Koninklijke Opera ie Gent Kon. Nederlandse ScMvrg Ie Gent. Strenge vorst en sneeuw belemmeren het verkeer. genomen, behelsde het volgende stel sel. a. alleenstaanden, contributie f 7,50 p.j., b. groep 1, contributie f 10,p.j., c. groep 2, contributie f 12,50 p.j. Het voorstel werd aanvankelijk sterk bestreden, daar men de contributie van f 7,50 voor alleenstaanden te hoog vond. Nadat het Bestuur de toezegging had gedaan het Volgend jaar deze zaak na der te zullen bezien en tevens had ver klaard dat ze elk ander voorstel on aanvaardbaar achtte, werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Groede Kerstfeest bejaarden. Het jaarlijkse kerstfeest dat de ge meente Groede aan de leden van de plaatselijke afdeling van de algemene bond van bejaarden aanbiedt, was ook ditmaal weer tot in de puntjes verzorgd. Burgemeester en wethouders met hun dames woonden de bijeenkomst van de ca. 70 bejaarden bij. Er werden kerst liederen op de band ten gehore ge bracht, die door allen werden meege zongen. De heer Luteijn-d'Hond ver toonde een aantal mooie dia's, waar onder uit de gemeente zelf. Mevrouw Everaars en enkele andere dames bereidden de bejaarden een uit stekend verzorgde koffietafel. Burgemeester Everaars hield een kerst toespraak, terwijl aan het slot de voor zitter van de bejaardensociëteit een dankwoord sprak. Ook de zieken kregen een tractatie. K erker aadverkiezing. Bij de dezer dagen gehouden ver kiezingen voor leden van de kerkeraad der Evang. Lutherse Gemeente al hier, zijn herkomen de heren J. Hooftman te Breskens en Joz. de Mees ter te Groede. De bevestiging vindt plaats zondag 13 januari. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE SCHOONDIJKE Over de maand november. GEBOORTEN: geen. HUWELIJKEN: 8, Augustinus Bernar- dus van den Bossche, oud 25 jaar, wo nende te Schoondijke en Katharina Agnes Beerens, oud 23 jaar, wonende te Groede; 15, Dingenus Hogerheide, oud 46 jaar, wonende te Schoondijke en Elizabeth Dekker^ oud 39 jaar, wonende te Hoek; 29, Abraham Anthonij Steur- rijs, oud 25 jaar, wonende te Schoon dijke en Maria Emma Hamelij nek, oud 21 jaar wenende te Schoondijke. OVERLIJDEN: 22, Maria Risseeuw, oud 86 jaar, weduwe van Johannes Michiel Risseeuw, wonende te Schoondijke (overleden te Oostburg)24, Maria Jansen-Verplanke, oud 86 jaar, weduwe van Jacob Bouwens, wonende te Schoondijke; 26, Adriana Johanna Leenhouts, oud 77 jaar, wonende te Schoondijke (overleden te Oostburg); 28, Sara Dieleman, oud 74 jaar. weduwe van Willem Dekker, wonende te Schoondijke. INGEKOMEN: 5, Oornelis P. Oppe en echtgenote van Borssele naar Dorps plein 13; 8, Katharina A. Beerens van Groede naar W 43a; 15, Elizabeth Dek ker e.v. D. Hogerheide, van Hoek naar Tragel West 10; 30, Hubrecht Jan de Bliek en gezin van Numansdorp naar Losserstraat 5. VERTROKKEN: 6, Theodorus W. de Groot en gezin van O 43 naar ÏJzen- dijke; 6, Edumondus de Wever van 043 naar IJzendijke 14, Aline P. Zeegers e.v. A. Nieuwenhuize van Dorpsplein 1 naar Middelburg. Vismijn - Breskens Week van 16 t.e.m. 22 dec. 1962. 251 kg. bot 267 kg. schar 573 kg. school donkere zolder, werd hij gegrepen door een niet te ontwijken angst. Ook namen dan de vele vreemdsoortige en grillige voorwerpen cp de zolder angstwekken de gedaanten aan. De drooglatten wer den galden, een borstrok, waarvan de lane-e mouwen door de wind werden be wogen. kreeg leven. Al naar gelang zijn angst het beliefde, werden de kle dingstukken opgehangen misdadigers dan wel gluiperige indringers, die het juist op hem hadden gemunt. Het knarsend en piepend geluid van de haak van het zolderraam voltooide in de overigens macabere stilte van de duistere zolder het gruwelijk fantoom. Vaak was de aanleiding tot het bele ven van dergelijke spooktaferelen, die hij werkelijk zag met angstig gesperde oaen en niet in een dvoom, opzette lijke bangmakerij van enkele broers, die angst vcor het donker maar al te goed kenden. Ook wel was het een gruwelijk en sensationeel m "ordbericht, hardop voorgelezen uit het Rotterdams Nieuws blad. Zoiets kon gebeuren, als vader nachtdienst in de haven had was de ze thuis dan dorsten de sarrende broers hun kwalijk spel met de jongste niet bedrijven. De wederzijdse haat tussen de broers en de jongen werd erdoor ver groot. Erger en gruwelijker waren zijn angstdromen geweest, zich vormend tot ware nachtmerries, toen zijn vader was gestorven. Op uitdrukkelijk verzoek van de vader was zijn jongste bij zijn sterf bed in het ziekenhuis geweest om af- 62 kg. tong 16 kg. Lever 6 kg. geep 5 kg. kommeraal 4102 kg. kabeljauw 11749 kg. wijting 1 kg. tarbot 23 kg. torren 2 kg. zalm 1293 kg. sardijn 293348 kg. haring 4328 kg. export garnalen 70244 kg. sardijn-puf Week van 23 t.e.m. 29 dec. 1962 77 kg. bot 38 kg. schar 14 kg. wijting 1602 kg. export garnalen FILMNIEUWS Casino Bioscoop te Breskens presen teert U Zaterdag 5 Jan., om 8 uur, John. Mills en Anthony Quale in het span nende verhaal uit de 2e wereldoorlog: „De Hel van Noord-Afrika". Hun be stemming was Alexandrië, maar er lag een woestijn tussen hen en hun doel, duizend kilometers brandend heet zand, duizend kilometers menselijke ellende en ontbering. Zondag 6 Jan., aanvang 4 en 8 uur, de populaire komiek Norman Wisdom in zijn dolle klucht: „Zorg dat je er bij komt". Norman is de gekste, domste matroos, die ooit bij de marine heeft gediend Vrijdag 4 jan. om 19.30 uur: CAVALLERIA RUSTICANA P. Mascagni en PAILLASSE R. Leoncavallo Zondag 6 jan. om 14.30 uur: LA DAME BLANCHE Fr. Boiëldieu Zondag 6 jan. om 19.30 uur: HET LAND VAN DE GLIMLACH Fr. Lehar Zondag 6 en 13 jan. 1963 EEN DRIEWIELER VOOR TANTE MILDRED Klucht in een nieuwe dimensie door N. F. Simpson Regie: Lode Hendrickx De tijdens de Kerstdagen gevallen sneeuw, alsmede de strenge vorst geeft grote verkeersmoeilijkheden in ons land. Dit is ook in grote mate het geval in West Zeeuws-Vlaanderen. Op sommige buitenwegen is de sneeuw tot twee meter hoog opgewaaid, waar door de laatste dagen de busdiensten erg gestagneerd zijn. Zo reed de bus op Nieuwjaarsdag niet verder dan Groede, waardoor de vele passagiers, die in Breskens ston den te wachten op de bus richting Cad- zand, onverrichterzake naar huis moes ten terugkeren. Ook gistermorgen konden de bussen niet op tijd rijden vanwege de onder koelde regen, die de wegen uiterst glad maakte. CLANDESTIENE ZENDER INGEREKEND. In samenwerking met de Rijkspolitie te Ten Boer en Winschoten hebben op sporingsambtenaren van PTT vorige week de clandestiene zender „Lord Wanhoop", die ook uitzond onder de na- scheid te nemen. De halfgebroken ogen van de stervende, die een zonderlinge en aparte liefde koesterde jegens zijn jongste zoon, en diens moeizaam ge stamelde woorden hadden de knaap he vig in verwarring gebracht. Het angst wekkende schouwspel van de dood strijd van het robuuste lijf, waarin de jongen zijn vader niet kon herkennen, de haastig toegeschoten verpleegster en de arts, die hem geïrriteerd naar de gang hadden verschoven, de benauwen de lucht van de ether en carbol, had- hem hevig doen braken. Tijdens zijn ziekte na deze gruwelijke gebeurtenis lag hij in voortdurende ijl koortsen, waarvoor de armendokter een drankie en poeders voorschreef, hoewel de knaap aan een ernstige zenuwcrisis ten prooi was. Ofschoon hij in die da gen veilig naast zijn moeder in de bed stee mocht liggen, waar het bed nu voldoende plaats bood, heten zijn kwelgeesten niet na, hem zelfs daar te bezoeken. Zij grepen hem en sleurden hem mee in eindeloos diepe putten en dompelden hem in smerige, drabbige substanties. Vergeefs gillend om zijn vader, die met zijn gigantisch lichaam de valse aanvallers wel had aan ge kund, ontwaakte hij dan, overdekt met angstzweet, zijn gezicht nat van de tra nen. Hoewel hij zich vastklampte aan zijn moeder, dorst hü haar zijn angstvisioe nen niet toe te vertrouwen. Zijn moeder had nooit de vertrouwelijke plaats inge nomen van zijn vader, zijn grote, sterke men „Bruintje Beer", „Veronica", „Doornroosje" en „PAO-TR", opge spoord en in beslag genomen. Daarbij werd proces-verbaal opge maakt tegen de 21-jarige antennebou wer-radiomonteur R. R. te Winjemeer (gem. Ten Boer). TELEFOONVERKEER MET INDONESIË NOG NIET HERSTELD. In tegenstelling tot eerdere berich ten, waarin werd gesproken over her vatting van het Post-, Telegraaf- en Telefoonverkeer met Indonesië, deelt PTT mede, dat haar uit inmiddels ont vangen nadere mededelingen is geble ken, dat deze hervatting uitsluitend het Post- en Telegraafverkeer betreft, doch nog niet van toepassing is op de telefoonverbindingen. Waf zoudt u doen in deze kritieke verkeerssituaties U rijdt op 90 ieen snelweg en uw voor band klapt; op een tweebaansweg komt een tegenligger zigzaggend op uw weg helft en komt als een projectiel op u af; u rijdt een helling af en uw snel heid loopt op, u trapt uw rempedaal in de rem weigert. Dit zijn niet zo maar theoretische vragen. Iedere dag moeten zij ergens, door iemand worden beantwoord! Het juiste antwoord kan u het leven redden. Acht niet ongewone nood situaties en de manier om daarop te reageren, wiorden beschreven in het novembernummer van Het Beste uit Reader's Digest. In het geval van de klapband moet u weten, dat u bij elke snelheid een ge sprongen band de baas kunt worden als u niet in paniek raakt. Rem niet. Grijp het stuur stevig vast en stuur recht uit. Geef met tussenpozen een beetje gas; dit helpt u de beheersing over het stuur te herkrijgen. Rem pas zachtjes als uw vaart zover is verminderd, dat u veilig an de kant van de weg kunt komen. Wat de tegenligger betreft: toeter flink, voor het geval debestuurder in slaap is gevallen. Rem uit alle macht en zwenk naar rechts de weg af. Zet uw contact af. Bij het weigeren van de rem aldus een der adviezen in Het Beste, moet u uit alle macht de handrem aantrekken en naar een lagere ver snelling overschakelen. Deze handelin gen lijken eenvoudig, maar zij moeten keer op keer in de verbeeldmg worden uitgevoerd, opdat ze automatisch zullen worden verricht als het er op aan komt. „Indien u dit doet", verklaart een vooraanstaande veilig-verkeersexpert, „zult u paraat zijn voor die kritieke situaties". UITZENDING VAN JONGE BOEREN EN TUINDERS NAAR CANADA. In april 1963 zal een zesde groep jonge boeren en tuinders naar Canada vertrekken. In het bezit van een visum en een werkvergunning zullen zij voor een periode van negen tot achttien maanden op Canadese bedrijven gaan werken. Hiermede volgen zij het voor beeld van de 350 jongens, d'e vanaf 1958 reeds aan de uitzendingen hebben deel genomen. Tijdens hun verblijf in Canada zijn de jongens te gast in Canadese gezinnen. Zij krijgen de gelegenheid land en volk van Canada te leren kennen en een mooie en rijke ervaring in hun jonge jaren op te doen. Op last van de Cana dese autoriteiten zullen de deelnemers aan de uitzendingen na hun verblijf in Canada naar hun vaderland moeten terugkeren om daar hun ervaringen uit te dragen. De voorbereiding van deze Canada uitzending in Nederland ligt voorname lijk in handen van de dire Centrale Landbouw Jongerenorganisaties. Deze Jongerenorganisaties beleggen in het kader van deze voorbereiding op maan- en machtige vriend. Nooit ook niet op latere leeftijd, wilde het beeld van de man, zoals de zoon die bij zijn leven had gekend, uit diens geest wijken. Piet de Hoog: havenartiest zoals hij zich altijd voorstelde, als hem naar zijn beroep werd gevraagd. Groot massief en sterk, met krullend, donker haar, waarop schuin de pet was geplant. Enonder de klep van die pet de uitda gende, forse neus en de omhoogge- draaide knevels. En dan zijn ogen! die zwart waren als karbonkels en vurig konden fonkelen, alsof ze vonken scho ten. Maar die toch nimmer, zoals bij de broers, de jongste zoon schrik of vrees hadden ingeboezemd. Want het leek wel> of de jongen achter die fel vlammende pupillen van zijn vader de innerlijke, grote tederheid van de grote man had ontdekt. Juist die ogen, mèt de zware stentor stem, hadden, naast de dwingende macht voor de anderen, tevens vaders grote liefde voor hem. de jongste zoon geopenbaard. Altijd wist vader verdriet of pijn bij de jongste te verhelpen. Een bloedneus, buil of blauw oog na een val of gevecht, was de vader de toevlucht. Moeder, blond en zachtaardg en tegen over haar man ook zwak, werd zelden om hulp gevraagd. Het blauwe oog of de bloedneus werd, als vader bij de hand was, altijd door deze behandeld. Eerst een vloek: „wat is er met jouw gebeurd? An 't bakkeleie geweest?" Daarna kwam dan een bevel aan de eerste de beste, die onder zijn bereik dag 7 januari 1963 te beginnen om 10.30 uur in het Groothandelsgeljouw te Rotterdam (café-restaurant Engels) een grote voorlichtingsdag over Canada en de Canada-uitzending. In het pro gramma van deze dag is opgenomen een bezoek aan het stoomschip „Rijn dam" om belangstellenden voor de uit zending reeds nu met het schip te la ten kennismaken, waarmee de deel nemers aan de uitzending 1963 de over tocht zullen maken. Belangstellenden voor de Canada uitzending kunnen de voorlichtings dag in Rotterdam geheel vrijblijvend bezoeken. Voor aanmelding kan men zich richten tot het adres: Landbouw Jongerenorganisaties, Nieuwe Parklaan 105, 's Gravenhage. OUWEHAND GAAT MODERNISEREN EN VERFRAAIEN. Ouwehand legt momenteel contacten met het buitenland om zijn dierenpark op de Grebbeberg niet alleen te moder niseren en zijn accomodatie uit te brei den, maar ook om zijn dierentuin een nog fraa'er aanzien te geven. Er vonden reeds in talrijke grote steden in Europa besprekingen plaats met directies van bekende parken, zo als in Turijn, Keulen en Frankfurt. Begin januari vertrekt de heer Ouwehand naar Berliin, waar hij op nieuw besprekingen zal voeden en con tacten zal leggen, namelijk zowel met de dierentu'ndirecties van West- als van Oost-Berlijn. Ook de tuinen in Hamburg en Hannover staan op zijn programma. Er zijn reeds onderhande lingen gevoerd met een buitenlands architect, die er zijn beroep van ge maakt heeft uitsluitend projecten te maken voor dierenparken en op welke wijze daarin de dierenverblijven moe ten worden gebouwd om er zo efficient en doelmatig mogelijk mee te kunnen werken. Olifanten en nijlpaarden. Het meest urgente probleem in Ouwe hands Dierenpark vormen de olifanten en de nijlpaarden. Deze dikhuiden zijn ondergebracht in één gebouw. In de loop der jaren zijn deze dieren steeds groter geworden. Het gebouw daaren tegen „groeit" niet met de dieren mee enbehoudt uiteraard dezelfde afmetin gen en dezelfde vorm als waarin het destijds werd neergezet. De dikhuiden „Elma" en „Sonja", twee vrouwtjesolifanten, bezorgen de heer Ouwehand dan ook grijze haren. Er gaat geen dag voorbij of deze lie verdjes zijn op het oorlogspad. De af gelopen week presteerden zij het met hun steeds langer wordende slurven de bu'zen te pakken van de centrale ver- warmingsinstallatie. Als rietstengels knapten de warmwaterleidingen af. Toen de oppassers 's ochtends het nachtverblijf binnen kwamen vonden zij slechts één grote hoop verwrongen metaal. Gelukkig stonden de kranen dicht, anders was er ook nog een wa tersnood te melden geweest. De twee nijlpaarden, een mannetje en een vrouwtje, hebben binnenshuis nu nog de beschikking over een droge en een natte ruimte. Edoch, de dieren zijn practisch volwassen en de moge lijkheid van gezinsu tbreiding k mt iedere dag dichterbij. Dan zullen beide dieren moeten worden gescheiden. In het grote gebouw ontbreekt daartoe ten enemale de nodige ruimte. Alleen daar om al 'S het zo wenselijk dat er wat gaat gebeuren. Wanneer men dan bedenkt dat de heer Ouwehand besloten heeft ook weer een paar giraffes aan te kopen en vorige week een complete rendierkudde is aangekomen op het park, dan is uit breiding en nieuwbouw aan de orde van de dag. kwam: „Hé, jij Gert haal een teil water En de spons! En niet te lang, anders kom ik je eve helpe!" Zulk een bevel klonk dan bars genoeg om verzet te doen rijzen bij de aange blafte. Slechts de angst voor de bere- klauwen van Piet de Hoog deed hem gehoorzamen. Dat rot jog, zeiden de broers tot elkaar, had altijd wat. Als een baby werd ie door vader behan deld. Zij waren, toen ze zelf zo oud wa ren als dat kleine serpent, nooit zo in de watten gelegd. En nog hield de va derliefde vcor hen niet over. Dora, die op Karei volgde, liep al even min met de grote man weg. De geaardheid van Dora, anders dan van Karei die in veel zijn moeder leek, ver raadde haar evenbeeld met de vader. Ook en vooral wat haar uiterlijk betrof: hetzelfde, donkere, krullende haar, maar vooral dezelfde karbonkelogen. Dora weerstond de machtige man met een rebelse en koppige trots. Een trots, welke, als rechtstreeks en onvervalst erfdeel van Piet de Hoog, maar matig door deze kon worden geapprecieerd. „Kijk me niet zo brutaal aan, anders zal ik je een lel om je ore geve, brutaal nest". En als ze dan bleef kijken (juist omdat vader er niet tegen kon, zoals Dora met haar prille rijpheid, tot ont steltenis van Karei, aan deze met hei melijk en zinnelijk plezier verklapte), schoot de grote, behaarde hand van haar vader uit. ,Daar dan snotmeid en ga nou maar bij je moeder uithuile".

De Schakel | 1963 | | pagina 2