Schoondijke Raadsvergadering De raad der gemeente Schoondijke kwam maandagavond in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter burgemees ter J. C. Hoftijzer. Teruggekomen werd op een voorstel om tot benoeming van een gemeentelijk lijkschouwer over te gaan. In deze functie werd dr. A. C. Ossewaarde, arts te Breskens benoemd. Besloten werd aan uit Schoondijke afkomstig en in de Psychiatrische In richting „Vrederust'' verpleegde patiën ten een zakgeld toe te kennen van f3 per week. De Stichting Geestelijke Volksgezond heid in Zeeland vroeg een subsidie van 10 cent per inwoner. B. en W. stelden voor hierop niet in te gaan, maar een subsidie van 5 cent per inwoner toe te kennen, waartoe de raad besloot. Aan de Katholieke Stichting, die zich in Zeeland op het gebied van de geeste lijke Volksgezondheid beweegt, werd op voorstel een subsidie van f 50,toege kend. De subsidie-aanvrage van het Kath Instituut voor doven te St. Michiels gestel om een subsidie van f 20,per oude verpleegde van dat Instituut, woonachtig in Schoondijke werd afge wezen. Genoemde subsidie werd ge vraagd voor de kosten van nazorg der 2 oud-verpleegden in Schoondijke. Aan de straat in het uitbreidingsplan achter het gemeentehuis, waar thans woningwetwoningen worden gebouwd, werd de naam gegeven van Koningin Wilhelminastraat. De subsidie-aanvrage van de Stichting „De Nederlandse Soldaat" voor het oprichten van een nationaal monument, werd mede op grond van het centraal bureau afge wezen. De door het Rijk ten behoeve van de ambtenaren genomen salarismaat regelen werden door de raad voor het gemeentepersoneel van overeenkom stige toepassing verklaard. Bij B. en W. is de gedachte gerezen, de bejaardensocieteit aan bepaalde verenigingen te verhuren. Bij deze ge dachte ging het college er van uit, dat er verenigingen zijn, die niet in café gelegenheden willen en kunnen verga deren. Gedacht werd voor het gebruik van de sociëteit 75 cent per uur te be rekenen met een minimum van f 1,50. De heer De Badts kantte zich sterk te gen dit voorstel. Hij meende dat de plaatselijke middenstand hierdoor sterk benadeeld wordt. Bovendien is er ver gaderruimte genoeg zodat het niet no dig is, dat de gemeente deze accomo date beschikbaar stelt. Wethouder P. W. Toesseint wees er op, dat de raad reeds vroeger de behoefte van een dorpshuis heeft onderkend. Een dorps- hu's gaat stellig nog veel verder dan het voorstel van thans. Burgemeester Hoftijzer zegde toe de verhuur van de bejaardensociteit van geval tot geval nader te zullen bezien. Sinds de inge bruikname van de sociëteit nu ruim een half jaar geleden, is slechts één maal van het gebouw door derden ge bruik gemaakt, n.l. door een vrouwen groep. Zonder hoofdelijke stemming keurde de raad het verhuur voorstel goed. De heer De Badts wilde geacht worden tegen te hebben gestemd. Be sloten werd de mogelijkheid te openen om de gvmnastiekzaal aan Schoon - dijkse verenigingen te verhuren voor f 2,per uur. Voor wat betreft de Schoondijkse jeugdsportvereniging meenden B. en W. nog geen huur te berekenen en even aan te zien, hoe de ze vereniging zich ontwikkelt. De raad ging ook hiermee akkoord. Besloten werd het bevolkingsregister te mechaniseren. De kosten der me chanisatie zijn voor de eerste inrichting circa f 500,en verder jaarlijks ca. f 175,naar gelang het gebruik dat er van gemaakt wordt. B. en W. vonden het jeugdwerk bij zonder belangrijk en willen alles doen om dit te stimuleren. In een aantal plaatsen is een overkoepeling tot stand gekomen, gevormd uit vertegenwoordi gers van de verscheidende richtingen. Voor Schoondijke zagen B. en W. ook graag een dergelijk instituut, welk in stituut door de gemeente zou kunnen de glasdeuren open in de huiskamer en staart in de donkere tuin, waar, aan het eind tegen de schutting, de seringen- boom becint te bloeien. Vanwaar hij nu staat ziet hij hoe een baan van zilver op de sering en daarnaast van de jas mijn wordt getoverd door de wassende maan, die daar hoog aan de hemel hangt tussen de vele sterren. Wassende maan. wassen groeien stijgen. Zo was't eigenlijk ook met hemzelf gegaan. Hij haalt diep adem en snuift met een zekere passie de lichte, nog niet volle geur op van de sering. Of was 't van de jasmijn? Of misschien van de rozen? Nee, dat kon niet de jasmijn misschien, maar de rezen wa ren nog niet aan de beurt. Maar ook die zouden weer gaan bloeien straks. Alles bleef bloeien en wassen. Hij sluit de deuren en gaat weer te rug naar de zitkamer. „Verdorie", denkt hij wrevelig, „wat bezielt me eigenlijk, waarom voel ik me zo onrustig?" Het grote licht van de kroon hindert hem. Hij schakelt de schemerlamp aan en doet het grote licht uit. Onwillekeurig grinnikt hij, als hij een fles uit het dressoir haalt en zich een borrel in- worden gesubsidieerd, ter financiering van bepaalde taken der onderscheiden de jeugdverenigingen of een gezamen lijke aanpak van de bestaande proble men. B. en W. hadden voor de Schoon dijkse „Jeugdraad" een subsidie van f 500,op het oog onder bepaalde voorwaarden. De raad ging hiermee akkoord. De werkelijke kosten van het openb. lager onderwijs werden bepaald op f 5491,20. Besloten werd de ontsluiting van het Exploitatiegebied III (tussen Brink en de v. d. Slikkestraat) ter hand te ne men. Ten behoeve van de dienst ge meentewerken zal een traktor met ban denwagen worden aangeschaft. De trac tor is een 2e hands in prima staat. Het benodigde krediet van f 3890,- werd aan B. en W. toegewezen. Tot nu toe is weinig of geen aan dacht geschonken aan het schilderijen- bezit. De begroting laat ruimte om f 1108,- hiervoor te besteden als be scheiden begin. Het is de bedoeling schilders opdracht te geven schilderijen te maken van voorstellingen van het oude en nieuwe Schoondijke en deze voor het nageslacht te bevaren. Z.h. st. ging de raad hiermee akkoord. De begroting 1962 werd gewijzigd. Zo werd de 19e t.e.m. de 23e wijziging vast gesteld. Groede Raadsvergadering De raad der gemeente Groede kwam bijeen, ter bespreking van de begroting voor het jaar 1963. Alvorens men aan de hoofdmoot van de agenda toekwam, werden eerst ^en groot aantal ingekomen stukken afge werkt. De raad ging o.m. accoord met een schrijven van de minister van Binne- landse Zaken, waarin deze voorstelt, het gemeentepersoneel een uitkering ineens te verstrekken van 2,2 van het maandloon. Ook voor de lager publiekrechter lijke lichamen zal een zelfde gedrags lijn worden gevolgd. Eveneens accoord ging de raad met een voorstel de huurcompensatie ook van toepassing te verklaren voor de secretaris, de ontvanger en de ambte naren van de burgelijke stand. De E.H.B.O.-vereniging Groede vroeg de raad een subsidie te verstrekken van f 100,waarmede de raad, gezien het zeer nuttige werk van deze vereni ging accoord kon gaan. Het Groene Kruis richtte een ver zoek tot de raad om een extra subsidie te verstrekken van f 1,per lid. Deze subsidie is bedoeld om de wijkzuster in staat te stellen haar patiënten per auto te bezoeken. Daar het gezien de uitgestrektheid van Groede haast onmogelijk moet worden geacht, dat de zuster haar pa- tienten per fiets bezoekt werd dit voorstel van de afdeling van het Groene Kruis door alle raadsleden ondersteunt. Men zal tot wederopzegging een extra bijdrage van f 1,per lid per jaar ont vangen. Voor de Zeeuwsche Revalidatie Stich ting werd een eenmalige subsidie bij drage van 5 cent per inwoner uitgetrok ken voor de aankoop van een eigen pand te Middelburg. Op voorstel van B. en W. werd af wijzend beschikt over een verzoek van de vereniging voor Lager Nijverheids- onderricht te Tilburg om een bijdrage. Daar de streek eigen nijverheidsscho len kent, die gesteund worden, achtte men het niet op zijn plaats ook scholen van elders te subsidiëren. De R.-K. school te Oudenbosch ver zocht aan de raad een bijdrage van f 50,voor de extra kosten voor een uit Groede afkomstige leerling. Daar de raad het middelbaar onder wijs te Oostburg slechts met f 30,per leerling subsidieert meende men van deze richtlijn niet te moeten afwijken en werd op voorstel van B. en W. be sloten f 30,voor elke uit Groede af komstige leerling te verstrekken. De begroting 1963 werd door de raad vastgesteld, op een enkele wijziging, die de raasleden graag aangebracht wilden zien. Zo zal op voorstel van de heer schenkt. Hij zakt in zijn diepe fauteuil, steekt een sigaar op en neemt een flinke teug van de jenever. Vroeger was er nooit drank in huis door Guus Kamphuis, de Amsterdamse buur en zakenman, is hij er toe geko men af en toe een borrel te drinken. Dat hoorde er toch wel bij. hoewel Nora er niet van hield. Nora. lieve vrouw, flinke vrouw. Ja, vooral flink. Had het waarachtig ook niet cadeau gekregen. In gedachten neemt hij een brief op, die vcor hem op tafel ligt. Een brief van Herman Volders, zijn vriend in Rotterdam. Hij neemt de brief uit de enveloppe en, ofschoon hij de brief die dag na ontvangst al heeft gelezen, leest hij die nu opnieuw. Beste Nora en Karei, Ik vernam met groot genoegen van de feestelijke gebeurtenis voor jou, bij je maatschappij, Karei. Onnodig te zeg gen, hoe ook ik mij daarin verheug. Van harte proficiat! Berbazend, zo snel de tijd vliegt en zoveel er veranderd is in die jaren. Eigenlijk benijd ik je, meneer de adjunct-directeur: jij met je twij- Vermeulen het presentiegeld van de leden van het stembureau aangepast worden. Voor iedere zitting wordt nu presentiegeld van f 20,verstrekt. De heer J. Marijs drong er op aan, dat ook de beloning voor de Vrijwillige Brandweer omhoog zou worden ge bracht. Daar dit een uniforme regeling is, die voor de gehele provincie geldt, meende men, dit niet zo maar te moe ten doen. Overleg zal worden gepleegd of het mogelijk is deze beloning wat op te trekken. Groede kan zich, aldus burgemeester Everaars eindelijk wat meer op finan cieel gebied bewegen. Er is een sluitende begroting, terwijl ook het voorzieningspeil voor de bevol king de laatste jaren belangrijk is o~» getrokken. De begroting sluit met aan inkomsten en uitgaven in de gewone dienst van f 233.399,34, met een post onvoorzien van f 4.479,53. De begroting voor 1962 werd ge wij zigd, waardoor de aanschaffing van een eenvoudige zandstrooier mogelijk wordt. De kosten worden geschat op circa f 500, De begroting voor het burgelijk arm bestuur werd eveneens goedgekeurd. Deze toegiroting is sluitend gemaakt dank zij een gemeentelijke subsidie van f 17.600,—. Het exploitatie cijfer voor de kosten gemaakt voor het lager onderwijs werd vastgesteld op f 63,42 per leerling, voor het jaar 1963. De verplaatsingskosten verordening werd door de raad goedgekeurd en ook van toepassing verklaard op het on derwijzend personeel van openbare en bijzondere scholen alsmede voor de leerkrachten van de kleuterschool. De raad besloot nog, de vergoeding van de secretaris-penningmeester van het burgelijk armbestuur te verhogen van f 350,tot 500,per jaar. Op voorstel van de raadsvoorzitter ging de raad over tot een besloten zit ting. Na de heropening deelde de burge meester mede, dat de gemeente het pand in de Voorstraat, eigendom van de fam. Becu-du Bois, kan kopen voor een bedrag van f 15.000, Daar het van groot belang moet worden geacht, dat de gemeente de be schikking krijgt over het bedoelde pand besloot de raad comform het voorstel van B. en W. over te gaan tot de aan koop van het desbetreffende pand. Het ligt in de bedoeling dit pand in de nabije toekomst te benutten voor de dienst van gemeentewerken. De rondvraag leverde niets bijzonders óp, waarna de raadsvoorzitter nog me dedeelde, dat dankzij de zeer spontane medewerking van de bevolking van Groede een collecte voor Open het Dorp het fraaie bedrag van f 1655,op bracht.. Retranchement Jaarvergadering. De plaatselijke V.V.V.-afdeling hield haar jaarvergadering in café Luteijn onder voorzitterschap van de heer J. A. A. Pattist. Voor deze samenkomst be stond een vrij goede belangstelling. De Provinciale V.V.V. werd vertegenwoor digd door de heer De Regt. De voorzitter bracht de plannen in herinnering tot aansluiting bij de V.V.V. van Cadzand, welke plannen geen door gang vonden daar, de eigen bevolking liever zelfstandig wenste te blijven. Naar het schijnt zijn de daaruit vloei ende moilijkheden, welke vooral van financiële aard waren, overwonnen en de afdeling kan dan ook terugzien op een gunstig jaar. De vergadering besloot met algeme ne stemmen burgemeester J. A. Leen- houts te benoemen tot erevoorzitter. Uit het jaarverslag, uitgebracht door de administrateur, de heer Chr. Lauret, bleek dat wegens het ongunstige weer de kampeerterreinen onderbezet waren. Veel vakantiegasten gingen vervroegd naar huis terug. De pensionhouders hadden geen reden tot klagen. Ook het verhuren van woonruimten had in het algemeen een vlot verloop. De afdeling telt momenteel 34 gewo ne en 16 bijzondere leden. Het contact fel en je eeuwige pessimisme destijds. Het is nu dan maar zo, dat „meneer Volders" officier bij het Nederlandse leger, eigenlijk afgunstig moest zijn op zijn vroegere „mindere" soldaat de Hoog Ik, eenzame celibatair, terwijl jij je al gauw liet verlokken door de zangen van Venus en ook reeds zorgde voor je nageslacht. Natuurlijk zal ik heel graag jullie uit nodiging, het volgende weekeinde bij jullie door te brengen, aanvaarden. Hoe is 't Noortje, kim je 't nu al vinden met je adellijke buren in het Haagje? Wordt Jonkvrouwe de Rawenas al wat toeschietelijker? Of heb je nog altijd beetje heimwee naar ons oude Rotter dam? Ik verlang er naar, weer eens gezel lig met ons drietjes te zijn en cok ben ik benieuwd of die kleine boef, Hansje, al weer gegroeid is. Zeg 'm maar, dat we samen de electrishe trein, die ik hem heb beloofd, gaan kopen. Tot kijk dan en veel liefs, Noor en jij Karei, een poot van je vriend Herman. (Wordt vervolgd) met de gemeente werd onderhouden door het raadslid de heer Joh. Vercou- teren. De bestuursfuncties zijn thans als volgt verdeeld: J. A. A. Pattist, voorz., Chr. Lauret, secr.-penningm., H. Zwier, vice-voorz., Joz. Basting en H. van Soolingen, leden. De Gemeente verstrekte een subsidie van f 150,- en een bijdrage van f 155,- in de kosten voor folders. In diverse ge vallen kon gerekend worden op de me dewerking van het gemeentepersoneel. Een kascommissie werd gekozen, be staande uit de heren Abr. Barendse en P. Goossen. De jaarrekening wees een batig slot aan en ook de begroting voor het vol gende jaar ziet er niet slecht uit. Besloten werd enkele leden, die wei geren het aantal overnachtingen op te geven, indien zij weigerachtig blijven, te schrappen van de leden- en hotel- lijst. Naar aanleiding van het agendapunt, voor 1963 een of andere attraktie te or ganiseren voor de zomergasten, merkte de heer De Regt op, dat het dan aan beveling verdient een evenementen - commissie te benoemen. Een beslissing hieromtrent werd nog niet genomen. De heer Chr. Lauret, die het cor respondentschap een jaar had waarge nomen, werd als administrateur her benoemd. De heer J. Hoekstra (Oostburg) stel de enkele vragen, waarop meegedeeld werd, dat aanvragen per kerende post beantwoord worden, dat ieder lid be schikt over een huishoudelijk regle ment en een exemplaar van de statu ten zal ontvangen, dat controle op de opgave van overnachtingen niet ge wenst is en liever moet berusten op ver trouwen, en tenslotte, dat de leden des gewenst folders en hotellij sten zullen ontvangen. Nieuwvliet Stormschade. De storm, welke van zaterdag op zondagnacht woedde heeft ook in de gemeente Nieuwvliet op verschillende plaatsen schade veroorzaakt. Van een tweetal woningen werden de ramen van een dakkapel losgerukt en van één woning werd het dak van een dakkapel losgerukt. Verder beperkte de schade zich tot enige losgewaaide dakpannen. Cadzand Uilenspiegelgestrand In de nacht van Zaterdag op Zondag is de Belgische piratenzender „Radio Uilenspiegel" door de zware storm in gevaar gekomen, zodat zij om hulp ver zocht. Een reddingsboot uit Zeebrugge kon vijf van de negen bemanningsle den aan boord nemen. De vier andere bemanningsleden werden door de red dingsboot „President Wierdsma" uit Breskens van boord gehaald, die Zon dagmiddag te hulp geroepen was. Dit was de eerste redding van schip per W. v. d. Broecke, doch het was be slist geen gemakkelijke, aangezien ze deopvarenden a.h.w. van boord moes ten „plukken", omdat ze niet durfden springen. Er stond veel zee en ze zaten intussen reeds dicht onder de wal. Kort daarna zat de Uilenspiegel vast op het strand van Cadzand. Na aankomst in Breskens, werden de schipbreukelingen in ,,'t Vissershuis" ontvangen, waar ze door het echtpaar Poissonnier en anderen van droge kle ren werden voorzien. De boot ligt op het Cadzandse strand en wordt bewaakt door de Rijkspolitie. Bij laag water kan men rond de ge strande boot lopen en de belangstelling is dan ook zeer groot om de „Uilenspie gel", waarop de bewoners uit West Zeeuws Vlaanderen vaak afstemden, te gaan bezichtigen. Breskenb Biljarten. A. B. C. uit Breskens speelde een uit wedstrijd tegen Hoofdplaat. Van beide zijden was er een grote opkomst, ge tuige de gespeelde wedstrijden. 19 par tijen. Hoofdplaat moest al spoedig onder vinden dat A.B.C. in zeer goede vorm verkeerde, want zij moesten met een grote nederlaag genoegen nemen. Zo wel de heer W. Vermeulen als de heren R. Claeijs en P. Erasmus speelden een zeer goede wedstrijd. A.B.C. kwam door deze overwinning weer in het bezit van een beker. Na afloop dankten beide voorzitters voor de sportieve strijd. De uitslag was: 127 in 't voordeel van A.B.C. Kerstmiddag bejaarden. Woensdagmiddag heeft in het jeugd- gebouw „De Uitkomst", de jaarlijkse kerstmiddag voor de bejaarden plaats gehad. Mevrouw Poissonnier heette in haar welkomstwoord, als voorzitster der V.V.H., een groot aantal bejaarden wel kom. Wij stellen het op prijs dat burge meester J. Eekhout met zijn echtgeno te bij ons is, om met vele van zijn in woners deze kerstmiddag te vieren. Ie der jaar vieren wij dit feest op onze eigen wijze. Wij streven er naar, troost bij eenzamen, bejaarden en zieken te brengen. Wij prijzen ons gelukkig 2 welfare-werksters in ons midden te hebben. Laten wij op onze kerstmiddag alle zorgen vergeten, alleen aan het goede denken en ons gelukkig prijzen,

De Schakel | 1962 | | pagina 2