BinnlaÉ \wmmê\ CORSETTEN v. J de jchakel ALG. NIEUWS BLAD r~ 16e Jaargang - Nr. 901 Maandag 31 Dec. 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; by abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS Plaatselijk Nieuws Breskens Dia-avond V.V.V. Dinsdagavond werd door de V.V.V. Breskens een dia-avond gegeven, voor de leden en belangstellenden. De voorz. de heer J. Heijboer, opende de avond. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder Burgemeester J. A. Eekhout, de bestuursleden der muziek-, winkeliersvereniging, „N. V. Zeebad" en de stichting Visserijdagen. Hij bedankte als voorzitter der evene mentencommissie, de muziekvereniging, de drumband en de Rijkspolitie voor de medewerking, die zij deze zomer ver leend hebben. Tot slot heette hij dhr. Gittenberger welkom, die geheel be langeloos de prachtige kleurendia's zou vertonen. Hierna werden dhr. en mevr. Moorlag op het podium ger-epen. Dhr. Heijboer sprak dankwoorden tot dhr. Moorlag voor al het werk, dat hij heeft verricht als voorzitter van de V.V.V. Hij dacht aan de organisatie van de Show boot en de samenstelling van de prachtige folder van Breskens met een volledige Hotel- en pensionlij st. Ver volgens bood hij de heer Moorlag een prachtig armbandhorloge met inscriptie aan, terwijl mevrouw Moorlag een kerstkrans en bloemen in ontvangst mocht nemen. Hierna sprak Dhr. Moor lag woorden van dank voor de aange boden geschenken. Hij dankte de leden voor de medewerking, die zij gegeven hebben, zodat het bestuur in staat ge steld kon worden dit te doen. Verder bedankte hij de bestuursleden voor de medewerking en vooral de altijd aan wezige secretaris, die actief alles aan pakte. De Breskense V.V.V. heeft de wind meegehad, daardoor is de groei zeer snel gegaan. Een actieve V.V.V. is harde noodzaak, vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen. Alleen door volledige sa menwerking kan iets goeds bereikt worden, daarom vraag ik voor de toe komst dezelfde of nog meer sympathie en medewerking, aldus spreker. Hierna werden de prachtige kleuren dia's van Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren en België vertoond door de heer Gittenberger met medewerking van de heer Vis uit Oostburg. In de pauze werd alle aanwezigen een gratis consumptie aangeboden. Na afloop van de diavertoning sprak de heer Heijboer woorden van dank tot alle aanwezigen en aan de heren Gittenberger en Vis, die belangeloos aan deze avond hebben meegewerkt.. Dodelijk verkeersongeval. In de vroege miorgen van 2e Kerst dag is op de autoweg Knokke - Malde- gem (B.), ter hoogte van Westkapelle, de 35-jarige W. N. uit Breskens dodelijk verongelukt. De heer N. reed op genoemde weg met zijn personenauto tegen de achter kant van een voor hem rijdende auto bus, die stopte om een passagier in te laden. De heer N., die gehuwd is en vader van twee kinderen, kwam hierbij om het leven. Zijn auto werd totaal vernield. Uitslag verloting duivententoonstel- ling: le pr. 1998, 2e pr. 2050, 3e pr. 1347, 4e pr. 2602, 5e pr. 2697, 6e pr. 1607, 7e pr. 538, 8e pr. 1488, 9e pr. 1016, 10e pr. 1294, 11e pr. 3413, 12e pr. 2845, 13e pr. 926, 14e pr. 1497, 15e pr. 1198, 16e pr. 1351. big 419. Schoondljke Uitvoering L.J.G., afd. IJzendijke. Zaterdag 22 dec. gaf de afd. IJzen dijke van de L.J.G. in zaal Wijffels haar jaarlijkse uitvoering. In zijn openingswoord heette de voor zitter van de afd., dhr. R. de Jonge, al len hartelijk welkom. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot ir. J. Roest, directeur der R.M.L.S. en de Streekvcorzitter, dhr. Dekker. Hij at tendeerde de aanwezigen er op, dat de L.J.G. meer wil dan uitvoeringen en vergaderingen. De L.J.G. heeft momen teel als hoofddoel: „Hoe moeten wij ons in de huidige maatschappij aanpassen". Een van de hoofdpunten om dit aan passen mogelijk te maken is een goede ontwikkeling. Teneinde deze ontwikke ling te bekomen, vestigde de voorzitter de aandacht op de kaderdagen en de Volkshogeschool-cursussen. Voorts zijn diverse werkgroepen ingesteld, alles met de bedoeling de ontwikkeling te ver groten. „Een boer moet niet alleen agra riër, doch tevens econoom zijn". Na deze interessante openingsspeech door de voorzitter begon de eigenlijke ontspanningsavond. Na de opvoering van een 2-tal „schets jes" kwam de hoofdschotel, welke nog voorafgegaan werd door een Quiz, wel ke gewonnen werd dioor mevr. Haartsen. De hoofdschotel bestond uit het to neelstuk „Erik en Irene" door Hans Nesna. Dit stuk werd goed gespeeld. Zonder anderen tekort te deen mag ze ker genoemd worden mej. B. v. d. Sluis, dhr. T. Rijnberg en dhr. F. Haak. Hun spel en mimiek was zeer goed. De an dere spelers konden zich aan hun spel optrekken. Het was dus een aangename taak voor mej. A. Verkruijsse deze avond te slui ten. Maandagavond ontstond op de Wil lemsweg een botsing tussen een personenauto van dhr. C. te Schoondljke en de vrachtwagen van dhr. F. te Oost burg. De botsing ontstond doordat dhr. C. linksaf wilde slaan en dhr. F. juist wilde passeren. De wagen van dhr. C. bekwam grote materiele schade. Retranchement Kerstviering Bejaarden. In een feestelijk versierde Gemeente zaal vierden de bejaarden van Re tranchement hun kerstsamenkomst. Het kerstevangelie werd gelezen door de presidente, Mevr. De Vries-v.d. Werff. De heer P. de Bruijne-Barendse uit Cadzand vertoonde de leuke films van Cadzand en het buitenland. Aan alle aanwezigen werden diverse traktaties verstrekt. De volgende bijeenkomst van de be jaarden werd vastgesteld op donderdag 3 januari a.s. Schooluitvoering Onder leiding van het onderwijzend personeel en de Oudercommissie hielden de leerlingen der lagere school hun jaarlijkse uitvoering. Alle scholieren namen er deel aan. Zij brachten het er vrij aardig af, zodat zij aan het einde van de avond een compliment ontvin gen van wethouder Almekinders, die ook de leiders dankte voor het aandeel, dat zij in deze geslaagde uitvoering hadden. FILMNIEUWS „Casino"-Biosooop Breskens, presen teert zaterdag 29 december, aanvang 8 uur, de sensationele film „De man van Tanger", een buitengewoon spannend verhaal van een onverwachte climax. Zondag 30 december, aanvang 4 en 8 uur, de bekende komische acteur Peter Sellers in zijn verukkelijke kiueht„Su- permarkt der marine". Een bombarde ment van de zotste verwikkelingen en dolle avonturen. Een film die U een middag of een avond van onbezorgd amusement zal geven! Dinsdag 1 jan., aanvang 4 en 8 uur, Gregory Peck. David Niven e.v.a. in de grote suceesfilm van dit seizoen „De kannonen van Navarone", verfilmd in kleuren en cinemascope. Een film van een beklemmende spanning. Het ver haal van een sabotageploeg van 6 dappere kerels, die de opdracht krijgen de gevreesde Kannonen van Navarone te vernietigen. D_or hun onverschrok ken optreden redden zij tweeduizend soldaten. Deze film is naar menselijke berekeningen de meest opwindende, die U ooit zult zien. Voor verdere bijzonderheden, zie advertentie in dit blad. Nederlandse maagd werd Miss World. Het overlijden van prinses Wilhelini- na heeft een zwarte schaduw geworpen op het jaar, dat nu afscheid van ons gaat nemen. Een halve eeuw heeft zij ons land geregeerd en onder haar be wind voltrok zich een wending in ons volksbestaan. Bij het begin van haar regering leefde ons konikrijk voorna melijk op zichzelf geconcentreerd. Het voerde ten opzichte van het buitenland, bij alle sympathie voor Zuid-Afrika, een neutraliteitspolitiek. Vraagstukken van binnenlandse aard het algemeen kiesrecht, de onderwijspacificatie en het sociale vraagstuk eisten alle aandacht op, velen geloofden in de MEDISCHE 3urchtstraat 13 OOSTBURG mogelijkheid van een algehele ont wapening. Aan het slot van Wilhelmina's rege ring in 1948 was dit alles grondig ver anderd. Ons land had onder aanvoering van deze moedige vrouw amper een Duitse bezetting doorstaan. Het besefte, terwille van zijn voortbestaan, zich meer internationaal te moeten oriënte ren. De neutraliteitspolitiek werd op geheven; de eerste stappen werden ge zet naar een Europese éénwording. Ter wijl Nederland zich aldus voorbereidde op aansluiting bij een groter geheel, brokkelde het eigen imperium af. De vroegere kolome Nederlands-Indië eiste, als Indonesia, zelfstandigheid op. In haar laatste levensjaar kon prinses Wilhelmina nog waarnemen, hoe de laatste smaragd van de gordel, die zich naar het woord van Multatulie om de Evenaar slingerde, als Nieuw-Guinea aan het bestuur van Indonesia werd toevertrouwd, zij het met een toekom stige mogelijkheid op zelfbeschikking. Overziet men dit alles, dan moet de conclusie luiden, dat haar overlijden ook het einde van een geschiedenis periode markeerde. De Nederlandse maagd werd. Miss World. Zilveren leest. Nu leefde de Prinses de laatste jaren al in volslagen teruggetrokkenheid op Het Loo. „Eenzaam", zoals zij in haar memories had geschreven, „maar niet alleen". In zoverre verliep de overgang dus niet als een plotselinge breuk. Men moet haar laatste jaren dan ook niet louter als tragisch beschouwen. Haar geloof en het persoonlijk contact met voormalige leden van het verzet en de schilderkunst namen haar ge heel in beslag. Bovendien kon zij zich verheugen in het geluk van haar kinde ren. Koningin Juliana en prins Bem- hard vierden dit voorjaar hun zil veren huwelijksfeest. Alle provincies trokken zij door; toegejuicht door velen, die ons vorstenhuis in hun hart hebben gesloten. Omtrent de wederwaardigheden van het koninklijk gezin werden dit jaar meer bijzonderheden bekend, doordat er een autobiografie van prins Bemhard verscheen, geschreven door de Ameri kaan Hatch. Het lokte ook discussies uit, doordat de prins zich nogal kritisch had uitgelaten over het optreden van veldmaarschalk Montgomery tijdens de slag bij Arnhem. Nijdig antwoordde deze, dat de Prins van militiare aange legenheden zo weing verstand had, dat hij Z.K.H. zelf uit zijn appartementen had laten verwijderen. De prins lachte die kritiek luchtig weg. Maar boos werd hij, toen Eiseviersweekblad eens de schijn wekte, dat de Prins leiding gaf aan een groep de z.g., Bildergroep, van waaruit acties tegen het Nieuw- Guineabeleid der regering werden ondernomen. Het geschil werd later voor de televisie bijgelegd. Al eerder had Dr. Rijkens, de ijveraar voor over eenstemming met Nieuw-Guinea, zich van de groep gedistancieerd om de prins niet in moeilijkheden te brengen. Achteraf bezien is aan de gebeurtenis sen, na de ontknoping van de Nieuw- Guinea-affaire de scherpte ontnomen. Prinsessen. Ook de prinsessen kwamen regel matig voor het voetlicht. De prinsessen Irene en Margriet maakten een ge slaagde reis naar de West; prinses jBeatrix ondernam een wereldreis, die zij echter wegens het overlijden van haar grootmoeder moest onderbre ken. Zoals natuurlijk bij jonge meisjes van die leeftijd het geval is deden ook dit jaar weer gretig de geruchten de ronde omtrent mogelijke romances. Gezegd werd, dat Prinses Irene - om dat zij niet zou mogen huwen met een r.-k. edelman van Belgische huize zich eerst op Mallorca en later in Engeland had teruggetrokken om ver getelheid te zoeken. Een idylle werd door de volksmond ook gespannen rond Prinses Beatrix en een Nederlandse notariszoon. Beide verhalen werden echter tegengesproken, waarmee na tuurlijk niet werd ontkend, dat iets dergelijks ooit zou kunnen gebeuren. Doch de regering hield koppig vol, dat haar voorstel om de grondwettige be palingen, betreffende de troonopvolging zodanig te wijzigen, dat kinderen van Prinses Beatrix indien deze metter tijd zou trouwen, doch voor haar troonsbestijging onverhoopt zou komen te overlijden voorrang zullen krijgen op haar zusters geen enkel verband hield met bepaalde bestaande voorne- Treinramp Zo wisselden rouw en blijdschap zich niet alleen in ons vorstenhuis doch in geheel ons volk af. Toen het koninklijk gezin aan het begin van dit jaar met vakantie was, werd ons land opgeschrikt door de treinramp bij Harmeien, die vele tientallen slachtoffers opeiste. Koningin Juliana onderbrak ijlings haar vakantie om van haar medeleven te getuigen. Er waren meer gebeurtenissen dit jaar, die geheel ons volk in hun ban namen Het proces te Luik, over de vraag of ouders het recht hebben, baby's die tengevolge van het gebruik van softe- nonslaaptabletten, misvormd ter wereld komen, te doden hield ook in ons land de gemoederen bezig. Steeds meer trok ook het vraagstuk van de regeling van het kindertal de geboortebeper king - enerzijds en de kunstmatige be vruchting anderzijds de belangstelling. De regering heeft laatstgenoemd vraag stuk in studie doen nemen. Op medisch terrein lag ook het uit breken van hondsdolheid in de hoofd stad. Verscheidende mensen stierven er door de beet van een zieke hond. Dit wasvoor de overheid aanleiding om de honden aan de lijn te leggen, plaatse lijk te muilkorven en landelijke in enting ook van katten voor te schrijven. Sociale verbeteringen. De welvaart maakte het mogelijk om tal van sociale verbeteringen aan te brengen. 3o kwam er een nieuwe sa larisregeling voor orkestmusici tot stand, waarbij het Concertgebouw orkest in de eerste: het residentie Orkest in de tweede klasse en de andere orkesten daarna geplaatst werden. Over die indeling was nogal het een en ander te doen. Maar de regeling legde toch een nuttig verband tussen sociale en culturele waarden. De welvaart stelde de regering ook in staat te besluiten tot een stichting van een afzonderlijk museum te Amsterdam, waar de grote collectie van Vincent van Gogh, dank zij een gul gebaar van diens verwanten, zal kunnen worden ondergebracht. Ook met de afsluiting van de Lauwerszee kon nu worden begonnen. De tweede Kamer durfde het aan ons een half uur eerder vers brood te laten bakken. En als symptonen van de ge stegen welvaart kwamen er verschei dene verbeteringen voor invaliden tot stand. Minister Veldkamp ontwierp een interim-regeling voor meerderjarige invaliditeltsrentetrekkers. Doch ook ons volk zelf tastte onder aanvoering van Mies Bouwman in een marathon- tele visieshow voor een goed doel in de beurs. Wie zal die show ooit vergeten? Miss World. Zo yalt er van 1962 ook veel goeds te verhalen. Het was niet alleen een jaar van verlies en rouw; er werden ook nieuwe mogelkheden voor de toekomst geschapen. De gevluchte Russische Ir. Golceb mocht ons land weer verlaten, omdat het hier niet zo'n paradijs is als hij zich in Rusland had voorgesteld. Het leven had er ongetwijfeld zijn goe de kanten ook in 1962. De welvaart stelde de overheid in staat om de kerkenbouw en die van bezinningscentra - te subsidiëren, en aldus de geesteskracht te bevorderen. Minister Zijlstra droeg zijn steentje bij door in juli de belastingen te ver lagen - al werd die vreugde weggeno men door een gelijktijdige huurver hoging. Tenslotte: een Nederlands meisje werd tot Miss World gekozen. Kan de Nederlandse maagd zich mooier wen sen?

De Schakel | 1962 | | pagina 1