UIT DE KENT COLLECTIE Aanzien doet gedenken De KLM in 1962. Land- en Tuinbouw De hel van Noord-Afrika Zorg dai je er bij komi „DE SCHAKEL", Dorpsstr., Breskens UTRECHTSE VOORJAARSBEURS 1963 MET STERK INDUSTRIEEL ACCENT. Op de voorjaarsbeurs 1963, welke van 11 tot en met 19 maart, (zondag ge sloten) te Utrecht zal worden gehou den, zal wederom het zwaartepunt liggen op vier grote industriële sectoren en wel: Scheepsbouw, scheep vaart en toeleveringsmaterialen, hy- drauliek, pneumatiek en toelevering, zware electrotechniek en algemene machinebouw, machines en gereed schappen voor de metaalbewerking. De atdeling scheepsbouw, scheepvaart en toeleveringsbedrijven, waarvan de Utrechtse beurs een der toonaangeven de beurzen van West-Europa is, zal op nieuw zijn uitgebreid en volgens de verwachtingen op binnen- en buiten terreinen een 10.000 m2 omvatten. Meer dan zestig firma's uit binnen- en buitenland (waaronder een Noorse collectieve inzending), zullen de nieuw ste machines en apparaten tonen op het gebied van voortstuwing en navigatie. Annex aan deze afdeling manifesteert wederom, maar sinds 1961 opnieuw uit gebreid, de „Gieterijstraat", een zes tiental Nederlandse gieterijen, die aldus samengegroepeerd een vrijwel complete indruk kunnen verschaffen van het Nederlanse .potentieel op dit gebied. De inzendingen op het gebied van hydrauliek en pneumatiek, die bij vo rige beurzen verspreid in andere hallen waren ondergebracht, zijn thans sa mengevoegd tot één uitgebreide, die mede door belangrijke buitenlandse in zendingen, waaronder een colectieve Britse - zeer representatief mag worden genoemd voor hetgeen Europa cp dit gebied op het ogenblik te bieden heeft. De afdelingen zware electrotechniek en de algemene machinebouw, die dit maal een 8000 m2 zullen omvatten en in de grootste hal (Bemhardhal) van deze industriële expositie zijn onderge bracht, zullen meer dan 200 firma's uit binnen- en buitenland de nieuwste machinerieën en apparaten tonen voor industrieel gebruik. In deze hal is ook ondergebracht een massale collectieve inzending van N. Amerika van ruim 2000 m2. De Utrecht se Jaarbeurs prijst zich gelukkig in het Noordamerikaanse streven naar een exportexpansie op de Europese markt, als eerste beurs te zijn uitverkoren voor deze kolossale show van machines en apparaten. In de Margriethal, tot slot, staan de machines en gereedschappen voor de metaalbewerking gegroepeerd, met op nieuw vele internationale inzendingen van formaat. Behalve de reeds genoemde Ameri kaanse, Britse en Noorse collectieve deelnemingen, hebben nog vele andere landen hun deelname aan deze Voor jaarsbeurs toegezegd, o.m. Zweden, Hon garije, Tsjeehoslowakije, Finland, Italië en België. Alle technische sectoren, die zoals gebruikelijk op de terreinen van de Croeselaan staan samen gegroepeerd, zullen ruim 40.000 m2 omvatten. Ongeveer 25.000 m2 zal voorts nog In beslag worden genomen door de ge bruikelijke programma's van gebruiks goederen. Daarvan staan de sectoren electrische huishoudelijke goederen, ver lichtingsartikelen, niet-electrische kook- en verwarmingsartikelen in de Juliana- hal op de Croeselaan, terwijl in de Vre- denburggebouwen, zoals gebruikelijk, o.m. de afdelingen tassen, koffers en lederwaren, baby- en kleuterartikelen, horl.ges, uurwerken en byouterieen, luxe huishoudelijke gebruiksgoederen, glas, aardewerk en porcelein, kunstnij verheid en speelgoederen zijn onderge bracht. Van deze afdelingen zijn de laatste tijd, voornamelijk door deelne ming van de belangrijkste Nederlandse industrieën, de huishoudelijke gebruiks goederen, glas, aardewerk, porcelein, be stekartikelen, kunstnijverheid en de leerartikelen tot toonaangevende en complete manifestaties uitgegroeid. Met deze belangwekkende Voorjaars beurs belooft Utrecht in de rij van algemene internationale beurzen in '63 het eerste evenement te zijn van groot formaat. Ook 1962 is - evenals 1961 - voor de KLM een moeilijk jaar geweest. Was in 1961 tengevolge van de overgang van de oude naar de nieuwe vliegtechniek een te grote ruimte ontstaan tussen vraag en aanbod, in 1962 is, ondanks een stijging van het aantal vervoerde passagiers met 5 pCt., deze ruimte nau welijks kleiner gewerden. Hierbij kwam dat ditmaal vooral het vracht- en post vervoer bij de verwachte groei achter bleef en slechts met resp. 4 en 3 pCt. steeg. De tonkilometer-productie was in 1962 naar schatting 9 pCt. hoger dan het jaar daarvoor en bedreig 832.000.000 tonkms tegenover 762.700.000 in. 1961. De totale tonkilometer-verkoop be droeg 406.000.000, d.i. 2 pCt. meer dan in 1961 met 398.600.000. De beladings graad nam dan ook slechts tce met 0.2 pCt. tot 55.8 pCt. Het aantal verkochte tonkilometers passage steeg in 1962 met 2 pCt. tot 262.300.000. De hoeveelheid vracht in tonkms. gemeten was eveneens 2 pCt. hoger (128.900.000), terwijl het pestver- voer met 1 pCt. terugliep tot 14.800.000 tonkms. Het aantal chartervluchten bedroeg in 1962 ongeveer 1440 tegen 1370 in '61. Hieronder waren 1228 passagiers- en 212 vrachtvluchten. Gemiddeld werden per dag bijna vier chartervluchten uit gevoerd. Het aantal in 1962 vervoerde passa giers was 1.465.000, d.i. 5 pCt. meer dan in het voorafgaande jaar toen er 1.398.000 passagiers werden vervoerd. De hoeveelhe'd vracht en post bedroeg resp. 46.700.000 (pl. 4 pCt.) en 4.090.000 kg. (pl. 3 pCt.). Voor de vluchtuitvoering op haar 233.000 km lange luchtnet, dat 104 ste den in 68 landen bestrijkt, beschikt de KLM over een luchtvloot van 70 vlieg tuigen. Hieronder bevinden zich der tien DC-8 straalvliegtuigen, elf Lock heed Electra ü's en negen Vickers Vis count schroef turbine vliegtuigen en voorts een aantal vliegtuigen met zui- germotoren zoals de DC-7C, de DC-6 en de Convair-340. In de loop van het jaar werden 12 vliegtuigen verkocht, t.w. een De Havil- land Dominie, twee Super Constella tions L-1049H, twee Super Constella tions L-1049H (vrachtvliegtuigen),twee Constellati'.ns L-749A, twee Douglas DC-7C, twee Douglas DC-3 en een Dou glas DC-6. Een Douglas DC-6B, zeven Constellations L-749A en vijftien Super Constellations L-1049E|G staan buiten dienst. In het luchtnet werden in 1962 slechts enige geringe wijzigingen aangebracht. Een nieuwe lijn Amsterdam-Dubrovnik in Joegoslavië werd geopend, terwijl ook een vrachtdienst tussen Amsterdam en Manchester tot stand kwam. Voorts werden de DC-8 straalvliegtuigen inge zet op de lijnen naar Zuid-Amerika en Zuid-Afrika, zodat thans alle elf grote intercontinentale KLM-lijnen met de snelle DC-8 straalvliegtuigen worden bevlogen. Een bijzondere vermelding verdient de luchtbrug, welke de KLM van aug. tot medio nov. tussen Nieuw Guinea en Nederland heeft onderhouden t.b.v. de repatriëring van Nederlandse burgers en militairen. In deze drie en een halve maand heeft de KLM op lijndiensten en op 74 chartervluchten 13.400 Nederlan ders naar Nederland teruggebracht. In het begin van 1962 kwam een sa menwerking tot stand tussen de Philip pine Airltnes (PAL) en de KLM, waar bij een van de KLM gecharterde DC-3 vliegtuigen op de dienst Manilla-San Francisco werd ingezet. Eind november waren er bij de KLM 16.850 personen in dienst tegen 18.065 per 31 dec. 1961. Een nieuwe veelbelovende brouwgerst. In de Rassenlijst 1962 ls opgenomen het nieuwe brouwgerstras Cambrinus. Deze brouwgerst is in de eerste plaats geschikt voor het Zuid-Westen, waar dit ras in 1962 fantastische opbreng sten heeft gegeven (hoogste opbrengst 7,050 kg. per ha.). Doch niet alleen dit jaar, ook in alle jaren van beproeving gaf genoemd ras belangrijk hogere opbrengsten dan de bestaande brouwgerstrassen (5 pCt. en hoger), terwijl de brouwkwaliteit, zowel in de proefmouterij als op praktijk schaal, goed is. Kenmerken zijn: Zeer hoge opbrengsten, vooral in het zuid westelijk zeekleigebied. Zeer vlotte voorjaarsontwikkeling met goede grondbedekking. Weinig gevoelig voor slechte struktuur. Stro kort en veerkrachtig. Mag niet teveel stikstof hebben. Lange aar en grote, goed ge vulde korrel met zeer weinig tweede soort. Kortom een belangrijke aanwinst voor het brouwgerstsortiment. KUNSTMEST Over de beste tijd van kali strooien op grasland wordt de laatste tijd nogal wat geschreven. Vooral als het grondonder zoek vrij zware giften aanwijst, bijv. 160 kg. zuivere kali, is de boer vaak bang om deze gift geheel in het voor jaar te strooien is verband met kop- ziektegevaar. Nu is deze angst ongegrond. Want de op basis van grondonderzoek geadvi seerde giften zijn volstrekt niet gevaar lijk, daarentegen zijn ze noodzakelijk om een goede opbrengst te verkrijgen en een snelle begingroei in het voorjaar. Het is ook heel goed mogelijk deze giften thans voor de winter te geven, als de grond niet bevroren of te nat is. Naast de arbeidsbesparing in net voor jaar geeft dit het voordeel dat de kans op vorstschade geringer wordt. Tijdens een kale vorst verdwijnen n.l. de goede grassen, vooral op die percelen die slechte kalitoestanden hebben. Óp de lichte zandgronden is deze decem- berbemesting niet aan te raden, hier kan men beter tot februari wachten. Ook zonder grondonderzoek is be kend dat de percelen ver van huis (hooilanden) een vrij zware fosfaat- en kalibemesting nodig hebben. Slakke- meel en kainiet gemengd vormen een zeer goede bemesting juist in deze tijd van het jaar. KERKDIENSTEN Zondag 6 januari Ned. Herv. Kerk Breskcns, IO uur, Ds Spaans Voorb. H. Avondmaal Geref. Kerk, Breskrns. io en 3 uur, Ds. Coumou, Haarlem Evang. Luth. Gemeente 9,30 uur, Da. Stol, Wildervank Vrij Evang, Gemeente H Avondmaal Brcskcns, 10 uur, Ds. v. d. Molen Cadzand, 9 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10,30 uur, Ds. Praas Retranehement, 2,30 .ur, Ds. v d. Molen K.K. Parochie H. iiarbaia te Bieskens Zondag 6 januari Feest van Drie Koningen H. Mis om 8 uur. Hoogmis om io uur. Lof om 14,30 uur In de week H. Mis om 7,30 uur Woensdag, Avondmis om 19 uur. Zaterdag om 19 uur Lof. VERLOVINGSKAARTJES Firma SMOOR DE HULSTER „CASINO'-BIOSCOOP - BRESKENS Zaterdag 5 januari om 8 uur, John Mills en Anthony Quale in het spannende verhaal uit de tweede wereldoorlog Hun bestemming was Alexandrië, maar er hen en hun doel. een woestijn tussen Toegang 14 jaar. Zondag 6 januari om 4 en 8 uur, de populaire komiek Norman Wisdom in zijn dolle klucht Norman als de gekste, domste matroos, die ooit bij de marine heeft gediend. Toegang alle leeftijden. is een spreekwoord dat nooit verouderd. Breng dus Uw zaak geregeld door een advertentie onder de aandacht van het publiek. Wij lichten U gaarne in over onze speciale tarieven. "c vptp

De Schakel | 1963 | | pagina 3