrouw Van de Walle-de Jonge, die niet herkiesbaar was, werd de heer H, de Groot gekozen. Het hoofd der school, de heer J. J. de Bruijne, gaf een overzicht over het verloop van het afgelopen schooljaar. De heer I. Haartsen las het verslag van de schoolreis 1962. De heer I. W. van Nieuwenhuyzen uit Cadzand vertoonde hierna dia's met opnamen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Breskens Breskense scholen hielden Europa bijeenkomst. De Europa vlag werd Woensdagmor gen gehesen aan de vlaggenmast aan het Gemeentelijke Gymnastieklokaal. Bij deze korte plechtigheid waren aanwezig de kinderen van de hoogste klassen van de lagere school alsmede de hoofdonderwijzers en de beide wet houders. Wethouders Zegers sprak een kort woord waarin hij wees op de verbonden heid van de verschillende landen en volken. Op deze Europadag willen wij samen door het hijsen van deze vlag uiting geven aan ons geloof in de toe komst van ons werelddeel, aldus de wet houder. Een hartelijk applaus van de kinde ren was het slot van deze korte maar toch wel indrukwekkende bijeenkomst. Ook in de scholen werd op deze Euro padag 1963 aandacht besteedt aan de Europese verbondenheid. Jaarvergadering. In Scherbeijns Eethuis te Breskens heeft de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afd. Weit Zeeuwsch- Vlaanderen haar jaarvergadering ge- zich trots. Trots om de enorme activiteit van zijn stad. „Mijn vader had, wat zijn kameraden noemden „lef", had de Hoog hem verteld. Lef, ja, dat was het wat Rotterdam het stadsbestuur, de reders en kooplieden en ook toch de ar beiders steeds opnieuw tot grootse daden bracht. Allen, die daar werkten, in en rond de machtige havens lever den zij hun aandeel. Tezamen vonnden zij HET HART VAN ROTTERDAM. B Nora Waanders was, toen zij twaalf jaar was vanuit haar mooie dorp in de provincie naar de grote stad .Rotterdam weg gevoerd. Tevergeefs had het meisje zich in haar tomeloos verdriet aan het ontzielde lichaam van haar moeder vast geklemd. Het was door de gezamenlijke ooms en tantes beslist Mulder en diens vrouw, die geen kinderen „tot hun last" hadden, zoals de wetsterm luidt, waren de aangewezen personen als Nora's voogden op te treden. De overige tantes en ooms, die zelf met voldoende kroost waren gezegend en volstrekt geen be hoefte hadden er nog een pleegkind bij te nemen, stemden allen met Mulders beslissing in. Maar de kleine Nora weigerde hard nekkig zich, door welke oom of tante dan ook, uit het lege ouderlijke huis en houden. De presidente mevrouw Vroon kon in haar openingswoord een groot aantal leden welkom heten. Deze jaar vergadering, aldus de presidente, staat in het teken van onder elkaar zijn. Dit jaar hebben we geen spreekster of iets dergelijks. Hierna kwamen een aantal medede lingen, o.a. 2april, wedstrijd tafeldekken en bedienen, tussen de afdelingen Groe de, Sluis en Zuidzande. Ook bestaat er weer gelegenheid tot het volgen van een cursus voor meisjes van 14 tot en met 16 jaar, die dienen te komen uit een gezin, dat zelf niet bij machte is, dit financi eel te dragen. Bovendien moet het meis je boven de leerplicht zijn. Uit het jaar verslag van secretaresse, mevrouw Bre vet uit Oostburg bleek, dat het leden tal van de afdeling gedaald is van 160 naar 151. Er waren weer vele activiteiten het afgelopen jaar. De dames Dieleman en Dees werden bij de bestuursverkie zingen herkozen. Penningmeesteresse mevrouw Risseeuw kon uit haar finan cieel overzicht een goed batig saldo la ten horen. Tot nieuw lid van de kas- commissie werd benoemd mevrouw Mal" korps uit Cadzand. Mevrouw Vroon gaf na de pauze een uiteenzetting m^t dia's over de rondreis van de Statendam. Oostburg Toneeluitvoering. Maandagavond jl. gaf de toneelgroep „Ensemble" uit Amsterdam, onder aus piciën van de Z.V.U., een voorstelling van Shakespeare's blijspel „Naar het U lijkt" (As you like it), in het Ledel- thater. De zaal was geheel bezet. Het stuk werd wel op een voortreffelijke wijze voor het voetlicht gebracht, onder regie van Karl Guttmann. Al met al een buitengewoon prachtige avond, waar voor de spelers een overweldigend ap plaus in ontvangst mochten nemen. Gevonden voorwerpen Bij de Rijkspolitie te Breskens zijn de volgende goederen als gevonden aange geven Zilverbon, blauwe jongensmuts, diverse handschoenen en wanten, step (blauw- creme), bos met sleutels, hondenpen ning no. 175516. Inlichtingen op werkdagen van 8.00- 12.00 en 13.00 - 18.00 uur, op politiebu reau, Oranjeplein 28. Vismijn - Breskens Week van 24 februari t.m. 2 maart. 189 kg. bot 181 kg. schar. 2829 kg. schol. 328 kg. tong. 249 kg. rog. 1477 kg. kabeljauw. 8746 kg. wijting. 278862 kg. sardijn. 90 kg. haring. 4 kg. tarbot. 5948 kg. export garnalen. 1481 kg. onverkochte bot. 17214 kg. onverkochte sardijn. Burgee lijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand februari GEBOREN: 7, Ronald Medardus Cor- nelis, z. van Jacobus de Paepe en Tan- neke Maria van Kouwenberg; 21, Mark Edemond, z. van Eduardus Andreas van de Voorde en Margaretha Clementina Scherbeijn. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: 24, Ebrina Haak, 72 J., echtgenote van Marinus de Putter, wo nende te Schoondijke (overleden te haar dorp te laten wegvoeren. Toen ont popte oom Mulder zich als de diplo maat-psycholoog. „Zeker kind, je kunt gerust hier in het dorp blijven, maar ja dan moet je ook andere kleren gaan dragen". En toen Nora met haar betraande ogen naar het strenge gelaat van oom Mulder had gekeken en gevraagd had wat hij bedoelde, had deze het haar duidelijk gemaakt. Omdat ook haar va der niet meer leefde, zou ze naar het weeshuis moeten. Ze wist toch wel, hoe de weesmeisjes er bij liepen? Een rood baaien rok, een zwarte jak en een witte muts met bandjes. „Dan mag je nooit meer je mooie jurken dragen en dan moet je in de rij langs de straat lopen". Het schrikwekkende beeld van haar zelf in de rood-zwarte kledij van het weeshuis had Nora, deemoedig en hef tig snikkend, het rebelse hoofdje met de asblonde krullen doen buigen. Noodgedwongen schikte Nora zich in het strenge gareel van haar verdere op voeding door haar pleegvader. Hij had „verordeneerd" dat zijn nichtje, die „toch al twaalf" was, heel goed tante kon helpen in de huishouding, daar tante niet al te sterk was. Later kon ze dan, als ze moest gaan verdienen, in een nette dienst. (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1963 | | pagina 2