zal aan gezinnen die een krot verlaten en een nieuwe woning betrekken f 200,- per gezin worden uitgekeerd, plus f 25,- per gezinslid, terwijl zo nodig de eerste 3 jaar een aflopende bijdrage in de buur zal kunnen worden toegekend. Genoemde vergoedingen kunnen eerst tct uitbetaling komen als het verlaten krot is afgebroken. De heer Klaeijsen wees op de bejaar denwoningen. Er zijn een aantal ouden van dagen die kunnen profiteren van de krotopruimingsregeling. Enige ande ren vallen hier buiten. Spr. voelde er veel voor ook die mensen een verhuls- premie te verstrekken. De heer Claeys verzette zich fel hiertegen omdat het hier geen krotopruimingsgevallen be trof. Ook de voorz. voelde er weinig voor. Tijdens de behandeling van de be groting 1963 wees de heer v. d. Velde op de gekweekte reserves in de woning wetwoningen-exploitatie. Hij vond het dringend gewenst dat deze reserves worden benut; immers vele woningwet woningen staan voor schandaal en wanneer er niets aan gedaan wordt zullen de kosten in de toekomst nog veel hoger worden. De voorz. zei, dat het hier geen kwestie van geld is, het geld is er voor het schilderwerk maar er is geen schilder te krijgen die de woningen kan en wil schilderen. Toch moet er naar de een of andere oplos sing worden gezocht, aldus was de me ning van de heer v. d. Velde. Ook kwam het 100 pCt. eleetrificatie- plan aan de orde. De heer Dekker meen de dat er weinig schot in zit. De voorz. zei dat de aanmelding om mee te doen verre beneden de verwachtingen is. 50 pCt. van de betrokkenen in Zeeland accepteerden de regeling. Op een vraag van de heer Claeys naar de oplossmg van het probleem voor het ophalen van het huisvuil, zei de voorz., dat men in de streek veel voelt voor een gemeenschappelijke regeling en de aanschaf van een roltrommelauto. De begroting 1963 werd vastgesteld met op de gewone dienst aan Inkom sten en uitgaven een bedrag van f 239.467,46. De kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van f 455.740,29. De eerste wijziging van de begroting 1963 werd aangebracht. Zo werd de kolen- toeslag met 13 weken verlengd, zodat thans gedurende 26 weken kolentoeslag zal worden uitgekeerd. Tevens werd in de wijziging de aanschaf van een zand- strooier opgenomen. Na de wijzigingen was de post voor onvoorzien verhoogd tot f 4178,70. De 4e wijziging van de begroting 1962 werd vastgesteld. De post voor onvoor zien kon met f 14514.30 verhoogd wor den tot f 21.460,94. De gemeenterekening 1961 werd aan de raad aangebeden. Gew. dienst: Ink. f 900.526,69, uitgaven f 883.063,77. Der halve een batig slot van f 17.462,92. De kap.dienst sluit met een nadelig slot van f 253.531,95. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Dekker naar de nieuwe woning wetwoningen. Deze zijn alle toegewezen en grotendeels reeds bewoond. De heer v. d. Velde wees op de on houdbare situatie bij de Z.V.T.M.-bus- halte. Vele mannelijke buspassagiers maken van het oponthoud aan deze halte gebruik hun behoefte te doen. Het is een schandaal dat dit voor een ieder zichtbaar in het openbaar dient te ge schieden. Hier dient een waterplaats te komen. De voorz. voelde niets voor een dergelijk weinig fraai bouwsel. Hij meende dat de politie hier moest op treden. Weth. Dijk kwam terug op de sugges tie van de heer Klaeijsen om aan de ouden van dagen, die een bejaarden- woning betrekken en geen bijdrage ontvangen uit andere hoofde, een ver huispremie te verstrekken. Hij voelde er veel voor een regeling in het leven te roepen. De voorz. zag geen motief een algemene regeling vast te stellen. Als financiële hulp nodig is kan dit geschieden uit een oogpunt van armen zorg. Hoewel niet gelukkig, ging de heer Dijk hiermee voorlopig accoord om dit onderwerp nog nader in het col lege van B. en W. te bespreken. Cadzand 40 jaar secretaris-ontvanger van het Waterschap „Tienhonderd en Zwarte". De heer C. van Houte te Cadzand herdacht Dinsdag het feit, dat hij 40 jaar geleden werd benoemd tot secre taris-ontvanger van het Waterschap „Tienhonderd en Zwarte" te Cadzand. Burgemeester J. A. Leenhouts ont ving de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote en twee dochters, op het gemeentehuis, waar hem de ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver werd uitge reikt. Hierbij waren tegenwoordig de voorzitter van het buitenbeheer van het waterschap, de heer J. Risseeuw en de dijkgraaf van het binnenbeheer, de heer J. Dees, beiden te Cadzand, als mede de chef van de 2e afdeling van de Prov. Griffie, mr. J. Kosters en hoofdcommies I. D. Toussaint, beiden te Middelburg. Na deze plechtigheid begaf het ge zelschap zich naar hotel „Du Commer ce", waar de vergadering van ingelan den in bijzondere zitting bijeen was. Het was de heer J. Risseeuw Jzn., die als eerste spr. in deze vergadering het woord richtte tot de jubilaris. Hij prees diens ijver en accuratesse. Spr. deelde als bijzonderheid mede, dat de heer v. Houte gedurende zijn 40-jarige dienst tijd geen enkele vergadering heeft ver zuimd. Hij hoopte, dat de heer Van Houte in goede gezondheid het water schap nog een aantal jaren zal kunnen blijven dienen. Namens het bestuur bood de heer Risseeuw de jubilaris een gecalligrafeerde presentielijst aan, als mede een boekenbon. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heren J. Dees, mr. J. Kosters, J. E. L. Lodewijk, waterbouwkundig hoofdambtenaar der rijkswaterstaat en A. Platschorre, hoofd van de technische dienst van het wa terschap, die namens het personeel een ingelijste foto van een strandhoofd aanbood. Oostburg Uitreiking Landsteiner-plaquettes. Maandagavond is in hotel „De Één hoorn" te Oostburg door de afd. West Z.-Vlaanderen van het Ned. Rode Kruis aan een 6-tal leden van de transport colonne te Oostburg een medaille met oorkonde uitgereikt voor 10 jaar trou we dienst. De heer J. Mijs, voorzitter, spelde de medailles op, waarbij hij ieder persoon lijk een bedankje gaf. De namen van de 6 leden zijn: A. v. d. Veire, L. Mas- clee, J. van Buijten, P. de Loos, H. Ver- weij en P. van Eek. De medische leider van de bloed transfusiedienst te Oostburg, dokter H. P. de Jong, reikte vervolgens Landstei- ner-plaquettes uit aan de navolgende donors: Voor 15 maal bloed afstaan: dhr. Th. P. Cambier en mevr. J. v. d. Wege-v. d. Werff, Breskens; dhr. L. A. van Dui- vendijk, Oostburg; dhr. J. A. Hennekeij, Retranchement en dhr. Jac. M. van Baal, Schoondijke. Voor 5 maal bloed afstaan aan: R. J. van Hee en C. van Hermon, Aarden burg; H. van de Sande, G. v. Schaik, P. Vermeulen en mej. J. S. Erasmus, Bres kens; J. de Bruijne en mevr. R. de Win- ne-de Witte, Cadzand; P. Beun, P. J. v. Dierendonck, J. P. van Petegem, mevr. J. Heetesonne-Brakke en mevr. A. du Rie-Kröcké, Groede; mevr. W. Voogdt- Kromhout, Nieuwvliet; A. Bliek, G. M. Boonman, J. den Dekker, H. den Ha mer, R. van Hee, G. Hinneman, P. Kar- reman, W. J. Kesteloo, G. J. Konincks, J. W. Lanse, W. J. E. de Milliano, R. L. van Pamelen, E. Raes, Th. van Rem men, H. Rijk, L. Siepelinga, M. L. Ver- cruijsse, F. de Fries, H. M. v. d. Wegen en P. M. Baas, Oostburg; C. J. Almekin- ders, Retranchement; A. Clyncke, Jac. Scheerens, J. J. Verhage en mevr. A. de Badts-Staal, Sluis: mevr. J. Wil- lems-Dees. Waterlandkerkje; R. Bun, C. Marteijn, M. F. de Rocker, R. J. Stok- kerman, F. Tazelaar, C. Verroste, mej. M. J. de Jaeger en mevr. C. Tazelaar- Hamelink, IJzendijke. Breskens Zeldzame vis. Dezer dagen is door de TX 8 een zeldzaam soort rog aangevoerd, n.l. een z.g. sidderrog van ongeveer 20 kg. Deze vis komt voor in de Middel landse Zee, Atlantische Oceaan en in de wateren rond Noord-Brittannië. De vis heeft eleetrische organen, die bestaan uit ongeveer 1000 5 a 6-hoekige prisma's van 1 mm. doorsnede. Hij kan 50 kg.'zwaar en 150 tot 160 cm. lang worden. Groede Toneel. De toneelvereniging „Groede" is zeer hard bezig met de instudering van het op 3e Kerstdag op te voeren Engelse toneelstuk „De Voetbalpool" (Easy Moreyl van Arnold Ridley. In dit stuk, in een Engelse rente niersvilla van de familie Stattford, pro beren de oude Oma, tesamen met Martha de dienstbode en Jacky Worthal, een levendig meisje van 15 jaar, de mannen die in dit blijspel voorkomen het zo lastig mogelijk te maken. Schoondijke Toneeluitvoering wegens ziekte uitgesteld. In verband met ziekte van één van de speelsters is de toneeluitvoering van Zaterdag 15 Dec. verplaatst naar Za terdag 29 December. Aanvang 19.30 uur In zaal Wijffels. Uitvoering o.l. school. Vandaag zal de Openbare Lagere School „Prinses Irene" in zaal Wijffels haar tweede uitvoering geven. De uit voering wordt verzorgd door de klassen 1, 4 en 5 van deze school. St. Nicolaasfeest voor de bejaarden. Het damescomité „Schoondijke" orga niseerde evenals vorige jaren wederom een St. Nicolaasfeest voor de bejaarden uit de gemeente. Door hun grote opkomst gaven de be - jaarden blijk dat ze deze middagen ten zeerste op prijs stellen. Van deze gelegenheid werd tevens ge bruik gemaakt het 5-jarig bestaan van het Comité te herdenken. Mevr. J. Quaak-Scheele vertoonde dia's over de reis, welke de bejaarden in de afgelopen zomer hadden gemaakt. Naast deze dia's werden ook nog dia's vertoond over Frankrijk, Zwitserland en Spanje. Als St. Nicolaasgeschenk mochten de mannen een aansteker en de vrouwen een suikerautomaat in ontvangst ne men. Voetbal ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL Programma voor Zondag a.s. Ie klasse B. Philippine IRia W. I; Jong Ambon I Groede I; Vogelwaarde IHoofdplaat I; Schoondijke IRetranchement I; Sluiskil IWalcheren I. Reserve le klas. Corn Boys 3Cllnge 2; Biervliet 2 Zeeland Sport 3; Goes 3Breskens 2; Zeelandia 2Oostburg 2; R.C.S. 2Luc- tor 2. 2e klasse A Koewacht 2Aardenburg 2; IJzen dijke 2Breskens 3; Sluiskil 2Wal cheren 2; Steen 2Terneuzen 3. 3e klas B. Schoondijke 2Retranchement 2: Walcheren 3IJzendijke 3; Hoofdplaat 2Middelb. Boys 1Groede 2R.C.S. 3. 4e klasse H Programma voor Zondag a.s.: AardenburgIJzendijke; Koewacht Corn Boys. Aardenburg, dat Zondag IJzendijke op bezoek krijgt, zal de winst wel thuis houden. Koewacht zal alles in het werk stel len om Corn Boys met lege handen naar huis te sturen. Wij houden het op een gelijk spel. Ongeval. In de Bakkersstraat te Waterland- kerkje vond een ongeval plaats met een tractor met 2 aanhangwagens van de landbouwer P. B. ut St. Kruis. De tractor kwam van St. Kruis rich ting Oostburg. Door de gladheid van het wegdek daar ter plaatse begon de tractor te schuiven, draaide een halve slag om en kwam In de sloot terecht. Toen omwonenden te hulp kwamen was het de chauffeuir reeds gelukt van on der de tractor vandaan te komen. Hij had slechts enkele bloedende hoofd wonden opgelopen. Biervliet Raadsvergadering. De raad van de gemeente Biervliet kwam dinsdagavond in openbare ver gadering bijeen. Voorzitter burgemees ter A. P. Kostense. De notulen werden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Aan de orde kwam de uitbreiding van de algemene begraafplaats. Door de Ned. Heide Mij. was een plan opge maakt waarvan de begroting f 9.900,- bedroeg. De raad keurde de uitvoering van deze uitbreiding goed en droeg de uitvoering hiervan op aan de Ned. Heide Mij., welke zeer binnenkort met het werk zal aanvangen. Besloten werd de rekening-courant- overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten voor 1963 met een krediet van maximaal f 70.000,- te verlengen. De door het Rijk aan haar ambtena ren verleende uitkering ineens van 2.2 pCt. zal ook aan de gemeente-ambtena ren geschieden. Een verplaatsingskos ten-verordening werd voor de gemeen te-ambtenaren in het leven geroepen, in verband waarmee het ambtenaren reglement werd gewijzigd. Onder dankzegging voor hetgeen zij in een lange reeks van jaren voor het onderwijs op de wijk Driewegen heeft gedaan, verleende de raad met algem. stemmen eervol ontslag aan mevr. Meert als onderwijzeres aan de o.l. school B te Driewegen, ingaande 1 Jan. 1963. Dit ontslag Is noodzakelijk gewor den wegens het sterk teruglopen van het leerlingental van genoemde school, waardoor het Min. van O., K. en W. geen verdere goedkeuring meer kon geven tot het aanhouden van een bo ventallige onderwijskracht. De heer Claeijs meende, dat 1 leer kracht niet opgewassen zal zijn tegen de onderwijstaak en dat in het belang van het onderwijs en de kinderen een andere oplossing nodig zal zijn. De voorz. betwistte ten stelligste de mening van de heer Claeijs, maar was het er wel mee eens, dat het uiterste van deze enige leerkracht zal worden gevergd. Mevr. Meert werd hierop aan gesteld tot vakleerkracht nuttige hand werken in tijdlljke dienst. De heer P. J. R. Bax werd met algem. stemmen, ingaande 1 dec. 1962, be noemd tot hoofd van de o.l. school A in vaste dienst. Omdat de heer Bax voordien de vereisten niet bezat, heeft het Min. van O. K. en W. gedurende de waarneming van het hoofdschap ont heffing verleend. De heer Bax bezit de vereisten thans wel. In afwijking van het eerder genomen besluit tot verkoop van 274 m2 gemeen tegrond langs de Noordstraat aan de heer Cl. Ongenae, werd thans op aan wijzing van G.S. besloten 10 m2, deel uitmakende van de berm van de Noord straat, in gemeente-eigendom te hou den en derhalve 264 m2 aan dhr. On genae te verkopen. Besloten werd aan dhr. P. Pladdet 518 m2 bouwgrond te verkopen voor f 5,- per m2 en 150 m2 tuingrond voor f 1,- per m2. Genoemde gronden zijn gelegen aan de Braakmanlaan naast het perceel van dhr. Pladdet. In principe werd een perceel bouw grond toe gewezen aan dhr. W. Ver- vaet, gelegen in het uitbreidingsplan Lage Weide. De grootte zal na het in dienen van het plan voor de bungalow nader worden bepaald. Een vergoedingsregeling voor sane ring krotten werd vastgesteld, namelijk door zilver, nietwaar?" Meneer Van Drunen begreep, beter dan de anderen bij de A.T.C., de dank baarheid en de ontroering bij zijn on dergeschikte. Hij kende zijn assistent en ook zijn verleden. „Ja", ging hij voort, „er is de laatste jaren ontzettend veel veranderd in de wereld ook bij onze maatschappij. Als je nu aan al die machines en tech nische apparaten om je heen bekiikt, vind je het heel gewoon, maar eigenlijk geldt dat toch enkel maar voor de j> n- ge generatie. Wij beiden bijvoorbeeld hebben het toch ook anders gekend, hè? Weet u nog die oude boekhouder meneer Vreesman, met zijn hoge gum- miboord om zijn vogelnek, die zo mooi met zijn kroontjespen kon schrijven in die dikke boeken en niet geloven wiide dat die nieuwe machines het werk van hem en nog tien anderen in minder tijd kon doen? Ja, de rationalisatie en me chanisatie op de kantoren heeft alles rad'caal onderste boven gekeerd". Vreesman met zijn bottines en ver sleten green-zwarte jacket. De Pinguin, zoals een collega, Harding, de oude eens spottend had genoemd, vanwege de pandjesjas. „Ja, meneer Van Drimen, Vreesman waj nog een kantoormens uit de vorige eeuw. Hij paste niet meer op een mo dern kantoor. Hij was een zielige figuur, maar werkte secuurder dan menige be diende van tegenwoordig". „De moderne maatschappij is hard, meneer De Hoog. Wij u en ik mo gen ons gelukkig prijzen, dat wij nog net in staat werden geacht het nieuwe te begrijpen en te aanvaarden. Vrees man was een jaar of twintig te vroeg geboren die kon het niet". Meneer De Hoog knikte weer en maakte een leeg gebaar. De oude Vrees man had zijn nederlaag en smaad niet lang overleefd na zijn ontslag was hij vrij spoedig overleden. Meneer Van Drunen stond op het kwartier was om. „Kom, ik ga gauw aan de slag, er ligt een berg post van jewelste. U werkt vandaag niet, ik heb de dag voor u ingedeeld vanmiddag breng ik u met mijn wagen naar het hoofdkantoor om door mister Harrison te worden gefeliciteerd. Nog een jaartje dan hebt u uw eigen wagen. Hoort erbij met de vooruitgang van de techniek, nietwaar? Hier vergeet de Klaroen niet met uw foto. Het wordt nog een drukke dag voor u. So leng". Meneer De Hoog zit enkele avonden daarna, op een avond, alleen thuis, in zijn zitkamer. Nora is met Ans Kamp huis van het huis naast hen, naar de bioscoop. Hansje slaapt en Martha, het dienstme'sje, heeft haar vrije avond. Zo. veilig in eigen omgeving, geheel alleen, laat hij de davering der gepas seerde dagen in de rust van zijn home bezinken. Het was alles verbijsterend geweest: na de huldiging op kantoor het feestje in eigen kring met de Kamp huizen. Daar, tegenover hem, aan de wand, het prachtige schilderij van de Rotterdamse haven en daar, de staande schemerlamp, prijken de geschenken, die hem en zijn gezin blijvend zullen doen herinneren aan die gedenkwaar dige dag. En toch waren het eigenlijk niet die tastbare bewijzen van waardering ge weekt, die hem het meest hadden ge troffen. Neen, vooral de woorden waren het geweest de gesproken en ge schreven woorden. De woorden op het blauwe lint in de eerste plaats, waar mede mister Harrison had willen ver zinnebeelden de blauwe wimpel van de snelste stomer bij de A.T.C. Dat ver telde mister Harrison later tijdens het diner in een geestige speech. Overdre ven natuurlijk, maar toch geestig. (Wordt vervolgd). Gevonden voorwerpen Diverse wanten en handschoenen, ceintuur, wit metalen kokertje met in houd, tasje met inhoud, bankbiljet, re genbroek. Inl. Bureau Rijkspolitie te Breskens. Vismijn - Breskens Week van 3 t.e.m. S Dec. 1962. 493.468 kg. haring 9.731 kg. export garnalen 130 kg. bot 1.839 kg. schar 879 kg. schol 91 kg. tong 15 kg. rog 9.932 kg. kabeljauw 31.279 kg. wijting 27 kg. wulken 92 kg. tor 9 kg. ham 10 kg. tarbot 111 kg. makreel 32 kg. ongesorteerde vis 2.842 kg. sardijn 25 kg. zalm 69 kg. komraal 283 kg. onverkochte bot 1 Cider rog

De Schakel | 1962 | | pagina 2