Het kan nog r—VKB— firma SMOOR Of RiiwltWel VAN MEENEN, Breskens. Merriiielti, autopeds, driewielers, rolschaatsen, zaklampen, regenkleding visitekaartjes gratis QxtcMui^en Var? Fa. Smoor de Hulster, Breskens 1. Hel woonhuis 2. Hei woonhuis Winkeliersver. „Ons Belang" Breskens Versprille's kledingbedrijf Breskens - telefoon 768 Fa H. G. DAALHUIZEN Jr. maar w van U* als U wilt he maar wacht niet langer met het bestellen van Uw als U ze vóór Nieuwjaar in Uw bezit wilt hebben. moest Worden toevertrouwd. Toen men later ziekenhuisopnamen meer alge meen aanvaardde, werd de verpleging een prachtig beroep voor de ongehuw de vrouw. De echtgenoten en moeders bleven thuis, ze vonden het normaal dat ze zich bij ernstige ziekte van een huisgenoot niet met diens verpleging bemoeiden. Daarvoor bestonden immers de ziekenhuizen waar duizenden al leenstaande vrouwen zich inzetten voor de medemens. Ook van verpleegsters die een huwelijk aangingen, trokken de meesten zich uit het bercep terug om zich uitsluitend aan het gezin te wij den. Wat een goed recht was. En wat in een recent verleden nog paste. Maar de tijd is veranderd. Nu er zo'n dringend gebrek aan verpleegsters heerst, zowel aan zaalzusters en wijkverpleegsters, als aan docenten en stafverpleegsters, gaat men in kringen van de volksge zondheid weer uitzien naar de getrouw de vrouw: de in vr.eger tijden van na ture op ziekenverzorging in gestelde fi guur. Het aantrekken van getrouwde ver pleegsters geschiedt op sociaal-medi sche en economische indicatie. Er be staat een reëel tekort. Maar aan de andere kant, aan die van de getrouwde vrouw, bestaat ook een leemte. Ook bij velen van haar dient een tekort te wor den aangevuld. Er leeft, zo vernamen wij uit allerlei gesprekken, een bewust of sluimerend verlangen „weer de wacht in te gaan of weer eens de ronde te maken", weer eens de zieken huissfeer te proeven. Niet omdat het dagelijks leven van de verpleegster in het ziekenhuis of in de wijk zo roman tisch is, maar omdat de moderne vrouw een geheel andere mentaliteit heeft dan haar grootmoeder. Die isoleerde zich in haar huis, dat ze demonstratief capitonneerde met veel gordijnen en kussens. De buitenwereld ging haar niet aan. Die knusse afzondering be valt de moderne vrouwen niet. Zij mogen ronduit voldaan zijn. Ook in het gelukkigste huwelijk, met de bes te man en de liefste kinderen. En om dat zo'n gevoel van onbevredigheid niet meer als onbehoorlijk geldt, omdat een getrouwde vrouw zich er niet meer voor schaamt om buitenshuis te gaan werken, komen steeds meer vrouwen voor de dag met het verlangen, actief deel te nemen aan het maatschappelijk leven. Dit actuele levensgevoel heeft menen wij, al zo diep doorgewerkt, dat men in veel kringen het leven van een gehuwde vrouw die niets anders doet dan haar huishouding, terwijl ze met een beetje overleg tevens de gemeen schap zou kunnen dienen, enigszins als een luxe-leventje begint te beschouwen. In alle opzichten heeft een getrouwde verpleegster dus de wind mee als ze zich weer voor zover mogelijk aan haar oude beroep zou willen wijden. Er kunnen ook andere motleven dan de onvoldaanheid met het leven thuis een rol spelen, zoals de wens het ge zinsinkomen te verhogen, soms ook wel de dwingende noodzaak als kost winner op te treden. We moeten ons vooral niet anders voordoen dan we zijn, niet de barmhartigheidszuster uithangen wanneer we weten dat we gewoon compleet mens willen zijn. Al is een getrouwde vrouw dol op haar man en kinderen, ze kan daarbij toch de beroepssfeer nodig hebben. Of, in dien het huwelijk haar onverhoopt minder bevrediging schenkt dan ze ver wachtte (b.v. bij kinderloosheid) af leiding en vervulling willen zoeken in de verpleging. Zoals een verpleegster ons zei: „Thuis merken ze niet wat ik doe, op de zaal heb je er dank van". Wil het in de praktijk reeds aanvanke lijk slagende experiment met de te werkstelling van de gehuwde verpleeg ster een succes worden, dan dienen er vier partijen tot elkaar te worden ge bracht: de directies, de getrouwde ver pleegsters, de 'Ongetrouwde reeds aan gestelde verpleegsters en de mannen. Ze hebben allemaal een stem in het ka pittel. Ze moeten elkaar als mensen van deze tijd, die niet meer in Oudhol landse beslotenheid zichzelf zoeken, zien te vinden. Voor de directrices van ziekenhuizen heeft het werken met getrouwd per soneel specifieke problemen. Ze zit met dat ingewikkelde continubedrijf dat een ziekenhuis nu eenmaal is. Zij wil de gehuwden niet voortrekken boven de ongetrouwden, zij wil echter wel rekening houden met begrijpelijke wensen ten aanzien van het gezin. Zo kunnen de gehuwden minder gemak kelijk avond-, nacht- en weekenddien sten verrichten. Dit betekent dat deze minder aangename diensten zwaar der drukken op de ongetrouwde ver pleegsters. Over het algemeen tonen de niet-getrouwde verpleegsters in de praktijk echter veel begrip voor de pro blemen waarvoor haar gehuwde colle ga's zich in verband met man en kinde ren menigmaal gesteld zien. Door wederzijds begrip en inzicht in de situatie kunnen goede oplossingen worden gevonden. Een directrice vertelde ons dat ze de sollicitante altijd vroeg: „hoe zijn Uw omstandigheden?" En dan gingen ze met het dienstrooster zetten puzzelen. Getrouwde verpleegsters die het salaris nodig hadden maakten geen bezwaar tegen nachtdiensten, b.v. 15 nachten werken en 6 dagen vrij, of 6 nachten werken en 15 dagen niet. Anderen de den met zijn drieën één wacht. Ook wordt wel een dagdienst door twee ver pleegsters waargenomen, die dan ech ter wel in staat zijn eenzelfde verant woordelijkheid te dragen. De late dienst blijkt een succes voor moeders met jonge kinderen en een studerende echtgenoot-babysitter. Met de vroege diensten moet in het algemeen zuinig worden omgegaan; de getrouwde vrouw die alléén maar de gemakkelijkste werktijden wenst, moet dan maar thuis blijven We spraken ook met full time ge trouwde verpleegsters. De weduwe of gescheiden vrouw, de kostwinner, maar ook de vrouw boven de veertig of vijf tig, die voor huiselijk leven in overleg met haar man een regeling weet te vinden, kon eventueel zaalhoofd wor den, docente, zelfs directrice. Tenslotte de vierde medespeler in het teamwerk der hedendaagse verpleging: de echtge noot. Sommige mannen juichen het toe dat hun vrouw haar wereldje ver ruimt of méé verdient; anderen willen haar uitsluitend voor zichzelf houden en kunnen haar moeilijk aan de maat schappij afstaan. We zouden dan ook niet graag willen propageren: laat iede re getrouwde verpleegster weer naar het ziekenhuis gaan of de wijk in. Het moet altijd een persoonlijke beslissing zijn, waarbij het geluk van het gezin moet worden bekeken in verhouding tot de nood van de gemeenschap. De ziekenhuizen proberen, hoe lastig het soms ook is, gunstige arbeidsvoor waarden voor de getrouwde verpleegster te scheppen. Op materieel gebied ge beurt dat al; er wordt n.l. aan een toe lage voor onregelmatige werktijden voor de verplegenden gewerkt, waarvan t.z.t. ook de gehuwde vrouw kan profiteren. Een zeer belangrijk punt vormt ten slotte de vakbekwaamheid. Een ver pleegster is gauw genoeg weer inge werkt, maar ze zal ook merken, dat de verpleegkunde zich in de loop van de jaren krachtig heeft ontwikkeld. Tegenover een eventueel iets ver flauwde routine staat echter de on schatbare „inbreng" van de getrouwde vr^uw; haar levenservaring en moeder lijkheid. KERKDIENSTEN Zondag 9 dec. Ned. Herr Kerk Aardenburg, 10,30 uur, Eeiw. Heer Begeer Biervliet, 10 uur, I)s. Evenhuis Breskens, 10 uur Ds Van Vliet Cadzand, 10 uur, Ds. Luuring Groede, 10 uur, Ds Doornink Collecte noodl kerken en personen Hoofdplaat uur, Eerw Heer Regeer Collecte Chr. doeleinden Nieuwvliet, 1- uur, Ds Brezet Oc- bui; 10 uur, Ds Hugo van Daler Dinsdagavond 7 uur, avondgebed Retranchcm'-ri geen opgave. Schoondijke, to uur, Ds P. A. L. Brinkman. H Avondmaal 9 30 uur, Ds Falk St. Anna ter Muiden it uur. Ds. Ralk St. Kruis, 9 uur, Eerw Heer Begeer Waterlandkerkje, 10 uur, Ds Bergsma H Avondmaal IJzendijke, 10 uur, Ds van Evert H Doop Znidzande, u.15 uur, Eerw. Heer de Vries Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 u„;Ds. Praas Cadzand, 9 uur, Ds. Bolink Nieuwvliet, rc,3o uur, Ds. Bolink Retranchement, 2,30 ur, Ds Praas Geref. Kerk, Breskens. ic en 3 uur, Ds. Pontier, Vlissingen Evang. Luth. Gemeente 9,30 uur, Ds. Hartlema R.K Parochie K. RaibataU Bre%k Zondag 9 dec 2e Zondag van de Advent H. Mis om 8 uur. Hoogmis om rc ur Lof om 14,3 "er. In de week H Mis om 7,30 uur Woensdag, avondmis om 7 ur. Zate dag om '9 ur, Lof. Sint Kruis Granaat gevonden. Dezer dagen werd in het bouwland van de landbouwer E. Bonte, wonende te St. Kru's nabij de Belgische plaats St. Margriete, een granaat van onge veer 25 cm. lengte gevonden. De politie werd van de vondst op de hoogte ge bracht. Groede Buitengewone raadszitting. De gemeenteraad van Groede kwam vorige week voltallig in speciale open bare vergadering bijeen. Na de opening zei burgemeester J. C. Everaars, dat de zitting in verband met het verscheiden van H.K.H. Prinses Wilhelmina een bijzonder karakter draagt. Wij willen Haar, aldus de bur gemeester, in dankbare eerbied her denken als een grote Vrouw, die meer dan 50 jaar aan Haar volk leiding heeft gegeven. Zij was vooral in de moeilijke oorlogstijd die ons land doormaakte, een rots, temidden van de woedende golven. Burgemeester Everaars wees met na druk op haar eenvoudige persoonlijk heid, waardoor H.K.H. Prinses Wilhel mina het Vorstenhuis dichter bij Haar volk gebracht heeft dan het ooit ge weest is. Wij zullen Haar steeds blijven eren als een van de grootste Vrouwen van deze tijd, aldus de voorzitter. De raad nam enkele ogenblikken stil te in acht. Met algem. stemmen werd besloten een telegram te zenden aan H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsessen. Jubileum. Mevr. C. P. A. de Feijter-Brakman te Groede was dezer dagen 12'A jaar kos teres van de Evang. Lutherse Gemeente te Groede. Zondagsdienst dierenartsen W. van Veen, tel 01170 - 2693, Oosthurg Notaris VAN DEN HOEK te Groede zal op maandag 10 december 1962, des n.m. 17 uur, ln het café „Holland- Belglë", Rijksweghoek Krulsdijk te Groede, overgaan tot de openbare vel ling van: met werkplaats, Krulsdijk 6 te Groede met ERF en TUIN te Groede, Sectie B nummer 1282, groot 3.75 aren (laatst bewoond door Wed. VAN DER AA). Rijksweg 13 nabij Krulsdijk te Groede, met ERF en TUIN Groede, Sectie B no.'s 774 en 894, samen 2.74 aren. Aanvaarding vrij van huur. Betaling koopsom 1 maand na toewij zing. Betaling vellingskosten 8 dagen na toewijzing. Lasten voor rekening van koper van af 1 Jan. 1963. Meerdere Inlichtingen ten kantore van genoemde Notaris. Heden vrijdagavond, trekking van de prijzen der St. Nicolaas- actie in het „Casino", om 8 uur. De prijzen zullen maandag be kend gemaakt worden via lijsten bij de winkeliers. Prijzen kunnen maandagavond afgehaald worden van 7-7.30 u. in de showroom van de fa. Van Putten Vroon. Zondagsdienst doktoren. iVan 's Zaterdagsmiddags 12 uur t e s Maandagsmorgens 3 uu: BresxensGroetteSciiomscnjke Dr. Jansen, Groede. tel. 01171 - 366. Aardenburg, Eede, Oostburg: Dr. Hage, Aardenburg, tel. (01177) 366 Cadzand-Retranchement-Sluis- Zuidzanac Dr. Bom, Cadzand, tel. 01179-366 Bij aankoop van een herenoverall of werkbroek geven wij een pak koffie van eerste kwaliteit. MODEHUIS voor ELEGANTE en DUURZAME kleding Deze week brengen wij U een uitgebreide collectie in Jersey japonnen Deux pièces Wintermantels Mantelpakken Bel-O-Fast blouses welke U nooit behoeft te strijken Overgooier*, pakjes, rokken en jumpers. Daarom eerst naar Nieuwendijk 39, VLISSINGEN. Telefoon 2579 Verkrijgbaar BRESKENS Schetsenbundel van L. BOOTSGEZEL Prijs f 3,90 Franco per post f4,20 na ontvangst van post wissel of storting op giro nr. 358296.

De Schakel | 1962 | | pagina 3