BOBBE DE KLOOF lot 24 15 ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feestelijke dagen Feestelijke kleding 0! japonnen en pakjes Aan onze lezers de jc/j a kei ALG NIEUWSBLAD A sóe Jaargang - Nr. 900 Vrijdag 21 Dec. 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01173) 439 vj DRUKKERS-UITGEVERS: F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,**- GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering. De voltallige Raad der gemeente Bres kens kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van de begroting 1963. Voordat de begroting aan de orde kwam, werden eerst een aantal ingek. stukken afgehandeld. Hieronder waren ojn. een besluit van G.S. dat de goed keuring inhield van de onderhandse aanbesteding betreffende de bouw van het gemeentehuis voor een bedrag van f 223.800,-. De bouw werd gegund aan de fa. W. en B. Christiaansen te Oost burg. De kas en bescheiden van de gemeen te-ontvanger, secretarie en de mijn- meester werden door het Verificatie- bureau van Ned. Gemeenten onderzocht en in orde bevonden. Besloten werd het gemeentepersoneel de uitkering van 2.2 pCt. van het maan- salaris toe te kennen, in overeenstem ming met de richtlijnen van de Mi nister van Binnenl. Zaken. De raad werkte vervolgens een groot aantal subsidievoorstellen af. Besloten werd een subsidie te verstrekken aan de Ned. Amateur Unie; het Revalidatie centrum voor kinderen de Johanna Stichting te Arnhem; de Stichting Z. Vlaams Borgstellingsfonds, alsmede toe te treden tot lid van de Ned.-Belgische Vereniging Zeeland. Afgewezen werden subsidie-verzoe ken van de Stichtingen voor Militaire Tehuizen; de Kath. Reclasseringsver- eniging, afd. Zeeland; de Ver. voor la ger Nijverheidsonderwijs te Tilburg; de Ned. Federatie voor Bejaardenzorg: de Latijnse School te Den Bosch en de Ned. Ver. tot bescherming van voetgangers. Een verzoek van de Commissie voor hy giëne van het Kind, om de gemeente lijke bijdrage te verhogen van f 1,- tot f 2,- per verzorgingsdag, werd voor na der onderzoek in handen van B. en W. gesteld. Mevr. Niermans-Gossye merkte op, dat zij niet tegen deze verhoging is, doch dan gaarne zag dat alle gemeen ten een gelijk subsidiebedrag verstrek ten. De heer de Boer meende, dat dit te bindend zou zijn. Iedere raad op zich is autonoom en er kan niet voorgeschre ven worden wat men doen moet. Hier mede was men het roerend eens. Het subsidieverzoek gaat terug naar B. en W., waar men zal bekijken of er in het raam van de begroting aan deze aan vrage voldaan kan worden. Eveneens voor nader onderzoek naar B. en W. gingen voorstellen betreffende een subsidie voor de Dienst Geestelijke Volksgezondheid en de Ned. Ver. tot be- bescherming van dieren, afd. Zeeuws- Vlaanderen. De begroting 1962 werd zodanig ge wijzigd, dat de aanschaf van een elec- trische stencilmachine ten behoeve van de secretarie kan worden aangeschaft. Aan de orde werd gesteld de behan deling van de begroting voor 1963. In een beschouwing, die B. en W. naar aanleiding van deze begroting gaven werd o.m. opgemerkt, dat bijzondere FEUILLETON Roman van een kantoorbediende door Jan van Maasdorp En dan de vele waarderende woorden in het feestnummer van de A.T.C. Kla roen. Een hele pagina aan hem gewijd, met zijn foto ernaast. Daaraan had meneer Van Drunen natuurlijk ook zijn medewerking verleend. „Als eenvoudig bediende begonnen tegen matig salaris, door vlijt en kennis opgeklommen tot de plaats, welke hij nu bezet. Een voor beeld voor de vele jongeren bij de A.T.C." Hoe zo'n artikel in het personeelsblad tot stand kwam! Als je zoiets van an deren las lachte je er gemoedelijk om. Och, waarom die man ook niet es met eer en roem overladen. Maar nu was hijzelf zo'n gewichtig personage. —0— Meneer De Hoog is opgestaan uit zijn fauteuil en loopt nu met gebogen hoofd door de kamer, de handen diep aandacht wordt gevraagd voor het In dustrieschap. Deze regeling werd in middels door G.S. goedgekeurd en is inmiddels in de Staatscourant versche nen. Dit is, aldus B. en W. in de toelich ting, een verheugend feit. De steden bouwkundigen van de vier bij dit Indu strieschap betrokken gemeenten, zullen adviseren waar de voor industrievesti ging in aanmerking komende terreinen zullen worden geprojecteerd. B. en W. spreken de wens uit, dat dit industrieschap, met voortvarendheid aangepakt een dam zal werpen tegen de meestal gedwongen verhuizingen naar elders, gelijktijdig zal de leef baarheid van de gemeenten moeten worden opgevoerd. Een belangrijk aan deel hierin hebben de verenigingen o.a. jeugd- en sportverenigingen. Door sa menwerking met de verenigingen, al dus de burgemeester, moet getracht worden de culturele ontwikkeling te bevorderen. In dit streven zullen B. en W. medewerking inroepen van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in Zeeland. B. en W. spreken in de begeleidende nota van de begroting ook de wens uit, dat in het voorjaar van 1963, de laats te fase van de duinpromenade zal kun nen worden aangelegd. Men spreekt ook de wens uit, dat een aanvang kan Worden gemaakt met de ontwikkeling van de plannen voor recreatie ont wikkeling ter westerzijde van de veer haven. Zoals bekend hebben het Vormings centrum Hedenesse en N.V. Zeebad Breskens het voornemen hier gebouwen te plaatsen en zal dit voorjaar reeds een aanvang worden gemaakt met de aanleg van beplanting. Ongetwijfeld zal de openlegging van dit terrein ook kosten voor de gemeen te met zich brengen. Men stelt zich voor een en ander onder te brengen in een afzonderlijk gevoerde administratie. De samenwerking tussen de kustge- meenten is ook van groot belang en men ziet in Breskens deze ontwikkeling met vertrouwen tegemoet. Op het terrein der Volkshuisvesting gaan in de sociale sector de gevoelens van B. en W. allereerst uit naar een goede sociale voorziening alsmede naar een blijvende goede huisvesting voor de bejaarden. De ontwikkeling van de visserij zal in de toekomst er vooral op gericht zijn tot verbetering van het produk- tie-apparaat, met name de scheeps- accommodatie. Waar mogelijk zal de visserij-ontwikkeling door de gemeente worden gesteund. Een verder orienteren op een aantal vragen, de visserij betref fende, zal aan het E.T.I. worden voorge legd ter nadere grondige bestudering. Hiervoor is op de begroting een bedrag van f 1.500,uitgetrokken om over een aantal vragen o.a. de E.E.G. markt be treffende een antwoord te kunnen ge ven. De begroting werd aangeboden met aan inkomsten en uitgaven in de ge wone dienst een bedrag van f 1354.150,— met een post onvoorzien van f 36.833, Deze post onvoorzien zal echter door de salarisverhogingen voor een groot deel in de zakken gestoken. Opeens blijft hij, als gefascineerd, voor de wand staan, waar het geschenk van het gezamenlijk personeel hangt: de haven van Rotter dam. Prachtige geste was dat geweest van meneer Van Drunen, om juist dit schilderij te kiezen. Niet enkel uit kunstzinnig' oogpunt, neen veeleer uit een oogpunt van fijngevoeligheid niet van een chef, doch van een vriend en medewerker. Ja, juist dit schilderij, de haven van Rotterdam, had hem sterk ontroerd, waarbij de andere stof felijke blijken, als de mooie schemer lamp, in het niet zonken. Meneer Van Drunen toch en hijzelf en niemand anders wisten, dat de woorden, door meneer Van Drunen bij de onthulling van het schilderij gesproken in werke lijkheid een veel diepere betekenis hadden. „Als symbool van de plaats, waar u uw loopbaan bij de maatschap pij bent begonnen in Rotterdam, waar het hoofdkantoor bij de haven gevestigd is". Meneer Van Drunen toch kénde zijn assistent, kende ook diens verleden, zijn afkomst de anderen niet, ook niet mister Harrison. En de bewondering en vriendschap voor zijn assistent was bij meneer Van Drunen juist om dat weten oprecht. Er gaat van dit schilderij, nu meneer De Hoog daar zo geheel alleen er tegen geven wij 0 Wij brengen voor de a.s. feestdagen een grote collectie Ook voor de grotere maten, in diverse modekleuren en aantrekkelijke prijzen. Voor Uw betere damesconfectie op alia mantels van dit seizoen eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen I worden opgeslokt. De Kap. Dienst heeft een nadelig slot van f 971.815,met aan inkomsten en uitgaven, bedragen van resp. f 3.678.708,— en f 4.659.523,—. Van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen maakten zowel de fractie van de P.v.d.A. bij monde van de heer J. Vergouwe, als de heer J. W. Carels gebruik. De heer De Kruijter beperkte zich tot het stellen van enkele vragen be treffende de vismijncommissie. De heer Carels bracht o.m. het ver trek van een groot bedrijf uit Breskens ter sprake, waar circa 30 mensen em plooi vinden. Burgemeester J. A. Eekhout vond dit niet zo onoverkomelijk, dat het bedrijf zich gaat vestigen aan de rand van de gemeente. In het kader van het Indu strieschap, aldus de raadsvoorz. moe ten we deze zaken wat ruimer zien. Breskens heeft geen grond, naast onze gemeente is wel grond te verkrijgen. Dan gaat men elders zoeken, wat in Breskens niet te krijgen is, n.l. grond voor de uitbreiding van een bestaand bedrijf. De burgemeester benadrukte nog eens, dat er snel gehandeld moet wor den om de vier bij het industrieschap betrokken gemeenten aan industrie terreinen te helpen, zodat de bestaande bedrijven uitbreidingsmogelijkheden krijgen in de nabije toekomst. De heer J. de Nooijer bracht het woonwagenkamp ter sprake, dat er maar schunnig bij ligt. Hij vroeg of er in de streekverband voor dit probleem geen oplossing is te vinden. De burge meester zag daartoe op korte termijn geen mogelijkheid, doch zegde toe te zullen trachten iets aan deze gelegen heid te doen. In verband met de aanleg van de zeewering zal dit kamp in de nabije toekomst toch moeten verdwijnen. De heer De Nooijer vroeg te onder- over staat, een wonderlijke aantrek kingskracht uit een bezieling, doch tevens iets van weemoedige herinnerin gen. Want het spreekt niet enkel tot hem door het mozaïek van felle kleuren van zon, lucht en water, die de kunste naar op zijn doek heeft getoverd. Neen, aan dit schilderij is voor meneer De Hoog geschiedenis verbonden. In die zelfde Rotterdamse haven toch kwamen en gingen niet alleen schepen ook mensen kwamen en gingen er. In die eelfde haven had ook eens zijn vader geleefd en gewerkt geploeterd en ge streden, zijn leven lang. In diezelfde haven was hij ook ten onder gegaan. Het is de zoon opeens of hij, temid den uit het woelige water van de haven- stroom, het levensgrote beeld van zijn vader ziet oprijzen. De gestalte bedekt nu het gehele doek, zodat de andere dingen de schepen, de elevatoren, de kranen aan die gestalte onderge schikt worden. Daar staat hij, de vader, groot fors en sterk en ziet zijn zoon aan met dezelfde ogen van destijds, waarin de zoon de kameraadschap leest, zoals hij die van zijn vader heeft gekend. En dan is het de zoon, of hij ook de zware, sonore stem van zijn vader hoort als deze, bewust van zijn eigen onmacht, neergeslagen in vergeefse strijd, zijn jongste zoon de bittere woorden toe voegt: „Ik heb gewerkt in de haven en In verband met de Kerstdagen en Nieuwjaar zal ons blad NIET op vrijdag 28 december a.s. ver schijnen maar op maandag 31 december (Oudejaarsdag). zoeken, of het mogelijk is, dat het Mi nisterie van Maatschappelijk Werk op dit terrein iets kan doen. De heer Ver gouwe vond de beloning van de brand weerlieden onvoldoende. De heer De Boer informeerde nog eens naar de organisatie van een streekbrandweer. Bij de behandeling van het woonbeleid spraken verschillende raadsleden hun ongerustheid uit over de sanering van de Bloemenwijk. De toewijzing van wo ningen, in het kader van de vervanging voor de noodwoningen gaat wel erg langzaam. Ook de burgemeester be aamde dit en sprak de hoop uit, dat Breskens volgend jaar een groter con tingent zal krijgen toegewezen. Beslo ten werd een bedrag van f 6000,op de begroting uit te trekken voor de aanstelling van een gemeentewerkman in vaste dienst. Mevrouw Niermans vroeg nog aan dacht voor een tweetal niet op het elec- trische net aan te sluiten woningen, die wegens hun uitpuntige ligging te ho ge aansluitkosten zouden moeten opbrengen. Na enig over en weer gepraat werd besloten de P.Z.E.M. te vragen of het mogelijk is naar deze woningen een noodlijn, desnoods bovengronds aan te leggen. De Vismijnbegroting werd tenslotte nog door de raad aanvaard, waarna de raadsvoorz. de bijeenkomst sloot met alle leden van de raad goede feestdagen toe te wensen. ik heb er gevochten om mijn bestaan, maar ik heb de strijd verloren. Zorg dat jij niet verliest, jong. Als het gigantische beeld verdwenen is en meneer De Hoog het veelkleurige doek weer voor zich ziet, kijkt hij ver baasd rond zich heen in de kamer. Dit mijn huis. Ja, dit was zijn huis, de mo dern gemeubileerde salon met bank en fauteuils, de lichtkroon, duur tapijt, andere, goede schilderijen. En de rest. eetkamer, eigen kamer met bureau en boekenkast, ruime en lichte slaapka mer, kamertje voor het dienstmeisje, badkamer en aparte kamer voor zijn zoon. Zijn zoon! Die dit alles, deze ]uxe, heel gewoon vond, het nonchalant aan vaardde als vanzelfsprekend. Bij zijn speelkameraadjes in de Beukenlaan -- bij de Kampmannetjes, de buren en bij Freddie, wiens pa generaal is, was het nagenoeg precies eender. Niks bijzon ders, vond Hans de Hoog. Hij loopt nu rusteloos heen en weer van de zitkamer naar de huiskamer, terug en weer terug. Met een niet te onderdukken drang blijft hij denken aan zijn verleden. Maar waarom? Hij staat nu toch in het heden, met beide benen erin geplant. Zijn positie, zijn succes het was alles zichtbaar en tast baar. Waarom loopt hij nu zo nerveus te ijsberen door zijn kamers? Hij werpt

De Schakel | 1962 | | pagina 1