de ichakel DE KLOOF alg nieuwsblad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen r~ *7* Jaargang - Nr. 908 Vrijdag 15 februari 1963 Verschgnt iedere vrijdag A bonmmentsprij s t 1,25 p. kw.; franco p. post f 1,50 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct extra Telefoon (01172) 429 J DRUKKERS-UITGEVERS: IF* SMOOR DE HÜLSTER .DORPSSTRAAT .10 - BRESKENS - TEL. Piaatstlijk Nieuws. Oostburg Raadsvergadering De Raad van Oostburg behandelde vorige week tijdens een openbare verga dering de begroting voor 1963. In een zeer uitvoerig prea-advies had den B. en W. aan de raad verzekerd, dat de financiële positie van Oostburg en de samenstelling van de begroting aan het college van B. en W. veel zorgen had gebaard. De financiële positie der ge meente is zorgelijk. Slechts door de ra ming van een verhoogde straat- en rioolbelasting, welke totaal f 19.200 zal opbrengen, is een sluitende begroting ontstaan. Een van de ergste tegenval lers is de kosten van het sneeuwruimen van de laatste tijd geweest. Het is niet mogelijk gebleken, deze verhoogde kos ten te laten drukken op de post die aan vankelijk was uitgetrokken voor de dienst gemeentewerken. Deze dienst heeft ook een nieuwe vrachtauto brood nodig, daar de huidige na een gebruik van 11 jaar het heeft laten afweten. Voorts bestaat er bij het gemeente bestuur de behoefte om grote gedeelten van Oostburg te laten herstraten. Ver schillende straten, o.a. de Markt, vol doen niet meer aan de minste eisen die men aan een bestrating mag stellen. De voortdurende behoefte aan parkeer ruimte vraagt ook nadere voorzieningen. Voor de wegen zullen verschillende kapitaalsvoorzieningen nodig zijn, zoals o.a. voor de asfaltverharding van de weg Oude HavenZuidzandsestraat en de aanleg van een weggedeelte aansluitend op de weg naar St. Margriete, waarin de gemeente Oostburg f 21.894,- bij draagt. Ook de inrichting en onderwijs behoefte van de te Oostburg gevestigde lagere scholen vraagt om verbetering. Zo moet de inrichting van het gym nastieklokaal aangevuld en vernieuwd worden. Hierbij is nog buiten beschou wing gebleven een groot bedrag, nood zakelijk voor de nieuwe R.K. U.L.O.- school, die thans nog in de R.K. H.B.S. is gevestigd. Ook de huisvesting van de kleedlokalen op het sportterrein is to taal onvoldoende, aldus B. en W. in hun toelichting op de begroting. Oostburg komt financiën tekort, al dus deze toelichting, om haar taak als centrum-gemeente in West Zeeuwsch- Vlaanderen behoorlijk te kunnen ver vullen. In de begroting zijn voorts niet opgenomen de financiële consequenties, die voortvloeien uit het vorig jaar door de raad genomen besluit om tot aanleg te komen van een overdekt instructie- zwembad. De begroting 1962 is n.l. nog steeds niet goedgekeurd en in de eerste wijziging hierop, gelijktijdig met de be groting aangeboden, was de aanleg van het zwembad al verwerkt. Onderhande lingen met deskundige instituten, zijn echter aan de gang en getracht zal wor den ergens de middelen te vinden om dit zwembadplan in de toekomst toch te kunnen uitvoeren. Voorts heeft OoVbunr een nijpende behoefte aan bouwterreinen. B. en W. FEUILLETON Roman van een kantoorbediende door Jan van Maasdorp Ofschoon hij, zoals de meeste bedien den, op zijn hoede was voor het ge va av van besmetting door Jan Harding, had Karei de Hoog toch een bijzondere sym pathie voor zijn collega. Ze waren sa men nauw aan hetzelfde werk de in klaring verbonden. Bovendien was Harding een prettige collega, die het verborgen verzet der anderen vaak door zijn geestigheid kon aanmoedigen. Zo had hij eens, toen de bedienden op bevel van de chef, die uitermate conser vatief was, hun jasjes weer moesten aantrekken op een dag in de hondsda gen vanwege de „standing" van het kantoor diens naam veranderd. Bij acclamatie werd meneer Hamstraal voortaan de lamstraal genoemd. Omdat hij Harding niet voor het hoofd wilde stoten en ook uit nieuws gierigheid, had Karei de Hoog erin toe stellen zich voor om in de toekomst nieuwe woonwijken te ontsluiten en bouwrijp te maken voor de volkswoning bouw. De uitbreiding naar de zijde van de Veerhoekpolder stuit op een waar schijnlijk langdurige onteigeningspro cedure. Hierdoor ontstaat het gevaar dat b.v. de bouw van de broodnodige B.L.O.-school tegengehouden zal woe den. Inmiddels is enkele dagen geleden de principiële goedkeuring afgekomen van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid betreffende de bouw van een nieuw ziekenhuis te Oostburg. Ook dit nieuwe ziekenhuis was gepland in de Veerhoekpolder, zodat men de gronden daar e erder nodig zal hebben dan men aanvankelijk dacht. Dit alles zal in de nabije toekomst een zeer belangrijke druk leggen op de ge- meente-financiën van de gemeente. Naar aanleiding van deze toelichting door B. en W. op de begrotingen, wer den tijdens de openbare behandeling verschillende algemene beschouwingen gehouden. De heer Dekker was de eerste spreker. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het burgemeestersgerin thans te Oostburg woont, en alle oude reke ningen zijn goedgekeurd. Hij hoopte dat hiermede nu maar eens een streep on der het verleden (bedoeld werd de oude burgemeesters kwestie) gezet werd. Spr. gaf een terugblik op de gehouden raads verkiezingen en de daarop volgende wethoudersverkiezingen. Hij betreurde het, dat de fractie van de P.v.d.A. niet op de beide zitting hebbende wethou ders gestemd had, t.m. daar men her haaldelijk had verklaard in de interim - neriode, dat men het volste vertrouwen had in de beide wethouders. Voorts be treurde hij het, dat deze fractie tijdens de vervangingsperiode, na het ontslag van de oude burgemeester, niet bereid was geweest een derde wethouder te benoemen. Toen lag de wethouderszetel op een P.v.d.A.-lid van de raad te wach ten en men wilde niet helpen de ver antwoording in deze zware periode te draden. Zeer critisch stond dit raadslid ook tes-enover de Ver. van Burgemeesters, secretarissen en ontvangers in West- Z. Vlaanderen. Hij meende dat het beter zou zijn als men de ontvangers, die to taal geen beleids-verantwoordelijkheid dragen, vervangt door wethouders. De dagelijkse besturen van gemeenten zijn dan bijeen en dan kunnen er in het be lang van het gewest zaken gedaan wor den. Voorts vroeg hij B. en W. de vrije wo ningbouw en het eigen woningbezit te stimuleren. Te veel mensen met grote salarissen wonen nu in wonin'nvet^'o- ningen die voor de arbeiders zijn be stemd. Oostburg is nauw verwant aan de streek, aldus de heer Dekker en de streek is nauw verwant aan Oostburg. Toch vroeg hij zich af, of het stellen van een groot aantal streekproble^en in de nieuwiaars^ede van de burgemees ter, wel juist was. Moet dit niet eMers aan de orde gesteld worden Hit betreur de het bijzonder, dat op de begroting geen nost gereserveerd was voo1- de e an- sluiting van de z.s:. onrendabele perce len op het electric!teitsnet. gestemd, zijn collega e°ns op te zoeken op ziin kamer. Bij voorbaat waren ziin verwachtingen al niet te hoog ^esnan- nen over het nrlieu waar Harding bi vakkeerde de n^m v«n de sfr^af in Oarlois, het stadsdeel waar het prole tariat van ^e ^ee en de h°vens ouppii- gehoopt woonde, wekte herinneringen uit zijn vroegste jeugd. Zijn verwach tingen werden inderdaad niet be schaamd de straat was een verzame ling van verwilderde jeugd, slonz:ge vrouwen en vloekende kerels in boeze roen, die gezamelijk heil zochten in de av°ndkoelte op de stoepen, als in een vlucht uit hun bedompte woonhokkon. Het kwam Karei de Hoog onwezenlijk voor, dat hijzelf eens deel had uitge maakt van zulk een gemeenschap. Hij was dankbaar dat er voor hem althans iets veranderd was in dit opz'cht. Een slonzige, dikke, burgervrouw, met vette haarpieken lan<?s haar slapen, trok aan het eveneens vette touw van de deur en informe°rde met rauwe stem wat hij „bliefde". Dot was dus de pension houdster, bij wie Harding zijn intrek had genomen. Harding sprak altijd over zijn kostiuffrouw en zijn kosthuis. Zij nodigde de gast uit: „Kom u maar bau- ve", waarna hij zich omhoog hees langs de steile verveloze trap. Hij stond in een donker portaal, er hing een pene trante uiengeur. Later vernam hij van Harding, dat zijn kostjuffrouw heel De heer van Hee sprak er zijn teleur stelling over uit, dat de op één na groot ste fractie niet in het dagelijks bestuur van de gemeente is opgenomen. Hij sprak de hoop uit, dat bij de volgende verkiezingen ook een P.v.d.A.-vertegen- woordiger tot wethouder zou worden gekozen. Verheugend noemde de heer van Hee de ontsluiting van het bunga lowpark en drong bij B. en W. aan op een zo groot mogelijke voorrang van de volkswoningbouw. Ook de bouw van een nieuw zwembad moet gerealiseerd kun nen worden. De straatverlichting vol doet niet aan de behoefte, terwijl spr. de grootste aandacht vroeg van B. en W. voor de .^stille armen". Hij vroeg in deze koude periode voor de minst draag- krachtigen extra uitkeringen. De heer Barendregt sprak allereerst zijn voldoening uit over het sneeuw ruimen dat in Oostburg energiek is aan gepakt. Er zijn vele wensen, doch gezien de benarde situatie van de begroting zullen we ook onze wensen beperkingen opleggen. Spr. vroeg de aandacht van B. en W. voor de z.g. vrije woningbouw en noemde het verheugend, dat er ein delijk een uitbreidingsplan is en een plan voor een bungalowpark. Hij deed de suggestie aan de hand om het her straten van een aantal wegen en de Markt uit te besteden aan een aanne mer, daar hij de dienst gemeentewerken te klein achtte om een dergelijk groot werk in eigen beheer te kunnen uitvoe ren. Voorts had de heer Barendregt er critiek op dat de pers regelmatig de door B. en W. opgemaakte prae-adviezen, die bij de raadsstukken horen, krijgt toege zonden. Hij wilde dat deze stukken pas na de gehouden raadsvergaderingen werden verstrekt. Nadrukkelijk wees hij er nog op, dat er niet te veel commissies mogen komen waaraan de raad steeds stukken van haar bevoegdheid prijs geeft. De raad bestuurt zelf de gemeen te en moet zelf actie tonen. De heer Ba rendregt die mede namens het raadslid de heer le Nobel sp^pk, uitte de wens, dat de zwembadplannen dit jaar ge realiseerd kunnen worden. Het zwem bad zal Oostburg bij slecht weer van grote dienst kunnen ziin bij de ont vangst van badgasten die, als het langs de kust koud is, hun verti er in Oost burg komen zoeken. De heer Baren dregt zag voorts graag een groot op vangcentrum in Oostburg om de bad gasten het nodige vertier te kunnen bie den bij slecht weer. De heer de Coene vond het ook niet juist, dat de pers die de raadsvergade ringen verslaat, alle raadsstukken krijgt toegezonden. Liever zou hij zien. dat de stukken eerst na de raadsvergaderingen ter kennis aan de pers wor den gebracht. Ook deze SDr. hoopte op realisering van de zwembadDlannen. Burgemeester Van Leeuwen beant woordde de sprekers, terwijl wethouder Geu^e het politieke steekspel betreffen de de weigering om mee te werken aan de verhoogde inkomsten voor de ge meente via de precariorechten, voor zijn rekening nam In antwoord op de opmerkingen be treffende de raadsverclagen, merkte de voorzitter op, het van het grootste be- goed kookte en dat hij die dag haché had gehad. Npdpt de vrouw zonder kloppen de kamerdeur had geopend en gezegd dat or een meneer voor hem was, was Har ding opgestaan om hem te verwelko men. Met een rotsierhjke buiging no digde hij Karei, met het elegante hand gebaar van een Spaanse grande uit, plaats te nemen op een der drie rechte stoelen, waarvan de rode pluche tot op de draad was versleten. De drie stoelen met een ijzeren ledikant en daarnaast een verveloze wastafel met lampetkan en waskom, maakten, buiten de tafel, het totale meubTair uit van het inte rieur. Op één der stoelen had Harding gezeten, op de twee andere lagen cou ranten: de Tribune. Van één werden de kranten weggenomen alsmede het col bertje van Harding, dat hij over zijn schouder op een ledikant wierp. De ta fel, waarop een versleten kleed met „balletjesrand" lag hoe bekend was Karei de Hoog zo'n kleed uit eigen vroeger milieu! was eveneens over laden met kranten, dikke boeken en brochures. Terwijl Hard;ng bij de juffrouw een kop thee voor hen ging halen, kreeg De Hoog gelegenheid het interieur wat be ter op te nemen. Wel begreep hij, dat Harding een pension als dit voor een lage prijs had en zijn lage salaris geen hoge eisen toestond, maar dit Hij lang te achten dat via de kranten de I meningsvorming in de gemeente van de bevolking kan plaats vinden. Men neemt kennis van de stukken en spreekt over de gemeentelijke zaak. Hij wilde aan de bevoegdheden van de pers dan ook niet graag tornen. Wel wilde hij in over weging nemen de raadsstukken aan de pers een postbestelling later te zenden, zodat de raadsleden die buiten de kom wonen niet uit de kranten behoeven te lezen, wat er in de vergaderingen be handeld zal worden. In antwoord op de vragen van de heer Dekker betreffende de Ver. van B. S. en O., zei de voorz., dat deze vereniging, die reeds een lange historie heeft, aan vankelijk was bedoeld als vakorganisa tie om meer technische voorlichtng te kunnen geven over toepassing van de verschillende wetten. Langzaam is deze vereniging echter hier boven uitge groeid. Hij vond het in hoge mate on juist. dat beleid wordt gemaakt in deze vereniging door b.v. de ontvangers, die met het beleid van gemeenten niets uit hebben te staan en slechts moeten uit voeren wat anderen hen opdragen. Des al niet te min wordt b.v. de voorzitter van de ver. van B. S. en O., die dus mede door deze niet-beleidsmensen is geko zen, door het ministerie en G.S. gezien als „de" vertegenwoordiger uit destreek hetgeen de burgemeester van Oostburg niet juist achtte, daar de ver. van B. S. en O. geen beleidstaak heeft. Hij had dan ook volledig begrip voor de bezwa ren van dit raadslid, doch wees met nadruk op een historische groei, dieniet zo maar is af te breken. De raden kun nen wel invloed uitoefenen op de ont wikkelingscommissie. die ook gevormd wordt door de burgemeesters. Men kan de gemeentelijke vertegenwoordigers hierin ter verantwoording roepen. Uitvoerig ging de voorz. hierna in on de door verschillende fractie-voorzit ters geuite wensen. Hij zegde toe, dat B. en W. nog dit jaar met een reëel plan voor de realisering en financiering van het zwembad bij de raad zullen komen. Met nadruk wees de voorz. er nog op, dat dit zwembad beslist niet bedoeld is voor de badgasten, doch voor de eigen mensen. De eigen jeugd zal voorrang moeten hebben. De begroting werd daarna zeer uit voerig behandeld. De gewone dienst is sluitend gemaakt door een belangrijke verhoging van de straat- en rioolbelas ting en sluit met een bedrag van f 2.356.561,- aan inkomsten en uitgaven. De Kap.dienst heeft een nadelig slot van f 727.247,- met f 4.829.024 aan in komsten en f 5 556 271,- aan uitgaven. Uitvoerig stond de raad tijdens deze begrotingsbehandeling stil bij de positie die Oostburg als streekcentrum in West Z.-Vlaanderen inneemt en de extra- kosten die zij zich moet getroosten voor het instandhouden van de markten en scholen. Aardenburg Raadsvergadering Onder vo^rzitterschao van burge meester M. G. M. van Berckel kwam de kon e°n innerlijk gevoel van afke°r over de kleffegheid vpn al de versleten rom mel niet overdrukken. Hij en zijn zus ter Dora hadden zich in de loop der ja ren tenminste aan de schrijnende ar moe weten te ontworstelen, en goddank had rijn moeder in al haar eenvoud en nederigheid toch altijd haar eer van de propere en ordelijke huisvrouw hoog ge houden. Alsof Harding zijn overpein zingen raadde zei deze, terug in de ka mer: Ik heb niet meer nodig dan dit. De juffrouw laat me met rust, ze is te dom om veel te denken en ik betaal maar een beetje geld. Hier kan ik rustig werken voor de partij en vergeet ik de strafkolonie van de A.T.C. en de lam- traal". Hij keek zijn bezoeker blijmoe- dg en lachend aan. Karei de Hoog knikte om nog niets te behoeven te zeggen en keek verder de kamer rond. Aan een der wanden wa ren planken getimmerd, waarop alweer stapels kranten en brochures lagen. Zijn blik bleef rusten op een grote plaat, links van het plankenrek. „De grote grondlegger van het socialisme", lichtte Jan Harding toe. Het was Marx Ka- rel de Hoog zag het portret van de pro feet voor het eerst in zijn leven. Rechts van het rek hing de beeltenis van een sluwkijkende professor met een punt baardje. De half toegeknepen Mongolen- ogen leken hem cynisch te observeren. „En dat is de man, die het Russische

De Schakel | 1963 | | pagina 1