Ontspanningsavonden voor de vissers te Breskens nenauto, bestuurd door C. W. uit Bres kens. De gladde rijbaan was mede oor zaak van deze aanrijding, die meer een slippartij was. Beide vcertuigen werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Donderdag 31 Jan. 1963 Zondagen 3 en 10 Febr. 1963 HET DAGBOEK VAN ANNE FRANK RegieEdward Deleu Beide haringwimpels voor de Ja. Gébr. v. d. Berg. Vrijdag en Zaterdag j.l. werd in zaal „Casino" de jaarlijkse ontspannings avond voor de vissers gegeven. Jammer voor het organiserend co mité - dat weer geen moeite gespaard had om er iets groots van te maken - was, dat door de barre weersomstandij heden de publieke belangstelling min der was dan voorgaande jaren. De voorzitter van het comité, dhr. Abr, van Haneghem, opende Vrijdagavond met de volgende woorden: Dames en heren. Namens het organi serend comité voor deze ontspannings avond voor de vissers, willen wij U al len in de eerste plaats hartelijk welkom heten op deze feestavond. Het is ons een eer hier vanavond met name te mogen begroeten de Edelachtb. heer Eekhout, burgemeester van Breskens, alsmede de wethouder, de heer Zegers, de gemeen te-secretaris, de heer Woittiez en de aanwezige leden van de raad. Geacht gemeentebestuur, in uw steeds weer terugkerende aanwezigheid, zien wij dan ook uw niet aflatende wil om de visserij in Breskens te blijven steu nen en uw blijvende aandacht te wij den aan deze voor Breskens zo belang rijke economische bedrijfstak. Het is nu reeds het 18e jaar dat de haringvisserij in Breskens uitgeoefend wordt. Wij herinneren ons ook nu nog dat in het 10e jaar van deze visserij op initiatief van de heer Burgemeester werd besloten om tot een waardering voor de haringvissers te komen Een waardering tot uitdrukking gebracht in samenwerking met het Breskense be drijfsleven, door het beschikbaar stellen van een wimpel met oorkonde voor die gene d:e elk jaar de eerste haring zou den aanvoeren en tevens een wimpel met oorkonde voor diegene die de mees te haring zou aanvoeren in een seizoen. Het is dus nu vanavond reeds de 8e achtereenvolgende maal dat deze wim pels zullen worden uitgereikt en het or ganiserend comité wil dan ook niet na laten zijn dank te betuigen aan het gemeentebestuur en het Breskense be drijfsleven voor de steeds weer terug kerende steun en medewerking om deze wimpeluitreiking een passende omlijs ting te geven. Het is ons dan ook een bijzonder genoegen om cnze eregasten hier vanavond te kunnen begroeten en welkom te heten, t.w. de heren K. en A. v. d. Berg van de UK 60 en UK 61. Geachte vertegenwoordigers van de fa. en f am'lie van de Berg. Het is met gengenoegen dat wij hier het woord tot u mogen richten. Niet alleen het feit dat uw familienaam, van de Berg, voor elke ingezetene van Breskens een be grip is geworden wat betreft de haring- v'sserij, ook uw prestaties cp dit gebied laten aan duidelijkheid niets te wenden over. Dit sp-eekt voor zichzelf daar sinds de wimpeluitreiking is ingesteld, het reeds voor de 6e maal is dat u deze vlag in top kunt hijsen. Dit getuigt van goede en harde arbeid en n:et te ver geten een gedegen vakmanschap. Het comité wil u dan ook van harte geluk wensen met deze d:or u behaalde re sultaten en daarbij de wens uitspreken, dat u nog meerdere malen tij deze wimpeluitreiking zult mogen vertegen woordigd zijn. Dat naast het officiële gedeelte van deze avond ook aan de ontspanning aandacht is besteed, spreekt natuurlijk vanzelf. Om dit te bereiken is het on gelukt de medewerking te verkrijgen van de bekende j urnalist, de heer Stu- vel, die Irer vanavond een film met toe lichting zal verzorgen over de veel be- broer tot in zijn nek kleurde. Op haar beurt dacht ze„Soms is hij net als zijn mreder zo bekrompen en nederig". Alsof ze rijn gedachten raadde, zei ze hef tie en schamper: „Ik weet. Karei, dat jij me gelooft, als ik zee, dat ik deze zijden jurk eerlijk verdiend heb. Wat je broers denken (ze zei: je broers) en d'e roddel wij ven in de straat, laat me volkomen koud. Nee, ik zal mijn lichaam niet verkopen aan de eerste de beste. Met mijn lichaam en mijn gezicht verkrop ik dure japonnen en hoeden aan rijke dames. Maar ik wacht mijn beurt af het zal heus geen tien jaar meer duren. Dan ben ik geen verkoopster meer, dan bezoek ik de sj'eke modezaken als klant. En op een man kan ik ook wachten. Maar die zal me dan een leven moeten kunnen geven zonder zorgen". Neen, deze raffineuze hulpmiddelen om te slagen in het leven stonden de broer niet ten dienste. Al wat Dora's in ween koele hartstocht onberekende natuur haar schonk haar onwrik baar zelfvertrouwen, haar geloof en ook haar onaantastbaarheid, miste hij te •nemale al5 jongeman. sproken Delta-werken. Het ls voor de eerste maal dat deze film in Z.-Vlaan- deren zal worden vertoond. Verder zal aan deze avond nog medewerking ver lenen het ensemble van Tony Krijger met als gast-zanger José Lucardo en niet te vergeten de internationaal be kende goochelexpert Ton Cup. Dames en heren. Met deze willen wij dan de avond voor geopend houden en mogen wij dan nu beleefd verzoeken aan de Edelachtb. heer burgemeester op het podium te willen komen, alsmede de mijnmeester, de heer Jacobs en de heven K. en A. v. d. Berg voor het uit uitreiken en in ontvangst nemen van de toegekende wimpels. Burgemeester J. A. Eekhout sprak hierop als volgt: Meneer de voorzitter, dames en heren, Vanzelfsprekend en zeer gaarne zal ik straks overgaan tot het uitreiken van de haringwimpels. Dit officieel overge ven van de ondersche'dingstekenen is voor mij meer dan een ceremonie. Het betekent en het houdt in het uitspreken van de dank van het gemeentebestuur jegens de schippers en de overige be manningsleden van de Noordzee-kotter- vloot om Breskens gedurende de win termaanden als hun thuishaven en als hun tehuis te beschouwen. Het haringseizoen 1962| 1963 is deze winter wel zeer laat begonnen, wat zijn oorzaak vond in de tongvisserij, welke lang lonend bleef. De eerste haring werd hier op de laatste dag van oct. aange bracht. Alhoewel in vergelijking met het voriere jaar de totaal aangevoerde hoeveelheden minder waren (ca. 400 ton), betekent het totale kwantum van 4.941.800 kg. dat er straf werd gev'st. De onbrengst was hoog, n.l. f 2.830.515,- wat neerkomt op een gemiddelde ver koopprijs van ongev. 60 ct., cijfers, die zowel in totaal als per kg. nog nimmer bereikt werden. En om dat bedrag van een kleine 3 miljoen gulden speelt zich dan een ge deelte van de Breskense economie af. Men denke maar aan de groothandel in vis, d'e de vangsten afneemt, ze ver- e"kt, sorteert en transporteert, aan de middenstand, die voor de ravitaillering der schepen zorgt, aan de horeca-be- d,rij ven, de nettenmakerijen, aan de los- ploegen en aan de zovelen, die direct of indirect bij deze haringvisserij betrok ken zijn. Niet het minst denk ik ook aan de Gemeente Breskens zelf, die door de opbrengsten van de mijnrechten (de 3 pCt. slaat lekker door!) het vismijn- bedriif goed kan loten functionneren. Wij mogen dan ook èn als Gemeente bestuur van Breskens èn als bevolking met tevredenheid op het afgelopen sei zoen terugzien. Zoals ik reeds bij vorige gelegenhe den aanstipte, heeft de haringvisserij, los gezien van de directe finantiële re sultaten, een gunst'ge uitwerking gehad op onze eigen visserij. Het gemeente bestuur, om eens heel dicht bij huis te blijven, werd als het ware nog meer dan wat overigens al het geval was, met deze tak van nijverheid zeer nauw be trokken. Nieuwe perspectieven openden zich. In harmonieuze samenwerking met de 2 d;rect belanghebbende groepen, te weten de vhsers. samengebundeld in de p^atselijke visserij vereniging ONS Be lang en de Groothandel werd naar we ren gezocht om onze visserij de moge lijkheden te wijzen voor haar uitbrei ding. Aan het Economisch Technoloeiseh Inst'tuut voor Zeeland werd gevraagd een studie van onze visserij te maken, heteeen het Instituut samen met de groothandel en de plaatselijke visserij- vereniging tot stand bracht. Dit rap port was voor het B. en W.-college als Zwaarder dan bij zijn zuster, d e kracht putte uit haar haat en verbitte ring tegen eigen bloed, drukte op hem de verachting en spot van de oudere broers en het geestelijk-arme tekort aan begrip van de moeder als een loden last. Alleenstaan betekende voor hem: eenzaam zijn en zwak en verlaten. 0 De wereldoorlog 1914 was uitgebro ken, Nederland was in zover bevoor recht, dat het kon volstaan met de af kondiging der mobilTsatie. Karei de Hoog werd ingedeeld bij het veldleger. Waar hij aanvankelijk de hoop had ge koesterd in de militaire dienst iets te kunnen bereiken, bleek hem al spoed'g de hoop ij del. In die jaren was een lever niets anders dan een conglomeraat van niet-denkende soldaten voor het over grote deel arbeiders. Daarboven stond de klasse der officieren culminerend heette dit massabegrip: officieren en minderen. Vakopleiding, of zelfs het onderh uren van vakkennis, was voor de soldaten een onbekend iets. Buiten de vermoeiende marsen en de verplaat singen van troepen langs de Duitse het ware het handvest. De verscheide ne conclusies, waartoe het - rapport kwam, culmineerden in dat ene, hoogst belangrijke adv'es om over te gaan tot vernieuwing van de vloot. Of, met an dere woorden gelegd, alleen dan zou onze eigen visserij levenskracht behou den en haar zeilen kunnen blijven hij sen, indien nieuw-gebouwde schepen aan de vloot zouden worden toegevoegd. Dank zij de medewerking van de toe zichthoudende organen kon de gemeen teraad tot een financ'eringsregellng overgaan. Velen hebben hiervan, ge lukkig mag ik zeggen, reeds gebruik ge maakt. Dat veie anderen nog volgen en dan voor schepen, die hopenlijk nog een slagje groter zullen zijn! De prak tijk heeft dat wel al geleerd! Onze nieuw-gebouwde schepen geven aan onze visserij een hechtere grond slag met als resultaat voor de schippers- eigenaars, dat hun besommingen en nun vangsten beduidend groter, hun exploi tatieuitgaven navenant kleiner gewor den zijn. Frappant is het te vermelden, dat in het afgelopen jaar, het jaar waarin de nieuwbouw een reker rust punt gekregen heeft, het kwantum aan gevoerde garnalen ongev. 230 ton hoger lag don in het daaraan voorafgaande jaar 1961. Deze gemeentelijke financieringsre- gel:ng, spoedig nagevolgd in de andere Zeeuwse visse~ij-gemeenten, werkte als het ware als een rollende sneeuwbal. Andere bedrijven, ik denk hier in de eerste plaats aan onze machine-repa- i'atie-inrichtinrren, za°en de mogelijk heid voor ontplooiing. Verheugend 's het hier te kunnen vermelden dat de fa. Gebr. v. d. Sande zich thans ook toe legt (en met wat een succes!) op het bouwen van de visserschepen. Met trots aanschouw ik dan ook nog steeds de schepen, die door haar werkkracht en vakkundig personeel aan onze vloo' konden worden toegevoegd. En de vis:ers zelf? Mijn bewondering voor wat zij in zo'n korte tijd van hun vloot hebben gemaakt. De van modern apparatuur voorz'ene schepen, de niet verflauwende geestkracht van de be manningen en de grote ijver, die het bestuur van de visserij vereniging bij voortduring aan de dag legt om haar tak van bedrijf economisch stekker te maken, het zijn alteeaar factoren, die het geheel tot een gezond bedrijf heb ben gemaakt. De andere belangrijke en eveneens onmisbare schakel in de vis serij is on^e groothandel, het lichaam, dat aan onze producten de internationa le bekendheid geeft. Dank zij de niet- aflatende voortvarendheid van de groot handelaren, hun zoeken - en veroveren - van nieuwe afzetgebieden, hebben wij op de Nederlandse visafslagen een grote naam gekregen en in het buitenland met name te Parijs, ziin wij kind-aan- hir's. Fen wel zeer belangrijke vraag, die zich bij allen voordoet, is of Bres kens op het terrein van de visserij aan het eind van haar kunnen is. Deze vraag beantwoord ik kort en bondig met neen. Reeds nu ziet men en veel meer dan vroe°er - een concentratie van de aan- voerhavens. Voor Zeeland zal deze vraag aan de orde moeten komen. De vraag drngt zich bij het gemeentebestuur op, welke maatregelen getroffen moeLen worden om in het kader van de uitvoe ring van het Deltaplan tot een zo lo gisch en efficiënt mogelijke ontwikke ling van de visserij in Zeeland te ko men. En dan direct daarop de 2e vraag, welke taak kan onze gemeente als oln- vende haven aan open water daarb'i vervullen. Voorts welke mogelijkheden de EEG aan de Zeeuwse visserij bieden kan en speciaal, welke mogelijkheden er dan zijn ten opzichte van de Brps- kense visserij. Men vergete toch niet dat er is een as Breskens-Parijs. Over deze wel zeer belangrijke punten zal het Gemeentebestuur zich laten voorlichte- door het Econ. Techn. Instituut van Zeeland. Doch, meneer de Voorzitter, laat ik terugkomen tot dat, waar U mij voor uitgenodigd hebt. En wel tot het uitrei ken van de haringwimpels. Bij besluit van B. en W. van 17 febr. 1956 werd overgegaan tot het toeken nen van wimpels aan haringvissers en wel: een blauwe wimpel aan het span vissersvaartuigen, dat in een bepaald har'ngseizoen van alle schepen, die ge durende het gehele seizoen of het groot- grenren brachten de soldaten hun mi litaire jaren in ledigheid en geestelijke ontaarding door. De kaze~nesfe°r en het militaire, doelloze leven hadden in de vier lanae javen der mobilisatie Karei de Hoog met volkomen apathie bedreigd. Minder dan ooit tevoren had hij hoop en ver trouwen in zijn toekomst. Totdat hij het was de laatste maand van de mob'lisatie een vreemde ontmoeting had. Tijdens een lange, vermoeiende mars op de heide, was hij toegevoegd aan een patrouille, welke ender bevel stond van een ïe- serve-luitenant. De andere soldaten hadden vooruitgeschoven posten be trokken Karei de Hoog. die als lagere verbindincsman aan de luitenant was toegevoegd, bevond zich tijdelijk aPe^n met de off'cier. Ze liepen samen 00 de eindeloze vlakte. Opeens zei de officier: „Wacht eens, soldaat, hoe heet je ook weer?" Zoals de krijgstucht dat eiste, was de soldaat in de houding gesoronven, had gesa lueerd en zich officieel voorgesteld. (Wordt vervolgd). ste gedeelte daarvan vanuit Breskens uitsluitend of overwegend de haring vangst uitoefenen, te Breskens de eerste haring heeft aangevoerd. Een groen- rode wimpel (dat rijn de kleuren van Breskens) aan het vaartuig, dat in het afgelopen jaar de meeste haring te Breskens heeft aangevoerd. De blauwe w'mpel en ook de groen- rode wimpel vallen thans en bij suc cessie ten deel aan de UK 60 en 61, schippers de heren L. en J. van den Berg. De UK 60 en 61 hebben in het jaar 1962 in totaal te Breskens aange voerd 248098 kg. Ik vind het jammer, dat wegens de weersomstandigheden niet de gehele bemanning hier aanwe zig kan zijn. Des te meer verheugt het me, dat enkele fanrlieleden en opva renden van de Van den Berg voor deze gelegenheid toch naar Breskens geko men zijn om de wimpels in ontvangst te nemen. Ik wens U en de overige be manningsleden van harte geluk met dit mooie succes. Hierop overhandigde de burgemeester tesamen met de mijnmeester de wim pels aan de heren K. en A. v. d. Berg, terwijl zij ook het herinneringsspcldje opgespeld kregen. Het verdere gedeelte van de avond bestond vit een dia- en filmvertoning met toelichting van de heer Stuvel over de Delta-werken waarbij men op zeer duidelijke en onderhoudende wijze te zien en horen krecg, de gemaakte plannen, alsmede de uitvoering hier van. De heer Stuvel ee^de wijlen Dr. van Veen als de grondlegger van de Delta-werken. Deze had n.l. net voor de watersnood een ontwerp klaar voor de uitvoering van het drie-eilanden plan. De avond werd verder opgeluisterd door een goochelshow van de heer Ton Cup en prettige muziek door het en semble van Tony Krijger met als gast- zanger Jo Lucardo. Een en ander viel reer in de smaak van de aanwezigen. Des Zaterdags was er een cabaret- programma waaraan medewerkten: Han Bakker, Clair Amman, Paul Mi- rando, Alice Williams, Ton Cup en Fred Hoogduin. Het gebodene was van prima gehalte. In de pauze werd een goedge slaagde verloting gehouden ten bate van de K.Z.H.R.M. Al met al kan het comité op twee zeer geslaagde avonden terugzien. Burgerlijke Stand GEMEENTE SCIIOONDIJKE over de maand december. GEBOREN: 10, Willem Jannis, zn. van Jan Wilschut en van Adriana Magda- lena Leenh:uts; 28, Maria Pieternella, d. van Jannis Willem Moelaart en van Tanny Josina van Gijs. HUWELIJKEN: 13, Jan van Zomeren, oud 28 jaar, wonende te Breda en Magdalena Erna de Lijser, oud 21 jaar, wonende te Schoondijke. OVERLEDEN: 5, Maatje Maria Catse- man, oud 68 jaar, echtgenote van Izaak Francois Bron; 15, Willem Jacoous Bliek, oud 85 jaar (overleden te Oost- burg) INGEKOMEN: Leendert Adriaan Jong man van Breskens naar Pr. Irenestraat 1117, Cornelia Marie Jongman van Breskens naar Pr. Irenestraat 11; 17, Harm Steenbergen van Rotterdam naar Dorpsstraat 28; 20, Hubregt, Francois Verplanke en gezin van Breskens naar Pr. Irenestraat 21; 21, Jacobus P. Die- leman en echtgenote, van Zuidzande naar W9. VERTROKKEN: 5, Emiel A. Overmeire en gezin van W 38c naar Oostburg; 21, Cornelis I. Jansen van Tragel Oost 15 naar Breskens; 28, V ctor de Ruijsrcher en gezin van de Biltstraat 9 naar Bres kens; 28, Philippus A. Bril en echtge note van O 17 naar Groede. O, kijk, wat is de wereld mooi - Zover het oog reikt hagelwit en ijzel, die om takken zit, Spreidt winterpracht in zilvertooi. De treurwilg en de berkelaar. Ze buigen diep hun hoofden, Alsof ze stil beloofden, Wat schoons te toov'ren met elkaar. Maar zon dringt dra de nevel weg - Er sprankelt licht door het heelal, Schept schitteringen van kristal, In wijden boog op struik en heg. Doch langzaam donkerd' twijg en tak - Betoov'ring onvermijd'lijk brak De zonnewarmt' vernield' de schat - Het water druipt reeds staag omlaag, De z'lveren heg wordt weer een haag en modderig het wandelpad. Verdrietig Ik de ogen sluit en droom, Wijl ik het schoons omvat met bei m'n Ihanden N'euw zonneblinke"en de landen, Er toeft geen bloem meer op de ruit. Geen enk'le plas is meer bevroren. Kijk toch: De Lente wordt geboren! Ontwakend roep ik zonder schroom. Nu om ontluikend' blaad'ren tooi: O jé, wat ls de wereld mooi! 18 januari '63 Vaném.

De Schakel | 1963 | | pagina 2