„DE KLOOF" Kon. Nederlandse Schouwburg le Gent. A.V.R.O. radio- en televisiegids Opbrengst A.V.0.-collecte. De minder-valide-collecte A.V.O. heeft te Breskens f 196,34 opgebracht. Ongeval tijdens vissen. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur, werd via radio Scheveningen de alhier ge- stationneerde reddingsboot „President. Wierdsma" opgeroepen om hulp te gaan bieden aan de UK 168, „Deo Juvante", aan boord van welk schip een beman ningslid tijdens het vissen een ongeval was overkomen. Na pl.m. 12 mijl varen ontmoette de reddingsboot de UK 168, die reeds op weg was naar binnen. Het bleek dat de 19-jange Jaap Borst uit Urk zijn rechter bovenarm verbrijzeld was door een klap van een draad, waarvan de bevestigingshaak was losgesprongen. De reddingsboot ging op zij van de UK 168 liggen, waar na zo snel mogelijk naar Vlissingen werd gevaren. Daar aangekomen was reeds een dokter en een brancard aan wezig om de patiënt naar het zieken huis te vervoeren. Naar men ons mededeelde, kan ver moedelijk de patiënt zijn arm behou den. Geen instuij. In verband met de begrafenis van H.K.H. Prinses Wilhelmina, zal morgen, Zaterdag, geen instuif in het gebouw „De Uitkomst" worden gehouden. Sluis Uitvoering W.I.K. De gymnastiekvereniging „Willen Is Kunnen" uit Sluis gaf in het r.-k. pa rochiehuis te Sluis een uitvoering voor de allerjongste leden. Voor deze uit voering, die eigenlijk meer was bedoeld als een soort ouderavond, bestond een behoorlijke belangstelling. Er was ook voor een verrassing gezorgd, want de deelnemende kinderen kregen bezoek van Zwarte Piet. Groede Open het Dorp. Voor de bekende actie Open het Dorp heeft een aantal dames een spon tane collecte georganiseerd, waarvan de opbrengst het fantastische bedrag van f 1655,- bedroeg. Schoondijke Dodelijk verkeersongeval. Woensdagmiddag, omstreeks half vijf, la op de Rijksweg Schoondijke-Oostburg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan de 68-jarige mevr. B. uit Schoon dijke het leven heeft gekost. Op genoemd tijdstip kwam tijdens de dikke mist het echtpaar 3. per luxe auto uit de richting Oostbui g naar Schoondijke gereden. Toen de heer B„ die de auto bestuur de, ter hoogte van „Veldzicht" een voor hem rijdende personenauto passeerde, kwam hij in frontale botsing met een uit de richting Schoondijke komende truc met oplegger van de fa. C. uit Breskens, die geladen was met haring en bestuurd werd door de heer M. De gevolgen waren ontzettend. Mevr. B. werd op slag gedood, terwijl de heer B. ernstig gewond naar het ziekenhuis meest worden vervoerd. De chauffeur van de haringauto bekwam geen letsel. De personenauto werd zwaar bescha digd, terwijl ook de truc niet meer ver der kon rijden. Oostburg Premiekeuring Ondanks de mist en gladheid, werd te Oostburg de jaarlijkse paardenpre- mlekeuring begonnen, georganiseerd door de Paardenfokkersvereniging „Rust Roest" te O stburg. De jury was goed te spreken over de kwaliteit van de jonge ter keuring voorgeleide paarden. Kampioen-hengst werd Bernhard, van de Stallen de Dobbelaere te IJrendijke, en kampioen-merrie Nora, eveneens van de Stallen de Dobbelaere. heeft ons getoond, dat ze een vrouw is, waarop iedere man trots mag zijn, waarmee iedere man blij mag zijn en waarmee ik mijn medewerker Bannink, dan ook van harte gelukwens. Mevrouw Bannink wees welkom in de kring van de medewerkers aan ons bedrijf, niet alleen maar omdat u de vr uw bent van uw man, maar ook omdat uw man, gelukkige kerel die hij is, getrouwd is met zo'n vrouw. Op uw gezondheid!" „Sjonge, Anne", zei José kameraad schappelijk, „wat staat dat blosje je goed". Anne gelukkig en blij, zag haar aan met schitterende ogen. „Nou ja", glimlachte ze, „ik moet toch ook niet al te veel afsteken bij. opeens aarzelde ze en zag José de weife ling, die ze maar al te goed kende. „Nou, zeg het maar", zei ze, haar arm om Anne's schouder slaande. „Zeg het maar gerust hoor. ik kan toch niet al te veel afsteken bij m'n dochter!" „Waarom sta jij zo stralend te kij ken?" vroeg Bert verwonderd. „José", fluisterde Anne, „die gaf mij vanavond het mooiste van allemaal!" EINDE. VERLOVINGSKAARTJES Firma SMOOR DE HULSTER (Onze nieuwe feuilletoni Roman van een kantoorbediende. Het is een grote dwaasheid, ook maar iets te wilen ontdekken. Wij hebben niets anders dan wat wij ontvangen hebben. Ieder van ons moet reeds jong begrijpen, dat wij afhangen van een verleden en dat dat verleden ons verplicht. Het stippelt heel onze toekomst uit. Karei de Hoog, de jongste zoon van Piet de Hoog, een Rotterdamse haven arbeider, tracht zich te ontworstelen aan het armoe-milieu, waarin hij op groeide. Bij dit pogen werd hij sterk gestimuleerd door de vader, die, als hij stervende is, zijn zoon van nog geen 11 jaar plechtig laat beloven niet de weg van zijn „domme vader" te volgen, maar te gaan studeren. „Geleerdheid kunnen ze je n oit afnemen. Zorg, dat jij niet verliest, jongen!" Piet de Hoog is in dit verhaal de cen trale, geweldige figuur, als symbool van het havenproletariaat, met wie Karei, als enige in 't gezin, innig is verbonden. De plotselinge dcod van de gigantische kameraad, die met zijn leven tol be taalde aan de haven, is voor de kleine jongen onoverkomelijk. Maar. Karei studeert en slaagt er in, vrij hoog op de maatschappelijke ladder te komen, na een lange en moeilijke be- proevingstijd. Hij wordt hierbij ge steund door een jonge man uit een beter milieu, die hij als luitenant in militaire dienst heeft leren kennen. Hij vindt ook de weg naar huiselijk geluk. Maar dan, plotseling, keert het nood lot zich tegen hem. En op het moment, waarop hij meende, dat al het verwor vene hem rechtens toekwam, dat hij de top van de„Berg van geluk" had be reikt, stort de ganse berg in. Ramp zaliger dan ooit in zijn vroeger leven, want nu bewust van zijn schijn-intellect beseft Karei de Hcog dat hij heeft ge faald. Evenals zijn vader destijds heeft ook hij verloren. Buiten de hoofdpersoon speelt diens dappere vrouw een belangrijke rol. Naast de weifelmoedige en toch ook ho vaardige Karei de Hoog staat Nora Waanders in al haar eenvoud en vroom heid. Nora weet de moed en de kracht op te brengen, het noodlot, dat haar gezin bedreigt het hoofd te bieden. Het verhaal speelt zich af rond de Rotterdamse havens en in Den Haag. Burgeilijke Stand Breskens BURGERLIJKE STAND Over de maand november. GEBOREN: 3, Lilian Christina, d. van Bastiaan de Graaf en van Margaretha Verduijn; 24, Jozina Elizabeth, d. van Pieter van de Wege en van Elizabeth Jozina Luteijn; 28, Dorothea Catharine, d. van Johannes Jacobus Jacobs en van Magdalena Anthonetta Risseeuw. HUWELIJKEN: 9, Marinus Lindenberg, oud 26 jaar, wonende te Terneuzen en Yvonne Sidonia Johanna van Quekel- berghe, oud 23 jaar, wonende te |Bres- kens; 21, Jacobus Faas, oud 23 jaar, wo nende te Brekens en Cathrina Maria Buize, oud 20 jaar wonende te Breskens. OVERLEDEN: 16, Anna C. Jansen, echtg. van Willem Jongman, wonende te Breskens en overleden te Oostburg. INGEKOMEN: 3, Cornelia J. Kolijn-du F„ssé en gezin van Oostburg naar Vo gelenzang 4; 16, J. van Belois en echtg. van Sas van Gent naar Crocusstraat 1; 16, J. E. Jacobs, van Rotterdam naar Vogelenzang 25; 26, Johannes J. van Rooijen en echtg. van Den Haag naar Dorpsstraat 26. VERTROKKEN: 2, Grietje J. van de Windt-van Poelje en gezin van Nieuw- straat 11 naar Velsen; 5, Judith E. Maas van Dr. Broodmanstraat 55 naar Nieu wer-Amstel; 6, Wilhelmina E. E. Her- togh van Fuchsiastraat 16, naar Oost- kapelle; 8, Amelia L. Flikweert van E 4 naar Bensenruth (België)9, Yvonne S. J. Lindenberg-van Quekelberghe van Scheepvaartstraat 12 naar Terneuzen; 19, Lena Jacobs van Dorpsstr. 26 naar Amsterdam; 23, Hendrik A. J. Ver schoor van Van Zuijenstraat 2 naar Apeldoorn; 27, Johan de Kraker en ge zin van Fuchsiastraat 14 naar Gces. INGLZONDLN Kerstmiddag „Bejaarden" Ook dit jaar zal het Comité „Be jaardenzorg" met de dames V.V.H. een Kerstmiddag voor alle Bejaarden van Breskens en Nieuwe Sluis aanbieden, op Woensdag 19 Dec. te 2 uur in het jeugd- gebouw „De Uitkomst". Dit gebeuren zal in Breskens voor de 6e maal plaats vinden. Moge op die dag, indien moge lijk, niemand achter blijven en zo doende tonen, dat we ons allen toch één voelen cm deze Kerstmiddag, de mooiste dag van het gehele jaar, sa men te vieren. De bejaarden, die om gezondheidsredenen, of welke reden ook, willen afgehaald worden, moeten dit bij hun opgave vermelden. Zie verder advertentie in dit blad. Vismijn - Bresken» Week van 25 Nov. t.e.m. 1 Dec. 1962. 831.110 kg. haring 12.775 kg. export garnalen 24 kg. binnenl. garnalen 1016 kg. bot 1484 kg. schar 938 kg. schol 125 kg. tong 122 kg. rog 23.261 kg. kabeljouw 45.239 kg. wijting 11.730 kg. sardijn 6 kg. zalm 53 kg. makreel 33 kg. tarbot 1651 kg. ongesorteerde vis 4296 kg. onverkochte sardijn 57 kg. onverkochte bot Voetbal ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL ITitskiï cv; v,»r, zmv.'.ag j: le klasse B. HoofdplaatRia W. 6-2; Schoondijke Groede 3-2; Jong AmbonWalcheren 0-2; VogelwaardePhil ppine 1-2. Reserve le klas Luctbr 2Com Bovs 3 3-3; Goes 3 Zeelandia 2 0-1; Zeeland Sport 3Oost- burg 2 2-2; Breskens 2R.C.S. 2 3-2. 2e klasse A Steen 2Breskens 3 8-3; Terneuzen 3Vogelwaarde 2 2-0; Koewacht 2 Sluiskil 2 1-0. 3e klas B. Schoondijke 2Groede 2 1-1; R.C.S. 3Retranchement 2 3-1Middelburgse BoysWalcheren 3 1-3; IJzendijke 3 Hoofdplaat 2 afg. Programma voor Zondag a i le klasse B. Ria W. IJong Ambon I; Groede 1 Hoofdplaat I; Sluiskil IPhilippine 1; Retranchement IVogelwaarde I; Wal cheren ISchoondijke I. Reserve le klas. Biervliet 2Luctor 2; Clinge 2Bres kens 2Zeelandia 2Corn Boys 3R.C.S. 2Zeeland Sport 3; Oostburg 2Gces 3. 2e klasse A IJzendijke 2Koewacht 2; Terneuzen 3Breskens 3; Vogelwaarde 2Steen 2; Walcheren 2Aardenburg 2. 3e klas B. Groede 2Hoofdplaat 2; Walcheren 3 Schoondijke 2; R.C.S. 3Mid. Boys 1; Retranchement 2IJzendijke 3. Uitslagen van Zondag j.l. 4e klasse 11 AardenburgYerseke afg.Clinge Koewacht afg.; BiervlietLewed. Boys 25; IJzendijkeOostburg 62; Steen Breskens 32; LuctorCorn Boys 3 De stand is nu: Yerseke 9 7 1 1 15 29— 8 Aardenburg 8 7 0 1 14 32—14 Corn Boys 9 5 3 1 13 23—17 Lewed. Boys 9 5 1 3 11 20—17 Clinge 9 4 1 4 9 22—15 Koewacht 6 4 0 2 8 20—14 IJzendijke 8 4 0 4 8 25—18 Steen 10 4 0 6 8 20—27 Breskens 9 3 1 5 7 18—22 Biervliet 10 3 0 7 6 28-46 Oostburg 10 1 2 7 4 22—50 Luctor 9 1 1 7 3 17—28 nagruuima vuur /.uiiuag u.ü. BiervlietLuctor; SteenCoin Boys; ClmgeBreskens; IJzendijke-Kuewacht; AarüenburgOostburg; Lewed. Boys Y erseke. Biervliet zal Luctor wel met lege ban den naar huis sturen. Steen daarentegen zal de winst aan de gasten moeten laten. B.esxens zal tegen Clinge niet opge wassen zijn en de winst in Clinge moe ten raten. IJzendijke zal alles op alles zetten om op eigen terrein van K-ewacht te win nen en we geven ze dan ook een mooie xans. Aardenburg, dat Oostburg op bezoek krijgt, zal de winst wel thuishouden. Lewed. Boys krijgt de koploper op be. zoek en zal het deze niet gemakkelijk maken. O.i. zit er wel een gelijk spel in. ANWB-WEGEN WACHT OOK TIJDENS DE FEESTDAGEN OP DE WEG. In verband met het steeds toenemen de verkeer op de feestdagen rond de jaarwisseling, zal de ANWB-Wegen- waeht zowel op beide Kerstdagen als op Nieuwjaarsdag patrouillediensten ver richten. Van 10.00 uur tot 19.00 uur zullen alle Wegenwachtroutes zijn bemand. De mo- bilofoondienst van het Wegenwacht station Pauwmrien gelegen aan rijks weg 13 (Den Haag-Rotterdam) zal tij dens Kerstmis en Oud- en Nieuwjaar gedurende het gehele etmaal in bedrijf zijn. SCHOOLTANDVERZORGING IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Uit het rapport van de Schooltand- verzorging voor W. Z.-Vlaanderen blijkt, dat de deelname aan de schooltandver- zorging terug loopt. Dit is echter geen reden om de noodklok te gaan luiden. Integendeel. Overduidelijk blijkt, dat juist door de schooltandverzorging men de weg naar de tandarts heeft gevon den. De kinderen die niet deelnemen aan de schooltandverzorging ziet men regelmatig op het spreekuur van de tandarts. Tweemaal werden door de aan de dienst verbonden tandartsen alle scho len in West Zeeuws-Vaanderen .totaal 35, bezocht. Men begon met het eerste onder zoek op 5 september en het was voltooid op 6 maart 1962. Met de tweede ronde langs de scho len werd begonnen op 7 maart 1962., met dit onderzoek was men op 17 juli gereed. Het aantal niet-deelnemers was 1035, hetgeen 36,4 van het totaal aantal leerlingen (2848) is. Door het regelmatig onderzoek van de schooltandarts is de bevolking meer „dental-mindet" geworden en komt men zelf met de kinderen regelmatig op het gewone spreekuur van de tandarts. Het aantal vullingen dat gedaan moest worden was 1110 in de eerste en 823 in de tweede ronde van het onder zoek. De schooltandverzorging strekt zich uit over alle lagere scholen in alle ge meenten in West Zeeuws-Vlaanderen. Er zijn vier tandartsen beschikbaar, die ieder een gedeelte van de 35 scho len voor hun rekening nemen. Dit zijn de heren P. P. de Smet uit Oostburg, A. Streefkerk uit Breskens.A. G. W. van Goor uit Oostburg en N. Jansen uit Aardenburg. Onder de scholen waartoe het onder zoek zich uitstrekt zijn 14 openbare scholen, 6 prot. chr. scholen, 14 r.k.- scholen en 1 B.L.O.-school. De behandeling geschiedt over het algemeen in de scholen zelf. In een bestuursvergadering besloot men de apparatuur, die vanaf de op richting van de dienst in 1954, in ge bruik was, te vervangen. Zo is thans een nagenoeg volledig nieuw instrumen tarium aanwezig, alsmede een nieuwe behandelstoel. Voor de toestand van de gebitten van de schoolgaande jeugd is de school tandverzorging een zeer goede stimu lans geweest. Zondagen 9 en 16 dec. te 15 en te 19.30 u. DE REGENMAKER Romantische komedie door Rich. Nash. RegieEdward Deleu. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens STEEDS MEER GEHUWDE VERPLEEGSTERS. Prettige regeling werktijden mogelijk? „Wat zou ik graag nog eens de wacht doen! Of een av-nddienst!" verzuchtte een getrouwde verpleegster. Waarom deed ze het niet? Waarom volgde ze niet spontaan het voorbeeld van de verpleegsters die tegenwoordig, de één na de ander, na hun huwelijk weer in de verpleging gaan, ook wel voor halve dagen? Haar man vond het nrsschien niet goed, de kinderen zouden te kort komen, in ieder geval meende ze het beroep dat ze vroeger met hart en ziel uitoefende, mceilijk te kunnen combi neren met huishouding en gezin. Het zijn begrijpelijke redenen. Toch bestaan er meer motieven die pleiten vóór het inschakelen van de gehuwde verpleeg ster dan er tegen. Niettemin vormt het aantrekken van gehuwde gediplomeer den voor de verpleging een probleem. Al zijn de hedendaagse ziekenhuizen tot moderne bedrijven uitgegroeid, ze ne men op het punt van het personeel een uitzonderlijke plaats in. Een bedrijfs directie kan om der w'lle van de pro ductie veel gemakkelijker faciliteiten aan gehuwde werkkrachten verlenen dan een ziekenhuisdirectie. Aangepaste werktijden, part time jobs, soms zelfs het reserveren van speciale functies voor de huismoeder, het zijn de attrac ties, door dfe moderne ondernemer uit gedacht om van arbeidsreserve der ge huwde vrouwen te kunnen profiteren. Wat hun product betreft, hebben de bedrijfsdireceuren in het algemeen met dood materiaal te maken. De verpleging daarentegen gaat met levende mensen mensen d;e er wat hun ziekzijn betreft geen vijfdaagse werkweek op na hou den al zouden ze, desnoods alleen maar in de weekends dkle^aae beter willen zijn. Dag en nacht draait het zie kenhuis door - dag en nacht zijn er mensen nodig om te verplegen. Het te kort aan verpleegsters heeft ook hier geleid tot een beroep op de getrouwde vr. uw. Wonderlijke circelgang van de histo rie. Fens was het gezin dé plaats om zieken te verzorgen, slechts de aller armsten gingen naar het gasthuis. Huismoeders vonden het een schande als man of kind aan vreemde zorgen

De Schakel | 1962 | | pagina 2