verpleging van overige zieken, werd om nader advies in handen van B. en W. gesteld. De voorz. sloot de raadsvergadering, die door de verbouwing van het ge meentehuis, voor de eerste maal werd gehouden in het jeugdgebouw ,De Uit komst" aan de Langeweg. Benoeming. De employé le kl., de heer M. P. Ba- rendse, werkzaam op het P. en T.-kan- toor te Breskens, werd met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot Hoofdem ployé bij de P.T.T. Biljarten. A.B.C. speelde de return-wedstrijd te gen E.N.Z.K. in ,,'t Vissershuis". De op komst was van beide kanten zeer groot. Er werd op sportieve wijze gespeeld elk naar zijn gemiddelde, wat de juiste verhouding is, in 20 beurten. Voor A.B.C. is d t altijd een zware opgave, maar zij verkeren in zo'n goede conditie, dat ze glansrijk deze wedstrijd wisten te win nen. Het was jammer, dat enkele goede spelers van E.N.Z.K., die twee partijen moesten spelen, verstek lieten gaan, hetgeen niet de juiste verhouding in een plaatselijke ontmoeting weergeeft. Ondanks de nederlaag van E.N.Z.K. kreeg men toch de le prijs mee als aan denken. De vooriztter van A.B.C., de heer C. Erasmus, dankte de nog aanwezge spe lers van E.N.Z.K. voor hun sportieve strijd en wel in het bijzonder de hear I. v. d. Vijver kreeg een pluim van de voorzitter van A.B.C. De uitslag was als volgt: 115 in het voordeel van A.B.C. A.B.C. 859 caramboles. E.N.Z.K. 599. Filmvoorstelling Ned. Rode Kruis. Op Donderdag 7 Februari a.s. zal er. evenals elk jaar, een filmvoorstelling zijn van het Ned. Rode Kruis, waarbij de prachtige hoofdfilm: „Zolang er mensen zijn", met Lana Turner en Ma- halia Jackson in de hoofdrol, zal wor den vertoond. Dit jaar staat volop in het teken van „Het Rode Kruis", daar deze organisa tie dan 100 jaar zal bestaan, en al deze jaren de noodlijdende mensheid heeft geholpen. Het Rode Kruis is niet alleen paraat in oorlogstijd, doch ook bij natuurram pen en ongelukken, zowel in binnen- als buitenland en in ontelbare andere gevallen. Duizenden mensenlevens worden im mers gered door de bloedtransfusie dienst! Hoeveel langdurige zieken, die nooit meer van huis kunnen, worden niet elk jaar in de gelegenheid geste1 d om de tocht met de „Henri Dunant" mede te maken, waarbij zij van al het moois om zich heen kunnen genieten. Laten velen in Breskens naar deze prachtige filmavond gaan, waardoor zij tevens hun steun geven aan dit mens lievend werk. In de pauze zal er een verloting worden gehouden, waarvoor door verschillende inwoners reeds di verse prijzen zijn gegeven, terwijl de gene die nog een prijsje beschikbaar willen stellen, dit voor de aanvang van de film aan de zaal kunnen afgeven. Vergadering muziekvereniging. Dinsdagavond j.l. hield de muziekver eniging ,,Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens in het café van dhr. J. van de Velde-Keijmel haar algemene vergadering. De voorz., de heer I. de Hulster, heet te de aanwezigen allen hartelijk welkom en wenste hen alsmede hun gezins leden nog een gelukkig en voorspoedig 1963 toe. Het verheugde spr. dat het aantal werkende leden in het afgelopen jaar niet teruggelopen is. Ook het aan tal leerlingen is zeer bevredigend. De notulen werden onveranderd vastge steld, waarna de secretaris, de heer R. Vergouwe, het jaarverslag voorlas. Hieruit bleek, dat de vereniging, tesa- men met de drumband, weer aan veel festiviteiten in de gemeente haar mede- we"king heeft verheud. Ook werd weer deelgenomen aan het concours, ditmaal in Retranchement, wat een tweede prijs opleverde voor de vereniging. De verste reis van huis was naar Etterbeek (Brus sel), waar medewerking werd verleend aan een groot folklorist'sch feest. Naast de muziek werd ook deelgenomen aan de optocht door een groep dames en he ren van onze vereniging in Cadzandse klederdracht. Breskens werd als derde geklasseerd en mocht een mooie bokaal met zilveren voet in ontvangst nemen. Het was alleen jammer, dat de hitte bijna ondraaglijk was voor de lange mars die gemaakt moest worden. Door de drumband werd nog mede- king verleend aan een door het Rode Kruis te Oostburg georganiseerde wan deltocht. Uit het financieel overzicht door de penningmeester, de heer P. Rookus, bleek, dat het afgelopen jaar een nade lig saldo van f 146,87 opleverde. De periodiek aan de beurt van aftre ding zijnde bestuursleden, de heren P. Rookus, F. v.d. Broecke en A. Versprille, werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Tot leden van de kascommiss'e wer den benoemd de heren J. Meijaard en Jac. Quaars-den Dekker. Vervolgens deelde de voorzitter me^e. dat het voorjaarsconcert gehouden zal worden op Donderdag 28 Febr. a.s. in zaal „Casino". De toneelvereniging „Groede" zal hieraan haar medewer king verlenen. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. Zo werd geïnformeerd of er aan het concours zou worden deel genomen. In beginsel werd hiertoe be sloten, echter met dmn verstande, dat de muzikanten alles in het werk rullen stellen om trouw de repetities te bezoe ken ter instudering van het concours stuk. De penningmeester drong aan om deel te nemen aan de muziekexamena. Snontaan zegden een 2-tal leden toe dit te zullen doen. Verder we^d nog on voorstel van één der leden besloten dat iedere maand de instrumenten zuUen woeden gecontroleerd op kleine gebre ken. Dit zal geschieden door de heren P. Rookus en J. Meijaard. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de vooriztter de vergadering met de wens uit te spreken, dat het de vereni ging ook in 1963 in alle opzichten goed moge gaan. Ontspanningsavond voor actie „Open het Dorp". Vorige week Vrijdag werd in zaal „Ca sino" te Breskens een ontspannings avond gegeven door de Lionsafdeling Z.-Vlaanderen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie „Open het Dorp". De heer H. P. Waalwijk, voorzitter van de afdehng, sprak een welkomst woord, waarin hij zei, dat dit de tweede avond was die in West Z.-Vlaanderen in het kader van de charitatieve activi teiten werd gegeven. Hoewel het in de bedoeling lag de baten aan de eigen streek ten goede te doen komen wbde men niet achterblijven bij de landelijke actie der vereniging. De toezegging van de Lionsclub voor het bouwen van een ontspanningsge bouw annex kapel voor alle gezindten in het Dorp, moet nog worden ingelost, aldus spr. Een bandje van oud-Lyceumleerlin gen uit Oostburg zorgde voor gezellige muriek, terwijl de conferencier Lou Ster da uit Brugge de vrolijke noten voor zijn rekening nam. Biervliet Ongeval. Op de brandput te Biervliet is door de ijsvereniging van Biervliet een heer lijke schaatsbaan vrijgemaakt van de sneeuw. Iedere middag en avond kan men de schaatsliefhebbers op de baan vinden. Een dezer dagen kwam de heer F., wonende aan de Schoollaan te Biervliet, tijdens kunstrijden zo ongelukkig te val len, dat medische hulp moest worden ingeroepen. Dokter C. Kalkman, die spoedig op de ijsbaan was, constateer de een hersenschudding en vervoerde het slachtoffer langs het spiegelgladde pad met zijn auto naar zijn woning. Cadzand Visie van Minister op duinafslag. Het ligt niet in de bedoeling op korte termijn bijzondere maatregelen te ne men om duinafslag in Cadzand te be strijden. In het kader van de Deltawet zal het nodig zijn om voorzieningen te treffen voor de versterking van de zee wering bij Cadzand, maar een derge lijke versterking behoort niet tot de meest urgente Deltawerken, wanneer rekening wordt gehouden met de veilig heid van het achterliggend gebied. Dit antwoordde de Minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Th. J. Westerhout (P.v.d.A.). Aanleiding tot het stellen van deze vragen was de duinafslag tijdens de storm van 15 Nov. ter hoogte van het hotel „Noordzee" en elders bij Cadzand. De eigenaar van het hotel zal zelf het risico moeten dragen van de S'tuatie van het hotel De beheerder van de wa terkering is niet gehouden daarvoor maatregelen te nemen, aldus de Mi nister. Het betrokken waterschap zal volgens de gebruikelijke methoden voor het vastleggen van aanstuivend zand be vorderen dat het opgetreden zandver- lies wordt gecompenseerd, aldus de Mi nister. Nïeuwvllet Inënting tegen hondsdolheid. In de gemeente Nieuwvl'et werden op. 29 Jan. j.l. 15 honden en 7 katten inge ënt tegen hondsdolheid. Vergadering V. V. V. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Nieuwvliet hield vorige week haar algemene ledenvergadering in de „Stadshe.berg"' Bij de opening moest de voorzitter, de heer Adr. Brakman, tot rijn spijt mede delen, dat de geplande kleuren dia- vertoning voor deze avond, door de heer E. Gittenberger uit Breskens, geen door gang kon vinden vanwege de slechte weersomstandigheden. De notulen van de vorige vergade ring werden goedgekeurd. De rekening over 1962 werd door de kascomm ssie gecontroleerd en in orde bevonden. De financiële positie van de vereniging is gunstig. Over het afgelopen jaar was er een batig saldo van f 405,25. Vervolgens werd de begroting voor 1963 vastgesteld en goedgekeurd. De secretaresse, mevr. M. T enstra, gaf in haar jaarverslag een overzicht van de activiteiten in het afgelopen seizoen. In de topdagen kon niet aan alle aan vragen worden voldaan, zodat men reik halzend uitziet naar de bebouwing aan de kust. In die dagen waren pl.m. 1700 vreemdelingen in de gemeente op een inwonertal van pl.m. 425. Het bestuur was allen die hun mede werking verleenden aan de diverse eve" Inementen, zeer erkentelijk. Tenslotte wees zij er op, dat naast de taak van het bestuur ook de leden zich van hun taak bewust dienen te zijn door te trachten een deel van de grote trek- ple'ster naar de West Z.-Vlaamse kust te zijn en te blijven, wil men er profijt van trekken. De periodiek aftredende heren J. Du bois en J. Quaars, werden met meer derheid van stemmen herkozen. Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. Waterland kerkje Dodelijk ongeluk. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is de zoon van de kantoorhouder der P.T.T. te Waterlandkerkje, de 23- jarige Fr. P. in Duitsland tengevolge van een auto-ongeval om het leven ge komen. De heer P., die chauffeur is bij het vervoersbedrijf van de fa. Bron te Wa terlandkerkje, kwam met zijn wagen te Dierdorf, tussen Keulen en Bonn, in frontale botsing met een ander voer tuig. Korte tijd na het ongeval is de heer P. aan zijn verwondingen overle den. De verslagenheid onder de bewoners van Waterlandkerkje ingevolge dit droe vig gebeuren is zeer groot. Sluis Raadsvergadering De Raad van Sluis vergaderde vor'ge week in openbare zitting. Burgemeester P. F. van Hootegem hield een Nieuw jaarsrede, waarin hij o.m. mededeelde, dat het afgelopen jaar in totaal 32 o ningwet woning en werden gebouwd Het is jammer dat de bouw slecht vordert. Hij deed een beroep op de aannemers sneller te werken. Het 100 pCt.-plan is helaas vertraagd; gehoopt wordt dat de men. Het is een mengelmoes van kapi tale bouwwerken en halfvergane bouw sels uit vroeger eeuwen. Verscheidene van die bouwsels zijn aangevreten door de tand des tijds, de raadselachtige geuren van ver verleden ademend. Ze staan daar als forten rond stadsgrach ten. En voor die „forten" heeft Karei de Hoog eigenlijk meer belangstelling dan voor de haven en de schepen. Want in een van die gebouwen zal hij zijn destijds afgebroken loopbaan als kan toorbediende moeten vervolgen. Maar het is met een zekere vrees, dat Karei de Hoog denkt aan zijn arbeid straks in een van die grote gebouwen. Zal het kantoorleven voor hem niet een heel andere wereld zijn? Een weveM, waar hij zmh zal voelen als een volsla gen vreemdeling, die volkomen aan zijn lot zal worden overgelaten! Nu is hii eenentwintig en daar staat, hij. met bitterheid in zijn hart, om het verleden en ook om het heden. Met wrok denkt hij aan de haven uit de tifd toen ziin vader daar ploeterde en ook aan diens bezwerende woorden: „Zorg, dat jij niet verliest, jong Mistroos tig tuurt hij omlaag naar het voorbij stromende water en denkt verbitterd: „Ik heb al verloren Zijn pogingen na zijn ontslag uit de militaire dienst een kantoorbaan te vinden, leden jammerlijk schipbreuk. Bij een kantoor had hij de opmerk ng moeten incasseren, dat ze het gezien zijn leeftijd, niet aandurfden. Bij een ander bleek ziin lagere schoolopleiding een beletsel. Daarna dorst hij niet me«r te solliciteren uit vrees voor 'n nieuwe nederlaag. Zijn zuster Dora trachtte hem vergeefs aan te sporen tot volhou den en zijn moeder zeurde aan zijn hoofd om het bij een of andere expedi- t'ezaak te proberen. Maar het was eigenlijk weer de energie van Dora geweest, die hem de hulp deed inroepen van menefr Volders. Karei had Dora van de vreemde gesprekken met de luitenant verteld. Ze had onmidde- liik geestdriftig gereageerd: „Maar dat is geweldig, io" Op haar zeer geïnteres seerde vragen had hij haar een zo goed mo^eHike beschriiving gegeven van zijn meerdere. Ze had alles geweldig en in teressant gevonden. En nu hij, ver twijfeld om zijn jongste mislukkingen, in zak en as zat, drong Dora er bij hem op aan, die officier op te zoexen. „Hij heeft je toch uitgenodigd?" Dit nu was n5et benaald het geval als hij hulp nodig had mocht hij een beroep on meneer Volders doen. Maar zijn kleinburgerlijke vrees, die Dora te enenmale vreemd was, h->d hem er tot nu tne van afgehouden brij haalde bet naamkaartje te voorschijn. Het adres was op een deftige stand: het Willems plein. Daar woonden de rijkelui. Ner veus draaide hij het kaartje tu sen zijn vingers het dode stukje carton gaf hem geen raad. Zou hij de luitenant kunnen opbellen? Ten leste nam hij het gewaagde beshr't, meneer Volders een brief te schrijven. Het spoedige ant woord dat heel hartelijk was gesteld, deed hem weldadig aan. Of hij de vol gende dag, 's avonds zeven uur, wilde komen. „Ik denk wel, een baan voor je te vinden", had hij geschreven. De volgende avond trekt Karei de Hoog de stoute schoenen aan die ove rigens met lood zijn verzwaard als hij voor het huis staat, waar meneer Vol- afbouw dit jaar zal kunnen plaatsheb ben. Het toerisme ontwikkelt zich gunstig. Meer dan 12.000 mensen bezochten het stadhuis, terwijl 3000 kampeerders de gemeentelijke kampeeraccomodatie be nutten. Ook Sluis beeft in 1962 een ver lies in z'elental geleden. De achteruit gang bedraagt 40 zielen. Dit is een al gemene tendens in de streek. Het is voor alles geboden de leefbaarheid te verhogen. Nog altijd ligt het platteland achter bij de stad. In dit ondicht vees de voorzitter op de gemeenteklass'ficatie. Ook is de ontsluiting van wegen nood zakelijk. Als wensen noemde spr. dat emge nieuwe schoolgebouwen gesticht dienen te worden met een goede gym nastiekzaal. Onderlinge samenwerking is voor de streekgemeenten een dwin gende eis. In dit opzicht heeft de Streek- ontwikkelings-commissie een belang rijke taak. Taken, die een gemeenschap pelijke onlossing mogelijk maken, ziin o.a. het brandweerwezen, de huisvuilop haaldienst, bestrijding gladheid der we gen, alsmede vele andere problemen kunnen in groter verband tot een op lossing worden gebracht. West Z.-Vl. moet op haar tellen passen en de mo gelijkheden aangrijpen die zich voor doen. De heer Dusa^duijn beantwoordde als oudste raadslid de rede van de bur gemeester namens zijn mede-raadsle den, Afv/ij zend werd beschikt op de sub sidieaanvrage van de Ver. tot Bescher ming van Dieren, afd. Z.-Vlaanderen. Men zal nadev op de^e aanvrage terug komen als er ingeretenen 'komen, d'e gebruik maken van het door deze ver eniging peëxp1oite°rde dieren-asyl. Financiële medewerking zal worden verleend aan de R.K. kleuterschool bij de aancbaffing van overgordijnen en bu itenspeelm aten' aal. De heren C. F. A. Dekkers en A. Heijens werden benoemd tot lid van het Algem. Armbestuur van Heille. De raad verklaarde de door het Rijk ten aanien van haar personeel geno men salarismaatregelen per 1 Jan. '63, 1964 en 1965 van overeenkomstige toe passing op het gemeentepersoneel.. Besloten werd de huurverhoging per l Sept. 1962 toe te passen op enige ge meentewoningen, n.l. de woning in de J. H. van Dalestraat 19, waarvan de huurprijs van f 603,48 op f 666,47 per jaar werd gebracht. Met de bewoners van de gemeente woningen Hoogstraat 18 en 20 kon nog geen overeenstemming worden bereikt, omdat deze menen dat de economisch toelaatbare huurprijs reeds was bereikt en zij derhalve een verhoging van 12 pCt. betwisten. Ver gelijkbare panden te Sluis en Vlissingen doen resp. f 70,- en f 80,- per maand. De woningen in de Hoogstraat doen nu reeds f 90.- per maand. De bewoners houden zich het recht voor zo nodig in beroep te gaan, indien de huurverho- gnig op hun huren wordt toegepast. Harde noten werden gekraakt in ver band met de bestaande uitkerings en pensioenverordening voor wethouders Het ging aanvankelijk om het begrip wedde. Is dit nu de bezoldiging op het moment van ontslag of de huidige wed de. Dit laatste was de mening van de meerde"he;d van B. en W. De heer Ge- vaert vond, dat in een kleine gemeente zoals Sluis een dergelijke verordening niet past. Hij zag maar liever de ver ordening meetrokken. Naar zijn me ning kregen de wethouders via een ach terdeurtje een uitkerng. De voorz. her innerde er aan, dat de verordening tij dens e^n openbare raadsvergadering was vastgesteld. De raad bleek van me ning te ^ijn dat de verordening maar ingetrokken diende te woeden De voorz. zei eerst, n°der te wihen bedien wpt. de ro-nt?eouent:p<= zün va-ri epn intrekking. De heer Herdink wilde, wat ook de con- seauenties zouden zijn, de verordening per 1 Jan. 1963 intrekken. In verband met de aanwezigheid van de heer van Hal, wilde de heer Wage de beslissing on deze kwestie aanhouden. De heer Ford'nk, die gesteund werd door de heer Gevoelt, zag bij de stemming over zijn voprsfel tot intrekking van genoemde verordening, de wethouders-stemmen "token. Voor stemden de heren Her dink, Gevaert en Duserdmin. De uit het contingent 1963 verkregen bouwvolume voor 4 woningwetwonin gen werd aan de r.k. Woning bouwver- ders woont; in de stilte van het plein voelt hij de rijkdom en deftigheid van het huis. Hij kijkt met een gevoel van vrees naar de gevel en de grote ramen van het voorname patriciërshuis en daarna naar de machtige bel n°ast de twee b~e^e deuren e°u bronzen lee^wekop. die hem grijnzend aanstaart, als be schermt hij dat rijke bezit. Zijn hand weifelt om de bel over te halen en de briesende kop te omvatten. In dit machtige, deftige huis woonde dus luitenant Volders - zoiets had hij toch niet verwacht Maar Kare1 de Hoog weet niet, d"t achter de voorname fa- c^e van }-,ek gebeeldhouwde pand de weduwe woont van een gefailleerde ban kier, die zelfmoord pleegde. Dit vertelde meneer Volders, wiens vader de ban kiersfamilie goed h°d gekend, hem la ter. De bankievsweduwe hield zich nu in het leven door bet verhuren van de vele, chinue gemeube1de kamers, waar rij vroeger haar parties gaf. 7 (Wordt vervolgdt).

De Schakel | 1963 | | pagina 2